אישיות
אביחי מנדלבליט

בג״צ דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד דחיית השימוע לנתניהו

התנועה לאיכות השלטון טענה כי "חשוד מן השורה כבר היה ניצב בפני כתב אישום" ● שופטי בג"צ דחו את טענותיה וקיבלו את טענותיו של מנדלבליט על הצורך לדחות את השימוע בשל מורכבות חומרי החקירה

בנימין נתניהו (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90
בנימין נתניהו

בית המשפט הגבוה לצדק, בהרכב השופטים נועם סולברג, מני מזוז ויוסף אלרון, דחה את עתירתה של התנועה לאיכות השלטון נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לדחות בשלושה חודשים, עד 3 באוקטובר, את השימוע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקראת העמדתו לדין בפרשות השחיתות שבהן הוא חשוד.

התנועה לאיכות השלטון ביקשה לערוך את השימוע לנתניהו במועד שנקבע לו מראש, עד ה-7 לאוקטובר.

התנועה טענה כי דחיית השימוע "בלתי-סבירה באופן קיצוני". בעתירה נטען כי "התנהלות נתניהו בעניין השימוע,  אי-הסדרת שכר הטרחה לעורכי-דינו, בקשותיו לדחיית איסוף חומרי החקירה עד לאחר הבחירות לכנסת ה-21 והעובדה שלא אסף את חומרי החקירה בהקדם האפשרי לאחר הבחירות – מעוררת ספק של ממש, האם עודנו עומד על זכותו לעריכת שימוע".

לטענת התנועה: "לו היה מדובר בחשוד מן השורה, סביר להניח שכבר היה ניצב בפני כתב אישום. זאת, במיוחד על רקע ניסיונותיו וניסיונות מקורביו לקדם חקיקה שתמנע את האפשרות להעמידו לדין. דחיית השימוע פוגעת בעקרון השוויון בפני החוק, ופוגעת באופן אנוש באמון הציבור ברשויות השלטון בכלל, ובמערכת אכיפת החוק בפרט".

מנדלבליט השיב בשבוע שעבר לעתירת התנועה לאיכות השלטון וטען כי "דחיית מועד השימוע ב-3 חודשים סבירה ביותר, ומאזנת כיאות בין היקף חומרי החקירה ומורכבות התיק לבין האינטרסים הציבוריים של אכיפת החוק וייעול ההליכים… החשש מקידום הליכי חקיקה שיפגעו במלאכת אכיפת החוק לא היה בשום אופן חלק מהשיקולים ביחס למועד עריכת השימוע".

בג״צ השיב בתשובה לעתירה: "התפזרות הכנסת משליכה על אפשרות קידומם של הליכי חקיקה כאלה ואחרים. מכל מקום, דין העתירה להידחות על הסף, ללא קשר להתפזרות הכנסת, בהעדר עילה להתערב בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה".

"בניגוד לנטען בעתירה, הדין הפלילי והנחיית היועמ"ש אינם מגדירים סד זמנים לקיום השימוע, ככל שמוחלט לקיימו בעל פה", נכתב בתשובת בג"צ.

שופטי בג"צ קיבלו את השיקולים שעמדו בבסיס החלטתו של מנדלבליט להיעתר באופן חלקי לבקשה לדחות את השימוע: היקף חומרי החקירה ומורכבות התיק.

"כפי שהדגיש היועמ"ש בתגובתו המקדמית, ההחלטה לדחות את השימוע מיוסדת על טענות בא-כוחו של רה"מ באשר להיקף חומרי החקירה, ועליהן בלבד", כתבו השופטים בהחלטתם, "משנשקלו כלל השיקולים הרלבנטיים מצאנו כי אין הצדקה להתערב בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה או לשנותה".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 319 מילים. מחכים לתגובתך.

היועמ"ש לנתניהו: אשר הגעה לשימוע באוקטובר

אם נתניהו יבקש הארכה נוספת, הוא יצטרך לעבור דרך בג"צ ולהסתכן בכך שיוגש כתב אישום באופן מיידי בלי שימוע ● לפי חדשות 12, היועמ"ש מעריך שנתניהו משחק על זמן, ולכן הוא דורש תשובה סופית מחר ● השימוע נקבע לתחילת אוקטובר

היועמ״ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
היועמ״ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

אפקט ליברמן גם בנט החליט לעשות את המוות לנתניהו

אחרי שליברמן הוביל להקדמת הבחירות, גם הקאמבק של בנט צפוי להתבצע על חשבונו של נתניהו ● והאופוזיציה האמיתית, זו שבראשה עומד גנץ? כל היודע דבר על מקום הימצאה, מתבקש ליצור איתנו קשר

בנימין נתניהו ונפתלי בנט פותחים את שנת הלימודים בטמרה, 2016 (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
AP Photo/Sebastian Scheiner
בנימין נתניהו ונפתלי בנט פותחים את שנת הלימודים בטמרה, 2016

שנותיו הרבות של בנימין נתניהו כראש ממשלה, וחוסר המעצורים שלו, הרגילו רבים לרעיון שהוא בעל כוחות בלתי מוגבלים. התפיסה הזאת יוצרת הטיות בתפיסת המציאות, שאחת מהן נחשפה השבוע ברשתות החברתיות.

בזה אחר זה צצו פוסטים שבהם כתבו אנשי שמאל, כי סירוב היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לדחות שוב את השימוע לראש הממשלה, יביא לפיטוריו בחודשים הקרובים. יש גם פרשנים שהעלו את האפשרות הזאת.

אלא שזה תרחיש בלתי הגיוני. לממשלה אמנם יש סמכות לפטר יועץ משפטי לממשלה בעילות מסוימות, ורק לאחר התייעצות עם ועדת האיתור לתפקיד, אך היא מעולם לא עשתה בה שימוש.

אפילו היועצים המשפטיים יצחק זמיר ויוסף חריש, שהיו בעימות חריף עם הממשלה – הראשון בעניין פרשת קו 300 והשני בשל האישום נגד אריה דרעי, פרשו מתפקידם ולא פוטרו.

יותר מכך – ממשלת מעבר, השולטת מכוח עקרון הרציפות ולא מכוח הסמכת הכנסת, אינה רשאית למנות בעלי תפקידים בכירים, ודאי שלא לפטרם.

מהלך פיטורים, אם בכל זאת יבוצע, צפוי להיפסל בבג"ץ.

גם ההשערה שמנדלבליט לא יעמיד לבסוף את נתניהו לדין אינה סבירה, לאור חומרת המעשים המיוחסים לו בכתב החשדות והררי הראיות.

סיבה נוספת היא אימת בג"ץ. שופטי העליון עושים כל מאמץ שלא להתערב בהחלטות יועצים משפטיים לממשלה, אך יש לכך תקדים. אותו יוסף חריש ספג במאי 1990 מכה אנושה לתדמיתו, כאשר בג"ץ הורה לו להפוך את החלטתו לסגור את תיק ויסות מניות הבנקים ולהגיש כתבי אישום. המשפט הסתיים ב-1994 בהרשעת רוב החשודים.

בנימין נתניהו, אם כן, נמצא בצרות צרורות ובדרכו לאישום. ואם לא די בחוסנה של מערכת המשפט ובקשיים שמערים עליו אביגדור ליברמן – הצעד התדמיתי שבמינוי אמיר אוחנה לשר המשפטים לא ישנה דבר מהאופי הדתי-חרדי של הממשלה הבאה – צץ בימים אלה איום נוסף על מעמדו.

אמיר אוחנה במצעד הגאווה בירושלים (צילום: y Noam Revkin Fenton/Flash90)
אמיר אוחנה במצעד הגאווה בירושלים (צילום: y Noam Revkin Fenton/Flash90)

יוסי ורטר פרסם הבוקר ב"הארץ" כי אחת המסקנות של נפתלי בנט מכשלונו בבחירות האחרונות, היא להימנע מתמיכה בכל צעד שיעניק חסינות לראש הממשלה. ואכן, גורמים המכירים את התנהלות בנט, מאשרים כי הוא ינקוט עמדה המתנגדת לחוקים פרסונליים ולחקיקה רטרואקטיבית.

היצמדות של בנט לקו החדש היא איום קשה על נתניהו. הודעתו השבוע כי לא יקבל החלטות על חיבורים עד אמצע יולי מלמדת על התנהלות אחרת, מתונה ובוגרת יותר. אלא שמאחורי הקלעים הוא ואיילת שקד נפגשים על בסיס קבוע, ולדברי מקורב לאחד הצדדים, הפגישות השוטפות התקיימו עוד קודם להחלטה על בחירות חוזרות. המשמעות היא שכפי שנכתב כאן לפני כמה ימים, גדולים הסיכויים שהם ירוצו במשותף בהובלת שקד, ויהוו כוח חזק המאתגר את נתניהו.

לטובת בנט ושקד, משחקים גם הקרבות הבלתי פוסקים בין בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ, המשחררים הודעות זה נגד זה חליפות

לטובת בנט ושקד, משחקים גם הקרבות הבלתי פוסקים בתוך איחוד מפלגות הימין, בין בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ, המשחררים הודעות זה נגד זה וזה בעד זה חליפות, במסגרת מאבקם על תיק החינוך.

מצד אחד סמוטריץ' חסר הבגרות, המתנהל בהיסטריה ומשדר את הרושם שהוא עסוק בעיקר בעצמו, ומהצד השני פרץ, שעדיין אינו שוחה בביצה הפוליטית, ויצר זה השבוע שני סדקים באמינותו.

הראשון, כשהודיע כי הוא "מתנער" מהודעה שפורסמה בשמו נגד סמוטריץ', והשני, כשהועלתה בשמו הטענה הקלושה שהסיכום המקנה לסמוטריץ' את תפקיד השר הבכיר של איחוד הימין "היה נכון לבחירות הקודמות".

בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)

הגלגול המעודכן של הימין החדש צפוי לגרום לאיחוד הימין המסוכסך והקיצוני לצנוח בסקרים ולכפות על ראשיו להסכים לריצה משותפת בהובלת שקד.

הרשימה המאוחדת יכולה להשיג 8-9 מנדטים בבחירות, ולחולל שינוי דרמטי: "השותפים הטבעיים", שאחראים לשלטונו ארוך השנים של נתניהו, עשויים להיות אלה שיוליכו אותו אל הקוראלס המשפטי ואל מחוץ לפוליטיקה.

סמרטוט כחול לבן

הראיון של גיורא רום לרזי ברקאי, על סאגת ההצבעה לתפקיד מבקר המדינה, פגע אנושות בכחול-לבן. רום לא חסך את שבטו מראשי המפלגה, שהתנהלו לדעתו כמו המפקדים המגוחכים של "גבעת חלפון אינה עונה", ולחלופין כמו פלוגה שאננה שיצאה לחופשה מרוכזת.

אם בכחול-לבן לא יתחולל שינוי דרמטי, המפלגה צפויה לאבד קולות רבים של מצביעי שמאל אסטרטגיים ואת השוויון במנדטים מול הליכוד.

השינוי מתחיל בעניינים הפרסונליים: החלפת בני גנץ המנומנם בגבי אשכנזי הכריזמטי, וביטול הרוטציה עם יאיר לפיד. השלב השני הוא השגת בהירות רעיונית: על המפלגה לבחור את הנתיב הסביר יותר לשלטון, עם הערבים או עם החרדים, ולחתור אליו בכל הכוח.

אם בכחול לבן לא יתחולל שינוי דרמטי, המפלגה צפויה לאבד קולות רבים של מצביעים אסטרטגיים ואת השוויון במנדטים מול הליכוד

מכיוון שהסיכויים לביצוע השינויים הנדרשים קלושים, ומאחר שמלכתחילה הדמוגרפיה הישראלית פועלת נגד המחנה החילוני המתון, המסע להרס הדמוקרטיה ייעצר רק בפרישתו של נתניהו מהחיים הפוליטיים. למרבה הדכדוך, למחנה החילוני-דמוקרטי נותרה כעת רק התקווה שמערכת אכיפת החוק תפעל מהר ובנחרצות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 673 מילים. מחכים לתגובתך.

נתניהו משיב למנדלבליט: "אי דחיית השימוע - אי-צדק"

לאחר שבקשתו של ראש הממשלה לדחות את השימוע בעניינו, נדחתה, הגיב בחריפות להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ● "לא ייתכן שריצת אמוק לא ברורה גוברת על הצורך לחקר האמת"

היועמ״ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
היועמ״ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

עובדים במשרד החוץ נגד מינויו של איוב קרא לשגריר בקהיר

עובדים במשרד החוץ פנו במכתב לשר החוץ ישראל כץ, בבקשה שיפעל נגד החלטת ראש הממשלה לבחון מחדש את המינוי של השר מהליכוד, איוב קרא, לתפקיד שגריר ישראל בקהיר

שר התקשורת איוב קרא (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
יונתן סינדל פלאש 90
שר התקשורת איוב קרא

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

מנדלבליט סירב לבקשת נתניהו לדחייה נוספת של השימוע

נתניהו ביקש דחייה נוספת של השימוע, בטענה שיהיה עסוק במיוחד בזמן הבחירות ולכן לא יוכל להיערך אליו כראוי, אך הפעם מנדלבליט דחה את הבקשה

היועמ״ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
היועמ״ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט היום (ה') לדחות את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לבצע דחיה נוספת של השימוע שמיועד להיערך לנתניהו לקראת הגשת כתבי האישום לנתניהו על לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים בפרשות הפליליות שבהן הוא חשוד.

השימוע, שהיה אמור להתבצע עד חודש יוני, כבר נדחה לספטמבר עקב הקדמת הבחירות והעיכוב בתשלום שכר הטירחה של עורכי דינו של נתניהו.

עורך הדין גיל חדד מצוות ההגנה המשפטי של נתניהו פנה אתמול למנדלבליט וביקש כי נוכח החלטת הכנסת על התפזרותה והקמת הבחירות1יידחה מועד השימוע למועד סביר לאחר קיום הבחירות. זאת, בשל הצורך בהיערכותו של ראש הממשלה לשימוע, ו"מפאת העובדה כי בתקופת הבחירות והקמת הממשלה יהיה עסוק במיוחד".

ד"ר גיל לימון, עוזרו של מנדלבליט, כתב היום לחדד בתשובה: "לאחר שקילת מכלול השיקולים והאינטרסים הרלוונטיים מצא מנדלבליט כי בנסיבות העניין אין הצדקה להיעתר לבקשה ולשנות מהמועדים שנקבעו לקיום השימוע".

מנדלבליט לבג"צ: לדחות את העתירה להקדמת השימוע

בתוך כך, הגיש מנדלבליט הבוקר לבג"ץ את תגובתו המקדמית לעתירת התנועה לאיכות השלטון, הדורשת ממנו לקיים את השימוע לאלתר. 

"דין העתירה להידחות על הסף, בהיעדר עילה להתערבות בית המשפט במועד השימוע", נכתב מטעמו של מנדלבליט בתשובתו לבג"צ, "שכן מדובר בסוגיה פרוצדוראלית המצויה בלב שיקול הדעת של גורמי התביעה ביחס לאופן ניהול הליכים פליליים. שקלנו את בקשת רה"מ לדחות את השימוע בכובד ראש".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 202 מילים. מחכים לתגובתך.

מנדלבליט: "כל ההחלטות בעניין ראש הממשלה התקבלו בצורה מקצועית ועניינית"

היועץ המשפטי לממשלה, תקף בחריפות את הניסיון לבצע רפורמה "מרחיקת לכת" במערכת המשפט ● "הטענה כאילו מערכות המשפט פוגעות ברצון העם מבטאת חוסר הבנה של הדמוקרטיה"

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)
פלאש
אביחי מנדלבליט

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

בשנה האחרונה חל שינוי בולט ביחס של "ידיעות אחרונות" לראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה. יותר ויותר תצלומים של השניים,…

פורסם על ידי ‏העין השביעית‏ ב- יום שבת, 25 במאי 2019

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

מנדלבליט לא נענה לקריאה לאסור מו"מ קואליציוני על חסינות לנתניהו

היועמ"ש השיב לפניית תמר זנדברג וח"כים נוספים שביקשו את התערבותו במו"מ הקואליציוני והבטיח "לומר את דברו בקול רם וברור נגד חקיקה שתפגע בזכויות אזרחי המדינה עקב החלשת מערכות החוק והמשפט" - אבל סירב להתערב במו"מ ולאסור על קידום חקיקה פרסונלית לטובת נתניהו

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)
פלאש
אביחי מנדלבליט

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: (הדס פרוש/פלאש 90))
(הדס פרוש/פלאש 90)

7 ימים במאי ההזדמנות של כחלון להציל את הדמוקרטיה

שר האוצר אמר בשנה שעברה כי ראש הממשלה יצטרך לעזוב את תפקידו אם יועמד לדין ● על רקע הניסיון הנוכחי של נתניהו לקדם חקיקה שתגן עליו, כחלון נמצא במקום הנכון כדי לעצור אותו ● פרשנות

עוד 1,608 מילים. מחכים לתגובתך.
סגירה