אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 21 ינואר 2024

 
 
מה באמת מצבו של חמאס

(הערת מערכת: את הניוזלטר היום הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד יחזור מחר)

היציאה למלחמה אחרי טבח השבעה באוקטובר לוותה בהצהרות חד-משמעיות לגבי מטרת הלחימה בעזה: חיסול חמאס.

למטרת העל הזו היו שותפים כל הגורמים הפוליטים והמדיניים – וגם אם חלק מההצהרות היו רהבתניות וחסרות בסיס, האתגר היה ברור לכולם: ישראל לא מוכנה להכיל יותר ארגון טרור רצחני שפועל ומנהל טריטוריה על גבולותיה.

כוח של צה"ל ברצועת עזה, ינואר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
כוח של צה"ל ברצועת עזה, ינואר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

למטרה הזו, שהוגדרה כמיטוט יכולתו הצבאית של חמאס וחיסול שלטונו ברצועת עזה, היו שותפים גם האמריקאים: הנשיא ג'ו ביידן לא היסס להצהיר בנאומיו בוושינגטון ובירושלים כי ישראל חייבת לחסל את חמאס.

אלא ששלושה חודשים וחצי אחרי תחילת המתקפה הישראלית – קודם בהפגזות מהאוויר ואחר כך בכניסה קרקעית – גוברת ההערכה בארצות הברית ובישראל כי חמאס עדיין עומד איתן על רגליו ואף ניתן לראות סימנים להתאוששות של הארגון במקומות מהם ישראל נסוגה בימים האחרונים.

בארצות הברית ובישראל גוברת ההערכה כי עדיין חמאס עומד איתן על רגליו ואף ניתן לראות סימנים להתאוששותו ברצועה

ה"וול סטריט ג'ורנל" חושף הבוקר דוח סודי שנכתב בתחילת החודש בארצות הברית, לפיו ישראל הרגה כ-20%-30% מהכוח הצבאי של חמאס – נתון התואם את המספר הרשמי שמוסר דובר צה"ל, לפיו ישראל הרגה עד כה ה-9,000 מחבלי חמאס. לפי ההערכות בישראל ובארה"ב, צבא חמאס מנה כ-30 אלף מחבלים בתחילת המלחמה.

יש פער, עם זאת, בין ההערכות בישראל לפיהן נפצעו עוד 16,000 מחבלים, כאשר מחציתם לא יוכלו לחזור להילחם; לעומת המספר בו נוקב הדוח האמריקאי: כ-10,000 פצועים, אשר מרביתם לא הושבתו ויוכלו להיקלט מחדש במערך הלחימה של חמאס.

כך או אחרת, קיימת הבנה בארה"ב – וכנראה גם בישראל – שמיטוט חמאס רחוק מהשגה, אם בכלל אפשרי.

בצבא רגיל, פגיעה ב-20%-30% מסדר הכוחות משמעותו ניוון הצבא – אבל חמאס הוא לא צבא רגיל; הוא בראש ובראשנוה ארגון טרור, והוא גמיש מספיק להתאים את עצמו למצבים משתנים וגם לגייס לשורותיו פעילים בודדים שיבצעו את העבודה.

"השרידות של חמאס מעלה שאלות בישראל ובעולם לגבי היכולת של ישראל להשיג את מטרות המלחמה", כותב העיתון, והוא מצטט בכיר בצה"ל שאומר על האסטרטגיה של חמאס: "אתה לא חייב לנצח, אתה פשוט חייב לא להפסיד".

בינתיים, מדווח העיתון, חמאס מבסס מחדש את נוכחותו באזורים בצפון הרצועה שצה"ל לכאורה טיהר, ובפרט בעיר עזה – שם חמאס הציב בימים האחרונים קבוצות קטנות של שוטרי חמאס ופקידים מוניציפליים, למרות שהעיר כמעט ריקה מתושבים.

"אם ישראל לא תהיה בשטח, זה רק עניין של זמן במקומות האלה", מזהיר ד"ר מיכאל מילשטיין, "וחמאס יחזירו לשם גם את הנוכחות הצבאית".

"אם ישראל לא תהיה בשטח, זה רק עניין של זמן במקומות האלה – וחמאס יחזירו לשם גם את הנוכחות הצבאית"

 
נתניהו משקר לביידן (או לנו)
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בתל אביב, 18 בינואר 2024 (צילום: Yariv Katz/POOL)
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בתל אביב, 18 בינואר 2024 (צילום: Yariv Katz/POOL)

העובדה שראש ממשלת ישראל הוא שקרן כרוני כבר לא מפתיעה איש. לפני יותר מ-12 שנים, במהלך כנס מדינות ה-G20, קלט המיקרופון שיחה פרטית בין נשיא צרפת דאז ניקולא סרקוזי ונשיא ארה"ב דאז ברק אובמה.

"אני לא יכול לראות אותו יותר, הוא שקרן", נשמע סרקוזי אומר בהתייחס לבנימין נתניהו. "אתה מדבר? אני צריך להתמודד איתו כל יום", השיב לו אובמה.

אובמה כבר לא צריך להתמודד עם נתניהו – אבל אנחנו כן. והשקרים של נתניהו הופכים לתכופים וחסרי בושה מיום ליום.

לפני שבוע התצטלם עם ארגזים שעליהם נכתב "תרופות לחטופים בעזה" והתרברב על ההסכם שהושג להעברת התרופות לחטופים המוחזקים בידי חמאס – וכעבור ימים ספורים התברר שכלל לא היה מעורב בהסכם, שבושל על ידי קטאר וצרפת, והתרופות בכלל לא עוברות מישראל אלא ישירות מצרפת וקטאר.

אחר כך נתניהו האשים את צה"ל על שלא בדק את התרופות לפני שנכנסו לרצועת עזה, כפי שדרש לדבריו, אלא שאז התברר שהוא בכלל לא עדכן את הצבא על הכנסת התרופות ובצה"ל למדו על העסקה כמו כולנו, מהתקשורת.

נתניהו האשים את צה"ל על שלא בדק את התרופות לפני שנכנסו לרצועת עזה, אלא שאז התברר שהוא בכלל לא עדכן את הצבא

ואז התייצב נתניהו ביום חמישי למסיבת עיתונאים בשידור חי, ואמר במפורש שלא ייתן ידו להקמת מדינה פלסטינית. "מי שמדבר על היום שאחרי נתניהו, בעצם מדבר על הקמת מדינה פלסטינית", הצהיר.

לא עברה יממה, ומתברר שנתניהו לא נשמע כזה נחרץ בשיחת טלפון עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. זו הייתה השיחה הראשונה בין השניים מזה כחודש של נתק, ואחריה דיווחה התקשורת האמריקאית כי באנגלית, נתניהו דווקא לא פוסל הקמת מדינה פלסטינית – ואף הבהיר לנשיא האמריקאי כי דבריו במסיבת העיתונאים ביום חמישי לא נועדו להוריד את חזון שתי מדינות לשני עמים מהפרק.

ביידן עצמו נשאל בסוף השבוע במסיבת עיתונאים האם פתרון שתי המדינות בלתי אפשרי כל עוד נתניהו בשלטון, וענה: "לא, אני חושב שנצליח להשיג משהו". כשעיתונאי הקשה עליו וציין כי נתניהו אמר שהוא מתנגד לפתרון שתי המדינות, השיב ביידן: "לא, הוא לא אמר את זה".

למי נתניהו אומר את האמת? אין לדעת. וזה גם לא משנה. בריאיון ל"עובדה" ששודר ביום חמישי בערב, שאלה אילנה דיין את השר גדי איזנקוט: "האם יש לנו היום מנהיגות שאומרת אמת לאנשים?" איזנקוט השיב ללא היסוס: "לא". וכולנו ידענו למי הוא מתכוון.

 
משפחות החטופים מעלות הילוך
משפחות החטופים מפגינות מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה, 20 בינואר 2024 (צילום: יונתן שאול/פלאש90)
משפחות החטופים מפגינות מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה, 20 בינואר 2024 (צילום: יונתן שאול/פלאש90)

המאבק של משפחות 136 החטופים המוחזקים בשבי חמאס בעזה הסלים בסוף השבוע, עם הפגנות נרחבות מול מעונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה, זאת במקביל לעצרת התמיכה שהתקיימה אמש בכיכר החטופים בתל אביב.

אלי שתיוי, שבנו עידן מוחזק בעזה, הכריז על שביתת רעב מול ביתו של נתניהו בקיסריה, ובזאת ניתנה האות למחאה מול בית ראש הממשלה – צעד שמשפחות החטופים נמנעו ממנו עד כה. "105 ימים התחננו אליך", הודיע מטה משפחות החטופים, "וכעת אנו דורשים: עצור את ההוצאה להורג של החטופים".

"105 ימים התחננו אליך", הודיע מטה משפחות החטופים, "וכעת אנו דורשים: עצור את ההוצאה להורג של החטופים"

אלי אלבג, אביה של החטופה לירי אלבג, עלה לבמה בקיסריה והצהיר: "כל עוד אני חי, רק בתי קברות ייקראו על שמו של נתניהו. לא בתי ספר, לא כבישים, לא רחובות, לא בתי חולים". אלבג הוסיף עוד: "כמו שלסנוואר לא אכפת מהעם שלו, גם לסנוואר שלנו לא אכפת מהעם".

משפחות החטופים ניסו לפרוץ את מחסומי המשטרה ולהסתער לכיוון ביתו של נתניהו אך נבלמו. הם הקימו בסופו של דבר מאהל על מדשאה של שכן שתרם את ביתו למטרה.

אתמול שחרר חמאס סרטון שבו נראה אוהד יהלומי מקיבוץ ניר עוז כשהוא פצוע קשה וגובר החשש לחייו. יהלומי הוא אביו של איתן יהלומי, בן 12, ששוחרר משבי חמאס לפני חודש וחצי.

במקביל, "הניו יורק טיימס" ציטט אתמול ארבעה בכירים בצה"ל שהודו כי שתי מטרות הלחימה – מיטוט חמאס ושחרור החטופים – עומדות בסתירה אחת מול השנייה, וכי המשך הלחימה בעזה מסכן את חיי החטופים.

דובר צה"ל הזדרז להבהיר כי זו אינה העמדה הרשמית של צה"ל, אבל קשה להתעלם מהמציאות: מאז הפסקת האש שבה שוחררו 105 חטופים, כעשרים חטופים נהרגו בעזה. שחרורם של כלל 136 החטופים (כולל הגופות) לא נראה באופק.

 
עדכוני מלחמה
רס"ל (במיל') אוריאל אביעד סילברמן, שנפל בקרב ברצועת עזה ב-19 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ל (במיל') אוריאל אביעד סילברמן, שנפל בקרב ברצועת עזה ב-19 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ל (מיל.) אוריאל אביעד סילברמן, בן 23 ממושב נחלים, לוחם בחטיבת קרייתי, נפל אתמול בקרב בדרום רצועת עזה. באותו קרב גם נפצעו קשה קצין שריון במילואים ולוחם במילואים בחטיבת קרייתי. בנוסף, לוחם במילואים בעוצבת שועלי המרום נפצע באורח קשה בקרב במרכז רצועת עזה.
  • דובר צה"ל חשף בסוף השבוע תמונות ממנהרה בחאן יונס שבה מצא צה"ל עדויות לשהותם של לפחות כעשרים חטופים.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו אתמול תשתיות טרור ועמדות שיגור של חזבאללה במרחבים אל עדייסא וחולא שבדרום לבנון.
  • צה"ל ומג"ב הרסו הלילה את בתיהם של שני מחבלי חמאס שביצעו את הפיגוע במחסום המנהרות בנובמבר, שבו נהרג רב"ט אברהם פטנה ז"ל.
 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה