אישיות
ולדימיר פוטין

הכסף הרוסי מאיים על הדמוקרטיה בישראל

ראיון איליה זסלבסקי, מומחה לאוליגרכים, מאמין שכספי השחיתות מרוסיה הם האיום האמיתי על הדמוקרטיה הישראלית - והקשרים בין ההון הרוסי לשלטון בישראל אינו מוגבל לימין או שמאל ● "לרוסיה לא מזיז אם החרדים יתגייסו לצבא או לא. מה שמעניין אותם זה איך אפשר לכופף ולסובב את מדיניות החוץ של ישראל לטובת האינטרסים של רוסיה"

עוד 3,347 מילים

ראש הממשלה הרגיש מאד עייף ומספיק משוחרר בטיסה חזרה מסוצ'י, כדי ללכת לירכתי המטוס, לאזור העיתונאים, בחיפוש אחר מקום לישון ● "רק אל תפריעו לי עם השאלות שלכם", נתניהו ביקש ● וברוסיה, כדי להרוג זמן בהמתנה לפוטין, העיתונאים דפדפו בספרי המחזור של פוליטיקאים בכירים ● יאיר לפיד, מסתבר, לא השתנה מאז התיכון ● שלום ירושלמי חזר מסוצ׳י עם כמה אנקדוטות משעשעות - ועם נבואה אחת מפחידה במיוחד

עוד 804 מילים ו-1 תגובות

פרשנות בן-גביר רדף אחר נתניהו כל הדרך לסוצ'י

עוצמה יהודית בקושי עוברת את אחוז החסימה - ואיתמר בן-גביר כבר מתנה את הצטרפותו לקואליציה במינויו לשר ● בתגובה, גורם בכיר בליכוד אמר אתמול לזמן ישראל: זה לא יקרה ● נתניהו קיווה להתרחק מליגת הנוער של הפוליטיקה הישראלית לטובת הליגה הבינלאומית, אבל גם ברוסיה, בין פגישה עם שר ההגנה לפגישה עם הנשיא, לא היה לנתניהו לאן לברוח ● שלום ירושלמי מדווח מסוצ'י

גורם בכיר בליכוד אמר אתמול לזמן ישראל כי האפשרות שיו"ר "עוצמה יהודית" איתמר בן-גביר יהיה שר בממשלה היא "לא ריאלית". זאת, בתגובה לדבריו של בן-גביר עצמו, שאמר אתמול באולפן ויינט כי ידרוש תפקיד שר כתנאי להצטרפות מפלגתו לקואליציה.

בלשכת ראש הממשלה הזמינו שלושה סקרים בימים האחרונים. בשניים מהסקרים "עוצמה יהודית" עוברת את אחוז החסימה, ובאחד לא. "אנחנו צריכים לראות איך אנחנו מתייחסים עכשיו לעניין הזה", אמר הגורם הבכיר.

נתניהו סיים אתמול ביקור קצר ברוסיה ונפגש בסוצ׳י עם הנשיא ולדימיר פוטין. בשיחה עלה נושא הריבונות על בקעת הירדן, כאשר נתניהו השווה בין העומק האסטרטגי של רוסיה וישראל. לדברי גורם בכיר, פוטין חייך בהבנה. הגורם לא התייחס לשאלה על הצהרת שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שפסל את רעיון הריבונות בבקעה או ביהודה ושומרון.

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בסוצ׳י, ב-12 בספטמבר 2019 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ‎)
בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בסוצ׳י, ב-12 בספטמבר 2019 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ‎)

הפגישות עם פוטין וקודם לכן עם שר ההגנה סרגיי שויגו נמשכו שלוש שעות והשתתפו בהן גם ראש המועצה לביטחון לאומי וקציני צבא בכירים. ״ישבנו על מפות, על עדכון מודיעיני לפרטי פרטים״, אמר ראש הממשלה אחרי הפגישה.

לאורך כל היום העיבה על המסע הקצר הידיעה של האתר "פוליטיקו" על האזנות סתר שישראל ביצעה לכאורה בסביבת הבית הלבן. גם ההתפתחות ביחסים בין הנשיא דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני העיקה על ראש הממשלה.

נתניהו סיפר לעיתונאים שנלוו אליו כי תת שר האוצר האמריקני, סיגל מנדלקר, פנתה אליו כדי להבהיר שאין שום שינוי בסנקציות הכספיות שמטילה ארצות הברית על איראן. ״הלחץ המקסימלי נמשך״, אמרה מנדלקר, לטענת נתניהו.

נתניהו נשאל גם אם מבצע צבאי בעזה או בצפון ייתכן לפני הבחירות. "זה יכול לקרות כל רגע", הוא השיב.

עוד התייחס נתניהו לראיון הראשון של בנו, יאיר, בתקשורת הישראלית, ששודר אתמול בערוץ 20. "הוא עשה את זה לא רע", צחק.

עוד 258 מילים

פרשנות ביקור נתניהו בסוצ׳י: הפעם פוטין קמצן בג׳סטות

ראש הממשלה נפגש עם נשיא רוסיה, שהגיע לנקודת המפגש במלון היאט שעל הים השחור באיחור אלגנטי של שלוש שעות ● שלום ירושלמי מדווח מסוצ׳י

באיחור אלגנטי של כשלוש שעות, נחת המסוק של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בארמון הנופש שלו בעיר סוצ׳י על חוף הים השחור – וראש הממשלה נתניהו קיבל את האות ויצא לדרך ממלון היאט הסמוך. אולי הוא חשב קצת במכונית המשוריינת, על התחושה שמלווה את הממתינים במשך שעות לפגישות עמו.

האירוע עם פוטין היה סולידי. קדמה לו פגישה של נתניהו עם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו. לדברי נתניהו, בשבועות האחרונים יש הסלמה בנסיונות הטרור האיראני מסוריה, והתיאום בין המדינות נדרש שבעתיים. היה נדמה לרגע שפוטין שמע כבר את המסרים הללו. הוא לא הניד עפעף.

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בסוצ׳י, ב-12 בספטמבר 2019 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ‎)
בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בסוצ׳י, ב-12 בספטמבר 2019 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ‎)

פוטין היה הפעם גם קמצן בג׳סטות. באפריל האחרון, הוא נתן לנתניהו את שרידי הגופה של זכריה באומל ז״ל, מנעדרי קרב סולטן יעקב. הפעם לא נשאר לו מה לתת, זולת אמירה משתמעת שהוא מקווה שאחרי הבחירות הפוליטיקאים ימשיכו את הקו של נתניהו
.
נתניהו הביט בפוטין אבל פזל לארץ, כמובן. הוא לא שכח להזכיר לפוטין ולמצלמות את הדאגה לחיילים הוותיקים, את מיליון הרוסים שחיים בארץ ואת הסדרי הפנסיות. הסאבטקסט: אביגדור ליברמן, שב בצד; אני דואג כאן לעולים מרוסיה, לא אתה.

נתניהו נראה קצת עייף. המרוץ המשולב המדיני והפוליטי בארץ ובחו״ל היה מתיש גם צעירים ממנו. קשה לאמוד את התועלת הפוליטית במפגש עם פוטין. כך או אחרת, פוטין אישר כי יגיע לארץ בינואר הקרוב, בהזמנת הנשיא ראובן ריבלין. אחרי 13 פעמים בשנים האחרונות שנתניהו הגיע לרוסיה – לעומת פעמיים של פוטין בארץ – גם לנשיא הרוסי מגיע להתפנן אצלנו קצת.

עוד 225 מילים

פרשנות נתניהו מתחיל את ביקורו בסוצ׳י בכיבוי שרפות ותיקון פנצ׳רים

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת לפני כשעה בעיר הנופש סוצ׳י והוא צפוי לפגוש את נשיא רוסיה בשעה הקרובה ● פוטין, הנופש לו בארמון על שפת הים השחור, קצת פחות נסער לעומת נתניהו מהפגישה הצפויה ● על נתניהו, לעומת זאת, הלחץ ניכר מאז עלה למטוס בישראל ● שלום ירושלמי מדווח מסוצ׳י

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת לפני כשעה בעיר הנופש סוצ׳י ונפגש כעת עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו.

בעוד שעה הוא מתוכנן להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנופש בימים אלה בארמון על שפת הים השחור, ונדמה כי אינו נסער מהמפגש המתוכנן כמו נתניהו עצמו. פוטין לא מגיע למעון הנופש שלו חמישה ימים לפני בחירות. הוא גם רגיל לפגוש את נתניהו פעם בכמה חודשים, בעיקר לפני בחירות בארץ. נתניהו היה אצל פוטין באפריל האחרון, כך שעבור הנשיא הרוסי מדובר במעשה שגרה.

נתניהו, לעומת זאת, לחוץ מאד. מאז שעלה למטוס בארץ הוא נאלץ לכבות שריפות ולתקן פנצ׳רים. התקר הראשון הוא ההתעקשות של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ לפגוש את נשיא איראן חסן רוחאני. לפני ההמראה, נתניהו הסביר כי הוא מעביר מסרים ומנהל קשר הדוק עם האמריקאים, ואמר כי הוא מאמין שטראמפ לא ייטוש את המדיניות המוסכמת עליהם.

בנימין נתניהו נפגש עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שגוויי בסוצ׳י, 12 בספטמבר 2019 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ‎)
בנימין נתניהו נפגש עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שגוויי בסוצ׳י, 12 בספטמבר 2019 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ‎)

נתניהו גם סיפר בגאווה על העבודה שהוא משקיע מול הממשל האמריקאי בעניין ״תכנית המאה״ – הסכם בין ישראל והפלסטינים, שממשל טראמפ אמור להציע אחרי הבחירות – והשיחות על החלת הריבונות בבקעת הירדן וההתיישבות ביהודה ושומרון. האמריקאים לא יוצא מגדרם, לפי שעה, אבל נתניהו בעיצומו של קמפיין והוא חייב לשדר לימין הספקני כי הריבונות היא עניין של זמן.

התקר השני הוא קבלת הפנים הצוננת של הרוסים כלפי ההצהרות של נתניהו. משרד החוץ הרוסי הודיע שריבונות ישראלית על הבקעה היא מכשול לשלום. השר זאב אלקין, שמתלווה לנתניהו בביקור בסוצ׳י, הסביר כי זו מדיניות ידועה של מוסקבה, אבל אולי היה רצוי לכולם לו ההצהרה הרוסית הייתה ממתינה לאחר הבחירות בישראל ולא לפניהן.

את הפנצ׳ר השלישי תקע האתר "פוליטיקו" בגלגלי נתניהו. הפרסום הבוקר כאילו ישראל שתלה אמצעי האזנה בבית הלבן הוציא את נתניהו מדעתו. בכל הזדמנות הוא הכחיש את הפרסום וכינה אותו ״אפס אמת, שקר וכזב״. רק את זה הוא היה צריך עכשיו.

בהמשך היום יגיע נתניהו לפסגה שלו עם פוטין. קציני צבא בכירים יתלוו אליו, יחד עם המזכיר הצבאי. נתניהו, מעבר לפוטו-אופ, ינסה לשמור על התיאום מול הרוסים בפעילות בסוריה. ״זה עניין של שניות לפעמים״, אמר אחד מגורמי הצבא לזמן ישראל. ״הסורים משתוללים, יורים בלי אבחנה, לפעמים הם מפילים מטוס רוסי, כמו שראינו. התיאום עובד היטב בדרך כלל״.

ועוד מהביקור עד כה: ההפתעה הפוליטית שניפק נתניהו, לפי שעה, היא ההודאה בכך שעוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה – גם על פי סקרי העומק של הליכוד.

הדברים מקרבים את נתניהו לאתגר 61 המנדטים המיוחל, אבל גורם לבלבול רב בקמפיין של הליכוד. עכשיו לא יודעים שם איך להתייחס לאיתמר בן-גביר: כמו ל-VIP, או כמו אל איילת שקד.

עוד 389 מילים

לאן נעלמו המחוות האמריקאיות שסייעו לנתניהו בבחירות באפריל? ● אתמול חשף נתניהו אתר נוסף לפיתוח נשק גרעיני באיראן ● זה לא הפריע לטראמפ להכריז אחר כך שאין לו בעיה להיפגש עם נשיא איראן ● האם טראמפ ויתר על נתניהו? ● דן שפירו: "יש אפשרות למחווה דרמטית בשלב האחרון. אבל יש גם אפשרות שטראמפ לא רוצה להיות קשור למועמד שעלול לא להצליח" ● פרשנות

עוד 952 מילים

פרשנות בולסונארו אמנם חשוך, אבל תעשיית הבשר היא האשמה

האיומים באירופה על נשיא ברזיל מוצדקים, אבל גם צבועים ● ההכחדה המהירה של יערות האמזונס היא תוצאה ישירה של הרגלי האכילה של רוב האנושות, שממשיכה לזלול בשר - למרות האזהרות ההשלכות ● גם רבים מהתאגידים שבוזזים את הטבע בגלל בצע כסף נמצאים במערב

עוד 683 מילים

ההישג המדיני של נתניהו הוא גלגול הבעיה למי שיבוא אחריו

בניגוד לטענות תומכיו, נתניהו לא הסיר את פתרון שתי המדינות מסדר היום ולא גרם לו לקרוס ● הוא רק הצליח למשוך זמן, בעוד שזרמי העומק של דעת הקהל בארה"ב הופכים יותר ויותר ביקורתיים ביחס לכיבוש הישראלי ● ובניגוד להתבטאויות הלא-אחראיות מימין, סיפוח השטחים טומן בחובו את האיום הגדול ביותר על ישראל ● פרשנות

עוד 1,785 מילים ו-1 תגובות

חוקר אמריקאי מצא את האות הרוסי שמשבש את ה-GPS במטוסים בארץ

חשיפה פרופ' טוד המפריז: "האות שמגיע מבסיס סורי ברוסיה כל כך חזק, עד שהצלחתי לראותו מהחלל" ● "ההכחשות הרוסיות הן פייק ניוז"

חוקר אמריקאי קובע כי האות שמשבש את הניווט הלווייני (GPS) של מטוסים במרחב האווירי של ישראל, מגיע מבסיס חיל אוויר רוסי בסוריה.

לדברי טוד המפריז, פרופסור מאוניברסיטת טקסס, שיבוש פעילות ה-GPS לא נועד ככל הנראה לפגוע בישראל, שסופגת נזק היקפי מהמאמץ של רוסיה להגן על חייליה מתקיפות מל"טים, ולהוכיח את העליונות שלה בזירת האלקטרונית.

מאז האביב האחרון, טייסים שנעים מעל המזרח התיכון, במיוחד סביב סוריה, שמו לב לכך שמערכות ה-GPS שלהם הציגו מיקום שגוי או הפסיקו לעבוד. התופעה החלה לאחר תקיפה של מל"ט מתאבד נגד הכוחות הרוסיים בסוריה.

באמצעות חיישנים שהוצבו על גבי תחנת החלל הבינלאומית, הצוות של המפריז עקב אחרי התופעה במשך כמה חודשים. הוא הצליח לזהת את מקור האות: בסיס חייל האוויר חמיימים, שנבנה על ידי רוסיה ב-2015 לאורך החוף המערבי של סוריה, כחלק מהסיוע שלה לבשאר אסאד. "האות כה חזק עד שאפשר לראותו מהחלל", אומר המפריז, מהנדס תעופה שמתמחה בניווט מבוסס-לוויין.

שיבושים דומים דווחו בשנים האחרונות סביב הים השחור, לאורך הגבולות של רוסיה עם נורווגיה ופינלנד, וליד הקרמלין והארמון של נשיא רוסיה, פוטין.

שורה של חיישנים על תחנת החלל הבינלאומית שנוצרו על ידי מהנדס התעופה טוד המפריז, ממצגת של המפריז לממשלת ארה"ב ביוני 2019 (צילום: באדיבות המרואיין)
שורה של חיישנים על תחנת החלל הבינלאומית שנוצרו על ידי מהנדס התעופה טוד המפריז, ממצגת של המפריז לממשלת ארה"ב ביוני 2019 (צילום: באדיבות המרואיין)

הדבר לא השפיע על מטוסים ישראלים עד לפני מספר שבועות, כאשר טייסים החלו לדווח על בעיות בניווט במהלך המראה ונחיתה בנמל התעופה בן גוריון, כמו גם סביב נמל התעופה של לרנקה. על פי רשות שדות התעופה בישראל, השיבושים לא גרמו לבעיות בטיחות כלשהן, אך הייתה להם השפעה משמעותית – אם כי לא מסוכנת – על האופן שבו הטייסים מפעילים את המטוסים. הבעיה משפיעה רק על מטוסים באוויר מעל ישראל, ואין שיבושים על הקרקע.

לדברי המפריז, ההופעה הפתאומית של הבעיה בישראל עשויה להיות תוצאה של שינויים בפריסת המשדרים הרוסיים, ככל הנראה בקרבת ישראל. "ההנחה שלי היא שרוסיה מיקמה מחדש אחד מהמשדרים שלה", הוא אומר.

נציגים רשמיים בישראל אמרו גם הם כי רוסיה היא האשמה בשיבושים. גורמים במערכת הביטחון, שנשארו בעילום שם, אמרו לעיתון "הארץ" ביום שישי האחרון כי נראה שהמקור לבעיה מגיע ממשבש הממוקם על בסיס קרקעי או על ספינה.

שגרירות רוסיה הכחישה את הטענות האלה, וכינתה אותן "פייק ניוז", אך המפריז אומר כי על בסיס הנתונים שלו, הוא בטוח ב-90% עד 95% שמוסקבה עומדת מאחורי השיבוש. "אני לא חושב שההכחשה של רוסיה אמינה", הוא אומר.

השבתת ה-GPS לא משפיעה על הטייסים הרוסיים שלוקחים חלק במלחמת האזרחים בסוריה, משום שרוסיה לא נסמכת על לווייני GPS בניווט שלה. במקום זאת, רוסיה משתמשת במערכת ניווט לוויינית גלובלית משלה – GLONASS.

המפריז אומר כי נראה שהשיבוש הוא חלק מהמאמצים של רוסיה למנוע תקיפות של מל"טים הנסמכים על ניווט GPS לתקיפת בסיסים וכוח אדם רוסי, אך גם דרך שבה מוסקבה מציגה לכל העולם את ה"דומיננטיות שלה בטווח גלי הרדיו".

מטוס ממריא משדה התעופה בן גוריון, 15 בנובמבר 2018 (צילום: פלאש 90)
מטוס ממריא משדה התעופה בן גוריון, 15 בנובמבר 2018 (צילום: פלאש 90)

בתחילת החודש, המפריז הציג את ממצאיו ל"משרד הלאומי לשיתוף פעולה למיקום, ניווט ותזמון מבוסס-חלל" – הענף של הממשל האמריקאי שאחראי על שמירה על ה-GPS. הוא אמר כי הוא דיבר גם עם חברת התעופה אל על על הנושא, אך לא דן בו עם הצבא הישראלי עם או נציגים אזרחיים רשמיים מישראל.

בצה"ל סירבו להגיב באופן פומבי על מקור השיבוש, אך אמרו בתגובה כי הוא לא השפיע על הפעילות של הצבא. "הנושא הוא אזרחי", מסרו, "וצה"ל מספק תמיכה טכנולוגית כדי לאפשר חופש התנועה במרחב האווירי של ישראל. צה"ל פועל ללא הפסק לשמירה על חופש התנועה והעליונות בטווח האלקטרומגנטי".

בתמונה זו מה-12 בדצמבר, 2017, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מדבר לחיילים בבסיס חייל האוויר קמיימים בסוריה (צילום: מיכאיל קלימנטייב\ מאגר תמונות דרך AP)
בתמונה זו מה-12 בדצמבר, 2017, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מדבר לחיילים בבסיס חייל האוויר קמיימים בסוריה (צילום: מיכאיל קלימנטייב\ מאגר תמונות דרך AP)

בינתיים, מאז תחילת השיבוש, מטוסים בישראל צריכים להשתמש בשיטה חלופית לנחיתות, הידועה בתור Instrument Landing System.

מרשות שדות התעופה נמסר, כי "מדובר בשיטה בטוחה ומקצועית הנמצאת בשימוש בכל יום בשדות תעופה ברחבי העולם, ביניהם ישראל".

עוד 527 מילים

פוטין חתם על חוק שיאפשר לו לנתק את רוסיה מהאינטרנט

חוק חדש יאפשר לסוכנות ממשלתית לנתק את החיבור העולמי תוך יצירת רשת רוסית בלבד ● על פי טענות הממשלה, החוק נכתב במטרה להתמודד עם איומי סייבר

עוד התדרדרות במצב התקשורת החופשית ברוסיה: הנשיא ולדימיר פוטין חתם אתמול (רביעי) על חוק חדש שיאפשר את ניתוקה של המדינה מהרשת העולמית.

על פי סוכנות הידיעות הרוסית הממשלתית, מטרת החוק, שייכנס לתוקפו בנובמבר, היא להגן על רוסיה ממתקפות סייבר מחוץ למדינה, באמצעות יצירת "רשת מאובטחת ומתפקדת של אינטרנט מקומי".

החוק יוצר מחלקת ניטור תחת חברת הטלקום הרוסית, שתפקידה יהיה לדאוג לזמינות של האינטרנט במצבי חירום, ובסמכותה יהיה לדרוש מהספקיות לנתק  לחלוטין את רוסיה מהאינטרנט העולמי ולהפוך את הרשת לרוסית בלבד.

באפריל פוטין הבטיח כי האינטרנט יהיה תמיד חופשי ברוסיה, אולם סייג את דבריו ואמר כי חשוב גם להתמודד עם איומים של פשעי סייבר ותוכן לא חוקי ש"עשוי לאיים על זכויות אדם ואינטרסים של המדינה".

הצעת חוק ממרץ השנה מאפשרת לכלוא ל-15 יום אזרחים רוסים שמעליבים באינטרנט אנשי ציבור או מפיצים פייק ניוז.

עוד 128 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה