אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 9 ינואר 2024

 
 
יום שחור ברצועת עזה

תשעה לוחמי צה"ל – כולל שלושה קצינים – נהרגו ביממה האחרונה ברצועת עזה, באחד הימים הקשים ביותר לצה"ל מאז תחילת המלחמה הקרקעית. טרם התפרסמו פרטים מלאים על נסיבות נפילתם.

הלוחמים שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-8 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
הלוחמים שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-8 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)

ההרוגים הם:

 • רס"ר (מיל') עמית שחר, בן 25 מרמת יוחנן, לוחם ביחידת יהל"ם של חיל ההנדסה הקרבית;
 • סרן (מיל') דניס קרוחמלוב וקסלר, בן 32 מבאר שבע, קצין ביהל"ם;
 • סרן (מיל') רון אפרימי, בן 26 מהוד השרון, קצין ביהל"ם;
 • רס"ר (מיל') רועי מימון, בן 24 מעפולה, פראמדיק לוחם ביהל"ם;
 • רס"ם (מיל') עקיבא יסינסקי, בן 35 מרמת גן, לוחם בגדוד ההנדסה 8173, חטיבת עציוני;
 • סמל רועי טל, בן 19 מכפר יהושע, לוחם בגדוד 94 של חטיבת כפיר;
 • רס"ל (מיל') דוד שורץ, בן 26 מההתנחלות אלעזר, לוחם בגדוד ההנדסה 8219;
 • רס"ל (מיל') יקיר הכסטר, בן 26 מירושלים, לוחם בגדוד 8219;
 • ורס"ל (מיל') גבריאל בלום, בן 27 מבית שמש, לוחם בצוות ההנדסה של אוגדה 36.

בנוסף, לוחם במילואים מגדוד 8105, עוצבת שועלי המרום (646), נפצע באורח קשה בקרב במרכז הרצועה.

 
כאב של לוחמים
עידן עמדי (צילום: פלאש90)
עידן עמדי (צילום: פלאש90)

השמועות על תקריות קשות בעזה נפוצו כבר אתמול בערב. ישראל היא מדינה קטנה וצפופה, עם רשתות משפחתיות וחברתיות הדוקות מאוד. כשמתרחש אירוע דרמטי, קשה להסתיר אותו מידיעת הציבור.

אתמול היה ערב רוחש שמועות כזה, כשקבוצות הווטסאפ והרשתות החברתיות נמלאו תפילות לשלום החיילים, ובמיוחד לשלומו של חייל אחד, מפורסם יותר מאחרים: עידן עמדי, שנפצע קשה בפעילות מבצעית ברצועה.

עמדי, בן 35, הוא תופעה ישראלית יוצאת דופן. קשה לחשוב על תופעה מקבילה במקום אחר. הוא פרץ לתודעה כשביצע באודישן לתוכנית "כוכב נולד" את שירו "כאב של לוחמים". שיר שבו תיאר פוסט טראומה מפעולה צבאית כששר:

ואת לא יודעת כמה ממך ניסיתי להסתיר
את כל הסיוטים בלילה
צרחות ודם על המדים
את לא מבינה כבר למה
אני מזמן כבר לא אני
תמונות רצות מאותו לילה
דמעות, כאב של לוחמים.

בסיומה של אותה עונה של "כוכב נולד", שבה עמדי הגיע למקום השני (אחרי הזוכה דיאנה גולבי), הוא הוציא את "כאב של לוחמים" כסינגל שהזניק את הקריירה שלו – אחת המצליחות והעקביות מכל הקריירות המוזיקליות של יוצאי "כוכב נולד" לדורותיהם.

"כאב של לוחמים" נבחר באותה שנה לשיר השנה במצעדי הסיכום ועמדי נבחר לתגלית השנה. הוא המשיך להוציא אלבומים מצליחים, שבהם שר לא מעט על חוויותיו הפרטיות כלוחם קרבי, ועל הדילמות והמצוקות של חבריו, שעמדי הפך למי שמייצג אותם בתרבות הפופולרית.

עמדי שיחק גם בסדרת הטלוויזיה "פאודה", כשבמקביל הקריירה המוזיקלית המצליחה שלו הביאה אותו עד לפתיחת קופות בקיסריה ובהיכל הספורט ביד אליהו, לדואט עם שלמה ארצי ולהופעה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל – כל סימני ההצלחה הנחשקים של קריירה מוזיקלית מפוארת בישראל.

ובמקביל – כמי שפיו וליבו שווים – עמדי לא ויתר על שירות מילואים כלוחם קרבי, שהוכיח שהוא לא רק שר על הנושאים הקשים האלה, אלא גם נושא בעול ומסתכן.

כמי שפיו וליבו שווים – עמדי לא ויתר על שירות מילואים, שהוכיח שהוא לא רק שר על הנושאים הקשים האלה, אלא גם נושא בעול

אתמול עמדי נפצע קשה ברצועה, והוטס כשהוא מורדם ומונשם לבית החולים שיבא בתל השומר, עם רסיסים בכל חלקי גופו. אחרי שעבר מספר ניתוחים, משפחתו הודיעה כי יצא מכלל סכנת חיים.

 
עוברים לשלב ג'
שר הביטחון יואב גלנט עם לוחמים סמוך לרצועת עזה, 8 בינואר 2024 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט עם לוחמים סמוך לרצועת עזה, 8 בינואר 2024 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

בישראל מקפידים להיצמד להצהרותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהמערכה בעזה תימשך בכל העוצמה עד להכרעתו המוחלטת של חמאס.

אבל באנגלית, לתקשורת הזרה, כבר אומרים דברים אחרים לחלוטין. בתדרוכים שנערכו אתמול לנציגי התקשורת הזרה, אמרו שר הביטחון יואב גלנט ודובר צה"ל דניאל הגרי כי ישראל עברה למעשה לשלב השלישי במערכה בעזה.

בתדרוכים שנערכו אתמול לנציגי התקשורת הזרה, אמרו גלנט ודובר צה"ל כי ישראל עברה למעשה לשלב השלישי במערכה בעזה

המשמעות היא דילול כוחות וצמצום הדרגתי של הפעילות ההתקפית של צה"ל בצפון הרצועה, שחרור הדרגתי של אנשי מילואים לביתם והתמקדות בשתי זירות – מחנות הפליטים במרכז הרצועה, וחאן יונס.

חמאס ליווה אתמול את ההצהרות הישראליות הללו במטח רקטות ששוגרו מאזור רפיח לכיוון השפלה – ירי רקטות ראשון לכיוון מרכז הארץ אחרי שמונה ימים.

"ההתייחסות למעבר השלב של הלחימה ברצועה לא ניתנה בישראל מפורשות, בגלל מצוקתה הפוליטית של הממשלה", מעריך הבוקר עמוס הראל ב"הארץ", "זו סנדלה עצמה בתחילת המלחמה בהצגת סדרת ציפיות לא ריאליות: השמדת שלטון חמאס, החזרה מוקדמת של תושבי עוטף עזה לביתם ויצירת תנאים להשבת כל החטופים. אחרי שלושה חודשים היעדים הללו עדיין רחוקים מהשגה.

"נתניהו, כדרכו, מנסה לחפות על כך בהצהרות ריקות, רצוי כשהן מגובות בפוטו-אופ עם חיילים (אתמול גויסו למשימה המילואימניקים של יחידת דבורה בגבול הצפון; לא כולם השתתפו בכך)".

הימור שאינו כרוך בסיכון: אם התפילות הרבות להחלמתו של עידן עמדי ייענו, והזמר האהוב יתאושש בימים הקרובים, הוא יזכה לביקור חגיגי של ראש הממשלה ורעייתו.

 
מסע הדילוגים של בלינקן
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החות האמריקאי אנתוני בלינקן בפגישה בתל אביב, 9 בינואר 2024 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החות האמריקאי אנתוני בלינקן בפגישה בתל אביב, 9 בינואר 2024 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן נחת אמש בישראל במסגרת "מסע דילוגים" בין מנהיגי האזור. הבוקר הוא נפגש בישראל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ הישן-חדש ישראל כ"ץ. בהמשך היום ייפגש גם עם נשיא המדינה יצחק הרצוג ועם חברי קבינט המלחמה.

השיחות אמורות להתמקד בניסיונות האמריקאים למנוע הסלמה בצפון, בעיקר אחרי ההתנקשות אתמול במפקד כוח רדואן של חיזבאללה, ויסאם א-טאוויל. ישראל אמנם לא לקחה אחריות על ההתנקשות, אבל שר החוץ ישראל כ"ץ הזדרז להתרברב בפניי הבייס, בריאיון לערוץ 14, שההתנקשות היא "חלק מהמלחמה שלנו", כך שאם היה ספק, לא נותר ספק. 

בלינקן צפוי לדרוש מישראל לאפשר לתושבי צפון רצועת עזה שאולצו לעזוב את בתיהם ולעבור למחנות מאולתרים ליד רפיח, לשוב לבתיהם (שרובם נהרסו לחלוטין בהפצצות צה"ל). בלינקן גם ייפגש היום עם נציגי משפחות החטופים ויחזור באוזניהם על המחויבות האמריקאית לפעול לשחרור יקיריהן.

בלינקן גם ייפגש היום עם נציגי משפחות החטופים ויחזור באוזניהם על המחויבות האמריקאית לפעול לשחרור יקיריהן

זה הביקור החמישי של בלינקן בישראל מאז שבעה באוקטובר. הוא הגיע לישראל אחרי פגישות בטורקיה, ירדן, קטאר ומדינות המפרץ וצפוי להמשיך מירושלים לקהיר, לסדרת פגישות עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי וראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.

 
עדכוני מלחמה
תרגיל צה"ל על גבול לבנון ברמת הגולן, 4 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
תרגיל צה"ל על גבול לבנון ברמת הגולן, 4 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
 • בסיס פיקוד צפון הסמוך לצפת הותקף הבוקר באמצעות כטב"ם של חזבאללה. למקום נגרם נזק קל אך לא היו נפגעים. חזבאללה הצהיר כי מדובר בתגובה לחיסולו של בכיר כוח רדואן אתמול ברצועה. בנוסף, חזבאללה פתח במתקפת טילים וכטב"מים נרחבת בצפון, ואזעקות הופעלו ב-26 ישובים. לקראת הצהריים הודיע צה"ל כי "האירוע הסתיים".
 • סוכנות הידיעות של לבנון מדווחת הבוקר כי כלי טיס בלתי מאויש תקף כלי רכב בכפר רנדורייה בדרום לבנון. על פי הדיווח הראשוני יש במקום מספר נפגעים.
 • חיל הים תקף ביממה האחרונה מוצבים צבאיים, מחסנים וכלי שיט ששימשו את הכוח הימי של חמאס ברצועת עזה.
 • כוחות צה"ל החלו הבוקר בפינוי מאחז בלתי חוקי שהוקם על קרקע פלסטינית ליד ההתנחלות פני קדם בגוש עציון. המאחז פונה על ידי חיילים "משיקול בטחוני" ולכן לא הועבר לאישור השר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ'.
 • המשטרה חסמה הבוקר שיירה של משפחות חטופים שהייתה בדרכה לחסום את מעבר כרם שלום, כדי לעכב כניסת סחורות לרצועה. את שיירת המחאה – שמנתה כשלושים בני משפחות של חטופים – ארגנה משפחתו של החטוף עומר ונקרט המחוזק על ידי חמאס ברצועת עזה.
 • מטה משפחות החטופים פרסם דוח המתריע מפני התדרדרות במצבם של החטופים המוחזקים במנהרות חמאס כבר יותר משלושה חודשים. על פי הדוח, כשליש מהחטופים סובלים ממחלות כרוניות וזקוקים לטיפול רפואי קבוע שבלעדיהן הם נמצאים בסכנת חיים מיידית. חלק מהחטופים נפצעו במהלך החטיפה ואחרים סובלים מפגיעות הקשורות לתנאי השבי, הכוללים עינויים פיזיים ונפשיים, לרבות תקיפות מיניות.
 
הקייזר מת
פרנץ בקנבאואר ב-2017 (צילום: AP Photo/Matthias Schrader)
פרנץ בקנבאואר ב-2017 (צילום: AP Photo/Matthias Schrader)

פרנץ בקנבאואר, אחד מגדולי הכדורגלנים אי פעם – מי שכונה בגרמניה "הקייזר" ונחשב לסמל של הכדורגל הגרמני ולמי שבמו רגליו שינה את המשחק – מת אתמול בגיל 78.

בקנבאואר זכה כשחקן וכמאמן בכל תואר אפשרי, והיה הראשון שזכה בגביע העולם בכדורגל הן כקפטן נבחרת גרמניה והן כמאמן הנבחרת.

בקנבאואר זכה בכל תואר אפשרי, והיה הראשון שזכה בגביע העולם בכדורגל הן כקפטן נבחרת גרמניה והן כמאמן הנבחרת

בקנבאואר הגיע עם נבחרת מערב גרמניה לגמר גביע העולם ב-1966 שבו הנבחרת הפסידה לאנגליה, באחד ממשחקי הגמר הזכורים ביותר בתולדות גביע העולם. יחד עם קבוצתו – באיירן מינכן – זכה הקייזר ארבע פעמים באליפות גרמניה, ארבע פעמים בגביע הגרמני ושלוש פעמים רצופות בליגת האלופות.

ב-1974 הוא כיכב כקפטן נבחרת גרמניה בניצחון על נבחרת הולנד בגמר גביע העולם, שזכור בזכות היריבות האדירה בין בקנבאואר לקפטן נבחרת הולנד, יוהאן קרויף. בסיום המשחק הניף בקנבאואר את גביע העולם באיצטדיון הביתי שלו במינכן.

ב-1986 הפסידה נבחרת גרמניה שאותה הוביל כמאמן בגמר גביע העולם לנבחרת ארגנטינה של דייגו מראדונה. כעבור ארבע שנים הגיעה הנקמה, כשנבחרת גרמניה גברה בגמר על ארגנטינה. וכך זכה בקנבאואר להניף את גביע העולם גם כמאמן.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה