נושא
רשויות מקומיות

עיריית עפולה מציגה: פחות 3 מיליון שקל לתושבים, 2 מיליון שקל יותר למשכורות

תחקיר זמן ישראל משכורות מנופחות, קיצוץ בשירותים לציבור, מינויים שנויים במחלוקת, הקמת אגף עירוני שרבים מערערים על נחיצותו וניסיון להעביר את אחד מבתי הספר בעיר לידי ש"ס ● כתבה שנייה על התנהלותו של ראש עיריית עפולה, העיר שמסרבת לרדת מהכותרות

עוד 2,354 מילים ו-1 תגובות

עכשיו זה רשמי: המתנחלים מקבלים הכי הרבה כסף

הפריבילגים החדשים דוח מרכז אדווה: ההשקעה הממשלתית לנפש בהתנחלויות מגיעה ל-8,548 שקל לתושב, בתקציבי חינוך, רווחה, תרבות ובריאות ● ב-15 הערים העשירות בישראל הסבסוד נמוך יותר ומסתכם ב-8,291 שקל ● בתחתית הרשימה נמצאים היישובים הערביים, ההתנחלויות החרדיות ועיירות הפיתוח ● הנתונים נאספו במשך 20 שנה

מי שגר בהתנחלויות בשני העשורים שהסתיימו ב-2017, נהנה מהסבסוד הממשלתי הגבוה ביותר לתקציבי חינוך, רווחה, תרבות ובריאות. הכוונה להתנחלויות האידאולוגיות, שמזוהות עם הימין ושאינן חרדיות. כך עולה מדוח מרכז אדוה, שבדק את נתוני האי שוויון בהשקעה הממשלתית ברחבי המדינה.

האוכלוסייה בהתנחלויות אלה הכפילה את עצמה בשני העשורים שנבדקו, אך הן שמרו על המקום הראשון בהשקעה הממשלתית לנפש – 8,548 שקל לכל תושב.

את המקום השני בדירוג ההשקעה הממשלתית תופסות הערים העשירות בישראל, המכונות גם "פורום ה-15", שכל תושב בהן מקבל 8,291 שקל. הכוונה לערים עצמאיות שלא מקבלות מענקי איזון ופיתוח, וחברות בהן בין היתר, ת"א, חיפה, באר שבע, אשדוד, חדרה, חולון, רעננה, כפר סבא ועוד. שיעור הגידול באוכלוסייה של ערים אלה גדל בשני העשורים שנבדקו ב-31%.

"על פני 20 השנים האחרונות אמנם חלו תזוזות במימון הממשלתי של הרשויות , אולם לכל אורך התקופה התקציבים הגבוהים ביותר הופנו להתנחלויות הלא-חרדיות"

אחר כך מדורגות עיירות הפיתוח, עם 7,496 שקל, ובמרחק רב מאחור ממוקמים היישובים הערבים, שמקבלים תקציב של 5,888 שקל לנפש בלבד.

למרות הדירוג הנמוך של הרשויות הערביות, הייתה תקופה אחת שבה הן נהנו מהשקעה נדיבה יחסית. בין 1997 ל-2007, יושמה תכנית חומש לקידום חינוך ערבי, כך שבסך הכל ההשקעה ברשויות שם עלתה ב-45% בעשורים שנבדקו.

ההתנחלויות החרדיות מדורגות בתחתית הרשימה, וההשקעה בהן אף ירדה בחישוב לנפש, אלא שייתכן כי השינוי נובע מהצמיחה המואצת במספר התושבים שם: מ-21 אלף תושבים ב-1997 ל-128 אלף תושבים ב-2017.

הכוונה להתנחלויות עמנואל, בית"ר עלית ומודיעין עלית, שממוקמות קרוב יחסית לקו הירוק ולא צפויות להוות מכשול בפני הסדר מדיני, אם וכאשר יתהווה כזה.

הדוח שמציג את המימון הממשלתי לרשויות מקומיות, מבחין, כאמור, בין ארבע קבוצות יישובים, ובין היתר מנתח את ההשתתפות הממשלתית למימון שירותי חינוך ורווחה, וכן את מענקי האיזון לרשויות עם הכנסות נמוכות במיוחד.

"ב-20 השנים האחרונות חלו תזוזות במימון הממשלתי של הרשויות המקומיות, אולם לכל אורך התקופה התקציבים הגבוהים ביותר הופנו להתנחלויות הלא-חרדיות״, אומר ד"ר שלמה סבירסקי, המנהל האקדמי של אדוה.

מבט על ההתנחלות עפרה (צילום: Lior Mizrahi/Flash90)
מבט על ההתנחלות עפרה (צילום: Lior Mizrahi/Flash90)

"גובה ההשתתפות הממשלתית ברשויות גוזר בסופו של דבר את איכות השירותים הניתנים לתושבים. התקציבים העודפים המופנים להתנחלויות הלא-חרדיות משקפים העדפה ממשלתית ברורה והשפעת לובי חזק של חברי כנסת".

הממשלה הגדילה את השקעתה בעיירות הפיתוח רק ב-31%, וזהו שיעור הצמיחה הנמוך ביותר בארץ. עיירות אלה נשענות באופן מסורתי על תעשיות מעוטות טכנולוגיה

עוד מציין הדוח, כי ההתנחלויות הלא חרדיות מקבלות יותר תקציבים מאשר חלק מהיישובים המבוססים ב"פורום ה-15". בסך הכל צמחה ההשתתפות הממשלתית ביישובי הארץ בכ-160% לכ-21 מיליארד שקל בסוף התקופה שנבדקה.

עם זאת, בעיירות הפיתוח גדלה השקעת הממשלה רק ב-31% במהלך העשורים שנבדקו, וזהו שיעור הצמיחה הנמוך ביותר בהשוואה לשאר חלקי הארץ.

עיירות אלה ממוקמות בדרך כלל רחוק מהמרכז ונשענות על תעשיות מעוטות טכנולוגיה. עיירות הפיתוח קלטו עד היום כ-850 אלף עולים מברה"מ לשעבר, הן מדורגות באשכולות חברתיים נמוכים וסובלות מיציבות פיננסית נמוכה.

עוד 425 מילים

תחקיר זמן ישראל פחד ותיעוב בעפולה

איך מנצחים במערכת בחירות בישראל בארבעה שלבים? ● 1. מסיתים נגד האזרחים הערבים ● 2. ממתגים את המתחרה המוביל כשמאלני קיצוני ● 3. נשבעים להגן על "הצביון היהודי" ● 4. נתלים באילנות כמו מנחם בגין ודוד בן-גוריון ● ראש העיר החדש של עפולה, אבי אלקבץ, הבטיח למצביעיו להגן על העיר מפני "פלישת" התושבים הערבים ● אז מה אם יש בעפולה רק 400 כאלה

עוד 2,503 מילים ו-1 תגובות

ארץ האפשרויות המוגבלות החופש הקצר של ילדים עם אוטיזם

בג"צ פסק, משרד החינוך הפיץ חוזרי מנכ"ל וחתם על חוזה עם השלטון המקומי, אבל קייטנות ה"תקשורת" לילדים האוטיסטים עדיין מסתיימות מוקדם מדי ברשויות רבות, וההורים נאלצים לעזוב את עבודתם ● המקרה של נהריה כמשל למדינה שיודעת לחוקק ולא יודעת ליישם

עוד 1,045 מילים

למ"ס: בני ברק הצפופה בישראל, בת"א הארנונה הגבוהה ביותר

דו"ח הרשויות המקומיות של הלמ"ס חושף גם שבכפר שמריהו צורכים הכי הרבה מים ואילו בערערה הכי פחות ● התקציב הכולל של הרשויות המקומיות בישראל מסתכם ב-65 מיליארד שקל ● בהר אדר ובמעיליא שיעור הזכאות לבגרות הוא מעל 92%

הלמ"ס פירסמה היום את דו"ח הרשויות המקומיות, שממנו ניתן ללמוד בין היתר מי העיר הצפופה בישראל, היכן שיעור הזכאות הגבוה (והנמוך) לבגרות ולהיכן היגרו הכי הרבה תושבים. בישראל יש 255 רשויות ורוב הנתונים מתייחסים ל-2017.

מתוך סך תושבי ישראל, שמספרם הכולל הוא 8.8 מיליון, כ-75% מתגוררים בעיריות והעיר הצפופה בארץ היא בני ברק, עם 26.3 אלף תושבים לקמ"ר.

צריכת המים הגבוהה ביותר נרשמה בכפר שמריהו, 325 מ"ק לנפש, והצריכה הנמוכה ביותר היתה בערערה שבנגב, רק 29 מ"ק לנפש. שיעור הזכאות לבגרות בישראל הוא 65%, והאחוז הגבוה ביותר נרשם בהר אדר (93%) ומעיליא (94%).

סך התקבולים של הרשויות המקומיות הסתכמו ב-65 מיליארד שקל, שהיוו ירידה של כ-8% לעומת השנה שלפני כן. התקבולים כוללים הכנסות מארנונה וגם תקציב ממשלתי. ב-52 רשויות היתה ירידה בהכנסות הארנונה והתשלומים מתושבים. יהוד, ת"א והרצליה מקבלות כמעט 80% מהתקציב מהתושבים ואילו רהט ואום אל פאחם מקבלות 21% ו-28% בהתאמה בלבד מהתקציב מהתושבים.

הארנונה הממוצעת לנפש עמדה על 1,255 שקלים ששיקפו עליה של כ-5% לעומת השנה הקודמת. בת"א גבו מכל תושב כ-6,900 שקל לשנה, בהרצליה וברמת השרון קצת יותר מ-5,300.

ההוצאה של העירייה על כל תושב בת"א עמדה על כ-11 אלף שקל, בחיפה כ-9,500 אלף, בבאר שבע כ-8,000 ובירושלים כ-6,200 שקל לכל תושב. בנוסף, הדו"ח מציין נתונים בולטים על כמה ערים נבחרות מתוך סקר כוח אדם. מהנתונים עולה, שבתל אביב חצי מהמועסקים שנכללו בסקר גרים בשכירות, ברהט ל-94% מהתושבים יש דירה בבעלותם ובמודיעין-מכבים-רעות לחצי מהמועסקים יש השכלה אקדמית.

עוד 225 מילים

סוף החגיגה: זמרים יקבלו עד 70 אלף שקל ביום העצמאות

ההגבלה על הסכום תתחיל מהשנה הבאה, לפי החלטה של שר הפנים, אריה דרעי ● ביום העצמאות הקרוב עדיין יהיו אמנים שירוויחו רבע מיליון שקל להופעה של פחות משעה ● הרשויות יחויבו להתקשר ישירות עם האמן או נציגו כדי למנוע עלויות תיווך מיותרות

בשבוע הבא יחול יום העצמאות ואמנים רבים ייהנו משכר נדיב מאוד שעשוי להגיע לרבע מיליון שקל להופעה קצרה. החל מיום העצמאות הבא, הסכום שרשויות מקומיות יוכלו לשלם לזמרים יוגבל ל-70 אלף שקל בלבד.

זאת, בהתאם להחלטה שקיבל היום שר הפנים, אריה דרעי, שאימץ המלצות של ועדה ציבורית שעסקה בנושא. דרעי הסביר את ההחלטה ברצונו לחסוך בעלויות לרשויות המקומיות, שרבות מהן גם ככה מתקשות לספק את השירותים הבסיסיים לתושבים.

לדברי דרעי, לתושבי הרשויות מגיע ליהנות מהופעות איכותיות במחיר הוגן, שלא יבוא על חשבון שירותים אחרים. בנוסף, הוחלט כי הרשויות יצטרכו להתקשר ישירות עם האמן או נציגו הבלעדי, כדי למנוע עלויות תיווך מיותרות.

 

עוד 99 מילים
סגירה