נושא
חיות בר
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

אשקלון שוב במקום הראשון

הרע של השבוע: הטרגדיה של T72 מלמדת שחייו של נשר בישראל נעים בין סכנת הרעלה להתנגשות עם קו מתח גבוה ● הטוב: זו השנה השנייה ברציפות שהגן הלאומי אשקלון הוא הכי פופולרי בישראל, הרבה לפני אתרים מפורסמים ונוצצים יותר ● והטיפ: לעולם לא מאוחר ללמוד לרכוב על אופניים

עוד 865 מילים

מפרץ החזירים של המדינה

תחקיר זמן ישראל מספר חזירי הבר המסתובבים ברחובות חיפה גדל פי-3 אחרי שראשת העיר ביטלה את הדילול המבוקר ● אבל במקום לקחת אחריות, פצחה עינת קליש-רותם במסע של האשמות ואף הכריזה שמדובר, בעצם, באטרקציה תיירותית ● גורם מקצועי: "מתחמנים את הציבור. אנשים עוד ימותו בגלל זה" ● אבנר הופשטיין עם גילויים חדשים על המטרד שלא נותן מנוח לתושבי חיפה ● כתבה שלישית בסדרה

עוד 2,370 מילים ו-5 תגובות

ביום ראשון נמצאו תשעה נשרים שמתו מהרעלה בדרום - ובבת אחת נמחקו כ-4.5% מאוכלוסיית הנשרים בארץ ● בזמן שהנשרים מתים בהרעלות המוניות, החוק שהיה אמור להגן עליהם תקוע כבר יותר משנה

עוד 790 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האור המאובק בקצה המנהרה

הרע: הרכבת הקלה בגוש דן עברה בהצלחה נסיעת מבחן ראשונה, אבל כל הסימנים מראים שהתושבים ימשיכו לחיות בשנים הקרובות באתר בנייה ענק ● הטוב: לפעמים המאמצים לסייע לטבע לשרוד מניבים פירות. למשל עם צבי הנגב ● והטיפ: החורף מגיע, זמן לפתוח חלון

עוד 873 מילים ו-2 תגובות

אזור התעשייה החדש שמתוכנן לקום ליד אורנית הוא מפגע אקולוגי ומדיני גם יחד

הגבעות ליד אורנית ירוקות ופורחות אחרי חורף נדיב ● המדובר בשטח עצום שהוא לא רק ביתם של שלל בעלי חיים ומגוון צמחים, אלא גם מסדרון אקולוגי בעל חשיבות עליונה ● והוא גם נמצא מעבר לקו הירוק, בשטחי C של הגדה המערבית ● עכשיו מתכננת המועצה האזורית שומרון לבנות שם אזור תעשייה ענק - ובגלל שהאזור מחוץ לשטחי ישראל, ארגוני הסביבה מתקשים לבלום את המהלך ● פרשנות

עוד 755 מילים

תושבי חיפה כבר מיואשים מחזירי הבר שמסתובבים ברחובות העיר ומפחידים הורים וילדים, בעוד בעירייה מתקשים לתת מענה מיידי לבעיה ● בינתיים, הוצבו שם השבוע תמרורים לא שגרתיים: "חזיר בר חיפאי בסביבה" ● את החיפאים זה לא מעודד ● ראשת העירייה, קליש-רותם, הכריזה על שורה של צעדים שנועדו לצמצם את נוכחות החזירים ● אבל כשהעירייה מסרבת לדבר עם התקשורת זה רק מלבה את הביקורת

עוד 555 מילים

תנועת "אומץ" לאלקין: טפל בקופים בחוות מזור

מעקב תנועת "אומץ" פנתה לשר להגנת הסביבה בדרישה למצוא פתרון מיידי לכ-1,000 קופים שנותרו בחוות מזור ● "מדובר בעבירה על חוק צער בעלי חיים וכללי מנהל תקין״ נכתב בפניה, ״לאיזו תכלית משמש הכסף שמתוקצב על ידי משרדך?" ● תחקיר של "זמן ישראל" חשף תמותה והזנחה של קופים הנמצאים בחווה כבר חמש שנים ללא פתרון קבע

תנועת "אומץ" דורשת מהשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, להתערב במתרחש בחוות מזור, ולהציל את הקופים השוהים בה כבר חמש שנים ללא פתרון קבע.

הדרישה מאלקין הגיעה בעקבות תחקיר "זמן ישראל", שחשף כי כ-1,000 קופים נותרו בחווה לאחר שהופסקו הניסויים והסחר בהם, וכי הם חיים בתנאים של צפיפות רבה.  כ-30 קופים צעירים מתים בחווה מדי שנה, בין היתר כתוצאה ממריבות טריטוריה.

בכתב ששיגר עו"ד עמית עוז, עוזר יו"ר אומץ, נכתב:

"ההתנהלות הבעייתית של החברה המחזיקה בקופים, חברת 'שמורת הקופים', ידועה לגורמים הרלוונטיים במשרדך זמן רב, אולם למרות זאת לא ננקטו, למיטב ידיעתנו, צעדים מעשיים על מנת לשנות את המצב ולוודא את אכיפת חוק צער בעלי חיים במקום. משרדך לפי הידוע לנו, לא נקט צעד ממשי למתן פתרון ממשי וארוך טווח שיאפשר את העברתם של הקופים למקום קבע שיהלום את צרכיהם וימנע מהם סבל נוסף".

תחקיר "זמן ישראל" חשף כי לאחר שנוצלו כספי התרומות שאספה "שמורת הקופים" לצורך פידיונם של הקופים, פנתה "שמורת הקופים" לבג"ץ פעמיים בדרישה לסיוע מהמדינה.

אף שבג"ץ קבע כי אין מחויבות של המדינה לסייע ל״שמורת הקופים״, נאותה המדינה להעניק סיוע שנתי של 2.4 מיליון שקל, כדי להמשיך ולהחזיק בקופים. מאז,  נשענת שמורת הקופים על כספי סיוע של המדינה, אשר אינם מספיקים לאחזקתם של הקופים.

מאבק הקופים (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
מאבק הקופים (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

לא נמצא אתר חלופי מתאים לקופים

בניגוד להבטחות החוזרות ונשנות, לא איתרה "שמורת הקופים" אתר חלופי ומתאים יותר לקופים, ולא הצליחה לייצר מקורות הכנסה נוספים לאורך השנים. ניסיונות העמותה לגייס תרומות כשלו, והחברה עומדת בפני תביעות של הוצאה לפועל בשל אי-תשלום חובות לחברה שניהלה בעבר את החווה.

כיום מצויה החווה והקופים השוהים בה ב"פלונטר" משפטי ומעשי – מחד, כספי הסיוע מהמדינה עומדים להסתיים, ומאידך אין פתרון תקציבי נראה באופק שיאפשר את המימון והאחזקה העתידיים שלהם, וכי אין תוכנית משמעותית לאיכלוסם באתר מתאים יותר.

רשות הטבע והגנים מתריעה בדו"חותיה באופן סדיר על תנאי האחזקה הבעייתיים בחוות מזור, על הצפיפות ועל העדר תנאי-חיברות הולמים, וגם המשרד להגנת הסביבה הכיר בתגובותיו בצורך למצוא לקופים פתרון ארוך-טווח.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 305 מילים ו-1 תגובות

מאות קופים עדיין מוחזקים בתנאים קשים בחוות מזור

תחקיר המאבק למען קופי "חוות מזור" היה אחד המאבקים הירוקים הגדולים בתולדות המדינה ● בסיומו, הובטח לפעילים כי הקופים ימצאו בית חדש וחם, שבו יוחזקו בתנאים נאותים ● אלא שחמש שנים אחר כך, מאות קופים עדיין מוחזקים בתנאים קשים בשטח החווה, נלחמים על מזון ועל טריטוריה ומתים בקצב מדאיג ● ואף אחד לא לוקח אחריות

עוד 3,256 מילים ו-2 תגובות

שוחרר אחד הנשרים ששרדו את ההרעלה הגדולה ברמת הגולן

ביום שישי שעבר נמצאו שמונה נשרים מתים ושני נשרים שנפגעו קשות מהרעלה ברמת הגולן ● אחד הנשרים טופל בבית החולים לחיות בר ושוחרר היום

אחד הנשרים שנפגעו בהרעלת הנשרים הגדולה ברמת הגולן בשבוע שעבר, שסימנו T72, הוחזר היום (ה') לטבע ושוחרר בשמורת גמלא.

 

ביום שישי שעבר נמצאו בשטח אש ברמת הגולן שמונה נשרים מתים ושניים שנפגעו קשה, וכן שועל ושני תנים מתים. שני הנשרים הפגועים נפגעו מהרעלה שנגרמה מזרחנים אורגניים וסבלו מדופק נמוך, חולשה וקשיי נשימה. עשרת הנשרים שנפגעו היו חלק גדול מאוכלוסיית הנשרים הקטנה של רמת הגולן. הנשר "T72" הובהל תוך זמן קצר לבית חולים לחיות בר של הספארי ברמת גן ושם טופל.

ביום ראשון נעצר תושב היישוב טובא זנגריה בחשד שהוא אחראי להרעלה.

עוד 89 מילים

דו"ח דרמטי של האו"ם: האנושות מסכנת את המשך החיים על כדור הארץ

הדו"ח שנכתב על ידי כ-450 חוקרים, מזהיר שהמגוון הביולוגי של בע"ח וצמחים מצטמצם בקצב שיא ● יותר ממיליון מינים בסכנת הכחדה ממשית ● המלצה דחופה להחזיר שטחי מחיה לבע"ח, להפחית בזיהום בתי הגידול ובגורמים לשינוי האקלים

כדור הארץ מצוי במצבו הגרוע ביותר בהיסטוריה האנושית, ומעל מיליון מינים של צמחים ובעלי חיים בסכנת הכחדה, כך עולה מדו"ח שפירסם היום האו"ם. הכל בגלל בני האדם, אבל עדיין לא מאוחר לתקן את הבעיה, אומר הדו"ח שעוסק במצב הנוכחי של המגוון הביולוגי.

קצב ההיכחדות של מיני צמחים ובע"ח קורה בקצב גבוה פי כמה וכמה מאות מהר יותר מאשר בעבר. בנוסף, הדו"ח מציין כי יותר ממחצית מהמינים על היבשה סובלים ממחסור במקום מחיה הדרוש להישרדות לטווח הארוך וצפויים להיכחד, חלקם הגדול אפילו בתוך כמה עשורים, אלא אם כן יישמר ויוחזר להם מקום המחיה הטבעי.

גם האוקיינוסים לא במצב טוב יותר. אנושות 'סוחטת' את החיים על פני כדור הארץ ואת העתיד של עצמה, אומר הביולוג תומס לאבג'וי מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון, שמכונה גם הסנדק של המגוון הביולוגי. "המגוון הביולוגי של כדור הארץ חטף מכה קשה, וזוהי למעשה ההזדמנות האחרונה שלנו לטפל בזה", הוא אומר עוד.

מדעני שימור ברחבי העולם התכנסו בפריז כדי לפרסם את הדו"ח, שהיקפו מעל 1,000 עמודים. מדובר בגוף המכונה "פלטפורמה בין ממשלתית למדיניות מדעית בנוגע למגוון ביולוגי ושירותי אקו-סיסטם", (IPBES). המחקר התבצע בעזרת יותר מ-450 חוקרים שניתחו בין היתר כ-15,000 דו"חות ממשלתיים ומדעיים. הסיכום של הדו"ח היה צריך לקבל אישור מנציגים ב-109 מדינות.

הממצאים נוגעים לא רק להצלת צמחים ובע"ח אלא גם לשימור כדור הארץ בהקשר ליכולת של בני האדם לחיות בו, אמר רוברט ווטסון, מדען בריטי שהיה בעבר בנאס"א ועמד בראש הדו"ח. הדו"ח מדגיש חמש דרכים שגורמות לצמצום המגוון הביולוגי:

*הפיכה של יערות, וחלקי יבשה אחרים לחוות, ערים ופיתוחים אחרים, באופן שמשאיר את בעלי החיים ללא בית. שלושת רבעי מהיבשה, שני שליש מהאוקיינוסים ו-85% מהביצות עברו שינוי או אבדו לחלוטין, באופן שמקשה על בעלי החיים לשרוד בהם.

*דיג יתר. שליש ממלאי הדגה בעולם סובל מכך.

*שינוי האקלים, בעיקר בגלל שימוש באנרגיה ממקורות מתכלים, באופן שהופך את האקלים לחם, רטוב או יבש מדי עבור מינים מסוימים מכדי לשרוד.

*זיהום היבשה והים. בכל שנה נשפכים לים בין 300 ל-400 טונות של מתכות ופסולת רעילה.

*מינים פולשים שמאיימים על בתי גידול של מינים מקומיים.

עוד 317 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה