אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 10 ינואר 2024

 
 
שתי מלחמות לשני עמים

ישראל נמצאת כבר זמן רב בתוך תהליך מואץ של אימוץ סטנדרטים לאומיים קלוקלים, שעד לא מזמן התנשאנו עליהם.

שידורי טלוויזיה רבים – בעיקר בערוץ 14, אבל לא רק – לא רחוקים בהרבה משידורי הטלוויזיה בעולם הערבי, שבהם מציגים רק צד אחד, ומייחסים רק לו את כל התבונה והצדק.

עטיפת הסינגל "חרבו דרבו" של נס וסטילה (צילום: Apple Music)
עטיפת הסינגל "חרבו דרבו" של נס וסטילה (צילום: Apple Music)

הצהרות המנהיגים – שמתחרים ביניהם מי יאיים על אויבינו בחורבן גדול יותר – סגרו מזמן את הפער עם שידורי "קול הרעם מקהיר", שפעם סיפקו פה השראה למערכונים.

"חרבו דרבו", שיר השנה הבלתי מעורער של נס וסטילה, הוא בהחלט להיט ענק (כולם ביחד: "שיריוווווון") אבל בינינו: הוא לא רחוק מאוד משירי התהילה של חמאס ומסרטוני ה"שועטים לירושלים" של החות'ים.

"חרבו דרבו" הוא להיט ענק, אבל בינינו, הוא לא רחוק מאוד משירי התהילה של חמאס ומסרטוני ה"שועטים לירושלים" של החות'ים

ולאחרונה אימצנו גם את הפרקטיקה הנפסדת, לפיה אומרים דבר אחד לעולם באנגלית, ודבר שונה לחלוטין – לפעמים הפוך ממש – לקהל דובר העברית. זוכרים שזו הייתה פעם טענה עקרונית שלנו כלפי המנהיגים הפלסטינים? ש"לא צריך להקשיב להם כשהם מדברים אנגלית באו"ם, צריך לשמוע מה הם אומרים לבני עמם בערבית בבית"? הגענו גם לשם.

תהליך החרבו-דרבוזציה של החברה הישראלית מגיע השבוע לשיאו, לקראת הדיונים שאמורים להיפתח מחר בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג על השאלה האם מה שישראל מחוללת כעת ברצועת עזה הוא רצח עם או לא. ובכן – תלוי את מי אתם שואלים, תלוי איפה, תלוי מתי, ובעיקר תלוי באיזו שפה.

אם תשאלו את השר איתמר בן-גביר, את ח"כ טלי גוטליב או את ליצן החצר שמעון ריקלין – לא רק שלא מדובר ברצח עם, מה שעשינו שם עד עכשיו בכלל לא מספיק. צריך להדק ולפצפץ ולנתץ ולרסק ולגרש ולשטח ואז לבנות שם מחדש את גוש קטיף, ושכל האנטישמים יסתמו את הפה המטונף שלהם.

אם תשאלו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שליחו המיוחד לבית הדין הבינלאומי, אהרן ברק, מדובר בכלל בפעולות מדודות, שנבדקו היטב על ידי טובי המשפטנים, נעשו במלוא הזהירות והאחריות, ובכלל – אנחנו כבר ממילא בדרכנו אל השלב השלישי בפעילות, שכולל צמצום כוחות והקטנת הלחץ על האוכלוסייה האזרחית.

"תהום פעורה בין האופן שבו ישראלים רואים את המלחמה בעזה והאופן שבו שאר העולם רואה אותה", נכתב אתמול ב"ניו יורק טיימס", ובהרחבה:

"מנהיגים ישראלים אימצו רטוריקה שונה בבואם להסביר לקהלים שונים איך המלחמה בעזה תתנהל לאורך השנה הקרובה. בעלי תפקידים בישראל החלו להסביר לתקשורת הבינלאומית שהכוחות הישראלים עוברים לשלב הרבה פחות אינטנסיבי במערכה, בעיקר בצפון רצועת עזה, תוך התחשבות בטענות שנשמעות בעולם בנוגע להיקף ההרס והפגיעות באוכלוסייה אזרחית.

אבל אחרי שהאמירות האלה פורסמו ביום שני, מנהיגים ישראלים הזדרזו להרגיע את הציבור הישראלי שהם מחויבים למלחמה ארוכת טווח בעזה שמטרתה להרוס את חמאס, גם אם הטקטיקה הצבאית משתנה".

 
זובור לבלינקן
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן נוחת בנתב"ג, 8 בינואר 2024 (צילום: EVELYN HOCKSTEIN / POOL / AFP)
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן נוחת בנתב"ג, 8 בינואר 2024 (צילום: EVELYN HOCKSTEIN / POOL / AFP)

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן אמר אתמול במסיבת העיתונאים שקיים עם סיום ביקורו החמישי בארץ מאז תחילת המלחמה, שישראל חייבת לאפשר לעקורים פלסטינים לחזור מדרום הרצועה לצפונה, וכי "מספר ההרוגים בעזה, בפרט ילדים, הוא גבוה מדי".

בלינקן – שמתח ביקורת על הדיונים שייפתחו השבוע בהאג ואמר כי "ההאשמה ברצח עם היא חסרת ערך" – גם שיתף את הבכירים הישראלים איתם נפגש אתמול בביקורת ששמע במדינות ערב כלפי האגרסיביות הישראלית והציפייה שישראל תציע אופק אמיתי לתושבי הרצועה ביום שאחרי, ודרש שישראל תעביר לרשות הפלסטינית את הכספים שמגיעים לה ומעוכבים בישראל.

הביקור החפוז והאמירות המנומסות (יחסית לחומרת השעה) התקבלו במקלחת של מי שופכין קפואים מצד דוברי הבייס הימני בישראל.

הביקור החפוז והאמירות המנומסות (יחסית לחומרת השעה) התקבלו במקלחת של מי שופכין קפואים מצד דוברי הבייס הימני

"היהודי טוני בלינקן תוקע סכין בגבה של ישראל בשעתה הקשה", נזף אריאל כהנא, הפרשן של "ישראל היום". ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' "בירך" את השר האמריקאי והזדרז להזכיר לו:

"במה שנוגע לקיום שלנו בארצנו נפעל תמיד לפי האינטרס הישראלי. ולכן נמשיך להילחם במלוא העוצמה כדי להשמיד את החמאס ולא נעביר שקל לרשות הפלסטינית שיגיע למשפחות הנאצים בעזה".

מדהים שסמוטריץ' לא הבין ש"האינטרס הישראלי" המובהק הוא לשמור על יחסי אמון והערכה הדדית עם ארצות הברית, שבין היתר שווים לישראל מיליארדים רבים. כשר האוצר של מדינת ישראל, הוא אמור להיות חשוף לטבלאות האקסל שמוכיחות את זה.

 
"הגירה מרצון" בכוח
משפחה של עקורים ברצועת עזה אוכלים באוהל זמני במחנה העקורים שנבנה באל-מוואסי בדרום הרצועה, 1 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)
משפחה של עקורים ברצועת עזה אוכלים באוהל זמני במחנה העקורים שנבנה באל-מוואסי בדרום הרצועה, 1 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)

למרות התנגדות גורפת בעולם ודרישה אמריקאית לחדול, בישראל ממשיכים לחפש דרך דלתות אחוריות מדינות שיסכימו לקלוט תושבי עזה שיסכימו להגר מהרצועה.

בשבוע שעבר חשף שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, כי גורמים מטעם ישראל פנו אל קונגו וכן אל צ'אד ורואנדה בהצעה לקלוט פלסטינים מעזה שיסכימו להגר לשם.

הבחירה במדינות אפריקאיות לא מפתיע: לישראל יש במה לפתות את מדינות הללו, בטכנולוגיה ובסחר נשק. את הפלסטינים, מן הסתם, אף אחד לא שאל אם המדינות האפריקאיות בכלל קורצות להם כאופציה, גם עם חבילה כספית נדיבה.

כך או אחרת, אחרי הפרסום בזמן ישראל פרסמו שלוש המדינות בו-זמנית הכחשות זועמות והבהירו כי לא הסכימו ולא יסכימו לקלוט מהגרים פלסטינים. גם שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן דרש אתמול, בביקורו בישראל, כי משרד החוץ יוציא הודעה רשמית לפיה "ישראל אינה מעורבת בבחינת היתכנות של העברת פלסטינים מעזה לאפריקה".

בעקבות דרישת בלינקן, משרד החוץ הודיע כי "ישראל אינה מעורבת בבחינת היתכנות של העברת פלסטינים מעזה לאפריקה"

הבעיה היא ששרים רבים בממשלה, ובכלל זה ראש הממשלה בנימין נתניהו, מאוהבים ברעיון וממשיכים לחפש דרכים לקדם אותו. אחד השרים הבכירים המעורב בתהליך מספר הבוקר לשלום ירושלמי:

"הגירה מרצון היא הפתרון האידיאלי, אבל הקשיים הם עצומים… חשבנו על סעודיה. הם מקימים עשרות אצטדיונים לקראת המונדיאל ב-2030. יש שם מאות אלפי עובדים זרים מאסיה, אבל המדינות הערביות לא רוצות את הפלסטינים מעזה. מצרים הודיעה שהיא תירה בכל מי שיחצה את הגבול. המדינה היחידה שהסכימה לקלוט עזתים זו קנדה, אם יש להם קרובי משפחה שם. אז שייקחו אותם, בבקשה".

חברי הכנסת דני דנון (הליכוד) ורם בן ברק (יש עתיד), אולי הראשונים להעלות את רעיון ההגירה מרצון במאמר שפרסמו כבר לפני חודשיים ב"וול סטריט ג'ורנל", יקיימו היום בכנסת דיון על "היום שאחרי" בהשתתפות שגרירים מרחבי העולם, וינסו לשכנע את השגרירים שהגירה מרצון היא אכן הדרך הנכונה.

ואילו ח"כ זאב אלקין (המחנה הממלכתי) סיכם הבוקר את הדיון בריאיון לגלי צה"ל:

"הוויכוח הזה תאורטי, חבל שממשיכים להשקיע בו מאמץ. באופן מעשי – זה לא תלוי בישראל. סתם עושים על זה כותרות. אין סיבה לעצור פלסטיני שרוצה להגר – אבל בינתיים אין לו לאן".

 
בג"ץ (שוב) נגד בן גביר
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי, 19 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי, 19 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

את תאונת הרכבות המסתמנת אפשר היה לחזות מראש, וייתכן שלפחות רכבת אחת ששה אלי התנגשות ממילא.

בג"ץ הוציא הבוקר צו ביניים המונע מהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר "מלתת הנחיות והוראות אופרטיביות למשטרה בדבר יישום מדיניותו בכל הנוגע למימוש זכות ההפגנה וחופש המחאה".

נאסר על בן גביר "מלתת הנחיות והוראות למשטרה בדבר יישום מדיניותו בכל הנוגע למימוש זכות ההפגנה וחופש המחאה"

על ההחלטה חתומים ממלא-מקום נשיא בית המשפט העליון עוזי פוגלמן והשופטים יצחק עמית ויחיאל כשר.

המדובר בעתירה שהגישו התנועה לאיכות השלטון, חברי הכנסת מיקי לוי ויואב סגלוביץ' (שניהם מיש עתיד), מפלגת העבודה, האגודה לזכויות האזרח, ועדת המעקב העליונה לענייני האזרחים הערבים בישראל, ועוד גופים נוספים. זאת, בעקבות דרישה של בן גביר מהמשטרה למנוע הפגנה של חד"ש נגד המשך המלחמה.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה צידדה בעמדת העותרים וכתבה בתגובתה לבג"ץ בשבוע שעבר כי בן גביר "חצה את קו הגבול בין סמכותו לגבש מדיניות כללית ובין התערבות פסולה בשיקול הדעת של גורמי המשטרה".

בג"ץ כבר הוציא צו ביניים בחודש מרץ האחרון האוסר על בן גביר להתערב בנושא הפגנות ואופן הטיפול בהן. "כעולה מהחומרים שלפנינו, התייחסות השר להפגנה נושא הבקשה אינה עולה בקנה אחד עם האמור בהחלטת בית משפט זה מחודש מרץ 2023", נכתב בהחלטה שניתנה היום.

הצו שניתן היום מבהיר:

השר יימנע מכל מהתייחסות לאירוע מבצעי קונקרטי באופן שעשוי לעלות כדי מתן הוראה אופרטיבית למשטרה כיצד עליה להפעיל סמכותה באותו אירוע – במישרין או בעקיפין, מראש או למפרע. כן יימנע השר מלהתייחס – בין היתר – לאופן השימוש בכוח באירוע כזה או אחר, דרכי השימוש בכוח, האמצעים לפיזור הפגנות, התנאים שנוגעים לזמן, למקום ולאופן עריכת האירוע ולעצם מתן אישור לקיום האירוע.

בתגובה להחלטה, מסר בן גביר:

"החלטת בג"ץ שמונעת ממני הסמכות למנוע תמיכה באויב בשעת מלחמה, היא בלבול מוסרי חמור. מדינת ישראל נלחמת על קיומה וביטחונה, ולא נתפס כיצד ניתן לקבל החלטה כזאת המאפשרת לאויב להפגין נגד חיילנו במיוחד בזמן שיום יום אנו קוברים את מיטב לוחמינו".

כאן המקום להזכיר כי העתירה שהוגשה נגד מינויו של העבריין הסדרתי בן גביר לשר הממונה על משטרת ישראל, עדיין תלויה ועומדת בבג"ץ. כעת, משנפסל הסעיף המבטל את עילת הסבירות, בג"ץ יכול לדון סוף-סוף בשאלה האם סביר שפירומן יהיה אחראי על כיבוי שרפות.

 
עדכוני מלחמה
רס"ל (מיל') אלקנה נוילנדר שנפל בקרב ברצועה ב-9 בינואר 2024
רס"ל (מיל') אלקנה נוילנדר שנפל בקרב ברצועה ב-9 בינואר 2024
  • רס"ל (מיל') אלקנה נוילנדר, בן 24 מאפרת, חובש קרבי במפקדת עוצבת 'הבזק' (99), נפל אתמול בקרב במרכז רצועת עזה.
  • צה"ל חיסל אתמול באמצעות כטב"ם את עלי חסין ברג'י, מפקד אזור דרום לבנון ביחידה האווירית של חזבאללה. באורח נדיר, ישראל הודיעה על החיסול ולקחה אחריות עליו. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי עלי הוביל עשרות פעולות באמצעות כטב"מי נפץ ואיסוף מידע נגד ישראל וכוחות צה"ל, ואף הוביל את התקיפה על בסיס פיקוד צפון זמן קצר לפני חיסולו.
  • במהלך היממה האחרונה צה"ל תקף מעל 150 מטרות טרור ברצועת עזה. במרחב אל מע'אזי שבמרכז הרצועת, חשפו לוחמי גולני מעל 15 פירים תת קרקעיים איתרו משגרי רקטות, טילים, כלי טיס בלתי מאוישים, וחומרי נפץ.
   בנוסף, הלוחמים השמידו מכונה לייצור רקטות שאותרה במרחב.
  • כלי טיס של חיל האוויר תקפו במהלך כל שעות אתמול תשתיות צבאיות של חזבאללה במרחב הכפר כילא ובמרחב הכפר יארון שבדרום לבנון. בנוסף, כלי ארטילריה של צה"ל ירו לעבר מרחבים שונים בדרום לבנון.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה