אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 3 יולי 2023
 
"לא מבצע" בג'נין

זה ריחף באוויר. מרגע שנורתה הרקטה המאולתרת מכיוון ג'נין ליישובי הגלבוע, היה ברור שהתגובה הישראלית תגיע בקרוב.

פלסטינים רבים דיווחו כבר אתמול בערב שהם מבחינים בתנועות צבא חריגות בהיקפן. והלילה, קצת אחרי השעה אחת, ניתן האות וכוחות צה"ל החלו לפעול בג'נין.

מפקד פיקוד מרכז, אלוף יהודה פוקס, מפקח על פעילות צה”ל בג’נין, 3 ביולי 2023 (צילום: דובר צה"ל)
מפקד פיקוד מרכז, אלוף יהודה פוקס, מפקח על פעילות צה"ל בג'נין, 3 ביולי 2023 (צילום: דובר צה"ל)

במכת הפתיחה מהאוויר הותקפה מפקדה של מה שמכונה על ידי הפלסטינים "כוח ג'נין" וכן הותקפו מחסנים ובהם אמצעי לחימה ומטעני חבלה. במקביל, כוחות רגלים מגולני, הצנחנים והיחידות המיוחדות השתלטו על מבנים במחנות הפליטים הצמודים לג'נין.

ככל הידוע, יש לפחות ארבעה הרוגים פלסטינים. אזעקות נשמעו הלילה בכל המסגדים באזור ג'נין, ופלסטינים הבעירו צמיגים במטרה לחסום כבישים ולעכב את תנועת הכוחות הישראלים. לפי דיווח ברשת אל-ג'זירה, כוחות צה"ל השתלטו – בין היתר – גם על בית משפחתו של האסיר הבטחוני זכרייה זביידי.

כדאי לשים לב לאופן שבו גורמי ביטחון בכירים בישראל מתייחסים להתפתחויות הלילה. יש מילה אחת שלא מוזכרת כלל בהודעות הללו – "מבצע". זה לא מקרי.

יש מילה אחת שלא מוזכרת כלל בהודעות מערכת הביטחון על התפתחויות הלילה: "מבצע". זה לא מקרי

ישראל מנסה מצד אחד לפעול בתקיפות, ומצד שני נמנעת מלמתג את האירוע כהתחלה של "מבצע חומת מגן 2023", בתקווה שהפעילות הצבאית הזו תהיה מוגבלת בזמן ולא תתפשט במהירות לאזורים אחרים, ובעיקר לא לעזה.

"הכוחות פועלים בריכוז מאמץ נגד מוקדי הטרור בג'נין", צייץ הלילה שר הביטחון יואב גלנט, "נגד הטרור ננקוט בגישה התקפית ויוזמת – כל מי שיפגע באזרחי ישראל, ישלם מחיר כבד".

"הגישה ההתקפית" הזו, היא בשום אופן לא מבצע צבאי ולכן אין לה אפילו שם ועל פי גורם בטחוני בכיר המצוטט הבוקר ב-ynet היא "לא מבצע ואפילו לא מבצעון", ולכן לא אמורה להידרדר למלחמה אזורית כוללת, ולפיכך לא נדרש אישור מיוחד של הקבינט כדי לפתוח בה. מפקדים עליה אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס ומפקד אוגדת איו"ש, תא"ל אבי בלוט.

ישראל העבירה לחמאס ולג'יהאד בעזה מסר, כי מדובר בפעולה שאמורה להיות קצרה ולא להתפשט לאזורים אחרים בגדה. ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה פירסם לפנות בוקר מסר מאיים לפיו "הדם שנשפך על אדמת ג'נין יקבע את אופי השלב הבא… עמנו והתנגדותו בכל מקום יודעים להגיב לתוקפנות הברברית הזו".

 
הרשות קורסת ואיראן נכנסת
דגל איראן מתנוססס בטהרן (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
דגל איראן מתנוססס בטהרן (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)

"ספק אם מבצע גדול בג'נין ייתן מענה של ממש לצרה המתפתחת לה בגזרות הצפוניות של הגדה המערבית. אולי מענה זמני בלבד". כך נפתח הבוקר מאמרו של הפרשן הצבאי אבי יששכרוף ב"ידיעות אחרונות".

בישראל יודעים כבר זמן רב, כי הרשות הפלסטינית חדלה כמעט מלהשפיע על המתרחש בצפון השומרון. "אך ההשלכות של המציאות הזו יוצרות בעיה לא פחות גדולה", מסביר יששכרוף, "לתוך הוואקום נכנסת איראן ושלוחותיה ושליחיה".

ההשלכות של המציאות הזו יוצרות בעיה לא פחות גדולה: לתוך הוואקום נכנסת איראן ושלוחותיה ושליחיה"

איראן מממנת את פעילות הטרור הפלסטיני כבר הרבה שנים. במערכת הביטחון מעריכים כי בטהרן הוחלט להעביר את זירת החיכוך עם ישראל מסוריה לצפון השומרון, כדי שהפגיעה בישראל תהיה "קרוב לבית", איפה שכואב.

ההערכות הן שאין גוף אחד שמרכז את כל הפעילויות הללו, אלא מדובר בחוליות שונות המממונות ומופעלות ישירות על ידי האיראנים, ולעיתים אפילו מתחרות זו בזו, מי תגיע ל"הישג" הכי גדול.

גם קריסתה של הרשות הפלסטינית החלה לפני זמן רב, אבל היא הואצה מאוד מאז שבצלאל סמוטריץ' נכנס לתפקיד שר במשרד הביטחון, ופרס את חסותו על פעילות המתנחלים הקיצוניים בגדה.

אפשר לראות את השינוי הדרמטי בגישה הישראלית, בביטול חוק ההתנתקות בצפון השומרון, אישורים נדיבים מאי פעם של התחלות בנייה מעבר לקו הירוק, הכשרת המאחז אביתר ומאחזים נוספים, השתלטות על קרקעות ויד רכה – שלא לומר תמיכה – בהתפרעויות האלימות של המתנחלים בשבועות האחרונים.

 
המחאה פושטת על הנמלים
מפגינים חוסמים את נמל חיפה במחאה על המהפכה המשפטית, 3 ביולי 2023 (צילום: גיל לוין Gil Levin)
מפגינים חוסמים את נמל חיפה במחאה על המהפכה המשפטית, 3 ביולי 2023 (צילום: גיל לוין Gil Levin)

העיניים נשואות היום לנתב"ג, שם אמורה להתמקד אחר הצהריים המחאה נגד ההפיכה המשטרית. אבל עוד קודם, בשעות הבוקר, חסמו כ-200 מפגינים את שער המטענים בנמל חיפה, פרסו גדרות תיל, הניחו צמיגים, וחסמו את כניסת המשאיות לנמל. המפגינים, בהם פעילי "אחים לנשק", הציבו שלטים שכתוב עליהם: "הדיקטטורה מטביעה את המדינה".

ארגוני המחאה, המאוגדים תחת ארגון הגג "כוח קפלן", הודיעו כבר בשבוע שעבר כי הם מתכוונים לשבש היום את ההמראות והנחיתות בנמל התעופה בן גוריון. המשטרה נערכת משעות הבוקר בכוחות מתוגברים של מאות שוטרים, המצוידים גם ברחפנים.

המשטרה נערכת בשדה התעופה בן-גוריון משעות הבוקר בכוחות מתוגברים של מאות שוטרים, המצוידים גם ברחפנים

המשטרה פרסמה את התנאים שלה לקיום המחאה בשדה התעופה: ההפגנה תיערך באזור ליד טרמינל 1 (הטרמינל הישן) ותוגבל ל-5,000 משתתפים בלבד ונאסר על המשתתפים לרדת לכבישים בכלל, או להאט את התנועה בכניסה ובתוך שטחי שדה התעופה.

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר אתמול שהמשטרה "לא תאפשר חסימת צירים ושיבוש התנועה באזור נתב"ג ובתוכו". בכוונת המשטרה לחלק קנסות כבדים למי שיפר את ההנחיות הללו.

רשות שדות התעופה עדכנה אתמול כי כ-90 אלף נוסעים צפויים לעבור היום בנתב"ג ב-536 טיסות נכנסות ויוצאות. אחרי חמש אחר הצהריים – השעה המתוכנת של פעילות המחאה – יעברו בנתב"ג 27 אלף נוסעים.

מה תעשו אם תוכננה לכם טיסה לחו"ל דווקא היום? קודם כל תנחומיי, צפויים לכם כאב ראש ודפיקות לב מואצות. אם אתם יכולים – סעו לשדה התעופה ברכבת ולא ברכב פרטי. חבל שתתקעו בכניסה.

תזמנו את הגעתכם לשדה התעופה מוקדם בהרבה מהרגיל. יכול להיות שהשעתיים הרגילות לא יספיקו הפעם. הצטיידו בשתייה וכריכים, כי יכול להיות שתמצאו את עצמכם תקועים בתורים ארוכים. נשמו עמוק והתאזרו בסבלנות.

 
סמוטריץ' החולב
מדפי החלב בסניף של רמי לוי בירושלים. אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מדפי החלב בסניף של רמי לוי בירושלים. אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בצעד חריג וחסר תקדים בהיסטוריה של המדינה, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הודיע כי בכוונתו להוציא בימים הקרובים צו המבטל את המכס על ייבוא חלב לתקופה של שלושה חודשים, על מנת לפתור את בעיית המחסור בחלב ברשתות השיווק.

כיום, המכס על ייבוא חלב עומד על 40% – מה שמונע כל ייבוא של חלב ניגר, על מנת לתמוך בחלבנים והמחלבות המקומיות בישראל. ביטול המכס, לטענת סמוטריץ', יפתור מיידית את המחסור על המדפים מבלי לפגוע בהכנסות ממיסים למדינה: מאחר שאין כיום ייבוא של חלב ניגר, הרי שאין ממילא הכנסות מאותם מכסים.

"לא ניתן לקבל מצב שבו אין חלב על המדפים", אמר סמוטריץ' בהודעה בה הזמין את הציבור להעיר על הצו, לפני שייכנס לתוקף. "בשל החוסר בחלב ולאחר שהובהר על ידי הקמעונאים הגדולים במדינת ישראל כי יש ביכולתם לייבא חלב באופן מיידי, החלטתי על ביטול המכס של החלב בהוראת שעה

"לאחר בחינת מספר חלופות החלטתי על הצעד הזה מכיוון שהוא המהיר והמיידי ביותר, הוא פשוט רגולטורית ויאפשר לגשר על הפער במוצרי החלב במדפים בתוך ימים ספורים".

המרוויחים המיידים מהצעד יהיו רשתות השיווק הגדולות – שופרסל, רמי לוי, וכדומה. המפסידים: החקלאים בישראל, שרק לפני שנה חתמו על הסכם עם המדינה להסדרת ענף החלב.

שלא במפתיע, ארגון יצרני החלב הגיב בזעם על היוזמה של סמוטריץ':

"הערב המדינה הבהירה שוב שאסור לעשות איתה הסכמים… שוב האוצר יורק בפנים של החקלאים ומעדיף את היצרנים בפולין, הונגריה ושאר מדינות מזרח אירופה על פני הייצור הישראלי, תוך שהוא מעשיר את כיסיהם של היבואנים. שר האוצר נותן גושפנקא לתעשייה הישראלית לעבור לייצר בחו"ל או לחילופין להסיט קווים למוצרים שלא בפיקוח. במקום לדאוג לחלשים – שוב דואגים ליבואנים הטייקונים".

 
שב"כ נגד נתניהו
צילום מסך מתיעוד הפגנת הימין בכיכר ציון ב-1995
צילום מסך מתיעוד הפגנת הימין בכיכר ציון ב-1995

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנהל כרגע בכמה חזיתות במקביל. החזית הצבאית מול הפלסטינים והאיראנים והחזית מול ארגוני המחאה תוארו קודם. יש גם חזית משפטית בברייטון, שם נמשכת חקירתו הנגדית של ארנון מילצ'ן.

ויש חזית חדשה שנפתחה אתמול מול ותיקי שב"כ, הכועסים על נתניהו ומאשימים אותו כי הוא מקדם תיאוריות הקונספירציה נגד הארגון.

339 אנשי שב"כ לשעבר, ובהם חמישה ראשי שב"כ, שיגרו מכתב חריף לנתניהו, בטענה כי הוא מקדם בספרו האוטוביוגרפי "ביבי, סיפור חיי" את הקונספירציה השקרית לפיה שב"כ – באמצעות הסוכן אבישי רביב, שכונה "שמפניה" – הוא זה שהדפיס ואף הפיץ את תמונתו של יצחק רבין במדי אס-אס, בהפגנה הידועה לשמצה בכיכר ציון.

339 אנשי שב"כ לשעבר, ובהם חמישה ראשי שב"כ, שיגרו מכתב חריף לנתניהו, בטענה כי הוא מקדם בספרו קונספירציה שקרית

"איזה אבסורד", כותב נתניהו בספרו, "הואשמתי בהסתה נגד ראש הממשלה באמצעות כרזה ביתית שהדפיס השב"כ, שכפוף לראש הממשלה".

אנשי שב"כ מכחישים שהארגון הפיץ את הכרזה, ומזכירים כי מי שהדפיס אותה היה קטין שנעצר, הודה במעשה והורשע במשפט. "אתה אינך אזרח רגיל, אתה ראש ממשלת ישראל", כותבים הבכירים לנתניהו, "החלטתך להפיץ דבר שקר שכזה מעודדת תיאוריות קונספירציה הזויות ופוגעת בלגיטימיות של הארגון".

 
אייל גולן קורא לרם לנדס
רם לנדס, אייל גולן (צילום: פלאש90, מונטז')
רם לנדס, אייל גולן (צילום: פלאש90, מונטז')

רם לנדס הוא אחד מאנשי התקשורת הוותיקים והמצליחים בישראל. הוא חתום על דוח לנדס שהוביל לפירוק רשות השידור ולהקמת תאגיד "כאן". הוא הבעלים של חברת ההפקות "קודה תקשורת". הוא גם חתנו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק. ומאתמול הוא שותפו לעסקים של אייל גולן.

חברת "ליאם הפקות" של אייל גולן רכשה חלק מחברת "קודה תקשורת" – מאחר שמדובר בחברות פרטיות, לא פורסמו פרטים על היקף העסקה ועל מחירה.

בהודעה משותפת של "ליאם הפקות" ו"קודה תקשורת" – שאין להוציא מכלל אפשרות שהיא נוסחה בידי תוכנת בינה מלאכותית – נמסר כי "שתי החברות רואות באפשרות לשיתוף הפעולה המסתמן הזדמנות ומסר חשוב של יכולת לשלב בין עולמות תוכן שונים".

"שתי החברות רואות באפשרות לשיתוף הפעולה המסתמן הזדמנות ומסר חשוב של יכולת לשלב בין עולמות תוכן שונים"

בתשובה לשאלת כתבת "הארץ" נירית אנדרמן, אם הוא לא רואה טעם לפגם בשיתוף פעולה כזה עם גולן, שנחקר בשנים האחרונות על חלקו בפרשות מין שונות, השיב לנדס:

"אני חושב שיש פה מפגש מעניין של עולמות, ואחרי שהפרקליטות הודיעה פעמיים שאין לגולן מעורבות פלילית, אין מקום להחרים אותו".

 
עדכוני כדורגל ישראלי
נבחרת ישראל עד גיל 21 בכדורגל מעפילה לחצי גמר היורו אחרי ניצחון ברבע הגמר מול גיאורגיה, 1 ביולי 2023 (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)
נבחרת ישראל עד גיל 21 בכדורגל מעפילה לחצי גמר היורו אחרי ניצחון ברבע הגמר מול גיאורגיה, 1 ביולי 2023 (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

נבחרת ישראל הצעירה בכדורגל הבטיחה אתמול את השתתפותה באולימפיאדת פריז 2024. זו תהיה הפעם הראשונה מאז 1976 שנבחרת ישראלית בכדורגל תשתתף באולימפיאדה.

הכרטיס הנחשק הושג אחרי שנבחרת אנגליה ניצחה את פורטוגל 1:0 ועלתה לחצי גמר היורו (שם תפגוש את נבחרת ישראל ביום רביעי). לשלוש הנבחרות הטובות באירופה מובטח מקום באולימפיאדה, ומאחר שאנגליה אינה יכולה להשתתף באולימפיאדה (כי היא כבר מיוצגת שם כחלק מהמשלחת של בריטניה) – ישראל הבטיחה את מקומה שם, בלי קשר לתוצאה שתשיג ביום רביעי.

במקביל נודע כי מנור סולומון נשאר בלונדון, אבל משתדרג פלאים. סולומון – ששיחק בעונה האחרונה בפולהאם – חותם על חוזה לחמש עונות בטוטנהאם.

ולבסוף: ביברס נתכו, הבינלאומי הישראלי שמשחק בפרטיזן בלגרד, יקבל השנה את עיטור נשיא המדינה.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה