אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 16 ינואר 2024

 
 
השטחים על סף פיצוץ

שני המחבלים מחברון שזרעו אתמול מוות ואימה ברחובות רעננה הצליחו לחמוק ממערכות ההגנה של ישראל – אבל מסע הדריסות והדקירות לא בא בהפתעה.

מערכת הביטחון מתריעה כבר שבועות רבים שהרשות הפלסטינית נמצאת בקריסה כלכלית, שמובילה לכך שלאנשיה יש פחות ופחות מוטיבציה להתעמת עם אנשי חמאס בגדה המערבית, שיעשו הכל כדי להשתלב במלחמה שכפו על ישראל אנשי חמאס בעזה.

זירת הפיגוע המשולב ברעננה, 15 בינואר 2024 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
זירת הפיגוע המשולב ברעננה, 15 בינואר 2024 (צילום: JACK GUEZ / AFP)

שב"כ כבר הזהיר את ראש הממשלה שהגדה המערבית על סף פיצוץ שיכול להגיע בכל רגע, כשהחשש המרכזי הוא ממה שמכנים במערכת הביטחון "הפיכת הקנה". כלומר: שגם אנשי הרשות הפלסטינית, שעד היום שיתפו פעולה עם מערכת הביטחון במאמצים למנוע פיגועים, יפנו את כלי הנשק שלהם נגד ישראלים.

שב"כ כבר הזהיר שהגדה המערבית על סף פיצוץ שיכול להגיע בכל רגע, כשהחשש המרכזי הוא ממה שמכנים במערכת "הפיכת הקנה"

תמונות ההרס מעזה משפיעות מאוד על האווירה בגדה המערבית. בכל יום נערכות צעדות והפגנות, וברשתות החברתיות מופיעות עוד ועוד קריאות להתקוממות. "אנו מאשרים כי מבצע 'רעננה' הוא תגובה טבעית למעשי הטבח של הכיבוש והמשך תוקפנותו נגד עמנו הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה", נכתב אתמול בהודעה מטעם חמאס.

שני המחבלים שביצעו את הפיגוע ברעננה נעצרו על ידי כוחות הביטחון. שניהם קרובי משפחה, שוהים בלתי חוקיים בישראל. שניהם היו מנועי כניסה לישראל מטעמים ביטחוניים והשתמשו בתעודות מזויפות.

בעקבות ההתרעות שהולכות ונערמות על חשש לפיגועים ולהתפרצות אלימה בהיקף נרחב, הוחזרה לגדה המערבית יחידת המסתערבים הסדירה דובדבן, שהועברה לרצועת עזה בימי המלחמה. החזרתה היא העדות החזקה ביותר לדאגה הגדולה במערכת הביטחון מפני מה שעומד להתרחש בהגדה המערבית.

 
מדללים כוחות בעזה
חיילי גולני יוצאים מרצועת עזה אחרי 80 ימי לחימה, 15 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
חיילי גולני יוצאים מרצועת עזה אחרי 80 ימי לחימה, 15 בינואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)

חיזוק הכוחות בגדה מגיע במקביל לדילול הדרגתי של כוחות צה"ל ברצועת עזה. אתמול יצאה מהרצועה אוגדה 36 וצוותי הקרב החטיבתיים שכפופים לה, ובהם חטיבת גולני.

חטיבת גולני ספגה מכה קשה – בלתי נתפסת – בשבעה באוקטובר, כשאיבדה 72 מלוחמיה בקרבות ההגנה על היישובים והבסיסים. עוד 21 מלוחמי החטיבה נהרגו בקרבות בתוך הרצועה. לפי נתוני החטיבה, לוחמי גולני הרגו לא פחות מ-1,500 מחבלים בקרבות הקשים שהתנהלו במעוזים העיקשים ביותר של חמאס: בשכונת שייח עג'לין, רימאל, זייתון, שג'אעיה ובשכונות המרכז.

לפי נתוני החטיבה, לוחמי גולני הרגו לא פחות מ-1,500 מחבלים בקרבות הקשים שהתנהלו במעוזים העיקשים ביותר של חמאס

אתמול העביר צה"ל את לוחמי החטיבה לעיר הבה"דים להתרעננות של כמה ימים שתכלול גם הכנה לאתגרים הבאים, שעלולים להגיע ממש בקרוב.

במערכת הביטחון ערים לעובדה שרבים מהלוחמים הצעירים בחטיבה נחשפו למראות זוועה בעוטף, איבדו חברים קרובים, והיו שלושה חודשים רצופים בלחימה בשטח עירוני צפוף.

"נעשה היום שיחות עיבוד כדי לוודא שכולם 'על המסילה'", אמר ל"ידיעות אחרונות" רס"ן סהר, מ"פ בגדוד 51 של גולני, "יש נפילת מתח אבל גם תחושת סיפוק גדולה. בהרבה מובנים כנראה שנעצרו לכולנו החיים באותו בוקר של 7 באוקטובר".

 
מחדל ההסברה
ניטור רשתות חברתיות. אילוסטרציה (צילום: iStock)
ניטור רשתות חברתיות. אילוסטרציה (צילום: iStock)

עדיין קשה להאמין שזה אכן קרה, אבל אחת מתוצאות הלוואי ההרסניות והמקוממות של השבעה באוקטובר הייתה העובדה שישראל מצאה עצמה בלי כלים להתמודד עם מה שמערכת הביטחון מגדירה "מכונת רעל" אנטי ישראלית.

המדובר במתקפה יעילה ומתוכננת מראש של הפצת דיסאינפורמציה פרו-פלסטינית והכחשות של הטבח (שאותו אנשי חמאס תיעדו בעצמם כדי להפיץ אימה בישראל, ובמקביל הכחישו את קיומו בעולם והאשימו את ישראל בהפצת "פייק ניוז").

קשה להאמין שזה קרה, כי ישראל נתפסת כמעצמת טכנולוגיה וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מתגאה בהבנה העמוקה שלו בנבכי הרשתות החברתיות ובבניית קמפיינים יעילים. אלא שגם במקרה הזה התברר שנתניהו היה עסוק בביצור כוחו האישי ברשת, ולא ממש דאג לאזרחי ישראל ולאינטרסים של יהודים בעולם.

גם במקרה הזה התברר שנתניהו היה עסוק בביצור כוחו האישי ברשת, ולא ממש דאג לאזרחי ישראל ולאינטרסים של יהודים בעולם

מערכת הביטחון לא הייתה ערוכה כלל לחזית של הרשתות החברתיות ואפליקציות המסרים המיידיים, ובימים הראשונים נעשו פעולות הגנה בהולות על ידי מתנדבים מאנשי ההייטק, שניסו לגשר על הפערים.

עומר בן-יעקב מפרסם הבוקר ב"הארץ" כי ישראל רכשה לאחרונה מערכת טכנולוגית להשפעה המונית, המסוגלת לייצר תכנים מותאמים לקמפיינים של תודעה ברשת. המערכת – שעלולה להיות לה גם השפעה פוליטית – לא תופעל על ידי מערכת הביטחון אלא תהיה כפופה לאחד ממשרדי הממשלה.

היה עד לא מזמן משרד הסברה שאמור היה לטפל בנושא. זה לא כל כך הצליח.

 
עדכוני מלחמה
רס"ם (מיל.) נועם אשרם שנפטר ב-16 בינואר 2024 אחרי שנפצע ברצועת עזה ב-29 בדצמבר 2023; ורס"ל (מיל.) ניצן שסלר שנפל ברצועה ב-15 בינואר 2024. (צילום: דובר צה"ל)
רס"ם (מיל.) נועם אשרם שנפטר ב-16 בינואר 2024 אחרי שנפצע ברצועת עזה ב-29 בדצמבר 2023; ורס"ל (מיל.) ניצן שסלר שנפל ברצועה ב-15 בינואר 2024. (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ם (מיל.) נועם אשרם, בן 37 מכפר סבא, לוחם בעוצבת ראם, נפטר הבוקר מפצעיו לאחר שנפצע ב-29 בדצמבר בקרב במרכז רצועת עזה. כמו כן, רס"ל (מיל.) ניצן שסלר, בן 21 מחדרה, לוחם בחטיבת הצנחנים, נהרג אתמול בהיתקלות עם חמושים בדרום רצועת עזה.
  • רקטה פגעה הבוקר פגיעה ישירה בחנות בנתיבות, במטח שכלל 25 שיגורים לעיר. המטח נורה מאזור שאותו פינתה אתמול אוגדה 36.
  • חיל האוויר תקף הלילה משגר נ"ט של חזבאללה במרחב הכפר כילא שבדרום לבנון. כמו כן, כוחות מיוחדים של צה"ל פעלו במהלך הלילה "להסרת איום שזוהה במרחב עיתא א-שעב", כדברי הודעת דובר צה"ל.
  • חמאס פרסם אתמול סרטון תעמולה נוסף המעלה חשש כבד לגורלם של החטופים יוסי שרעבי ואיתי סבירסקי. דובר צה"ל דניאל הגרי הכחיש אתמול את טענות חמאס, לפיהן שרעבי וסבירסקי נהרגו מאש של חיילי צה"ל: "כמובן שהם מאשימים את צה"ל. למה שלא יעשו את זה? זה טיפוסי לחמאס".

חמאס פרסם אתמול סרטון תעמולה נוסף המעלה חשש כבד לגורלם של החטופים יוסי שרעבי ואיתי סבירסקי

 
טראמפ בדרך לבית הלבן
דונלד טראמפ נושא דברים בדה מוין שבאיווה, 15 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
דונלד טראמפ נושא דברים בדה מוין שבאיווה, 15 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

הבחירות לנשיאות ארצות הברית יצאו הלילה לדרך עם ההצבעה הראשונה בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית שנערכה באיווה.

כצפוי על פי הסקרים המקדימים, נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ זכה בניצחון מוחץ. רון דה-סנטיס הגיע למקום השני אחרי שהצליח לגבור על ניקי היילי. למדינת איווה 40 צירים לפריימריז, ועל פי התוצאות המסתמנות, טראמפ יזכה ל-20 צירים לפחות, דה-סנטיס יסתפק בשמונה והיילי בשבעה.

כצפוי על פי הסקרים המקדימים, טראמפ זכה בניצחון מוחץ. דה-סנטיס הגיע למקום השני אחרי שהצליח לגבור על ניקי היילי

יזם ההייטק ויווק רמאסוואמי שזכה רק לשלושה צירים הודיע שהוא פורש מהמרוץ ומעביר את תמיכתו לטראמפ. גורלם של שני צירים נוספים יוכרע כשתסיים ספירת הקולות.

נצחונו הסוחף של טראמפ באיווה יוצא דופן. עד היום, הפער הגדול ביותר שנרשם בפריימריז של איווה היה ב-1988, כשבוב דול ניצח בפער של 12.8%.

בנאום הניצחון שלו האשים טראמפ את הנשיא ג'ו ביידן שהוא "הנשיא הגרוע ביותר בהיסטוריה שלנו" וטען כי אם הוא היה נשאר בבית הלבן, חמאס לא היה מעז לתקוף את ישראל ורוסיה לא הייתה פולשת לאוקראינה.

כרגע נראה כי אין מי שיכול לעצור את הדהרה של טראמפ בחזרה לבית הלבן.

 
"יורשים" כבשה את ה"אמי"
הקאסט של "יורשים" חוגגים בטקס פרסי האמי, 15 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Ashley Landis)
הקאסט של "יורשים" חוגגים בטקס פרסי האמי, 15 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Ashley Landis)

טקס האמי ה-75 נערך הלילה בלוס אנג'לס. החגיגה השנתית הגדולה של תעשיית הטלוויזיה נדחתה בכארבעה חודשים בגלל שביתת התסריטאים והשחקנים, ששיתקה את תעשיית הבידור האמריקאית.

המנצחת הגדולה של השנה הייתה, כצפוי, העונה האחרונה של "יורשים", שגרפה 14 פסלונים – בהם לסדרת הדרמה הטובה ביותר, לתסריט, לבימוי, לשחקנים שרה סנוק (שיב רוי), קיראן קולקין (רומן רוי) ומת'יו מקפיידן (טום וומבבסגנס). בקרב המשפחתי האחרון בהחלט של משפחת רוי – ג'רמי סטרונג (קנדל רוי) ובריאן קוקס (לוגן רוי) הפסידו.

המנצחת הגדולה של השנה הייתה, כצפוי, העונה האחרונה של "יורשים", שגרפה 14 פסלונים – בהם לסדרת הדרמה הטובה ביותר

"הדוב" המעולה זכתה בפרס הקומדיה (למרות שמדובר בדרמה לכל דבר). "עצבים" הבינונית אך הפופולארית הביסה בקטגוריית המיני-סדרה את "פליישמן בצרות" המוצלחת בהרבה (ושחלקים ממנה צולמו בישראל).

אלטון ג'ון זכה באמי על הספיישל הטלוויזיוני שהוקדש לו בדיסני+, ובכך הפך למצטרף ה-19 למועדון האקסקלוסיבי של מה שמכונה EGOT – הזוכים בפרסי אמי, גראמי, אוסקר וטוני.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה