אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 5 יולי 2023
 
חייל נהרג בג'נין

(הערת מערכת: הניוזלטר הוכן היום על ידי בירנית גורן. אמיר בן-דוד ישוב למשמרתו מחר)

"שואלים אותי אם לעד נחיה על חרבנו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני שמונה שנים, והשיב: "כן".

אתמול היה אחד מהימים האלה, שבהם נתניהו יכל לומר "צדקתי", אבל גם לשאול את עצמו האם הממשלה שבראשותו בכלל עושה משהו כדי לשנות את המציאות הזו.

דוד יהודה יצחק (צילום: באדיבות מועצת בית אל)
דוד יהודה יצחק (צילום: באדיבות מועצת בית אל)

אחרי יומיים של קרבות בג'נין, ישראל משלמת במחיר חיי אדם: רב-סמל דוד יהודה יצחק, לוחם ביחידת "אגוז" בן 23 מההתנחלות בית אל, נהרג אתמול בערב במהלך קרבות ירי עם פלסטינים במחנה הפליטים בעיר.

בצה"ל עדיין בוחנים את נסיבות מותו, ונבדקת האפשרות שנהרג מירי של כוחות צה"ל. הלוויתו תתקיים היום ב-16:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. במקביל, נהרגו לפחות 12 פלסטינים מאז תחילת המבצע.

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר הבוקר: "המבצע היה מוצלח, המחנה איבד יכולות והמצב שלנו עכשיו טוב יותר, אבל שילמנו מחיר כבד".

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי: "המבצע היה מוצלח, המחנה איבד יכולות והמצב שלנו עכשיו טוב יותר, אבל שילמנו מחיר כבד"

במהלך הלילה צה"ל השלים את יציאת הכוחות מג'נין, כולל ממחנה הפליטים, ובכך תם ה"לא-מבצע" שכונה באופן לא רשמי "בית וגן". אתמול נתניהו כבר הבטיח ש"הפעולה הנרחבת שלנו שם איננה חד פעמית". שהרי לעד, כאמור, נחיה על חרבנו.

 
עזה נכנסת לתמונה
תיעוד מתקיפת האתר התת-קרקעי לייצור אמצעי לחימה של חמאס ברצועת עזה, 5 ביולי 2023 (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מתקיפת האתר התת-קרקעי לייצור אמצעי לחימה של חמאס ברצועת עזה, 5 ביולי 2023 (צילום: דובר צה"ל)

כצפוי, חמש רקטות נורו הלילה מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף – וכל החמש יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. רקטה נוספת נמצאה הבוקר בשכשוכית בחצר בית בשדרות, ובית נוסף נפגע קלות מרסיסים. לא היו נפגעים.

בתגובה, חיל האוויר תקף הלילה אתר תת-קרקעי לייצור אמצעי לחימה ואתר לייצור חומרי גלם רקטיים בעזה, השייכים לארגון חמאס.

חיל האוויר תקף הלילה אתר תת-קרקעי לייצור אמצעי לחימה ואתר לייצור חומרי גלם רקטיים בעזה, השייכים לארגון חמאס

"חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה והוא זה שישלם על מחיר ההפרות הביטחוניות נגד מדינת ישראל", מסר דובר צה"ל הבוקר.

עם זאת, ההערכות במערכת הביטחון הן כי חמאס לא יאפשר למצב בדרום להסלים מעבר לאירועי הלילה. הזדהותו עם הפלסטינים בג'נין נרשמה לפרוטוקול, תגובתה של ישראל נרשמה אף היא. אפשר להמשיך – עד לסבב הבא.

 
פיגוע בתל אביב
כוחות ביטחון והצלה בזירת פיגוע הדריסה בצפון ת
כוחות ביטחון והצלה בזירת פיגוע הדריסה בצפון ת"א, 4 ביולי 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

תשעה בני אדם נפצעו אתמול בפיגוע דריסה ודקירה שהתרחש בצפון תל אביב, בשכונת נאות אפקה. שלושה מהפצועים במצב קשה – אחת מהן אישה בהיריון, שאיבדה את עוברה. אתמול נאבקו הרופאים להציל את חייה.

המפגע – עבד אלווהאב חלאילה, בן 20, תושב העיירה הפלסטינית סמוע ואינו בעל רקע ביטחוני קודם – היה בישראל ללא היתר שהייה. בתחילה נפוצו שמועות כי הוא חולה סופני שביקר בישראל בהיתר לצורך בדיקות, אולם על פי הפרשן לענייני ערבים של ערוץ 13 צבי יחזקאלי, המדובר באחיו.

חלאילה הגיע למרכז המסחרי ברחוב פנחס רוזן עם טנדר והאיץ לעבר תחנת אוטובוס כשהוא פוגע בעומדים שם. הוא יצא מרכבו והחל לדקור אנשים בסמוך, עד שהגיע קובי יקותיאל, רוכב אופנוע בעל אקדח ברישיון שהיה במקום.

"חניתי עם האופנוע בתחנה", שחזר יקותיאל בשיחה עם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בזירת הפיגוע. "איך שעזבתי את התחנה שמעתי בום, חשבתי שזו תאונה. המחבל רץ אחריי, יריתי בו ואז הוא נפל. רעדתי ברגליים. התפללתי שהכדור ייצא, כי אם לא אני מת".

יקותיאל המשיך לירות בחלאילה גם אחרי שנוטרל, אולם שבתאי הצהיר כי לא תיפתח חקירה נגדו. "אתה גיבור, הצלת חיי אדם, יש לך גיבוי ממני", אמר לו. בחדשות 12 דיווחו אמש כי יקותיאל אף עשוי לקבל צל"ש על התנהגותו.

המפכ"ל הצהיר כי לא תיפתח חקירה נגד האזרח שהרג את המפגע. "אתה גיבור, הצלת חיי אדם, יש לך גיבוי ממני", אמר לו

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר – שהגיע לזירת הפיגוע זמן קצר אחרי האירוע והתקבל בקריאות בוז – ניצל את האירוע כדי לקדם את תוכניתו לחמש כמה שיותר אזרחים. "אני קורא לאזרחי ישראל: שאו נשק, נשק מציל חיי אדם", הצהיר.

כשסיים לדבר, עזב מייד את המקום. או כמו שדיווח כתב הפלילים של חדשות 12 ברהנו טגניה: "השר הגיע לכאן, נתן את ההצהרה שלו, ופשוט ברח מפה".

 
רוטמן מתקדם בחוסר סבירות
ח”כ שמחה רוטמן מנהל את הישיבה בוועדת החוקה של הכנסת על החוק לביטול עילת הסבירות, 4 ביולי 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ שמחה רוטמן מנהל את הישיבה בוועדת החוקה של הכנסת על החוק לביטול עילת הסבירות, 4 ביולי 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

את יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ שמחה רוטמן, פחות מעניין מה קורה מחוץ למשכן. מסביב יהום הסער, ורוטמן בשלו. יש לו לוח זמנים צפוף ודבר לא יסיט אותו מהמטרה.

הפעם המטרה היא להעביר את הצעת החוק המצמצת את עילת הסבירות בקריאה ראשונה עוד השבוע במליאת הכנסת, ולצורך כך עברה ההצעה אתמול בהצבעה בוועדת החוקה במה שהאופוזיציה כינתה מחטף. ולא עזרה העובדה שאפילו הייעוץ המשפטי של הכנסת מתנגד בחריפות להצעת החוק, כמו גם לפרוצדורה שבה עברה ההצבעה.

המטרה היא להעביר את הצעת החוק המצמצת את עילת הסבירות בקריאה ראשונה עוד השבוע במליאת הכנסת

למי שצריך המחשה נוספת עד כמה רוטמן נחוש להעביר את הצעת החוק שלו בכל מחיר, ועד כמה הצעת החוק הזו גרועה – הופעתו של פרופ' יואב דותן אתמול בפני הוועדה, עוד בטרם ההצבעה, סיפקה עדות נחרצת לכך.

פרופ' דותן הוא מומחה למשפט חוקתי ומנהלי מהאוניברסיטה העברית הידוע כמתנגד לשימוש בעילת הסבירות. שמו של דותן נישא בפי כל מי שתומך ברפורמה המשפטית, וספציפית בהצעת החוק לביטול עילת הסבירות, כולל בפי רוטמן עצמו.

ולכן לדבריו של דותן אתמול יש משנה חשיבות. "ההצעה הנוכחית היא לשפוך את התינוק עם מי האמבט", אמר דותן לחברי הוועדה. "בהצעת חוק שכזאת חייבים להבחין בין החלטות מליאת ממשלה לבין החלטות שרים, ולהבחין בין החלטות מדיניות לבין החלטות אינדיבידואליות.

"השרים חותמים היום על תוכניות בינוי, מחליטים בעניין אשרות שהיה והיתרי יבוא. לתת להחלטות כאלה חסינות מפני ביקורת מלאה של בית המשפט, לרבות עילת הסבירות, זה לא דמוקרטי".

 
הבעיה האמיתית של בתי המשפט
נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם (במרכז) מגיש לשר המשפטים יריב לוין ולנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות את הדוח לשנת 2022, 4 ביולי 2023 (צילום: דוברות משרד המשפטים)
נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם (במרכז) מגיש לשר המשפטים יריב לוין ולנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות את הדוח לשנת 2022, 4 ביולי 2023 (צילום: דוברות משרד המשפטים)

נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שהם, הגיש אתמול את הדוח השנתי לשנת 2022 לשר המשפטים יריב לוין ולנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

הדוח חושף כי חלה עלייה חדה ב-2022 בתלונות שהוגשו ונמצאו מוצדקות על התמשכות הליכים ועל עיכוב במתן החלטות ופסקי דין – מה שמדגיש כי הרפורמה האמיתית שנחוצה למערכת המשפט היא בראש ובראשונה איוש עשרות תקני שופטים ותגבור המערכת כך שתוכל להתמודד עם העלייה המתמדת במספר התביעות המוגשות בכל שנה.

נקודה מעניינת בדוח היא העלייה בתלונות נגד שופטים בבתי משפט לתביעות קטנות ובבתי הדין לעבודה.

נקודה מעניינת בדוח היא העלייה בתלונות נגד שופטים בבתי משפט לתביעות קטנות ובבתי הדין לעבודה

אלו ערכאות שרלוונטיות לאזרחים ברמה היומיומית, במידה רבה הרבה יותר מאשר הערכאות הגבוהות. אולם בדיון על מערכת המשפט כיום כולם מתרכזים רק בבית המשפט העליון ולא שמים לב שבשורשי המערכת מתחיל ריקבון בשלב מוקדם.

 
לפעמים חלומות מתגשמים
הנבחרת הצעירה של ישראל בכדורגל (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)
הנבחרת הצעירה של ישראל בכדורגל (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

נבחרת ישראל בכדורגל עד גיל 21 תחזור הערב (שידור ישיר בערוץ 11 בשבע בערב) לבאטומי, לאצטדיון שבו החל מסע הקסם הגיאורגי שלה. היא תפגוש שם שוב את הנבחרת החזקה של אנגליה, שכבר ניצחה את ישראל 2:0 בשלב הבתים, וניצחה את כל משחקיה בטורניר עד כה, בלי לספוג אפילו שער אחד.

אך יש הבדל גדול בין ישראל של המשחק הראשון לישראל שהעפילה לחצי גמר אליפות היורו. השחקנים בטוחים בעצמם, אחרי שכבר השיגו הישג היסטורי והבטיחו את מקומם באולימפיאדה הקרובה.

הפערים בין שתי הנבחרות ידועים לכל. על הנייר – נבחרת אנגליה עולה על נבחרת ישראל בכל פרמטר ספורטיבי. אבל בכדורגל קורים לפעמים דברים שאי אפשר לצפות אותם מראש.

כדורגלני ישראל יודעים שהם יכולים הערב להגשים חלום שספק אם הם העזו לחלום כשהמריאו לגיאורגיה: הם רחוקים 90 דקות מגמר אליפות אירופה בכדורגל. הם רק צריכים להבקיע שער אחד יותר מאנגליה. זה הכול.

 
המתחרה של צוקרברג לטוויטר
אפליקציית Threads של חברת מטא
אפליקציית Threads של חברת מטא

מטא, חברת האם של פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם, תשיק מחר בשעה 17:00 שעון ישראל את Threads, אפליקציה חדשה המתחרה ישירות בטוויטר.

האפליקציה כבר זמינה באפסטור של אפל ומשתמשת באינסטגרם כבסיס להרשמה ולניהול רשימת העוקבים והנעקבים. מעבר לכך, היא מציעה בדיוק את מה שטוויטר סיפקה במשך שנים: הודעות מיקרו, עוקבים ונעקבים, ודיונים בין משתמשים ללא היררכיה.

האפליקציה מציעה בדיוק את מה שטוויטר סיפקה במשך שנים: הודעות מיקרו, עוקבים ונעקבים, ודיונים בין משתמשים ללא היררכיה

הרעיון לאפליקציה נולד בקרב עובדי חברת מטא. "טוויטר במשבר ומטא צריכה להחזיר לעצמה את המוג'ו – בואו נשתלט על הלחם והחמאה שלהם!" כתב עובד בחברה בדצמבר האחרון, זמן קצר אחרי שאילון מאסק השתלט על טוויטר והחל לחרב כל חלקה טובה בפלטפורמה.

האם Threads היא התשובה לכל משתמשי טוויטר שנואשו מהבאגים בפלטפורמה, מהפצת השנאה שעלתה לאין שיעור מאז שמאסק נכנס לתמונה ומדרישות התשלום הקפריזיות של החברה? נחכה ונראה.

רק צריך לזכור שבסופו של יום, צוקרברג אמנם עושה רושם יותר שפוי ממאסק, אבל יש לו חלק משמעותי אף יותר מהפיכת הרשתות החברתיות לאתגר עולמי עבור האנושות.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה