אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 24 אוגוסט 2023

 
 
מחאה צודקת - אבל לא מוצדקת

צריך להגיד ביושר: כל מחאה של יוצאי העדה האתיופית צודקת בבסיסה. הגזענות והאפליה מהן סובלים בני העדה בישראל, במיוחד כשזה מגיע למערכות אכיפת החוק, הן בעיה ידועה ומתמשכת – ואחת לכמה זמן היא נחשפת במלוא כיעורה וגוררת אחריה גל מחאה זועם ואלים, שקשה שלא להבין את שורשיו.

כך היה עוד ב-1996, כשעיתון "מעריב" חשף כי מנות דם שתרמו בני העדה הושלכו לפח; כך היה ב-2012 כשערוץ 2 חשף איך תושבי קריית מלאכי פועלים למנוע מבני העדה להתגורר בעיר מחשש לירידת ערך הנדל"ן; כך היה ב-2014 בעקבות מותו של יוסף סלמסה בזמן ששהה במעצר; ושוב ב-2019 אחרי מותו של סלומון טקה מירי שוטר.

הפגנה של בני העדה האתיופית בנתיבי אילון בתל אביב בעקבות מותו של רפאל אדנה, 23 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
הפגנה של בני העדה האתיופית בנתיבי אילון בתל אביב בעקבות מותו של רפאל אדנה, 23 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אבל צריך גם לומר ביושר, שהמחאה הנוכחית – שהתעוררה בימים האחרונים בעקבות מותו של רפאל אדנה בן הארבע בתאונת פגע וברח – מבוססת ברובה על פייק ניוז, נבנית על חוסר אמון משווע (וכאמור מבוסס) בין בני העדה לשלטונות, ועברה אתמול את הגבול של מחאה חברתית לגיטימית.

המחאה הנוכחית מבוססת ברובה על פייק ניוז, נבנית על חוסר אמון משווע בין בני העדה לשלטונות, ועברה אתמול את הגבול של מחאה חברתית לגיטימית

מאות מפגינים חסמו אתמול את נתיבי איילון במשך מספר שעות, בהפגנה שהפכה במהרה להתנגשות אלימה במיוחד עם השוטרים במקום. במהלך העימותים, דקר אחד המפגינים שוטר, שנפצע באורח בינוני. הדוקר נמלט מהמקום. המשטרה דיווחה על ארבעה שוטרים נוספים שנפצעו. שמונה מפגינים נעצרו, ומפגין אחד פונה לבית חולים אחרי שנפל מגובה רב ונפצע באורח בינוני.

הסיבה למחאה היא דרישת העדה להחמיר את האישום נגד הנהגת שדרסה את אדנה ז"ל לפני שלושה חודשים בנתניה. בעדה מאמינים כי המשטרה טייחה את חקירת האירוע וכי הפרקליטות הקלה עם הנהגת הדורסת.

תקצר היריעה כאן מלהכיל את כל פרטי המקרה, אבל הרבה מאוד פייק ניוז מעורב בסיפור, עם טענות חסרות שחר שהופצו ברשתות החברתיות וקיבלו רוח גבית מאנשי תקשורת ופעילי ימין חסרי אחריות.

בדיקה מקיפה של העובדות בתיק מלמדת כי לפחות הפעם, לא ניתן להאשים את המשטרה והפרקליטות ברשלנות או באפליה בשל היותו של אדנה ממוצא אתיופי.

אבל באווירה הנוכחית במדינה, כשהממשלה עצמה פועלת נגד רשויות אכיפת החוק ומטילה דופי במערכת המשפט, קשה לעצור את הקונספירציות. וקונספירציות, כבר למדנו, תמיד נגמרות בדם.

 
חיי ערבים לא חשובים
המפכ"ל יעקב שבתאי בזירת הרצח ביישוב אבו סנאן שבה נורו למוות ארבעה בני אדם (צילום: שיר טורם/פלאש 90)
המפכ"ל יעקב שבתאי בזירת הרצח ביישוב אבו סנאן שבה נורו למוות ארבעה בני אדם (צילום: שיר טורם/פלאש 90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אתמול את ועדת המשנה לקידום המאבק בפשיעה בחברה הערבית, יממה אחרי הרצח המרובע באבו סנאן. בתום הישיבה, נתניהו הודיע כי "שירות הביטחון הכללי יסייע למשטרת ישראל בפעולתה נגד ארגוני הפשיעה בכל הקשור לבחירות לרשויות המקומיות, וזאת במסגרת ייעודו ותפקידיו על פי חוק".

אלא שאין בכך כל חדש: שב"כ נכנס לתמונה רק כאשר יש חשד לממשק בין פלילי ללאומני או לחלופין כאשר האירוע מוגדר כפגיעה בסמל שלטון או ביסודות הדמוקרטיים של המדינה. לכן שב"כ מעורב בחקירת רצח מנכ"ל מועצת טירה בתחילת השבוע (סמל שלטון) וברצח המרובע באבו סנאן, בו נרצח מועמד לראשות המועצה – מה שנתפס כאפשרות לפגיעה בהליך הדמוקרטי.

שב"כ נכנס לתמונה רק כאשר יש חשד לממשק בין פלילי ללאומני או לחלופין כאשר האירוע מוגדר כפגיעה בסמל שלטון

מעבר לחיפוש אחר פתרונות קסם כמו עירוב שב"כ, לנתניהו וממשלתו אין מענה לאחד המשברים החמורים ביותר בביטחון הפנים במדינה. 156 נרצחים בחברה הערבית – כמעט פי-3 מהמספר בתקופה המקבילה אשתקד – במקביל לעלייה חריפה במספר הנרצחים הישראלים בפיגועים מתחילת השנה, ועלייה בכל מדדי הפשיעה בכלל.

לא בכדי, הגיע אמש השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר – שכל זה קורה במשמרת שלו – לריאיון בערוץ 12 כשהוא בעמדת מגננה. מבחינתו של בן גביר, האשמה למצב היא על הממשלה הקודמת בתחום הפשיעה ועל שר הביטחון יואב גלנט בתחום הפיגועים; רק בזכותו צה"ל פעל בעזה ובג'נין ואולי יפעל שוב בשטחים; והקורבנות בחברה הערבית? הם בכלל רוצחים בעצמם.

ואחרי 13 דקות של ריאיון, ממש בשניות האחרונות שלו, בניסיון להסביר מדוע חברי מפלגתו תוקפים את מפקד פיקוד מרכז יהודה פוקס, בן גביר אמר ליונית לוי והפרשן מוחמד מג'אדלה את המשפט המדהים הבא:

"הזכות שלי, של אשתי, של הילדים שלי להסתובב בכבישי יהודה ושומרון יותר חשובה מזכות התנועה של הערבים, סליחה מוחמד אבל זו המציאות, זו האמת. זכות החיים שלי קודמת לזכות התנועה שלך".

זה האיש שאמור לעצור את הפשיעה בחברה הערבית ולדאוג לביטחונם של כל תושבי המדינה. בהצלחה לנו עם זה.

 
המוות הכי צפוי בעולם
יבגני פריגוז'ין מתוך סרטון שפורסם בטלגרם ב-22 באוגוסט 2023; מיקומו של פריגוז'ין בעת הצילום לא ידוע (צילום: HANDOUT / TELEGRAM / @ razgruzka_vagnera / AFP)
יבגני פריגוז'ין מתוך סרטון שפורסם בטלגרם ב-22 באוגוסט 2023; מיקומו של פריגוז'ין בעת הצילום לא ידוע (צילום: HANDOUT / TELEGRAM / @ razgruzka_vagnera / AFP)

הידיעות הראשונות שהגיעו אתמול בערב על התרסקות מטוסו של יבגני פריגוז'ין, מפקד כוח וגנר, נשמעו כמו קדימון לסרט מתח חדש. מצד אחד, איש לא אמור להיות מופתע. מרגע שפריגוז'ין הכריז על מרד בוולדימיר פוטין לפני כחודשיים, ואז נסוג ממנו במהירות, היה ברור לכולם – מהמומחים כבדי הראש ליחסים בינלאומיים ועד אחרון הליצנים בטוויטר – שפריגוז'ין הוא גבר מת מהלך.

מצד שני, פריגוז'ין רחוק מלהיות תמים. הוא לוחם מנוסה, אחד המפקדים האכזרים בעולם, וגם הוא ידע את מה שיודעים כולם. הוא הרי מכיר את פוטין טוב מכולם. אז אולי הוא התחמק? עשה תרגיל הסחה? אולי רק נרשם לטיסה אבל בכלל לא היה על המטוס?

מצד שני, פריגוז'ין רחוק מלהיות תמים. הוא לוחם מנוסה, אחד המפקדים האכזרים בעולם, וגם הוא ידע את מה שיודעים כולם

כלי תקשורת זהירים ואחראיים בעולם נמנעו מלהכריז על מותו של פריגוז'ין, והסתפקו בהודעה ש"הטיסה שעליה היה רשום התרסקה". ואז הגיע אישור על מותו גם מרשות התעופה הרוסית וגם מערוץ הטלגרם המזוהה עם כוח וגנר, שהכריז כי פריגוז'ין "גיבור רוסיה ופטריוט אמיתי" אכן נהרג כשמטוסו הופל על ידי טיל קרקע-אוויר רוסי, והערוץ הודיע כי "אפילו בגיהינום הוא יהיה הטוב ביותר! התהילה לרוסיה".

אין כרגע אישור רשמי לכך שמטוסו של פריגוז'ין אכן הופל על ידי טיל קרקע-אוויר, ומאחר שהמטוס שהופל נשרף כליל, אף אחד לא יתעלף אם הוא יצוץ פתאום במקום אחר ויתברר שכל מה שהתרחש אמש היה בכלל הסחה.

אפילו נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נזהר מלומר דברים נחרצים. "אני לא יודע מה קרה לפריגוז'ין, אך לא אופתע מהדיווחים", הוא אמר, "אין המון דברים שמתרחשים ברוסיה שפוטין לא מעורב בהם, אך אין לי מספיק מידע בנושא".

או בלשון של סדרות הטלוויזיה: זה אמנם נראה כרגע כמו פרק הסיום הסופי בהחלט של הסדרה האכזרית "כוח וגנר", אבל מי יודע – אולי היא עוד תחודש לעונה נוספת ומפתיעה מקודמותיה.

 
צדק מאוחר
האחיות דסי, אלי וניקול מאייר מתחבקות מחוץ לאולם בית המשפט במלבורן, אוסטרליה, אחרי שמנהלת בית ספרן של דסי ואלי קיבלה גזר דין של 15 שנות מאסר על התעללות מינית בהן כשהיו תלמידותיה, 24 באוגוסט 2023 (צילום: William WEST / AFP)
האחיות דסי, אלי וניקול מאייר מתחבקות מחוץ לאולם בית המשפט במלבורן, אוסטרליה, אחרי שמנהלת בית ספרן של דסי ואלי קיבלה גזר דין של 15 שנות מאסר על התעללות מינית בהן כשהיו תלמידותיה, 24 באוגוסט 2023 (צילום: William WEST / AFP)

בית המשפט המחוזי במלבורן, אוסטרליה, דן הבוקר את הפדופילית מלכה לייפר ל-15 שנות מאסר, אחרי שהורשעה בעברות מין ואונס של שתיים מתלמידותיה, בעת שהייתה מנהלת בית ספרן לפני כעשרים שנה.

לייפר בת ה-56 לא תוכל לבקש שחרור מוקדם אלא אחרי 11 שנים במאסר.

"הצדק ניצח", הגיבו הבוקר במרכז הסיוע "מגן", שליווה את קורבנותיה של לייפר בעת שחייתה בישראל והתחמקה מהסגרתה לאוסטרליה. "כל הטריקים והמיליונים ששפכה עליה הקהילה, במטרה שתחמוק מן הדין, לא עזרו וגם ההתערבות של השר לשעבר יעקב ליצמן לא עזרה. ידע כל עבריין כי סוף הצדק לצאת לאור. לא נשתוק".

 
נוכח נפקד
מועמדי המפלגה הרפובליקאית מרימים את ידם בתשובה לשאלה האם הם ימשיכו לתמוך בטראמפ במקרה שיורשע, 23 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Morry Gash)
מועמדי המפלגה הרפובליקאית מרימים את ידם בתשובה לשאלה האם הם ימשיכו לתמוך בטראמפ במקרה שיורשע, 23 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Morry Gash)

באחד מרגעי השיא של העימות הראשון במפלגה הרפובליקאית – שנערך לפנות בוקר במילווקי – נשאלו שמונת המועמדים על הבמה מי מהם ימשיך לתמוך בדונלד טראמפ אם יורשע באחד מהמשפטים הגדולים נגדו. מחצית המועמדים לא היססו והניפו ידם בנחרצות, שלושה נוספים עשו זאת בהסתייגות – ורק מועמד אחד סרב.

טראמפ לא השתתף בעימות, אבל כמעט מחצית מהזמן של האירוע הוקדש לו. ושוב התגלתה המפלגה הרפובליקאית בעליבותה: סגן הנשיא לשעבר מייק פנס, למשל, סיפר כיצד טראמפ ניסה לשים את עצמו מעל לחוקה, רגע אחרי שאמר שיתמוך בנשיא לשעבר גם אם יורשע בכך.

טראמפ לא השתתף בעימות, אבל כמעט מחצית מהזמן של האירוע הוקדש לו. המפלגה הרפובליקאית שוב התגלתה בעליבותה

"הרגעים האלה המחישו את המצב המביך, הקלוקל והמעציב שאליו הגיעה המפלגה הרפובליקאית", כותבת הבוקר טל שניידר בזמן ישראל.

"רוב המועמדים על הבמה בעימות רצו לשאת חן בעיני הבייס השמרני המפורסם, אבל הם ממשיכים לומר כי יתמכו בנשיא לשעבר למרות ההסתערות על הקפיטול – ולמרות כתבי האישום".

בסופו של דבר, האירוע עצמו חסר חשיבות פוליטית. המועמד המוביל של המפלגה הרפובליקאית היה ונשאר דונלד טראמפ. אלא אם יפרוש מהמרוץ (אפשרות לא סביר) או יימנע ממנו משפטית מלרוץ (אפשרות מאוד קלושה) – כל העימותים הללו, שיימשכו בלעדיו, משמשים יותר כתוכנית ריאלטי עבור טראמפ לבחירת סגן הנשיא שירוץ עמו לבית הלבן ב-2024.

 
הודו על הירח
החללית צ'נדראיין-3 מגיע לירח, 23 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Aijaz Rahi)
החללית צ'נדריאן-3 מגיע לירח, 23 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Aijaz Rahi)

הודו עשתה אתמול היסטוריה כשהפכה למדינה הרביעית בעולם להנחית בהצלחה חללית על הירח. וזאת, יממה אחרי שהחללית הרוסית לונה-25 התרסקה בדרכה לשם.

החללית צ'נדריאן-3 המריאה ב-14 ביולי ועשתה מסלול ארוך (ובטוח יותר מזה של הרוסים) לכיוון הירח. אתמול בשעות הצהריים שעון ישראל, הצליחה החללית ההודית לנחות בביטחה בקוטב הדרומי של של הירח.

אתמול בשעות הצהריים שעון ישראל, הצליחה החללית ההודית לנחות בביטחה בקוטב הדרומי של של הירח

בהודו חגגו המונים את ההישג ברחובות, וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי אמר: "השמיים הם לא הגבול. תמיד נזכור את היום הזה, שמעיד כיצד אנו יכולים ללמוד מהכישלונות שלנו – על מנת להצליח בסופו של דבר".

 
מבזקי ספורט
ליאו מסי במדי אינטר מיאמי חוגג בישול שער מול קבוצת סינסינאטי, 23 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Joshua A. Bickel)
ליאו מסי במדי אינטר מיאמי חוגג בישול שער מול קבוצת סינסינאטי, 23 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Joshua A. Bickel)
  • במכבי חיפה מאוכזבים מהתיקו-אפס אמש מול אלופת שוויץ יאנג-בויז, בדו קרב על כרטיס לשלב הבתים של ליגת האלופות. ההכרעה עוברת למשחק הגומלין בשבוע הבא, ואם חיפה רוצה להעפיל בפעם השנייה ברציפות לשלב הבתים, היא תהיה חייבת לנצח בשוויץ, בלי הקהל הנפלא שלה.
  • מכבי תל אביב תארח הערב בבלומפילד את צליה מסלובניה, במפגש הראשון מבין שניים בפלייאוף הקונפרנס ליג, המפעל השלישי בחשיבותו באירופה. זה יהיה – כנראה – המשחק האחרון של השוער דניאל פרץ, לפני שיושלם המעבר שלו לבאיירן מינכן.
  • ליאונל מסי ממשיך לכשף את אמריקה. אתמול הוא בישל פעמיים, כולל בישול מבריק של שער שוויון דרמטי בדקה ה-96, ואז הבקיע את הפנדל הראשון בדו קרב הפנדלים שהסתיים בניצחון 5:4 והוביל את קבוצתו, אינטר מיאמי, לגמר הגביע של ארצות הברית.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה