אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 25 ינואר 2024

 
 
בתחנה לחאן יונס עמד קטאר

הענן החומצי הקטארי מרחף מעל ישראל (ובעצם מעל העולם) כבר שנים. מזוודות הכסף המפורסמות עברו לחמאס מקטאר. בכירי חמאס מצאו בקטאר בית חם (ומפנק מאוד). ביד אחד קטאר מימנה את הטרור, ביד שנייה היא ניסתה לתווך במאמצי השחרור של החטופים. הכול ידוע ומוכר.

הטענה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שקטאר "לא שונה במהותה מהאו"ם, ואפילו יותר בעייתית במובן מסוים", היא בוודאי לא טענה קיצונית.

אמיר קטאר, שייח' תמים בן חמד אאל ת'אני, ממתין לשר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בדוחה, 7 בינואר 2024 (צילום: EVELYN HOCKSTEIN / POOL / AFP)
אמיר קטאר, שייח' תמים בן חמד אאל ת'אני, ממתין לשר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בדוחה, 7 בינואר 2024 (צילום: EVELYN HOCKSTEIN / POOL / AFP)

גם הטרוניה של נתניהו, על הקשר בין קטאר לחמאס – "הם מממנים אותם. אני מאוד כעסתי לאחרונה ולא הסתרתי את זה מארצות הברית, שחידשה את החוזה על הבסיס הצבאי שלה עם קטאר. למה לא ביקשתם שיחזירו את החטופים? זה לחץ!" – היא טרוניה סבירה לחלוטין, שהדבר היחיד שאפשר לומר עליה היא "מה עוד חדש?"

ראש הממשלה הוקלט אתמול אומר את הדברים בפגישה עם משפחות החטופים. הדלפת ההקלטה יצרה תגובת שרשרת הרסנית, שעלולה לחבל במאמצים האדירים לנסות ולהגיע בהקדם לעסקת חטופים.

דובר משרד החוץ של קטאר מג'ד אל-נסארי מיהר לתקוף בחריפות את נתניהו. הדברים שלו מעידים על כך שקטאר, כדרכה לא פעם, מנסה לזרוע כאוס. אלה בוודאי לא אמירות שהיית מצפה לשמוע מדובר של משרד שאמון על התבטאויות דיפלומטיות. דבריו מכוונים לעקב אכילס של נתניהו.

הקטארים עוקבים אחרי הנעשה בישראל ויודעים שיש ציבור גדול שמאשים את נתניהו שהוא מקבל החלטות גורליות למדינה משיקולים של הישרדות פוליטית.

"ראש הממשלה הישראלי פוגע בתהליך התיווך מסיבות שנראות שמשרתות את הקריירה הפוליטית שלו, במקום לתת עדיפות להצלת חפים מפשע, כולל חטופים ישראלים", אמר אל-נסארי.

וכרגיל, איפה שנוצר כאוס, שם נמצא את בצלאל סמוטריץ', משתולל כמו פיל מההתנחלויות בחנות חרסינה ערבית. "קטאר היא מדינה תומכת טרור ומממנת טרור", הזדרז שר האוצר לפרסם הודעה, "היא הפטרונית של חמאס והיא אחראית במידה רבה לטבח שביצע חמאס באזרחי ישראל.

וכרגיל, איפה שנוצר כאוס, שם נמצא את בצלאל סמוטריץ', משתולל כמו פיל מההתנחלויות בחנות חרסינה ערבית

"היחס של המערב כלפיה צבוע ומבוסס על אינטרסים כלכליים פסולים. המערב יכול וצריך להפעיל עליה מנופים חזקים בהרבה ולהביא לשחרור חטופים באופן מיידי. דבר אחד ברור: קטאר לא תהיה מעורבת כהוא זה בנעשה בעזה ביום שאחרי המלחמה".

ועל כך נותר רק להעיר: גם אם הדברים נכונים עקרונית, למה דחוף לך להגיד אותם עכשיו, כשאנחנו זקוקים לקטאר שתסייע בחילוץ החטופים?

ולא יומרני מדי להעריך בזהירות, שבניגוד להכרזה הנחרצת של סמוטריץ', קטאר תהיה מעורבת עד צוואר בנעשה בעזה ביום שאחרי. מישהו יצטרך לממן את השיקום העצום שיידרש שם, וקשה לדמיין את משפחת נתניהו או את סמוטריץ' ואנשיו מממנים את זה בעצמם.

 
מי רוצה אינתיפאדה שלישית?
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים, 26 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים, 26 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

שמו של בצלאל סמוטריץ' אמנם לא מוזכר בידיעה החשובה שמפרסם הבוקר אלישע בן-קימון ב"ידיעות אחרונות", אבל לא מופרך להניח שמדובר בין היתר גם בו.

מקור המוגדר כ"בכיר במערכת הביטחון" יוצא בצורה בוטה וחריגה נגד ההחלטות שמתקבלות עכשיו בממשלה בנוגע לנעשה בגדה המערבית (סמוטריץ' הוא כזכור לא רק שר האוצר אלא גם שר במשרד הביטחון שאחראי על הטיפול בשטחים).

"בכיר במערכת הביטחון" יוצא בצורה בוטה וחריגה נגד ההחלטות שמתקבלות עכשיו בממשלה בנוגע לנעשה בגדה המערבית

"אותם גורמים מדיניים שפועלים להסית, שקוראים להפיל את הרשות הפלסטינית, ושמתעקשים למנוע מעבר של פועלים פלסטינים, מובילים אותנו באופן מודע לאינתיפאדה שלישית, אולי אפילו באופן מכוון", אומר המקור.

במערכת הביטחון מזהירים כבר שבועות רבים שהמצב בשטחים נפיץ מאוד ומחייב טיפול זהיר ואחראי, אם ישראל לא רוצה למצוא עצמה בזירת עימות נוספת על אלו שכבר נפתחו מולה. הטענה הנשמעת כאן, לפיה יש גורמים בתוך הממשלה שפועלים באופן מכוון כדי להבעיר את השטח, היא טענה חמורה מאין כמוה.

נזכיר בהקשר הזה את "תוכנית ההכרעה" של סמוטריץ', שהדרך להגיע אליה כוללת בהכרח אינתיפאדה שלישית, ובסיומה ישראל גם תיישב מחדש את רצועת עזה. מזכיר משהו?

 
הרמטכ"ל נגד מבקר המדינה
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום: פלאש90)
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום: פלאש90)

הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, שלח אתמול מכתב תקיף למבקר המדינה מתניהו אנגלמן ובו דרישה לעצור לאלתר את החקירה שנפתחה במשרד המבקר בנושא השבעה באוקטובר והמלחמה בעזה.

הלוי טוען במכתבו לאנגלמן כי "אין תקדים לביקורת במתכונת כה נרחבת בזמן מלחמה" ומתריע כי הליכי הביקורת יסיטו את תשומת לב מפקדי צה"ל מהנושאים היחידים שאמורים להעסיק אותם עכשיו: ניהול המלחמה והשבת החטופים.

הלוי טוען במכתבו כי "אין תקדים לביקורת במתכונת כה נרחבת בזמן מלחמה" ומתריע כי ההליכים יסיטו את תשומת לב המפקדים

"המכתב משקף שיא בעימות בין צמרת צה"ל למבקר", כותב עמוס הראל ב"הארץ", "בצמרת הביטחונית חושדים שאנגלמן, שמונה לתפקידו ביוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו, משרת את מטרות האחרון – להסיט את האש לצה"ל כדי להרחיק ממנו את הביקורת הציבורית".

כזכור, הלוי תכנן למנות כמה צוותי תחקיר פנים-צה"ליים, בראשות קצינים בכירים בדימוס ובהם הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז, וספג על כך מתקפה ארסית ומתוזמרת של שרי הליכוד, כנראה בהנחיה או בעידוד של נתניהו עצמו (שנשמע משבח את מירי רגב, אחרי שתקפה את הרמטכ"ל בישיבת ממשלה).

בעקבות הלחץ הפוליטי הוקפאה עבודתם של צוותי התחקיר הצה"ליים, ומצד שני משרד מבקר המדינה הודיע שהוא "נכנס לאירוע". ההערכת הן שנתניהו השיג ככה שתי מטרות: טרפד את התחקיר הפנימי של צה"ל, שהוא אינו שולט בו, ויצר מנוף לחץ חדש על המטכ"ל באמצעות אנגלמן.

כואב לחשוב שכל זה מתחולל בשעה שעשרות אלפי חיילי צה"ל מסכנים את חייהם. מלחמות הגנרלים של מלחמת יום כיפור עוד ייראו משחק ילדים לעומת מה שיקרה בישראל ביום שאחרי. מה הפלא שכל בכירי המערכת עושים כל מה שביכולתם לדאוג שהיום שאחרי לא יגיע?

 
עדכוני מלחמה
מבנים ברפיח שנפגעו בתקיפה ישראלית, 24 בינואר 2024 (צילום: AFP)
מבנים ברפיח שנפגעו בתקיפה ישראלית, 24 בינואר 2024 (צילום: AFP)
  • דובר צה"ל מסר הבוקר כי חיילי צה"ל הרגו ביממה האחרונה עשרות פעילי טרור בחאן יונס. בפשיטות בשכונת אל-אמל ובמוקדים נוספים בעיר הושמדו תשתיות טרור ונתפסו אמצעי לחימה רבים.
  • בבוקר התעורר חשד שמחבלים חדרו מלבנון לישראל באזור חניתה. התושבים באזור התבקשו להסתגר בבתיהם (אלה מהם שנשארו באזור, ושנשארו להם בתים). דובר צה"ל מסר כעבור זמן מה כי העניין נבדק והוסר החשש של חדירה ליישובים.
  • ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס אחר הצהריים דיון בלשכתו לקראת הפרסום הצפוי מחר (שישי, 14:00) של החלטת בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג בעניין עתירת דרום אפריקה להוצאת צו ביניים נגד ישראל.
  • דיווחים בג'נין: כוחות צה"ל נכנסו לעיר ומנהלים חילופי ירי עם חמושים פלסטינים. במקום נשמעו הדי פיצוצים.
 
ג'ון סטוארט חוזר
ג'ון סטוארט (צילום: Victoria Will/Invision/AP)
ג'ון סטוארט (צילום: Victoria Will/Invision/AP)

ג'ון סטוארט חוזר להגיש את תוכנית הלייט-נייט האהובה "The Daily Show" שאותה הגיש מ-1999 ועד פרישתו ב-2015. הוא מסתפק הפעם בתוכנית שבועית, שתשודר בארצות הברית בימי שני במהלך 2024, עד לבחירות לנשיאות בנובמבר. התוכנית הראשונה תשודר ב-12 בפברואר.

התוכנית נותרה ללא מנחה קבוע מאז שטרבור נואה עזב את עמדת המגיש בסוף 2022. סטוארט יצטרף לסבב של מנחים מתחלפים שיגישו את התוכנית בימי השבוע השונים. סטוארט קידם את ההודעה של הערוץ בציוץ: "מתרגש לקראת העתיד!"

סטוארט עשה בשעתו את מה שנחשב לבלתי אפשרי ולהתאבדות מסחרית, והפך את תוכנית הלייט-נייט שעד אז היה ברור שהיא חייבת להיות קלילה וקצפתית, לתוכנית פוליטית שנונה, דעתנית, ולא פעם בוטה ושנויה במחלוקת.

סטוארט עשה את מה שנחשב לבלתי אפשרי ולהתאבדות מסחרית, והפך את תוכנית הלייט-נייט לתוכנית פוליטית שנונה ודעתנית

ג'ון אוליבר וסטיבן קולבר, שצמחו תחת סטוארט בימי הזוהר של התוכנית, מגישים היום תוכניות ליליות משלהם, שברוח המקור ממשיכות להיות פוליטיות, ליברליות, שמאלניות – ומתעבות את טראמפ.

 
לא הולך לזמביה
מאמן נבחרת זמביה בכדורגל אברהם גרנט, 21 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Themba Hadebe)
מאמן נבחרת זמביה בכדורגל אברהם גרנט, 21 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Themba Hadebe)

אברהם גרנט, שבשנים האחרונות מאמן את נבחרת הכדורגל של זמביה, זעם אתמול על השיפוט במשחק המכריע של נבחרתו באליפות אפריקה נגד מרוקו החזקה, שניצחה לבסוף 1:0. גנרט קיבל כרטיס צהוב וזמביה תחזור הביתה.

מי שהרוויחה מההפסד היא הנבחרת המארחת של חוף השנהב, שתעלה לשלב שמינית הגמר מהמקום השלישי ותשחק נגד סנגל בשמינית.

מצרים – שאיבדה את הכוכב הגדול שלה, מוחמד סלאח, שנפצע ויושבת בשבועות הקרובים – הצליחה לעלות לשמינית הגמר למרות שלא ניצחה אף משחק. היא תפגוש את קונגו, שגם היא עלתה עם שלוש תוצאות תיקו.

מרוקו תפגוש את דרום אפריקה (ברור בעד מי אנחנו) ומאלי את בורקינה פאסו. משחקי שמינית הגמר של האליפות יתחילו בשבת עם אנגולה נגד נמיביה והמשחק המסקרן של ניגריה נגד קמרון.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה