אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 30 ינואר 2024

 
 
פאודה בג'נין

הנשקים האוטומטיים נשלפים בתחילת הסצנה. שני המובילים נראים כמו אנשי צוות רפואי, הראשון מהם לבוש חלוק רופאים לבן. ליד מעלית הסניטרים הצבועה ירוק בתי-חולים הם מסתערים, ואיתם החולה שלפתע ארע לו נס והוא מזנק כארי מכיסא הגלגלים. כולם עטויים מסכות רפואיות ירקרקות, כמו בימי הקורונה. מאחוריהם פורץ כוח לוחמים מוסווה נוסף, שמוריד על הברכיים את המבוהלים שעומדים במסדרון.

בדרמה צופים פלסטינים באמצעות המחשב. אחד מהם ממלמל בייאוש "מסתערבים".

מסתערבים פושטים על בית החולים בג'נין, 30 בינואר 2024 (צילום: צילום מסך)
מסתערבים פושטים על בית החולים בג'נין, 30 בינואר 2024 (צילום: צילום מסך)

זו לא סצנה גנוזה מתוך אחת העונות של "פאודה" אלא אירוע שהתרחש הלילה בבית החולים אבן סינא בג'נין. על פי ההודעה המשותפת שפרסמו שב"כ, צה"ל והמשטרה – כוח המסתערבים המוסווה פרץ לבית החולים והרג חוליה חמושה של שלושה אנשי חמאס שהסתתרה בבית החולים ותכננה לצאת לפיגוע גדול בקרוב.

על פי מה שמדווחים הבוקר הפלסטינים, המסתערבים הפתיעו את חוליית חמאס בקומה השלישית של בית החולים והרגו אותם באמצעות כלי נשק המצוידים במשתיק קול.

המסתערבים הפתיעו את חוליית חמאס בקומה השלישית של בית החולים והרגו אותם באמצעות כלי נשק המצוידים במשתיק קול

ההרוגים הם באסל רזאווי, שאושפז בבית החולים לאחר שנפגע לפני שלושה חודשים בתקיפה מהאוויר של בית הקברות בג'נין; אחיו, מוחמד רזאווי; ואיש חמאס נוסף בשם מוחמד ג'למנה, שהיה דובר של גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. שלושתם פעילים ב"גדודי ג'נין", כוח מקומי של אנשי חמאס וג'יהאד אסלאמי.

על פי ההודעה המשותפת של כוחות הביטחון, ג'למנה היה בקשר עם מפקדת חמאס בחו"ל, קיבל והעביר כלי נשק לפעילי חמאס המקומיים, ותיכנן יחד עם האחים רזאווי לבצע פשיטה אלימה על יישוב ישראלי, בהשראת מתקפת חמאס בשבעה באוקטובר.

הבחירה להסתתר ולהתארגן לקראת פעולת הטרור בתוך בית חולים, גם היא פרקטיקה מוכרת שחמאס משתמש בה, כדי להקשות על ישראל לפגוע בפעיליו מהאוויר.

פעולת המסתערבים הלילה – שבוצעה בצורה מדויקת, בלי פגיעה בבלתי מעורבים ובלי פגיעה בכוחותינו – משדרת לאנשי חמאס והג'יהאד האסלאמי שחולמים עכשיו להמשיך את "מסורת שבעה באוקטובר", כי מאז השבת השחורה ישראל זהירה הרבה יותר, מהדקת את הפיקוח והמעקב המודיעיני, ומסוגלת להגיע אליהם גם אם הם מסתתרים במקומות שלכאורה מוגנים מתקיפה.

 
פסימיות זהירה למתווה חטופים
שלט במרכז תל אביב, שהוצב במסגרת המחאה לשחרור החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
שלט במרכז תל אביב, שהוצב במסגרת המחאה לשחרור החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

קולות אופטימיים שונים עולים מכיוון מי שמעורבים עכשיו במשא ומתן המורכב לשחרור החטופים.

נראה כי המתווה שככל הנראה מוסכם על ישראל – הגם שיש גורמים שמכחישים גם את זה – כולל שחרור של כ-35 חטופים בפעימה הראשונה, במקביל לחודש וחצי של הפוגה בלחימה ושחרור של אלפי אסירים פלסטינים מבתי הכלא בישראל. בפעימה הזו אמורים להשתחרר נשים, מבוגרים, חולים ופצועים מקרב החטופים.

אין ספק שמדובר באחת הדילמות האכזריות בתולדות מדינת ישראל. עדיין לא ברור בכלל שההחלטה הסופית נמצאת בידי ישראל – בסופו של דבר חמאס הוא הצד שאמור לשחרר את החטופים, והמשא ומתן איתו מתקיים בצורה מסורבלת, בעזרת מתווכים עקיפים, תוך כדי כך שישראל מנסה לחסל את ראשי הארגון וממשיכה להרוג את פעיליו בקצב של עשרות ביום.

הבוקר הודיע ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה, שיושב בקטאר, כי הארגון קיבל לידיו את המתווה הנוכחי וכי הוא "לומד אותו".

הבוקר הודיע ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה כי הארגון קיבל לידיו את המתווה הנוכחי וכי הוא "לומד אותו"

אבל גם אם נניח לצורך הדיון שישראל יכולה להחליט בעצמה האם היא מקבלת או לא מקבלת את התנאים שעלו בפריז – שברור שיכללו ויתורים מפליגים מצד ישראל, ושחרור המוני של מחבלים, באקט שיתורגם מיד ל"תמונת ניצחון" חמאסית – נתניהו עלול למצוא עצמו בלי קואליציה, שבכיריה מימין כבר הודיעו שיתנגדו לכל הסכם כזה.

נתניהו מפחד משרי הימין הקיצוני. גם בכך אין ספק. אם לא היה מפחד מהם, היה מונע את קיום הכנס המטורלל בבנייני האומה, שאין ולא יכול להיות ספק שהוא גרם לישראל נזק רב בזירה הבינלאומית.

"הנחת העבודה במערכת הפוליטית מבוססת על שני נתונים קשיחים", כותב הבוקר יוסי ורטר ב"הארץ", "1. נתניהו לא ייצא לבחירות, אלא אם כן הן ייכפו עליו. 2. נתניהו לא ייפרד מעוצמה יהודית והציונות הדתית לטובת ממשלת אחדות חירומית אמיתית, 'ממרוכזת' ואחראית. שני ראשי מפלגות הימין הקיצוני מאוחדים סביב מטרה אחת: לדחוף את המחנה הממלכתי אל מחוץ לממשלה, ויפה שעה אחת קודם".

ובאמצע: 136 חטופים ישראלים שהלב יוצא אליהם. אין כל מתווה שיאפשר את שחרורם בלי שחרור אסירים פלסטינים. ומפלגות הימין הקיצוני כבר הודיעו שהם לא ייתנו ידם למתווה כזה.

ייתכן שהדיווחים האופטימיים מפריז מוקדמים מדי.

 
בן-צור פורש
עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של בנימין נתניהו, בבית המשפט המחוזי בירושלים, 10 במאי 2022 (צילום: ראובן קסטרו/פול)
עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של בנימין נתניהו, בבית המשפט המחוזי בירושלים, 10 במאי 2022 (צילום: ראובן קסטרו/פול)

בימים אחרים, פרישתו של עו"ד בעז בן-צור מצוות ההגנה של נתניהו הייתה מככבת בראש מהדורות החדשות ומושכת תשומת לב רבה. בימים אלה הידיעה נבלעה בין שלל הידיעות הבהולות בהרבה, ולא משכה תשומת לב רבה.

בן-צור, סנגורו של ראש הממשלה בתיק 4000, הודיע אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים, כי הוא מבקש לפרוש מייצוג נתניהו בתיק לאחר סיום פרשת התביעה, בשל מצבו הרפואי של אחד מבני משפחתו.

השופטים צפויים להיענות לבקשה, ואת מקומו של בן-צור בתיק ימלא מעתה עו"ד עמית חדד, שמייצג את נתניהו בתיקי 1000 ו-2000.

בן-צור, על פי דיווחים, התעמת במהלך השנה הקודמת עם נתניהו סביב המהפכה המשפטית ואמר לראש הממשלה כי לא יוכל להמשיך לייצג אותו אם ממשלתו תמשיך בצעדים להרס מערכת המשפט.

בנוסף, לפי דיווח של גידי וייץ אתמול ב"הארץ", בן-צור אמר לחבריו אחרי טבח השבעה באוקטובר כי אינו יכול להמשיך לייצג את נתניהו בשל אחריותו לאסון.

לפי דיווח ב"הארץ", בן-צור אמר לחבריו אחרי טבח השבעה באוקטובר כי אינו יכול להמשיך לייצג את נתניהו בשל אחריותו לאסון

"למצב האומה התווספה מצוקה אישית מעיקה, מצב בריאותו של בן משפחה קרוב, שחייבה את בן צור לפנות את היומן והופיעה כסיבת הבקשה שלו לעזוב את הצוות", מסכם וייץ.

במרכז תיק 4000 עומדת עסקת השוחד לכאורה בין נתניהו לאיש העסקים שאול אלוביץ' ואשתו איריס אלוביץ', בעלי "בזק" ואתר "וואלה!" בעבר.

כעשרה עדים בתיק טרם העידו ואמורים לעשות זאת בסוף חודש מרץ, במשך כשבועיים, ופרשת ההגנה אמורה להתחיל לאחר מכן. ההנחה כעת היא שעו"ד חדד יבקש מבית המשפט דחייה, כדי שיוכל ללמוד כראוי את התיק המורכב.

המשפט מתנהל (בעצלתיים, יש לומר) מאז חודש מאי 2020, וכעת – כשהוא מתקרב לסוף פרשת התביעה – נראה שנציגי הנאשם יבקשו ויקבלו הארכה נוספת. ואז אולי יגיעו החגים. ומתישהו יהיו גם בחירות. ראש הממשלה אמור היה לעלות להעיד ולהיחקר במהלך החודשים הקרובים. הימור: זה לא יקרה.

 
עדכוני מלחמה
חילופי אש בין צה"ל לחיזבאללה בגבול הצפון. 12 בנובמבר 2023 (צילום: Ayal Margolin/Flash90)
חילופי אש בין צה"ל לחיזבאללה בגבול הצפון. 12 בנובמבר 2023 (צילום: Ayal Margolin/Flash90)
  • דיווח בלבנון: ישראל תקפה הבוקר באש מקלעים כבדים את העיירה עיתא א-שעב בדרום לבנון.
  • כוחות צה"ל פעלו הלילה במחנות הפליטים טול כרם ונור א-שמס. במהלך הפעילות התנהלו חילופי ירי עם מחבלים.
  • ישראל הודיעה למצרים כי הפעילות המוגבלת שמתבצעת כעת בציר פילדלפי בדרום הרצועה, במטרה לחשוף מנהרות המובילות לצד המצרי, לא תיפסק בימים הקרובים.
  • המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה היושב בלונדון, מדווח הלילה כי מספר ההרוגים בתקיפה המיוחסת לישראל באזור דמשק עלה לשמונה, שניים מהם בכירים בחזבאללה והאחרים הם סורים שעובדים באבטחת המתקן שהותקף.
 
המלחמה על הבריכה
בית משפחת נתניהו, קיסריה, מבט מלמעלה (צילום: צילום מסך, כאן 11)
בית משפחת נתניהו, קיסריה, מבט מלמעלה (צילום: צילום מסך, כאן 11)

ראש הממשלה בנימין נתניהו חוזר ומדגיש שהוא עסוק אך ורק במלחמה בחמאס בזמן שכולם עסוקים במלחמה בו. אבל גידי וייץ חושף ב"הארץ" כי אנשי ראש הממשלה עסוקים לא רק בעניינים הנוגעים לניהול המלחמה אלא גם בכמה עניינים אחרים, פעוטים יותר.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי אישר בחודשים האחרונים, בתוך ימי המלחמה, את שיפוץ הבריכה הפרטית בבית משפחת נתניהו בקיסריה. על פי מקור המוגדר "מתמצא בעניין", השיפוץ המתוכנן יכלול שיפוץ של מדרגות הבריכה וטיפול בנזילות ממנה.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי אישר במהלך המלחמה את שיפוץ הבריכה הפרטית בבית משפחת נתניהו בקיסריה

הבקשה הוגשה ככל הנראה עוד לפני שפרצה המלחמה, וחשב משרד ראש הממשלה רועי בנבנישתי הסתייג ממנה בטענה שמדובר בהוצאה פרטית.

למרות זאת, המנכ"ל יוסי שלי אישר אותה והמשיך לקדם אותה גם בתקופה המלחמה – בימים שבהם נמתחה עליו ביקורת רבה, על כך שהוא לא תיפקד כפי שמצופה ממנכ"ל משרד ראש הממשלה במלחמה, שאמור להיות הגורם שמרכז ומנווט את פעילות כל מנכ"לי משרדי הממשלה.

על רקע אישור השיפוץ החליט בנבנישתי לפרוש מתפקידו. מקור במשרד ראש הממשלה שהתבקש להגיב לפניית "הארץ" מסר כי "מדובר במימון לתחזוקת הבית ולא להשבחתו. ראש הממשלה משתמש בבריכה בקיץ".

מצד אחד, אין ספק שזו קטנוניות ואף ילדותיות לבזבז תשומת לב על נושא שולי וזניח כזה, כשאירועים כה דרמטיים מתרחשים מסביב. מצד שני, "ראש הממשלה משתמש בבריכה בקיץ"? באמת? וזה כן נראה לכם עניין חשוב להתעסק איתו עכשיו?

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה