אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 2 אוגוסט 2023

 
 
משבר חוקתי: הגרסה האמריקאית

חשבתם שאנחנו בצרות גדולות עם המשבר ההולך ומחריף בין הדרג הפוליטי לדרג המשפטי, ובין מנהיג פופולרי לנציגי שלטון החוק?

ובכן – הבוקר העיניים נשואות לארצות הברית, שם הגיש הלילה התובע המיוחד ג'ק סמית, הממונה על חקירות דונלד טראמפ, כתב אישום נוסף נגד הנשיא לשעבר.

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ בבית המשפט בניו יורק, 4 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)
נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ בבית המשפט בניו יורק, 4 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Seth Wenig)

בכתב האישום החדש – השלישי שהוגש נגד טראמפ מתחילת השנה והחמור ביותר – מואשם נשיא ארצות הברית לשעבר בקשירת קשר להונאה בניסיון להטות את תוצאות הבחירות ב-2020 – בהן הפסיד לג'ו ביידן.

כמו כן הוא מואשם בקשירת קשר לשיבוש זכות הצבעה, שיבוש וניסיון לחסום הליך ממשלתי ושלילת זכויות אזרח – בשל אחריותו לאירועים שהובילו לפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021.

התביעה מציגה התכתבויות של אנשי צוות הקמפיין של טראמפ, המתייחסים לניסיון הזיוף כ"מטורף" וכ"לא חוקי". כתב האישום מציין שישה קושרי קשר שסייעו לטראמפ בניסיונותיו להטות את הבחירות, אך לא מציין את שמם.

ה"קושר מספר אחד" בכתב האישום הוא ככל הנראה רודי ג'וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר. חשודים אחרים בקשירת הקשר הם איש משרד המשפטים לשעבר ג'ון איסטמן, עו"ד סידני פאוול – שדחפה את טראמפ להשתמש בצבא על מנת להשתלט על מכונות ההצבעה – ושלושה עורכי דין בכירים, שעזרו לטראמפ לגבש תוכנית על פיה אלקטורים מזויפים יישבעו אמונים לנשיא ארצות הברית, במדינות בהן ניצח ביידן.

בהצהרה שפרסם הלילה החוקר המיוחד ג'ק סמית הוא אמר:

"ההתקפה ב-6 בינואר 2021 הייתה התקפה חסרת תקדים על מושב הדמוקרטיה האמריקאית… היא תודלקה על ידי שקרים… מאז המתקפה על הקפיטול, משרד המשפטים נשאר מחויב להעמיד לדין את האחראים".

תגובתו המעודנת של טראמפ לאישומים החדשים לא איחרה להגיע. הוא פרסם אותה ברשת החברתית "Truth Social" וטען:

"מדובר בפרק מושחת נוסף בניסיונות הפתטיים של משפחת הפשע ביידן ומשרד המשפטים להתערב בבחירות 2024, בהן הנשיא טראמפ מוביל. חוסר החוקיות של האישומים נגד טראמפ ותומכיו מזכיר את גרמניה הנאצית בשנות השלושים, ברית המועצות ומשטרים אוטוריטריים דיקטטורים נוספים… ציד המכשפות הלא-אמריקאי ייכשל והנשיא טראמפ ייבחר מחדש לבית הלבן, כדי שהוא יציל את המדינה שלנו מהתעללות, חוסר התאמה והשחיתות שזורמת בעורקי המדינה, ברמה שלא נראתה קודם לכן".

הדרמה הזו מתחוללת, כאשר טראמפ מחזק את שליטתו במפלגה הרפובליקאית, וצפוי להיות המועמד מטעמה לבחירות 2024. בסקר שפורסם אתמול ב"ניו יורק טיימס" הוא גם היה זוכה לתמיכה זהה לנשיא ג'ו ביידן, אם שניהם היו מתמודדים על כהונת הנשיא היום.

בסקר שפורסם אתמול ב"ניו יורק טיימס", טראמפ היה זוכה לתמיכה זהה לביידן, אם שניהם היו מתמודדים על הנשיאות היום

מתברר שכתבי האישום הרבים שנערמים על ראשו של טראמפ לא פוגעים בפופולריות שלו בקרב תומכיו. דווקא לנשיא ביידן יש בעיה בין תומכיו.

כ-30% מהדמוקרטים שהשתתפו בסקר והעידו על עצמם שהם מתכוונים להצביע לביידן בבחירות, ציינו גם שהם עדיין מקווים שהמפלגה הדמוקרטית תבחר מועמד אחר במקומו. רק 20% מתומכיו של ביידן העידו על עצמם שהם תומכים בו "בהתלהבות".

אלו לא חדשות טובות למי שמתכוון להלהיב את אמריקה בשנה הבאה ולעמוד מול הצונאמי חסר המעצורים של טראמפ.

 
גם דירוג האשראי נפגע
המשרדים הראשיים של סוכנות דירוג האשראי פיץ' (צילום: AP Photo/Business Wire)
המשרדים הראשיים של סוכנות דירוג האשראי פיץ' (צילום: AP Photo/Business Wire)

ואם אצלנו מודאגים מפני ירידת דירוג האשראי בעקבות ההפיכה המשטרית – בארצות הברית זה כבר קורה.

סוכנות האשראי הבינלאומית פיץ' הורידה הלילה את דירוג האשראי של ארה"ב מ-AAA (הדירוג הגבוה ביותר) ל-AA+. בנימוקים להורדת הדירוג נכתב כי "חלה התדרדרות מתמדת בסטנדרטים של הממשל בשני העשורים האחרונים, כולל בענייני תקציבים וחוב".

פיץ' היא אחת משלוש סוכנויות דירוג האשראי המובילות, שמשקיעים וכלכלנים בכל העולם עוקבים אחרי החלטות הדירוג שלהן. בסוכנות מודי'ס ממשיכים לעת עתה להחזיק בדירוג AAA לארה"ב, בעוד שבסוכנות S&P הורידו את הדירוג כבר ב-2011, לאחר המשבר הקודם סביב תקרת החוב האמריקאי.

ההחלטה של פיץ', שיהיו לה כמובן השלכות כלכליות רבות, כבר נתקלת בביקורת רבה בארה"ב. שרת האוצר ג'נט ילן אמרה כי "מדובר בהחלטה שרירותית המבוססת על נתונים לא מעודכנים".

שרת האוצר ג'נט ילן אמרה כי "מדובר בהחלטה שרירותית המבוססת על נתונים לא מעודכנים"

גם לארי סאמרס, שכיהן כשר האוצר בממשל קלינטון, טוען כי ההחלטה להוריד את הדירוג דווקא כשהכלכלה נראית חזקה מכפי שהיה צפוי היא "הזויה ולא הולמת".

 
פיגועי היחידים חוזרים?
זירת הפיגוע במעלה אדומים, 1 באוגוסט 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
זירת הפיגוע במעלה אדומים, 1 באוגוסט 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

מוחמד אל-מזארעה, בן 20, מהעיירה הפלסטינית אל-עיזיריה הצמודה למעלה אדומים, החזיק אישור עבודה והועסק במתנ"ס של מעלה אדומים, שם עובד גם אביו ב-25 השנים האחרונות.

אתמול אמר אל-מזארעה למעסיקיו שהוא לא מרגיש טוב, ביקש לצאת הביתה, אבל חזר משם עם נשק ויצא למסע ירי במעלה אדומים, שהסתיים בשישה פצועים, עד שנורה בעצמו על יד קצין מג"ב שהיה במקום במקרה.

לפני הפיגוע שלח המחבל הודעה קולית לבני משפחתו בה ציטט פסוקים מהקוראן ואמר "אל תשייכו אותי לשום פלג, אני שייך לאלוהים". זה לא מנע הן מחמאס והן מהג'יהאד האסלאמי להוציא הודעות ברכה נלהבות על הפיגוע שכונה "תגובה פלסטינית הרואית לכיבוש ואגרוף בפניו של השר הקיצוני איתמר בן גביר שחילל את מסגד אל אקצא".

לפני הפיגוע שלח המחבל הודעה לבני משפחתו בה ציטט פסוקים מהקוראן ואמר "אל תשייכו אותי לשום פלג, אני שייך לאלוהים"

שעות אחדות לאחר הפיגוע במעלה אדומים, ניסה צעיר פלסטיני נוסף לדקור קצינה וחייל בדרום הר חברון ונורה למוות. מתיאור המקרה עולה כי הקצינה והחייל חלפו ברכבם על פני תחנת אוטובוס, שם הבחינו בצעיר שנראה להם חשוד. הם החליטו לעצור ולתחקר אותו, ועל פי עדותם במהלך התחקור הוא שלף סכין וניסה לדקור אותם, ולכן ירו והרגו אותו.

בעקבות הפיגוע במעלה אדומים, אמר אתמול ח"כ אביחי בוארון מהליכוד כי "אלוף פיקוד מרכז לא מתעדף ביטחון ישראלים על חשבון זכות התנועה של הפלסטינים… זה חמור מאוד מה שאני אומר, אבל זו המציאות. הם (צה"ל) לא מתעדפים את ביטחון ישראל".

הרמטכ"ל הרצי הלוי פירסם תגובה חריפה וחריגה לדברים: "כל אמירה שמטילה דופי בשיקוליו של האלוף ובמחויבותו לביטחון אזרחי ישראל – ראויה לכל גינוי ואין לה שחר".

 
חנונה נחקר
סנ"צ יאיר חנונה חונק מפגין בתל אביב במסגרת "יום ההתנגדות" למהפכה המשפטית, 9 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
סנ"צ יאיר חנונה חונק מפגין בתל אביב במסגרת "יום ההתנגדות" למהפכה המשפטית, 9 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

מפקד יחידת הסיור המיוחדת (יס"מ) של מחוז תל אביב, סנ"צ יאיר חנונה, וארבעה שוטרים נוספים, הגיעו הבוקר למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לחקירה באזהרה בגין תלונות על הפעלת אלימות חריגה כלפי מפגינים בתל אביב, בשלושה אירועים שונים.

 עשרות שוטרי יס"מ הגיעו למשרדי מח"ש כדי להביע תמיכה בחבריהם ליחידה, ופרצו במחיאות כפיים כשמפקדם הגיע למקום.

סנ"צ חנונה תועד מכל זווית אפשרית כשהוא מכה באלימות את המפגין אמיתי עבודי, בן 18, במהלך הפגנה בשבוע שעבר שבה נחסמו נתיבי איילון. עבודי עצמו זומן אתמול לחקירה (שלישית!) על כך שעל פי החשד ירק על אחד השוטרים שניסה לפנות אותו.

סנ"צ חנונה תועד מכל זווית אפשרית כשהוא מכה באלימות את המפגין אמיתי עבודי, בן 18, במהלך הפגנה בשבוע שעבר

מפגין אחר בשם עומר גת, טוען כי חנונה חנק אותו עד שכמעט איבד את הכרתו.

ניצב פרץ עמר, שמונה אתמול למפקד מחוז תל אביב, הגיב על טענות המפגינים ביחס לאלימות השוטרים בתגובה המדהימה הבאה:

"צר לי על התמונות הלא מתאימות וטובות. אף אחד מהשוטרים לא רצה את התמונות. השוטרים עובדים כל שבת, חום אימים, תנאים בלתי נסבלים והם לא מצייצים. מה שצריך לבקש היא מחאה שקטה. נכווין ונעזור להם".

תרגום לעברית פשוטה: למפקד המחוז לא מפריעה אלימות השוטרים. היא בלתי נמנעת. רק חבל לו שהיא גם צולמה, כי אלה לא תמונות שמחמיאות למשטרה. אם המפגינים יהיו שקטים וצייתנים, הוא יורה לשוטריו לא להרביץ להם חזק.

 
ובינתיים בפוקס ניוז הישראלי
הפגנת תמיכה בערוץ 14, 11 באוקטובר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
הפגנת תמיכה בערוץ 14, 11 באוקטובר 2022 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

ערוץ 14 ממשיך בימים האחרונים לייצר יותר חדשות סביבו מאשר על המסך שלו. אחרי חברת "שטראוס" שהפסיקה את הפרסום בערוץ בעקבות הקריאה של ארי שמאי לשחרר את יגאל עמיר ביום ראשון בערב, הצטרפו אתמול גם "דלק מוטורס" וחברת "אבן קיסר" למהלך.

ובמקביל: תומכי הערוץ – שבימים כתיקונם מתנגדים לקריאות חרם על ישראל או על ההתנחלויות – קוראים להחרים את החברות שבוחרות להפסיק לפרסם בערוץ.

אי אפשר, כמובן, להפריד בין ההתפתחויות הללו למה שעובר על החברה הישראלית בחודשים האחרונים. במכתב ששלחה "דלק מוטורוס", יבואנית פורד, BMW ומזדה, נכתב:

"בחודשים האחרונים החברה הישראלית נקרעת תחת מחלוקת עמוקה, שמציבה אותה באחד הצמתים הרגישים והמתוחים שידענו בהיסטוריה שלנו. בתקופה זו, על כולנו לעשות את כל אשר אל ידינו על מנת להנמיך את הלהבות, להדגיש את המאחד ולא את המפריד. לדאבוננו, ערוץ 14 לא רק שאינו עושה כך, אלא רק מעמיק את הקרע ומרחיב את השסעים".

אפשר לתהות מה בדיוק התחדש בערוץ 14 – ערוץ שכל מטרתו מיומו הראשון היא לשרת בצורה בוטה את השלטון בכלל ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרט, באמצעות הסתה, ליבוי שנאה, דברי נאצה ואלימות שמזכירים מאוד את הקולות שאנחנו שומעים הלילה מכיוון תומכי טרמאפ באמריקה.

כך, למשל, השווה שי גולדן, מגיש תוכנית הבוקר של ערוץ 14, את המפגינים נגד המהפכה המשפטית לרוצח ראש הממשלה. "אנחנו היום מקוננים שהשמאל לא מכבד את הכרעת הרוב, וזה מה שעשה יגאל עמיר", הוא אמר.

כאשר זו הרוח הנושבת במסדרונות הערוץ, שהפופולריות שלו עולה מחודש לחודש, קשה להבין מה גרם למוסי רז, הח"כ לשעבר ממרצ, להצטרף לתוכנית "הפטריוטים" כחבר פאנל קבוע. הוא לא מכיר את ההגדרה של "עלה תאנה"?

קשה להבין מה גרם למוסי רז להצטרף לתוכנית "הפטריוטים" כחבר פאנל קבוע. הוא לא מכיר את ההגדרה של "עלה תאנה"?

הרי מעתה והלאה הם ינפנפו בשמו כהוכחה לכך שהערוץ פלורליסטי ופתוח לכל הדעות, כשמקביל ידאגו עושי דברו של ראש הממשלה לקדם הטבות והקלות לערוץ, כדי שזה יוכל להמשיך ולהפיץ תאוריות קונספירציה, להרחיב את הקרע, להשמיץ את המחנה של רז – ועוד להתהדר בתואר "ערוץ חדשות", תוך התעלמות מכל מה שאמור להבדיל בין ערוץ תעמולה לערוץ חדשות.

 
בית רומנו ניצל
התדר בבית רומנו (צילום: עמוד הפייסבוק של התדר)
התדר בבית רומנו (צילום: עמוד הפייסבוק של התדר)

הנה חדשות שישמחו הבוקר רבים מהמפגינים הצעירים בקפלן: "התדר" ניצל.

למי שלא מתגוררים בתל אביב, או שחצו את גיל 35, "התדר" הוא מרכז התרבות האלטרנטיבית הפופולרי ביותר בתל אביב בשנים האחרונות. מרכז של מוזיקה, אמנות ובילוי. הוא פועל בבית רומנו ההיסטורי שבדרום העיר, לצד מוסדות תרבות עירוניים נוספים.

בית רומנו נמכר לפני כשנה ליזמי נדל"ן, שהודיעו כי בכוונתם לסגור את המקום ולפתוח אותו מחדש כמלון בוטיק.

בית רומנו נמכר לפני כשנה ליזמי נדל"ן, שהודיעו כי בכוונתם לסגור את המקום ולפתוח אותו מחדש כמלון בוטיק

אתמול הודיע ראש עיריית תל אביב רון חולדאי כי בית רומנו יעבור לבעלות העירייה ויהפוך למבנה ציבורי, וכך תובטח פעילות מרכזי התרבות השונים שפועלים בו, לצד התדר. "היזמים", כתב חולדאי, "יפוצו בפרויקטים אחרים בעיר. העירייה תמשיך לשמר ולפתח את הנכס החשוב הזה בכל כוחה".

המהלך צפוי לככב (ובצדק) בקמפיין של חולדאי, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות בסוף אוקטובר. תנאיה המלאים של העסקה עדיין לא פורסמו, כך שלא ידוע מה קיבלו היזמים בתמורה לנכס ששוויו מוערך בכ-370 מיליון שקלים.

בטיים-אאוט התל אביבי מיהרו להגדיר את הודעתו של חולדאי אתמול כ"חדשות הכי טובות של השנה, ואולי גם החדשות הטובות היחידות של השנה".

 
ליזו נתבעת
ליזו בהופעה בקליפורניה, 27 במאי 2023 (צילום: Photo by Amy Harris/Invision/AP)
ליזו בהופעה בקליפורניה, 27 במאי 2023 (צילום: Photo by Amy Harris/Invision/AP)

שלוש רקדניות שליוו את כוכבת הפופ ליזו במסע ההופעות האחרון שלה הגישו אתמול תביעת פיצויים בבית המשפט בלוס אנג'לס בטענה כי הזמרת וחברת הניהול שלה יצרו עבור הרקדניות סביבת עבודה רעילה, כי סבלו מהטרדות מיניות מהאחראית עליהן וכי ליזו עצמה התעמרה בהן וביישה אותן.

על פי כתב התביעה, ליזו – הידועה כמי שחוגגת את גופה המלא ומעודדת דימויי גוף חיוביים – עלבה ברקדניות על כך שהעלו במשקל. עורך דינם של הרקדניות מסר לאן-בי-סי:

"האופן המדהים שבו ליזו וחברת הניהול שלה התייחסו לרקדניות עומד לכאורה נגד כל מה שליזו מייצג פומבית, בעוד שהרחק מעין הציבור היא עולבת ברקדניות שלה על משקלן ומביישת אותן באופנים שאינם רק בלתי חוקיים אלא לחלוטין מייאשים".

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה