אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 22 אוגוסט 2023

 
 
גל טרור קטלני

34 ישראלים נרצחו מתחילת 2023 בפיגועי טרור, מהם שלושה שנרצחו במהלך 48 השעות האחרונות. אנחנו רק באמצע חודש אוגוסט, וכבר עכשיו מספר הנרצחים הישראלים בפיגועי טרור גבוה יותר ממספר הנרצחים בכל השנה שעברה.

למעשה, מאז גל פיגועי ההתאבדות של האינתיפאדה השנייה לא הייתה שנה קטלנית כל כך.

כוחות ביטחון בחברון אחרי הפיגוע שבו נהרגה בת שבע ניגרי. 21 באוגוסט 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
כוחות ביטחון בחברון אחרי הפיגוע שבו נהרגה בת שבע ניגרי. 21 באוגוסט 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

אתמול נרצחה בת שבע ניגרי, גננת מההתנחלות בית חגי ואם לשלוש, כשחוליית מחבלים פתחה בירי לעבר הרכב שבו נסעה. ניגרי נהרגה במקום, ונהג הרכב, אריה גוטליב, נפצע קשה – כשכל זה מתרחש למול עיניה של בתה בת ה-12 של ניגרי שישבה במושב האחורי.

היום לפנות בוקר נעצרו בחברון שני פלסטינים החשודים בביצוע הפיגוע. השניים נעצרו על ידי לוחמי ימ"מ, צה"ל ושב"כ, שכיתרו את המבנה שבו הסתתרו. הם הסגירו את עצמם ללא התנגדות והועברו לחקירת שב"כ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו – שבמהלך השנה שעברה תקף בחמת זעם ובארסיות את ממשלת בנט-לפיד והאשים אותה באחריות לפיגועי 2022 – נדרש עכשיו להתמודד עם גל פיגועים גדול יותר בתקופת "ממשלת ימין מלא-מלא", שהבטיחה לשים קץ לטרור.

ניצני האליבי כבר בקעו אתמול: בממשלה מאשימים את איראן במימון הטרור בשטחים, למרות שבפועל הרוב המכריע של הפיגועים בוצעו על ידי בודדים שלא פעלו באורח מאורגן.

בממשלה מאשימים את איראן במימון הטרור בשטחים, למרות שבפועל הרוב המכריע של הפיגועים בוצעו על ידי בודדים

הגל הנוכחי ביהודה ושומרון מתאפיין גם בעלייה ניכרת בפיגועי הירי על צירי התנועה. גורם בטחוני בכיר המצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות" אומר כי מבחינת צה"ל זהו אחד האיומים הגדולים ביותר, שכן הפלסטינים מחזיקים בכלי נשק רבים, שלא מחייבים התארגנות מוקדמת שאפשר לעלות עליה באמצעים מודיעיניים ו"אי אפשר להציב חייל בכל 100 מטר בכביש" – ציטוט שנשלף, כך נראה, אחרי כל פיגוע בשטחים.

נתניהו, שהגיע אתמול עם שר הביטחון יואב גלנט, לזירת הפיגוע ליד חברון, הודיע כי יכנס הבוקר את הקבינט המדיני-ביטחוני, שאמור היה להתכנס רק בתחילת החודש הבא.

במקביל לכינוס הקבינט צפויה להתקיים הבוקר הפגנת מחאה של ראשי הרשויות ביהודה ושומרון מול משרד ראש הממשלה. "העלייה המתמשכת באירועי הטרור הרצחניים מראה כי התפיסה הנוכחית כשלה ויש לשנותה ומהר", הם כתבו בהודעה שפרסמו לקראת ההפגנה.

אתמול גם הופצה ברשתות החברתיות כרזה מטעם המתנחלים ובה תמונות כל ההרוגים בפיגועים השנה, הקוראת להדיח את אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס.

 
כדור בראש
רגע הירי בפלסטיני הלא חמוש (משמאל, בחולצה בהירה) בכפר ביתא, 21 באוגוסט 2023 (צילום: צילום מסך)
רגע הירי בפלסטיני הלא חמוש (משמאל, בחולצה בהירה) בכפר ביתא, 21 באוגוסט 2023 (צילום: צילום מסך)

סרטון המתעד את הרגע שבו בחור פלסטיני לא חמוש נפגע בראשו בירייה מאחור ונופל על הקרקע – הסעיר הלילה את הרשתות החברתיות הפלסטיניות.

האירוע התרחש אתמול בערב בכפר ביתא, ליד שכם, במהלך פעילות של יחידת מסתערבים של משמר הגבול, שנכנסה לכפר כדי לעצור מבוקש. על פי הדיווחים הפלסטינים, הנפגע פונה במצב אנוש לבית החולים רפידיא בשכם. מהמשטרה נמסר כי "המקרה בבירור".

על פי הדיווחים הפלסטינים, הנפגע פונה במצב אנוש לבית החולים רפידיא בשכם. מהמשטרה נמסר כי "המקרה בבירור"

מה שברור עוד לפני שיסתיים הבירור, זה שהנפגע התרחק מהחיילים וברגע שבו נפגע בראשו הוא לא סיכן איש. מאחר שמהסרטון אי אפשר להבין מה קרה לפני הירייה, ייתכן שהנפגע אכן השתתף ביידוי אבנים ובלוקים לעבר חיילי מג"ב שנכנסו לכפר.

הפגיעה בו ממרחק, שמתועדת בצורה מקפיאת דם, נראית – אין דרך נעימה לומר את זה – כמו הוצאה להורג.

 
הנרצח ה-151
מנכ"ל עיריית טירה עבד אלרחמן קשוע שנרצח ב-21 באוגוסט 2023 (צילום: עיריית טירה)
מנכ"ל עיריית טירה עבד אלרחמן קשוע שנרצח ב-21 באוגוסט 2023 (צילום: עיריית טירה)

האלימות לא עוצרת לרגע גם בתוך הקו הירוק, וה"משילות" שהבטיחה ממשלת הימין מלא-מלא רק הולכת ומתרחקת מאיתנו.

אתמול נרצח עבד אלרחמן קשוע, בן 60, מנכ"ל עיריית טירה ופעיל מוכר במפלגת רע"ם. וכאילו כדי להמחיש עד כמה מזלזלים העבריינים במגזר הערבי במשטרה, הרצח התרחש ממש בפתח תחנת משטרת טירה. באירוע נפצע בינוני חבר מועצת העיר של טירה וכן נפצע קל שייח' תושב העיר.

כאילו כדי להמחיש עד כמה מזלזלים העבריינים במגזר הערבי במשטרה, הרצח התרחש ממש בפתח תחנת משטרת טירה

בתקרית נוספת שהתרחשה אתמול, הונח רימון פירוטכני סמוך לביתו של ראש עיריית רהט, כנראה כדי לאותת לו שחייו בסכנה.

מהמשטרה נמסר אתמול כי לקשוע לא היה כל רקע פלילי. נראה כי לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, העבריינים בחברה הערבית מגדילים את הלחץ והטרור שהם מפעילים על עובדי ציבור שלא סרים למרותם.

על פי נתוני המשטרה משנת 2022, 15 ראשי רשויות יהודיים (מתוך 170 רשויות) דיווחו כי קיבלו איומים מעבריינים; באותה שנה דיווחו 28 ראשי רשויות ערביות (מתוך 85 ישובים) על איומים שקיבלו.

שר הפנים משה ארבל פנה אתמול לראש הממשלה נתניהו בדרישה לערב את שב"כ בחקירת הרצח בטירה. "ממשלת ישראל לא יכולה לעבור לסדר היום לאחר התנקשות וניסיונות התנקשות במועמדים לבחירות, בבכירים בעירייה או בנבחרי ציבור", כתב ארבל. "מדובר ברצח של סדרי שלטון".

 
פיץ' קוברת את הרפורמה
המשרדים הראשיים של סוכנות דירוג האשראי פיץ' (צילום: AP Photo/Business Wire)
המשרדים הראשיים של סוכנות דירוג האשראי פיץ' (צילום: AP Photo/Business Wire)

בשבוע עבר נרשמה אנחת רווחה בישראל כשסוכנות הדירוג פיץ' אישרה מחדש את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A+ והותירה את התחזית על "יציבה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' אף חגגו על הדוח, כמו מדובר בהוכחה שכל חוזי השחורות על מצבה של ישראל לנוכח ההפיכה המשטרית התבדו.

אלא שעתה מתבררת הסיבה לדוח האופטימי של פיץ': הסוכנות פשוט לא מאמינה שה"רפורמה המשפטית" של הממשלה הנוכחית תצא לפועל – ואפילו לא מאמינה שהממשלה הנוכחית תישאר בשלטון אחרי הבחירות הבאות.

"המסר המרכזי כאן הוא שזה לא יום הדין", אמר סדריק ברי, האנליסט הראשי של ישראל בפיץ', בריאיון ל"בלומברג" שפורסם אתמול.

"גם אם ממשלת ישראל תחזיק ארבע שנים, זה לא סביר שלאחר מכן תקום קואליציה דומה, כך שיידרשו רפורמות מאוד משמעותיות (כעת) כדי לגרום נזק משמעותי – ואנחנו לא חושבים שהממשלה הנוכחית הולכת לשם.

"גם אם ממשלת ישראל תחזיק ארבע שנים, זה לא סביר שלאחר מכן תקום קואליציה דומה"

"גם אם יש יציאה כלשהי של כסף ושל הון-אנושי, עדיין יש הרבה פעילות בישראל שהיא מספקת כדי להניע את הכלכלה. זו תמיד שאלה של קנה מידה".

 
חסידות בעלז בוחרת בש"ס
בית ספר תלמוד תורה של חסידות בעלז בירושלים. אילוסטרציה (צילום: קפדניקו / ויקיפדיה)
בית ספר תלמוד תורה של חסידות בעלז בירושלים. אילוסטרציה (צילום: קפדניקו / ויקיפדיה)

בחודש יוני 2022, בזמן שיאיר לפיד היה ראש הממשלה, אביגדור ליברמן שר האוצר וד"ר יפעת שאשה-ביטון שרת החינוך, נחתם הסכם בין משרד האוצר ומשרד החינוך לפיו רשת החינוך של חסידות בעלז תקבל תקציב מלא בתמורה לשילוב לימודי ליבה במוסדותיה.

חסידות בעלז היא השנייה בגודלה, אחרי חסידות גור, וברשת שלה לומדים כ-9,000 תלמידים ב-11 בתי ספר שונים. החלטת האדמו"ר מבעלז לשלב לימודי אנגלית, מתמטיקה ולשון בלימודי החסידות נתפסה כהיסטורית.

אבל אז הכנסת התפזרה ופני כולם היו לבחירות, וראש האופוזיציה אז בנימין נתניהו ביקש לחזק את סיכויו לחזור לשלטון. הוא הבטיח כי חסידות בעלז תקבל את התקציב המלא – מעל מיליארד שקל – אבל בלי הצורך להתחייב לשלב לימודי ליבה. בעלז נסוגה מההסכם, וההזדמנות ההיסטורית הוחמצה.

14 חודשים קדימה, וכתשעה חודשים מאז נחתמו ההסכמים הקואליציונים והוקמה הממשלה, ראשי החסידות גילו שאצל נתניהו דיבורים זה כמו חול – אבל אין מה לאכול. בצר להם, פנו למקום היחיד שבו זרימת הכספים מובטחת ומילה היא מילה: רשת החינוך של ש"ס.

בצר להם, פנו ראשי חסידות בעלז למקום היחיד שבו זרימת הכספים מובטחת ומילה היא מילה: רשת החינוך של ש"ס

אתמול פורסם כי ש"ס דורשת להעביר אל רשת "מעיין החינוך" שלה את בתי הספר של בעלז – חסידות אשכנזית שבחלק מבתי הספר שלה בכלל מלמדים ביידיש. משמעות המעבר בפועל היא הגדלת תקציב "מעיין החינוך" בעשרות אחוזים – מבלי לחייב את בתי הספר של בעלז בלימודי ליבה.

"פירות הבאושים של ההסכמים הקואליציוניים מבשילים עתה לנגד עינינו", כותבת הבוקר מירב ארלוזורוב ב"דה מרקר". "מיליארדי השקלים שקיבלו שתי רשתות החינוך הפוליטיות (של ש"ס ויהדות התורה) נתנו להן עדיפות מכרעת בתוך החברה החרדית. לכל בתי הספר החרדיים האחרים לא תהיה ברירה אלא להצטרף לאחת משתי הרשתות, שהופכות עקב כך לכוח הפוליטי והכלכלי הדורסני של החברה החרדית".

"זהו שיאו של תהליך ההרס העצמי של ישראל בהנהגת נתניהו", מוסיפה ארלוזורוב. "האוטונומיה החרדית מתעצמת בקצב מסחרר, עם מיליארדי שקלים של תקציבים ועם גידול דמוגרפי של 4% בשנה — שזורמים כדי לחזק את שתי המפלגות החרדיות המובילות, ולהבטיח את שליטתן בפוליטיקה הישראלית לעד".

 
פסטיבל פייר חוזר?
בילי מקפרלנד, מפיק ההונאה "פסטיבל פייר", בעת מעצרו במרץ 2018 (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)
בילי מקפרלנד, מפיק ההונאה "פסטיבל פייר", בעת מעצרו במרץ 2018 (צילום: AP Photo/Mark Lennihan)

הנה מה שיכול להיחשב שיא החוצפה: בילי מקפרלנד, היזם היהיר שעמד מאחורי "פסטיבל פייר" (Fyre) – אירוע שהפך לשם נרדף לשרלטנות ונחשב לכישלון הגדול ביותר בתולדות הפקת הפסטיבלים בעולם, כישלון שגם הונצח בשני סרטים תיעודיים שומטי לסת ב-2019 – הודיע אתמול שהוא מתחיל למכור כרטיסים ל"פסטיבל פייר 2.0".

מקפרלנד, שסיים לרצות מאסר על חלקו בהונאת הפתאים שרכשו במיטב כספם כרטיסים לפסטיבל הראשון – ששווק באינסטגרם כאירוע יוקרתי ונוצץ והסתיים בפיאסקו בוץ מביך – הודיע בסרטון שהעלה הפעם לטיקטוק כי הפסטיבל החדש ייערך בקריביים לקראת סוף השנה.

לפסטיבל עוד אין ליין-אפ, לא ברור איזה אמנים שמכבדים את עצמם יסכימו לקשור את שמם אליו, ואפילו לא ברור היכן הוא יתקיים – אם בכלל יתקיים – אבל מקפרלנד חסר המעצורים כבר מוכר כרטיסים ב-$500.

לטענתו, כי הוא עובד בשיתוף פעולה עם אחת מחברות הטלוויזיה הגדולות והטובות בעולם, ומצהיר שהוא גם עומד להעלות מחזמר בברודווי המבוסס על סיפור פסטיבל פייר הראשון.

 
זה מטוס? זו ציפור? זו שקארי ריצ'רדסון
שקארי ריצ'רסון מארה"ב חוגגת את זכייתה במדליית הזהב בריצת מאה מטרים אליפות העולם לאתלטיקה, 21 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Ashley Landis)
שקארי ריצ'רסון מארה"ב חוגגת את זכייתה במדליית הזהב בריצת מאה מטרים אליפות העולם לאתלטיקה, 21 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Ashley Landis)

האצנית האמריקאית שקארי ריצ'רסון היא אלופת העולם החדשה בריצת מאה מטר, ולפיכך יכולה להוסיף לכרטיס הביקור שלה את התואר "האישה המהירה בעולם".

אתמול ריצ'רדסון הגשימה את חלומה וזכתה במדליית הזהב באליפות העולם באתלטיקה, וקבעה שיא אישי, שהוא גם שיא אליפות – 10.65. כעת היא תתכונן להגשים את חלומה גם באולימפיאדה בפריז בשנה הבאה.

את האולימפיאדה הקודמת, בטוקיו, ריצ'רדסון פספסה לאחר שהושעתה בעקבות שימוש במריחואנה. מה שאומר שהיא גם יכולה להוסיף לשמה את התואר "הסטלנית המהירה בעולם".

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה