אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 6 אוגוסט 2023
 
ימי בנימין

(הערת המערכת: אמיר בן-דוד היגר לסיני לסוף השבוע במחאה על המהפכה המשפטית. הוא יחזור מחר כאילו כלום לא קרה. את הניוזלטר היום הכינה בירנית גורן)

אחרי סוף שבוע של אלימות, מוות, גבורה וטרור, אפשר להצהיר: מדינת ישראל הפכה לזירת קרב, ואין בה שום מנהיגות.

מיצג מחאה נגד ריבוי מקרי הרצח, במסגרת ההפגנה בקפלן בתל אביב, 6 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
מיצג מחאה נגד ריבוי מקרי הרצח, במסגרת ההפגנה בקפלן בתל אביב, 6 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

בנחלת בנימין בתל אביב מנע אתמול סייר ביטחון של העירייה פיגוע בעל פוטנציאל גדול ושילם על כך בחייו; במטה בנימין מתנחל הרג צעיר פלסטיני במהלך עימות בין פלסטינים למתנחלים שנכנסו לשטחי כפר בורקא; ובשפרעם ובמזרח ירושלים נהרגו עוד שני ערבים באירועים פליליים (140 הרוגים מתחילת השנה).

וכל זה קורה תחת ממשלתו של בנימין נתניהו – ממשלה שחברים בה גזענים שונאי ערבים, מנרמלי טרור יהודי, שלא מאמינים בשלטון החוק אבל קיבלו לידיהם את האחריות לאכיפת החוק.

"לראשונה יש לקיצונים נציגים בתוך הממשלה, בקבינט המדיני-ביטחוני, במשרד הביטחון ובמשרד לביטחון לאומי", כותבת הבוקר טל שניידר בזמן ישראל. "אלו אינם 'עשבים שוטים' ולא סהרוריים משולי החברה. הם מגיעים מלב ליבה של הקואליציה".

"אלו אינם 'עשבים שוטים' ולא סהרוריים משולי החברה. הם מגיעים מלב ליבה של הקואליציה"

 
איזהו גיבור
חן אמיר ז"ל
חן אמיר ז"ל

בתל אביב תקבור היום אישה צעירה עם שלוש בנותיה את בעלה חן אמיר, בן ה-42, שמת הלילה מפצעיו בבית החולים איכילוב.

אמיר, סייר ביטחוני בעיריית תל אביב, ראה עם חברו בסיור את המחבל כאמל אבו-בכר בצומת הרחובות מונטיפיורי ואלנבי מתנהל באורח חשוד. אמיר ביקש מאבו-בכר להזדהות, ובתגובה שלף המחבל, תושב ג'נין ששהה בישראל ללא אישור, אקדח וירה באמיר מטווח קרוב. הוא נפצע באורח אנוש. חברו של אמיר רדף אחר המחבל וירה בו.

מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי אבו-בכר, בן 22, הוא תושב הכפר רומאנה אשר שהה בחודשים האחרונים במחנה הפליטים ג'נין ומזוהה עם הג'יהאד האסלאמי. מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר בזירת האירוע כי אבו-בכר השאיר אחריו מכתב בוא הצהיר על כוונתו להיות שאהיד.

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי אמר בזירת האירוע כי אבו-בכר השאיר אחריו מכתב בוא הצהיר על כוונתו להיות שאהיד.

כמה דיווחים טענו כי אבו-בכר התכוון לבצע פיגוע ירי בהפגנת המחאה נגד המהפכה המשפטית שהתקיימה אמש בתל אביב, בנוכחות עשרות אלפי בני אדם. אין ספק כי נמנע פיגוע גדול בהרבה – במחיר חייו של חן אמיר.

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ספד לאמיר:

"הלב נשבר. חן אמיר, סייר סל"ע שלנו, נהרג בעת שמנע בגופו פיגוע גדול והציל במותו חיים רבים. עירנותם, גבורתם ואומץ ליבם של שני הסיירים שחשדו במחבל וחתרו למגע לא יישכחו".

 
טרור יהודי בשטחים
הלווייתו של קוסאי מעטאן ברמאללה, 5 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
הלווייתו של קוסאי מעטאן ברמאללה, 5 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)

הפיגוע בנחלת בנימין אמש הוא הפיגוע השני בתוך שבוע – אחרי הפיגוע במעלה אדומים – שבו נמנע אסון גדול בזכות הימצאותם של אנשי ביטחון חמושים בשטח.

הדגש הוא על אנשי ביטחון, בעלי ניסיון, בניגוד לשאיפה של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לחמש כל אזרח.

המחשה למדיניות החימוש של בן גביר התקבלה ביום שישי בערב, כשמתנחל ירה למוות בפלסטיני בכפר בורקא במהלך עימות אלים בין קבוצת מתנחלים ותושבי הכפר.

מהדיווחים שנאספו עד כה בכלי התקשורת השונים – ויש הבדלים בין כלי התקשורת של המתנחלים לבין התקשורת המיינסטרים – עולה כי בסביבות השעה שבע בערב ביום שישי, הגיח רועה צאן תושב המאחז הלא חוקי עוז ציון עם עדרו לשטח הכפר הפלסטיני בורקא שבקרבת רמאללה.

מספר תושבי הכפר החלו לגרש אותו משם ורועה הצאן, שחשש לחייו, לא הזעיק את כוחות הביטחון אלא את חבריו המתנחלים, ביניהם דמויות מוכרות בקרב מה שמכונה בחמידות מטעה "נערי הגבעות".

למקום הגיעה קבוצה של מתנחלים במטרה "לחלץ" את חברם הרועה (שמה לעזאזל עשה בשישי בערב בשטח כפר פלסטיני, לא ברור) והתפתח עימות אלים שבו שני הצדדים זרקו אחד על שני אבנים, הניפו מקלות ועוד.

במהלך העימותים – שנמשכו שעתיים! – חטף יחיאל אינדור, בן 29 תושב עופרה, אבן בראשו. בתגובה, שלף את אקדחו האישי וירה לעבר הפלסטינים והרג את קוסאי מעטאן, תושב הכפר בן 19.

אינדור, שנותח הלילה בראשו, נעצר יחד עם אלישע ירד – דוברה לשעבר של ח"כ לימור סון הר-מלך וגורם מסית הנמצא על כוונת שב"כ מזה זמן-מה – בחשד לגרימת מוות באדישות ושיבוש הליכי חקירה. מעצרם של השניים הוארך הלילה בחמישה ימים.

יחיאל אינדור נעצר יחד עם אלישע ירד, דוברה לשעבר של ח"כ לימור סון הר-מלך, בחשד לגרימת מוות באדישות ושיבוש הליכי חקירה

לא ברור מדוע חקירת האירוע בכלל מנוהלת על ידי משטרת ישראל ולא על ידי המחלקה לטרור בשב"כ. אירועי ליל שישי בכפר בורקא הם חלק מתופעה הולכת וגוברת של אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים, תמיד בטענה של הגנה עצמית – ותמיד משום מה תוך פלישה לאדמות פלסטיניות.

אותם אנשים שתמכו בהתלהבות בזכותו של החקלאי שי דרומי לירות למוות באדם שפלש לאדמותיו ופרץ לביתו, לא מכירים בהלכה הזו כשמדובר בפלישה שלהם עצמם לאדמות פרטיות של פלסטינים.

 
יהודית רביץ על הבמה
יהודית רביץ מופיעה בהפגנה בקפלן, תל אביב, 5 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יהודית רביץ מופיעה בהפגנה בקפלן, תל אביב, 5 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

עוד לא אבדה תקוותנו: אחרי שנים שלא הופיעה על במה, עלתה אתמול בהפתעה יהודית רביץ על הבמה המרכזית בהפגנה בקפלן נגד ההפיכה המשטרית ושרה את "התקווה".

רביץ התוודתה לפני כשנה כי הפסיקה להופיע בגלל שפיתחה פחד קהל. הופעתה אתמול נשמרה בסוד בינה לבין מארגני ההפגנה בקפלן.

לפי דיווחים, רביץ הייתה אמורה במקור לעלות לבמה ולשיר שני שירים – אולם בעקבות הפיגוע בנחלת בנימין, הוחלט שתשיר את ההמנון בלבד. אפשר רק לקוות שההופעה החד-פעמית תעודד את רביץ לחזור לבמה ואל המעריצים שמתגעגעים כל כך.

רביץ הייתה אמורה במקור לעלות לבמה ולשיר שני שירים – אולם בעקבות הפיגוע בנחלת בנימין, הוחלט שתשיר את ההמנון בלבד

לפי דיווחי המארגנים, בסך הכל השתתפו בהפגנה אמש – ה-31 במספר – כ-120 אלף איש.

 
מכה לקהלת
מפגינים נגד ההפיכה המשטרית מחוץ למשרדי פורום קהלת בירושלים, 9 במרץ 2023 (צילום: P Photo/Ohad Zwigenberg)
מפגינים נגד ההפיכה המשטרית מחוץ למשרדי פורום קהלת בירושלים, 9 במרץ 2023 (צילום: P Photo/Ohad Zwigenberg)

עוד הישג למחאה: המיליארדר האמריקאי ארתור דנצ'יק הודיע כי הוא מפסיק לממן את פורום קהלת – מכון המחקר האולטרה-שמרני שהפך לקבוצת לחץ פוליטית שעומדת, בין היתר, מאחורי ניסוח הרפורמה המשפטית של יריב לוין.

דנצ'יק היה המממן העיקרי של קהלת, ומזה מספר חודשים עמד מול מחאה בלתי פוסקת של כ-30 ישראלים בפילדלפיה, שהפגינו מול משרדו וביתו מדי שבוע. דונצ'יק, על פי הדיווחים, נחרד מהחשיפה שקיבל ומזיהויו עם ההפיכה המשטרית והשסע החברתי בישראל.

דונצ'ק, על פי הדיווחים, נחרד מהחשיפה שקיבל ומזיהויו עם ההפיכה המשטרית והשסע החברתי בישראל

בתגובה לפניית "כלכליסט", שחשף את החלטתו של דנצ'יק, מסר המיליארד:

"לאורך כל חיי תמכתי במגוון ארגונים שמקדמים את חירויות הפרט וחופש כלכלי לכל אדם. כשהחברה מפולגת באופן שמסכן את הדמוקרטיה, צו השעה הוא להתמקד בקירוב לבבות ובתיקון הקרעים שנפערו בלכידות החברתית. החלטתי להפסיק את תמיכתי במכוני מחקר בישראל, בכלל זה גם פורום קהלת. אני מאמין שבעת הזו, הדבר הנחוץ ביותר למדינת ישראל, הוא איחוי השסעים ושיקום האחדות הלאומית".

 
 סימון ביילס היא יוניקורן
סימון ביילס מבצעת את תרגיל הקרקע באליפות ארה"ב הקלאסית בהתעמלות, 5 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Erin Hooley)
סימון ביילס מבצעת את תרגיל הקרקע באליפות ארה"ב הקלאסית בהתעמלות, 5 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Erin Hooley)

המתעמלת סימון ביילס, אולי האתלטית הגדולה בכל הזמנים, חזרה לאחרונה לסבב התחרויות לקראת אולימפיאדת פריז ב-2024, והיא קוטפת כל מדליה אפשרית בדרכה.

אתמול זכתה ביילס בת ה-26 – גיל שבו מרבית המתעמלות כבר מזמן פרשו – בזהב נוסף בתחרות ה-US Classic. בין התרגילים שביצעה בדרך לזהב היה תרגיל קרקע לצלילי עיבוד של "יוניקורן", השיר של נועה קירל שייצג את ישראל באירוויזיון לפני כשלושה חודשים.

בין התרגילים שביצעה ביילס היה תרגיל קרקע לצלילי עיבוד של "יוניקורן", השיר של נועה קירל שייצג את ישראל באירוויזיון

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה