אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 17 אוגוסט 2023
 
בדרך לשביתה כללית?

כל העיתונים בישראל נעטפו הבוקר בצילום של הרמטכ"ל הרצי הלוי ובציטוט המפורסם של דוד בן-גוריון "תדע כל אם עברייה כי הפקידה גורל בניה בידי מפקדים הראויים לכך".

את המודעות היקרות (והמלחיצות! הן יוצרות אווירה צפון-קוריאנית) מימן "פורום העסקים", שמורכב מ-200 ראשי חברות גדולות במשק. הם מנמקים את המודעות יוצאות הדופן בדאגתם מפני ההשתלחויות האחרונות ברמטכ"ל ובראשי צה"ל.

עמוד השער של "ידיעות אחרונות" ו"הארץ", 17 באוגוסט 2023
עמוד השער של "ידיעות אחרונות" ו"הארץ", 17 באוגוסט 2023

"כל השתלחות ברא"ל הלוי, שעושה לילות כימים, לאורך שנים, כדי לשמור על הבטחון של כולנו וליצור למדינת ישראל הרתעה אפקטיבית מהזוממים להשמידה, מהווה פגיעה חמורה בביטחון המדינה ופגיעה בציבור כולו. אנו חברי פורום העסקים לא נאפשר פגיעה כזו", נכתב במודעה.

נדב איל מדווח הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כי בעקבות ההתבטאויות הרבות של בכירים בקואליציה, לפיהן הם לא מתכוונים לציית לפסיקות בג"ץ אם אלו יסתרו את החלטות הממשלה – קיימו הלילה בכירי המגזר העסקי פגישת חירום, בה השתתפו יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד לצד מנכ"לי בנקים והחברות הגדולות במשק.

בין הצדדים, מדווח איל, הייתה הסכמה גורפת כי במקרה שבו הממשלה תפסיק לציית להוראות בית המשפט, תוכרז שביתה כללית במשק ללא הגבלת זמן.

יש הסכמה גורפת כי במקרה שבו הממשלה תפסיק לציית להוראות בית המשפט, תוכרז שביתה כללית במשק ללא הגבלת זמן

בר-דוד מצוטט כמי שאמר כי אי-ציות להחלטות בית המשפט הוא "חציית כל הקווים, שבירת כל הכלים, על כל המשמעויות. אנחנו לא ניתן למשבר חוקתי כזה להתרחש, ולא נשב מהצד".

 
תל אביב נחסמת לכבוד נתניהו
נסיעת מבחן של הרכבת הקלה ביפו, 16 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
נסיעת מבחן של הרכבת הקלה ביפו, 16 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אם אתם לא מוכרחים להיכנס לתל אביב עם מכונית, מומלץ שלא תעשו זאת הבוקר. המלצה כזו כבר הופיעה כאן כמה פעמים בחודשים האחרונים, תמיד בהקשר של ימי שיבוש שונים, שהוכרזו מראש כמחאה על ההפיכה המשטרית.

הפעם הסיבה היא ביקורו החגיגי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמגיע לסקור את תוואי הקו האדום של הרכבת הקלה, שיחל לפעול מחר (שישי). לכבוד הביקור הממלכתי ייחסמו הבוקר רחובות וצירי תנועה רבים, והם יישארו חסומים עד שעות אחר הצהריים.

לכבוד הביקור הממלכתי ייחסמו הבוקר רחובות וצירי תנועה רבים, והם יישארו חסומים עד שעות אחר הצהריים

קבוצות המחאה הודיעו שלמרות המאמץ המשטרתי החריג לגונן על ביקורו של נתניהו ולבודד אותו מקולות המחאה, הם יעשו כל שביכולתם לשבש את ביקורו של ראש הממשלה.

"כוח קפלן" אף שלח מכתב למפכ"ל המשטרה, בטרם תוגש עתירה לבג"ץ בנושא, בו נכתב בין היתר:

"מדובר בטרללת עבור בני הזוג נתניהו. משטרת ישראל מבצעת פשע נגד הציבור ומכניסה עיר שלמה להסגר כי הרודן מבקש לנסוע ברכבת ללא הפגנה בסביבה. זהו מהלך זדוני שנועד להתעמר בציבור הליברלי והיצרני, לפגוע בפרנסתו בשביל סיבוב יח"צ של נתניהו".

ראשי המחאה אף מתכננים שורת הפגנות היום ומחר, על מנת להזכיר לציבור בין היתר את העובדה המצערת שהקו האדום של הרכבת הקלה – שיוצא לדרך באיחור קל של כשלושים שנה ובחריגות תקציב של מיליארדים – לא יפעל בשבתות.

 
סינדרום הש"ג של ראש הממשלה
בנימין נתניהו מגיע למסור עדות בוועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון, 21 ביולי 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
בנימין נתניהו מגיע למסור עדות בוועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון, 21 ביולי 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

בזמן שנתניהו יבקר היום בתל אביב, מומלץ לשריו בהווה ובעבר לבדוק שהוא לא זורק אותם מתחת לגלגלי הרכבת הקלה.

הכתב אמוץ שפירא חושף הבוקר ב"כאן ב" את הסיכומים שהגישו באי כוחו של ראש הממשלה לוועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון, ומהסיכומים עולה כי נתניהו לא מוכן לשאת באחריות לבדו.

"לא ייתכן כי שרי הדתות והתיירות לדורותיהם, שנקבעו כאחראים לניהול האתר בהחלטות ממשלה, לא יוזהרו – וראש הממשלה יוזהר באחריות על-מיניסטיאלית כגורם יחיד", נאמר במסמך, הטוען כי הטלת האחריות על נתניהו מהווה "סינדרום ש"ג הפוך": גלגול האחריות על ראש הממשלה במקום על הדרגים שהיו אחראים לנושא.

נתניהו הוא אחד מאלה שקיבלו מוועדת החקירה הודעת אזהרה לפני שנה בדיוק, בה נאמר כי "נתניהו לא פעל כמצופה מראש ממשלה לתיקון המצב, ולא דאג למעקב יעיל אחר טיפול הממשלה בעניין, גם לאחר שבמסגרת דיון בהחלטת ממשלה בשנת 2016 הובהר שהחלטות ממשלה קודמות בנושא לא יושמו".

"נתניהו לא פעל כמצופה מראש ממשלה לתיקון המצב, ולא דאג למעקב יעיל אחר טיפול הממשלה בעניין"

45 בני אדם נהרגו ו-102 נפצעו באסון שהתרחש בל"ג בעומר במהלך הילולת הרשב"י בהר מירון. זהו האסון האזרחי הגדול ביותר בתולדות המדינה.

 
"אחים לנשק" נגד החרדים
גברים חרדים באוטובוס. אילוסטרציה (צילום: אביר סולטן/פלאש90)
גברים חרדים באוטובוס. אילוסטרציה (צילום: אביר סולטן/פלאש90)

"מלחמות השבת" סביב הפעלת הרכבת הקלה נמצאות רק בראשיתן, וכנראה יוחרפו מאוד בשבועות הקרובים. אלה יצטרפו לעימותים אחרים בין חילונים לחרדים – סביב המאמץ החרדי להעלים תמונות של נשים מהמרחב הציבורי וסביב הניסיונות לדחוק ולהצר צעדיהן של נשים בתחבורה הציבורית.

האירועים הללו אינם חדשים, כמובן. הם מלווים את המדינה כמעט מראשיתה. ויכוחים כאלה נערכים כבר שנים. אבל נראה כי ההקצנה הכללית בציבור בעקבות חוקי ההפיכה המשטרית – כולל הכעס על הכוונה לחוקק חוק גיוס שמוגן מפני ביקורת שיפוטית – גרמה לחילונים רבים לאבד את סבלנותם.

נראה כי ההקצנה הכללית בציבור בעקבות חוקי ההפיכה המשטרית גרמה לחילונים רבים לאבד את סבלנותם

אתמול הופץ ברשתות החברתיות סרטון שבו נראות נשים לבושות בחולצות של קבוצת המחאה "אחים לנשק", כשהן שרות באוטובוס "הבאנו שלום עליכם" לכמה חרדים אומללים, שנקלעו בעל כורחם לסיטואציה מביכה מאוד מבחינתם, ושהתקשו להסתיר את מצוקתם.

הסרטון מעורר ויכוחים רבים ברשתות החברתיות, ומצטרף למחאות המתארגנות נגד השבתת התחבורה הציבורית בשבת ולתוכנית להוציא בשבוע הבא מצעד של נשים לרחובות בני ברק – כדי לטלטל את החברה החרדית ולהזכיר למנהיגיה, שאם הם ימתחו את החבל יותר מדי, הוא עשוי להיקרע.

 
יש אישור לעסקת הענק
ניסוי במערכת חץ 3 (צילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון)
ניסוי במערכת חץ 3 (צילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון)

ארצות הברית אישרה הלילה רשמית את עסקת המכירה הענקית של מערכת "חץ 3" הישראלית לגרמניה, כך הודיע הבוקר משרד הביטחון.

המדובר בעסקת הנשק הגדולה בתולדות המדינה, בשווי של כ-14 מיליארד שקל.

"האישור האמריקני שהתקבל הלילה מהווה הבעת אמון ביכולותיהן יוצאות-הדופן של התעשיות הביטחוניות בישראל", אמר בתגובה שר הביטחון יואב גלנט. "מדובר בהחלטה משמעותית שתסייע לבניין כוחה הטכנולוגי והכלכלי של ישראל".

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר, הוסיף:

"מדובר בהסכם היסטורי בעל משמעויות מרחיקות לכת. עסקת הייצוא הביטחונית הגדולה בתולדות המדינה תזניק לשיא חדש את היצוא הביטחוני הישראלי, שרק בשנה החולפת רשם שיא של 12.5 מיליארד דולר. היא תייצר מאות מקומות עבודה חדשים ותביא תנופה נוספת לתעשיות הביטחוניות".

 
צה"ל שוב פועל בג'נין
שיירה של כלי רכב צבאיים במהלך הפשיטה הישראלית על מחנה הפליטים בג'נין, 3 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/ Majdi Mohammed)
שיירה של כלי רכב צבאיים במהלך הפשיטה הישראלית על מחנה הפליטים בג'נין, 3 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/ Majdi Mohammed)

חודש וחצי אחרי מבצע "בית וגן", כוחות צה"ל נכנסו לפנות בוקר לג'נין ועצרו שני מבוקשים. במהלך הפעילות נפתחה אש על הכוח ובחילופי הירי נהרג הפלסטיני אבו עלי כסתוני, בן 32, שהיה מבוקש על ידי כוחות הביטחון.

במערכת הביטחון גוברים הקולות לצאת למבצע נוסף בג'נין על רקע עלייה בניסיונות הפלסטינים לבצע פיגועים בשטחים, כך דיווח אתמול אמיר בוחבוט, הכתב הצבאי של "וואלה".

על פי הדיווח, מערכת הביטחון מתמודדת עם עשרות התרעות לפיגועים מדי יום, כ-84 מעצרים בממוצע כל שבוע, 15 מקרים בממוצע ביום של ידוי אבנים, ולפחות שני מקרים של השלכת בקבוקי תבערה ביום.

 
האלימות ממשיכה להשתולל
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

במשרד לביטחון לאומי יקיימו הבוקר ישיבה ראשונה במסגרת התוכנית בעלת השם המסורבל "מסלול ירוק למיגור הפשיעה במגזר הערבי", כשברקע העימות הפומבי שנערך אתמול בין מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי לשר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר.

שבתאי נאם אתמול בטקס חילופי מפקדי מג"ב בלוד, ומול השר הממונה הבהיר בנחרצות כי "למשטרה יש רק מצפן אחד והוא החוק והדין תמיד".

ובינתיים, האלימות ממשיכה להשתולל בכל מקום. אתמול אחר הצהריים נורה למוות צעיר בן 21 בג'לג'וליה, ונער בן 15 שנקלע למקום נפצע באורח בינוני.

אתמול אחר הצהריים נורה למוות צעיר בן 21 בג'לג'וליה, ונער בן 15 שנקלע למקום נפצע באורח בינוני

דקות לאחר מכן נרצח נער בן 16 לאור יום ליד גן שמואל מיריות מאופנוע חולף. שלושה בני אדם נפצעו קשה באירוע הזה. הנער שנרצח לא היה – ככל הנראה – היעד המתוכנן לחיסול. שניים מהפצועים באירוע – אבי ביטון ובנו ירין – הם בעלי תיקים פליליים רבים והרשעות קודמות על מעשי אלימות שונים.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה