אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 20 אוגוסט 2023

 
 
שוב פיגוע קטלני בחווארה

הכפר הפלסטיני חווארה הפך בחודשים האחרונים למוקד של סכנה ואלימות.

ב-26 בפברואר נרצחו שם האחים הלל ויגל יניב שנורו במכוניתם מטווח קצר, רצח שהוביל להתפרעות אלימה של מתנחלים בכפר שלוותה בהצהרה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שצריך למחוק את חווארה.

ב-19 במרץ נורה בחווארה דיוויד שטרן, שנפצע קשה אך השיב אש לתוקפיו; כעבור שישה ימים נפצעו בחווארה שני חיילי צה"ל מירי מרכב חולף.

מחסום צה"לי בגדה המערבית בקרבת המקום שבו נורו למוות שני ישראלים, 19 באוגוסט 2023 (צילום: Jaafar ASHTIYEH / AFP)
מחסום צה"לי בגדה המערבית בקרבת המקום שבו נורו למוות שני ישראלים, 19 באוגוסט 2023 (צילום: Jaafar ASHTIYEH / AFP)

במאי היו בחווארה שני פיגועים: חייל צה"ל נדקר בכתפו, וחייל אחר נפצע באורח בינוני מפגיעת רכב מכוונת. ב-6 ביוני פתח מחבל פלסטיני באש על ירי של מכונית ישראלית ופצע את נהגה; ואתמול נרצחו בחווארה שי ניגרקר ובנו אביעד ניר, שני ישראלים מאשדוד שהגיעו לחווארה ככל הנראה כדי לטפל במכוניתם.

הכפר חווארה נמצע במעין "מסדרון" שנמצא בחלקו בשטח B וחלקו בשטח C. הוא אינו אסור לכניסת ישראלים, אבל בגלל רצף הפיגועים בחודשים האחרונים על הציר הזה, מעט מאוד ישראלים מגיעים לשם, אם אינם תושבי האזור ולא מוכרחים לעבור במקום. בצה"ל מזהירים ישראלים להימנע מקבלת שירותים בערי הגדה גם אם יש בכך חיסכון כספי.

לא ברור מה הוביל את שני הנרצחים לנסוע כל הדרך מאשדוד הרחוקה דווקא אל חווארה, כדי לטפל שם ברכבם בשבת. מחקירה ראשונית של הרצח עולה, כי האב ובנו שהו באזור כמה שעות לפני שנרצחו, כנראה כדי לטפל במזגן שבמכוניתם, וייתכן שהחליטו לשטוף את המכונית בדרך חזרה הביתה. אולי לא היו מודעים כלל לסכנה במקום.

מחקירה ראשונית של הרצח עולה, כי האב ובנו שהו באזור כמה שעות לפני שנרצחו, כנראה כדי לטפל במזגן שבמכוניתם

בסרטון מצלמות האבטחה ממכון השטיפה נראה המחבל ניגש אליהם באקדח שלוף ויורה בהם מטווח אפס. הבעלים של מכון השטיפה ועובדיו נעצרו לחקירה, בחשד שאחד מהם דיווח לרוצח על הימצאותם של שני יהודים במקום.

בחמאס בירכו על הרצח בדם קר של שני אזרחים לא חמושים והגדירו אותו "ירי הרואי". לדברי דובר חמאס, הרצח הזה הוא "תוצאה של הבטחה נחרצת של ההתנגדות להגן על עמנו". גם בג'יהאד האסאלמי בירכו על הרצח ש"הגיע כתגובה טבעית ולגיטימית של פשעי הכיבוש".

 
חצי מבתי הספר בהפרדה מגדרית
תלמידי בית ספר יסודי בחינוך החרדי בבית שמש, אילוסטרציה (צילום: יעקב נאומי/פלאש90)
תלמידי בית ספר יסודי בחינוך החרדי בבית שמש, אילוסטרציה (צילום: יעקב נאומי/פלאש90)

ליאור דטל, כתב החינוך של "דה מרקר", מפרסם הבוקר נתון מדהים לפיו חצי מבתי הספר בישראל כבר מלמדים בהפרדה מגדרית: ב-44% מבתי הספר מתקיימת הפרדה מגדרית מלאה בין תלמידים ותלמידות, וב-7% נוספים יש הפרדה מגדרית חלקית.

ב-44% מבתי הספר מתקיימת הפרדה מגדרית מלאה בין תלמידים ותלמידות, וב-7% נוספים יש הפרדה מגדרית חלקית

לפי הנתונים שמפרסם דטל, כשליש מהתלמידים בבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והתיכונים בישראל, יסיימו את לימודיהם במערכת החינוך לאחר שלא התרועעו עם בני ובנות המין השני מכיתה א' ועד כיתה י"ב. הנתונים הללו מתייחסים לשנת הלימודים הקודמת בכל רחבי הארץ.

לפי ד"ר אריאל פינקלשטיין מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, שחקר את הנושא, הנתונים משקפים שינויים דמוגרפיים בחברה הישראלית (גידול אצל החרדים) לצד שינויים אידיאולוגיים בחברה הדתית הלא חרדית, שבעשורים האחרונים החלה לתמוך אף היא בהפרדה מגדרית בלימודים, עד שכיום יותר מ-90% מהתיכונים בחינוך הממלכתי-דתי מלמדים בהפרדה מגדרית.

הנתונים הללו כוללים גם את החברה הערבית, שגם בה מתקיימת הפרדה מגדרית, אם כי בהיקף קטן יותר ביחס לחברה היהודית הדתית. מבדיקה של בתי הספר היהודיים בלבד, עולה ש-58% מלמדים בהפרדה מגדרית כלשהי.

עניין ההפרדה המגדרית במערכת החינוך מעלה שאלות רבות בנוגע להשפעה שלו על הפסיכולוגיה, ההתנהגות, המיניות, הפתיחות ועוד. יש לעניין אספקטים כלכליים ("לימודים בהפרדה מגדרית יוצרים עול על מערכת החינוך ומנפחים את תקציב החינוך", כותב דטל, "העלות של ההפרדה המגדרית בבתי הספר מוערכת במיליארדי שקלים").

לפי תוצאות מבחני השוואה שונים, הביצועים של תלמידים בבתי ספר עם הפרדה נמוכים יותר מאלה של תלמידים בבתי ספר מעורבים. גם שיעור האלימות בבתי ספר מעורבים נמוך מעט יותר משיעור האלימות בבתי ספר מופרדים. 74.5% מהתלמידים בבתי ספר מעורבים דיווחו על סקרנות ועניין בלימודים לעומדת 50.5% מהתלמידים בבתי ספר מופרדים.

 
פתאום צריך ללמוד את נושא הסבירות
עו"ד אילן בומבך, פרקליטו של בועז יוסף, בבית המשפט העליון בדיון על העתירות נגד "חוק טבריה", 30 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
עו"ד אילן בומבך, פרקליטו של בועז יוסף, בבית המשפט העליון בדיון על העתירות נגד "חוק טבריה", 30 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הדיון בבג"ץ בהרכב היסטורי של כל 15 שופטי בית המשפט העליון, בעתירות נגד חוק הסבירות, נקבע ל-12 בספטמבר. אבל עורך הדין אילן בומבך שמונה לייצג את הממשלה בעתירות, הגיש ביום שישי בקשה לדחות הדיון, בטענה שפרק הזמן שנותר "אינו מאפשר היערכות מספקת לטובת ייצוג עמדת ממשלת ישראל כראוי".

זהו טיעון מעט מוזר, כי אפשר היה לצפות שהממשלה תתכונן היטב לדיון על עילת הסבירות לפני שהיא מחוקקת חוק שמבטל את העילה ולא רק כשהיא נדרשת להגן עליו בבג"ץ.

אפשר היה לצפות שהממשלה תתכונן היטב לדיון על עילת הסבירות לפני שהיא מחוקקת חוק ולא רק כשהיא נדרשת להגן עליו בבג"ץ

עו"ד בומבך גם ציין בבקשת הדחייה, כי "ההשלכות של תוצאות ההליך הן הרות גורל ומרחיקות לכת", טענה שעומדת בסתירה לטענות של תומכי הרפורמה, לפיהן לא מדובר בסוגיה כה דרמטית המצדיקה את המחאה הציבורית הנרחבת נגדה.

לעו"ד בומבך היה גם טיעון נוסף, כמעט קומי: הוא מבקש מבית המשפט להתחשב בעובדה שבנו עומד להתחתן בתאריך שבו נקבע הדיון הראשון בעתירות.

עו"ד בומבך מונה לתפקיד בשבוע שעבר, אחרי שהיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה אישרה לשר המשפטים יריב לוין להסתייע בייצוג של עורך דין פרטי בדיונים.

לפי ההערכות, היועמ"שית צפויה לומר לשופטי בג"ץ כי היא מתנגדת לתיקון בחוק יסוד השפיטה המבטל את עילת הסבירות, תיקון שנועד – לשיטתה – להכשיר פיטורים של שומרי סף. הייעוץ המשפטי של הכנסת צפוי להגן על החוק בבג"ץ, כנדרש ממנו על פי חוק.

 
מגן דוד על הפרצוף
צילום נעל שוטר שהפיצה משטרת ישראל במטרה להסביר כיצד הגיעה חבלה הדומה למגן דוד לפניו של עציר פלסיטיני, ועליה תמונה של החבלה על פני העציר (צילום: מונטז')
צילום נעל שוטר שהפיצה משטרת ישראל במטרה להסביר כיצד הגיעה חבלה הדומה למגן דוד לפניו של עציר פלסיטיני, ועליה תמונה של החבלה על פני העציר (צילום: מונטז')

לעתים נדירות מתפרסם צילום, שמרגע שהעיניים רואות אותו בפעם הראשונה ברור שהוא ייחקק בזיכרון הציבורי, ככזה שלוכד ומשקף את רוח הזמן.

זו התחושה ביחס לצילום המזעזע של חבלה בצורת מגן דוד, שנחרטה על פרצופו של עציר פלסטיני. את הצילום הגיש לבית המשפט השלום בירושלים עורך דינו של פלסטיני בן 22, שנעצר ביום שלישי שעבר בחשד לאחזקת סמים. 16 שוטרים השתתפו במעצר, שלא תועד משום מה במצלמות הגוף של אף אחד מהם.

16 שוטרים השתתפו במעצר, שלא תועד משום מה במצלמות הגוף של אף אחד מהם

"מדובר במקרה חמור ביותר של אלימות והשפלה של חשוד על ידי שוטרים שעצרו אותו", אמר עו"ד ודים שוב, הסנגור המחוזי בירושלים, "אופי החבלות מעלה חשד כבד להשפלה על רקע גזעני".

המשטרה לא מכחישה שהחבלה אכן הופיעה על פניו של העציר וגם לא שהשוטרים שעצרו אותו נהגו באלימות, אבל היא טוענת כי הסיבה לחבלה היא שהעציר השתולל בזמן המעצר והשוטרים נאלצו להפעיל עליו כוח, וכי מקור החבלה הוא במפגש בין פרצופו של העציר לנעל של אחד השוטרים, כששרוכי הנעל יצרו במקרה את סימן המגן דוד.

 
הנרצח ה-150

שני אנשים נורו למוות בשבת – אחד בכפר הבלתי מוכר דהמש ליד לוד, ואחד בטובא-זנגגריה בצפון.

בכך מגיע מספר הנרצחים בחברה הערבית מתחילת השנה ל-150 (על פי ספירת ארגון "יוזמות אברהם"). בתקופה המקבילה בשנה שעברה נרצחו בחברה הערבית 68 אנשים.

בתקרית הקטלנית בדהמש נפתחה אש על אם ובנה שעמדו במכולת משפחתית. האם, בת 70, נפצעה קשה. הבן, סאלח שעבאן, בן 30, נהרג במקום. זמן קצר לאחר מכן נורה למוות מוחמד אנוא, בן 22, מהכפר טובא-זנגריה. בתקרית הזו נפצע קשה גבר נוסף, בן 35.

 
היום: גמר מונדיאל נשים
שחקניות נבחרת שוודיה חוגגות מקום שלישי במונדיאל נשים, 19 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Tertius Pickard)
שחקניות נבחרת שוודיה חוגגות מקום שלישי במונדיאל נשים, 19 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Tertius Pickard)

היום בשעה אחת בצהריים שעון ישראל יתמודדו נבחרת הנשים של ספרד ונבחרת הנשים של אנגליה בגמר המונדיאל לנשים.

נבחרת הנשים של שוודיה סיימה את המונדיאל במקום השלישי, לאחר שניצחה אתמול את אוסטרליה (מארחת הטורניר) 2:0. זו הפעם הרביעית מתוך תשעה גביעי עולם לנשים שנערכו עד היום, ששוודיה מגיעה למקום השלישי.

זו הפעם הרביעית מתוך תשעה גביעי עולם לנשים שנערכו עד היום, ששוודיה מגיעה למקום השלישי

נבחרת ספרד הגיעה לגמר בלי שניצחה לפני הטורניר הנוכחי במשחק נוק-אאוט כלשהו, ואחרי סכסוך מתוקשר בין השחקניות להתאחדות לכדורגל הספרדית, בטענה שמאמן הנבחרת מתעלל בשחקניות.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה