אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 9 יולי 2023

 
 
שבוע גורלי בפתח

(הערת מערכת: אמיר בן-דוד נפל למשכב. עד להחלמתו, בירנית גורן ממלאת את מקומו בהכנת הניוזלטר)

בדיוק חצי שנה עברה מאז ההפגנה הראשונה ההיא, בתל אביב, שהתקיימה בכיכר הבימה וברחבת המוזאון, בעקבות נאומו של שר המשפטים יריב לוין ימים ספורים קודם לכן בו חשף את מה שכינה הרפורמה במערכת המשפט. חצי שנה של הפגנות, אי-ודאות כלכלית וביטחונית, ריסוק שומרי הסף באופן חסר תקדים – ושבר חברתי שכבר לא נראה כי יאחה אי פעם.

כל זה מתנקז כעת לשבוע גורלי המהווה נקודת מפנה בקידום המהפכה המשפטית – ובהתנגדות לה.

הפגנה של “אחים לנשק” ליד ביתו של שר הביטחון יואב גלנט במושב עמיקם, 8 ביולי2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)
הפגנה של "אחים לנשק" ליד ביתו של שר הביטחון יואב גלנט במושב עמיקם, 8 ביולי2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)
  • היום, ראשון, תגיע היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה לישיבת הממשלה לדיון מיוחד בנושא אכיפת החוק בהפגנות נגד המהפכה המשפטית. ובמילים אחרות: זימנו אותה לזובור של השרים החפצים לפטר אותה בהקדם האפשרי.
  • מחר, שני, תעלה בכנסת להצבעה בקריאה ראשונה הצעת החוק של ח"כ שמחה רוטמן לצמצום עילת הסבירות. בניגוד להערכות ולהבטחות, הצעת החוק לא שונתה ולא רוככה במאום.
  • מחרתיים, שלישי, מתכננים מנהיגי המחאה "יום התנגדות" נרחב, שיכלול מחאה בנתב"ג, חסימת כבישים ברחבי הארץ, ועוד. מעסיקים רבים כבר הודיעו כי יאפשרו לעובדיהם לצאת להפגנות. בתי עסק הודיעו כי ישבתו במהלך היום.

מעסיקים רבים כבר הודיעו כי יאפשרו לעובדיהם לצאת להפגנות. בתי עסק הודיעו כי ישבתו במהלך היום

  • וביום רביעי, הכנסת תבחר את הנציג השני לוועדה לבחירת שופטים – ככל הנראה יהיה זה ח"כ יצחק קרויזר מעוצמה יהודית. לא שזה משנה: לשר המשפטים יריב לוין אין שום תוכניות לכנס את הוועדה במבנה הנוכחי.

מי שמאמין שהלו"ז הזה סופי ולא יתווספו לו עוד כותרות ביטחוניות, מדיניות, כלכליות משפטיות ופוליטיות – כנראה שהיה במאדים בחודשים האחרונים.

 
רחובות זועמים
מוחים נגד המהפכה המשפטית בפקק בדרך לביתו של שר הביטחון גלנט בעמיקם, 8 ביולי 2023 (צילום: מחאת קפלן)
מוחים נגד המהפכה המשפטית בפקק בדרך לביתו של שר הביטחון גלנט בעמיקם, 8 ביולי 2023 (צילום: מחאת קפלן)

אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמחאה נגד ההפיכה המשטרית הפכה לזועמת יותר. ובמקביל, שהאלימות נגדה – הן מצד המשטרה והן מצד תומכי ההפיכה – מתעצמת גם היא.

אמש, השבוע ה-27 למחאה, הפגינו ברחבי הארץ מעל 350,000 – לפי מארגני המחאה – המספר הגבוה ביותר מאז חודש מרץ. מפגינים חסמו כבישים בכמה מוקדים, כולל בהרצליה, צומת כרכור, חיפה ובתל אביב.

אמש, השבוע ה-27 למחאה, הפגינו ברחבי הארץ מעל 350,000 – המספר הגבוה ביותר מאז חודש מרץ

במהלך הערב דיווחו מארגני מחאת הסטודנטים בתל אביב כי רוכב אופנוע דרס מפגין ואף שלף סכין לעברו. זאת, אחרי שביום רביעי נעצר נהג רכב שניסה לדרוס מפגינים שחסמו את נתיבי איילון.

הערב הפך ל"לילה לבן" מחוץ לביתו של שר הביטחון יואב גלנט במושב עמיקם, לשם הגיעו אלפי מוחים שנשארו עד לשעות הקטנות של הלילה. בין הנוכחים שנשאו נאום במקום היו ראש שב"כ לשעבר עמי איילון, שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון ותא"ל (מיל.) אמל אסעד, ממנהיגי העדה הדרוזית, שקרא לגלנט:

"יואב אחי, באתי לכאן כדי להזכיר לך שאתה ואני אחים. כשבאת להחליף אותי כמפקד חטיבת ג'נין אמרתי לך שעד עכשיו חשבתי שאין אמיצים כמוני, ואתה ניפצת לי את המחשבה. היום אני עומד כאן וקורא לך להקשיב שוב למצפונך. תקבל החלטה אמיצה, ותהיה האיש שיעצור את הטירוף".

לבקשת המשטרה, מארגני המחאה כיבו את מערכת ההגברה באחת בלילה, ושאר הנאומים נישאו באמצעות מגאפון.

 
עימות בצהרי היום
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

כל העיניים נשואות היום לישיבת הממשלה, שתתקיים במתכונת מורחבת ותכלול דיון בנושא אכיפת החוק בהפגנות המחאה נגד ההפיכה המשטרית.

לדיון זומנה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה כדי לתת מענה לשאלות השרים מדוע האכיפה במחאה הנוכחית בררנית לעומת האכיפה במחאות של קהילת יוצאי אתיופיה ואלו שבתקופת ההתנתקות, לפני כמעט עשרים שנה.

בהרב-מיארה, שעל פי הדיווחים מתכננת להגיע לישיבה כשהיא מלווה בכל צמרת משרד המשפטים – כולל פרקליט המדינה וכל המשנים שלה – הבהירה במכתב ששלחה לראש הממשלה בנימין נתניהו ביום חמישי בערב, כי הממשלה הזו – שנגדה מתקיימות המחאות – מצויה בניגוד עניינים חריף ואינה יכולה להתערב בשיקולי אכיפת החוק.

"דווקא בעת מחאה נגד מדיניות הממשלה ושריה", כתבה היועצת בהרב-מיארה , "על הממשלה להקפיד הקפדה יתרה להימנע מפעולות שיש בהן כדי להתפרש כניסיון להשפיע באופן לא לגיטימי על שיקול הדעת המקצועי של גורמי אכיפת החוק… קיום הדיון בעיתוי הנוכחי, בעיצומה של מחאה נגד מדיניות הממשלה ושריה, מעורר קושי רב".

דוד אמסלם, השר במשרד המשפטים (ועד כמה תיקים, הפסקנו לספור), התייצב בתגובה ב"פגוש את העיתונות" אמש בערוץ 12 והוסיף את קולו, שלא בפעם הראשונה, למקהלת חברי הקואליציה הדורשים לפטר את היועמ"שית.

וברגע שהצעת החוק לצמצום עילת הסבירות תעבור, זה בדיוק מה שיקרה.

 
אין צדק לאיאד
ג’ומאנה אל-חלאק, אחותו של איאד אל-חלאק, מקריאה פסוקים מהקוראן בהפגנה בירושלים, 8 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך מווידיאו בטוויטר)
ג'ומאנה אל-חלאק, אחותו של איאד אל-חלאק, מקריאה פסוקים מהקוראן בהפגנה בירושלים, 8 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך מווידיאו בטוויטר)

אחד מרגעי השיא בהפגנה שהתקיימה אמש בירושלים, ליד בית הנשיא, היה כשג'ומאנה אל-חלאק, אחותו של איאד אל-חלאק, עלתה לבמת הנואמים וקראה פסוקים מהקוראן מאחורי דוכן עטוף בדגל ישראל.

גם בהפגנות האחרות, כולל זו המרכזית בתל אביב, נראו שלטים ומצגים לזכרו של איאד אל-חלאק, שהבליטו את תחושת התסכול ואי הצדק אחרי שלוחם מג"ב שירה בו למוות זוכה בסוף שבוע שעבר מהריגה בקלות דעת – אישום מקל ראש מלכתחילה.

גם בהפגנות האחרות, כולל בתל אביב, נראו שלטים ומצגים לזכרו של איאד אל-חלאק, שהבליטו את תחושת התסכול ואי הצדק

אפשר למתוח ביקורת על הכרעת הדין שקיבלה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים חנה לומפ לזכות כליל את הלוחם. וייתכן עוד כי המדינה תחליט לערער על פסק הדין והשאלה המשפטית תישאר פתוחה לזמן נוסף. זה לא משנה. המקרה של איאד אל-חלאק הוא מקרה שבו למשפט אין באמת את הכלים לעשות צדק.

"איאד היה נער חף מפשע, שחי חיים חסרים ומוגבלים באזור מוזנח וללא זכויות. הוא שילם בחייו לחינם", כותבת הבוקר חן ארצי סרור ב"ידיעות אחרונות". "לכל הפחות מקרה כזה אמור לייצר צער, אמפתיה, וקריאת השכמה למערכת כולה.

"כל ילד אחר בעל מוגבלות, אם היה לבן ויהודי, היה מקבל יחס אחר לחלוטין. אם חלילה היה משלם בחייו בגלל טעות בזיהוי – הארץ הייתה רועדת. אבל איאד הוא רק ילד פלסטיני שמת בחדר אשפה".

 
בחזרה לג'נין
ההרס במחנה הפליטים ג’נין אחרי יציאת כוחות צה”ל משם, 5 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
ההרס במחנה הפליטים ג'נין אחרי יציאת כוחות צה"ל משם, 5 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)

בהמשך לישיבת הממשלה היום, הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס על מנת לדון במצב הביטחוני בגדה המערבית ובצפון, וכן לאשר את תוכנית שר הביטחון יואב גלנט להעניק שורת הקלות לרשות הפלסטינית, בתמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בין ההקלות המתוכננות: סיוע כלכלי כדי למנוע את קריסת הרשות הכולל הקדמת תשלומי מיסים ופריסת חובות, הרחבת שעות הפעילות של מעבר אלנבי ואישור להקמת אזור תעשייה חדש ליד חברון.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כבר הודיעו כי יתנגדו לתוכנית. "אין אבסורד גדול מכך שהגוף שמעודד טרור, משלם משכורות למחבלים ומשפחותיהם, מעודד במערכת החינוך להסתה בעד רצח יהודים, משתלט על שטחים ביהודה ושומרון – יזכה בעיצומו של גל טרור לסל צ'ופרים מממשלת ישראל", הצהיר בן גביר.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כבר הודיעו כי יתנגדו לתוכנית ההקלות לרשות הפלסטינית

במקביל, פרשן חדשות 12 אהוד יערי חשף בסוף השבוע כי נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הורה לכוחות הביטחון הפלסטינים לחזור לעיר ג'נין ולהתפרס בה עוד השבוע. אבו מאזן, על פי הדיווח, חושש שהוואקום שנוצר בעיר יאפשר לחמאס לבסס את נוכחותו שם ולהשתלט עליה.

 
אלטון ירד מהבמה
אלטון ג’ון נפרד מהקהל בהופעה האחרונה שלו, בשטוקהולם, שוודיה, 8 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Caisa Rasmussen)
אלטון ג'ון נפרד מהקהל בהופעה האחרונה שלו, בשטוקהולם, שוודיה, 8 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Caisa Rasmussen)

אלטון ג'ון, האיש והאגדה, סיים אתמול את ההופעה האחרונה בהחלט שלו – אולי אי פעם – בשטוקהולם, שוודיה.

ההופעה חתמה את סיבוב הפרידה שלו שהחל ב-2018 (והיה אמור להסתיים מזמן אבל נדחה שוב ושוב בגלל מגפת הקורונה), אז הכריז כי הוא פורש מהופעות כדי לבלות את זמנו עם משפחתו.

בגיל 76, הזמר והיוצר הבריטי נפרד אתמול מהקהל בקול חנוק כשאמר: "היתה לי את הקריירה הכי נפלאה שיש, מעבר לציפיות. 52 שנה של אושר טהור ביצירת ונגינת מוזיקה. כמה בר מזל הייתי".

"היתה לי את הקריירה הכי נפלאה שיש, מעבר לציפיות. 52 שנה של אושר טהור ביצירת ונגינת מוזיקה. כמה בר מזל הייתי"

הימור די בטוח – או לפחות תקווה נואשת: עוד נראה אותו צץ בהופעות אורח, קונצרטים לגיוס תרומות, לוויות של מפורסמים רמי מעלה ומתישהו אולי אפילו בהופעה מלאה לכבוד גיל 80 או משהו עגול כזה.

כי החיים נהדרים כשאלטון קיים בעולם.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה