אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 1 ינואר 2024

 
 
מבצע ליטני 2024

עשרות אלפי ישראלים נאלצו לעזוב את בתיהם בגליל העליון והם מחכים שממשלת ישראל וצה"ל יסירו מעליהם את איום חזבאללה, כדי שיוכלו לשוב לבתיהם ללא חשש.

בין ישראל ללבנון מתנהלת כבר כמעט שלושה חודשים "מלחמה זוטא" ששני הצדדים – כך נראה – מעדיפים לשמור אותה על אש נמוכה, מחשש שאם תידרדר, היא תוביל לאסון בקנה מידה נרחב משני צידי הגבול.

עשן מיתמר בדרום לבנון בעקבות הפצצה ישראלית, 25 בדצמבר 2023 (צילום: jalaa marey / AFP)
עשן מיתמר בדרום לבנון בעקבות הפצצה ישראלית, 25 בדצמבר 2023 (צילום: jalaa marey / AFP)

גורמים בינלאומיים רבים מתאמצים למנוע הסלמה בצפון. זכורה התייצבותו המהירה והעוצמתית של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יומיים אחרי הטבח בשבעה באוקטובר, עם נאום ה-Don't המפורסם. ואכן, ההסלמה נמנעת לעת עתה, אבל המצב יכול להתדרדר במהירות בכל רגע.

גם אתמול חיל האוויר תקף שורה של יעדי חזבאללה באזור כפר ראמיה בלבנון, ומטוסי קרב יירטו כלי טייס בלתי מאויש שחצה את הגבול מסוריה לישראל. אזעקות הופעלו בקצרין ברמת הגולן – לראשונה מזה חודשיים וחצי.

חיל האוויר תקף שורה של יעדי חזבאללה באזור כפר ראמיה בלבנון, ומטוסי קרב יירטו כלי טייס בלתי מאויש שחצה את הגבול מסוריה

מה מנסה חזבאללה להשיג? צריך פשוט להקשיב לנעים קסאם, סגנו של מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה, שהסביר את זה אתמול בצורה הברורה ביותר:

"ישראל מנסה להראות שיש לה דרכים להחזיר את תושבי הצפון ולהרחיק את חזבאללה מדרום לבנון. אבל היא לא יכולה להחזיר את הישראלים לצפון המדינה באמצע קרב ולא יכולה להשיג אף רווח. על ישראל קודם כל לעצור את התוקפנות בעזה כדי לעצור את המלחמה בלבנון"

"הקונצנזוס כעת בישראל הוא שמוכרחים להזיז את כוח רדואן של חזבאללה אל מעבר לנהר הליטני", כותב הבוקר רביב דרוקר ב"הארץ", "למה דווקא מעבר לליטני? אולי ההיסטוריה משחקת תפקיד כאן… זו עמדה נוחה מאוד פוליטית, והיא צודקת ולגיטימית, אלא שספק רב אם תהיה מעשית".

אז מה כן? דרוקר מציע שהמנהיגים בישראל "יגידו לתושבי הצפון את האמת הכואבת" (שזה כבר יהיה חידוש מרענן, על רקע הנטייה הרווחת של להגיד לציבור שקרים שנוח לשמוע).

והאמת הכואבת היא ש"צריך לחזור לבתים" וצריך לספק לתושבים את ההגנה הטובה ביותר אך "השורה התחתונה היא שאי אפשר להבטיח לכם שהם ייסוגו אל מעבר לליטני. עד כה היה רק מנהיג ישראלי אחד שהעז לומר זאת: יאיר גולן".

ב"ישראל היום" מדווח הבוקר אריאל כהנא, כי בצה"ל נערכים כעת לתרחיש לפיו חזבאללה או כוחות פרו-איראניים אחרים, ינסו לפרוץ מהגבול הירדני אל אחד הישובים הסמוכים לגבול המזרחי של ישראל, הנמתח לאורך 309 קילומטר.

צה"ל צפוי לבקש מהקבינט לאשר בניית מכשול לאורך הגבול, בדומה למכשול הקיים בגבול עם מצרים, כדי להתמודד גם עם הברחות הנשק הרבות בגבול הזה, וגם עם החשש מפני פיגועים.

צה"ל צפוי לבקש מהקבינט לאשר בניית מכשול לאורך הגבול עם ירדן, בדומה למכשול הקיים בגבול עם מצרים

 
הבריטים מצטרפים למערכה בחות'ים
המשחתת קרטר הול של חיל הים האמריקאי במצר באב אל-מנדב באוגוסט 2023 (צילום: Mass Communications Spc. 2nd Class Moises Sandoval/U.S. Navy via AP)
המשחתת קרטר הול של חיל הים האמריקאי במצר באב אל-מנדב באוגוסט 2023 (צילום: Mass Communications Spc. 2nd Class Moises Sandoval/U.S. Navy via AP)

המערכה הבינלאומית על פתיחת נתיב השיט בים האדום דרך מצר באב אל-מנדב, המוביל למפרץ אילת ולתעלת סואץ, עולה שלב.

בריטניה מצטרפת למערכה, ועל פי דיווח אתמול ב"טיימס" הבריטי, ארה"ב ובריטניה נמצאות בהיערכות אחרונה ל"תקיפה מוגבלת אך משמעותית" של מטרות החות'ים, כולל בשטח תימן עצמה.

לפי הדיווח ב"טיימס", שתי בעלות הברית מנסות לצרף אליהן מדינה אירופית נוספת ואמורות לפרסם בקרוב אזהרה אחרונה לפני תקיפה.

יום קרב דרמטי נערך אתמול בים האדום, כשמסוקים של הצי האמריקאי – שהמריאו מנושאת המטוסים אייזנהאואר ומהמשחתת גרייבלי – הטביעו שלוש מתוך ארבע סירות שניסו להשתלט על אוניית סחר. סירה רביעית של החות'ים הצליחה להימלט מהמקום.

יום קרב דרמטי נערך אתמול בים האדום, כשמסוקים של הצי האמריקאי הטביעו שלוש סירות שניסו להשתלט על אוניית סחר

הספינה המותקפת יצאה מסינגפור והייתה בדרכה לנמל בסואץ. היא הותקפה כ-55 קילומטר דרומית לעיר הנמל חודיירה בתימן.

על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס", בפנטגון הכינו תוכניות מפורטות לפגיעה בבסיסי הטילים והכטב"מים בתימן, וכן במתקנים הימיים מהם יוצאות הסירות שתוקפות את כלי השיט. על פי הדיווח, בפנטגון חוששים שמתקפה כזו על תימן תשחק לידיה של איראן, המעוניינת בהסלמה כזו.

 
הדרך המפחידה להאג
בית הדין הבינלאומי בהאג (צילום: Wiskerke / Alamy)
בית הדין הבינלאומי בהאג (צילום: Wiskerke / Alamy)

בצה"ל ובפרקליטות החלו להיערך לאפשרות שבית הדין הבינלאומי בהאג ייחס לישראל רצח עם ברצועת עזה, כך מדווח הבוקר "הארץ".

על פי הדיווח, משפטן בכיר העוסק בנושא הזהיר בימים האחרונים בכירים בצה"ל, ובהם הרמטכ"ל הרצי הלוי, כי קיים סיכון ממשי שבית הדין הבינלאומי יוציא לישראל צו המורה לה להפסיק את האש מייד.

הנושא עולה לדיון אחרי שדרום אפריקה פנתה לבית הדין הבינלאומי בסוף השבוע והתלוננה כי ישראל מבצעת לכאורה רצח עם ברצועת עזה ואינה פועלת להעניש מסיתים לרצח עם.

על פי התלונה של דרום אפריקה, פעולות של ישראל ברצועה כללו "שימוש חסר הבחנה בכוח והרחקה בכוח של תושבים" וכן "פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה".

על פי התלונה של דרום אפריקה, פעולות של ישראל ברצועה כללו "שימוש חסר הבחנה בכוח והרחקה בכוח של תושבים"

ישראל חתומה על האמנה הבינלאומית נגד רצח עם, שמכוחה שואב בית הדין הבינלאומי את סמכותו לדון בתלונה של דרום אפריקה. לפי פסיקות קודמות, כל מדינה החתומה על האמנה רשאית להתלונן בפני בית הדין על כל מדינה אחרת, גם אם אינה נפגעת מהמעשים בעצמה.

בתגובה לתלונה האשימה ישראל את דרום אפריקה ב"עלילת דם". בהודעת משרד החוץ בעניין נכתב כי דרום אפריקה "משתפת פעולה עם ארגון טרור הקורא להשמדת מדינת ישראל. חמאס הוא האחראי לסבל של הפלסטינים ברצועת עזה, כשהוא משתמש בהם כמגנים אנושיים וגונב מהם סיוע הומניטרי".

 
עדכוני מלחמה
רס"ל (מיל') ליאב סעדה ורס"ם (מיל') אלירז גבאי אשר נפלו ברצועת עזה ב-31 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ל (מיל') ליאב סעדה ורס"ם (מיל') אלירז גבאי אשר נפלו ברצועת עזה ב-31 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • דובר צה"ל הפסיק לפרסם שמות נופלים בכל בוקר, אולי במטרה לרכך את הבשורות הרעות, והעביר את מועד הפרסום לשעות לא קבועות במהלך היום. אתמול בצהריים הודיע על נפילתם ברצועת עזה של רס"ם אלירז גבאי, בן 27 מפתח תקווה, לוחם בחטיבת יפתח; ורס"ך ליאב סעדה, בן 23 מטבריה, לוחם בחיל ההנדסה.
  • מנתונים שמפרסם הבוקר דובר צה"ל עולה כי מאז תחילת המבצע הקרקעי ברצועת עזה, נהרגו 18 חיילי צה"ל כתוצאה מירי דו-צדדי, ו-11 חיילים נהרגו בתאונות שונות. מדובר ב-17.5% מתוך 171 חיילי צה"ל שנהרגו במהלך המבצע.
  • צה"ל התנקש בחייו של עאדל מסמח, מפקד פלוגת הנוח'בה של דיר אל-בלאח, שפיקד על המחבלים שפשטו על קיבוץ כיסופים בשבעה באוקטובר ושלח מחבלים לקיבוצים בארי ונירים.
  • בצה"ל מעריכים כי לחמאס יישארו יכולות מבצעיות לשיגור רקטות ופצמ"רים גם בעוד שנתיים ושלוש. הן יהיו פחותות בהרבה מהיכולות שהיו לארגון קודם לכן, אך לא ייעלמו לחלוטין. לכן החלו להקים בימים האחרונים חומות חדשות ומסתורים מירי טילי נ"ט על רכבים ישראלים בכביש 232 בעוטף, כך מדווח הבוקר יואב זיתון ב-Ynet.
  • בעיתון הקטארי "אל ערבי אל ג'דיד" מדווחים הבוקר כי בימים האחרונים בכירים בישראל ניסו לשכנע בכירים במצרים לאפשר כניסת כוחות צה"ל לציר פילדלפי.
 
ביש גד"א
גלית דיסטל אטבריאן בריאיון לערוץ 13, 31 בדצמבר 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 13)
גלית דיסטל אטבריאן בריאיון לערוץ 13, 31 בדצמבר 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 13)

יחסית למי שהייתה עד לא מזמן השרה האחראית על ההסברה בישראל, גלית דיסטל אטבריאן מתקשה להסביר אפילו את עצמה.

אתמול היא התייצבה לראיון טלוויזיה אצל ליאור קינן בערוץ 13, ריאיון שכבר מעורר הדים רבים ובו לכאורה הכתה על חטא על שהייתה – לדבריה – אחת ממאה אנשים ש"הדהירו תשעה מיליון לתהום… שגרמו למדינה להיחלש… והחולשה הזו, בהמון מובנים, הובילה לטבח".

ההצהרה הזו הסעירה – כצפוי – את ערוץ 14, שגד"א הייתה אחת מיקירותיו. הערוץ הקדיש אתמול לה ול"חזרתה בתשובה" חלק נכבד משידוריו, כאילו מדובר ברעידת אדמה שמשנה סדרי העולם.

אבל כשבוחנים מה השרה לשעבר באמת אמרה, מתברר שלא מדובר כלל וכלל בחזרה בתשובה.

גד"א עדיין מאמינה שפטרונה הפוליטי, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא האיש המתאים ביותר להנהיג את ישראל גם מכאן והלאה. כאילו אין לו כל אחריות לבחירה ולניהול של אותם "מאה אנשים" ש"הדהירו תשעה מיליון לתהום". וכאילו הדהרת אומה אל התהום היא לא אירוע דרמטי המחייב את החלפת כל מי שהיו אחראים לו.

גד"א עדיין מאמינה שנתניהו הוא המתאים ביותר להנהיג, כאילו אין לו כל אחריות לבחירה ולניהול של מי ש"הדהירו תשעה מיליון לתהום"

"היא לא מתחרטת שהייתה חברה בממשלה עם קיצונים משיחיים שיושבים על הברז התקציבי", כותב הבוקר עמית סלונים ב"וואלה!", "אבל כן מכה על חטא על הטון שגרם ל'ציבור הדמוקרטי חילוני' לכאוב…

"סליחה, אבל אותו 'ציבור דמוקרטי חילוני' לא אמור לקבל את ההתנצלות הזאת, אלא אם כן היא תפעל אקטיבית לתיקון הנזק שהיא וחבריה יצרו, או שלכל הפחות תעשה את המעשה המתבקש ותעוף מהחיים הציבוריים".

 
הבארבי נפרד
מועדון הבארבי ברחוב קיבוץ גלויות בתל אביב (צילום: עמוד הפייסבוק של עיריית תל אביב)
מועדון הבארבי ברחוב קיבוץ גלויות בתל אביב (צילום: עמוד הפייסבוק של עיריית תל אביב)

מועדון "בארבי" ברחוב קיבוץ גלויות בתל אביב, שב-22 השנים האחרונות היה הלב הפועם של סצנת המוזיקה הפופולרית בישראל, סגר אתמול את שעריו בפעם האחרונה.

דודו טסה שר את "השיר האחרון בהחלט בבארבי" – "אני גיטרה", שכתבה והלחינה נעמי שמר לבני אמדורסקי – ואת משפט הסיום "ואני אומר תודה" הוא השאיר לשאול מזרחי, האיש שמאחורי בארבי, שעלה לבמה, אמר תודה לקהל הרב והנרגש, והבטיח שזה לא הסוף אלא רק ההתחלה, כי ב-18 בינואר כבר ייפתח ברבי המחודש בנמל יפו.

דודו טסה שר את "השיר האחרון בהחלט בבארבי" – "אני גיטרה" – ואת משפט הסיום "ואני אומר תודה" הוא השאיר לשאול מזרחי

בדרך החוצה, כשזוגות רבים התנשקו את הנשיקה המסורתית של שעת חצות באחד בינואר, נורה מטח רקטות מעזה, והקהל שזה עתה החל להתפזר חזר בריצה למועדון לתפוס מחסה.

קשה לחשוב על סצנת סיום מתאימה יותר ל-2023. שנה שאיש בישראל לא יתגעגע אליה.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה