נושא
אפרטהייד

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

ישראל ואתגר האפרטהייד

שבוע לאחר פרסום הדוח החריף של "משמר זכויות האדם" על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים, ברור יותר ויותר שלא ניתן פשוט לפטור אותו בביטול ● אולם במקום להסתכל על המסמך כאיום מוחלט על עצם קיומה של ישראל, מוטב שאזרחים שאכפת להם מהמדינה, מהמסגרת המוסרית שלה ומיכולת הקיום שלה בעתיד, יראו בפרסומו אות אזהרה המחייב אותם לבצע הערכה מחודשת ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הבעיה עם הדו"ח הזה היא שאחד ממחבריו, עומר שאקיר, אינו רק משקיף מהצד שמציין עובדות, אלא תומך במדינה דו-לאומית שתחליף את ישראל באופן מהותי. In 2008-2010, Shakir was a Masters Student at ... המשך קריאה

הבעיה עם הדו"ח הזה היא שאחד ממחבריו, עומר שאקיר, אינו רק משקיף מהצד שמציין עובדות, אלא תומך במדינה דו-לאומית שתחליף את ישראל באופן מהותי.

In 2008-2010, Shakir was a Masters Student at Georgetown University. In 2010, he participated in UC Irvine’s Muslim Student Union’s Israel Apartheid Week, giving a presentation titled “Apartheid IsReal.” In his talk, he called for abandoning the two-state model as a way to eliminate Israel as the Jewish state: “Ehud Olmert is telling us where we need to go….that ‘If the day comes when the two-state solution collapses and we face a South African style struggle for equal voting rights, then as soon as that happens, the State of Israel is finished’” (emphasis added).

Shakir further called on the Palestinian Authority (PA) to end its goal of “self-determination,” a euphemism for promoting the replacement of a Jewish State with a binational state. He also rejected the idea of a negotiated solution to the conflict, saying that negotiations “will do nothing but institutionalize injustice.” Shakir also used the UC Irvine event as a platform for promoting BDS, extolling it as “a way that each of us in this room can exercise their own form of pressure to end that unjust system and to embrace a vision for a better future.”

אם כך, נעמי חזן לא שותפה למטרתו וחשוב לציין זאת. על העובדות שמדווחות ע"י ארגונים ישראליים כמו בצלם ויש דין קשה לערער, ואסור להתעלם מהן. אבל הדרך הדיפלומטית היא בעיקר אינטרס שלנו כי פעילי ה-BDS מעדיפים שייכפה עלינו פתרון. באופן אבסורדי, הימין הישראלי הקיצוני משרת אותם.

alandforall.org

לאורך כל ההיסטוריה שלנו היהודים עסקו בהפרדה, בין אם מרצון או מכפייה, איכשהו תמיד נוצר מצב שהיהודים מתבדלים מסביבתם. לפיכך, לא צריך להיות מופתעים שהיהודים מנסים משתמשים בשיטות דומות, רק ... המשך קריאה

לאורך כל ההיסטוריה שלנו היהודים עסקו בהפרדה, בין אם מרצון או מכפייה, איכשהו תמיד נוצר מצב שהיהודים מתבדלים מסביבתם. לפיכך, לא צריך להיות מופתעים שהיהודים מנסים משתמשים בשיטות דומות, רק הפעם מהצד המדכא של המשוואה (כי במקרה כעת ידינו על העליונה), במקום מהצד המדוכא. באופן כללי, התחושה היא ש-5000 שנה ולא למדנו כלום, אנחנו מתעקשים לחזור על אותו טעויות ולהתעלם מהמציאות, הכל באצטלת שם שמיים. המטרה כבר מזמן אבדה (להיות עם חופשי בארצנו) והוחלפה בתאוות שררה, כח, כבוד וכסף. מה שהכי עצוב זה, שזה מה שתמיד קורה, כל פעם מחדש, ושאנחנו כבר יודעים גם כיצד זה תמיד מסתיים, ובכל זאת, תועים.

עוד 1,128 מילים ו-2 תגובות

העיתונאי והסופר בנג'מין פוגרונד היה אחד האנשים הקרובים לנלסון מנדלה, כאשר לחם באפרטהייד ● לאחר שעלה לישראל, פוגרונד הקדיש את חייו כדי לשכנע את העולם כי הכיבוש אינו אפטרהייד - וכי לא ניתן להשוות בין המצב בשטחים למשטר שהיה נהוג בדרום אפריקה ● אבל עכשיו הוא יוצא בקריאת אזהרה חריפה: ברגע שהממשלה תחל בסיפוח חד-צדדי כל הביקורת על ישראל תהיה מוצדקת - ויהיה לכך מחיר כבד

עוד 988 מילים ו-1 תגובות

סקר בלעדי רק 1 מכל 5 ישראלים תומך בסיפוח ובאזרוח הפלסטינים

סקר חדש בדק את היחס של הציבור להקמת "פדרציה ישראלית", שתספח את יהודה ושומרון, תעניק זכויות לפלסטינים ותחולק ל"סטייטס" כמו בארצות הברית ● 49% מתנגדים לרעיון, ובמגזר הערבי מתלהבים יותר ● הפתרון הפופולרי ביותר הוא עדיין שתי מדינות לשני עמים ● רפי סמית: "שני הדברים שהכי מאיימים על הציבור היהודי הם אבדן הריבונות היהודית ואבדן הרוב היהודי, והתשובות משקפות זאת"

עוד 725 מילים

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה היא חדשות טובות ● זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לשני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם ● החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

פטריארכיה והמפלצת מתחת למיטה

הפמיניסטיות לא ינוחו עד שהפטריארכיה לא תיפול. מה זה תיפול? תתרסק, תישבר לחתיכות, תישרף, תעלה בעשן ולא יישאר ממנה זכר. רק שזה לא יקרה אף פעם, כי אולי זה בעצם כבר קרה.

לפני שלוש מאות שנה קריאת הקרב נגד הפטריארכיה היתה יכולה להישמע מהפכנית, היום היא מלמדת בעיקר על חוסר עניין וידע בגאופוליטיקה, בהיסטוריה ובמדע. מדובר בפמיניזם אמוציונלי, שזורק סיסמאות נדושות ולא מדויקות, מה שמצער בעיקר את מי שסולד מהטיעון השוביניסטי שקובע שנשים אינן מסוגלות לטיעונים רציונליים ולא רגשיים.

עוד לא מצאתי שני אנשים שמסכימים אפילו על הפירוש המדויק של המושג פטריארכיה, על אחת כמה וכמה קשה להסכים על שאלת קיומו או אי קיומו בעולם המערבי בימינו. יש שטוענים שאף פעם לא היה דבר כזה, יש שהיה ואיננו ויש כאלה שאומרים שהוא הכוח שעדיין שולט בעולם מאחורי הקלעים, כמו האילומינטי, זקני ציון או הבונים החופשיים.

מה שברור הוא שלהמשיך ולהשתמש באותו מושג ששימש בתקופה בה לנשים לא היתה זכות הצבעה בבחירות, זכות לירושה ולעבודה מחוץ לבית, תקופה בה מעמדן החוקי היה נחות בכל לזה של הגברים, זו הגזמה על גבול הפרובוקציה.

אפשר להתווכח על השאלה אם ישראל מקיימת משטר אפרטהייד בשטחים, אבל מי שיטען שבתוך גבולות המדינה אזרחי ישראל הפלסטינים חיים במשטר אפרטהייד הוא פרובוקטור. אפליה? יש. גזענות? יש. דורש שיפור? כן. אפרטהייד? איבדתם אותי.

להמשיך לקרוא לפירוק הפטריארכיה זו לא רק פרובוקציה, זה גם חוסר כבוד כלפי המאבק וההישגים של הpמיניסטיות שלחמו והשיגו נצחונות עצומים. זכויות שרק לפני  50-80 שנה לא היו עולים על הדעת. אז אני לא אומר שהעבודה נגמרה, יש עוד מה לעשות, אבל אפשר להחליף תקליט. אין פטריארכיה, אנחנו לא חיים בחברה שבאופן מובהק מפלה נשים בחוק, זכויותיהן שוות לאלה של הגברים, בחלק מהמקרים הן אפילו מופלות לטובה.

אני חושש רוב רובן של הפמיניסטיות לא ממש התעמקו בכתבים של כמילה פיגליה או של רוי באוומייסטר על הפטריארכיה, או טרחו לבדוק את דעתם של הפסיכולוגים האבולוציוניים שהפטריארכיה היא בעצם המצאה של הנשים שתרמה להתפתחות ולהשרדות המין האנושי, יותר קל הרי להרים שלטים ולזרוק סיסמאות.

גיא נבו הוא יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 309 מילים

בגלל ראיון: שגרירת צרפת זומנה לשיחת נזיפה במשרד החוץ

בראיון למגזין אטלנטיק, אמר השגריר הצרפתי היוצא בארה"ב: "לישראל נוח במצב הקיים, אין לה תמריץ לעשות ויתורים, ולמעשה היא מדינת אפרטהייד כבר כיום" ● משרד החוץ הישראלי מחה על הדברים וזימן לשיחת נזיפה את שגרירת צרפת, הלן לה גל

משרד החוץ זימן לשיחת נזיפה את שגרירת צרפת בישראל, הלן לה גל. זאת, בעקבות ראיון שנתן השגריר הצרפתי היוצא בארה"ב, ז'ראר ארו, ושבו כינה את ישראל מדינת אפרטהייד. משרד החוץ "מחה על הדברים בתוקף", לפי הודעת דוברו.

בראיון למגזין אטלנטיק, התייחס ארו לעסקת המאה של נשיא ארה״ב, דונלד טראמפ, ואמר כי הבעיה היא חוסר הפרופורציה בין שני הצדדים, שגורמת לצד החזק להבין שאין לו אינטרס לעשות ויתורים.

ארו אמר כי הסטטוס קוו הנוכחי, מאוד נוח לישראל, משום שהיא "יכולה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. יש להם את הגדה המערבית, אך הם לא צריכים לקבל החלטות קשות לגבי הפלסטינים, שהינם חסרי מדינה ולא אזרחי ישראל. הם לא יהפכו אותם לאזרחי ישראל. יצטרכו להפוך את זה לרשמי, וזה אפרטהייד. תהיה מדינת אפרטהייד רשמית. זה המצב כבר כיום".

בחודש שעבר היתה זו השגרירה הישראלית עליזה בן נון, שזומנה לשיחה במחאה על פשיטת כוחות הבטחון על מכון התרבות הצרפתי במזרח ירושלים.

עוד 145 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה