אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 7 אוגוסט 2023

 
 
"תוכנית ההכרעה" יצאה לדרך

לפני שש שנים תיאר בצלאל סמוטריץ' במאמר שפרסם ב"השילוח" את מה שהוא כינה אז "תוכנית ההכרעה" של הימין.

לפי תוכניתו, יש להביא בכוונה תחילה לעימות גדול בין הפלסטינים בגדה המערבית לבין היהודים, בהתנחלויות ובתוך שטחי ישראל – עימות שבשיאו צה"ל יתקוף במלוא עוצמתו את הפלסטינים, יהרוג בהם ויחריב את כפריהם, עד כדי כך שרוב הפלסטינים ירצו להגר מהאזור.

מי שיישאר, על פי סמוטריץ', יסכים לחיות תחת שלטונה של ישראל במעין אוטונומיה תרבותית שאותה הגדיר כ"פחות מדמוקרטיה".

חוות טליה, מזרחית לבית יתיר ודרומית לחברון (צילום: אלדד רפאלי)
חוות טליה, מזרחית לבית יתיר ודרומית לחברון (צילום: אלדד רפאלי)

כשהתוכנית פורסמה, אפשר היה להתייחס אליה בביטול כתוכנית קיצונית משולי השוליים הבלתי מקובלים של הפוליטיקה הישראלית. שש שנים חלפו, סמוטריץ' הוא שר האוצר של ישראל ובמקביל גם שר במשרד הביטחון – ונראה שהתוכנית הקיצונית שלו קורמת עור וגידים לנגד עינינו בימים אלה.

המתנחלים פיזרו בכל רחבי הגדה המערבית עשרות "חוות רועים" – כמו מאחז עין ציון ליד רמאללה, שמתוכו יצאה הקבוצה שנכנסה בליל שבת לעימות עם פלסטינים בבורקה, שבו נורה למוות הפלסטיני קוסאי מעטאן ונפצע קשה המתנחל יחיאל אינדור מעופרה, שחשוד כי ירה למוות במעטאן.

מאחורי פיזור חוות הרועים הללו עומד עיקרון פעולה פשוט: מעט אנשים תופסים הרבה שטח. אין מספר מדויק, אך ההערכות הן שבכל רחבי הגדה המערבית פזורים כעת עשרות "חוות רועים" שנשלטות על ידי מה שמכונה בישראל "נוער הגבעות", כשבעצם מדובר במיליציות אזרחיות חמושות, הנכונות להיכנס בכל רגע לעימותים אלימים עם השכנים הפלסטינים.

מאחורי פיזור חוות הרועים הללו עומד עיקרון פעולה פשוט: מעט אנשים תופסים הרבה שטח

העימותים הללו מגדילים את מעגל הטרור ומכניסים אליו עוד ועוד פלסטינים, שלא בהכרח התכוונו קודם להיכנס לפעילות אלימה כזו, אבל מרגישים שמאיימים על הקרקע השייכת להם.

הפרשן הצבאי הוותיק רון בן-ישי, הידוע כמתון וזהיר וכמי שמתרחק כמו מאש מתיאוריות קונספירציה, פרסם אתמול מאמר חריג בחריפותו ב-ynet, שבו הוא כותב:

"רצח סייר הביטחון חן אמיר ז"ל והעימות הקטלני ליד הכפר בורקה בסוף השבוע האחרון הם שני חלקים של אותו פאזל: גל טרור ערבי וגל טרור יהודי בשטחי יהודה ושומרון ובמדינת ישראל, שגואים זה לעומת זה, ואם לא ייבלמו הם עתידים להטביע אותנו בנחילי דם והרס.

"הטרור היהודי מדאיג יותר, מפני שמניעה אותו אסטרטגיה ותוכנית מדינית סדורה ויש לו תמיכה רבת עוצמה בממסד הפוליטי בישראל. זו הסיבה שהממשל האמריקאי הגדיר את אירוע הדמים בבורקה ביום שישי כ'מתקפת טרור יהודית'. לצערנו, ההגדרה הזו היא מדויקת והיא ממש מתבקשת מבדיקה קצרה של העובדות שהובילו לעימות.

"תושבי המאחז הבלתי חוקי עוז ציון יצאו לבצע את הפעולה, כנראה כחלק מתוכנית גדולה יותר, שנועדה להגביר את החיכוך בין יהודים ופלסטינים ביהודה ושומרון באופן שיטיח אותם אלו באלו, ויביא לעימות גדול ומדמם. אחרת אי אפשר להבין את נסיבות המקרה".

בן-ישי מעריך, כי בחודש הבא תגיע השעה שבה תואץ "תוכנית ההכרעה" של סמוטריץ', שמבין כי הסיטואציה הפוליטית בישראל היא שעת כושר נדירה להוציא לפועל את תוכניתו הוותיקה. "תחזיקו חזק", מסכם בן-ישי את מאמרו, "העיקר עוד לפנינו".

 
העיניים נשואות צפונה בדאגה
טילים בשמיים ליד שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, סוריה, בינואר 2019 (צילום: SANA via AP)
טילים בשמיים ליד שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, סוריה, בינואר 2019 (צילום: SANA via AP)

לפחות ארבעה חיילים סורים נהרגו לפנות בוקר בסוריה, בהתקפת טילים של ישראל.

הטלוויזיה הממלכתית של סוריה דיווחה, כי ההתקפה נערכה בסביבות השעה 2:20 והגיעה מכיוון רמת הגולן. מקור צבאי סורי סיפר לרשת הטלוויזיה הסורית, כי חלק מהטילים הישראלים יורטו.

הכתב לענייני ערבים של עיתון "הארץ" ג'קי חורי מצטט הבוקר מקורות באופוזיציה הסורית, לפיהם "התקיפה כוונה למתחמים של מיליציות איראניות, שחלקם משותפים להן ולצבא הסורי, ושממוקמים מערבית לדמשק, בפרבר צפוני של העיר".

במקביל, בשעה שש הבוקר פורסמו דיווחים פלסטיניים ראשונים לפיהם כוח צה"ל נכנס הלילה לג'נין, ובמקום יש חילופי ירי בין חיילי צה"ל לחמושים פלסטינים.

הפלסטינים דיווחו הבוקר כי כוח צה"ל נכנס הלילה לג'נין, ובמקום יש חילופי ירי בין חיילי צה"ל לחמושים פלסטינים

אתמול לפנות ערב חיסלו לוחמי ימ"מ שלושה מחבלים שהיו בדרכם לפיגוע בישראל. על פי מודיעין שאסף שב"כ, השלושה יצאו ממחנה הפליטים ג'נין כשהם חמושים בנשק אוטומטי, על מנת לבצע פיגוע מתוך מכוניתם. לוחמי ימ"מ ארבו להם סמוך לכפר עראבה והרגו אותם. במכוניתם של ההרוגים נמצא רובה סער מסוג M-16 ומחסניות שעליהן הודבקו תמונות של מחבלים מג'נין שחוסלו בעבר.

בהודעה משותפת לצה"ל, שב"כ ומג"ב, נמסר אתמול:

"כוחות הביטחון פעלו להסרת איום מיידי וסיכלו חוליית מחבלים שיצאה ממחנה הפליטים ג'נין, אשר הייתה בדרכה לביצוע פיגוע. ראש החוליה שנהרג הוא נאיף אבו-סויס, בן 26, ממחנה הפליטים ג'נין, שהיה מעורב בפעילות צבאית נגד כוחותינו ובקידום פעילות צבאית בהכוונת גורמי טרור מרצועת עזה".

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי תיאר את הפעולה כ"מדויקת, משמעותית ומהירה" והוסיף:

"על הפיגוע בתל אביב לא היה לנו מודיעין מקדים ואם היה – היינו נוקטים בפעולה דומה של סיכול מראש. אין לנו התרעות על ירי מעזה שצפוי בתגובה, אך אנו ערוכים לתרחישים דומים".

 
ראש שב"כ על הכוונת
ראש שב"כ רונן בר בטקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין, 6 בנומבר 2022
ראש שב"כ רונן בר בטקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין, 6 בנומבר 2022

דווקא על רקע ההסלמה בצפון ופעילות צה"ל ושב"כ בסיכול הטרור בשטחים, מדהים לשמוע את חברי הממשלה יוצאים למתקפה אישית נגד ראשי מערכת הביטחון.

אתמול הצטרף לרשימת המושמצים ראש שב"כ רונן בר, על כך שהזהיר את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי טרור המתנחלים בשטחים מעודד את הטרור הפלסטיני.

בעקבות דבריו, בר הפך למטרה למתקפה אתמול מכיוון שרים וח"כים. טלי גוטליב, למשל, הצהירה כי "רעיונות השמאל הגיעו גם לצמרת השב"כ. עומק ה'דיפ סטייט' הגיע לראש השב"כ ולראשי צה"ל". ח"כ לימור סון הר-מלך הוסיפה:

"לצערי הרב, היום כבר כולם יודעים שיש תקרת זכוכית בתוך הצבא ובמערכת הביטחון – רק אנשים עם דעות מאוד מסוימות מקודמים, וכאלה שחושבים אחרת לא מקודמים. דעות שהן מאוד מאוד הרסניות לעם ישראל"

היחיד מהקואליציה שגינה את הדברים ויצא להגנתו של בר, הוא שר הביטחון יואב גלנט. מראש הממשלה נתניהו לא נשמעה ולו מילה בנושא.

 
הפגנה יוצאת דופן בתל אביב
מפגינים נושאים ארונות קבורה במיצג מחאה בתל אביב נגד אוזלת היד של הרשויות בטיפולן באלימות בחברה הערבית, 6 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
מפגינים נושאים ארונות קבורה במיצג מחאה בתל אביב נגד אוזלת היד של הרשויות בטיפולן באלימות בחברה הערבית, 6 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

תל אביב למודת הפגנות ענק בחודשים האחרונים. ההפגנה שנערכה בה אתמול בערב לא הייתה גדולה כמו הפגנות המחאה השבועיות בקפלן, אבל הייתה חשובה ואפילו מרגשת מבחינות רבות.

בהפגנה נגד אוזלת ידה של הממשלה מול האלימות והפשיעה בחברה הערבית, השתתפו כ-5,000 מפגינים – יהודים וערבים – אשר צעדו מכיכר הבימה למוזאון תל אביב, כשהם נושאים ארונות קבורה המסמלים את 140 הנרצחים בחברה הערבית מאז תחילת השנה.

סולימאן אל עמור, ממארגני ההפגנה, אמר:

"רצינו להביא את הסבל של החברה הערבית לאנשים שיושבים בבתי הקפה בתל אביב, כדי שידעו איך הממשלה מפקירה אותנו".

ותומר לוטן, שהיה מנכ"ל המשרד לביטחון פנים בממשלה הקודמת, אמר:

"אפשר לנצח את זה. 2022 הייתה השנה הראשונה מזה עשור שמספר הנרצחים החל לרדת. זה קשור להחלטה של ראש הממשלה והשרים. לצערי, זה לא קורה ואנחנו רואים טרגדיה".

ובזמן שההפגנה התקיימה, התקבל הדיווח על ההרוג ה-141, קורבן שוד בכפר מוקייבלה שבעמק יזרעאל.

ובזמן שההפגנה התקיימה, התקבל הדיווח על ההרוג ה-141, קורבן שוד בכפר מוקייבלה שבעמק יזרעאל

 
לשם שינוי, נתניהו צודק
ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון ל"בלומברג", 6 באוגוסט 2023 (צילום: צילום מסך, "בלומברג")
ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון ל"בלומברג", 6 באוגוסט 2023 (צילום: צילום מסך, "בלומברג")

הריאיון שהעניק ראש הממשלה בנימין נתניהו לסוכנות "בלומברג", ששודר אתמול לפנות בוקר, הפך לכותרת ראשית בכל כלי תקשורת ולמרכז השיח הציבורי אתמול.

"נתניהו אמר כי בכוונתו לפעול לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ולאחר מכן יעצור את קידום חקיקת ההפיכה המשטרית", פתח "הארץ" את הדיווח שלו.

"נתניהו אישר כי החוק הבא מהמהפכה המשפטית שיובא לאישור בכנסת הוא השינוי בוועדה לבחירת שופטים – אך לדבריו, "זה מה שנשאר, אחריו נעצור בקידום חוקים בנושא'", כתבה מורן אזולאי ב-ynet.

ובחדשות 12 דווח: "נתניהו אמר כי הוא לא מתכוון לקדם את הרפורמה המשפטית במלואה כפי שהממשלה תכננה. במקום זאת, סיפר נתניהו כי יעצור אחרי שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים".

דיווחים דומים הופיעו גם בוואלה, "כאן", גלי צה"ל – ואפילו בזמן ישראל.

דובר הליכוד התמרמר כי דבריו של נתניהו סולפו. כנראה שככה זה כשהאמינות שלך ברצפה – איש לא טרח לבדוק את הטענה. אבל במקרה הזה, לפחות, הטענה מוצדקת.

"אמרת שתבקש להשיג קונצנזוס רחב על הצעדים הבאים ברפורמה המשפטית", פונה המראיינת לנתניהו, "מה הם הצעדים הבאים?"

ונתניהו משיב:

"עצרתי את החקיקה המשפטית לשלושה חודשים כדי להשיג קונצנזוס מהצד השני ולצערי לא השגתי זאת. אז העלנו חלק יחסית מינורי של הרפורמה, העברנו את זה, ואז אמרתי שאני אתן לזה עוד כמה חודשים כדי שנגיע לקונצנזוס – על מה? זה כנראה יהיה על הרכב הוועדה לבחירת שופטים. זה, למעשה, כל מה שנשאר – כי את שאר הדברים אני לא חושב שאנחנו צריכים לחוקק".

האם נתניהו מתכוון להתקדם עם החקיקה לשינוי הוועדה לבחירת שופטים? כנראה שכן. האם זה מה שהוא אמר בריאיון? לא בדיוק.

לא נותר אלא להצטער, שלא הייתה שם מראיינת ישראלית, שמתמצאת היטב בנבכי המהפכה המשטרית ומכירה היטב את שפת הספין של נתניהו, כדי לשאול אותו את שאלות ההבהרה המתבקשות.

 
הרב טאו יוצא למלחמה
הרב צבי טאו (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
הרב צבי טאו (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

מעטים בישראל מכירים את הרב צבי טאו, מנהיגם הרוחני של החרדים הלאומיים ושל מפלגת נעם, שחסידיו מפוזרים היום במוקדי קבלת ההחלטות המרכזיים של ישראל. בגיל 86, הוא נחבא אל הכלים, מתרחק מתקשורת כמו מאש, ומפיץ את הבשורה שלו באמצעות תלמידיו הנאמנים, הכותבים את השיעורים מפיו ומעבירים אותם הלאה.

חיים לוינסון מפרסם הבוקר ב"הארץ", כי בספר חדש שיצא לאחרונה מכונסות הרצאות של הרב טאו שבהן הוא טוען כי ההומוסקסואליות היא פשע נגד האנושות המאיים להחריב את מדינת ישראל ואת היהדות.

הרב טאו טוען כי ההומוסקסואליות היא פשע נגד האנושות המאיים להחריב את מדינת ישראל ואת היהדות

לפי טאו, באומה מתפשטת "מחלה קטלנית המאיימת להרוס את חייה" וכי ישראל מאוימת כעת על ידי "חלושי הנפש בקרבנו" המבקשים להפוך את ישראל ל"סדום מודרנית" ומשתמשים לשם כך בשליטתם בתקשורת ובמערכות החינוך והמשפט.

לנוכח הסכנות הללו, דורש טאו מתלמידיו "לנהוג באומץ וללא מורא בהצבת עמדה והבעת דעה מול כל רעיון ושיטה הבאים לכלות את כרם ישראל".

גם הקריאה הזו היא מפתח חיוני להבנת האירועים הדרמטיים המטלטלים את ישראל בחודשים האחרונים.

 
לשתות קפה בשבת בירושלים
הפגנה של תנועת התעוררות בגן השושנים בירושלים נגד העירייה ודרישתה להפעיל בית קפה במקום שלא יהיה פתוח בשבת, 6 במאי 2023 (צילום: עמוד הפייסבוק של תנועת התעוררות)
הפגנה של תנועת התעוררות בגן השושנים בירושלים נגד העירייה ודרישתה להפעיל בית קפה במקום שלא יהיה פתוח בשבת, 6 במאי 2023 (צילום: עמוד הפייסבוק של תנועת התעוררות)

בזמן שהחילוניות מותקפת על ידי רבנים חשוכים וקואליציה משיחית-קיצונית, הסעד היחיד שנותר לליברלים הוא בית המשפט.

אתמול הורה בית המשפט המחוזי בירושלים לעיריית ירושלים לבטל חוזה שכירות שדרש מבית קפה לא לפעול בשבתות וחגים. ההחלטה מהווה ניצחון משמעותי לתנועה החילונית בעיר.

עיריית ירושלים פרסמה מכרז להקמת בית קפה בגן השושנים ואחד מתנאי המכרז קבע כי בית הקפה לא יפעל בשבת, למרות שאין חוק עזר האוסר על הפעלת עסקים בשבת. בתגובה לדרישה, עתרה תנועת "התעוררות" לבית המשפט.

"כשם שאין בסמכותו של גורם מנהלי/מקצועי בעירייה לאסור במישרין פתיחת בית קפה בהתחשב בשיקולים של מסורת דתית", כתבה השופטת שירלי רנר בהחלטתה, "כך גם אין בסמכותו לאסור בעקיפין פתיחת בית קפה, בהתחשב בשיקולים של מסורת דתית במסגרת התקשרות חוזית".

אדיר שוורץ, יו"ר תנועת התעוררות בירושלים, אמר בתגובה לפסיקה:

"זהו ניצחון חשוב לירושלים ולציבור הליברלי בעיר. מנענו בבית המשפט תקדים מסוכן שיכל להשליך על מכרזים נוספים בשלל תחומים. ירושלמים הם אלו שיקבעו האם בית הקפה מתחת לביתם יהיה פתוח או סגור בשבת, רק הם".

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה