אישיות
יאיר לפיד

יאיר לפיד לליברמן: "בוא לממשלה חלופית בראשות כחול-לבן"

בתגובה לקשיים במו"מ הקואליציוני בין נתניהו, ליברמן והסיעות החרדיות קרא לפיד בראיון לרדיו רק"ע: "אל תחתום על הסכם קואליציוני עם נתניהו, יחד אתך יש לנו 61 קולות"

בני גנץ ויאיר לפיד במושב הפתיחה של הכנסת ה-21 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נועם רבקין פנטון/פלאש90
בני גנץ ויאיר לפיד במושב הפתיחה של הכנסת ה-21

יאיר לפיד, מספר 2 ברשימת "כחול-לבן", קרא הבוקר (ה') בראיון לרדיו רק"ע ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שלא להצטרף לממשלה בראשותו של בנימין נתניהו, אלא לחבור לממשלה בראשות "כחול לבן". זאת, בתגובה לקשיים במשא ומתן בין נתניהו, ליברמן והסיעות החרדיות להרכבת הממשלה.

לדברי לפיד "אם ליברמן יכנס לממשלה הוא יצטרך להתפשר על הפנסיות ושוב הציבור הרוסי לא יקבל כלום. אם יחכה כמה חודשים הוא מקבל מאתנו 55 אצבעות בטוחות כדי להעלות את הפנסיות לגודל שהבטיח. יחד איתו יש לנו 61 קולות. רוב מלא-מלא".

לפיד לא הסביר בראיון מה הם 61 המנדטים שעליהם דיבר. לרשימות "כחול לבן", מפלגת העבודה, מרצ, "ישראל ביתנו" ו"כולנו" יש ביחד 54 מנדטים, כך שהרוב שלפיד הבטיח לליברמן אמור לכלול בנוסף גם את ש"ס או את יהדות התורה, בהנחה שבני גנץ אינו יכול להרכיב קואליציה יחד עם סיעות "ישראל ביתנו" מצד אחד והמפלגות הערביות חד"ש-תע"ל ובל"ד-רע"ם מצד שני.

המשא ומתן תקוע מאחר והסיעות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, מעלות דרישות מופלגות לחקיקה דתית,  שאינן מקובלות על ליברמן. ההערכה היא ששני הצדדים – ליברמן מצד אחד והסיעות החרדיות מצד שני-  מנצלים את נכונותו של נתניהו לשלם מחירים גבוהים מאוד עבור הרכבת קואליציה שתבטיח לו חסינות מפני העמדה לדין – ואת העובדה שלנתניהו אין רוב של יותר מ-60 ח"כים בלעדיהם.

ליברמן הצהיר אתמול שהמו"מ הקואליציוני תקוע והזהיר את נתניהו מפני אפשרות שלא תקום ממשלה צרה של הימין.

ליברמן כתב אתמול בעמוד הפייסבוק שלו "ביומיים האחרונים שמעתי איומים מצד הח"כים החרדים בנוסח: נלך לבחירות חוזרות או נקים ממשלה בלי 'ישראל ביתנו'. התפיסה שלנו בנושאי דת ומדינה ברורה – אנחנו בעד מדינה יהודית, אנחנו נגד מדינת הלכה. לא נוותר על עקרונותינו, קחו אותנו ברצינות ומי שמחפש אשמים במידה ולא תקום קואליציית ימין שיסתכל על עצמו במראה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 269 מילים. מחכים לתגובתך.

לפיד מסר הצהרה בנוגע לחוק החסינות - בלי גנץ

לראשונה, בני גנץ ויאיר לפיד מתחו ביקורת על נתניהו ללא תיאום ● בוטלה ישיבת סיעת כחול-לבן שתוכננה להיום ● לפיד מכחיש כי יש משבר בצמרת מפלגתו, כפי שנחשף לראשונה בזמן ישראל ● "אין שום מתיחות - הישיבה בוטלה בשל אילוצי לו"ז״

בני גנץ ויאיר לפיד במושב הפתיחה של הכנסת ה-21 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נועם רבקין פנטון/פלאש90
בני גנץ ויאיר לפיד במושב הפתיחה של הכנסת ה-21

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

ליהיא לפיד: "נאמר לי שלקחתי חלק פעיל בקמפיין של כחול-לבן"

יממה לאחר שפרסמה העיתונאית כי פוטרה מידיעות, לטענתה, "בגלל בעלה", מגיבה היום לפיד לסערה ● בשיחה עם עודד בן עמי בחדשות 12 אמרה: "האם אני צריכה לבחור בין העבודה לבעל שלי? אני חושבת שיש הליכה לכיוון של השתקה מאוד לא נעימה"

ליהיא ויאיר לפיד (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
תומר נויברג. פלאש 90
ליהיא ויאיר לפיד

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

ליהיא לפיד: "פוטרתי מידיעות בגלל בעלי"

בפוסט שפרסמה העיתונאית ליהיא לפיד בפייסבוק, כתבה: "פיטרו אותי מהעיתון בגלל שאני אשתו של יאיר לפיד" ● לפיד החזיקה בטור אישי במקומוני ידיעות מזה 15 שנה ● לטענתה, העורכת אמרה לה: ״את לא חושבת שזה בעייתי שתחזרי לכתוב בעיתון?״ ● לפיד הבטיחה ״לא לשתוק״ לנוח הפיטורים הללו ● יאיר לפיד בתגובה: ״זה מה שקורה כשעיתון מתחיל לפחד מהשלטון״

ליהיא לפיד (צילום: משה שי/פלאש 90)
משה שי/פלאש 90
ליהיא לפיד

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

אין עתיד זעם בכחול-לבן על דברי לפיד נגד החרדים

יאיר לפיד חידש השבוע את מתקפותיו על החרדים, ובמפלגת כחול-לבן זועמים ● אם אנחנו רוצים להגיע אי פעם לשלטון, אומרים שם, אנחנו חייבים את החרדים איתנו ● ״עכשיו לפיד מסכסך ומרחיב מולם את הקרע. בשביל מה?״

יאיר לפיד ובני גנץ בכנסת, ה-6 במאי 2019 (צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90)
נעם רבקין פנטון/פלאש90
יאיר לפיד ובני גנץ בכנסת, ה-6 במאי 2019

ביקורת קשה, אולי תקדימית, נשמעה השבוע בכחול-לבן על יאיר לפיד, בעקבות המתקפות שלו על החרדים. חברים בסיעת כחול-לבן בכנסת טוענים כי לפיד גורם למפלגה נזק רב, קורע לחלוטין את היחסים עם החרדים ומטרפד כל אפשרות להצלחה של המפלגה, וליכולת שלה להקים ממשלה, בעתיד.

"אני לא יודע מה עובר על לפיד", אמר אחד מחברי הכנסת של הסיעה, שאינו איש יש עתיד. "אנחנו הרי רוצים להגיע פעם לשלטון. אנחנו חייבים את החרדים איתנו. התחלנו לבנות מולם ערוץ במהלך מערכת הבחירות. היינו נותנים להם כל מה שהם רוצים אם היינו מקבלים מהנשיא את המנדט להקים ממשלה, ולפיד יודע את זה. עכשיו לפיד מסכסך ומרחיב מולם את הקרע. בשביל מה?".

היינו נותנים להם כל מה שהם רוצים אם היינו מקבלים מהנשיא את המנדט להקים ממשלה, ולפיד יודע את זה. עכשיו לפיד מסכסך ומרחיב מולם את הקרע? בשביל מה?

לפיד יצא בימים האחרונים למתקפות זעם על החרדים, באופן המזכיר את הימים שבהם היה עיתונאי ופוליטיקאי בראשית דרכו. זה התחיל עם התקפה על הרב הספרדי הראשי שטען כי בתי הכנסת הרפורמים הם עבודה זרה. "ראש הממשלה צריך לקרוא אותו לסדר,״ אמר לפיד. ״הוא לא יעשה את זה. הוא צריך את ש"ס בשביל החסינות מהכלא".

בהמשך תקף לפיד בהזדמנויות שונות את חוק הגיוס, בעקבות דיווחים כי במהלך המו"מ הקואליציוני מסתמנת פשרה בין הצדדים. לפיד עצמו תמך בחוק הגיוס בקריאה הראשונה, אך לקראת הקריאה הנוספת בכנסת טען כי נעשות קומבינות בין הצדדים. "באוצר הכינו פיצוי כספי לחרדים. זה חוק גיוס כספים. משתמטים מקבלים כסף", אמר אז. ההערכה הייתה שלפיד לא רוצה לסייע לנתניהו להעביר את החוק שבו תמך. הסירוב של לפיד תרם להקדמת הבחירות.

יאיר לפיד מיש עתיד ומשה גפני מיהדות התורה במהלך דיון בכנסת הקודמת (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
מתלוצץ עם יריביו:  לפיד ומשה גפני מיהדות התורה במהלך דיון בכנסת הקודמת (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

עכשיו חידש לפיד את ההתקפות על חוק הגיוס. "אם אנחנו לא קובעים יעדי גיוס זה לא חוק, זה צחוק מהעבודה", התבטא לפיד בראיון לכאן ב'. "נתניהו מוכר את הגיוס לצה"ל כבר שנים, כדי שליצמן ודרעי יוציאו אותו מהכלא. עכשיו הם גם מנסים לגרום לליברמן למכור כל דבר שהוא נשבע או הבטיח לו".

מה שהרתיח עוד יותר את החרדים וגרם לתגובות זעם רבות היו ההשוואות החדשות שעשה לפיד בראיונות שונים בין קצבאות האברכים וקצבאות הזקנה. "אם קוראים לך משה ואתה סבא בן 80 שנלחם בכל מלחמות ישראל, תקבל קצבה של 2,432 שקל. ואם קוראים לך משה ואתה תלמיד ישיבה בן 19 שמשתמט מגיוס לצה"ל- אתה מקבל קצבה של 8,000 שקל מהמדינה", טען לפיד.

פוליטיקאים ופובליציסטים חרדים טענו כי המספרים של לפיד שקריים וכי לפיד הוא "רשע ואכזרי", שממשיך במסע השיסוי וההסתה שלו נגד החרדים באשר הם".

בכחול-לבן קיוו שאם לפיד וחבריו ביש עתיד ימלאו את פיהם מים, אפשר יהיה להקים ממשלה עם החרדים שבה ישמש לפיד כשר חוץ שלא מעורב בעניינים פנימיים

כאמור, גם גורמים במפלגתו של לפיד תקפו גם את יו״ר יש עתיד על המערכה שבה פתח נגד החרדים. במהלך קמפיין הבחירות אמר יו"ר המפלגה בני גנץ כי יעניק לחרדים דף פתוח, ימלא שליש ויותיר שני שליש לחרדים, כדי שימלאו אותו בדרישות שלהם, ולפיד לא הגיב. בכחול-לבן קיוו שאם לפיד וחבריו ימלאו את פיהם מים, אפשר יהיה להקים ממשלה עם החרדים שבה ישמש לפיד כשר חוץ שלא מעורב בעניינים פנימיים. זה לא עמד למבחן, כידוע.

"עכשיו הכל מתפרץ מחדש ואנחנו לא מבינים, למה?", אמר מקור בכחול-לבן. "חוק הגיוס עוד לא הגיע לקריאה שנייה והוא כבר תוקף. מה יש לו? אולי יש לנו כאן הזדמנות לברית עם החרדים. הרי בלעדיהם לא נגיע לשום מקום, והבחירות האחרונות הוכיחו את זה".

האם מסתמן כאן הקרע הראשון בין לפיד ויש עתיד ובין המפלגות האחרות בכחול-לבן? ייתכן מאד.

יאיר לפיד סירב להגיב, בטענה שהוא אינו מתייחס לאמירות אנונימיות.

עוד 547 מילים ו-1 תגובות. מחכים לתגובתך.

לא תמיד הם היו אחיו, העבדים

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

ארה"ב: נהדק את החרם על הנפט האיראני

הבית הלבן הודיע כי כל מי שירכוש נפט מאיראן יעמוד בפני סקנציות כלכליות: "הדרישה העולמית לנפט תסופק - אך נוציא את איראן מהשוק"

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו (צילום: Pablo Martinez Monsivais / AP)
Pablo Martinez Monsivais / AP
מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו

ארה"ב מהדקת את הסנקציות הכלכליות על איראן. סוכנות AP מדווחת כי הבית הלבן הודיע היום (ב') שכל מי שירכוש נפט איראני החל מה-2 למאי יעמוד תחת סנקציות. בהודעה נמסר עוד, כי "ארה"ב תוודא שהדרישה העולמית לנפט תסופק אך איראן תצא מהשוק".

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו אמר כי הסנקציות גרעו מאיראן כ-10 מיליארד דולר עד היום. נכון להיום יש חמש מדינות שזוכות לפטור מהסנקציות על רכישת הנפט האיראני, והן סין, הודו, יפן, דרום קוריאה וטורקיה. כאמור, הפטור הזה יוסר בתחילת החודש הבא.

המהלך הזה הוא חלק מניסיון הממשל האמריקאי להדק את המצור הכלכלי על איראון ולמנוע ממנה הכנסות שקשורות לייצוא נפט. הסנקציות הכלכליות על איראן התחדשו בנובמבר האחרון, כחלק מהנסיגה של הנשיא דונלד טראמפ מהסכם הגרעין האיראני ב-2015. על ההסכם הזה (שבוטל) חתם הנשיא הקודם ברק אובמה.

הסיבה לכך שחמש מדינות קיבלו פטור מהסנקציות היתה כדי לתת להן זמן לסיים רכישות נפט שהיו בתהליך וכן כדי לא לזעזע את ההיצע העולמי לנפט. מחיר הנפט מזנק בשעה זו ב-2.5% בתגובה לדיווח. כצפוי, ראש הממשלה בנימין נתניהו ברך על ההחלטה האמריקאית וכמוהו גם חבר הכנסת יאיר לפיד מהאופוזיציה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 173 מילים. מחכים לתגובתך.
סגירה