אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 29 ינואר 2024

 
 
מסיבת התה המורעל

הכהניזם חגג אתמול את הניצחון הגדול בתולדותיו, בקרנבל מעורר פלצות של נאומים, שירים וריקודים שהמילה "מחפיר" קטנה מלתאר אותו.

כשעשרות אלפי חיילי צה"ל מסכנים את חייהם ברצועת עזה, גורל החטופים במנהרות חמאס מדיר שינה מעינינו, חבלי ארץ שלמים ננטשו מיושביהם שהפכו עקורים בארצם, הכלכלה בסכנה, הצפון עלול להתלקח בכל רגע ומעמדה הבינלאומי של ישראל מעורער מתמיד – לא פחות מ-26 שרים וחברי כנסת השתתפו, נאמו, שרו ורקדו באקסטזה ב"כנס ניצחון" הקורא לחידוש מיידי של ההתיישבות היהודית ברצועת עזה אחרי טרנספר של פלסטינים, המכונה "הגירה מרצון".

איתמר בן גביר, שלמה קרעי ואריאל קלנר מובילים בריקודים את משתתפי כנס הכיבוש וההתנחלות בעזה שנערך בבנייני האומה, ירושלים, ב-28 בינואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/לע"מ)
איתמר בן גביר, שלמה קרעי ואריאל קלנר מובילים בריקודים את משתתפי כנס הכיבוש וההתנחלות בעזה שנערך בבנייני האומה, ירושלים, ב-28 בינואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/לע"מ)

אסור לפטור את האירוע הזה כ"הזוי" או "פתטי". גם לא מומלץ כלל לברוח להצהרה הפופולרית והקלה מדי "נחטפנו". לא נחטפנו. בחרנו. אלה נבחרי הציבור של ישראל, ואלה פניה של ישראל העכשווית.

אם האנשים שרקדו אתמול סביב עגל הזהב בבנייני האומה בירושלים לא ייבלמו בקרוב ויידחקו בחרה אל שולי השוליים של החברה הישראלית – הם ידהירו את ישראל לתהום עמוקה בהרבה מהתהום אליה צנחנו כולנו בשבעה באוקטובר.

ואסור לשכוח מי אחראי לביזיון הזה.

שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, שנכח אתמול בבנייני האומה, מתאר את האירוע כ"טירוף בחסות ממשלת נתניהו".

"11 שרים ו-15 חברי כנסת מהקואליציה היו אתמול בכנס המטורף בבנייני האומה, יחד עם 5,000 פעילי ימין שרבים מהם נשארו בחוץ", כותב ירושלמי, "וכולם קראו לכבוש את רצועת עזה ולהפוך אותה לרצועה ארוכה של התנחלויות יהודיות.

"הפוליטיקאים קרנו שם משמחה, שרו ורקדו ובסוף האירוע עלו לבמה כאיש אחד. מפה גדולה של עזה ועליה רשימת ההתנחלויות החדשה ברצועה השקיפה עליהם… את האווירה הלאומנית המחשמלת ממילא טענו סרטונים מושקעים עם החיילים הלוחמים בעזה שהעבירו מסרים פוליטיים בלי עכבות וקריאות להתנחל בכל מקום כבוש, והכל על רקע מראות של שכונות ובתים מפוצצים וקורסים, לתשואות הקהל".

ידידי ישראל בעולם – אלו שעוד נותרו לצידנו – עוקבים בדאגה הולכת וגוברת אחר המתרחש כאן. בכיר בסביבת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות": "טעות איומה של נתניהו שלא מנע את זה. אנחנו תוהים אם יש לו בכלל ידיים על ההגה".

בכיר בסביבת ביידן מצוטט הבוקר: "טעות איומה של נתניהו שלא מנע את זה. אנחנו תוהים אם יש לו בכלל ידיים על ההגה"

צריך להוסיף עוד שכל זמן שהמחנה הממלכתי עדיין חלק מקואליציית המלחמה, גם ראשיה שותפים לחגיגות הבזויות הללו בבנייני האומה. בני גנץ, שממש לא מזמן עבר זובור רק כי צולם עם כוס משקה ביד כשהוא "מבלה בזמן מלחמה", צריך לברר עם עצמו האם הוא מוכן להמשיך ולהיות עלה התאנה "הממלכתי" של הכנופייה הלאומנית המסוכנת הזו.

כדאי שיתייעץ עם שותפו לדרך ולקבינט גדי איזנקוט, שכתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו:

"בעת שחיילי צה"ל נלחמים כתף אל כתף במלחמה שאין צודקת ממנה ובעוד שאנחנו בוחרים לחפש את המאחד, גם תוך הנחת מחלוקות עקרוניות בצד ולמען המטרות המשותפות – השבת החטופים והבסת חמאס – אחרים מוצאים להם זמן לאירוע שמפלג את החברה הישראלית, מגדיל את חוסר האמון הקיים בממשלה ובנבחריה ובעיקר מחדד את המפלג על פני המאחד".

 
נמשכים המגעים בפריז
ראש שב"כ רונן בר (מימין) וראש המוסד דוד ברנע (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
ראש שב"כ רונן בר (מימין) וראש המוסד דוד ברנע (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

בפריז הסתיימה אתמול הפגישה הראשונה באירוע שכבר הוגדר "פסגת החטופים", ומטבע הדברים לא הוזמנו אליו האנשים שגורל החטופים בידיהם: הנהגת חמאס.

את ישראל ייצגו בפריז ראש המוסד דוד ברנע, ראש שב"כ רונן בר והממונה על נושא החטופים מטעם צה"ל, אלוף (מיל') ניצן אלון. הם ניהלו אתמול שיחות ממושכות עם נציגי ארצות הברית, מצרים וקטאר.

לשכת ראש הממשלה הגדירה את הפגישה "קונסטרוקטיבית", כשכל המשתתפים מודים שעדיין קיימים פערים משמעותיים בין הצדדים, שאותם ינסו ללבן בפגישות נוספות שייערכו השבוע.

לשכת ראש הממשלה הגדירה את הפגישה "קונסטרוקטיבית", כשכל המשתתפים מודים שעדיין קיימים פערים משמעותיים

על פי הפרסומים השונים, מה שמונח כרגע על השולחן הוא מתווה לפיו תוכרז הפסקת אש של כחודשיים, והסגת כוחות צה"ל מחלקים רבים מרצועת עזה. בתמורה ישחרר חמאס כמאה חטופים ישראלים בפעימות הראשונות – ותמורתם תשחרר ישראל אסירים ביטחוניים, כולל מה שכונה בשיחות "מחבלים כבדים".

על פי הפרסומים מהאירוע, חמאס לא ויתר על דרישתו המקדמית שישראל תפסיק מייד את המלחמה ותסיג את כל כוחות צה"ל מהרצועה, תנאי שישראל לא מוכנה לקבל.

 
עימותים בכרם שלום
נציגי משפחות חטופים ומשפחות שכולות מפגינים בכרם שלום, 9 בינואר 2024 (צילום: פלאש90)
נציגי משפחות חטופים ומשפחות שכולות מפגינים בכרם שלום, 9 בינואר 2024 (צילום: פלאש90)

אל שלל המלחמות שמתקיימות עכשיו במקביל – המלחמה בחמאס ברצועה, מלחמת ההישרדות הפוליטית של ראש הממשלה בנימין נתניהו והמלחמה על דמותה של ישראל בבנייני האומה – נוספת חזית משותפת של נציגי משפחות חטופים ומשפחות של לוחמי צה"ל, שמגיעים מדי יום למעבר כרם שלום במטרה למנוע בגופם את כניסת המשאיות המכניסות סיוע הומניטרי לרצועה.

אתמול חתם מפקד פיקוד דרום, אלוף ירון פינקלמן, על צו הקובע כי מרחב כרם שלום הוא מעתה שטח צבאי הסגור לכניסת אזרחים.

אתמול חתם מפקד פיקוד דרום, אלוף ירון פינקלמן, על צו הקובע כי מרחב כרם שלום הוא מעתה שטח צבאי הסגור לכניסת אזרחים

כוחות צבא ומשטרה התעמתו אתמול בפעם הראשונה עם המוחים, הדורשים להפסיק לספק מזון ודלק למי שחטפו את יקיריהם ונלחמים עכשיו בחיילי צה"ל. גם הבוקר התחדשו העימותים במקום, בהובלת ארגון מחאה הנושא את השם "צו 9".

המפגינים בכרם שלום זכו אתמול לגיבוי לא בלתי צפוי מח"כ לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית) שהגיעה למקום והצהירה:

"הגעתי למעבר כרם שלום כדי להשתתף במחאה הצודקת מאין כמוה לסגירת המעבר למשאיות המעבירות מזון, תרופות ועוד עבור תושבי עזה ובעיקר עבור חמאס".

את דאגתם, כאבם ומחאתם של בני משפחות החטופים וחיילי צה"ל אפשר להבין. את ההתנגדות לצעדי הממשלה מתוך הקואליציה – הרבה פחות. המחאה צודקת מאין כמוה? תפרשי מהקואליציה ותצטרפי אליה. אי אפשר להחזיק את המנהרה הזו משני קצותיה.

 
הראיות נגד אונר"א
מטה של סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטיניים אונר"א בעיר עזה, 29 בנובמבר 2021 (צילום: Mohammed ABED / AFP)
מטה של סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטיניים אונר"א בעיר עזה, 29 בנובמבר 2021 (צילום: Mohammed ABED / AFP)

על פי דיווח הבוקר ב"ניו יורק טיימס", המתבסס על דוחות מודיעין ישראליים, אחד מעובדי סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים (אונר"א) חטף אישה מישראל בשבעה באוקטובר. עובד אחר של אונר"א השתתף בטבח באחד הקיבוצים. עובד נוסף באונר"א חילק תחמושת למחבלים שיצאו לטבוח בישראל.

אחד מעובדי אונר"א חטף אישה מישראל בשבעה באוקטובר. עובד אחר של אונר"א השתתף בטבח באחד הקיבוצים

על פי הדוח, שחובר בישראל על בסיס חקירות של מחבלים שנעצרו בחודשים האחרונים ומידע מודיעיני נוסף, השתתפו במתקפה על ישראל לא פחות מ-12 מעובדי סוכנות האו"ם, שהיו במקביל גם פעילים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי.

עוד על פי הדוח, שבעה מהמעורבים בטבח של השבעה באוקטובר היו מורים בבתי ספר של אונר"א.

הבוקר הודיעה גם אוסטריה שהיא מצטרפת לשורה של מדינות שהודיעו כי הן משהות לאלתר את תמיכתן הכלכלית באונר"א. נראה כי הארגון – שישראל טוענת כבר עשרות שנים שהוא מהווה גורם המחבל בסיכויים להשכין שלום באזור – מתקרב לסוף דרכו.

 
עדכוני מלחמה
נזק שנגרם לבסיס בירנית מירי רקטות של חזבאללה ב-20 בנובמבר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
נזק שנגרם לבסיס בירנית מירי רקטות של חזבאללה ב-20 בנובמבר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
  • חזבאללה ממשיך לטווח את בירנית: שני חיילי צה"ל נפצעו הבוקר מירי רקטות לעבר מפקדת עוצבת הגליל, בין סאסא לנטועה. על פי הודעה שפרסם חזבאללה, על בירנית נורו טילי בורקאן.
  • ניסיון פיגוע הבוקר בגוש עציון: מחבל ניסה לדקור חיילים בעמדה של צה"ל, אך הם הצליחו לנטרל אותו בלי נפגעים. במקום התפתחו עימותים בין החיילים לבין תושבים שניסו להגיע למחבל ולנקום בו.
  • דובר צה"ל מסר הבוקר כי חיילי צה"ל הרגו ביממה האחרונה עשרות פעילי טרור בפשיטות והתקפות שונות במערב חאן יונס, במרכז רצועת עזה ובמחנה הפליטים שאטי בצפון הרצועה.
  • כלי התקשורת באיראן מדווחים כי ארבעה בני אדם שהורשעו במעורבות ב"מבצע של המודיעין הישראלי" הוצאו להורג. באיראן מכחישים כל קשר לתקיפה שאירעה אתמול בגבול ירדן-סוריה, בה נהרגו שלושה חיילים אמריקאים מפגיעת כטב"ם.
  • דובר צבא המורדים החות'ים הודיע כי הארגון שיגר אתמול טיל לעבר ספינת מלחמה אמריקאית ששטה במפרץ עדן.
 
America's Sweethearts
טיילור סוויפט וטרוויס קלסי חולקים רגע אינטימי אחרי עלייתה של קבוצת הפוטבול קנזס סיטי לסופרבול, 28 בינואר 2024 (צילום: Patrick Smith/Getty Images via AFP)
טיילור סוויפט וטרוויס קלסי חולקים רגע אינטימי אחרי עלייתה של קבוצת הפוטבול קנזס סיטי לסופרבול, 28 בינואר 2024 (צילום: Patrick Smith/Getty Images via AFP)

מעט זוהר מעולמות רחוקים: טרוויס קלסי, שחקן ההתקפה המוביל של קבוצת הפוטבול קנזס סיטי, הוביל הלילה את קבוצתו לניצחון על בולטימור בגמר המזרח ועלה עמה לגמר הסופרבול, שייערך בעוד שבועיים בלאס וגאס. טיילור סוויפט, כוכבת העל הגדולה ביותר בפופ העולמי שהיא גם זוגתו של קלסי, חגגה ביציע.

מלבד אהבה גדולה, שחלילה לנו מלפקפק בה (אנחנו תמיד בעד אהבה. וגם תמיד בעד טיילור סוויפט), הזוגיות המתוקשרת של כוכבת העל עם כוכב הפוטבול יצרה את אחד הזוגות החזקים באמריקה – הגשמה של ממש של החלום האמריקאי.

מדובר גם באירוע כלכלי של ממש. תרומתה של טיילור סוויפט לכלכלה האמריקאית כבר זכתה לתואר הכבוד "סוויפט ליפט" במסמכים רשמיים של הבנק האמריקאי.

מרגע שנפוצו השמועות הראשונות בסוף 2023 על הקשר הרומנטי בין סוויפט לקלסי, זינקו מכירות המרצ'נדייס של קלסי ב-400%, נוספו לו מיליוני עוקבים ברשתות החברתיות, והאנליסטים צופים קפיצה של פי חמישה בהכנסותיו מחסויות מסחריות. האהבה לא רק מנצחת, היא גם משתלמת.

מרגע שנפוצו השמועות הראשונות בסוף 2023 על הקשר הרומנטי בין סוויפט לקלסי, זינקו מכירות המרצ'נדייס של קלסי ב-400%

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה