נושא
רבנות

ריאיון "מה שראיתי אחרי הטבח, לא ראיתי בכל הקריירה שלי"

הרב יעקב רוז'ה, שגויס בגיל 79 לצבא בעקבות הטבח של חמאס, אומר כי מעשי הזוועה של המחבלים הותירו אפילו את המסורת הכתובה הענפה של היהדות ללא מילים ● בריאיון לזמן ישראל הוא מספר על הזוועות ("ראיתי גופות של תינוקות... אתה אף פעם לא רואה תינוקות ככה") ועל הפסיקה החדשנית הנוגעת לענייני כבוד המת ("יש משהו לא נכון במכירת מכוניות שנטבחו בהן יהודים")

עוד 1,980 מילים ו-9 תגובות

במערך הגיור הממלכתי הצטברה רשימה ארוכה של גברים הממתינים חודשים לבדיקת ברית מילה בת עשר שניות כדי להיחשב ליהודים בגלל מחסור במוהל ● משרד ראש הממשלה: "מקווים שהעיכוב יטופל בשבועות הקרובים" ● מתגייר חדש מספר לזמן ישראל: "רבנים מכובדים ומוהל ידוע כבר פיקחו על המילה שלי ואישרו שהיא כשרה, אז למה אני צריך להיבדק?"

עוד 740 מילים

ריאיון פיקוח נפש

הרב יוני רוזנצוויג מבקש להסיר את הסטיגמות מנושא בריאות הנפש ולגשר על הפער שבין הרבנים ואנשי הרפואה ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר כי יש לאזן בין רצון המאמינים לבין בריאותם הנפשית: "הצום ביום כיפור יכול, למשל, להוות טריגר לאדם המתמודד עם הפרעת אכילה" ● מצד שני, אומר הרב, אין להחריג כל מאמין משום שזה עשוי לגרום לו להרגיש כמו כישלון: "צריך למצוא איזון"

עוד 1,102 מילים

"בפעם הראשונה מישהו הגיע לשפר את שירותי הדת"

מתן כהנא קרא תיגר על הממסד הדתי והוביל רפורמות פורצות דרך ● הוא מינה נשים למועצות, אבל נכשל במינוי רבנים ● ארבע דמויות מובילות מהאגף הליברלי של הציבור הדתי אומרות לזמן ישראל כי כהנא, שעשוי לא לחזור למשרד הדתות אחרי הבחירות, פספס הזדמנות היסטורית לנער את המשרד הרדום ● אבל הם מכירים גם בהישגיו: "אני נותן לו צל"ש – את הצל"ש הכי גדול"

עוד 2,867 מילים ו-1 תגובות

מאמר שפורסם בעיתון הגרמני "די ולט" חושף שורת האשמות בגין הטרדות מיניות וניצול לרעה לכאורה של סמכות מצד מייסד סמינר להסמכת רבנים באוניברסיטת פוטסדאם ומצד בן זוגו – דובר הסמינר לשעבר ● עוד נטען כי הרב ולטר הומולקה ובכירים אחרים טאטאו מתחת לשטיח את הראיות ● אחד הנפגעים סיפר: "הוא כתב, 'אני נבוך מהגודל שלי', חשבתי שהוא מתכוון למשקל שלו"

עוד 1,365 מילים
אילוסטרציה. איור: אבי כץ

ממזרים חסרי אבות

"זה תמיד הטריד אותה שבתעודת הזהות שלה כתוב 'אב לא ידוע'": אמיר נאבק במשך שנים כדי שיוכר כאביה של בתו גילי – ניצח בבית המשפט אבל המדינה ערערה ומנעה את הרישום ● עשרות ילדים מוגדרים מדי שנה כ"ממזרים" בעקבות "חוק 300 הימים" שכובל אותם לעתים לגברים אלימים ולסרבני גט

עוד 1,696 מילים

לפני 20 שנה התנועה הקונסרבטיבית רצתה לסלק את הרבה איילת כהן משורותיה כשלא היססה לתמוך בנישואי להטב"קים גם כשזה לא היה מקובל ● עתה, שנתיים אחרי שמינו לראשונה נגידה אישה, היא נבחרה להוביל ולהכשיר את רבני העתיד: "זה מראה על התפתחות התנועה"

עוד 677 מילים

מסורבת, מסורבת, מסורבת

יותר גברים זוכים לשאת אישה שנייה באמצעות היתר מיוחד ממספר סרבני הגט שבית הדין הרבני שולח למאסר ● נשים רבות מרגישות חסרות אונים מול גברים סרבנים ובתי דין אטומים – וגם כששני בני הזוג מעוניינים להתגרש הרבנות מקשה עליהם: "אני עגונה על ידי המדינה, לא על ידי בעלי" ● הרפורמה שהבטיחה "ממשלת השינוי" תקועה והסטטוס קוו נשאר כפי שנקבע לפני 75 שנה

עוד 2,635 מילים

דעה מתקפת הרב רק שיחקה לידיהן של המפלגות החילוניות

אני לא ארד מהארץ, ולא אקח את ילדיי מכאן, אבל נשמתי לרווחה כשנזכרתי שהם עדיין לא קוראים חדשות, ולא נחשפו למתקפת של הרב הראשי על העולים ● חבל שהפוליטיקאים ממשיכים את ההסתה

בושה. זעזוע. הלם. זו אולי הדרך לתאר את התחושה שלי בעקבות דברי הרב הראשי יצחק יוסף, שפורסמו הבוקר ב-ynet. וכן, גם עלבון.

בכינוס רבנים שנערך בשבוע שעבר בירושלים, אמר הרב יוסף: "מאות-אלפים או עשרות-אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי (כוונתו ל"סעיף הנכד" בחוק השבות). יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתות נגד החרדים ונגד הדת".

זו אמנם התחושה האישית שלי, אבל ציבור שלם חטף הבוקר בעיטה חזקה בבטן: קרוב למיליון איש שהגיעו לכאן ממדינות חבר העמים ב-30 השנים האחרונות.

קבוצות הווטסאפ שלי סערו הבוקר, וגם בקבוצות הפייסבוק התנהל דיון ער בתגובה למתקפה של "הראשון לציון" על ציבור העולים.

את התגובה הכואבת ביותר שראיתי כתבה אמא צעירה: "אני חשבתי שראיתי ושמעתי הכל בחיים, אבל לא ציפיתי שכל כך שונאים אותנו בישראל גם אחרי 20-30 שנה. עצוב, בא לי לרדת מהארץ ולקחת את הילדים שלי הרחק מכאן".

אני לא ארד מהארץ, ולא אקח את ילדיי הרחק מכאן, אבל נשמתי לרווחה כשנזכרתי שהם עדיין לא קוראים חדשות, ולא נחשפו הבוקר לדברים של הרב.

שלא במפתיע, גם הפוליטיקאים מיהרו להביע עמדה שתשרת אותם בקלפי.

יו"ר המפלגה היחידה שמייצגת כיום את מגזר דוברי הרוסית בכנסת, אביגדור ליברמן, גינה בחריפות את דברי הרב; גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הסתייג מהדברים, ואמר כי העלייה מחבר העמים היא ברכה עצומה; יו"ר כחול לבן, בני גנץ, קרא לרב להתנצל; ובש"ס אמרו כי הרב דיבר "בכאב ודאגה לעם ישראל".

בדף הפייסבוק של ישראל ביתנו המשיכו לחמם את הגיזרה, ופרסמו קטע מהטור השבועי של יוסי אליטוב, עורך העיתון "משפחה" של המגזר החרדי:

"רק בשנות ה-90 החל הסכר להיפתח, וזרם אדיר של גויים גמורים החלו לעלות ארצה-חלקם הגדול עשו זאת מסיבות כלכליות, כאשר ראו בהגירה למדינת ישראל הזדמנות לשיפור מצבם הכלכלי לנוסח זכותם לקבלת סל קליטה, הקלות במיסוי מענקי עידוד ברכישת דירה ופנסיות נדיבות‏, וכל זאת מבלי שהיה להם כל קשר מהותי לעם היהודי", כתב אליטוב.

ילדים בבני ברק נערכים לל
ילדים בבני ברק נערכים לל"ג בעומר (צילום: אירה טולצ'ין אימרגליק)

אבל מי אמר שחייבים ללבות את השנאה והפילוג?

בתור תושבת רמת גן, רבים מהסידורים שלי אני עושה בבני ברק השכנה. מבחירה. המחירים בחנויות שם נמוכים יותר ואיכשהו רופאי הילדים תמיד זמינים יותר.

אני זוכרת את הפעמים הראשונות שהסתובבתי ברחוב רבי עקיבא הסואן, ואיך התלבטתי אם ללבוש חולצה כזו או אחרת, מחשש שלא ארגיש בנוח, אך מהר מאוד הרגשתי שאין לי שום בעיה עם השכנים שלי, ושלהם אין שום בעיה איתי.

גם במסגרת משימה עיתונאית בל"ג בעומר בעיר, זכיתי לקבלת פנים מחבקת ואפילו להכנסת אורחים מתושבים שכלל לא הכרתי, כשנזקקתי לעזרה.

הדו קיום הזה, שמתאפשר בגלל הקרבה הפיזית בין בני ברק לרמת גן, הוא לא הדוגמה היחידה. גם אזור שינקין-רוטשילד בתל אביב, מעוז החילוניות, הוא ביתם של חברי קהילות חסידיות מהאדוקות ביותר.

לכן, כשיש שלום ברחובות, כל כך כואב שמחרחרים מלחמה מלמעלה. כשהמניעים של המנהיגים בעיקר פוליטיים, והם אלה שמכתיבים את השיח, הוא הופך לגזעני ומפלג. ברור שבסופו של דבר, מתקפת הרב רק שיחקה לידיהן של המפלגות החילוניות, כך שגם רווח פוליטי לא היה כאן. רק בורות וגזענות.

עוד 464 מילים

בית הדין הרבני שלל מיליון ש״ח מאישה שנצפתה עם גבר אחר בהיותה פרודה

בלעדי כתובה בסכום של מיליון שקל נשללה מאישה שנטען לגביה כי הייתה בזוגיות בעת שהייתה פרודה ● הרבנות רואה בתקופה שבה בני זוג פרודים (אך עדיין לא גרושים) תקופת נישואים לכל דבר, ומענישה נשים שמתרועעות עם גברים אחרים ● "הדברים נכתבו לפני למעלה מ-2,000 שנה והם יותר ויותר רלוונטיים לימינו"

עוד 635 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה