אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 6 יולי 2023
 
זה כואב, זה מפריע לתנועה

ספק אם הייתה בהיסטוריה עוד הפגנה שבה המפגינים יצאו לרחובות, כדי להביע תמיכה במפקד המשטרה שממונה על פיזור ההפגנות שלהם. זה בדיוק מה שקרה אתמול בערב, אחרי הודעת ההתפטרות הדרמטית של מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד.

צירי תנועה מרכזיים בכל הארץ נחסמו אתמול בערב למשך שעות. אלפי מפגינים הבעירו מדורות בנתיבי איילון בתל אביב וחסמו את הנסיעה בציר התנועה המרכזי של גוש דן, שנפתח לתנועה רק אחרי חצות. מפגינים נוספים חסמו את צומת העוגן, את מרכז חורב בחיפה, את רחוב עזה בירושלים, את מרכז העיר באר שבע ועוד.

מפגינים חוסמים את נתיבי איילון במחאה על הדחתו של ניצב עמי אשד, 5 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
מפגינים חוסמים את נתיבי איילון במחאה על הדחתו של ניצב עמי אשד, 5 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Oded Balilty)

המשטרה הפעילה מכת"זיות לפיזור הפגנות, וביצעה לאורך הערב מעצרים רבים. בין העצורים: רון שרף, ממובילי קבוצת "אחים לנשק", שקמה שוורצמן-ברסלר, ממנהיגות "כוח קפלן", יזם ההייטק נועם לניר והמאייר זאב אנגלמאייר, שמגיע לכל ההפגנות כשהוא מחופש לדמות הקומיקס שלו "שושקה".

הצילום של שושקה המובלת למעצר בניידת המשטרה יהיה אחד הדימויים החזותיים החזקים שייזכרו מהערב הדרמטי הזה, לצד התיעוד בשידור חי ב"כאן 11" של מפגין, שנפגע מרכב שהאיץ אל תוך קבוצת המפגינים על נתיבי איילון.

איש מאלפי המפגינים לא ידע בתחילת הערב שכך הוא יסתיים. ההפגנות אמש – כמו ערב ההפגנות בעקבות ההודעה על פיטורי שר הביטחון יואב גלנט – היו ספונטניות לחלוטין. הודעות ברשתות החברתיות ובקבוצות הווטסאפ של "כוח קפלן". זה כל מה שהיה נחוץ.

מעניין להתעכב לרגע על הסיקור הטלוויזיוני של אירועי אמש. בכאן 11 הבינו את חשיבות האירועים, ונכנסנו למתכונת של שידור חדשות מתגלגל לאורך הערב כולו מכמה מוקדי מחאה. וכך צוותי "כאן 11" היו אלו שתיעדו בשידור חי את דריסת המפגין בנתיבי איילון.

בכאן 11 הבינו את חשיבות האירועים, ונכנסנו למתכונת של שידור חדשות מתגלגל לאורך הערב כולו מכמה מוקדי מחאה

באותה עת, בערוצים המסחריים – 12 ו-13 – המשיכו עם תוכניות הבידור הרגילות, שתוכננו לאותו ערב בלי לסטות מלוח השידורים המתוכנן.

בערוץ 14 עברו לערב של שידורי מחאה נגד המחאה – כולל נזיפות אינסופיות במשטרה שהיא לא נוקטת יד קשה יותר נגד המפגינים ולא מפעילה כלפיהם יותר כוח.

וכך – אם חלון ההצצה העיקרי שלכם אל המציאות הוא עדיין מסך הטלוויזיה, אז השאלה איזו מציאות קיבלתם אתמול בערב, תלויה בעיקר בערוץ שבו צפיתם.

 
הפצצה של עמי אשד
מפקד מחוז תל אביב ניצב עמי אשד בהצהרה לתקשורת על פרישתו מהמשטרה. 5 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
מפקד מחוז תל אביב ניצב עמי אשד בהצהרה לתקשורת על פרישתו מהמשטרה. 5 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

העילה לפרוץ ההפגנות הספונטניות אתמול בערב הייתה מסיבת עיתונאים שכינס ניצב עמי אשד, מפקד משטרת מחוז תל אביב, שבה מסר הצהרה שלא זכורה כמוה.

אשד אמר כי הוא הוא הודח מתפקידו על רקע פוליטי, אחרי שסירב להיענות לדרישות השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר לנקוד יד קשה נגד המפגינים בקפלן.

"בגו זקוף ובראש מורם אני משלם מחיר אישי כבד מנשוא על הבחירה שלי למנוע מלחמת אחים", אמר אשד, "חטאתי בכך שלא יכולתי לעמוד בציפיות של הדרג המיניסטריאלי, שכללו את שבירת הכללים, הנהלים, הסדר הארגוני והתרבות בקבלת ההחלטות ובשיקול הדעת המקצועי".

מה היו הציפיות ממנו? אשד לא ניסה ליפות אותן:

"יכולנו לפנות את איילון תוך דקות במחיר של שבירת ראשים וריסוק עצמות… יכולנו למלא את המיון באיכילוב בסוף כל הפגנה… התעקשתי במהלך המחאה פעם אחר פעם שמחוז תל אביב בפיקודי יוכיח שאפשר אחרת.

"לצערי, בפעם הראשונה בשירות של שלושה עשורים נתקלתי במציאות הזויה, שבה השגת שקט וסדר היא לא הישג הדרש, אלא בדיוק להיפך".

בן-גביר הגיב בסרקזם על דבריו של אשד:

"הדברים של עמי אשד הערב מוכיחים שבמשטרת ישראל שירת ניצב פוליטי על מדים. איחלתי לו בהצלחה בבחירות".

בן-גביר אף הגדיר את ההודעה של אשד "חציית גבול מסוכנת עליה התרענו חודשים רבים. חלחול של פוליטיקה לשורות הבכירות ביותר בישראל וכניעה מוחלטת של קצין במדים לבכירים פוליטיים בצד השמאלי של המפה".

 
ישראלית חטופה בעיראק
אליזבת צורקוב (צילום: צילום מסך, כאן 11)
אליזבת צורקוב (צילום: צילום מסך, כאן 11)

לפני כשנתיים חצתה בחורה ישראלית את הגבול בסוריה בנסיבות תמוהות למדי, ונעצרה שם. החלו מגעים דיפלומטיים לשחרורה שהסתיימו בכך שישראל הסכימה לשחרר שני רועי צאן סוריים שחצו בטעות את הגבול והעניקה חנינה לאזרחית סורית נוספת שנעצרה בישראל.

אליזבת צורקוב צייצה אז בטוויטר: "אני באופן כללי נגד עסקאות שבויים, גם אם אני אסתבך בביקור הבא בסוריה/עיראק".

היא בטח הייתה מעדיפה שנתעלם מהציוץ הזה.

אתמול הותר לפרסום כי צורקוב – בת 37, חוקרת ישראלית המתמחה בענייני סוריה והמזרח התיכון, המחזיקה גם באזרחות רוסית – הגיעה לבגדד, בירת עיראק, במסגרת עבודת הדוקטורט שלה לאוניברסיטת פרינסטון בארה"ב.

על פי מה שפורסם אתמול ב"ניו יורק טיימס", צורקוב נחטפה בבגדד לפני ארבעה חודשים כשיצאה מבית קפה בעיר, והיא מוחזקת בידי מיליציה שיעית פרו-איראנית בשם "כתאיב חזבאללה".

צורקוב נחטפה בבגדד כשיצאה מבית קפה, והיא מוחזקת בידי מיליציה שיעית פרו-איראנית בשם "כתאיב חזבאללה"

גורמים המעורים בפרטי המקרה ומצוטטים הבוקר ב"ידיעות אחרונות" אומרים כי יש חשש שחוטפיה של צורקוב עלולים להעביר אותה לאיראן. אחותה הצעירה של צורקוב, אמה, שעובדת כמרצה באוניברסיטת סטנפורד, אמרה אתמול:

"זה מאוד מדאיג ומאוד מלחיץ. במרץ אבד איתה הקשר. ניסינו להבין מה קורה. ידעתי שהיא בבגדד, עושה את עבודת השטח לדוקטורט ומראיינת אנשים. הפואנטה הייתה לחקור תנועות פוליטיות דרך אנשים ברחוב. היא ניהלה ראיונות עם אנשים פשוטים ברחוב. על זה הדוקטורט שלה".

בישראל רמזו אתמול כי התקבל אות חיים מצורקוב וכי ידוע שמצבה הפיזי טוב. בהודעה הרשמית שפורסמה מטעם לשכת ראש הממשלה נאמר כי "אליזבת צורקוב עדיים בחיים ואנחנו רואים בעיראק כמי שאחראית לגורלה ולשלומה".

 
המתנה שלא מפסיקה לתת
ארנון מילצ’ן ועמית חדד בברייטון שבאנגליה – כפי שנראו על מסך בבית המשפט המחוזי בירושלים, 3 ביולי 2023 (צילום: אלכס קולומויסקי)
ארנון מילצ'ן ועמית חדד בברייטון שבאנגליה – כפי שנראו על מסך בבית המשפט המחוזי בירושלים, 3 ביולי 2023 (צילום: אלכס קולומויסקי)

אין רגע דל בחקירתו של המיליארדר ארנון מילצ'ן בתיק המתנות של משפט נתניהו.

בתום החקירה הנגדית שלו בברייטון אתמול, ביקשה התובעת ליאת בן-ארי – באופן חריג ויוצא דופן – שבית המשפט יעדיף חלק מההודאות שמסר מילצ'ן במשטרה על פני עדותו מול השופטים. הבקשה נדחתה.

מילצ'ן התייחס אתמול בעדותו למערכת היחסים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, שנכח אתמול באולם בברייטון.

מילצ'ן אמר כי "נתניהו ראה בנוני 'אימפריית פשע', לא יריב פוליטי. הוא ראה בו תקלה. נתניהו אובססיבי לתקשורת וזה חלק מההישרדות ומהמלחמה הפוליטית שלו. מכוון שנוני מוזס היה איל תקשורת והוא לא בדיוק החמיא לדעות הפוליטיות של נתניהו, הוא ראה בו יריב".

"נתניהו ראה בנוני מוזס 'אימפריית פשע', לא יריב פוליטי. הוא ראה בו תקלה"

מילצ'ן הוסיף כי היו "שנאה ותיעוב" כלפי מוזס מצד משפחת נתניהו, שראתה ב"ידיעות אחרונות" "האויב מספר אחת".

היום צפוי להיות היום האחרון בעדותו של המיליארדר.

 
הבי-בי-סי מתנצל
נפתלי בנט בריאיון לערוץ בי-בי-סי, 4 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך)
נפתלי בנט בריאיון לערוץ בי-בי-סי, 4 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך)

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט ממשיך במסע ההסברה העולמי מטעם עצמו, ושלשום התראיין לרשת בי-בי-סי באנגליה על כניסת צה"ל לג'נין. במהלך הריאיון אמרה/שאלה המראיינת אנג'נה גאדג'יל, "כוחות צה"ל שמחים להרוג ילדים".

בנט התקומם ובין השניים התפתח ויכוח, סמנטי בעיקרו, האם מדובר בילדים או בטרוריסטים.

צופי המשדר, לעומת זאת, התלוננו – כפי הנראה בהמוניהם – על עצם השאלה והקביעה המתריסה. אמש הודיע הבי-בי-סי כי מצא את התלונה מוצדקת והביע התנצלות על כך.

"בעוד הנושא כשלעצמו לגיטימי לבדיקה בריאיון, אנחנו מתנצלים על השפה ששימשה לשאלה. זו לא הייתה מנוסחת היטב ולא הייתה במקום", נמסר.

 
חום אימים
שוטר סיני קורס בחום בבייג’ינג, 3 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Andy Wong)
שוטר סיני קורס בחום בבייג'ינג, 3 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Andy Wong)

הימים שני ושלישי השבוע היו הימים החמים ביותר שנמדדו אי פעם על פני כדור הארץ. חודש יוני היה החודש החם ביותר שנמדד.

השיא הזה לא יחזיק מעמד זמן רב, והוא צפוי להישבר כבר בחודש הנוכחי, שיהיה כנראה חם יותר. שנת 2023 צפויה להיות השנה החמה ביותר מאז החלו המדידות.

השיא של חודש יוני לא יחזיק מעמד זמן רב, והוא צפוי להישבר כבר בחודש יולי הנוכחי, שיהיה כנראה חם יותר

המספרים עצמם לא נשמעים מבהילים כי מדובר בטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ כולו: ביום שני היתה הטמפרטורה הממוצעת 17.1 מעלות צלזיוס. ביום שלישי היא כבר עלתה ל-17.18 מעלות צלזיוס.

שלל השיאים האלה, שנשברים עכשיו משבוע לשבוע, מלמדים שמערכת האקלים העולמית הגיעה לנקודת קיצון שלא היתה מוכרת עד היום, ומתאימים למודלים הקיצוניים ביותר של משבר האקלים.

אף אחד לא יוכל לטעון שלא הזהירו אותנו שזה עומד לקרות.

 
הפסד וכבוד
אוהדי נבחרת ישראל בכדורגל מעודדים את הקבוצה בחצי גמר היורו, 5 ביולי2023 (צילום: AP Photo/Tamuna Kulumbegashvili)
אוהדי נבחרת ישראל בכדורגל מעודדים את הקבוצה בחצי גמר היורו, 5 ביולי2023 (צילום: AP Photo/Tamuna Kulumbegashvili)

"אני מאוד עצוב", אמר אתמול גיא לוזון, מאמן נבחרת ישראל בכדורגל עד גיל 21, "באמת האמנו שאנחנו יכולים לנצח".

האמת היא שללוזון אין סיבה להיות עצוב וגם לא היתה לו סיבה להאמין שאפשר לנצח אתמול.

הנבחרת הצעירה אמנם הפסידה אתמול 3:0 לנבחרת אנגליה בחצי גמר אליפות אירופה, מול אלפי ישראלים שהגיעו לאיצטדיון בבאטומי, אבל זה היה הפסד צפוי מראש.

"הפסדנו לקבוצה טובה מאיתנו", אמר לוזון את מה שידוע לכל, "מצד שני – יש לנו לאן לשאוף. יש לנו עתיד".

"הפסדנו לקבוצה טובה מאיתנו", אמר לוזון את מה שידוע לכל, "מצד שני – יש לנו לאן לשאוף. יש לנו עתיד"

נבחרת אנגליה, שניצחה את כל משחקיה בטורניר עד כה ולא ספגה ולו שער אחד, מורכבת משחקנים רבים שמשחקים בקבוצות הבכירות של הפרמייר-ליג. היא תיאבק ביום שבת בערב על תואר אלופת אירופה מול נבחרת ספרד, שניצחה בחצי הגמר השני את אוקראינה 5:1.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה