אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 16 אוגוסט 2023

 
 
לחרדים נמאס

לציבור החרדי אין עניין גדול ברפורמה המהפכנית של דון לוין וסנשו רוטמן. המפלגות החרדיות שיתפו פעולה ותמכו במהלכי הממשלה כדי לבצר את הקואליציה, אבל לא הורידו את עיניהן מהפרס הגדול שהובטח להם בהסכמים הקואליציוניים: חוק גיוס חדש שפוטר את תלמידי הישיבות אחת ולתמיד, וביצורו של החוק בפסקת התגברות אשר תגן עליו מפני התערבות אפשרית של בג"ץ.

ואז הן גילו את מה שגילו רבים לפניהם: זה שנתניהו מבטיח, אפילו בכתב, לא אומר בהכרח שהוא גם יקיים.

חרדים מפגינים מחוץ ללשכת הגיוס בירושלים, 18 באוקטובר 2018 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
חרדים מפגינים מחוץ ללשכת הגיוס בירושלים, 18 באוקטובר 2018 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"ביבי ולוין עקצו אותנו", מצוטט הבוקר גורם בכיר בש"ס ב"ידיעות אחרונות", "הבטיחו לנו את חוק הגיוס לפני התקציב ובסוף ביבי דחה אותנו ויריב לוין דחף רק את הרפורמה. די, הרפורמה כבר לא מעניינת אותנו ולא נצביע יותר על חוקי הרפורמה".

"ביבי ולוין עקצו אותנו. הבטיחו לנו את חוק הגיוס לפני התקציב ובסוף ביבי דחה אותנו ויריב לוין דחף רק את הרפורמה"

דברים ברוח דומה פורסמו בסוף השבוע בביטאון "הדרך", שנמצא תחת שליטתו של אריה דרעי. ובכיר ביהדות התורה אומר הבוקר, "אנחנו רק מפסידים מכל הרפורמה הזאת, אז למה אנחנו צריכים להיות שעירים לעזאזל? נשבר לנו".

אתמול פורסם עוד כי המפלגות החרדיות הודיעו לנתניהו שהן מטילות וטו על המשך החקיקה, עד שיקוימו ההתחייבויות בעניין הפטור מגיוס.

בעקבות הפרסום, הזדרז דובר הליכוד להוציא הודעה משותפת של הליכוד יחד עם ראשי יהדות התורה, יצחק גולדקנופף ומשה גפני, שבה נאמר כי "בניגוד לכל הדיווחים, כל ראשי הקואליציה עובדים בשיתוף פעולה מלא כדי להעביר הן את חוק הגיוס והן את הרפורמה המשפטית".

שאלת הפטור מגיוס אינה תאורטית וגם לא תמתין למושב הכנסת הבא. כבר הבוקר תוגש לבית המשפט העליון עתירה של קבוצת המילואימניקים "אחים לנשק", בדרישה שבג"ץ יתערב בהחלטת הממשלה לא לאכוף גיוס חרדים, אחרי שחוק שירות ביטחון הקודם פקע.

"ממשלת ישראל בחרה במודע לפעול באופן לא חוקי, לא חוקתי ולא שוויוני בגלל אינטרסים של קומץ מנהיגים", נמסר מטעם "אחים לנשק".

 
האינפלציה נעצרה, השכירות עולה
מדד המחירים לצרכן. אילוסטרציה (צילום: iStock)
מדד המחירים לצרכן. אילוסטרציה (צילום: iStock)

מדד המחירים לצרכן שפורסם אתמול עלה בחודש יולי ב-0.3%, מה שאומר שבחישוב שנתי האינפלציה ירדה משמעותית ל-3.3%, לעומת 4.2% בחודש שעבר. אוהדי הממשלה מיהרו לנפנף בנתון הזה כדי להוכיח שמצב הכלכלה הישראלית מעולה, בניגוד לתרחישי הזוועה שעולים משורות המחאה.

האמת היא שזה לא שהאינפלציה נעלמה. חישוב המדד השנתי נעשה בהשוואה בין החודש הנוכחי לחודש המקביל בשנה שעברה – כי לכל חודש מאפיינים כלכליים משלו – וההפרש בין החודשים המקבילים קובע את שיעור העלייה או הירידה של האינפלציה.

מאחר שבחודש יולי 2022 נרשם מדד גבוה של 1.1%, הרי שעליית מדד של 0.3% ביולי 2023 מבשרת על ירידה משמעותית. בחודש אוגוסט 2022 המדד בישראל היה שלילי – הוא ירד אז ב-0.3% – לפיכך אם מדד אוגוסט השנה יעלה בשיעור דומה לעליית המדד ביולי – שיעור האינפלציה השנתי יזנק בחזרה.

בבנק ישראל יודעים לקרוא את המפה הכלכלית מעבר לציוצים הפופוליסטיים ברשתות, וההערכות הן שלמרות הדיווחים על ירידת האינפלציה, הריבית שוב תועלה בקרוב, ותגיע לרמה גבוהה של 5%, כדי להתמודד עם העלייה החדה בשער הדולר והאירו (שמייקרים את הייבוא ומקשים על היצוא).

ההערכות הן שלמרות הדיווחים על ירידת האינפלציה, הריבית שוב תועלה בקרוב, ותגיע לרמה גבוהה של 5%

במקביל פרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מדד מחירי הדיור לחודשים מאי-יוני, ממנו עולה כי מחירי הדירות ירדו ב-0.2% והעלייה בשנה האחרונה נבלמה מעט, כשבמקביל מחירי השכירות עלו בשיעור חד של 9%.

 
שוב עימותים בקבר יוסף
פלסטינים מתפרעים ליד מתחם קבר יוסף בשכם, 13 באפריל 2022 (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)
פלסטינים מתפרעים ליד מתחם קבר יוסף בשכם, 13 באפריל 2022 (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)

כוחות של צה"ל שאבטחו כניסת מתפללים יהודים לקבר יוסף ליד שכם, נכנסו לפנות בוקר לעימותים עם חמושים פלסטינים, שבמהלכם נורו שני פלסטינים. אחד מהם פצוע אנוש. על פי ארגון הסהר האדום, 52 פלסטינים נפגעו משאיפת גז במהלך העימותים.

במהלך השנה שעברה נהרגו שבעה פלסטינים במהלך עימותים בין פלסטינים לחיילי צה"ל שליוו כניסות של מתפללים יהודים לקבר יוסף, אירועים שבהם צה"ל מטיל בהפתעה עוצר על השכונות שמסביב למתחם.

במהלך 2022 נהרגו שבעה פלסטינים במהלך עימותים בין פלסטינים לחיילי צה"ל שליוו כניסות של מתפללים יהודים לקבר יוסף

קבר יוסף על יד שכם, נחשב על ידי המאמינים לקברו של יוסף, בנו של יעקב אבינו. ב-1982 הוקמה במקום ישיבת "עוד יוסף חי" על ידי קבוצת תלמידים מישיבת "מרכז הרב". מאז הסכמי אוסלו, מתחם הקבר הוא מובלעת בשליטה ביטחונית ישראלית, בתוך שטח A שבשליטה פלסטינית מלאה.

ב-1996, במהלך המהומות שפרצו בשטחים בעקבות פתיחת מנהרות הכותל בהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו, הותקפה הישיבה בקבר יוסף, הפורעים הרסו אותה ושרפו ספרי קודש.

במהומות אוקטובר 2000, שהובילו לאינתיפאדה השנייה, הותקף המתחם על ידי קבוצה של שוטרים פלסטינים, שהרגו את שוטר מג"ב מדחת יוסף, שדימם למוות במשך שעות, מאחר שבישראל התלבטו האם לשלוח למקום כוחות סיוע.

 
היועמ"שית לא תייצג את קרעי בבג"ץ
סניף דואר במרכז ירושלים, אילוסטרציה (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
סניף דואר במרכז ירושלים, אילוסטרציה (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הודיעה אמש לשרים שלמה קרעי ודוד אמסלם כי לא תייצג אותם בעתירות לבג"ץ נגד הדחת יו"ר רשות הדואר מישאל וקנין.

מאז שמונה לשר התקשורת, קרעי מנסה להדיח את וקנין רק משום שמונה על ידי קודמו של קרעי, יועז הנדל. אחרי ניסיון שנכשל להדיח את יו"ר הדואר בדירקטוריון החברה – ואחרי ניסיון כושל נוסף למנות דירקטורים מטעם כדי שהם יתמכו בהדחה – קרעי זימן את וקנין לשימוע לפני פיטורים.

מלבד הדירקטוריון של הדואר, מתנגדים נחרצות להדחה גם כל בכירי משרד האוצר וכן מנהלת רשות החברות מיכל רוזנבוים – מה שהוביל לניסיון של אמסלם, השר הממונה על הרשות, להדיח גם אותה.

וקנין ורשות הדואר עתרו לבג"ץ נגד ההדחה, ואחרי פגישה בין בהרב-מיארה ושני השרים הודיעה אתמול היועמ"שית – במכתב שללא ספק תהיה לו השפעה על החלטת בג"ץ – כי אינה מוכנה לייצג אותם במקרה זה בבג"ץ:

"בהתאם לעמדת היועצת המשפטית לממשלה, הפעלת סמכות השרים להדחת יו"ר הדירקטוריון אינה מבוססת על תשתית עובדתית התומכת בהפעלת סמכות חריגה זו. דהיינו, אין הלימה בין טענות השרים כלפי יו"ר הדירקטוריון לבין התשתית העובדתית עליה ביקשו לבסס את החלטתם. […] ככל שיעמדו השרים על ההחלטה, לא תוכל להגן על עמדתם במסגרת העתירה התלויה ועומדת בבג"ץ בעניין זה".

עם זאת, היועמ"שית אישרה לקרעי ואמסלם לקבל ייצוג פרטי בבית המשפט.

 
גלנט בודד בתא הטייס
שר הביטחון יואב גלנט ומפקד חיל האוויר תומר בר משוחחים עם אנשי חיל האוויר בבסיס "רמון", 15 באוגוסט 2023 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט ומפקד חיל האוויר תומר בר משוחחים עם אנשי חיל האוויר בבסיס "רמון", 15 באוגוסט 2023 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

שר הביטחון יואב גלנט תקוע בין הפטיש של משפחת נתניהו לסדן של ראשי צה"ל.

אתמול ביקר שר הביטחון בבסיס חיל האוויר במצפה רמון ושוחח עם טייסים במילואים ובסדיר. הוא הזהיר אותם מפני פגיעה בכשירות צה"ל לנוכח התרחבות המחאה נגד ההפיכה המשטרית, ושמע מכמה טייסי מילואים את הסיבות בגינן הן שוקלים להפסיק להתנדב.

גלנט הבטיח לטייסים שיעשה כל שביכולתו להפסיק את המתקפות עליהם מצד בכירים בקואליציה ובתום הביקור הזדרז לצייץ:

"פגשתי באנשים הטובים ביותר במדינת ישראל, אני גאה בהם. פונה לנבחרי הציבור – אם אינכם מתאפקים, תתקפו אותי, את שר הביטחון, אני ממונה על הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר. תוציאו את צה"ל מהדיון הפוליטי".

השר דודי אמסלם לא התרגש במיוחד, והצהיר אתמול כי "יש מרד בתוך צה"ל וצריך לטפל בו כמו שמטפלים במורדים". גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי הצטרף למתקפה ואמר – בלשונו הספרותית העשירה – "ההוא שתו לי, זה אכלו לי, זה לא רוצה לטוס, השני הכנף שלו עייפה. דחיל רבאק, נו, תתחילו להיות רציניים".

מנכ"ל משרד רה"מ: "ההוא שתו לי, זה אכלו לי, זה לא רוצה לטוס, השני הכנף שלו עייפה. דחיל רבאק, נו, תתחילו להיות רציניים"

הבוקר הצטרפה למתקפות על צה"ל גם חברת הכנסת הנבונה טל גוטליב, שגינתה בציוץ בוטה את ראש הממשלה נתניהו, על שגיבה אתמול את ראשי צה"ל. "להתנצל?", צייצה גוטליב, "רק על זה שהרמטכ"ל נשאר בתפקידו, אותו אחד שבשתיקה הכשיר סרבנות".

 
הנרצח ה-146

גבר בן 50, תושב ג'סר א-זרקא, נורה למוות בפתח ביתו הלילה – והפך לנרצח ה-146 בחברה הערבית מתחילת השנה. לשם השוואה, בשנה שעברה נרצחו 67 בני אדם בתקופה המקבילה.

שלשום (שני) נרצח גם מוחמד עבאס, בן 52 מהיישוב נחף, שנתיים אחרי שבנו ראפת נורה אף הוא למוות. עבאס האב נרצח ביישוב שעב בגליל, ולדברי המשטרה החשד הוא כי מדובר בסכסוך חמולות.

 
מבזק כדורגל
ליאונל מסי אחרי שהבקיע שער במשחק בין קבוצתו אינטר מיאמי  לקבוצת שארלוט, 11 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Michael Laughlin)
ליאונל מסי אחרי שהבקיע שער במשחק בין קבוצתו אינטר מיאמי לקבוצת שארלוט, 11 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Michael Laughlin)
  • מסי כובש: ארה"ב מגלה את ליאונל מסי שהופך במהירות לאליל אמריקאי. אתמול הוא הבקיע שער ענק, בבעיטה ממרחק של 32 מטרים, בניצחון 4:1 של קבוצתו החדשה אינטר מיאמי על פילדלפיה יוניון. זה השער התשיעי שלו בשישה משחקים, כשמסביבו מתחילה להתפתח אווירת "מסי-מאניה".
  • ניימאר מתעשר: ניימאר חתם אתמול על חוזה לשנתיים באל-הילאל הסעודית, והצטרף לרכבת האווירית של כוכבי על שעברו לסעודיה בעקבות הכסף הגדול. הוא ירוויח שם – על פי דיווחים שונים – 260 מיליון אירו (מעל מיליארד שקל!) בשנתיים. בין המעורבים בעסקה, הסוכן הישראלי פיני זהבי.
  • מכבי חיפה מתקדמת: מכבי חיפה ניצחה אתמול 3:1 את סלובן ברטיסלבה (והשלימה 5:2 בסיכום שני המשחקים) והיא תתמודד בסיבוב הבא עם אלופת שווייץ יאנג בויז על הזכות לעלות לשלב הבתים בליגת האלופות.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה