אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 3 ינואר 2024

 
 
חיסול בלב ביירות

ישראל הרשמית מתאמצת ככל יכולתה לשמור על עמימות בנוגע לחיסולו אתמול של סאלח אל-עארורי, הממונה על הזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון.

כנראה שלאיש בעולם אין ספק מי עומד מאחורי החיסול, גם אחרי גל הבדיחות האינפנטיליות בסגנון "תודה לחיל האוויר של ליכטנשטיין" ששטף אתמול את ערוצי הטלוויזיה הישראלים, בהשראתו של אביגדור ליברמן. שלא לדבר על חלוקת בקלאוות בשידור חי באולפן של ערוץ 13.

הדירה שבה חוסל בכיר חמאס סלאח אל-עארורי בביירות (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
הדירה שבה חוסל בכיר חמאס סלאח אל-עארורי בביירות (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

ואם עוד היה למישהו ספק, ח"כ דני דנון הזדרז לפזר את שאריות העמימות, כשצייץ אתמול:

"אני מברך את צה"ל, השב"כ, המוסד וכוחות הביטחון על חיסול בכיר החמאס סלאח אל-עארורי בביירות. כל מי שהיה מעורב בטבח 7.10 צריך לדעת שנגיע אליו ונסגור איתו חשבון".

עארורי יודע כבר שנים שהוא על הכוונת של ישראל, והוא בוודאי נזהר שבעתיים מאז השבעה באוקטובר, מה שמעצים מאוד את ההישג המודיעיני והמבצעי של מי שאחראים לחיסולו. למה בכל זאת הוא קיים ישיבת עבודה רבת משתתפים בלשכתו? ייתכן שהעריך כי כל זמן שהוא שוהה בלב רובע הדאחייה בביירות ונהנה מחסותו של חסן נסראללה וחזבאללה, ישראל לא תעז לפגוע בו, מחשש שהתנקשות כזו תדרדר את האזור למלחמה כוללת. הוא טעה.

עארורי ידע שהוא על הכוונת של ישראל, והוא בוודאי נזהר שבעתיים מאז 7 באוקטובר, מה שמעצים את ההישג המודיעיני והמבצעי

עארורי נחשב לאחד ממתכנני "שיטפון אל אקצא", השם שהעניק חמאס למסע הטבח, ההרס והאונס של שבעה באוקטובר. הוא גם התבטא בכמה הזדמנויות בעבר והצהיר שחמאס מתכנן אירוע שידהים את ישראל וישנה את גורל האזור – הצהרות שנתפסו אז כהתרברבויות, ובדיעבד ברור שצריך היה לקחת אותן הרבה יותר ברצינות.

בעבר עארורי ריצה 15 שנות מאסר בכלא הישראלי. הוא שוחרר ב-2010, זמן לא רב לפני עסקת שליט, וגורש מהארץ. בקיץ 2014 הוא הורה על חטיפתם ורציחתם של הנערים גיל-עד שער, יעקב פרנקל ואיל יפרח, אירוע שהוביל למבצע "צוק איתן".

אחרי שהתגלו גופות הנערים, ישראל הרסה את בית משפחתו של אל-עארורי, בכפר עארורה ליד רמאללה. בראיון האחרון שנתן הוא אמר, בין היתר, "אני מרגיש שאני חי יותר מדי וחרגתי מתוחלת החיים הצפויה לי. אני מברך על מות קדושים".

יחד עם עארורי נהרגו אתמול שישה אנשי חמאס נוספים. מי שהקשיב אתמול רוב קשב להצהרתו של דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, יכול היה לשמוע איך ישראל מבקשת למסגר את האירוע שעליו כאמור היא כלל לא נטלה אחריות.

"דובר צה"ל ידע אמש שלא רק עיני הישראלים יהיו נשואות אליו בהצהרה היומית, אלא עיני העולם כולו – ובמיוחד בלבנון ", כותב הבוקר הפרשן הצבאי אמיר בר-שלום בזמן ישראל, "ניכר היה שההצהרה הקצרה נוסחה בקפידה, וסביר להניח הגיעה לאישורם של הבכירים ביותר. 'אנחנו ממוקדים בחמאס' , היה משפט המפתח.

"לצד הישראלי היה ברור שכל מילה, כל ניואנס דו-משמעי בדבריו של הגרי, היו יכולים לדחוק את חזבאללה עוד יותר לפינה. במצבים הללו, למרות הוודאות המוחלטת מי עומד מאחורי החיסול, לעמימות יש תפקיד חשוב מאוד".

השאלה הגדולה היא איך יגיב חזבאללה על חיסול כזה, בליבה של ביירות. נסראללה התחייב מזמן, שאם ישראל תעז לעשות דבר כזה, תגובת הנגד תהיה כואבת.

השאלה הגדולה היא איך יגיב חזבאללה על חיסול כזה, בליבה של ביירות. נסראללה התחייב מזמן שתגובת הנגד תהיה כואבת

"אבל נראה שלמרות זאת, מרחב הפעולה של נסראללה מוגבל", מעריך בר-שלום, ומזכיר את מצבו הרגיש של חזבאללה מול יתר העדות המרכיבות את הפסיפס הלבנוני, ואת העובדה שמראות ההרס בביירות ב-2006 והפיצוץ בנמל ב-2020 עדיין טריים בזיכרון הקולקטיבי הלבנוני ומיוחסים לחזבאללה.

 
גורל החטופים
תמונות החטופים בתל אביב, 23 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
תמונות החטופים בתל אביב, 23 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

הטיל שקטע את תוחלת החיים של סאלח אל-עארורי פגע בו בדיוק כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נציגי משפחות החטופים ואמר להם: "המאמץ נמשך, המגעים מתקיימים, הם לא נותקו. היה אולטימטום של חמאס, עכשיו הוא קצת התרכך. המגעים האלה נמשכים עכשיו".

ברור שראש הממשלה לא יכול היה לומר דבר על ההתפתחות הדרמטית בלבנון, שבלי ספק תשפיע מאוד גם על הסיכויים להגיע לעסקת חטופים נוספת בקרוב. "לא נוח להודות בכך", כותב הבוקר נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות", "אבל ההחלטה על החיסול היא הימור על חיי החטופים. ימים יגידו אם ההימור היה מוצדק".

נחום ברנע: "לא נוח להודות בכך, אבל ההחלטה על החיסול היא הימור על חיי החטופים. ימים יגידו אם ההימור היה מוצדק"

"מקורות דיפלומטיים ערביים" המצוטטים ב"הארץ" אומרים שההתנקשות בביירות הביאה לעצירה מוחלטת של המגעים לעסקה בין ישראל וחמאס, וכי השיחות שנערכות בשעות האחרונות עוסקות במניעת הסלמה, בעיקר בצפון.

לדברי המקורות, המעורים בשיחות הנערכות בתיווך מצרים וקטאר, "ההתנקשות טרפה את הקלפים, ואין כעת היתכנות להתקדמות. המאמץ כעת הוא שכל תגובה, בעיקר מלבנון, תהיה מדודה ותאפשר בשלב מסוים את המשך השיחות".

עוד לפני חיסולו של עארורי, אמר אתמול ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה שהחטופים ברצועת עזה ישוחררו אך ורק בתנאים של חמאס, שכוללים עצירה מוחלטת של המלחמה ונסיגה של ישראל מרצועת עזה, כתנאי הכרחי לכל התקדמות במשא ומתן.

 
משה, תשמיד אותם
פליטים פלסטינים ברצועת עזה, 19 בדצמבר 2023 (צילום: Mahmud Hams / AFP)
פליטים פלסטינים ברצועת עזה, 19 בדצמבר 2023 (צילום: Mahmud Hams / AFP)

פנטזיה ישנה-חדשה שוטפת בימים האחרונים את הימין הישראלי: הפנטזיה על מחיקתה המוחלטת של רצועת עזה מעל פני האדמה והעברת האוכלוסייה הפלסטינית שתשרוד את מלחמת השמד למקומות אחרים.

ח"כ משה סעדה מהליכוד אמר אתמול בראיון לערוץ 14, כי הקריאה להשמיד את תושבי עזה הפכה נפוצה לאחרונה בכל מקום בישראל:

"כמו שברור לכולם היום שהימין צדק בעניין הפלסטיני, היום זה פשוט – אתה הולך לכל מקום, אומרים לך 'תשמיד אותם'. בקיבוצים אומרים לך 'תשמיד אותם'. חבריי לפרקליטות, שנלחמו איתי בעניינים הפוליטיים, בוויכוחים, אומרים לי 'משה, ברור שצריך להשמיד את כל העזתים'. ואלה אמירות שמעולם לא שמעתי".

ההצהרה הזו עוד תככב, מן הסתם, בדיונים המשפטיים שצפויים לישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, לצד הציוץ של השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר שכתב אתמול:

"מעריך מאוד את ארצות הברית של אמריקה, אבל עם כל הכבוד, אנחנו לא עוד כוכב בדגל האמריקאי. ארצות הברית היא ידידתנו הטובה אך לפני הכול נעשה מה שטוב למדינת ישראל: הגירת מאות אלפים מעזה תאפשר לתושבי העוטף לחזור הביתה ולחיות בביטחון ותשמור על חיילי צה"ל".

שלום ירושלמי חושף הבוקר בזמן ישראל, כי למרות הגינויים החריפים מארצות הברית ולמרות החשש מפני צעדים משפטיים בבית הדין הבינלאומי בהאג, יוזמת ה"הגירה מרצון" של תושבי עזה הופכת בהדרגה למדיניות הרשמית של ישראל, כאשר בין היתר מתקיימים מגעים עם קונגו, מתוך כוונה שהרפובליקה האפריקאית תקלוט עשרות אלפי מהגרים פלסטיניים שיעזבו את הרצועה.

השרה לענייני מודיעין גילה גמליאל אמרה לזמן ישראל כי "ההגירה מרצון היא התוכנית הטובה והריאלית ביותר ליום שאחרי הלחימה".

השרה לענייני מודיעין גילה גמליאל אמרה לזמן ישראל כי "ההגירה מרצון היא התוכנית הטובה והריאלית ביותר ליום שאחרי הלחימה"

גם שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אמר היום כי "70% מהציבור הישראלי תומך ב'הגירה מרצון' של תושבי רצועת עזה וקליטתם במדינות אחרות… אנו נדרשים לחשיבה מחודשת ומשותפת עם ידידינו בקהילה הבינלאומית שתביא לשלום, ביטחון ושגשוג לכל עמי האזור".

בלי להיכנס לסבך השאלות המוסריות וההשלכות המשפטיות של מדיניות כזו, ובלי להסיר מעל הפלסטינים והעזתים קמצוץ מאחריותם לטבח השבעה באוקטובר, כדאי להזכיר: אחרי שבתיהם של מעל מיליון עזתים נהרסו לחלוטין בהפצצות, שום דבר ברצועת עזה לא יעשה "מרצון". זו גם לא תהיה "הגירה הומניטרית" כפי שהגדירה אותה השרה גמליאל.

מדובר בטרנספר – גירוש בעברית. לא כדאי לנסות ולהלבין את זה בעזרת הגדרות מכובסות, שאותן ממילא אף אחד בעולם לא יקנה מאיתנו. גם מי שלא מכבד את האינטליגנציה של מאזיניו ומוכר להם אשליות, ראוי שלפחות יכבד את השפה העברית, שאתמול היה יום חגה.

וצריך גם לומר שספק רב אם אחרי שישראל תפעיל מדיניות כזו, יישארו לנו "ידידים בקהילה הבינלאומית" שאפשר יהיה לדבר איתם על "שלום, ביטחון ושגשוג".

 
עדכוני מלחמה
רב-סמל ראשון מירון משה גרש, שנהרג בקרב בצפון רצועת עזה ב-2 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
רב-סמל ראשון מירון משה גרש, שנהרג בקרב בצפון רצועת עזה ב-2 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ל מירון גרש, בן 21 מפתח תקווה, לוחם ביחידת יהל"ם, נהרג אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.
  • שני חיילי צה"ל נפצעו הבוקר מירי נ"ט למוצב באזור מנרה בגליל העליון.
  • בגדה המערבית מופצים משעות הבוקר כרוזים הקוראים לפלסטינים לצאת להפגנות המוניות ולהתעמת עם חיילי צה"ל, כמחאה על החיסול אתמול בלבנון.
  • ב"ניו יורק טיימס" מפרסמים הבוקר כי על פי הערכות של גורמי מודיעין אמריקאיים, חמאס פיקד על כוחותיו ברצועה מתוך מתחם בית החולים שיפא והמנהרות שתחתיו, ואף החזיק שם כמה חטופים. לפי הדיווח, אנשי חמאס עזבו את המקום יחד עם החטופים כמה ימים לפני פשיטת צה"ל, והשמידו מסמכים וטכנולוגיות שהיו שם כדי שלא ייפלו בידי ישראל.
  • פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית הודיע כי החות'ים ירו אמש שני טילים בליסטיים לעבר ספינות בדרום הים האדום, אך לא נגרם להן נזק.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה