אישיות
יאיר לפיד

הספין היומי דווקא נתניהו הוא זה שצריך לפחד מבחירה ישירה

היוזמה לקיים בחירות מיוחדות לראשות הממשלה צריכה להדאיג דווקא את בנימין נתניהו ● הסיבה: אף ראש ממשלה מכהן לא הצליח לנצח בבחירות כאלה בישראל, שנערכו 3 פעמים בעבר ● מפסיד פוטנציאלי נוסף מהיוזמה הוא יאיר לפיד, שיוכל לשכוח מהרוטציה לתמיד ● דעה

עוד 564 מילים

פרשנות המו"מ הקואליציוני: למראית הדז'ה וו

וזו תהיה התמונה עד ה-21 בנובמבר, אז יחזיר גנץ את המנדט לנשיא המדינה: פגישות משא ומתן עקרות, פוליטיקאים מטיחים האשמות זה בזה, וכולם מדברים בסיסמאות תעמולה, למקרה שאכן נלך לסיבוב בחירות שלישי ● מדינת ישראל יצאה להפסקת פרסומות ותיכף תשוב

צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול-לבן לא הגיעו אתמול (ראשון) לנהל דיאלוג; הם באו לריב. יריב לוין ועו״ד מיכאל ראבילו מהליכוד ישבו מול יורם טורבוביץ׳ ושלום שלמה מכחול-לבן בכפר המכבייה והכניסו להם על ההתנגדות למתווה הנשיא ועל ממשלת המיעוט שהם רוצים להקים עם הרשימה המשותפת. כחול-לבן התריסו באנשי הליכוד שהם מייצגים את "בלוק החסינות" של בנימין נתניהו.

הפגישה הזו הייתה הפרומו לפסגת נתניהו-גנץ מאוחר יותר. אף אחד לא נכח בחדר בקריה, כנראה, ולכן לא נדע אם השניים דיברו בצורה גלויה – כמו, למשל, נתניהו ונוני מוזס.

אם בכל זאת הייתה שם הקלטה, ייתכן ונשמע יום אחד את נתניהו מסביר לבני גנץ שהוא לא יכול להיות שנייה אחת מחוץ ללשכת ראש הממשלה, כי רק משם הוא יכול לנהל את המאבק בפרקליטות ואולי ללכת לעסקת טיעון. גנץ אולי ענה לו בכנות כי מתווה הנשיא מקובל עליו ועוד איך, אבל יש לו בעיה במפלגה שלו.

ראש ממשלת כחול-לבן הוא יאיר לפיד, אחרי שהקים קואליציה עם בוגי יעלון וגבי אשכנזי נגד מתווה הנשיא או כל פשרה אחרת שתאפשר לנתניהו להיות הראשון ברוטציה. גנץ הוא במיעוט במפלגה המשותפת (15 מנדטים לחוסן לישראל מול 18 ללפיד, יעלון ואשכנזי).

וכך נראה נשמע רב-שיח של חרשים, אם להשתמש בביטוי שהטיח מוזס בנתניהו בשיחות שהוקלטו בין השניים. אגב, מאז שידור ההקלטות בתוכנית ״המקור״ במוצאי שבת, איש בכחול-לבן לא תקף את נתניהו על הריקוד המושחת עם מוזס. גנץ ולפיד, יעלון ואשכנזי, עפר שלח וארנה ברביבאי מילאו את פיהם מים. גם בעבודה-גשר ובמחנה הדמוקרטי לא צייצו יותר מדי. ההסבר: אף אחד לא מרחם על נתניהו, אבל איש מהם לא רוצה להסתבך עם נוני מוזס. זו הציניות הפוליטית במיטבה.

מאז שידור ״המקור״, איש בכחול-לבן לא תקף את נתניהו על הריקוד המושחת עם מוזס. גנץ ולפיד, יעלון ואשכנזי, עפר שלח וארנה ברביבאי מילאו את פיהם מים. גם בעבודה ובמחנה הדמוקרטי לא צייצו יותר מדי

וזו תהיה התמונה עד ה-21 בנובמבר, אז יחזיר גנץ את המנדט לנשיא המדינה: פגישות משא ומתן עקרות, שבהן ימצאו הפוליטיקאים הזדמנות להטיח האשמות זה בזה, וכולם יחשבו קדימה על הקמפיין שלהם, אם אכן נלך לסיבוב בחירות שלישי. פה ושם יעלו גם הצעות פשרה רציניות או הזויות.

הצעה אחת של כחול-לבן, כך דווח היום בכאן ב', מדברת על ממשלת אחדות בלי החרדים, ואחרי ששתי המפלגות הגדולות יעבירו חוקים שהחרדים מתנגדים להם – הם יוזמנו להצטרף לממשלה. מעניין מי החרדים שיסכימו למתווה הזה ויאמינו בו. איך אמר לי פוליטיקאי חרדי? "אם גוש הימין כבר מתפרק, אנחנו יכולים ללכת עם כחול-לבן, בלי הליכוד. גנץ הרי מעדיף אותנו".

מילה אחרונה על אביגדור ליברמן. גם הוא ישב אתמול עם צוות המו"מ של כחול-לבן. גם הוא עושה קמפיין משלו ומחדד את ההבדלים בינו לבין האחרים בפרק האזרחי. היום יו"ר ישראל ביתנו צפוי לקיים מסיבת עיתונאים, בה יחזור על חוק הגיוס, מתווה הגיור וחוק המרכולים כדרישות עליהם הוא מתעקש מול החרדים.

אם ליברמן יחזור גם על התוכנית היומרנית שלו להקים ממשלת אחדות בין הליכוד, כחול-לבן וישראל ביתנו – זה כבר יישמע באמת כמו דיסק שחוק.

עוד 460 מילים

לפני שיקים קואליציה, גנץ צריך להתמודד עם האופוזיציה בבית

אחרי נאום מוצלח ואווירת משילות באוויר, ניחתה על כחול-לבן תחושת ייאוש ● האפשרות לחדור את בלוק הבטון של הימין אינה קיימת כרגע ● ממשלת מיעוט לא נראית כאופציה ריאלית ● ועם ריח החזרת המנדט באוויר, מתחילות לנשב שוב רוחות הפילוג בכחול-לבן ● פרשנות

עוד 541 מילים

הסיטואציה שבה בני גנץ מקבל לידיו מנשיא המדינה את האפשרות להקים ממשלה היא בהחלט היסטורית ● אם הוא יצליח במשימתו, יבצע מהפך או חצי מהפך ויכהן כראש ממשלה ולו לתקופה מסוימת, מדובר כבר באירוע מכונן ● הבעיה היא, שעם 44 מנדטים לצידו, הסיכוי להקים ממשלה שואף לאפס ● האם, בעזרת ליברמן ובניצוחו של לפיד, יעשה את הבלתי יאמן? ● פרשנות

הסיטואציה שבה בני גנץ מקבל לידיו מנשיא המדינה את האפשרות להקים ממשלה היא בהחלט היסטורית. בחיי המדינה הצעירה יחסית אין הרבה אנשים שזכו לקבל לידיהם מנדט להרכיב ממשלה. גנץ הוא אחד מהם, ולכן הוא כבר ראוי להירשם בתולדותיה הפוליטיים של ישראל. אם הוא יצליח במשימתו, יבצע מהפך או חצי מהפך ויכהן כראש ממשלה ולו לתקופה מסוימת, מדובר כבר באירוע מכונן.

גנץ מסתובב היום כמועמד הנבחר בידי הנשיא, מי שנטל לידיו את המושכות בסמכות ובדין. בדיאגרמה הפוליטית של יריבו בנימין נתניהו, יירשמו הצלחות מסחררות מאז הבחירות בפברואר 2009 שהגיעו לשיא באפריל 2019, אחרי שהביא לליכוד 35 מנדטים, אבל מאותו רגע גם החלה צלילה עמוקה שנגעה השבוע בנקודת השפל, אחרי שנכשל שוב בהקמת ממשלה והחזיר את המנדט שקיבל לנשיא.

בנימין נתניהו בספטמבר 2019, בעת ביקור בלונדון (צילום: AP Photo/Alberto Pezzali)
בנימין נתניהו בספטמבר 2019, בעת ביקור בלונדון (צילום: AP Photo/Alberto Pezzali)

מה שלא יהיה, נתניהו יצא ניזוק. אם תקום ממשלת אחדות, הוא יכהן רק חצי קדנציה. אם נלך לבחירות, המהלך השנוא הזה על רוב הציבור יירשם גם על שמו. האפשרות היחידה שלו לרשום הישג ולשרוד שוב במשך קדנציה שלמה – ירדה לטמיון במהלך 28 הימים שקיבל מהנשיא.

נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלת ימין-חרדים-דתיים לאומיים שהייתה מטה את עקומת הדיאגרמה מחדש כלפי מעלה. אביגדור ליברמן הוא היחידי שאשם בכך. את הסיבות האמיתיות למסע הנקם האישי הזה איש עוד לא באמת פיצח, למרות השערות שונות שנזרקות בעת האחרונות.

המדינה תקועה, נתניהו תקוע, אבל גם ליברמן תקוע. פעמים רבות כתבתי כאן כי אין לו הרבה אופציות, עם כל הרעש והצלצולים. אחרי שהדיר את עצמו מקואליציית הימין, שהיא היחידה שמתאימה לו, ולא הצליח לכפות ממשלת אחדות, אין לו הרבה מה לעשות.

פעיל ישראל ביתנו תולה שלט עם תמונת אביגדור ליברמן לפני הבחירות בספטמבר, 2019 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
פעיל ישראל ביתנו תולה שלט עם תמונת אביגדור ליברמן לפני הבחירות בספטמבר, 2019 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)

אתמול ניסו ליברמן ואנשיו לרמוז שהם עשויים לחבור לממשלת מיעוט שיקים גנץ בתמיכת העבודה, מרצ והמפלגות הערביות. אדרבא, אם ליברמן רוצה להתהפך אחרי ארבעים שנה שבהן הוא תוקף, ממדר, מתנכל ומסית נגד הציבור הערבי ומנהיגיו, יש לו הזדמנות פז לתקן את מעשיו. אבל זה לא יקרה.

בחזרה לבני גנץ. גם הוא תקוע. גנץ הוא היום האיש המדובר ביותר, כאמור, מועמד לראשות הממשלה שאבטחה רשמית מטעם הכנסת תתלווה אליו החל ממחר, אבל האופציות שלו מעטות יותר משל נתניהו. לנתניהו יש 55 מנדטים. לגנץ יש רק 44 מנדטים אפקטיביים.

בכחול-לבן השתיקו אתמול את המנהיגים ואת חברי הכנסת, כדי שלא יתראיינו ויפלטו שטויות, אבל קשה לדעת אילו דברי חוכמה יש להם לומר. איך הם יפצחו את גוש הימין? איך הם יושיבו את יאיר לפיד עם יעקב ליצמן? איך הם יפרקו את הליכוד ויעודדו שם מרד פנימי? איך הם ימשכו אליהם את ליברמן וגם את בנט ושקד? אם אין להם תשובות, אז אין כאן שאלה.

יאיר לפיד (צילום: גילי יערי/פלאש90)
יאיר לפיד (צילום: גילי יערי/פלאש90)

"אחרי החגים יתחדש הכל", כתבה נעמי שמר, "האוויר, העפר, המטר והאש. גם אתה תתחדש". אז גנץ מתחדש בתואר חדש, מעמד בכיר וסמלי סטטוס, אבל האפשרות לתרגם הכל לממשלה חדשה לא קיימת, לפחות לא ברגע זה.

ובינתיים: זו יכולה להיות השעה הגדולה או הקטנה גם של יאיר לפיד. לאורך חודשים, אולי שנים, לפיד טוען כי ברגע שהנשיא יטיל על מפלגתו את הרכבת הממשלה הכול פתוח, כי החרדים ילכו עם מי שמציע להם יותר. אפשר להתאים את התזה הזו למציאות החל מהיום בערב, כאשר המרכבה בידיו. 28 יום עומדים לרשותו לצורך העניין.

עוד 475 מילים

אפשר לסכם את תשע״ט כשנת הבחירות שלא הסתיימה ● אפשר להכתיר את גנץ כאיש השנה ונתניהו כאיש העשור ● ואפשר להביט אחורה, אל שלושת החודשים הראשונים של שנת תשע״ט, אשר שינו את פני הפוליטיקה הישראלית והובילו למצב שבו אנו נמצאים היום, בפתחה של תש״פ

עוד 2,124 מילים

פרשנות המו״מ הקואליציוני הפך לדו-שיח של חירשים

ההצעה הנועזת של ריבלין, לחלק את השלטון בין הליכוד לכחול-לבן, התבררה כבלתי אפשרית ברגע שנתניהו העמיד מול כחול-לבן כוחות לא שווים ● אבל בכחול-לבן, כרגיל, לא יודעים איך להסביר זאת לציבור - ובינתיים, הליכוד מנצח בדעת הקהל ● עכשיו יש לנתניהו יתרון קל וסיכוי קלוש להקים ממשלה ● גם הפעם הוא תלוי בחסדיו של אביגדור ליברמן

עוד 858 מילים

כבר בפתח ההתייעצויות אתמול, נשיא המדינה ראובן ריבלין שרטט את קווי הממשלה הבאה ● זו תהיה ממשלת אחדות פריטטית עם שתי המפלגות הגדולות ורוטציה ● ומבחינתו אין מניעה שנתניהו יישאר בראשות הממשלה ● לקסם הזה, ריבלין יצטרך להתגבר על לא מעט מכשולים ● בגיל 80, הוא חדור מטרה ● עד דצמבר נדע אם הקוסם האמיתי יושב בבית הנשיא ● פרשנות

עוד 802 מילים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

מרכיבים קואליציה כל התרחישים האפשריים

תוצאות הבחירות המסתמנות הותירו את המערכת הפוליטית והציבור הישראלי מבולבלים מאי-פעם ● נכון לעכשיו, נדמה שהכל פתוח - החל מזהותו של ראש הממשלה הבא ועד להרכב הקואליציה ● אבל למעט ראש הממשלה נתניהו, נראה כי לאף אחד אין אינטרס לגרור את המדינה למערכת בחירות שלישית בשנה

עוד 953 מילים

ישראל נקלעה למשבר הפוליטי המסובך ביותר בתולדותיה

על פי תוצאות המדגמים, אלה בחירות שבהן אף אחד אינו יכול לממש את ההישג שלו ● ליברמן התחזק אבל אינו נחוץ להקמת ממשלת אחדות ● החרדים התחזקו אבל אינם מספיקים לנתניהו לשימור ממשלתו ● המשותפת התחזקה אבל אף אחד לא רואה בה שותפה לגיטימית ● במציאות שנוצרה, קשה לראות כרגע פתרון ● פרשנות

בשעה 3:15 לפנות בוקר עלה בנימין נתניהו על הבמה בגני התערוכה, באולם ריק למחצה, וסימן גבולות גזרה.

נתניהו הבין שנוצח בבחירות הללו, או לפחות לא עמד במשימת ה-61 על פי תוצאות המדגמים. הוא הבין שאין לו ממשלה בלי כחול-לבן, בדיוק כפי שאין לכחול-לבן ממשלה בלי הליכוד. ואם זה לא היה ברור לבני גנץ, נתניהו הודיע לו שאין לו שום אופציה בלעדיו כי אי אפשר להישען על ממשלה עם "המפלגות הערביות שמהללות מחבלים".

במלים אחרות: מעל הבמה החל ראש הממשלה במשא ומתן עם תנאים מוקדמים. "אני הוא השותף שלך, לא יעזור לך כלום", הוא שידר לגנץ. וגם: המפלגות החרדיות הן השותפות הטבעיות שלי ולא יעזור ללפיד כלום. אני רוצה שכל המפלגות הציוניות יהיו בפנים. ליוסי ביילין זה כבר הזכיר את ממשלת האחדות של 1984, שמנתה 97 חברי כנסת, "וזה לא מתאים לדמוקרטיה".

התרוממות רוח לא הייתה אתמול בגני התערוכה, אבל גם לא אצל גנץ. ככה בדיוק נראה תיקו מקסיקני: כל אחד מחזיק בידיו אקדח, אבל אף אחד לא יכול לירות בלי להיפגע.

גנץ וחבריו למדו את הלקח מהפארסה אחרי הבחירות באפריל, ועכשיו גילו אחריות ובגרות רבה יותר ולא עשו מסיבות ניצחון לפני תוצאות האמת. בניגוד לנתניהו, הדילמה שלהם עצומה ברגע זה. נתניהו הפנים שהוא צריך אותם. הם צריכים להבין שהם לא יכולים לקבל את הליכוד בלעדיו.

אביגדור ליברמן הציע אתמול לנשיא ראובן ריבלין להזמין את נתניהו וגנץ לארוחת צהריים בבית הנשיא ביום שישי הקרוב, כדי לכפות על השניים ממשלת אחדות. לשם כך צריכה כחול-לבן להתנער מכל הנרטיב שדבקה בו בבחירות, ולפיד ויעלון יצטרכו לשבת בממשלה עם מי שמרחף מעליו כתב אישום בשלושה תיקים. אם זה יקרה, לכחול-לבן לא יהיה שום ערך.

יאיר לפיד ביקש אתמול מכולם סבלנות. הוא רוצה שתהליכים יבשילו. במלים אחרות, הוא רוצה שהליכוד יגרש את נתניהו כדי שתוכל לקום ממשלת אחדות בלעדיו. גם זה לא יכול לקרות, כי בליכוד לא עושים דברים כאלה, גם אם רוצים.

נתניהו אמר אתמול בנאומו כי ידענו "לעמוד יחד מלוכדים". המסר מכוון בעיקר לעתיד הקרוב. בליכוד יודעים היטב כי מי שישבור את השורה וירים את נס המרד יפגע בעצמו. אפשר לקטר ולקלל את נתניהו, אבל רק בדלתיים סגורות. באוויר הפתוח זה מסוכן.

אלה בחירות שבהן אף אחד אינו יכול לממש את ההישג שלו. ליברמן קיבל לפי הסקרים שמונה מנדטים וזה יפה, אבל הוא לא לשון מאזניים. אין לו אופציה להקים ממשלה עם השמאל, ואם תקום ממשלת אחדות בין כחול-לבן והליכוד, הם יכולים להשאיר אותו בחוץ.

החרדים הגבירו את כוחם, אבל גם הם אינם לשון מאזניים, כמו שהיו פעם. הימין והשמאל התרסקו. ימינה ציפתה לדו-ספרתי וקיבלה מפלגה קטנה שמתפצלת לשתי סיעות לפחות.

המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר מגדרות בסקרים עשרה מנדטים. הערבים רשמו הישג מצוין, אבל הם מחוץ למשחק. כמו החרדים, הם תמיד יוכלו להתגאות בעלייה מנדטים למרות ההסתה, ואולי דווקא בגללה.

זה אולי המשבר הפוליטי המסובך בתולדות המדינה. אני לא רואה לו פתרון. כל אפשרות כמעט ואינה מתקבלת על הדעת. לפי המדגמים, אין אפשרות לממשלה רחבה, ואין היתכנות לממשלה צרה, מימין או משמאל. הנשיא ריבלין יכול להבטיח שיעשה הכול שלא יהיה סיבוב בחירות שלישי, אבל גם כוחו מוגבל. רק ראש יצירתי יעזור כאן, כדי לרבע את מעגל הקסמים. במהלך הלילה לא שמעתי איזה רעיון פורץ דרך.

עוד 490 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה