אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 13 אוגוסט 2023
 
צה"ל מתפרק - ונתניהו שותק

אולפן שישי של ערוץ 12 לא מצטיין בפתיחים מעודנים ומרומזים. נוהגים שם לפתוח את התוכנית עם מכת פטיש חמישה ק"ג על הראש, כדי שהצופים ההמומים לא יברחו לענייניהם. אבל יכול להיות שהפתיח הדרמטי של התוכנית ששודרה ביום שישי האחרון לא היה מוגזם לשם שינוי.

הראו שם כותרת מתחלפת "מחדל 23'/מחדל 73'" על רקע קולאז' צילומים של נתניהו/גולדה, גלנט/דיין והרצי הלוי/דדו  – כדי שגם אחרוני הצופים, שכיבו את מוחם אחרי ארוחת יום שישי, יבינו שאנחנו נמצאים עכשיו ערב מחדל ביטחוני בסדר גודל של מלחמת יום כיפור לפני חמישים שנה בדיוק.

דני קושמרו בפתח "אולפן שישי", 11 באוגוסט 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
דני קושמרו בפתח "אולפן שישי", 11 באוגוסט 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

הפתיח הזה מתכתב עם המפגינים המבוגרים הרבים, שגם במוצ"ש הלוהט אתמול יצאו שוב להפגין כשהם לבושים בחולצות "בוגר יום כיפור 1973", ובעיקר עם הקולות המפחידים שמגיעים בימים האחרונים מצמרת צה"ל ומתריעים: זוהי אזעקת אמת.

הדברים המבהילים שמפקד חיל האוויר תומר בר אמר ביום שישי במפגש עם אנשי מילואים, לא הודלפו על ידי מישהו שאפשר להאשים אותו שהוא "מגמתי", "שמאלני" או "שונא נתניהו". הם הועברו לתקשורת על ידי דובר צה"ל.

הפגיעה בכשירותו של חיל האוויר, אמר בר, הולכת ומעמיקה, עד כדי כך שגם אם המשבר יסתיים מחר, "החיל כבר לא יהיה אותו דבר".

הפגיעה בכשירותו של חיל האוויר, אמר בר, הולכת ומעמיקה, עד כדי כך שגם אם המשבר יסתיים מחר, "החיל כבר לא יהיה אותו דבר"

"בשבועיים האחרונים התעורר כעס בקרב אנשי המילואים בחיל האוויר, שטענו כי מטה החיל ואחדים ממפקדי הטייסות אינם משקפים את מלוא חומרת הפגיעה בו", כותב הבוקר הפרשן הצבאי של "הארץ" עמוס הראל, תחת הכותרת הראשית המבהילה "צמרת צה"ל כבר אינה מוכנה להסתיר מהציבור את עוצמת המשבר".

"נראה שדברי בר נועדו בחלקם להשיב גם על טענות אלו. בר והרמטכ"ל הרצי הלוי עדיין מצויים בין הפטיש לבין הסדן. האחריות המוטלת עליהם עצומה, והם אינם זוכים לתמיכה מספקת של הדרג המדיני, שמסרב בינתיים אפילו לכנס את הקבינט כדי לדון במצב הכשירות".

 
ארה"ב ואיראן מתקרבות
תמונה של השבויים האמריקאים שהוחזקו בידי איראן על קיר בניין בוושינגטון, יולי 2022 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
תמונה של השבויים האמריקאים שהוחזקו בידי איראן על קיר בניין בוושינגטון, יולי 2022 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

אם לשפוט על פי ההצהרות שפורסמו בסוף השבוע, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מוטרד מההתקרבות שמסתמנת בין ארה"ב לאיראן הרבה יותר משהוא מוטרד מקולות האזעקה שעולים מצמרת צה"ל.

ביום שישי דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי איראן האטה בצורה משמעותית את הקצב שבו היא צוברת אורניום מועשר – ודיללה חלק מהמלאי הקיים שלה.

הדיווח, שמבוסס על "גורמים שתודרכו בנושא", הגיע יום לאחר דיווח אחר על עסקת חילופי שבויים המסתמנת בין ארה"ב לבין איראן, לפיה ישוחררו חמישה אזרחים אמריקאים-איראנים הכלואים באיראן, בתמורה לשחרור כמה אזרחים איראנים ממאסר בארה"ב והפשרת שישה מיליארד דולר איראניים מכספי מכירת נפט.

הקולות האלה הגיעו כמובן גם לאוזני נתניהו, ולשכתו הזדרזה לפרסם אתמול תגובה חריפה לפיה "הסדרים שלא מפרקים את תשתיות הגרעין של איראן, לא עוצרים את תוכנית הגרעין שלה – ורק מעניקים לה כספים שיגיעו לגורמי טרור בחסות איראן".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד האשים בתגובה את נתניהו באחריות להתקרבות הזו בין ארה"ב לאיראן:

"כחלק מהנזק שנגרם מדרדור היחסים בין ארה"ב לממשלת הימין על מלא הכושלת, עכשיו האמריקאים סגרו עם האיראנים עסקה שתזרים מיליארדי דולרים לתוכנית הגרעין האיראנית – ואיש אינו מקשיב לעמדה הישראלית".

כתב "ידיעות אחרונות" איתמר אייכנר מצטט הבוקר בכירים בממשל האמריקאי המבטלים את משמעות ההסדר הנוכחי עם איראן:

"נתניהו חושש שזו התחלה של הבנות או הסכם, אבל האמת שכל מה שארה"ב רצתה זה לשחרר את האסירים, ובתמורה לשחרר לאיראנים כסף לסיוע הומניטרי. האם זה מאפשר אווירה טובה יותר לקידום נושאים אחרים? כן. אבל ככל שנתקרב לבחירות, אנחנו לא רואים חזרה להסכם הגרעין".

אותם גורמים אמריקאים גם ביטלו את דברי לפיד ואמרו כי "כשנתניהו היה באופוזיציה הוא ביקר את הסכם הגז עם לבנון שלפיד עשה, ויום אחרי שהפך לראש הממשלה הפסיק לדבר על זה. כעת, לפיד באופוזיציה ומבקר את ההסכם עם סעודיה – כי הוא לא רוצה לתת הישג לנתניהו".

 
הכלכלה הישראלית בהתקף חרדה
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש הממשלה בנימין נתניהו, 30 באפריל 2023 (צילום: Alex Kolomoisky/POOL)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש הממשלה בנימין נתניהו, 30 באפריל 2023 (צילום: Alex Kolomoisky/POOL)

בשבוע הקרוב יתפרסמו שני נתונים חשובים למשק הישראלי: ביום שלישי הקרוב יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי, שצפוי לעלות ב-0.4% (לעומת מדד שלילי של 0.3% באוגוסט שעבר); וביום שישי הקרוב צפויה חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' לפרסם דוח מיוחד על הכלכלה הישראלית, שלפי הערכות מקדימות יכלול ביקורת נוקבת, כולל אזהרה כי בכוונת החברה להוריד בקרוב את דירוג האשראי של ישראל.

זה לא מפריע לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' להמשיך לפזר הצהרות יהירות לפיהן "מצב המשק הישראלי מצוין" ולהדוף את הביקורת העולה מכל עבר.

גד ליאור, הפרשן הכלכלי של "ידיעות אחרונות", מפרסם הבוקר שורה של נתונים "כדי לעזור לשר האוצר להתחבר למציאות" ועורך השוואה מאלפת בין מצבה הכלכלי של ישראל באוגוסט 2023 לעומת מצבה באוגוסט לפני שנה.

באוגוסט 2022 היה שער הדולר 3.24 – 48 אגורות פחות מהשער שפורסם ביום שישי האחרון. המטבע האמריקאי קפץ תוך שנה ב-15%, כאשר לפי נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, רוב העלייה הזו נובעת מהמהפכה המשפטית. המשמעות לכל משפחה בישראל היא פגיעה בכל קנייה של מוצר מיובא והתייקרות ניכרת של חופשות בחו"ל.

באוגוסט 2022 היה שער הדולר 3.24 – 48 אגורות (15%) פחות מהשער שפורסם ביום שישי האחרון

ריבית הפריים עלתה בשנה האחרונה ב-3.75% – חדשות רעות לכל מי שמחזיר משכנתה או הלוואות, ופגיעה קשה בהכנסות הפנויות של רבים בארץ.

במקביל ההכנסות ממיסים ירדו ב-7%, שכר הדירה התייקר בכמעט 10%, וההשקעות בהייטק צנחו ב-90%.

"את כל הנתונים הללו מכירים מקרוב כלכלני סוכנות הדירוג פיץ'", כותב ליאור. "פגיעה בדירוג האשראי תגדיל את הריביות על ההלוואות של מדינת ישראל והחברות הישראליות, והתוצאה המיידית תהיה עוד זינוק בריבית בנק ישראל, למורת רוחם של כל משקי הבית הנאנקים כבר עתה תחת הריבית המאמירה".

 
גיהינום בגן עדן
ההריסות בעיירה להיינה בהוואי בעקבות שרפות הענק שהתחוללו באיים, 10 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Rick Bowmer)
ההריסות בעיירה להיינה בהוואי בעקבות שרפות הענק שהתחוללו באיים, 10 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Rick Bowmer)

נכון להבוקר, ידוע על לפחות 89 בני אדם שנהרגו בשרפות הענק בהוואי – אסון השרפות הגדול ביותר בארה"ב במאה השנים האחרונות. בנוסף, כאלף איש עדיין מוגדרים כנעדרים (אף כי אין אינדיקציה כי אינם בחיים).

לצד ממדי האסון, מתבררים גם ממדי המחדל: אף אחת מ-80 האזעקות הפזורות ברחבי מאווי האמורות להתריע בפני אירועים כאלו לא פעלה, וכתוצאה מכך התושבים נתפסו ללא כל הכנה, כשלהבות הענק כבר כילו את רחובות ובתי האי.

בנוסף, דוח שהתריע כבר ב-2020 על אסון בדיוק בסדר גודל כזה נגנז ללא כל פעולה על ידי שלטונות המדינה.

המראות מהעיירה להיינה קשים במיוחד: העיירה, הנחשבת לגן עדן ומוקד תיירות פופולרי במיוחד, נמחקה כמעט כליל ויותר מאלפיים בתים ומבנים נשרפו עד אפר. הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA) העריכה כי יעלה מעל 5.5 מיליארד דולר לשקם את להיינה.

הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (FEMA) העריכה כי יעלה מעל 5.5 מיליארד דולר לשקם את להיינה

 
תיק האנטר ביידן מסתבך
האנטר ביידן, בנו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בבית המשפט בדלאוור, 11 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Julio Cortez)
האנטר ביידן, בנו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, בבית המשפט בדלאוור, 11 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Julio Cortez)

משפחת ביידן חשבה שהצרות הפליליות מאחוריה, שהבן האנטר ביידן יודה באשמה במסגרת עסקת טיעון בסעיפי אחזקת נשק ושימוש בסמים – ואפשר יהיה לסגור את הפרשה ולצאת לשנת בחירות עם דף יחסית נקי.

אלא שלפני שבועיים, השופטת בתיק של ביידן ג'וניור – מינוי של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ – החליטה לעכב את עסקת הטיעון, ובסופו של דבר העסקה נפלה למורת רוחם של הצדדים.

כתוצאה מכך, הודיע בסוף השבוע שר המשפטים של ארצות הברית מריק גארלנד כי התובע בתיק, דיוויד וייס (גם הוא מינוי של טראמפ), ישודרג למעמד של תובע מיוחד.

המשמעות היא כי וייס עצמאי לקבל כל החלטה בנוגע לחקירת האנטר ביידן, הוא יכול להרחיב את היקף החקירה גם לחשדות אחרים, ולהגיש את התביעה בכל מדינה – ולאו דווקא לחזור אל השופטת בדלאוור.

וייס עצמאי לקבל כל החלטה בנוגע לחקירת האנטר ביידן, והוא יכול להרחיב את היקף החקירה גם לחשדות אחרים

בקרבת ביידן הזדרזו להבהיר כי השינוי טכני בעיקרו, אלא שכבר עתה ברור שחקירה מיוחדת כזו תארך יותר זמן ותלווה את הקמפיין של ביידן לכהונה שנייה בבחירות 2024.

 
הפרמיירליג חזרה
שחקן ארסנל בוקאיו סאקה חוגג אחרי שהבקיע שער במשחק הפרמייר ליג בין ארסנל ונוטינגהאם פורסט, 12 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
שחקן ארסנל בוקאיו סאקה חוגג אחרי שהבקיע שער במשחק הפרמייר ליג בין ארסנל ונוטינגהאם פורסט, 12 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

אם אתם אוהבים כדורגל, אתם לפחות יכולים למצוא מפלט מהחדשות הקשות בארץ ולברוח אל הליגה האנגלית, שחזרה בסוף השבוע למגרשים.

הפרמיירליג, ליגת הכדורגל הטובה בעולם והאהובה ביותר בישראל, חוזרת לפעילות על גבי השקעות העתק המוזרמות אליה מערב הסעודית והמפרץ הפרסי.

הליגה נשלטת בשנים האחרונות באופן מוחלט על ידי מנצ'סטר סיטי העשירה, שזכתה בחמש אליפויות בשש השנים האחרונות (וניצחה במחזור הפתיחה את העולה החדשה ברנלי, 3:0). ליברפול, שהייתה הנמסיס הצמודה של סיטי בשנים הללו, נחלשה בשנה שעברה עד כדי כך שלא הצליחה אפילו לעלות לליגת האלופות.

ליברפול, הנמסיס הצמודה של סיטי, נחלשה בשנה שעברה עד כדי כך שלא הצליחה אפילו לעלות לליגת האלופות

ליברפול תפגוש הערב במחזור הפתיחה את צ'לסי, שהצעירה את הסגל בצורה משמעותית בפגרת הקיץ.

ניוקסל, שממומנת בנדיבות על ידי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן – שרכש אותה לפני שנתיים – חזרה לליגת האלופות אחרי 20 שנה (וכבר ניצחה 5:1 את אסטון וילה במחזור הפתיחה).

 
משהו לקרוא
 
כתבות זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה