נושא
גאווה
מצעד הגאווה בירושלים, 2008 (צילום: AP Photo/Tara Todras-Whitehill)
AP Photo/Tara Todras-Whitehill
סובלנות, בפקודה: כך הפך צה"ל ידידותי ללהט"בים

מהצבא בגאווה

30 שנה אחרי ביטול החוק הישראלי שאסר משכב זכר, מפתיע לגלות שצה"ל גילה הרבה יותר סבלנות כלפי להט"בים כבר בשנות ה-50

עוד 1,768 מילים. מחכים לתגובתך.

ימונה לשר המשפטים המעצבנים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

השר הטרי לווה בשריקות בוז כשהגיע למצעד ועזב את המקום

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

תחת אבטחה כבדה: 15 אלף איש השתתפו במצעד הגאווה בירושלים

מצעד הגאווה בירושלים התקיים היום בפעם ה-18 ● 15,000 בני אדם השתתפו במצעד שנערך בגן הפעמון בבירה תחת אבטחה כבדה וחסימות כבישים רבות ● המשטרה עיכבה ועצרה כ-50 פעילים שלכאורה התכוונו לחבל במצעד - ביניהם אחד שבכליו נמצאה סכין

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

לאמלק את התורה - מחשבות לחג השבועות תשע"ט

חוג תנ"ך בבית ראש הממשלה, 2012 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL/Flash90)
Marc Israel Sellem/POOL/Flash90

כשכתבתי את הכותרת של המאמר הזה, תוכנת הוורד שמה לי קו אדום מתחת לפועל "לאמלק" כדי להתריע שמילה כזו איננה מוכרת לה. ויתכן שהיא אינה מוכרת גם לכם. אז דבר ראשון – צריך להסביר מה זה "לאמלק".

אמלק היא מילה המורכבת מראשי תיבות (צריך לכתוב אמל"ק) שמשמעותם "ארוך מדי, לא קראתי". בעולם הרשתות החברתיות, הגולשים מחפשים גרסת "אמלק" למאמרים, לפוסטים ארוכים, לכתבות.

כלומר הבקשה "תאמלק לי את זה" היא – תן לי גרסה מקוצרת של הכתבה, כי אין לי כוח להיכנס לכתבה ולקרוא את הכל.

יש כאן גם מעין מלחמה בפיתיונות הקלקה – כותרות כדוגמת "לא תאמינו מה עשתה האשה כשהיא פגשה חייזר במרתף ביתה" – פיתיונות שלרוב מובילים לתוכן זבלי – ועל כן ישנם אתרים ש"שוכבים על הגדר" בשביל כל השאר – נכנסים לכתבה ומנסחים את גרסת האמלק לתוכן מסוים.

ועכשיו – לתורה. חמשת חומשי התורה שהעם היהודי קיבל, על פי המסורת, בחג השבועות הבא עלינו לטובה, אשר מהווים את הבסיס הראשוני לתרבות היהודית (ושעליהם נוספה התורה שבעל פה) מלאים בסיפורים, חוקים והוראות.

יהודי אשר נטוע במאה ה21 ועם זאת מחובר בכל נימי נפשו לטקסט העתיק, מוצא עצמו לעתים במבוכה. התורה היא כה רב גונית, עם ז'אנרים שונים של טקסט – סיפורים, שירה, מצוות, נבואות. והטקסט עצמו מייצג ערכים אשר לעתים נדמים סותרים.

אנחנו מתרגשים מסיפורי יוסף, תוהים על גנבת הברכות של יעקב, נעצבים אל ליבינו על הרצח הראשון בעולם; מזדהים עם החתירה לחירות של בני ישראל במצריים, קצת מתכווצים מהעונש הקולקטיבי של מכת בכורות. אנחנו מבינים את גודל המעמד של עשרת הדברות בפרשת יתרו, אך פחות מתחברים לחוקים המופיעים בפרשה הצמודה אליה, משפטים, המפרטים את הלכות עבד עברי (אם אדוניו ייתן לא אשה וילדה לו בנים או בנות, האישה וילדיה יהיו לאדוניה והוא יצא לחופשי – באמת?).

לחלקינו מאוד לא נוח עם הקנאות של סקילת מחללי שבת, או עונש מוות ליחסים הומוסקסואלים. אנחנו אוהבים את "מפני שיבה תקום והדרת פני זקן", "ואהבת לרעך כמוך", "לפני עוור לא תיתן מכשול", וחוקים סוציאליים לגבי התנהגות עם בעל חוב, ריבית ומשכון, אבל כשמשה כועס על בני ישראל שלא הרגו את כל המדיינים (כולל תינוקות) אנחנו מנסים לתרץ לעצמינו שמדובר במוסר של העולם העתיק שהשתנה מאז.

בתקופה זו שלאחר בחירות ולפני בחירות, אנו זוכרים כי כל מפלגה (מלבד המפלגות הערביות) מתהדרת בערכים יהודים אמתיים; חוק הלאום המנסה לקבע את האופי היהודי של ישראל; משמעותה של ארץ ישראל, מעמד הלהט"בים, מעמד הנשים – מה כן יהודי, מה לא יהודי, מה חשוב ומה טפל? מהי המהות של היהדות? של ההלכה? הרבה פעמים אנשים אומרים משפטים כמו "על פי היהדות נשים כל כבודן בבית" או "על פי ההלכה לא ניתן לשמוע שירת נשים".

אבל אין דבר כזה ה-יהדות בה"א הידיעה, או ה-הלכה. היהדות וההלכה מפתחים ומשתנים, ומכילים בתוכן השקפות שונות על החיים הראויים. אם כן, האם לא היה זה יותר פשוט אם היינו יכולים לאמלק את התורה? אם מישהו היה יכול לומר לנו – מהן אבני התשתית העומדות בבסיס התורה? או אולי אפילו נצליח לזקק את האמלוק לערך אחד שעומד בבסיס הכל?

כן אני רואה כבר את ההתנגדות – אתם תגידו לי שכל רעיון ה"אמלק" הזה מעיד על רדידות הדור העכשווי, שאין לו כוח לקרוא מאמרים ארוכים וטקסטים מורכבים, שחי ברשתות החברתיות וצריך כל הזמן קיצורים ואמלוקים. אבל אני רוצה להציע כאן זווית אחרת: יש משהו טוב ב"אמלק". הרצון לאמלק מייצג את החתירה להגיע ללוז של הדברים. לאמת המסתתרת בתוכם. לטענה העיקרית, הרעיון המרכזי, העיקר ולא הטפל, המהות שבבסיס כל המילים והמשפטים בטקסט כלשהו.

עדיין הרעיון של לאמלק את התורה נראה לכם אבסורדי? אבל האמת, שלא אני המצאתי אותו. הראשון שביקש לאמלק את התורה הוא אותו גר שסיפורו מופיע בתלמוד. הוא בא לשמאי ואמר לו: תאמלק לי את התורה, או בשפת התלמוד: למדני את כל התורה על רגל אחת.

שמאי ראה ברצון לאמלוק את כל ההיבטים השליליים שלו – עצלנות, רדידות, קיצור דרך לא הגיוני, אולי אפילו חוצפה. ועל כן הוא כל כך כעס עד שדחף את הגר בבוז – "דחפו באמת הבניין שבידו" (בנוסף לכל, הגר הפריע לשמאי באמצע עבודתו כקבלן בניין).

הגר לא התייאש והלך לחכם מוביל אחר – הלל שמו, וביקש ממנו לאמלק את התורה. ואז קרה דבר מופלא, שאנחנו מתפללים שיקרה תמיד באינטראקציה עם מחנכים ומורים – הלל הביט עמוק אל תוך נפשו של הגר וראה שם תום, סקרנות, רצינות. הוא ראה שבקשתו (אולי אף דרישתו) אינה באה כלל ממקום של קנטרנות, אלא יש כאן שאלה אמיתית, שנובעת ממבוכה, אולי חשש וחרדה מפני כניסה למשהו שהמהות שלו מעורפלת, לא ברורה. ומה עשה הלל? הלל אמלק את התורה. ולא לאוסף של חוקים, או לרשימת מכולת של עקרונות, אלא לערך אחד ויחיד: "מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך – זוהי כל התורה כולה". זהו. והוסיף על כך: ואידך זיל גמור, כלומר ועכשיו את השאר לך למד – מה שאמרתי לך לא מחליף את הלימוד – אבל אני אמלקתי עבורך את התורה.

הלל אמלק את התורה עבור אותו הגר – אבל גם עבורנו. כשבחר משפט שיסכם, יתמצת ויזקק את המהות של התורה והיהדות, הוא לא אמר "שמע ישראל ה אלוקינו ה אחד"; הוא גם לא ציטט את עשרת הדיברות. הוא עשה מעשה שיש בו אמירה לגבי מה העיקר. מה חשוב. מהו הבסיס.

אבל עולה בנו השאלה – מה הקשר בין משפט הסיכום של התורה שהלל השתמש בו, לשלל הנושאים שאנחנו קושרים ליהדות ול"דת היהודית"? כשרות? מעמד הרבנות? תחבורה ציבורית בשבת?

הלל במשפט שלו מציג גישה אחרת מזו המפרידה בין מצוות בין אדם למקום (כלומר בין אדם לאלוהים) למצוות בין אדם לחברו. גישה שונה מזו האומרת "דרך ארץ קדמה לתורה". גישה האומרת שההוראה החשובה ביותר של היהדות מתחילה ביחס לאחר. והלל לא רק דיבר – הוא גם הדגים. בכך שראה מולו את האחר שבא משולי החברה – והתייחס אליו בכבוד תוך יישום הכלל המסכם עבור הלל את כל התורה כולה.

מה ששנוא עליך על תעשה לחבריך – האם זו לא הייתה יכולה להיות שורה ראשונה במצע של המפלגה החביבה עליכם?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 918 מילים ו-1 תגובות. מחכים לתגובתך.

מצעד הגאווה ייערך היום אחה"צ בירושלים, המשטרה בכוננות שיא

המצעד יתחיל בגן הפעמון בשעה 15:30 ● רחובות הצעדה ייסגרו לתנועה והמשטרה תתפרס לאורכם בכוחות מתוגברים ● הבית הפתוח בירושלים: "במשיך להתקדם ל'ארץ המובטחת', מדינת ישראל שבה כולנו חיים בחירות מלאה מאלימות ומאפלייה"

מצעד הגאווה הקודם בירושלים (צילום: גילי יערי פלאש 90)
גילי יערי פלאש 90
מצעד הגאווה הקודם בירושלים

ירושלים תחגוג היום את מצעד הגאווה והסובלנות ה-18 שלה. אירועי המצעד בירושלים יתחילו בגן הפעמון בשעה 15:30. בשעה 17:00 יצא המצעד למסלולו בכיכר פלומר, רחובות קרן היסוד, קינג ג'ורג', הלל, ומנשה בן ישראל ויסתיים בגן העצמאות.

משטרת ישראל השלימה את ההיערכות לקראת המצעד. אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים ייפרסו לאורך ציר הצעדה, במקומות הכינוס וברחובות הסמוכים, על מנת לשמור על ביטחון המשתתפים. מהמשטרה נמסר: "המשטרה תפעל בנחישות כנגד כל גורם שינסה להפר את הסדר ומהלכה התקין של המצעד".

מהבית הפתוח בירושלים נמסר: "מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים צועד אחרי שני עשורים של מאבק עיקש על נוכחותנו בעיר שלנו, בירת ישראל, על זכותנו לשוויון, לחירות, לביטחון אישי ולהגנה במרחב הציבורי, על הפלורליזם והסובלנות. המצעד הוא המצעד של כולנו לעבר 'הארץ המובטחת': מדינת ישראל שבה כולנו חיים בחירוּת מלאה מאלימות ומאפליה".

המשטרה מודיעה כי לא תותר כניסה למתחמי המצעד, כולל שטח הכינוס, תוואי המצעד ושטח סיום המצעד עם כלי נשק מכל סוג. חל איסור על הטסת רחפנים  וכלי טייס מכל סוג. הכניסה למסלול המצעד והיציאה ממנו יתאפשרו אך ורק דרך שטח הכינוס בגן הפעמון, בכיכר פריז, ברחוב דוד המלך וברחובות ההסתדרות ושמאי. שוטרים יערכו בידוק ביטחוני על פי הצורך בכניסות.

החל מהשעה 14:30 ייסגרו לתנועהרחובות הצעדה והרחובות המובילים אליהם כולל רחוב אגרון וחלקים משדרות קינג ג'ורג', עזה, קק"ל, המלך דוד, חטיבת הצנחנים ועוד. חניית נכים תתאפשר ברחוב מרטין לותר קינג. הכבישים ייפתחו בהתאם להתקדמות הצועדים.

בתחילת השבוע תלתה תנועת "חזון" לקראת המצעד ברחבי הבירה שלטים שעליהם נכתבו שלטים בגנות הלהט"ב: "אבא ואמא = משפחה", ו"האומץ להיות נורמלי". לאחר סערה ציבורית, הורתה עיריית ירושלים להסיר את השלטים ערב פגיעתם ברגשותיו של ציבור הלהט"ב. "חזון" עתרה לבג"ץ כנגד הסרת השלטים אך בג"צ דחה את העתירה.

 

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 265 מילים. מחכים לתגובתך.
נשות הכותל (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
AP Photo/Sebastian Scheiner
ישראל מאבדת את אמריקה

הברית בין ישראל ליהדות ארה״ב הגיעה לנקודת רתיחה

יהודי ארצות הברית הבינו שהכוח שלהם הוא בכמות ● התוצאה: כולם מתקבלים שם בבתי הכנסת - הומואים, לסביות, טרנסג'נגדרים, ילדים למשפחות מעורבות וגם רפורמים, רחמנא ליצלן ● עכשיו הם יוצאים נגד הממסד הדתי השמרני בישראל

עוד 1,207 מילים. מחכים לתגובתך.

צה"ל משנה את טפסי הגיוס: בטפסים ייכתב "הורים" במקום "אבא ואמא"

צה"ל מכיר בקיומן של משפחות חד-מיניות ● הודות למאבק של קהילת הלהט"ב, צה"ל יוציא טפסי גיוס חדשים שבהם ייכתב "הורה 1" ו"הורה 2" במקום שבו נכתב עד כה "אבא" ו"אמא"

גיוס לצה"ל צילום אילוסטרציה (צילום: יוסי זלינגר פלאש 90)
יוסי זלינגר פלאש 90
גיוס לצה"ל צילום אילוסטרציה

צה"ל מכיר בקיומן של משפחות חד מיניות.  כתב גלי צה"ל צחי דבוש חשף הבוקר (ג') כי צה"ל החליט להכיר בקיומן של משפחות חד מיניות ולהתאים את טפסי הגיוס לצה"ל לצרכיהם של נערים ונערות שהוריהם הם זוגות חד מיניים.

בנוהל שייכנס לתוקף בקרוב, יוחלפו טפסי הגיוס, ובמקום שבו כתוב כיום "אבא" ו-"אימא" ייכתב "הורה 1" ו-"הורה 2". שינוי הנוהל יסיים את המבוכה שנגרמת למתגייסים ממשפחות חד-מיניות.

לפי הפרסום בגל"צ, שינוי הנוהל נעשה לאחר מאבק ממושך של פעילי הקהילה הגאה. לפי הפרסום, הצבא סירב במשך זמן רב לשנות את הנוהל "כדי לא להיכנס למחלוקות פוליטיות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מעדכן ומשנה מעת לעת את השאלונים בהתאם להערות שמתקבלות ולצרכים העולים בתהליך המיון".

הודעת צה"ל כבר עוררה הבוקר גל של פרסומים שליליים בעיתונות החרדית והדתית-לאומית. באתר "סרוגים", למשל, נכתב "התאמת הטפסים למשפחות חד מיניות, מגיע על רקע המבוי הסתום במו"מ הקואליציוני על רקע דרישתו של ליברמן לגייס חרדים… נראה כי הצבא ממשיך ללכת לכיוון הנוגד את אורח חייו של הציבור החרדי, שרק יקשה על החרדים להגיע לפשרה בחוק הגיוס".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 163 מילים. מחכים לתגובתך.
גבר חובש כיפה עטוף בדגל הגאווה
תכירו את המתנחלים הלהט"בים

טיפולי המרה - OUT, שיחות עם פלסטינים בגריינדר IN

בציונות הדתית צומחת בשנים האחרונות קהילת להט״בים פעילה ● היום, י״ד באייר, הוא ״פסח שני״ - היום בו אלוהים, לפי התורה, קבע כי גם הטמאים יוכלו להקריב קורבן ● בעשור האחרון, להט״בים דתיים הפכו את פסח שני לחגם. זהו סיפורם

עוד 1,595 מילים. מחכים לתגובתך.

שפי פז בתגובה ל"זמן ישראל": "אני מנסה להבין מי עומד מאחורי הפרסום. זה לא נכון. זה נכון שנפגשתי היום עם סמוטריץ', אבל דנו בנושא דרום תל אביב".

עוד 1 תגובות. מחכים לתגובתך.
סגירה