אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 8 ינואר 2024

 
 
אהרן ברק נקרא לדגל

אחרי כל פיתולי העלילה הדרמטיים של חיינו בתקופה האחרונה – והיו כידוע אינספור כאלה – ישראל בכל זאת הוכתה אתמול בהלם למשמע הידיעה על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו בחר בנשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק לכהן כשופט מטעם ישראל בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג.

ברק – ניצול שואה שהפך לאחד מגדולי המשפטנים הישראלים אי פעם – עבר בשנה האחרונה זובור שלא היה כמוהו. פניו פיארו שלטי חוצות ארסיים. מחוץ לביתו נערכו הפגנות של נושאי לפידים שצרחו שחבל שהיטלר לא סיים את העבודה והאשימו את ברק בגזענות.

נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

חברי כנסת קראו להעמיד אותו לדין. בערוץ 14 ערכו אינספור דיונים סביב דמותו ומורשתו והאשימו אותו בבגידה במדינה. ובכל הזמן הזה, ראש הממשלה בנימין נתניהו – שמכיר ומוקיר את ברק כבר עשרות שנים -לא אמר מילה להגנתו.

והנה כעת, כשישראל זקוקה למטריית הגנה משפטית מול העולם, נתניהו מתעלם מסוללת המשפטנים הדגולים העומדים לרשותו – שר המשפטים יריב לוין, יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן, עורכת הדין "22 שנה" טלי גוטליב, עו"ד האחראי על הביטחון הלאומי איתמר בן גביר, כל משפטני פורום קהלת שרקחו את ההפיכה המשטרית – ופונה אל האיש הטוב ביותר למשימה: אהרן ברק.

"שתיקתי רועמת", צייץ אתמול רוטמן במגלומניה אינפנטילית. קצת חבל ששתיקתו לא רעמה יותר לאורך השנה האחרונה, שבה הוא וחבריו לא סתמו את הפה לרגע. וטוב שלפחות עכשיו, נתניהו בכל זאת נוהג באחריות לאומית (שלא במקרה, כנראה, חופפת גם את טובתו האישית) ועושה את הדבר הנכון. באיחור ניכר, אבל בכל זאת.

"שתיקתי רועמת", צייץ אתמול רוטמן במגלומניה אינפנטילית. קצת חבל ששתיקתו לא רעמה יותר לאורך השנה האחרונה

במחוזות "הפטריוטים" של הימין הוכו אתמול בתדהמה של ממש מהבחירה של נתניהו בברק. אבל גם באגפי "אחים לנשק" מן העבר השני היו רבים שתהו "למה ברק צריך את זה?" ולמה הוא מוכן להעמיד את יוקרתו הבינלאומית "למען נתניהו".

אלא שברק לא התגייס למען נתניהו. אהרן ברק, כדרכו מאז ומתמיד, התגייס למען טובתה של מדינת ישראל כפי שהוא מבין אותה. בסיפור המכוער הזה – אהרן ברק הוא כנראה היחיד ששומר על עקביות ועל אינטגריטי. הוא גם היחיד שראוי לתואר פטריוט.

 
מה יקרה השבוע בהאג?
ארמון השלום בהאג, הולנד, מקום מושבו של בית הדין הבינלאומי לצדק (צילום: AP Photo/Peter Dejong)
ארמון השלום בהאג, הולנד, מקום מושבו של בית הדין הבינלאומי לצדק (צילום: AP Photo/Peter Dejong)

הדיון בפנייה שהגישה דרום אפריקה נגד ישראל לבית הדין יתקיים השבוע, בימים חמישי ושישי, בפני פאנל של 15 השופטים הקבועים של בית הדין, שאליהם ניתן לצרף שופט אחד אחד מכל מדינה שהיא צד להליך.

פרופ' אהרן ברק יצורף כשופט מטעם ישראל לפאנל השיפוטי. דרום אפריקה, שממילא צפויה למנות שופט במינוי קבוע בחודש פברואר, רשאית לצרף שופט מטעמה כבר כעת, בשלב שבו בית הדין בהאג ידון בהוצאת צו ביניים.

הדיון ייפתח ביום חמישי עם שמיעת טיעוניה של דרום אפריקה. ישראל תשיב ביום שישי. לכל צד הוקצבו שעתיים להשמעת הטיעונים.

הדיון ייפתח ביום חמישי עם שמיעת טיעוניה של דרום אפריקה. ישראל תשיב ביום שישי. לכל צד הוקצבו שעתיים להשמעת הטיעונים

יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, מדווח הבוקר כי צוות של המחלקה למשפט בינלאומי במשרד המשפטים, בראשות המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (משפט בינלאומי) ד"ר גיל-עד נועם, צפוי להמריא היום להאג, על מנת לנהל מקרוב את התנהלות צוות ההגנה מטעם ישראל שיופיע בבית הדין.

עורך הדין שנשכר לייצג את ישראל בהליך הוא פרופ' מלקולם שואו, מומחה יהודי-בריטי למשפט בינלאומי וזכויות אדם, שבאמתחתו רקורד עשיר של הופעות בפני בית הדין הבינלאומי.

לפי כללי בית הדין בהאג, ברגע שברק יתמנה לשופט אד-הוק בבית הדין בפרשה זו, הוא מתנתק מהצד הישראלי ואינו רשאי לייצג את עמדת ישראל או לבוא בדברים עם הצוות הישראלי. במאמרו הבוקר, יועז מעריך:

"גאונותו של ברק הן בצד העיוני של ענפי המשפט השונים, והן בפן הפרקטי של השפיטה, עשויה להביא לכך שבית הדין יקבל החלטה, בהשראת 'תורת האיזונים' מבית מדרשו של ברק, שיש בה מצד אחד עצירה של הפעולות שיש בהן חשש אמיתי להפרות של האמנה נגד השמדת עם, ומצד שני בדרך שלא תכופף את ידה של ישראל או תציב אותה באיום להטלת סנקציות. נשמע בלתי אפשרי? כל הקריירה השיפוטית של ברק סבבה סביב מהלכים יצירתיים שנועדו לרבע מעגלים שכאלה".

 
גם עופר כסיף פונה להאג
ח"כ עופר כסיף (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ח"כ עופר כסיף (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

חברי כנסת קוראים הבוקר להעמיד לדין את ח"כ עופר כסיף (חד"ש), אחרי שחתם על עצומה המאשימה את ישראל ברצח עם שבה נכתב, בין היתר:

"החומרים אשר עולים מהתביעה מזוויעים ואמינים. ישראל אכן נוקטת בצעדים שיטתיים ויסודיים למחיקת אוכלוסיית עזה, להצמאתה, להרעבתה, להתעללות בה ולעקירתה. היא מיישמת מדיניות של מחיקת אפשרויות מחייה, אשר מובילה לג'נוסייד. היא הורגת באופן שיטתי שכבות אוכלוסייה רחבות, אנשי אקדמיה מובילים, סופרים, רופאים, צוותי רפואה, עיתונאים ואזרחים פשוטים. לאור האמור לעיל, אנו מבקשים להוסיף את קולנו כאזרחים וכאזרחיות ישראל לטענות שמובאות בכתב התביעה".

ארגון הימין "בצלמו" הגיש לוועדת האתיקה של הכנסת תלונה הכוללת דרישה "להעיף את כסיף מהכנסת לאלתר" בשל מה שהארגון מכנה פגיעה חמורה וקיצונית במדינת ישראל, בחיילי צה"ל, במשפחות השכולות ובמשפחות החטופים.

ארגון הימין "בצלמו" הגיש לוועדת האתיקה של הכנסת תלונה הכוללת דרישה "להעיף את עופר כסיף מהכנסת לאלתר"

ח"כ שרון ניר (ישראל ביתנו), חברת ועדת האתיקה של הכנסת, הציעה הבוקר לכסיף להתפטר מהכנסת "ולהתמודד בבחירות לרשות הפלסטינית". ח"כ דני דנון האשים אותו שהוא "גיס חמישי".

כסיף מצידו הסביר את מניעיו כך:

"חובתי החוקתית היא לחברה הישראלית ולכלל היושבים בה, לא לממשלה שחברים בה ובקואליציה שלה קוראים לטיהור אתני ואף לרצח עם ממש. הם אלה שפוגעים במדינה ובעם, הם אלה שהובילו לפנייה של דרום אפריקה להאג, לא אני וחבריי.

"כאשר הממשלה פועלת נגד החברה, המדינה ואזרחיה, קל וחומר כאשר היא מקריבה אותם ומבצעת בשמם פשעים על מזבח שמירה על קיומה שלה, זכותי ואף חובתי להתריע על כך ולעשות ככל יכולתי במסגרת החוק כדי לעצור זאת".

 
עדכוני מלחמה
תרגיל צה"ל על גבול לבנון ברמת הגולן, 4 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
תרגיל צה"ל על גבול לבנון ברמת הגולן, 4 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
  • שר הביטחון יואב גלנט שיגר אזהרה לחזבאללה בריאיון שפורסם הלילה ב"וול סטריט ג'ורנל" והבהיר כי ללא הסכם מדיני, עשרות אלפי התושבים בצפון לא ישובו לבתיהם. "אנחנו מוכנים להקריב", אמר גלנט. "חזבאללה רואה מה קורה בעזה ויודע שאנחנו יכולים לעשות העתק-הדבק לביירות".
  • שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן יגיע הבוקר לישראל, לביקורו החמישי מאז השבעה באוקטובר. בדרג המדיני בישראל צופים ביקור קשה: האמריקאים לוחצים לסיום הלחימה, כולל בצפון, בעוד שרבים במחנה הימין של הממשלה – בהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלו יש גם אינטרסים אישיים – דורשים להמשיך בלחימה.
  • שוטרי מג"ב הרגו פעוטה פלסטינית בת שלוש במהלך מרדף אחר נהג רכב פלסטיני שדרס שוטרת בת 20 ופצע אותה קל בגבעת זאב. הפעוטה הייתה ברכב סמוך כשהשוטרים ירו לעבר רכב הדורס. הדורס ואשתו שהייתה איתו ברכב נהרגו אף הם.
  • לוחמי יחידת מגלן איתרו בחאן יונס כעשרה מחבלים עם משגרי רקטות שיועדו לעבר שטח מדינת ישראל. לאחר הזיהוי, הלוחמים הכווינו כלי טיס מאויש מרחוק שחיסל את המחבלים.
  • מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה מתחם צבאי של חזבאללה במרחב הכפר מרווחין, וכן משגר רקטי ותשתית טרור במרחב הכפר עייתא א-שעב.
  • הסתדרות העובדים תשבית את המשק ביום ראשון למשך 100 דקות, כאות הזדהות עם 136 החטופים שעדיין נמצאים בשבי – וביום ראשון יהיו שם 100 ימים בדיוק. בין הרשתות שהודיעו על הצטרפותן לשביתה: מרכזי "ביג" ברחבי הארץ ורשת "פוקס".
 
ובינתיים, ביקום מקביל
זוכי "גלובוס הזהב", 7 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Chris Pizzello, מונטז')
זוכי "גלובוס הזהב", 7 בינואר 2024 (צילום: AP Photo/Chris Pizzello, מונטז')

טקס פרסי "גלובוס הזהב" של תא הכתבים הזרים בהוליווד התקיים הלילה בבוורלי הילס, והזכיר לנו ימים אחרים, לפני השבעה באוקטובר, כשכל פרק חדש של "היורשים" סיפק שעות של דיונים, והתחרות בין "ברבי" ו"אופנהיימר" על קופות בתי הקולנוע הגדירה מחדש את עולם הסרטים.

הפתעות לא היו בטקס הזה:

"אופנהיימר" זיכה את כריסטופר נולאן בפרס הבמאי הטוב ביותר, קיליאן מרפי זכה בפרס השחקן בסרט דרמה הטוב ביותר, רוברט דאוני ג'וניור בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר – ואת הסרט, כמובן – כסרט השנה בקטגוריית דרמה.

עוד סרט שגרף את הקופה, הפעם בקטגוריית "קומדיה או מחזמר", הוא הסרט "מסכנים שכאלה", שזכה בפרס עבור הסרט הטוב ביותר בקטגוריה, את יורגוס לנתימוס בפרס הבמאי ואת את אמה סטון בפרס השחקנית הטובה ביותר.

בטלוויזיה, "יורשים" היא הזוכה הגדולה – עם פרס סדרת הדרמה הטובה ביותר, פרס השחקן הטוב ביותר (קיירן קלקין בתפקיד רומן רוי), השחקנית הטובה ביותר (שרה סנוק בתפקיד שיב רוי) ושחקן המשנה הטוב ביותר (מתיו מקפיידן בתפקיד טום וומבסגנס). למעשה, אפשר לומר שכמו בסדרה קנדל רוי הוא הלוזר.

סדרה נוספת שזכתה לשלל פסלונים היא "הדוב", שלמרות היותה סדרה עצובה למדי ודרמטית לחלוטין, הוגשה בקטגורית סדרות הקומדיה או המחזמר – מן הסתם כדי לתת לה צ'אנס מחוץ לגבולות הגזרה של "יורשים". הסדרה זכתה בקטגוריה בפרס הסדרה הטובה ביותר, ואיתה השחקן הראשי ג'רמי אלן וייט והשחקנית הראשית איו אדבירי.

סדרה נוספת שזכתה לשלל פסלונים היא "הדוב", שלמרות היותה עצובה ודרמטית לחלוטין, הוגשה בקטגוריית הקומדיה

יקירי הניוזלטר בילי אייליש ואחיה פיניאס לקחו את פרס גלובוס הזהב השני שלהם (הראשון על שיר הנושא לסרט בונד לפני שנתיים), עבור שיר הנושא לסרט "ברבי", שגם זכה בפרס הראשון בקטגוריה חדשה "הישג קולנועי וקופתי" – קטגוריה מטומטמת למדי, יש להודות, בהתחשב שגורף הקופות של השנה ממילא הוא זה שמקבל את הפרס אוטומטית.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה