אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 17 ינואר 2024

 
 
התרופות בדרך לעזה

זהו בוקר שיש בו תקווה קטנה למשפחות החטופים ולכל מי שחרד לגורלם.

מטוס קטארי אחד כבר נחת באל עריש. מטוס נוסף אמור לנחות שם עוד מעט. הם נושאים תרופות חיוניות לחטופים (בארגזים שראש הממשלה בנימין נתניהו לא הצטלם איתם) וכן סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה, בהתאם למתווה שעליו סוכם בין קטאר לבין חמאס.

מטוס קטארי עם סיוע הומניטרי עבור תושבי עזה בשדה התעופה אל עריש בסיני, 9 בנובמבר 2023 (צילום: Karim JAAFAR / AFP)
מטוס קטארי עם סיוע הומניטרי עבור תושבי עזה בשדה התעופה אל עריש בסיני, 9 בנובמבר 2023 (צילום: Karim JAAFAR / AFP)

ישראל אישרה להגדיל משמעותית את מכסת התרופות שנכנסות לרצועה, בתנאי שהתרופות החיוניות לחטופים יועברו אליהם. מדובר בתרופות לאסטמה, סוכרת ומחלות כליות ולב.

בלשכת ראש הממשלה אישרו אתמול את העסקה ואמרו כי ישראל "עומדת על כך" שהתרופות יגיעו ליעדן. אבל האמת צריכה להיאמר: גם אם נתניהו יורה וינחה כהרגלו, ההחלטה האם להכניס את התרופות לחטופים היא של חמאס בלבד, והתקווה שזה יקרה מבוססת לא על עוצמתה של ישראל אלא על יוקרתה של קטאר שהבהירה כי היא ערבה לקיום העסקה.

האמת צריכה להיאמר: גם אם נתניהו יורה וינחה כהרגלו, ההחלטה האם להכניס את התרופות לחטופים היא של חמאס בלבד

אנשי חמאס, מן הסתם, יהיו חשדנים וזהירים ויוודאו שישראל לא טומנת להם כל מיני אמצעי מעקב מתוחכמים בתוך משלוח התרופות ההומניטרי, כדי לזהות את מיקומם של החטופים. ומכאן והלאה – התקווה היא שלחמאס יש אינטרס להחזיק את החטופים בחיים, בהנחה שחטוף חי "שווה" לארגון יותר מחטוף מת בעסקאות עתידיות.

 
גנץ ואיזנקוט מתקרבים לרגע ההכרעה
גדי איזנקוט ובני גנץ מהמחנה הממלכתי במפגש עם חקלאים, 3 באוקטובר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
גדי איזנקוט ובני גנץ מהמחנה הממלכתי במפגש עם חקלאים, 3 באוקטובר 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

אם לשפוט על פי בעלי הטורים השונים בתקשורת, אנחנו הולכים ומתקרבים במהירות לרגע שבו שרי המחנה הממלכתי בני גנץ וגדי איזנקוט יידרשו להחליט האם יש עדיין הצדקה לקיום ממשלת האחדות וקבינט המלחמה.

מחר בערב ישודר ראיון מסקרן שאילנה דיין ערכה עם איזנקוט לתוכנית "עובדה". שלום ירושלמי מתאר הבוקר ישיבת ממשלה שבה נתניהו הפגין זלזול בוטה בגנץ. "כאילו רצה להראות לו ולכולם מי מתאים להיות ראש הממשלה ומי לא", סיפר לירושלמי אחד השרים שהשתתפו בישיבה, "מי בעל הבית האמיתי במדינה הזו, מי כאן המורה ומי התלמיד".

למה גנץ מוכן לסבול את ההשפלות היומיות האלה מנתניהו ועושי דברו?

אולי כי "לא רק לישראל אין אסטרטגיית יציאה. גם לגנץ ואיזנקוט אין", כמו שכותבת הבוקר סימה קדמון ב"ידיעות אחרונות", "לא רק ישראל מדשדשת, קרועה בין המשך המלחמה לבין עסקה להחזרת חטופים. גם גנץ ואיזנקוט מדשדשים, לא מקבלים החלטה".

"לא רק ישראל מדשדשת, קרועה בין המשך המלחמה לבין עסקה להחזרת חטופים. גם גנץ ואיזנקוט מדשדשים, לא מקבלים החלטה"

המצב הזה נוח לנתניהו, ורע מאוד למדינת ישראל. "זה מספק לנתניהו את הטוב בשני העולמות: יציבות פוליטית מצד ימין, ושותפות באחריות לניהול המשבר הביטחוני מהמחנה הממלכתי", כותב הבוקר סמי פרץ ב"הארץ". "למדינת ישראל זה טוב פחות. היא צריכה מנהיגות שמסוגלת לקבל החלטות איכותיות בשלל נושאים".

המסקנה? זה הזמן לפרק את קבינט המלחמה ולהפעיל לחץ לפזר את הכנסת וללכת לבחירות שבהם הישראלים יקבעו מי יהיו האנשים שיובילו את המשך המערכה והשיקום.

 
לאן תמשיך המחאה?
מפגינים קוראים להתפטרות הממשלה בהפגנה בתל אביב ב-6 בינואר 2024 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
מפגינים קוראים להתפטרות הממשלה בהפגנה בתל אביב ב-6 בינואר 2024 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

לכולם ברור שבלי מחאה ציבורית אפקטיבית ורחבת היקף, אין שום סיכוי שישראל תלך לבחירות בקרוב. נתניהו יעשה כל מה שצריך כדי לבצר את 64 האצבעות שעומדות לרשותו בכנסת ויתעלם בבוז מכל הסקרים שמוכיחים שוב ושוב, שהוא והקואליציה שלו איבדו לחלוטין את אמון הציבור.

הבעיה היא שמחאה ציבורית בתקופת מלחמה, כשבכל יום מתפרסמים שמות של חללים נוספים, היא עניין רגיש ולא פשוט. הפגנות נגד הממשלה בתקופת מלחמה מעולם לא התקבלו כאן בהבנה (לא סתם האמרה "שקט, יורים" כל כך פופולרית כאן).

אתמול נערכה בתל אביב הפגנה קטנה של ארגון השמאל הוותיק "הגוש נגד הכיבוש". המפגינים הניפו שלטים הקוראים "די לטבח" ו"לעצור את רצח העם בעזה". זה בכלל לא משנה מה דעתנו על תוכן ההפגנה. אפשר להזדהות איתה, אפשר לסלוד ממנה. הפגנה כזו היא מחאה לגיטימית שמדינה דמוקרטית צריכה לדעת להכיל ולהתמודד איתה.

זה לא מה שקרה אתמול. השוטרים שהגיעו להפגנה הורו למפגינים להוריד מייד את השלטים בשל "הנחיה חדשה". כשהמפגינים סירבו, השוטרים פינו אותם מהמקום בכוח ולקחו את השלטים.

השוטרים שהגיעו להפגנה הורו למפגינים להוריד מייד את השלטים בשל "הנחיה חדשה". כשהמפגינים סירבו, השוטרים פינו אותם בכוח

המשטרה מסרה בעקבות האירוע כי זו הייתה "הפגנה בלתי חוקית" והמפגינים הניפו שלטים "הנושאים כיתוב המהווה תמיכה באויב" ולסיכום: "משטרת ישראל תגלה אפס סובלנות כלפי מי שבוחר לתמוך באויב ובפרט בעת מלחמה".

כדאי לשים לב לבחירות המילים בהודעה הזו של המשטרה. לא במקרה הן מזכירות קמפיינים פוליטיים מזן מסוים. משטרת ישראל אמורה להגן על האזרחים, לא להתיר את דמם ולהאשים אותם בתמיכה באויב בעת מלחמה, בשעה שהם קוראים לעצירת המלחמה.

מה הפלא שבמעגלי המחאה כבר מתייחסים למשטרת ישראל כאל "מיליציית בן גביר"?

 
המטרו הענק של חמאס
מנהרת הענק שחמאס בנה מתחת לרצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
מנהרת הענק שחמאס בנה מתחת לרצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

ב"ניו יורק טיימס" נחשפו פרטים חדשים ומעניינים על פרויקט המנהרות האדיר של חמאס ברצועת עזה. על פי העיתון, ההיקף, העומק ואיכות המנהרות הדהימו את מערכות הביטחון והביון של ישראל וארצות הברית.

לפני חודש – חודשיים אחרי פרוץ המלחמה – העריכו במערכת הביטחון הישראלית כי אורך רשת המנהרות של חמאס עומד על כ-400 קילומטר. על פי "הניו יורק טיימס", האורך האמיתי עשוי להגיע גם ל-700 קילומטר ויותר. על פי ההערכה, ברצועה יש כ-5,700 פירים המובילים לרשת המנהרות המסועפת.

בישראל העריכו כי אורך רשת המנהרות עומד על כ-400 קילומטר. על פי "הניו יורק טיימס", האורך האמיתי הוא 700 קילומטר ויותר

מנהרה אחת התגלתה כרחבה מספיק להעביר בה כלי רכב; אחרת הייתה באורך של שלושה מגרשי כדורגל ונחפרה מתחת לאחד מבתי החולים ברצועה; מתחת לביתו של אחד מבכירי חמאס גילו חיילי צה"ל מדרגות שהובילו למנהרה בעומק של שבע קומות מתחת לאדמה.

הניסיון להשמיד את המנהרות לחלוטין, כך שאי אפשר יהיה לחזור ולהשתמש בהן, הוא אתגר מורכב מאוד, בין היתר בגלל החובה לוודא קודם שאין בהן חטופים.

 
עדכוני מלחמה
רס"ר (מיל.) זכריה פסח הבר ורס"ם (מיל.) יאיר כץ שנפלו בקרב בצפון רצועת עזה ב-16 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ר (מיל.) זכריה פסח הבר ורס"ם (מיל.) יאיר כץ שנפלו בקרב בצפון רצועת עזה ב-16 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • שני לוחמי שיריון בחטיבה 14 נפלו אתמול בקרב בצפון רצועת עזה: רס"ר (מיל.) זכריה פסח הבר, בן 32, מירושלים, ורס"ם (מיל.) יאיר כץ, בן 34 מחולון.
  • לוחם במילואים בעוצבת עקבות הברזל נפצע אתמול באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה.כמו כן, חובש קרבי במילואים בחטיבה 261 נפצע באורח קשה בעוטף עזה.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו הבוקר תשתיות טרור ומבנים צבאיים של חזבאללה במרחב חולה שבלבנון. כמו כן, זוהה שיגור של טיל נ"ט משטח לבנון לעבר מרחב גלדיולה. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי.
  • צה"ל חיסל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר ובשיתוף שב"כ את בלאל נופל, ששימש כאחראי על חקירת חשודים בריגול נגד חמאס במרחב דרום רצועת עזה.

צה"ל ושב"כ חיסלו את בלאל נופל, ששימש כאחראי על חקירת חשודים בריגול נגד חמאס במרחב דרום רצועת עזה

  • לאחר שיגורי הרקטות לעבר נתיבות אתמול, איתרו לוחמי חטיבה 646 את מתחם השיגורים ובו נמצאו שלושה משגרים של עשרה קנים, חלקם טעונים ברקטות. הלוחמים השמידו את המתחם ואת המשגרים שבו.
  • בפעילות משותפת של צה"ל ושב"כ, חוסלה מהאוויר סמוך למחנה בלאטה בשכם חוליית מחבלים, בראשה עמד עבדאללה אבו שלאל – שהיה אחראי על מספר פיגועים שבוצעו בשנה האחרונה, ביניהם פיגוע הירי בשכונת שמעון הצדיק בירושלים באפריל האחרון.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה