אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 21 אוגוסט 2023

 
 
רבותיי הקורונה חוזרת

כאילו שנת 2023 לא הייתה דרמטית מספיק; כאילו שהפיכה משטרית, גלי חום שוברי שיאים, מלחמת אזרחים, פיגועים וצבא מתפרק לא הורסים לנו את הבריאות גם ככה – עכשיו מתברר שהאקסית המיתולוגית חוזרת לחיינו, והיא סוערת מתמיד.

נגיף הקורונה, אילוסטרציה (צילום: iStock)
נגיף הקורונה, אילוסטרציה (צילום: iStock)

אתמול נחשף כי מקרה ודאי ראשון של מוטציית הקורונה החדשה שמלחיצה את ארגוני הבריאות בכל העולם, התגלה בישראל.

המדובר בווריאנט המכונה "פירולה", ולא מדובר בצאצא של האומיקרון או הדלתא ימח שמם, אלא בקורונה מזן חדש לגמרי, שכל מה שידוע עליו כרגע זה שהוא ככל הנראה עמיד בפני החיסונים שישנם בשוק כרגע, שגם הם – כזכור – עוררו ויכוחים אינסופיים שטרם הסתיימו (תיאוריות קונספירציה על חברות התרופות בעוד 3… 2… 1…).

המדובר בווריאנט המכונה "פירולה", ולא מדובר בצאצא של האומיקרון או הדלתא ימח שמם, אלא בקורונה מזן חדש לגמרי

"מדובר בזן חדש עם שיעור של 36 מוטציות חדשות – כלומר כמות גדולה של שינויים, כך שהוא שונה ממה שמכירים", אמר מנהל אגף המעבדות בבית חולים איכילוב, ד"ר חנוך גולדשמיט, לאתר "וואלה". "ארגון הבריאות העולמי החליט לעשות עליו מעקב. בשבוע האחרון התגלו מקרים כאלה גם בדנמרק ובארה"ב. כרגע לא יודעים להגיד אם הוא יותר קטלני או מדבק מהווריאנטים האחרים".

כרגע ידוע על שישה נדבקים בעולם – אחת מהן אישה מבוגרת בישראל, בעלת מחלות רקע, המאושפזת במצב בינוני. מאחר שהיא לא עזבה את ישראל לאחרונה, ברור בהכרח כי מסתובבים בארץ עוד אנשים שנדבקו במחלה. כמו כן התגלו מקרים בדנמרק, אנגליה וארצות הברית. ולמרות מספר הנדבקים הנמוך עד כה, הזן החדש מדאיג את ארגון הבריאות העולמי.

"אנו עדיין זקוקים למידע נוסף כדי להבין את הווריאנט הזה וקצב ההדבקה שלו", נמסר מהארגון, "אבל ללא ספק מספר המוטציות הגבוה שלו דורש ערנות גבוהה".

 
פרדוקס חוק הגיוס
חרדי חולף על פני הכניסה ללשכת הגיוס בירושלים, 16 באוגוסט 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חרדי חולף על פני הכניסה ללשכת הגיוס בירושלים, 16 באוגוסט 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

המאבק הציבורי חסר התקדים סביב חוקי ההפיכה המשטרית הכניס את הקואליציה לבעיה קיומית, שהיא מתקשה להתמודד איתה.

מצד אחד – ראש הממשלה ובכירי שריו תוקפים בחמת זעם את משרתי המילואים שמצהירים כי הם יחדלו להתנדב אם החקיקה לא תיעצר מייד. מצד שני – המפלגות החרדיות דורשות שעם פתיחת מושב החורף של הכנסת, יקוימו במלואם ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו איתן ויחוקק חוק גיוס חדש וחסין בג"ץ, שיעניק פטור גורף מגיוס לתלמידי הישיבות.

המפלגות החרדיות דורשות שעם פתיחת מושב החורף של הכנסת, יקוימו במלואם ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו איתן

ילדים נוהגים להתענג על החידה האם אלוהים, שהוא כידוע כל יכול, מסוגל לברוא אבן שהוא לא יכול להניף. השאלה הפוליטית שמוטלת כעת לפתחה של הממשלה היא האם נתניהו, שמעריציו בטוחים שהוא כל יכול, מסוגל לחבק ביד אחת משתמטים מגיוס וביד השנייה להמשיך להסית נגד טייסי קרב.

גם בליכוד וגם במפלגות החרדיות כבר מבינים שיש כאן בעיה שיהיה קשה לפתור. החרדים מרגישים שהונו אותם (ברוכים הבאים למועדון). הבטיחו להם שחוק הגיוס יחוקק ויבוצר, אבל דחו את קיום ההבטחה לטובת חבילת חוקים שלא ממש מעניינת אותם, שחקיקתם העירה את המחנה החילוני-ליברלי שיצא לרחובות, וזועם כעת לא רק על ביטול עילת הסבירות ועל הניסיונות לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, אלא גם על כך שהרכבת הקלה לא נוסעת בשבת, ועל הפגיעה בעקרון השוויון בגיוס.

בכירים בליכוד שמצוטטים בעילום שם ב"ידיעות אחרונות" אומרים שאי אפשר יהיה להעביר את חוק הגיוס במתכונתו הנוכחית – לא רק בגלל התנגדות האופוזיציה, אלא גם בגלל התנגדות רבים ממצביעי הליכוד. אחד משרי הליכוד מצוטט כמי שאמר "רוב גדול של בוחרי הליכוד לא מוכן לקבל או לתמוך בחוק הגיוס הזה. זה לא רק השמאל, אלה מצביעי הליכוד".

"רוב גדול של בוחרי הליכוד לא מוכן לקבל או לתמוך בחוק הגיוס הזה. זה לא רק השמאל, אלה מצביעי הליכוד"

החרדים שומעים, מבינים, אבל לא מוכנים לוותר על ההזדמנות ההיסטורית – שלא בטוח שתחזור בקרוב – להסדיר אחת ולתמיד את הנושא שהכי בוער להם. "הממשלה תעשה את מה שאמרה שתעשה", הודיע אתמול יו"ר "יהדות התורה" יצחק גולדקנופף, "יש לנו הסכמים קואליציוניים, וכמו שאנחנו עמדנו בהתחייבויות שלנו, אנחנו מקווים שגם הם יעמדו בהתחייבויות שלהם".

 
בג"ץ מגן על האוטיסטים
שופט בית המשפט העליון יצחק עמית (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שופט בית המשפט העליון יצחק עמית (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אף פעם לא פשוט להיות שופט בבג"ץ. אבל בימים האלה – זו משימה לבעלי עצבים חזקים במיוחד. כל החלטה וכל מילה בפסק דין עלולים להבעיר אש, בעיקר אם מדובר בהחלטות שעלולות לתדלק את ההסתה נגד השופטים, שלכאורה מעיזים להתערב בהחלטות הקדושות של נבחרי הציבור.

למרבה המזל, השופט יצחק עמית מצויד בדיוק בעצבים החזקים ובעמוד השידרה שמאפשר לו להמשיך למלא את תפקידו למרות הסערה שמתחוללת סביבו וסביב עמיתיו.

עמית, שבעוד חודשיים אמור להפוך לנשיא בית המשפט העליון, עמד בראש ההרכב שקיבל אתמול את עתירות אלו"ט והורים לילדים אוטיסטיים נגד החלטת משרד החינוך לקצר ב-45 דקות את יום הלימודים לילדים על הרצף האוטיסטי כבר בשנת הלימודים הקרובה (שכרגע לא בטוח כלל שתיפתח כסדרה).

"פסק הדין ראוי לציון, מפני שביטול על ידי בית המשפט של החלטת הרשות המבצעת, ועוד כזו המשיקה עמוקות לעניינים תקציביים, הוא לא עניין של מה בכך בתקופה הנוכחית", כותב הפרשן המשפטי יובל יועז במאמר שיתפרסם בהמשך הבוקר בזמן ישראל.

הוא מדגיש עוד כי פסק הדין אינו עוסק בעילת הסבירות, אלא בעילות אחרות של המשפט המנהלי, כמו מידתיות, פגיעה בזכויות אדם, פגמים בתהליך קבלת ההחלטה וחובת הגינות.

 
גרעין בסעודיה? אין בעיה
השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

רון דרמר הוא אחד האנשים המקורבים ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו וגם נושא בתואר המחייב "השר לעניינים אסטרטגיים", שרומז על כך שהוא כנראה מתמצא בעניינים אסטרטגיים.

בראיון שנתן בסוף השבוע לרשת הטלוויזיה הציבורית PBS באמריקה, דרמר אמר כי ישראל לא בהכרח תתנגד למהלך אסטרטגי נרחב במזרח התיכון, שבמסגרתו יוקם בסעודיה פרויקט גרעין אזרחי, כחלק ממהלך שיכלול נורמליזציה בין סעודיה לישראל.

"אם סעודיה לא תקבל את מבוקשה בתחום הגרעיני מהממשל האמריקאי, היא עשויה לקבלו ממדינה אחרת, למשל סין או צרפת", אמר דרמר. "יש מדינות במזרח התיכון עם גרעין אזרחי, זה משהו אחר מנשק גרעיני".

"אם סעודיה לא תקבל את מבוקשה בתחום הגרעיני מהממשל האמריקאי, היא עשויה לקבלו ממדינה אחרת, למשל סין או צרפת"

הבעיה עם ההצהרה הזו של השר לעניינים אסטרטגיים, היא שזו סותרת את האסטרטגיה של ישראל, שאותה מוביל כבר שנים ראש הממשלה. ולכן לשכת נתניהו הזדרזה אתמול לפרסם הבהרה לפיה "ישראל לא הסכימה לתוכנית גרעין של אף אחת מהשכנות שלה".

 
הילארי הגיעה לקליפורניה
הפסל "מרלין לנצח" בפאלם ספרינגס עומד מוכן לקראת המפגש עם הסופה הילארי, 20 באוגוסט 2023 (צילום: DAVID SWANSON / AFP)
הפסל "מרלין לנצח" בפאלם ספרינגס עומד מוכן לקראת המפגש עם הסופה הילארי, 20 באוגוסט 2023 (צילום: DAVID SWANSON / AFP)

אתמול בשעות אחר הצהריים – לפנות בוקר לפי שעון ישראל – נחתה הסופה הילארי בדרום קליפורניה. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שהמרכז לניטור סופות של ארה"ב מוציא התראה לקראת סופה בדרום קליפורניה.

הסופה, שחזאים הזהירו כי תהיה הגדולה ביותר מזה 80 שנה, שונמכה בסופו של דבר מהוריקן לסופה טרופית, אבל השלטונות עדיין מזהירים כי מדובר בסופה עם פוטנציאל הרסני וקטלני – והיום עשוי להיות קריטי בהתמודדות עמה.

מלבד רוחות חזקות, הילארי מתאפיינת בכמות משקעים יוצאת דופן – בערים מדבריות בהן עברה ביממה האחרונה, ירד גשם בסך השווה לכמות המשקעים של שנה שלמה. למעלה מעשרים מוקדי שיטפונות כבר נרשמו בקליפורניה נכון לארבע לפנות בוקר (שעון ישראל).

ולמרות האזהרות הרבות וההמלצות להתפנות, במקומות כמו פאלם ספרינגס, למשל, שם לא רגילים לשום צורה של סופה אלא אם היא סופת חול, תושבים רבים בחרו להישאר בביתם ואפילו לצאת לטייל עם הכלב. הם בטח מאמינים באלוהים.

למרות האזהרות הרבות, במקומות כמו פאלם ספרינגס, למשל, תושבים רבים בחרו להישאר בביתם ואפילו לצאת לטייל עם הכלב

אבל הוא ממשיך לשלוח סימנים: בדיוק כשהילארי נחתה בלוס אנג'לס, פקדה את דרום העיר רעידת אדמה – שלא קשורה לסערה – בסדר גודל של 5.1 על סולם ריכטר.

בעולם העתיק קראו לזה "זעם האלים".

 
לונה התרסקה
החללית לונה 25 ממריאה לחלל מרוסיה ב-10 באוגוסט 2023 (צילום: Handout / Russian Space Agency Roscosmos / AFP)
החללית לונה 25 ממריאה לחלל מרוסיה ב-10 באוגוסט 2023 (צילום: Handout / Russian Space Agency Roscosmos / AFP)

לונה 25, החללית הראשונה שרוסיה שגרה לירח מזה 47 שנים, איבדה אתמול קשר עם בסיס האם והתרסקה על הירח. "החללית סטתה ממסלולה וחדלה להתקיים כתוצאה מההתנגשות", הודיעה בקצרה סוכנות החלל רוסקוסמוס.

יחד עם לונה ירדו לטמיון 200 מיליון דולר שהרוסים השקיעו בניסיון לחזור למרוץ אל החלל, וגם פגיעה באגו של הדוב הרוסי, שחיפש סיבות לגאווה לאומית אחרי שנה וחצי של מלחמה מול אוקראינה.

לונה שוגרה ב-10 באוגוסט כשעליה ציוד מדעי והנדסי, במטרה לבדוק האם יש מים קפואים מתחת לפני הקרקע, שיכולים לאפשר הקמת תחנה מאוישת על הירח.

החללית הקודמת בתוכנית, לונה 24, שוגרה לירח ב-9 באוגוסט 1976, ועמדה במשימה. היא נחתה בחלק הדרום-מזרחי של "ים המשברים" בירח, אספה דגימות אדמה – וחזרה לכדור הארץ.

כעת לא ברור האם תהיה לונה 26.

 
ויוה אספניה!
שחקניות נבחרת ספרד לנשים בכדורגל מניפות את גביע העולם אחרי שזכו בתואר לראשונה בהיסטוריה, 20 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Abbie Parr)
שחקניות נבחרת ספרד לנשים בכדורגל מניפות את גביע העולם אחרי שזכו בתואר לראשונה בהיסטוריה, 20 באוגוסט 2023 (צילום: AP Photo/Abbie Parr)

נבחרת הנשים של ספרד ניצחה אתמול את נבחרת הנשים של אנגליה 1:0 בגמר אליפות העולם בכדורגל באוסטרליה וזכתה לראשונה בתולדותיה בתואר הנחשק. את שער הניצחון הבקיעה בדקה ה-29 אולגה קרמונה.

הזכייה ההיסטורית המרגשת לוותה בתקרית מבאסת: במהלך טקס חלוקת המדליות והענקת הגביע, יו"ר ההתאחדות הספרדית לואיס רוביאלס נישק בשפתיים את אחת משחקניות הנבחרת, ג'ני הרמוסו.

המעשה עורר את זעם שחקניות הנבחרת, שהצליחו לזכות בטורניר למרות שניהלו לפניו מאבק נגד מאמן הנבחרת חורחה וילדה, אותו האשימו בהתנהגות שוביניסטית בלתי הולמת.

נראה שהגברים שעדיין ממנהלים את הכדורגל הספרדי – כולל כדורגל הנשים – עדיין לא הבינו שכללי המשחק השתנו. הימור: במונדיאל הבא אלופת העולם גם תנוהל ותאומן על ידי נשים.

נראה שהגברים שעדיין ממנהלים את הכדורגל הספרדי – כולל כדורגל הנשים – עדיין לא הבינו שכללי המשחק השתנו

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה