הזמן של
גל ליסקר
אינך מבין דבר בדמוקרטיה וחוק. מתעלם מהמשמעות שלהם. ברוב חוצפה,תחת מתקפת טילים מעביר בקורת בתזמון לא הולם,ומאשים ראש ממשלה בחוסר אחריות. ודאי אתה ממתנגדיו,זה משתמע,לכן מראיין(מוטה) ומרוא... המשך קריאה

אינך מבין דבר בדמוקרטיה וחוק.
מתעלם מהמשמעות שלהם.
ברוב חוצפה,תחת מתקפת טילים מעביר בקורת בתזמון לא הולם,ומאשים ראש ממשלה בחוסר אחריות.
ודאי אתה ממתנגדיו,זה משתמע,לכן מראיין(מוטה) ומרואיין(מוטה),לא אמורים לדבר בתיזמון זה.

כל הזמן // יום שלישי, 15 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: מגעים מתנהלים לקיום פסגה בין ישראל, איחוד האמירות, בחריין וארה"ב

חברי הממשלה ערכו את הצילום המסורתי עם הנשיא ● פגישת החפיפה בין בנט לנתניהו ארכה פחות מחצי שעה ● השר לביטחון הפנים בר-לב אישר את קיום מצעד הדגלים ● ליברמן: לא תהיה העלאת מיסים ● הקואליציה החליטה לצמצם את פגרת הקיץ לשבועיים ● נתניהו לחבריו באופוזיציה: הממשלה תיפול מהר משאתם חושבים ● נעמה שולץ תתמנה למנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי

עוד 62 עדכונים

התודעה שנצרבה במאבק על הדמוקרטיה חזקה מכל נאום מסית

השינוי שעברה ישראל אמש טרם הובן על ידי עשרות חברי כנסת ושרים (מעכשיו שרים לשעבר). הוא בעיקר לא הובן על ידי מי שהוביל שנים את הפיכתה של ישראל לדמוקטטורה, או שלטון יחיד בחסות הדמוקרטיה – בנימין נתניהו.

ערבוב של שחצנות, זחיחות, עבירות פליליות הנדונות כעת בביהמ"ש המחוזי, קשרים מפוקפקים עם טייקוני תקשורת ומיליארדרים בעלי עמדות ימין קיצוני ואנטי-דמוקרטי וחיבור לרודנים בעולם, הובילו את נתניהו לתחושה שישראל יכולה להתקיים תחת הנחות היסוד האנטי-דמוקרטיות שלו ובשליטתו האישית והבלעדית. ולא היא. לא היא לא. לא הוא לא יכול.

ערבוב של שחצנות, זחיחות, משפט פלילי, קשרים מפוקפקים עם טייקוני תקשורת ומיליארדרים וחיבור לרודנים בעולם, הובילו את נתניהו לתחושה שישראל יכולה להתקיים תחת הנחות היסוד האנטי-דמוקרטיות שלו

השינוי הדמוקרטי שהנחילו מאות אלפי מפגינים במהלך ארבע וחצי שנות מאבק, מהן שנה מרוכזת בבלפור בצמתים ובגשרים, הוא שינוי תודעתי עמוק. הדמוקרטיה הישראלית כבר לא תהיה דומה למה שהיתה. הפרלמנט כבר לא יהיה דומה.

החיבורים הפוליטיים שנפתחו כעת משנים את המציאות. אפשר אולי להתחיל מהערת אגב של ח"כ דודי אמסלם למנסור עבאס בעת הנאומים החופשיים שנישאו אתמול בין נאום הפתיחה של בנט להליך ההצבעה על יו"ר חדש לכנסת.
מנסור עבאס אמר: "אני מקווה שהשותפות האזרחית תגשר על הפערים ברמה הלאומית. שנרוויח ולא נעמוד אחד מול השני כאויבים". עבאס התייחס גם לטענות הימין על "מכירת הנגב לרע"ם" לכאורה, וציין כי: "אף אחד לא מכר את הנגב לרע"ם, הנגב עדיין בתוך מדינת ישראל. תושבי הנגב הם אזרחי מדינת ישראל. יש סכסוך על קרקעות זה קורה בכל מדינה". על כך זרק לו מחלל אולם הכנסת ח"כ אמסלם: "היית אומר את זה גם על יהודה ושומרון?". עבאס לא התרגש וענה לו בפשטות: "אדוני ח"כ אמסלם, אנחנו מחפשים שותפות, שמתבססת על שוויון ואנחנו מחפשים שלום לכל האזרחים". אמסלם סתם.

אולי זוהי כל התורה על רגל אחת. פתרון הבעיות המדיניות והלאומיות יבוא רק דרך פתרון בעיות היומיום של אזרחי ישראל כולם. מי שילמד לנהל דיון ענייני מתוך הכרה בשותפות ושוויון, יוכל לפתור גם את הבעיות הקשות שכרגע מוקפאות בשל הצורך להקים ממשלת אחדות מימין לשמאל עם הערבים וכדי לסלק את הנגיף האנטי דמוקרטי ששתל נתניהו בציבוריות הישראלית.

השינוי הדמוקרטי שהנחילו מאות אלפי מפגינים במהלך ארבע וחצי שנות מאבק, מהן שנה מרוכזת בבלפור בצמתים ובגשרים, הוא שינוי תודעתי עמוק. הדמוקרטיה הישראלית כבר לא תהיה כשהיתה. גם לא הפרלמנט

הדמוקרטיה שנולדה אמש ממחישה את הצורך הזה. נפתלי בנט יודע היטב שהוא לא יכול לספח שטחים. הוא זקוק לקולות רוב חברי הכנסת ואין לו את זה. הוא נדרש להסכמה רחבה כדי לבצע מהלך פוליטי מדיני שהוא מבטיח אמנם לבוחריו, אבל אין לו היתכנות במציאות. המציאות מורכבת, וכדי לנהל מדינה ואת חיי אזרחיה נדרשות הסכמות רחבות, מורכבות.

אביגדור ליברמן יודע היטב שהחרדים אמנם מחוץ לקואליציה כרגע, אבל כל יום ניתן להחזיר אותם למה שנחשב מבחינתם לסיר הבשר הקיומי, ולכן עליו להתנהל גם מולם בזהירות, באחריות ועם הסכמות. לא סתם ההסכם הקואליציוני לא פוגע בתקציבי החרדים.

גם מרצ יודעת שהחיבור לימין אומר המשך ההתנחלויות ואולי אף הרחבתן, כיוון שיש ילודה טבעית ויש צרכי אוכלוסייה טבעיים – מים, חשמל, חינוך, רווחה, פרנסה ביטחון – אי אפשר לא לטפל בכל אלה מתוך השקפה שיום אחד השטחים יפונו.

עד אז יש מציאות שמחייבת הסכמות וכדי לפתור את בעיות הבריאות, התחבורה, החינוך, הלהט"בים, צריך לשתף פעולה עם הימין הישראלי השפוי והדמוקרטי ולהדיר את הקיצונים לירכתי אולם הכנסת.

הדמוקרטיה הישראלית למדה גם שהציבור הישראלי יושב עם היד על הדופק. יומיום. בכל מקום. ברשתות, ברחוב, בבתי המשפט ובצמתים ובגשרים מול בתיהם של נבחרי הציבור. יותר לא יוכל שום איש ציבור להתעמר בעובדות מעונו בלי תגובה ציבורית הולמת. שום ראש ממשלה או שר לא יוכל להמשיך בתפקידו עם כתבי אישום. גם אם החוק הספציפי בעניין המתאים לנתניהו לא יועבר, המציאות לא תתן לאפשרות הזו לשוב לחיינו.

בנט יודע היטב שהוא לא יכול לספח שטחים. הוא זקוק לקולות רוב חברי הכנסת ואין לו את זה. הוא נדרש להסכמה רחבה כדי לבצע מהלך פוליטי ומדיני שהוא מבטיח אמנם לבוחריו, אבל אין לו היתכנות במציאות

הציבור הישראלי הבין מהבטן, שכשהחופש והדמוקרטיה מאוימים, עליו לקום מהכורסה, להפסיק להקשיב לפרשנים המושפעים מבעלי הזיכיון של כלי התקשורת בו הם מלהגים, ולצאת לרחוב לומר את הדברים בחדות. לשים גבולות.

השלטים בבלפור מנסחים בתמצות חד את הגבולות לאנשי ציבור. אנחנו לא נהיה נתינים. אנחנו בעלי הבית. אתם עובדים אצלנו ולא להיפך. כל שגיונות משפחת נתניהו מונחים כעת על הר דמיוני גבוה שלבה מתפרצת שופעת תחתיו ומקיאה אותם מחיינו. המטוס המופרך שטרם המריא, הקלות המס, החשמלאי ביום הכיפורים, החמגשיות והמתנות, השופרים בתקשורת המגויסת, דברי הבלע נגד השמאלנים ונגד שופטים, המשטרה והפרקליטות, כל הסחי שבו שחינו וחיינו 12 שנה יוקע מעכשיו בראש חוצות.

מעשי שחיתות של נבחרי ציבור לא יעברו יותר. בוודאי לא מצד ליצמנים חדשים ולא מצד דרעי חדש ולא מצד שום נתניהוז משובט.

גם שופטי בית המשפט העליון, שעברו קורס טרור מזורז תחת ממשלות נתניהו, ייאלצו לעבור עכשיו שיקום דמוקרטי על פי דרישת הציבור הישראלי. הנורמות הבסיסיות של שלטון דמוקרטי, חוקי, הוגן, מוסרי, מנומק, חייבות לחזור למציאות חיינו בלי פחד ובלי עיגול פינות. בלי פלפולים מיותרים ובלי חשש מהתקפות אלימות של מפגיני ימין קיצוני.

גם לא איומים והבטחות של איילת שקד. עם כל הכבוד. שופטים ופרקליטים, מפקדי משטרה ושב"כ, שומרי סף באשר הם במשרדי ממשלה, מבינים היום שמה שהיה לא יוכל לחזור בשום אופן. הציבור לא יתן. הוא ייצא להגיד להם את זה בכיכר העיר. לצעוק להם מתחת לחלון ולדרוש מהם לנהוג כמצופה משומרי סף – באומץ, ביושר בנאמנות לציבור לא לגורם שמינה אותם לתפקיד.

כל זה טרם חלחל לתודעתם של המתפרעים אמש בכנסת ולא לתודעתו של יו"ר האופוזיציה, הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, שהבטיח "לחזור במהרה" בנאומו המסית בכנסת ערב השבעת ממשלה חדשה.

השלטים בבלפור מנסחים את הגבולות לאנשי ציבור. לא נהיה נתינים. אנחנו בעלי הבית. אתם עובדים אצלנו ולא להיפך. כל שגיונות משפחת נתניהו מונחים כעת על הר דמיוני גבוה שלבה מתפרצת ממנו ומקיאה אותם מחיינו

זה לא חשוב. נתניהו ותובנותיו כבר לא חשובים. התודעה שנצרבה בחודשי המאבק על הדמוקרטיה הישראלית חזקה מכל הנאומים המסיתים ומכל השקרים המתועבים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 925 מילים ו-1 תגובות

שתיים אוחזות בעתיד הסביבה

העיניים של פעילי הסביבה נשואות אל כניסתה של תמר זנדברג למשרד להגנת הסביבה, אבל מינוי מסקרן ומשפיע לא פחות נרשם דווקא במשרד האנרגיה ● לקארין אלהרר יש נסיון מועט בתחום, אבל עברה הפרלמנטרי נותן מקום לתקווה שגם היא וגם זדברג יאחדו כוחות - ובתור התחלה, מול האיום המיידי הנשקף מהסכם קצא"א ● פרשנות

עוד 889 מילים

למקרה שפיספסת

53 ימים חיכה סולימן, תינוק עיראקי הסובל ממום בליבו, על מנת שתאושר כניסתו לארץ לניתוח מציל חיים ● כעת הוא במצב קריטי, בתל השומר ● מאז שהועבר הטיפול בבקשות הכניסה של תינוקות ממדינות ערב לטיפולי חירום ממשרד החוץ לרשות האוכלוסין, תחת הנהגת שר הפנים אריה דרעי, הנהלים הוקשחו ותשעה תינוקות מתו בזמן ההמתנה ● הקורונה והלחימה בעזה רק החריפו את המצב

עוד 963 מילים

בית משפט קבע כי אין הצדקה לעמדת בנק מרכנתיל לסרב לבקשת בני הזוג ערב להפקיד בחשבונם מיליוני שקלים שמקורם במכירת ביטקוין ● אולם מאז פסק הדין, הבנק לא נענה לדרישות הזוג להפקיד את הכסף ועתה גורר אותם לערעור יקר בעליון ● כך, במקום ליהנות מהמיליונים שהרוויחו ביושר אחרי שנים של מאבק, הזוג ערב פונה כעת לציבור בבקשה לעזרה במימון מאבקם

עוד 1,053 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

התשובה למצב - חינוך

אירועי התקופה האחרונה בערים המעורבות, כמו גם ביישובים הערביים וביישובים היהודיים, מעידים שלמרות כל המילים היפות וחרף המאמצים קיים עדיין שסע עמוק בחברה הישראלית בין יהודים וערבים. גם אם מדובר בקומץ, הרי שמדובר בקומץ רעשני ומאיים. מה עוד שהאירועים הללו עלו בחיי אדם. מבלי להיכנס לסיבות שהובילו להתפרצות של האירועים האלימים, נדמה כי חשוב מאוד שנפעל לאיחוי השסע שנתגלה כעת בכל עוצמתו, כי למרבה הצער ראינו מה היו תוצאותיו ומהו פוטנציאל ההרס העצור בו לחברה הישראלית כולה.

מבלי להיכנס לסיבות שהובילו להתפרצות האירועים האלימים, חשוב מאוד שנפעל לאיחוי השסע שנתגלה כעת בכל עוצמתו, כי ראינו מה היו תוצאותיו ומה פוטנציאל ההרס העצור בו לחברה הישראלית כולה

בימים הראשונים לאחר פרוץ האירועים האלימים נפגשו מנהיגים מקומיים ודנו בדרכים לשנות את המצב ולבחון את הדרכים הנכונות להרגיע את השטח ולמנוע הסלמה נוספת ביחסים בין ערבים ויהודים. היה זה צעד מרשים וחשוב, אך לא מספק. עתה הגיעה העת לבחון מהן הדרכים הנכונות להביא לשינוי שורשי – לא פלסטר, אלא פתרון שיהיה הרבה יותר יסודי, עמוק ומהותי. כל שינוי שכזה מתחיל בחינוך.

רק חינוך מגיל צעיר, הכולל היכרות ישירה ובלתי אמצעית של האחד את האחר, יסייע למנוע מתופעות שוליים להרים ראש. רק מפגשים פיזיים, משחקים יחד וביצוע פעולות משותפות יסייעו לילדים של היום להיות בני נוער ובהמשך בוגרים קשובים יותר אחד לצרכים של האחר, ויאפשרו להכיר איש את רעהו, את המסורות, האמונות והערכים, ולדעת כי ניתן לחיות ביחד.

כל אדם החי במדינת ישראל יודע, כי קיימות כאן מספר קבוצות בעלי מאפיינים שונים, שרוצות וצריכות לגור ביחד, איש איש באמונתו.

מוטב היה לו כל הסיסמאות שנזרקו לאוויר באולפנים בימים האחרונים, וכל ההצהרות שהושמעו ע"י ראשי רשויות ומנהיגי ציבור, יתכנסו לתוכנית מעשית מובנית, מתוחמת בזמן וביעדים מדידים. זו עת למעשים ולא לדיבורים. רק היכרות של האחד את האחר תמנע אירועים דומים כאלו בעתיד. ניתן להצטער שפעולות חינוך מעין אלו לא נעשו בצורה מספקת בעבר, אך נחיצותן איננה מוטלת בספק. כל יום שעובר הוא יום שבוזבז ולא ישוב עוד.

רק היכרות של האחד את האחר תמנע אירועים דומים כאלו בעתיד. ניתן להצטער שפעולות חינוך מעין אלו לא נעשו בצורה מספקת בעבר, אך נחיצותן איננה מוטלת בספק. כל יום שעובר הוא יום שבוזבז ולא ישוב

ראשי הציבור חייבים לדרוש ממנהלי החינוך במשרד החינוך, בשלטון המקומי ובמערכות החינוך השונות, לצאת מיד וללא דיחוי בתוכנית מוסדרת ומקיפה לחינוך לחיים משותפים. אחרת נחמיץ ולא ניתן מענה לקריאת ההשכמה הכואבת שהייתה כאן בימים האחרונים וניתקל בתופעות חמורות מאלו בתוך זמן קצר. ואז, לא נוכל לומר שלא ידענו.

ארנון דיסקין מכהן כיו"ר עמותת ניר העוסקת בגישור בין תרבויות באמצעות טכנולוגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 388 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

השבעת הממשלה מול מציאות שאין לה אח, הממשלה ה-36 יוצאת לדרך

ראש ממשלה דתי ● ארבעה ראשי סיעה תל אביבים שהחלו בתקשורת ● מספר שיא של נשים שרות ● השר המוסלמי השני בהיסטוריה ● שרה בת 37 לצד שר בן 74 ● ימין, מרכז ושמאל ● קפיטליסטים מול סוציאל-דמוקרטים ● שמרנים מול ליברלים ● אחת הממשלות המורכבות בהיסטוריה הושבעה הערב בכנסת ● אלו האנשים שיקבעו האם תשרוד - ותצליח לעשות את הבלתי אפשרי: לאחד

עוד 84 מילים

דור הולך ודור בא

23 שנים מפרידות בין נתניהו ובנט ● אך התמורה שתתחולל, אם הממשלה החדשה אכן תזכה לאמון הכנסת, לא תתבטא רק במנהיג צעיר שיחליף מנהיג ותיק ● בנט, כמו ליברמן, סער, שקד, אלקין וגנץ עבד עם נתניהו וצבר עמו שעות ממושכות ● ההנהגה החדשה תבקש להציג חלופה ולהנהיג גישה חדשה של שיתוף פעולה, גיבוי וסולידריות

עוד 737 מילים ו-1 תגובות

על חודו של קול, הכנסת הביעה אמון בממשלת בנט-לפיד

בנט וביידן שוחחו בטלפון ● לא יהיה טקס חילופים: בנט ונתניהו ייפגשו לחפיפה ● מיקי לוי נבחר ליו"ר הכנסת וויתר על נאום כדי שאמילי מואטי תוכל להצביע ולהתפנות לבית חולים ● סערה במליאה: ח"כים מהימין הפריעו לבנט בצעקות, חלקם הוצאו מהאולם ● בנט לנתניהו: "תודה שסללת את הדרך לשיתוף פעולה עם עבאס" ● נתניהו: "זו ממשלת רעננה-מראענה. נחזור לשלטון"

עוד 92 עדכונים

בהסכם הקואליציוני בין יש עתיד לתקווה חדשה נכתב ש"הצדדים מסכימים כי יש לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה" ● משמעות התוכנית, אם תצא לפועל, היא למעשה פיצול משרד המשפטים כולו לשתי ממלכות שלא יפסיקו לריב ביניהן על החלטות יומיומיות העוברות בצנרת השלטונית והמשפטית ● לא בכדי, כל היועמ"שים לדורותיהם מתנגדים לפיצול ● פרשנות

עוד 1,601 מילים

בנט: "לא העת להפגנות, קורא לנהוג בכבוד בנתניהו ומשפחתו״

מסתמן: מימון הוצאות בלפור ובית נתניהו בקיסריה יופסק מחר, מועד הפינוי של משפחת נתניהו מבלפור יסוכם עם בנט ● ברקת: "אם נתניהו היה זז - מי שהיה מרכיב ממשלה זה הליכוד" ● דיווח: נתניהו ובן סלמאן פעלו להחלשת מלך ירדן ● סקר: אם ראש המוסד היוצא מתמודד בפריימריז הליכוד הוא מנצח עם 27% ● אורית פרקש-הכהן מכחול לבן תהיה שרת המדע ● נחמן שי יהיה שר התפוצות

עוד 23 עדכונים

שנה אחרי, הקהילה היהודית עדיין מתמודדת עם רצח ג'ורג' פלויד

רצח ג'ורג' פלויד לפני שנה היה ארוע מכונן עבור ארצות הברית בכלל ועבור השחורים בפרט ● אבל גם ליהודי ארה"ב זו הייתה נקודת מפנה ● ההכרה כי לארגונים היהודים יש אחריות ואינטרס לתמוך בגיוון, שוויון ולהילחם בגזענות הביאה עמה שינוי בסדרי העדיפויות ובתוכניות של הארגונים המובילים ● מה מתוך זה יימשך גם בעתיד, מוקדם לדעת

עוד 1,510 מילים

אחרי ששכבו שנים בארכיון והעלו אבק, הסופר דיוויד סטרומברג חושף חומרים שטרם ראו אור מאת חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר ● בראיון לזמן ישראל מדבר סטרומברג על היחס האמביוולנטי של הסופר הנודע כלפי היהדות, מה קרה לו בארצות הברית, ומדוע הוא כל כך רלוונטי גם היום

עוד 1,712 מילים

וידויים של רוצח פיננסי סדרתי

הוא היה הגאון של וול סטריט, כל השקעה שלו הייתה בול פגיעה ● אבל כשהטריקים האפלים של ברני מיידוף נחשפו הוא הפיל איתו 720 אלף איש מסביב לעולם, שהפסידו 65 מיליארד דולר ● שדרן הרדיו האמריקאי הבכיר ג'ים קמפבל התכתב עם הארכי-נוכל במשך קרוב לתשע שנים, והוציא ספר שמציג אותו באור מעט שונה ● "המערכת כולה כשלה, מיידוף לא פעל לבד", הוא אומר בראיון לזמן ישראל

עוד 1,302 מילים

מעצרן של עיתונאיות ערביות בשייח' ג'ראח בוודאי לא עוזרים למאמצי ההסברה של ישראל ● הבשורה מאבו דאבי ביחס לפלסטינים היא הזדמנות שאסור לפספס ● בלבנון, המצב הכלכלי רק הולך ומחמיר ● מצרים החלה באיכלוס עיר הבירה החדשה ● ובסוריה מציינים 21 שנים למותו של אסד האב ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,152 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה