אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 8 אוגוסט 2023
 
מוות (כלכלי) לערבים

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מעולם לא ניסה להסתיר את סלידתו מערבים. מבחינתו, ערבים הם שם נרדף לטרור – ובטרור צריך להילחם בכל דרך אפשרית.

כשר אוצר, סמוטריץ' לא מתכוון לממן את הטרור, ולכן הוא עוצר כעת בצורה שרירותית – ובניגוד לכל המלצות הגורמים המקצועיים – תקציבים שהובטחו לחברה הערבית. התקציב כולל 500 מיליון שקלים, שהיו אמורים להגיע לרשויות המקומיות הערביות ולסטודנטים ערבים, כדי לעודד השכלה גבוהה, ולממן מאבק בגורמי פשיעה וטרור.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

סמוטריץ' מנמק את החלטתו בצורה פשוטה: "אני מיישם את האידיאולוגיה שלי. מה שהבטחתי – זה מה שמקבלים".

סמוטריץ' מנמק את החלטתו בצורה פשוטה: "אני מיישם את האידיאולוגיה שלי. מה שהבטחתי – זה מה שמקבלים"

בהסבר להחלטה, שנחשפה לראשונה ב"כאן", הסביר שר האוצר כי הכספים הללו הם חלק מהתחייבויות קואליציוניות של שרת הפנים איילת שקד לרע"ם בממשלה הקודמת:

"אין ולא הייתה שום הצדקה בעולם להעדיף עוד יותר את הרשויות הערביות ולתת רק להן מענק מיוחד שהרשויות החלשות במגזר היהודי לא מקבלות".

גורמי המקצוע במשרד האוצר יצאו נגד החלטת השר ואף כינו אותה "מטומטמת". "הכספים הללו מיועדים אך ורק לפיתוח", מצוטט אחד מהם ב"ידיעות אחרונות", "לא ברור מדוע כספים שהובטחו לא עוברים. המצב עלול להכניס את הרשויות הללו לגירעונות משמעותיים".

שר הפנים משה ארבל – איש ש"ס, לא מתומכי מנסור עבאס – שלח מכתב דחוף לשר האוצר ובו דרישה להעביר את הכספים שהובטחו לרשויות הערביות.

גם ראש המל"ל צחי הנגבי הפציר בשר האוצר לשחרר מייד את הכספים, והסביר כי מדובר בהמלצה של הדרגים הביטחוניים הבכירים ביותר, החוששים כי ייבוש כלכלי של החברה הערבית יוביל להקצנה לאומנית, שתוביל לעליית הפשיעה והאלימות הגבוהים ממילא, ותעודד פעילות טרור.

נראה כי עבור סמוטריץ' ותומכי העוצמה היהודית, כל האזהרות הללו הן מוזיקה לאוזניים: אם ייבוש התקציבים יוביל לעליית הטרור, זה יוכיח את מה שהם האמינו בו מלכתחילה: ערבים הם טרור.

 
אימה בבתי החולים
בית חולים, אילוסטרציה (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
בית חולים, אילוסטרציה (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

אם היינו בתקופה חדשותית רגועה יותר – עם ממשלה שלא נאבקת בכל כוחה בכל מה שסביר – הידיעה הזו הייתה אמורה לככב בכותרות הראשיות ולהעסיק את המדינה במשך ימים.

משרד הבריאות הפיץ אתמול אזהרה יוצאת דופן לבתי החולים, מפני התפשטות בקטרמיה – תסמונת של נוכחות חיידקים בדם, שהופכת שכיחה במחלקות הפנימיות של בתי החולים.

מנהל המרכז הארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות, פרופ' יהודה כרמלי, מתבסס במכתב על מחקר מקיף שמצא כי בשנים 2018 ו-2019, לפני פרוץ הקורונה ששיבשה את חיי כולנו, מתו כ-7,600 בני אדם בבתי החולים בישראל כתוצאה מחשיפה לבקטרמיה.

מחקר מקיף שמצא כי בשנים 2018 ו-2019 מתו כ-7,600 בני אדם בבתי החולים בישראל כתוצאה מחשיפה לבקטרמיה

צריך לקרוא את המספר הזה שוב ולתת לו לחלחל: 7,600 בני אדם – פי שלושה מסך כל ההרוגים הישראלים במלחמת יום כיפור – מתו בתוך שנתיים, כתוצאה מחיידקים שבהם נדבקו בבית החולים. רבע מהם מתו תוך 30 יום מרגע החשיפה, ואחרים תוך פחות משנה.

הדוח מתריע, כי ניתן למנוע חלק גדול מהמקרים הללו ולמזער את התמותה. אחד ממנהלי בתי החולים שמצוטט ב"ידיעות אחרונות" ללא שמו אומר: "מן הראוי להתמודד עם התופעה לפחות כמו שהשקענו בקורונה. זה צריך להיות בראש סדר העדיפויות הלאומי".

 
המצור באתיופיה
יוצאי אתיופיה אוחזים בתמונות של בני משפחתם שנותרו באתיופיה בהפגנה מול משרד ראש הממשלה הקוראת להציל את הנטושים ולהעלותם לישראל, 28 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
יוצאי אתיופיה אוחזים בתמונות של בני משפחתם שנותרו באתיופיה בהפגנה מול משרד ראש הממשלה הקוראת להציל את הנטושים ולהעלותם לישראל, 28 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

המועצה לביטחון לאומי קיימה אתמול ישיבת חירום כדי לבחון את חילוצם של עשרות ישראלים הנצורים בעיר גונדר שבאתיופיה, כך דיווח הלילה אתר N12.

באתיופיה מתחוללים קרבות עזים במחוז אמהרה שבמרכז המדינה בין המיליצה המקומית לבין הממשל הפדרלי. מאות נהרגו בשבוע החולף, והערים המרכזיות במחוז נצורות, ללא יציאה או כניסה וללא אמצעי תקשורת.

בעיר גונדר, אחד המוקדים המרכזיים של הלחימה, נמצאים כ-70 ישראלים, לפי דיווח של משרד החוץ. בנוסף ישנם בעיר כ-60 יהודים אשר כבר קיבלו אישור עלייה לארץ אך בשל המצב הסוכנות היהודית לא יכולה להעבירם לעיר הבירה אדיס אבבה כדי להטיסם לישראל.

בנוסף לאלו, ישנם אלפי יהודים החיים במחנות באזור שממתינים לאישורי עלייה לישראל.

במל"ל חוששים, על פי הדיווח, לבצע מבצע חילוץ נרחב שעלול להזכיר את התמונות מנסיגת ארצות הברית מאפגניסטן – שם התושבים הנסים התחננו על נפשם וניסו להיתלות על כל מטוס אמריקאי, כשרבים מהם נותרים מאחור ונופלים קורבן לידי המיליציות של הטאליבן.

במל"ל חוששים, על פי הדיווח, לבצע מבצע חילוץ נרחב שעלול להזכיר את התמונות מנסיגת ארצות הברית מאפגניסטן

המצב הטרגי באתיופיה, מדינה למודת מלחמות אזרחים ואלימות, נוגע לעשרות אלפי משפחות ישראליות – אך התקשורת בישראל ממעטת לסקר את הנעשה שם, כשם שהיא לרוב מתעלמת מהמציאות של בני העדה האתיופית בארץ. וזו הזדמנות גם להזכיר שאברה מנגיסטו עדיין חי, ויושב בשבי חמאס מזה 3,257 ימים.

 
דרמה גם בקוריאה
חניכי הצופים מאנגליה מגיעים לסיאול, בירת קוריאה הדרומית, לאירוע הג'מבורי, 5 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon)
חניכי הצופים מאנגליה מגיעים לסיאול, בירת קוריאה הדרומית, לאירוע הג'מבורי, 5 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon)

לא רק באתיופיה, גם בקוריאה הדרומית מפנים הבוקר עשרות ישראלים – כדי להגן עליהם מפני הסופה "קנון" שצפויה להכות במדינה היום.

המדובר ב-53 חברי משלחת הצופים הישראלית שנסעו לקוריאה לג'מבורי – הכינוס הבינלאומי של תנועת הצופים העולמית, שמתקיים בקוריאה הדרומית אחת לארבע שנים.

הקוריאנים התעלו מאזהרות החזאים והתעקשו לקיים את האירוע השנה כרגיל, וכך מה שאמור היה להיות אחד האירועים המלהיבים ביותר – מפגש של 40 אלף בני נוער מכל העולם – הפך הבוקר למבצע חירום.

מה שאמור היה להיות אחד האירועים המלהיבים ביותר – מפגש של 40 אלף בני נוער מכל העולם – הפך הבוקר למבצע חירום

ערן גלזר, יו"ר התאחדות הצופים והצופות בישראל, מצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות": "אנו נמצאים בקשר ועדכון שוטף עם ההורים ועם השגריר בסיאול, כדי להבטיח את ביטחונם של חברי המשלחת".

הכינוס היה אמור להיפתח ברצועת חוף שאמורה להיפגע קשות על ידי הסופה, הנחשבת מסוכנת. הרשויות בקוריאה הכריזו על מבצע פינוי והקצו לו יותר מאלף אוטובוסים. המפונים ישוכנו בעשרות מקלטים, אולמות כנסים ובסיסים אמריקאיים ברחבי קוריאה.

קוריאה הדרומית סובלת הקיץ מאירועי מזג אוויר חריגים רבים. הסופה "קנון" החלה לנוע לעברה בשבוע האחרון וכוללת סופות גשמים שגרמו לקריסת חשמל ולשיבושי טיסות בדרום מזרח אסיה.

 
הנתניהוז רוצים קצת לנוח
המשטרה והמחאה מתכוננים לקראת הגעתם של בני הזוג נתניהו לחופשה בנוה אטי"ב, 7 באוגוסט 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
המשטרה והמחאה מתכוננים לקראת הגעתם של בני הזוג נתניהו לחופשה בנוה אטי"ב, 7 באוגוסט 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

ימים סוערים עוברים על המדינה, וגם על משפחת נתניהו, שהצפינה למושב נווה אטי"ב כדי לנפוש מעט במלון הבוטיק היוקרתי "פנדה" אשר במורדות החרמון, בסוויטה צנועה שמחירה לא פחות מ-17 אלף שקלים ללילה.

תחת הגנה היקפית של היחידה לאבטחת אישים בשב"כ, ייהנו בנימין ושרה נתניהו מספא איכותי, מסעדת שף ומסלולי צעידה באחד הנופים היפים בישראל. אבל מרחוק הם ישמעו קריאות "בושה! בושה! בושה!" – כי כמה עשרות מפגינים חרוצים הצפינו לחרמון והתמקמו מחוץ למושב באוהלים, אחרי שהמשטרה מנעה מהם להתקרב למלון.

הנה עוד אחד מהאבסורדים שממלאים את חיינו לאחרונה: כוחות המשטרה מנעו מכל מי שהסתובב באזור עם דגל ישראל להתקרב למושב. המוחים כבר עתרו לבג"ץ בטענה שמונעים מהם את חופש התנועה בארץ. מעניין אם שופטי בג"ץ יטפלו בעתירה במהירות, או ימסמסו אותה עד לתום החופשה המלכותית הקצרה.

המשטרה מנעה מכל מי שהסתובב עם דגל ישראל להתקרב למושב. המוחים עתרו לבג"ץ בטענה שמונעים מהם את חופש התנועה

רגע לפני שסייע לרעייתו לארוז בגדים לחופשה הזוגית, שוחח ראש הממשלה עם ראש שב"כ רונן בר, ואמר לו שהוא מגבה אותו ואת אנשי הארגון "על העבודה החשובה שאתם עושים למען בטחון ישראל מסביב לשעון".

בר, כזכור, ספג אתמול ביקורת והאשמות מצד חברי קואליציה בעקבות האזהרה שהעביר לראש הממשלה, לפיה טרור יהודי בגדה המערבית מלבה טרור פלסטיני. ח"כ לימור סון הר-מלך – שדוברה לשעבר אלישע ירד נעצר בחשד להרג הפלסטיני קוסאי מעטאן מכפר בורקה – תקפה את ראש השב"כ במלים בוטות ואמרה: "אנחנו רואים שערבבו ולא יודעים להגדיר מי האויב, ולא ידעו להרתיע את האויב ולהכניע את האויב".

גם ח"כ טלי גולטיב מהליכוד הזדרזה להיכנס לאירוע ואמרה: "רעיונות השמאל הגיעו גם לצמרת השב"כ".

אולי במהלך החופשה בנופים המרהיבים של החרמון, נתניהו יהרהר קצת גם בתרומתו לליבוי השיח הרעיל הזה.

תחזית: זה לא יקרה.

 
והשחיקה בצה"ל נמשכת
טקס סיום קורס קצינים בחיל הים, אילוסטרציה (צילום: פלאש90)
טקס סיום קורס קצינים בחיל הים, אילוסטרציה (צילום: פלאש90)

מדהים שאלה כבר לא "חדשות" אלא אירוע מתגלגל שנמשך כבר חודשים, ולא נראה שמישהו מתכוון ללחוץ על דוושת הבלמים.

עמוס הראל, הפרשן הביטחוני של "הארץ", כותב הבוקר כי במטכ"ל שוררת "אווירת נכאים" – לא פחות. הפרשן הצבאי של חדשות 13, אלון בן דוד, משווה את המצב לאווירה במטכ"ל בימי מלחמת לבנון השנייה.

המחלוקת הציבורית סביב ההפיכה המשטרית מאיימת לקרוע את צה"ל, והממשלה לא רק עומדת מנגד – חברים בה אפילו מותחים ביקורת על בכירי הצבא.

עד כמה עמוקה הפגיעה? הרבה יותר ממה שנדמה. אתמול, לדוגמה, הודיעו שניים מבין חמשת קציני המילואים המשמשים מנהלי לחימה וסגנים של מפקד חיל הים בשעת חירום – שהם מפסיקים את התנדבותם במילואים במחאה על ההפיכה המשטרית.

צריך לקרוא את הדברים שוב ולתת להם לחלחל: שניים מתוך סגניו בחירום של אלוף בצה"ל, המפקד על זרוע של הצבא, לא מתכוונים להגיע יותר לשירות.

צריך לקרוא את הדברים שוב ולתת להם לחלחל: שניים מתוך סגניו בחירום של מפקד חיל הים, לא מתכוונים להגיע יותר לשירות

שני הקצינים הבכירים, תא"ל עפר דורון ותא"ל אייל שגב, הצטרפו לקציני מילואים רבים במטה המבצעי, במערך המיונים וההכשרות, במערך ספינות הקרב ובשייטת 13, שהודיעו כי הם מפסיקים את התנדבותם, מה שיקשה על החיל עד מאוד לעמוד ביעדי המיון, ההכשרות והקורסים בתקופה הקרובה.

 
יום ה-808
הפאנל הקדמי של מכונת ה-Roland TR-808 (צילום: CC by 2.0 SA, Bryan Pocius, Wikipedia)
הפאנל הקדמי של מכונת ה-Roland TR-808 (צילום: CC by 2.0 SA, Bryan Pocius, Wikipedia)

היום 8 באוגוסט, כלומר 8.08, יום שמוזיקאים בכל העולם מציינים כיום ה-808 העולמי.

808 הוא שם החיבה של מכונת התופים הנערצת Roland TR-808 שיוצרה במשך שלוש שנים בלבד בשנות השמונים, ו-12 אלף יחידות ממנה נמכרו לפני שהייצור הופסק מחוסר ביקוש, כשדווקא אחרי הפסקת הייצור היא הפכה למכונה החשובה ביותר בתולדות המוזיקה, שאת השפעתה על הצליל של המאה העשרים אפשר להשוות רק להמצאת הגיטרה החשמלית.

גם אם לא שמעתם עליה מימיכם, שמעתם אותה. בין אם אתם אוהבים היפ הופ (שם היא דומיננטית במיוחד), פופ, מוזיקה אלקטרונית או מוזיקה ים תיכונית.

8 באוגוסט הוא יום מושלם לערוך איתה היכרות. והווידיאו הזה הוא נקודה טובה לסיבוב היכרות ראשוני. כמה שירים מבוססי 808 זיהיתם שם?

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה