נושא
מיסוי

שר האוצר הוא כנראה הפוליטיקאי הראשון שמפזר הבטחות אחרי הבחירות - ובהפרש של ימים בודדים פועל בכיוון ההפוך ● עם כניסתו לתפקיד, ליברמן הבטיח שלא יעלה מיסים בשום מצב ● אבל מאז, השיח סביב העלאת מיסים לא נפסק ● למעשה, חלק מההצעות שנבחנות כעת באוצר הן מחויבות המציאות - והיה עדיף אם ליברמן לא היה מפזר הבטחות שאינו יכול לקיים מלכתחילה ● פרשנות

עוד 777 מילים ו-1 תגובות

כמו בתמונה המפורסמת של שלושת הקופים, שרי הממשלה הגדולה אי פעם אוטמים את האוזניים ואת העיניים - אבל לא את הפה ● בשיאו של משבר כלכלי שטרם ידענו כמותו, מתקבלות החלטות אשר מנותקות מהמצב הכלכלי של האזרחים ופוגעות בהם ישירות ● פרשנות

עוד 793 מילים

מיקי זוהר פתח את הפה, והגלצניק הלך לאיבוד בעדר העזים

למרות שקמפיין החזרי המס לנתניהו לא שכנע את הציבור, שליחו מיקי זוהר רשם אתמול הישג תעמולתי ● בראיון לגלצ קיבל זוהר אשרור מפתיע לטענה השקרית שרוב הציבור תומך בבקשה ● השיח המטעה הקל על ועדת הכספים להתעלם מהביקורת ● הנתק מהאזרחים ממחיש כי למרות הרוב בכנסת - בישראל שולטת ממשלת מיעוט ● ואם ראש הממשלה באמת לא סוגר את החודש, שימכור את הווילה ● דעה

עוד 991 מילים ו-2 תגובות

לא קיבלתם סיוע כלכלי מהמדינה? נתניהו סימן מי אשם במחדל

שיטת נתניהו לניהול משברים כלכליים: לקחת קרדיט על כל ההצלחות, ולברוח מהר-מהר מהכישלונות ● אתמול זכינו להדגמה מפתיעה של השיטה בשידור חי, כאשר רה"מ סימן את יו"ר רשות המסים כאחראי העתידי לסחבת אפשרית בהעברת הכספים לעצמאים ● פרשנות

חדי העין יכלו לשים לב אתמול (ב') – במסיבת העיתונאים שקיים נתניהו – להתנהגות שלא אפיינה את הצהרותיו הקודמות על משבר הקורונה.

בשלב מסוים הוא נשאל על ידי אחד העיתונאים על הסיוע המקרטע לעצמאיים. נתניהו, ברגע קצר של מבוכה נדירה, מלמל משהו בנוסח: "הסיוע של ישראל הוא לא זעום. הוא מאוד נדיב, אבל הוא צריך להגיע… מדובר בכמה יש לנו (מחפש משהו לא ברור עם עיניו בכיוון הקהל)… 8 מיליארד אה… אולי אפשר לתת אה…"

ואז, עיניו של ראש הממשלה התמקדו בראש רשות המסים המופתע, ובליווי תנועת ידיים הוא קרא: "ערן יעקב תורך, בוא, בוא. תעמוד פה. תספר מה עושים", כאילו רצה לזרוק את תפוח האדמה הלוהט הזה הרחק ממנו.

יעקב החל לספר לציבור על השדרוג הטרי באתר רשות המסים, שזינק סוף-סוף טכנולוגית משנות ה-90 אל המאה ה-21. יעקב הציג איך בשלושה צעדים פשוטים כמעט חצי מיליון עצמאיים יוכלו לקבל את כספי המענק שלהם בתוך 48 שעות.

נתניהו עמד לצידו ופנה אליו בפרגון לא אופייני, ובאמירה שנראית לכאורה ספונטנית, אבל כנראה מתוכננת היטב: "(כל זה) באתר שלך".

יעקב המובך, שלא הבין איך פתאום האתר הפך להיות שלו, תיקן את ראש הממשלה: "באתר של רשות המסים".

פה נשאלת השאלה מה קרה פתאם לאותו נתניהו, אותו "אור לכל העמים"?

האיש שמתעקש לנכס לעצמו כל הישג שמתרחש במדינה – מחילוץ עם ישראל משואה שנייה ועד לחילוץ צעירה שהסתבכה עם סמים ברוסיה – העניק פתאום דווקא לאחד מפקידיו את מלוא הבמה והקרדיט על הישג טכנולוגי ובשורה גדולה לעצמאיים. אמנם פקיד בכיר ומכובד, אך עדיין פקיד. האם נחה עליו פתאום רוח הלא רק "אני ואני"?

מחאת נגד המשך שלטון נתניהו בתל אביב (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
מחאת נגד המשך שלטון נתניהו בתל אביב (צילום: AP Photo/Oded Balilty)

האיש שמתעקש לנכס לעצמו כל הישג במדינה – מחילוץ עם ישראל משואה שנייה ועד לחילוץ צעירה שהסתבכה ברוסיה – נתן פתאום את מלוא הקרדיט על הישג טכנולוגי ובשורה כלכלית דווקא לאחד מפקידיו

את הפתרון לכתב החידה אפשר למצוא ברגע שבו יעקב סיפר לראש הממשלה על הפלא הטכנולוגי שיחווה כל עצמאי שייכנס לאזור האישי שלו באתר רשות המסים. "מיד כשנכנסתי (לאתר) אני יודע כמה כסף אני צפוי לקבל, והכסף הזה תוך יומיים – אדוני ראש הממשלה – בחשבון אוטומטית" – סיפר יעקב.

אז נתניהו פנה עם אצבע מכוונת אל יעקב ואמר לו "עליך". התנועה הזו לא היתה מקרית. כשנתניהו פונה בצורה כזו הוא מקבע מראש בתת המודע של הצופה בבית את האשם, למקרה שהכסף לא יעבור בזמן.

יעקב המופתע ענה לנתניהו "עליי", תוך שהוא מרים יד בתנועת כניעה, אבל מיד הבין את המלכודת שטמן לו, והסתייג מזריקת האחריות המפתיעה: "הבטחתי, ואני מקווה שממחר אפשר יהיה להיכנס לאתר, ואני אאה… מקווה שכך יהיה".

לעומת, זאת כשזה נגע לגובה המענק, נתניהו זנח את ה"עליך" ועבר לדבר ב"אנחנו", תוך שמבטו נודד מערן יעקב לעיתונאים בחדר. "אנחנו עובדים בשיטה האמריקאית. בשיטה האמריקאית אם אתה מדווח, אתה מקבל. עסקים יקבלו כאן מאות אלפי שקלים. זה לא דבר קטן. זה דבר גדול מאד" – נתניהו סיפר בגאווה.

כלומר, נתניהו בעצם אמר שפיצוח הביורוקרטיה ופיזור של מיליארדי שקלים על העצמאיים – זה "עלי". אבל אם זה לא יקרה בסוף – זה "עליו".

למעשה, נתניהו יודע – כמו כל מי שהיה יום וחצי בחברת היי טק – שהרצת אתר שאמור לעבד פרטים של חצי מליון משתמשים ולהזין להם כסף בחשבון בתוך 48 שעות, היא אתגר שהסיכוי לעמוד בו שווה לפחות לסיכוי להיכשל.

נתניהו כהרגלו, כמו בהצהרות הקודמות, לקח קרדיט על התכניות, אבל את האחריות על ביצוען – או יותר נכון, על כישלונן האפשרי – הוא הפיל על פקידיו.

בפעמים קודמות הוא הצהיר על תכניות, ושלח את פקידיו לחטוף את האש עליהן באולפנים כמה ימים אחר כך. אתמול זכינו לראות בשידור חי איך הוא מכין את דעת הקהל מראש לכישלון על פקיד בכיר – ומהמקפצה.

עוד 559 מילים

מלכוד הביטקוין אסור להפקיד את הרווח בבנק - חובה לשלם עליו מסים

ישראלים שהשקיעו בביטקיון נקלעו למלכודת כלכלית ומשפטית ● מצד אחד, הבנקים מסרבים לקבל את הכספים שהרוויחו, מחשש להלבנת הון ● מצד שני, רשות המסים דורשת תשלום על כל הרווחים ● כך הסתבכו המיליונרים על הנייר בחובות עתק למס הכנסה ● וכך ממשלת המעבר תוקעת את הטיפול בנושא

עוד 1,171 מילים

מצוקת הדיור בעלי הבתים מתעשרים והשוכרים מתרוששים

השתוללות מחירי הנדל"ן הפכה את בעלי הדירות למיליונרים - והחריפה את מצב השוכרים ● הארגונים החברתיים מציעים שני פתרונות להקטנת הפערים: מעורבות ממשלתית חזקה בשוק הנדל"ן, ומיסוי על ירושות ● חלק מהפוליטיקאים מקדמים את הבנייה הציבורית, אבל אין דבר שיותר מפחיד אותם מלהטיל מס חדש על בוחריהם העשירים ● פרשנות

עוד 1,449 מילים ו-2 תגובות

משכורתו של מוחמד עודה, אב לארבעה שעובד במשרד של אבו מאזן, קוצצה בחצי ל-3,000 שקל ● ג'פא סדאקה, כתב סוכנות הידיעות של הרשות, משתכר 2,000 שקל במקום 4,000 ● ישראל קיצצה במסים המועברים לרשות, במחאה על תשלום למשפחות מחבלים, הרשות מסרבת לקבל את הסכום המופחת - ועובדיה משלמים את המחיר

עוד 956 מילים

האוצר יציג ביום א' תוכנית לקיצוץ ולביטול פטורים ממס בכ-3.2 מיליארד ש״ח

במשרד האוצר מנצלים את הכאוס בממשלה ובכנסת כדי לחסוך בהוצאות ולהגדיל את הכנסות המדינה ● התוכנית שהאוצר יציג לממשלה תכלול קיצוץ רוחבי של כ-1.15 מיליארד שקלים, אי-חידוש של פטורים והנחות לעסקים בהיקף של כ-2.2 מיליארד שקלים והקפאה של רוב התוכניות החברתיות שטרם נכנסו לתוקף

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ופקידי משרדו מתכוונים להציג בישיבת הממשלה הקרובה תוכנית רחבה להקטנת הגירעון בתקציב המדינה בשנים 2019-2021.

התוכנית כוללת קיצוץ רוחבי בתקציבי הממשלה, ביטול פטורים לא-חוקיים ממס הממשיכים להתקיים בפועל והקפאה של תוכניות חברתיות ואינה כוללת שינויי מיסוי ושינויים בסדר העדיפויות התקציבי ולכן אינה מוגדרת כשינוי חקיקה ואינה דורשת אישור של הכנסת אלא אישור ממשלה בלבד, מה שיאפשר להוציא אותה לפועל כבר בתקופת הבחירות והרכבת הממשלה הבאה.

גורמים במשרד האוצר אומרים כי התוכנית תכלול קיצוץ רוחבי של כ-1.15 מיליארד שקלים בתקציב משרדי הממשלה. הקיצוץ ייכנס לתוקף באופן מיידי אך לא יקטין את תקציב המדינה ל-2019 כיוון שכל הכסף שייחסך מממנו יוקדש למימוש התוכנית למימון הצהרונים, שעלותה מוערכת בכ-350 מיליון שקלים בשנה, ולפרוייקט ביטחוני חדש שידרוש כ-800 מיליון שקלים נוספים.

בשנת 2020 מתכוונים פקידי האוצר להגדיל את תקציב המדינה בהיקף של כ-2.2 מיליארד שקלים באמצעות ביטול של פטורים ממס ו"ויתורים" של הממשלה לעסקים שתוקפם יסתיים ב-1 בינואר 2020. באוצר מנצלים, למעשה, את העובדה שהממשלה והכנסת אינם מתפקדים בשל הבחירות כדי לסיים פטורים ממס שהאוצר ממילא מתנגד לקיומם בלא צורך בחקיקה.

כ-550 מיליון שקלים  ייחסכו מביטול הפטורים על מיסוי רכבים היברידיים. כ-450 מיליון שקלים ייחסכו מביטול  הפטור על שימוש בחומרים ממיסים, אף שבאוצר מתכוונים להמשיך את הפטור באופן סלקטיבי למפעלים שזקוקים לפטור הזה כדי להתקיים. 150 מיליון שקלים יגיעו מביטול פטורים ממיסוי על מפעל הפיס.

כמיליארד שקלים נוספים ייחסכו מהעברת כספים מחברות הביטוח הפרטיות לביטוח הלאומי. באוצר מעריכים שחברות הביטוח חייבות כמיליארד שקלים שהן ללקוחותיהן שכיום הביטוח הלאומי משלם להם במקומן. באוצר מתכוונים לחייב את החברות לשלם את הכספים ובכך לחסוך כמיליארד שקלים מההתקזזות הכספית בין הביטוח הלאומי לממשלה.

גורמים בכירים באוצר מעריכים שחבילת הצעדים הזאת תקטין את הגירעון הממשלתי ב-2020 מ-4% לכ-3.8%. "זה רחוק מאוד מהיעד החוקי ומהמטרה שלנו אבל זה מה שאנחנו יכולים לעשות כרגע", אומרים גורמים באוצר.

תוכנית הקיצוצים וביטול הפטורים של האוצר אינה כוללת הקפאה של שורה ארוכה של תוכניות חברתיות שהממשלה הבטיחה לציבור להתחיל ביישומן בשנה הקרובה אך לא תקצבה אותן ולכן הפקידים יכולים להקפיא אותן בפועל – פרט לתוכנית הצהרונים שראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון עומדים על כניסתה לתוקף.

בין השאר, יקפיא האוצר את התוכניות להגדלת קצבאות הנכות, תוכנית "בית הספר של החגים" שנועדה להשלים את תוכנית "בית הספר של החופש הגדול, הגדלת מס ההכנסה השלילי וכן הגרלות ופרוייקטים חדשים של תוכנית מחיר למשתכן.

עוד 364 מילים

מנהל רשות המסים: "יש אלפי חשבונות של ישראלים באיי קיימן"

ערן יעקב הצהיר היום בכנס לשכת רואי החשבון: "יש לנו מידע על אלפי חשבונות באיי קיימן ואנחנו נעשה בו שימוש" ● הצהיר: "לא אחדש את הליך הגילוי מרצון לחייבי מס והוא יסתיים בסוף 2019"

מחאה נגד תשלומי המס הנמוכים של גוגל בצרפת, ינואר 2019

גוגל, פייסבוק ותכנון המס היצירתי

אחרי שנים שבהן פייסבוק וגוגל התחמקו מתשלום מס אמת בישראל, הבטיחה המדינה לבג"ץ לשים סוף לחגיגה ● הכותרות בעיתונים בישרו על גביית מסים מתוכננת בגובה מיליארדי שקלים, אבל בפועל שום דבר לא השתנה ● בדיקת "זמן ישראל" מגלה: כך מצליחות חברות האינטרנט הבינלאומית להשיג רווחי ענק בישראל - מבלי להכניס את היד לכיס

עוד 2,071 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה