אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 28 אוגוסט 2023

 
 
עסק עלוב עם לוב

דיפלומטיה היא עסק עדין ומורכב. שר החוץ אלי כהן כנראה לא מבין את זה. אתמול הוא נפנף בפגישה שקיים ברומא עם שרת החוץ של לוב, נג'לא אלמנקוש, ובה דנו השניים – על פי עדותו – בחידוש הקשרים בין שתי המדינות ובאפשרות לשיתוף פעולה.

ב"ידיעות אחרונות" מדווחים הבוקר תחת הכותרת "יוצאי לוב מתרגשים" כי "הטריפוליטאים בשמיים: התרגשות רבה נרשמה אתמול בקרב קהילת יוצאי לוב בישראל בעקבות הפגישה ההיסטורית".

שרת החוץ של לוב נג'לא אלמנקוש (צילום: AP Photo/Darko Vojinovic)
שרת החוץ של לוב נג'לא אלמנקוש (צילום: AP Photo/Darko Vojinovic)

אלמנקוש מתרגשת הרבה פחות. היא הפכה במהירות ל"יוצאת לוב" בעצמה, אחרי שהושעתה מתפקידה בעקבות המפגש עם כהן ונאלצה לעזוב את לוב לטורקיה בחופזה במטוס פרטי, כשברחובות לוב נערכות הפגנות נגדה ונגד ישראל.

משרד החוץ הלובי בטריפולי כבר הזדרז לפרסם הודעת הבהרה לפיה "מדובר היה בפגישה אקראית, לא מחייבת, שבה הבהירה השרה את עמדתה הלא מתפשרת של לוב לגבי הפלסטינים". הפרלמנט בלוב קרא לקיים כינוס חירום במטרה לפתוח בחקירה על ה"פשע כנגד העם הלובי".

מלשכת השר כהן יצאה הודעה חגיגית על כך שמדובר ב"צעד ראשון בקשר בין ישראל ללוב". כרגע נראה שזה היה גם הצעד האחרון.

מלשכת השר כהן יצאה הודעה חגיגית על כך שמדובר ב"צעד ראשון בקשר בין ישראל ללוב". כרגע נראה שזה היה גם הצעד האחרון

"זה מה שקורה כשממנים את אלי כהן, אדם בלי שום רקע בתחום, לשר חוץ רק לשנה, משתמשים בשר אחר, רון דרמר, כשר החוץ האלטרנטיבי, שמים בהמתנה שר שלישי, ישראל כ"ץ, מפקידים את ההסברה הבינלאומית בידי שרה רביעית, גלית דיסטל אוטבריאן, ונותנים לשר חמישי, עמיחי שיקלי, לנהל (נורא ואיום) את היחסים עם יהדות העולם", הגיב הבוקר יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד, קודמו של כהן במשרד החוץ.

"האירוע מול שרת החוץ הלובית הוא חובבני, חסר אחריות, וכשל חמור בשיקול דעת. זה בוקר של חרפה לאומית וסיכון חיי אדם בשביל כותרת", הוסיף.

 
דוהרים לשביתת מורים
כיתה מושבתת. אילוסטרציה (צילום: דוד כהן/פלאש90)
כיתה מושבתת. אילוסטרציה (צילום: דוד כהן/פלאש90)

איומי השבתה של מערכת החינוך בשבוע האחרון של אוגוסט הם חלק משגרת סוף הקיץ בישראל. אבל השנה נראה כי אנחנו מתקרבים במהירות לשביתה שתהיה ממושכת ומתישה.

אתמול נפגשו שר החינוך יואב קיש ויו"ר ארגון המורים רן ארז לעוד פגישה עקרה שבסיומה הכריזו שניהם כי לא מסתמן מוצא סביר מהמשבר. היום אמורה להיערך פגישה נוספת, שמוגדרת כמובן "מכרעת" וכבר מובטח שהיא לא תסתיים עד שייצא "עשן לבן". אבל ברור ששני הצדדים פסימיים.

"נשב כמה שיידרש, לפגישה שאולי תסתיים מחר בלילה ואולי אחרי", אמר קיש, "אם לא נגיע להבנות כנראה שתהיה שביתה".

"נשב כמה שיידרש, לפגישה שאולי תסתיים מחר בלילה ואולי אחרי. אם לא נגיע להבנות כנראה שתהיה שביתה"

מבחינת ארגון המורים יש דד-ליין ברור. "אם לא נגיע לתוצאות עד יום רביעי, 30 בחודש, נשבות. זהו מבחינתנו המועד האחרון", אמר אתמול ארז, "לאחר המועד הזה אין יותר טעם לנהל משא ומתן. לא נודיע לתלמידים ולמורים ערב לפני החזרה ללימודים שיש שביתה. ההצעה של האוצר היא אבסורד".

ההצעה האחרונה של האוצר למורים היא לא להרוויח יותר, אלא לעבוד פחות. לצמצם את מספר שעות העבודה של המורים בתיכונים (שגם ככה סובלים ממחסור חמור בכוח אדם, כפי שיכולים להעיד כל מי שיש להם ילדים בבתי ספר תיכוניים) – ובתמורה לצמצום שעות העבודה, להסתפק בתוספות השכר הצנועות שמציע האוצר.

אם ההצעה תאומץ על ידי המורים, המשמעות היא שהמורים בתיכונים יחויבו לעבוד פחות מ-40 השעות השבועיות להם הם מחויבים היום על פי הסכם העבודה "עוז לתמורה" שנחתם מול הארגון ב-2011.

"זוהי הצעה בעייתית מבחינת מערכת החינוך הסובלת ממחסור במורים", כותב הבוקר ליאור דטל ב"דה מרקר", "יישומה עלול לפגוע בתלמידים המתקשים ביותר, עקב הקיצוץ בשעות הפרטניות. בנוסף – מערכות השעות לשנה הקרובה כבר מוכנות, כך ששינוי שעות העבודה של המורים ידרוש מהמנהלים לתכנן את המערכות מחדש".

 
הדרוזים על סף התפרצות
דרוזים מוחים ומתעמתים עם כוחות משטרה בצפון הגולן נגד הקמת חוות טורבינות, 21 ביוני 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)
דרוזים מוחים ומתעמתים עם כוחות משטרה בצפון הגולן נגד הקמת חוות טורבינות, 21 ביוני 2023 (צילום: אייל מרגולין/פלאש90)

משבר הטורבינות ברמת הגולן שהצית מהומות גם בחברה הדרוזית – שבמהלכן נפצעו כמה מפגינים בהתנגשויות עם המשטרה – נרגע לזמן מה אחרי שראש הממשלה נאלץ להתערב במשבר, והממשלה הורתה על הפסקה זמנית של העבודות.

גילי כהן דיווחה בשבוע שעבר ב"כאן 11", שהעבודות אמורות להתחדש השבוע, וכי הפעם אי אפשר יהיה לעצור אותן בשל ההתחייבויות המשפטיות כלפי החברה המבצעת. הכותרת הראשית של "הארץ" הבוקר היא כי שב"כ הזהיר את הדרג המדיני מפני התלקחות קרובה עם העדה הדרוזית.

עמוס הראל כותב, כי במערכת הביטחון חוששים כעת מערעור עמוק של היחסים עם העדה, כשמשבר הטורבינות מצטרף למשבר קרקעות ובנייה, לחוק הלאום ולאלימות הגואה בחברה הערבית, ללא מענה של המדינה.

החשש הוא מפני האפשרות של פגיעה בתרומה המשמעותית של העדה הדרוזית לביטחון המדינה ומגלישה לאלימות נרחבת ביישובי הדרוזים, שהמדינה תתקשה להתמודד איתה.

"מה שקרה ביישובים הדרוזים בעשור האחרון הוא תמרור אזהרה באשר להמשך בשאר חלקי המדינה"

"מה שקרה ביישובים הדרוזים בעשור האחרון הוא תמרור אזהרה באשר להמשך בשאר חלקי המדינה", כותב הראל. "לא מדובר רק בקרבות ירי בין עבריינים אלא גם בחשד להשתלטות עוינת על רשויות מקומיות וביזת משאביהן, המגיעים מתקציב המדינה. ישנו קשר של שתיקה ביישובים, מחשש למעשי אלימות כלפי מי שיעז לדבר".

 
דרורי יחקור את פגסוס
השופט משה דרורי בטקס יקיר המשפט העברי בתל אביב. 12 ביוני 2019 (צילום: פלאש90)
השופט משה דרורי בטקס יקיר המשפט העברי בתל אביב. 12 ביוני 2019 (צילום: פלאש90)

הממשלה אישרה אתמול את הקמת ועדת הבדיקה הממשלתית לשימוש שלא כדין ברוגלות במהלך חקירות משטרתיות. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא השתתף בדיון בשל הקשר למשפטים המתנהלים נגדו, ואת הישיבה ניהל שר המשפטים יריב לוין.

היועמ"שית גלי בהרב-מיארה הגישה לשרים חוות דעת לפיה לוועדה אין סמכות לדון בתיקים מתנהלים, וכי הכוונה לעשות זאת "חותרת תחת עצמאות מערכת אכיפת החוק".

לוין הודיע כי בראש הוועדה יעמוד השופט בדימוס, משה דרורי, שפרש משיפוט ב-2019 ונחשב לתומך מובהק של ההפיכה המשטרית.

אתמול אמר השופט דרורי לערוץ 13 את הדברים המדהימים הבאים:

"אני יודע שערוצי התבהלה עושים מה שהם עושים. האמת לא נר לרגליהם. אתם בדיוק ערוצי התבהלה, אני לא חושב שמילה אחת שלכם היא אמת".

דרורי הרבה לתקוף בעבר את היועצת המשפטית לממשלה ואת קודמה בתפקיד, אביחי מנדלבליט. על תיקי נתניהו הוא אמר:

"ברור שזה לא התנהל בדרך התקינה. לא ככה מנהלים תיקים, לא ככה חוקרים אנשים במשטרה ולא ככה מאיימים עליהם".

ייתכן שיש קשר בין ההתבטאויות הבוטות הללו, לבין ההחלטה למנות דווקא אותו לעמוד בראש הוועדה הרגישה.

 
מתקצבים את הרשויות הערביות

בשעה שיכולתה של המשטרה להשתמש באמצעים טכנולוגיים נפגעת – בעקבות הקמת ועדת החקירה שמשרתת בעיקר את צרכיו המשפטיים של נתניהו – הוחלט הלילה כי משרד האוצר יקצה עשרות מיליוני שקלים למימון אמצעים טכנולוגיים "הנדרשים למשטרת ישראל להגברת האכיפה והביטחון האישי בחברה הערבית".

בתום ישיבה רמת דרג ורבת משתתפים שהסתיימה אחרי חצות – בהשתתפות שר האוצר ומנכ"ל משרדו, שר הפנים ומנכ"ל משרדו, ראש שב"כ, מפכ"ל המשטרה ונציגי הרשויות הערביות – נמצא הסולם שיאפשר לבצלאל סמוטריץ' לרדת מסירובו להעביר לרשויות הערביות את התקציבים המגיעים להם.

נמצא הסולם שיאפשר לבצלאל סמוטריץ' לרדת מסירובו להעביר לרשויות הערביות את התקציבים המגיעים להם

וכדי להסביר את ההתקפלות, יצאה הודעת הסיכום הבאה:

"ראשי הרשויות הסכימו לעיקרון לפיו כלל התקציבים יועברו דרך מנגנוני הפעלה, פיקוח ובקרה, שיבטיחו העברת תקציבים לטובת אזרחי ישראל הערבים ולא לידי ארגוני הפשיעה. מנגנונים אלה יגובשו ויאושרו בממשלה בתוך כשבועיים ובכפוף לכך משרד האוצר יעביר באופן מיידי את התקציב השוטף לשנת 2023 למשרד הפנים, כנגד התחייבות של שר הפנים כי התקציבים יועברו לרשויות רק לאחר גיבוש המנגנונים האמורים".

ציטטתי כאן את ההודעה כפי שהועברה. אם אתם מאמינים למה שנכתב כאן וחושבים שכך הדברים יתנהלו מעתה, ברכותיי: אתם תמימים.

 
כתב אישום על רצח שרית אחמד
שרית אחמד ז"ל (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
שרית אחמד ז"ל (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

חייה של שרית אחמד היו קצרים ומרים. לפני חודש וחצי היא נורתה למוות סמוך לבית הוריה בכפר ירכא. היא הייתה רק בת 18. נערה דרוזית, שסיפרה למשפחתה שהיא לסבית, ומאותו רגע הפכו חייה למסכת של השפלות ואיומים מצד בני המשפחה.

אתמול הוגש כתב אישום נגד אחיה של שרית, סעיד אחמד, על הזמנת הרצח של אחותו. על פי כתב האישום הוא שילם להישאם מרייחי ושאדי אבו סראיא – המואשמים בביצוע הרצח  – כדי שיארבו לשרית ויתנקשו בחייה.

בכתב האישום מתואר כיצד הוא שכנע את אחותו להגיע למקום שבו ארבו לה המתנקשים:

"סמוך לרצח שרית שלחה לחברתה הודעה כי אחיה סעיד ביקש ממנה לנסוע לסוכנות רכב בירכא, כדי להחליף לה את הרכב לחדש, וכי הוא יגיע אחריה. שרית התפלאה על טוב ליבו, אך יצאה לנסיעה, וכמה דקות מאוחר יותר נרצחה".

 
סימון ביילס הגדולה מכולם
סימון ביילס אחרי תרגיל הקרקע באליפות ארצות הברית להתעמלות, 27 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Godofredo A. Vásquez)
סימון ביילס אחרי תרגיל הקרקע באליפות ארצות הברית להתעמלות, 27 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Godofredo A. Vásquez)

סימון ביילס לקחה הלילה את תואר אלופת ארצות הברית בהתעמלות בפעם השמינית – בדיוק עשור אחרי שנכנסה לתחרויות הבוגרים, ומאז לא הורידה את אחיזתה על הספורט.

ההישגים של ביילס יוצאי דופן גם עבורה: היא הספורטאי הראשון – גבר או אישה – לזכות בשמונה תארים מזה 90 שנה, והיא המתעמלת המבוגרת ביותר (בגיל 26!) לזכות באליפות ארה"ב.

מדהים אף יותר היה לראות את דרגות הקושי שהציגה בהופעותיה בתחרות, שנערכה בסוף השבוע בסן חוזה, קליפורניה. אחרי שנתיים הפסקה, בגיל שבו מתעמלות הופכות למאמנות, ביילס מעלה את הרף בכמה וכמה דרגות – ומותירה את המתחרות הרחק מאחור.

ברגע השיא של התחרות בסוף השבוע, ביילס ביצעה על החמור את תרגיל היורצ'נקו דאבל-פייק – היא האישה היחידה בעולם שביצעה אי פעם את התרגיל הזה, שנחשב כל כך מסוכן שגם גברים מעטים מאוד מעזים לשלב אותו בתחרויות.

ביילס ביצעה על החמור את תרגיל היורצ'נקו דאבל-פייק – האישה היחידה בעולם שביצעה אי פעם את התרגיל הזה

ביילס גורמת לזה להיראות קל, והציון בהתאם: בסוף השבוע קיבלה את התוצאה הגבוהה ביותר בתחרות, בסך 15.700 – וזה אחרי שהורידו לה חצי נקודה בגלל שהמאמן שלה עמד על המזרון בקרבת החמור, כדי לוודא שהיא עוברת אותו בהצלחה.

ביילס, כרגע, לא מוכנה להתחייב שתשתתף באולימפיאדת פריז בעוד שנה. היא בוודאי לא זקוקה לזה – אין אף ספורטאית חיה שזכתה ביותר פרסים ומדליות ממנה.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה