אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 28 מרץ 2024

 
 
אוי א ברוך

אם ירצה מישהו בעתיד לבנות קורס אקדמי בפקולטה לניהול, המדגים איך נראה ניהול גרוע של אירועים מורכבים ואיך אסור בתכלית האיסור להתמודד עם משברים – הקדנציה של הממשלה הנוכחית תספק לו שלל דוגמאות. רובן טרגיות מאוד. חלקן כה מופרכות, שיש בהן אפילו ממד קומי מסוים.

בואו נתבונן במשבר גיוס החרדים בישראל, יוכל המרצה לומר לסטודנטים, ואחרי הרצאת מבוא קצרה שתתאר את מסכת הטעויות ההיסטוריות שהביאו אותנו עד הלום, הוא יתמקד בשבוע הנוכחי, שבו חברו יחד אפרים קישון, חנוך לוין, שלום עליכם וחבורת מונטי פייתון לכתוב מערכון מופרך, שכל כולו המחשה של מה שמקולקל ופגום בניהול ענייני המדינה בישראל.

ילדים חרדים צועדים עם עמודי תלייה במחאה נגד הגיוס לצה"ל, 20 במרץ 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
ילדים חרדים צועדים עם עמודי תלייה במחאה נגד הגיוס לצה"ל, 20 במרץ 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

מה לא היה לנו? ראש ממשלה שמציע מתווה שכולם יודעים שהוא מופרך לחלוטין ובעצם לא ישנה דבר במצב הקיים, וכל כולו נועד לצרכי פוליטיקה פנימית ויחסי ציבור. מפלגות חרדיות שמתנגדות בלהט אפילו למתווה הזה, שבעצם משרת אותן, מתוך איזו תחרות פנימית להוכיח לציבור הבוחרים מי מהן קיצונית יותר.

וכל זה כשבחוץ משתוללת מלחמה שכמוה לא ידענו. ומול כל אלה יועצת משפטית לממשלה שאין זובור שהיא לא עברה, ובכל זאת היא מצליחה לעמוד בגבורה – כמו הילד ההולנדי עם האצבע בסכר – ולהזכיר לכולם שככה לא מנהלים ענייני מדינה. או בלשונה המשפטית היבשה יותר:

"הצעת המחליטים שגיבשה הממשלה בעניין הפטור מגיוס לא נשענת על תשתית מקצועית מינימלית. לא הוצגו בפנינו כל חוות דעת או מסמכים שיש בהם כדי להראות כיצד בכוונת הממשלה לגבש הסדר להגברת השוויון בנטל".

ואז נחתה בלילה התשובה של איחוד הישיבות לבג"ץ, שהצליחה להפוך את הפארסה הזו למפגן של כתיבה קומית מהרמה הגבוהה ביותר.

"לא ניתן לאפשר גם שירות נשים בצבא וגם שירות חרדים", הסבירו המשיבים ופירטו:

"חרדים לא ישרתו בצבא בו משרתות נשים, לכן אם מישהו חושב תיאורטית על גיוס חרדים עליו להקים גוף צבאי שלם בעל עצמאות מלאה שיהיה אך ורק לגברים, כולל מטכ"ל נפרד".

הקמת מטכ"ל חרדי נפרד לא יספיק, מתברר, כי "אין לצבא מספיק דוברי יידיש בלשכות הגיוס ובמסלולים השונים".

"יש לעמוד על כך שבעדר לימודי ליבה ואף בדלנות של חלק מהפלגים החרדים, הרי שהצבא לא ערוך להתמודדות עם גיוס כלל החרדים", נכתב עוד, "וכן יש להצביע על כמות המשאבים שיידרשו לצורך העמדת האפשרות לכל הציבור החרדי להשלמת בגרויות ולימוד השפה העברית".

הקמת מטכ"ל חרדי נפרד לא יספיק, מתברר, כי "אין לצבא מספיק דוברי יידיש בלשכות הגיוס ובמסלולים השונים"

כל זה יכול להיות משעשע מאוד, עד שנזכרים שהאנשים שאחראים לפיאסקו הזה הם אותם האנשים שגם אחראים לשלל האסונות שנחתו על ראשנו בהר מירון לפני שלוש שנים – ולאחרונה, מאז שבעה באוקטובר. והם גם אלה שבעזרת השם אמורים לשקם את המדינה.

זה כבר הרבה פחות מצחיק.

 
נערכים למלחמת בזק בלבנון
מטולה ב-19 במרץ 2024, חמישה חודשים אחרי פינוי התושבים ותחילת המלחמה (צילום: Jalaa MAREY / AFP)
מטולה ב-19 במרץ 2024, חמישה חודשים אחרי פינוי התושבים ותחילת המלחמה (צילום: Jalaa MAREY / AFP)

נראה כי המצב בצפון מתקרב במהירות לפיצוץ הגדול שכולנו חוששים מפניו כבר חודשים.

אחרי שצה"ל חיסל אתמול חוליה של שבעה מחבלים בדרכם לפיגוע, חזבאללה הגיב בירי מאסיבי לקריית שמונה שבו נהרג זהאר בשארה, תושב הכפר עין קניה. צה"ל הגיב במתקפה נוספת שבה חוסלו תשעה אנשי חזבאללה.

כ-80 אלף אזרחים פונו מבתיהם ביישובי הצפון – אירוע שהוא לבדו חסר תקדים בתולדות ישראל, גם במנותק מכל שאר האירועים חסרי התקדים של החודשים האחרונים. התמונות שמגיעות מיישובי הצפון הנטושים שוברות לב. ישובים משגשגים נראים כערי רפאים או כתפאורה לסרט אימים.

התמונות שמגיעות מיישובי הצפון הנטושים שוברות לב. ישובים משגשגים נראים כערי רפאים או כתפאורה לסרט אימים

הפרשן הצבאי של זמן ישראל אמיר בר-שלום כותב הבוקר כי "אתמול סיימו כל מפקדי הגדודים בצה"ל – סדיר ומילואים – סדנת למידה שארגנה אוגדה 36 לקראת מהלך אפשרי בלבנון". הנחת העבודה היא שמלחמת לבנון הבאה, מתי שלא תפרוץ, תהיה קצרה מאוד, בגלל היבט הלגיטימציה הבינלאומית.

משמעות הדברים, כותב בר-שלום, היא כי "ישראל חייבת להכין תוכנית פעולה קטלנית, שתביא את ההישג הנדרש בזמן קצר מאוד. בישראל לא נוקבים בלוחות זמנים ברורים בהקשר הזה, אם כי ברור שמדובר בשבועות בודדים ולא יותר מכך".

 
עדכוני מלחמה
סמל ראשון ניסים כחלון, שנהרג ב-27 במרץ בקרב בדרום רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
סמל ראשון ניסים כחלון, שנהרג ב-27 במרץ בקרב בדרום רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
  • סמ"ר ניסים כחלון, לוחם גבעתי בן 21 מחדרה, נהרג אתמול בהיתקלות עם מחבלים בדרום רצועת עזה. מתחילת הפעולה הקרקעית ברצועה נהרגו 253 חיילי צה"ל.
  • גבר בן 30 נפצע באורח קשה ושניים נוספים – אחד מהם נער בן 13 – נפצעו באורח קל בפיגוע ירי בכביש 90 בבקעה. הפצועים דיווחו כי ראו מחבל לבוש בגדים ירוקים ונושא כלי נשק ארוך.
  • עשר רקטות נורו משעות הבוקר מלבנון לגליל. תשע מהן יורטו ואחת נפלה בשטח פתוח.
  • ראש ה-CIA לשעבר, דיוויד פטראוס, אמר לרשת "סקיי" הבריטית כי כדי להשמיד את חמאס, לישראל אין ברירה אלא להיכנס לרפיח.
  • כוחות צה"ל ממשיכים לפעול בבית החולים שיפא בעזה, יחד עם כוחות שב"כ. מתחילת הפעילות הצבאית המחודשת במתחם, נהרגו בו כ-200 מחבלים.
  • פיקוד המרכז של צבא ארה"ב הודיע כי השמיד אתמול ארבעה כטב"מים ששיגרו המורדים החות'ים בתימן לעבר ספינות אמריקאיות בים האדום.
 
תמונת השנה: חטיפת שני לוק
התמונה הזוכה בתואר "תמונת השנה" של חטיפתה של שני לוק ממסיבת הנובה ליד רעים על ידי מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Ali Mahmud)
התמונה הזוכה בתואר "תמונת השנה" של חטיפתה של שני לוק ממסיבת הנובה ליד רעים על ידי מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Ali Mahmud)

בתחרות צילומי העיתונות השנתית הוותיקה POY שעורכת אוניברסטית מיזורי, נבחרה אתמול כתמונת השנה בעולם צילום הופך קרביים שצילם עלי מחמוד בשבעה באוקטובר ובו נראים חמישה מחבלי חמאס צוהלים מעל גופה העירום של שני לוק, דוהרים בטויוטה בחזרה לרצועת עזה.

בנימוקי ועדת הפרס נכתב:

"שליטי חמאס המיליטנטיים של רצועת עזה ביצעו מתקפה חסרת תקדים ותפסו את המדינה לא מוכנה בזמן חג גדול. תגובתה של ישראל הייתה חריפה עבור עזה ותושביה. תקיפות אוויריות כבדות הרגו אלפי פלסטינים".

בישראל מתחו ביקורת על הבחירה והגדירו אותה "נורמליזציה של שנאה אנטישמית". אבל ניסים לוק, אביה של שני לוק ז"ל, בירך על הזכייה. "טוב שהתמונה זכתה בפרס", הוא מצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות", "זאת אחת התמונות החשובות בחמישים השנים האחרונות.

אביה של שני לוק ז"ל, בירך על הזכייה. "טוב שהתמונה זכתה בפרס. זאת אחת התמונות החשובות בחמישים השנים האחרונות"

"התיעוד הזה של שני – ושל נועה ארגמני על האופנוע – מסמלות את התקופה הזאת. אם אני אתחיל לבכות ואגיד איזה מסכנים אנחנו, מה ייצא מזה? זאת ההיסטוריה. עוד 100 שנה יסתכלו וידעו מה היה פה".

 
היום: פריימריז ביש עתיד
יאיר לפיד עם רם בן-ברק בעת הצטרפותו ליש עתיד, ינואר 2018 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יאיר לפיד עם רם בן-ברק בעת הצטרפותו ליש עתיד, ינואר 2018 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אירוע פוליטי דרמטי, היסטורי ומותח מאוד ייערך היום, כשבמפלגת יש עתיד יתמודדו יאיר לפיד ורם בן-ברק על הנהגת המפלגה.

סתם… זה לא יהיה אירוע דרמטי וגם לא מותח, אבל בהחלט היסטורי, לפחות מבחינת המפלגה שהיא כרגע מפלגת האופוזיציה הגדולה בישראל. לאיש אין ספק מי ינצח בבחירות האלה, והשאלה הגדולה היא האם רם בן-ברק יקבל קול נוסף על קולו שלו.

לאיש אין ספק מי ינצח בבחירות האלה, והשאלה הגדולה היא האם רם בן-ברק יקבל קול נוסף על קולו שלו

720 חברי המפלגה יבחרו בקלפיות שיהיו פתוחות בין השעות 14:00 ל-19:00 ביו"ר למפלגה. ההכרזה החגיגית על נצחונו של יאיר לפיד תתקיים במהלך מהדורות החדשות של שמונה בערב.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה