נושא
כולנו

השר הזוטר ממפלגת כולנו כובש את הליכוד

לראשונה בחייו, השר לשעבר אלי כהן מתמודד היום בפריימריז של הליכוד - והוא צפוי לתפוס את אחד המקומות הראשונים ברשימה ● אם זה יקרה, מדובר באחד ההישגים המרשימים בתולדות המפלגה ● כהן, שעזב את הליכוד לטובת כולנו של כחלון רק כדי לחזור אליה, ידע לחבור לדילים החשובים עם המסרים הנכונים - והחשוב מכל: לתחזק במשך כל השנים פעילים נאמנים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
היטלר והנאציזם זה היה חולניות זמנית, אי שפיות זמנית בהיסטוריית גרמניה. להבדיל, הליכוד היום של ביבי זה מחיר ההתבהמות של בצע הכסף וההסתאבות שהיא היא השורש, שורש מפוצל, דו ראשי, של הסתאבות... המשך קריאה

היטלר והנאציזם זה היה חולניות זמנית, אי שפיות זמנית בהיסטוריית גרמניה. להבדיל, הליכוד היום של ביבי זה מחיר ההתבהמות של בצע הכסף וההסתאבות שהיא היא השורש, שורש מפוצל, דו ראשי, של הסתאבות וחזירות קפיטליסטית. צ'אושסקו זה המשל!

עוד 683 מילים ו-1 תגובות

המפלגות מתפרעות בכספי מימון בחירות - ואין מי שעוצר את זה

מפלגות חורגות ממגבלות המימון, נקלעות לחובות ענק, מנצלות את המימון למטרות תמוהות, פוגעות בפרטיות הבוחרים ואף מעלימות מס לכאורה ● האכיפה מוטלת על מבקר המדינה, אך סמכותו מוגבלת וחקירות פליליות נפתחות רק במקרים נדירים ● הקנסות נלקחים מהקופה שממנה נלקחים הגרעונות ורק מגדילים אותם ● ולפעמים אפילו משתלם להפר את הנהלים

עוד 2,850 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-5 תגובות

ראיון המהפך של מייקל אורן

כובש ספרדי, רעייתו של מטיף נוצרי וצמד מורות לסביות שיוצאות לחופשה נפגשים בספר של חבר כנסת לשעבר ● מייקל אורן, שהיה שגריר ישראל בארה"ב וחבר בכיר ב"כולנו" של כחלון, הוציא קובץ סיפורים נועז באנגלית - שחמק בינתיים מתחת לרדאר הישראלי ● בראיון עמו הוא מדבר על ספרות, על פוליטיקה, ועל מה שביניהם ● "אנשים רוצים להכניס אותנו לתבניות, אבל הייתי רוצה להיות ידוע בתור עצמי"

עוד 786 מילים

מכתב ההתפטרות המתוקשר של שאול מרידור כולל האשמות חמורות במניפולציות שעיוותו את הנתונים על תקציב המדינה ● באופן אוטומטי, האש התקשורתית כוונה לעבר שר האוצר ישראל כ"ץ, אך כלל לא בטוח שהוא הכתובת ● בכירים באוצר מציעים לבחון היטב את האחריות של שלושה אישים נוספים להתנהלות המתוארת במכתב: שר האוצר הקודם כחלון, ראש הממשלה נתניהו - וגם מרידור עצמו

עוד 2,012 מילים

ראיון "צפית ב'טהרן'? זאת סדרה טובה"

האו"ם צריך להרחיק את איראן משורותיו ("היא מאיימת על העולם כולו") ● על ישראל להגביל את השאיפות הלאומיות של הפלסטינים ("אנחנו קוראים לזה תת-מדינה") ● ומנהיגי אירופה חייבים להתייצב מימין לטראמפ ולנתניהו בכל הנוגע לסכסוכים במזרח התיכון ("היו לנו חוויות רעות עם האירופאים לאורך ההיסטוריה שלנו") ● זהו החזון של שר המודיעין וחבר הקבינט אלי כהן

עוד 837 מילים

הנציגים האחרונים של "כולנו" בממשלה עוזבים השבוע את התפקידים הכלכליים הבכירים שמילאו, מבלי שהצליחו לממש את מרבית ההבטחות ● למעשה, מחירי הדירות זינקו ב-18% מאז שכחלון נכנס לאוצר ● גם מנכ"ל האוצר שי באב"ד ושר הכלכלה אלי כהן הספיקו לאכזב רבים במשבר הקורונה ● ויפעת שאשא-ביטון נפרדת ממשרד השיכון כאשר זמן ההמתנה לדיור ציבורי עומד על 31 חודשים ● פעם נתניהו עודד את שריו "להיות כחלונים", ספק אם הביטוי הזה עדיין רלוונטי ● פרשנות

עוד 1,235 מילים

דיווח: כחלון ואנשיו עשויים לפרוש מהליכוד אם נתניהו ייכשל בהרכבת ממשלה

כחלון סיפק את קצה החוט הדרוש להתרת הפלונטר הפוליטי בראיון שיתפרסם מחר ב"מעריב" ● לדבריו, "ההסכם בינינו קבע שאם ביבי לא יצליח להקים ממשלה - ההצטרפות בטלה, ואת זה רק מעטים מהפרשנים הפוליטיים הבינו" ● בעקבות הפרסומים, הוציא דוברו של כחלון הבהרה כי לא יפרוש מהליכוד: ״דבריו התייחסו להסכם בין הליכוד לכולנו לכנסת ה-21 ולא לכנסת הנוכחית״

משה כחלון סיפק בראיון למעריב, שיתפרסם מחר, קצה חוט אפשרי להתרת הפלונטר הפוליטי. על פי דבריו, תיתכן אפשרות של פרישת כולנו מההסכם עם הליכוד – והצטרפות שלושת חבריה לממשלת מיעוט בהובלת כחול לבן, ובשותפות עם ישראל ביתנו, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי, שתזכה לתמיכת 55 חברי כנסת, מול 52 חברי כנסת בגוש הימין.

כך אמר כחלון לעיתונאי מעריב, יהודה שרוני: "התנאי שלי להצטרפות לליכוד היה שאכן יתקיימו בחירות נוספות, כפי שאכן קרה. ללא הבחירות, היינו נשארים עצמאים. ההסכם קבע שאם ביבי לא יצליח להקים ממשלה – ההצטרפות בטלה, ואת זה רק מעטים מהפרשנים הפוליטיים הבינו וכתבו שעשיתי את הצעד הנכון".

"התנאי שלי להצטרפות לליכוד היה שאכן יתקיימו בחירות נוספות, כפי שאכן קרה. ללא הבחירות, היינו נשארים עצמאים. ההסכם קבע שאם ביבי לא יצליח להקים ממשלה – ההצטרפות בטלה, ואת זה רק מעטים הבינו"

מה כתוב בהסכם עצמו

ואכן, בפרק המבוא להסכם שנחתם בין הליכוד לכולנו ב-1 באוגוסט האחרון, נכתב: "הואיל והליכוד וכולנו סבורים, כי לאור האתגרים הרבים העומדים בפני מדינת ישראל, יש צורך בממשלה חזקה ויציבה בראשות יו"ר הליכוד מר בנימין נתניהו, שתוכל להתמודד עם בעיות המדינה…".

סעיף 1 להסכם קובע, כי "המבוא להסכם זה ונספחיו מהווים חלק בלתי נפרד הימנו".

סעיף 22 להסכם מבהיר מפורשות כי לא מדובר באיחוד כולנו והליכוד למפלגה אחת: "הצדדים מצהירים ומסכימים כי בכוונתם לקיים סיעה משותפת במהלך כל הכנסת ה-22, וכי הסכם זה אינו (ההדגשות במקור) מהווה 'הסכם בדבר צירוף של מפלגות' כמשמעותו בסעיף 59(2) לחוק הכנסת, תשנ"ד-1994, ולא יאפשר התפלגות של אחת הסיעות במהלך כהונת הכנסת ה-22".

החלק האחרון של הסעיף מרמז שכולנו והליכוד הבטיחו הדדית שאף אחת מהן לא תפרק את הסיעה המשותפת, מה שעשוי לסכל את האפשרות של כולנו להתפצל מהליכוד.

מאידך, סעיף 24 בהסכם קובע כי אם אחד הסעיפים בו מתנגש עם הוראות הדין, הוא יבוטל וינוסח במקומו סעיף התואם את ההוראות.

סעיף זה עשוי לספק לכולנו מוצא, משום שחוק הכנסת וחוק יסוד: הכנסת מאפשרים התפלגות סיעות. אם התפלגות כולנו מהליכוד תסתמן כמהלך אפשרי, הנושא צפוי להתברר משפטית, אולי אף באמצעות עתירות לבתי המשפט.

במפלגת כולנו אמרו בתגובה לפרסום, כי דבריו של כחלון לא הובנו כראוי, משום שהוא ואלי כהן התמודדו בבחירות האחרונות מטעם הליכוד, בשונה מיפעת שאשא-ביטון, שהוצבה במקום ה-29 ברשימת הליכוד מטעם כולנו.

המשמעות היא שכדי לבצע את המהלך על כחלון ואלי כהן לפרוש מהליכוד ולכהן בכנסת ה-22 כעצמאים.

חוק יסוד: הכנסת קובע כי חברי כנסת שפרשו מסיעה ולא התפטרו מכנסת, לא יוכלו להתמודד בבחירות שלאחר מכן ברשימה שהייתה מיוצגת בכנסת היוצאת.

אם כחלון וכהן יקבלו בתמורה לפרישתם מינוי לשרים בממשלה בהובלת כחול לבן, הם יוכלו להתפטר מהכנסת מבלי שמגבלת ההתמודדות בכנסת הבאה תחול עליהם.

19:35, עדכון: כחלון מכחיש

בעקבות הפרסומים, הוציא דוברו של כחלון הבהרה בשעות הערב:

"הפרסום לפיו במידה וראש הממשלה לא ירכיב את הממשלה הבאה סיעת כולנו תפרוש מהליכוד, אינה נכונה ומטעה. דבריו של השר כחלון התייחסו להסכם בין סיעת הליכוד לכולנו לכנסת ה -21 ולא לכנסת הנוכחית כפי שניתן היה להבין מהידיעה בטעות. השר כחלון וחברי סיעת כולנו בעבר ובהווה, מחויבים שלא לפרוש מהליכוד בתקופת כהונתה של הכנסת הנוכחית".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בא להקיא מפרשנים סמולניים מעוותי מוח המחפשים כל זיז על הקירות החלקים של האופוזיציה ובלבד שתהיה תקווה (שווא) כלשהי . אבל החמור מכל הוא הפוליטיקאים עצמם שמתגלים כצלופחים מוכי חשמל להישאר... המשך קריאה

בא להקיא מפרשנים סמולניים מעוותי מוח המחפשים כל זיז על הקירות החלקים של האופוזיציה ובלבד שתהיה תקווה (שווא) כלשהי .
אבל החמור מכל הוא הפוליטיקאים עצמם שמתגלים כצלופחים מוכי חשמל להישאר תמיד רלוונטיים . די לנזקים שסיעתו גרמה לליכוד בממשלות הקודמות וייטיב אם יישב וישתוק או יפרוש מהחיים הפוליטיים !!!!!

עוד 467 מילים ו-1 תגובות

אחרי ששוק המלט נפתח לייבוא ולתחרות, מחירו צנח ● אבל ההוזלה הזו לא השפיעה על מחירי הדירות, והיצרנים הישראלים טוענים שהם עומדים בפני קריסה ● מי בוחש בחוטים בתעשייה הוותיקה הזו, כיצד מעורבבים שם הון ושלטון, אוליגרכים ופוליטיקאים, ומדוע איש לא סופר את העובדים עצמם

עוד 2,179 מילים

התוכנית של כחלון לדיור מסובסד לא יושמה בכלל

בדיקת זמן ישראל שר האוצר משה כחלון ואנשיו העבירו בכנסת תיקון לחוק התכנון, שמאפשר לוועדות המקומיות לאשר בקלות בנייה של דירות מוזלות להשכרה ● אבל אף רשות מקומית לא הרימה את הכפפה וה"מהפכה" נשארה על הנייר ● מרכז השלטון המקומי: "זה חוק בעייתי" ● מינהל התכנון באוצר: "נדרשים כלים נוספים כדי לקדם דיור להשכרה"

עוד 605 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה