אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 31 אוגוסט 2023
 
עוד פיגועים, עוד פיצוץ בקבר יוסף

בדקות האחרונות ממש לפני שליחת הניוזלטר הזה, הגיע הדיווח: שלושה פצועים, ביניהם שניים קשה, בפיגוע דריסה ליד מודיעין, על כביש 443.

עוד קודם לכן, ארבעה חיילים פצועים הגיעו הלילה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה, שלושה מהם פצועים קל מרסיסים בגפיים ואחד פצוע בינוני. שניים מהם טופלו ושוחררו לביתם, ושני האחרים נשארו להשגחה.

זירת פיגוע הדקירה ליד תחנת שבטי ישראל של הרכבת הקלה בירושלים, 30 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
זירת פיגוע הדקירה ליד תחנת שבטי ישראל של הרכבת הקלה בירושלים, 30 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

החיילים נפצעו ממטען חבלה שהושלך לעברם ליד קבר יוסף בשכם, לשם הגיעו כדי לאבטח כניסת 30 אוטובוסים ובהם כ-1,500 מתנחלים שהגיעו להתפלל במקום.

מתחם קבר יוסף הסמוך לשכם הוא מוקד קבוע לחיכוכים בין פלסטינים לישראלים ולחיילי צה"ל שמאבטחים אותם. בחודש שעבר נהרג פלסטיני בן 19 במהלך עימותים שפרצו ליד מתחם הקבר. בשנה שעברה נהרגו סביב הקבר שבעה פלסטינים.

במהלך ביקורים מאורגנים של מתפללים יהודים במתחם הקבר, המכונים בפיהם "כניסות" ונערכים אחת לחודש בממוצע, צה"ל מטיל עוצר על השכונות סביב המתחם בלי לעדכן מראש את התושבים. מאות חיילים נפרשים ברחבי העיר הפלסטינית ויוצרים "שרוול אבטחה" שדרכו נכנסים האוטובוסים ממוגני הירי של המתפללים לאזור הקבר.

העימות עם הפלסטינים ליד קבר יוסף התרחש שעות ספורות אחרי שלוחם משמר הגבול הרג נער בן 14 מבית חנינא שדקר יהודי בן 19 סמוך לתחנת הרכבת הקלה שבטי ישראל בירושלים. עשרות יהודים שהתקהלו במקום הדקירה ניסו לפגוע בכלי רכב של ערבים שחלפו במקום, והמשטרה שלחה לשם כוחות גדולים, כדי למנוע עימותים ומעשי נקם.

עשרות יהודים ניסו לפגוע בכלי רכב של ערבים שחלפו במקום, והמשטרה שלחה כוחות גדולים, כדי למנוע עימותים ומעשי נקם

הדקירה והעימותים בירושלים התרחשו כמה שעות אחרי ניסיון לפיגוע דריסה בהר חברון.

 
מסע הנקמה של השופט אלרון
השופטים יצחק עמית ויוסף אלרון (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')
השופטים יצחק עמית ויוסף אלרון (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')

השופט יוסף אלרון בן 68. אחרי פרישתה הקרובה של הנשיאה אסתר חיות (ב-16 באוקטובר) יישארו לו פחות משנתיים עד שייאלץ לפרוש בעצמו, בגיל 70. זה לא מנע ממנו אתמול להגיש את מועמדותו לנשיאות העליון ולקרוא תיגר על נוהג הסניוריטי, שקובע כי השופט הוותיק ביותר בבית המשפט יתמנה לנשיא, כשכס הנשיאות יתפנה.

הנוהג הזה לא מעוגן בחוק אבל מקובל מאז קום המדינה, כדי לבצר את מעמד השופטים מפני השפעת הפוליטיקאים ולמנוע תככים וסכסוכים בין שופטי העליון. נשיא העליון נבחר ברוב רגיל בוועדה לבחירת שופטים ואלמלא הנוהג, הייתה סכנה ששופטים אמביציוזים יחתרו זה תחת זה וינסו להתחנף לפוליטיקאים בוועדה כדי שאלה ימנו אותם לתפקיד.

השופט יצחק עמית אמור להתמנות לתפקיד הנשיא עם פרישתה של חיות, מאחר שהשופט עוזי פוגלמן, הוותיק ממנו, ויתר על הנשיאות (כי נשארה לו רק שנת כהונה אחת). היחסים בין אלרון לבין עמית ידועים כעכורים מהימים בהם שניהם כיהנו בבית המשפט המחוזי בחיפה. עמית התנגד למינויו של אלרון לעליון – ואלרון לא סולח.

"כעת הגיעה שעת הנקמה של אלרון בעמית", כותב הבוקר יובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל. "צעדו של אלרון הוא ההצלחה הגדולה ביותר של שר המשפטים יריב לוין ותומכי ההפיכה המשטרית: האיום על בית המשפט העליון מגיע כעת לא רק מכיוון הממשלה והכנסת, אלא מתוככי הבית פנימה".

"צעדו של אלרון הוא ההצלחה הגדולה ביותר של לוין: האיום על העליון מגיע כעת לא רק מכיוון הממשלה, אלא מתוככי הבית פנימה"

כל הפרשנים מאוחדים הבוקר בדעה שסיכוייו של אלרון להיבחר לנשיאות קלושים עד לא קיימים בהרכב הנוכחי של הוועדה לבחירת שופטים, אבל מועמדותו עשויה לחזק את נחישותם של בכירי הקואליציה לשנות את הרכב הוועדה.

"אלרון מתפקד במקרה הזה, מסיבות אישיות ואולי גם אידיאולוגיות, כסוכן כאוס", כותב יועז, "מעין 'תמות נפשי עם פלישתים' בגרסה שיפוטית. הוא לא ירוויח דבר מהצגת מועמדותו, אך בית המשפט והמערכת המשפטית כולה עלולים להפסיד".

 
לוין (שוב) נגד היועמ"שית
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה; שר המשפטים יריב לוין (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה; שר המשפטים יריב לוין (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')

מתישהו בזמן הקרוב, תוגש לוועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה בראשות השופט בדימוס אשר גרוניס, בקשה מטעם שר המשפטים בשם הממשלה כולה, להדיח את גלי בהרב-מיארה מתפקידה כיועצת המשפטית לממשלה.

על פי תקנות הממשלה, זהו התהליך הנדרש: על מנת לפטר את היועמ"שית, יש לקבל את אישור הוועדה שהמליצה על מינויה, וזאת כדי להבטיח את עצמאות מוסד הייעוץ המשפטי לממשלה.

במסגרת העילות הקיימות בתקנות, שר המשפטים לוין יצטט את סיבת הבקשה להדחה כ"חילוקי דעות מהותיים וממושכים בין הממשלה ובין היועץ המשפטי, היוצרים מצב המונע שיתוף פעולה יעיל". אתמול, במכתב ששלח לבהרב-מיארה, לוין הוסיף עוד לבנה לתשתית הראיות שהוא וחבריו לקואליציה אוספים נגדה.

אתמול, במכתב ששלח לבהרב-מיארה, לוין הוסיף עוד לבנה לתשתית הראיות שהוא וחבריו לקואליציה אוספים נגדה

בתשובתה לבג"ץ בעתירה של יש עתיד נגד לוין בשל אי-כינוס הוועדה לבחירת שופטים, הציגה בהרב-מיארה את הטיעונים של לוין – אולם הרחיבה בטיעוניה דווקא בעד העתירה. לוין רתח מזעם.

"גם בסטנדרטים הלא מקובלים וחסרי התקדים בהם מתנהל הייעוץ המשפטי לממשלה בהובלתך, מדובר בשיא נוסף של יחס מזלזל, ורמיסת זכותי הבסיסית כבעל דין לקבל ייצוג הולם בבית המשפט", כתב לוין ליועמ"שית, והוסיף את מה שכנראה יופיע בבקשה להדחתה, לכשתוגש:

"צר לי לקבוע כי התנהלותך מותירה פעם אחר פעם את הממשלה ואת שריה, ללא יעוץ משפטי וללא הגנה משפטית, באופן שהביא לאובדן אמון ולפגיעה קשה בעבודת הממשלה. במצב שיצרת נמנעים קיומם של יחסי עבודה תקינים מינימאליים בין הממשלה ושריה, לבין מי שאמורה להעניק להם ייעוץ משפטי שוטף".

גם זה יגיע בסופו של דבר לבג"ץ. וגם שם לוין ידרוש ייצוג פרטי. לפי דיווח של ביני אשכנזי הבוקר ב"וואלה!", מדובר בלא מעט כסף. הייצוג הפרטי של לוין בבג"ץ עילת הסבירות, למשל, תעלה למדינה מעל 175 אלף שקל.

 
ניסיונות אחרונים למנוע שביתת מורים
שר החינוך יואב קיש, יו"ר הסתדרות המורים רן ארז (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')
שר החינוך יואב קיש, יו"ר הסתדרות המורים רן ארז (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')

המו"מ בין נציגי ארגון המורים, אנשי משרד החינוך והאוצר הסתיים לפנות בוקר בלי שהגיעו להבנות. שר החינוך יואב קיש ייפגש הבוקר עם יו"ר ארגון המורים רן ארז למה שהוגדר כ"פגישה מכרעת", בניסיון אחרון למנוע שביתת מורים.

שנת הלימודים מתוכננת להיפתח מחר, אחד בספטמבר, אבל כפי שזה נראה כרגע, רק בתי הספר היסודיים ילמדו בתקופה הקרובה. בין הצדדים התגלעו ויכוחים לא רק על תוספות השכר שיקבלו המורים ומשך הזמן שבו יתחייבו לא לשבות, אלא גם על שאלות עובדתיות כמו מספר המורים שחסרים במערכת.

קיש אמר בימים האחרונים כי במערכת חסרים לכל היותר 1,500 מורים; ארז טוען שחסרים לפחות 7,000, וכי שר החינוך לא מכיר את המערכת שעליה הוא מופקד ולא מבין את המצוקות שלה.

המשבר במערכת החינוך לא מנותק ממשבר האמון הכללי במדינה. "במערכת החינוך מצביעים על הכשל הגדול שהוביל לפגיעה בחינוך הממלכתי: רוב שרי החינוך דאגו לחינוך הממלכתי-דתי והחרדי, אך הטיפול בחינוך הממלכתי הצטמצם והלך תחת כל ממשלות נתניהו", כותב הבוקר ליאור דטל ב"דה מרקר".

"שנת הלימודים נפתחת גם על רקע חשש של מורים מניסיונות השתקה, בעקבות מחאתם נגד ההפיכה המשטרית, ועל רקע החלטת שר החינוך יואב קיש לא לאפשר לפורום המשפחות השכולות גישה לבתי הספר. זאת בעוד לעמותות חרדיות ודתיות יש גישה לבתי הספר בחינוך הממלכתי".

"שנת הלימודים נפתחת גם על רקע חשש של מורים מניסיונות השתקה, בעקבות מחאתם נגד ההפיכה המשטרית"

 
יו"ר "יד ושם" על הכוונת
יו"ר "יד ושם" דני דיין, ינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יו"ר "יד ושם" דני דיין, ינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

לשר החינוך יואב קיש יש הרבה זמן פנוי, מתברר. רק לפני ימים ספורים חזר מחופשה באיים המלדיביים, וכאילו אין שביתה בפתח שנת הלימודים, הוא מתעסק עכשיו בניסיון להשתלט על "יד ושם" ולהדיח את יושב הראש דני דיין.

דיין, שהיה ראש מועצת יש"ע וקונסול ישראל בניו יורק מטעם ממשלת נתניהו ב-2015, מונה על ידי ממשלת בנט-לפיד לתפקיד יו"ר מוזאון השואה הלאומי של ישראל, וזה מספיק כדי שהממשלה הנוכחית תעשה הכול כדי להדיחו ולמנות תחתיו מקורב לשלטון. אחרי הבחירות ניסו בליכוד להדיח את דיין ולהחליפו בתא"ל (מיל.) אפי איתם, אך המהלך נכשל.

אתמול חידש קיש את מאמצי מפלגתו להחליף את דיין, וכהכנה להליך ההדחה שלח לדיין מכתב בו האשים אותו כי אינו מנהל את המוסד כראוי.

"לצערי התברר לי כי קיים חשש כבד שהנהלת יד ושם בראשות דני דיין פועלת שלא כדין", טען קיש. "מדובר במחדל חמור של דיין שמעמיד בסימן שאלה את חוקיות החלטות הנהלת יד ושם בראשותו".

דיין מצידו הגיב: "קיש פתח בהוראה מגבוה בניסיון מגושם וגמלוני להדיח את דיין. מצער שהתיאבון הפוליטי מנסה לכרסם גם במוסד המקודש הזה".

 
הכיבוש מחרים
הכפר אל-מופקרה שבמסאפר יטא, ספטמבר 2021 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)
הכפר אל-מופקרה שבמסאפר יטא, ספטמבר 2021 (צילום: AP Photo/Nasser Nasser)

החיים בדרום הר חברון – באזור שהפלסטינים מכנים מסאפר יטא, דלים וקשים. כבישי עפר משובשים מחברים בין היישובים הפלסטינים העניים שפזורים בשטח, ובהם חיים מאות תושבים במערות ובצריפים מאולתרים.

בשבועיים האחרונים החרים צה"ל 11 מכוניות של תושבי האזור הפלסטינים, בטענה שהן נעו בשטח אש צה"לי. ללא הרכבים הללו, תושבי האזור המדברי לכודים, למעשה, ללא יכולת תנועה לקניית מצרכים, הגעה לשירותי רפואה, ועוד.

מאחר שהאזור כולו מוגדר כבר ארבעים שנה כשטח אש, ומאחר שהמכוניות הן של תושבים החיים בתוך האזור ולא יכולים להסתדר בו ללא מכוניות – הצעד נתפס כהכבדה מכוונת על חיי התושבים, במטרה לאלץ אותם לעזוב את המקום.

בעקבות הפרסום על כך ב"הארץ", הודיעה יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) כי להבא יוחרמו מכוניות רק באישור המנהל האזרחי.

בעקבות הפרסום הודיעה יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים כי להבא יוחרמו מכוניות רק באישור המנהל האזרחי

בשנה שעבר אישרו שופטי בית המשפט העליון את ההחלטה משנות השמונים לפיה האזור כולו מוגדר "שטח אש 918" ולפיכך כל האזרחים שנמצאים בו מועמדים מאז לגירוש.

 
ההונאה של טראמפ
מגדל טראמפ בשדרה החמישית במנהטן, ניו יורק (צילום: iStock)
מגדל טראמפ בשדרה החמישית במנהטן, ניו יורק (צילום: iStock)

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ אוהב להגזים ולהרגיש גדול מהחיים, ושתי המילים השכיחות ביותר באוצר המילים שלו הן Huge ו-Sad. אלו גם שתי המילים שמתארות במדויק את הצרות המשפטיות של טראמפ, ובפרט את ההתפתחות האחרונה בשורת התיקים המתנהלים נגדו.

התובעת הכללית של ניו יורק הגישה אתמול לבית המשפט במנהטן דרישה לפסוק כי טראמפ אשם בהונאה בכך שניפח בכוונה את ערך נכסיו בלמעלה משני מיליארד דולר. לפי התובעת, טראמפ נהג להגיש הערכות מנופחות של נכסיו – ביניהם אחוזת מאר א-לגו בפלורידה ובניין טראמפ במנהטן – על מנת לקבל הלוואות גדולות.

הבקשה לבית המשפט אינה נוגעת לארבעת התיקים הפליליים שהוגשו בחודשים האחרונים נגד טראמפ. זו תביעה נפרדת, אזרחית, המנוהלת על ידי משרד התובעת הכללית.

עורכי דינו של טראמפ ביקשו בתגובה לבטל את התביעה בטענה שההלוואות המדוברות נלקחו לפני יותר מתשע שנים ולכן חלה עליהן התיישנות. הם גם ציינו שממילא כל הצדדים הרוויחו, "כל הלווים יצאו עם רווחים נאים", ולכן לא יכולה להיות כאן הונאה.

עורכי דינו של טראמפ ציינו שממילא כל הצדדים הרוויחו, "כל הלווים יצאו עם רווחים נאים", ולכן לא יכולה להיות כאן הונאה

בתשאול תחת שבועה שהתרחש באפריל השנה ונחשף אתמול בבית המשפט, טראמפ בחר לנצל את זכותו לפי התיקון החמישי לחוקה שלא לענות על שאלות כדי לא להפליל את עצמו. עם זאת, לפחות על שאלה אחת הוא ענה באורח מפחיד ומשעשע בו זמנית:

כשנשאל על ידי עורכי הדין ממשרד התביעה האם ידוע לו על מקרים בהם רואי חשבון גילו הונאה בספרי חברת טראמפ, השיב הנשיא לשעבר: "לא לעתים קרובות".

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה