יניב דן
הזמן של
יניב דן
לצפות מהשופרדוגו להתנהל בהגינות, שקול לתואר שהעניק לו הכתב: "עיתונאי". נו באמת. אפילו "עיתונאיש" מ"בלי סודות" ביזה את התואר הזה פחות
כל הזמן // יום חמישי, 18 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בדיקת זמן ישראל מכונת תעמולה של איש אחד

בשנה החולפת, לעתים כמה פעמים ביום, מצייץ ברדוגו נגד היועמ"ש מנדלבליט ומאשים אותו בכל מחדל ורעה חולה ● זאת, כמובן, לצד ניצול שלל כלי התקשורת שעומדים לרשותו כדי לפמפם את אותם מסרים שוב ושוב ושוב ● אבנר הופשטיין יצא למסע ביקום התעמולה של שדרן גלי צה"ל - מהשקרי להזוי, מהקונספירטיבי למגוחך ● ברדוגו: "כל החוששים, המתחנפים והמאתרגים חוטאים לעצמם"

עוד 2,877 מילים ו-2 תגובות

רק בדיעבד מתברר אם אלה ימי קרב או מלחמה

צה"ל נערך לאפשרות של ימי קרב עם חזבאללה בגבול לבנון, בדומה לסבבי הלחימה ברצועת עזה. אבל כשכל התרגילים שמדמים זאת מסלימים לכדי מלחמה, כשגם נסראללה מזהיר שיהיה קשה לרסן את האש, כדאי לבדוק את הנחות הבסיס.

בהערכת אמ"ן שפורסמה לאחרונה נכתב כי עלתה הסבירות שחזבאללה ייזום הסלמה מוגבלת וקצרה (ימי קרב), בדומה לסבבי הלחימה ברצועת עזה. מאז יולי האחרון מצוי פיקוד הצפון בדריכות מוגברת אל מול חזבאללה. ראשיתה בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, שבה נהרג פעיל של הארגון. בעקבות המשוואה שהציב מנהיג חזבאללה, חסן נסראללה, לפיה הארגון יגבה מחיר בחיי אדם בתגובה לכל פעיל שייהרג, הן בלבנון והן בסוריה, שוררת מתיחות בצפון.

בהערכת אמ"ן שפורסמה לאחרונה נכתב כי עלתה הסבירות שחזבאללה ייזום הסלמה מוגבלת וקצרה (ימי קרב), בדומה לסבבי הלחימה ברצועת עזה

הארגון ניסה מספר פעמים "לסגור חשבון" עם ישראל, אך עד כה ללא הצלחה. במקביל יוחסו לישראל שורה של תקיפות כנגד יעדים איראניים בסוריה, שניתן להסיק מהן שהמשוואה שהציב נסראללה אינה מקובלת עליה. אף שחזבאללה עודנו מורתע ממלחמה עם ישראל (וישראל אינה מורתעת גם היא ממלחמה עם חזבאללה?), הרי שבכל האמור מתחת לרף המלחמה, הכל הולך.

גם ישראל המשיכה לפעול מתחת לסף המלחמה במערכה בין המלחמות (מב"מ), אך אין בכוחה של מערכה זו לעצב את המרחב, והישגה העיקרי הוא בצמצום ומניעת הגעת אמצעי לחימה מתקדמים (בדגש על טילים מדויקים) לידי אויביה של ישראל.

תפיסת ימי הקרב מעלה שלוש שאלות שראוי לבחון:

  1. האם ניתן לנהל את ימי הקרב הללו באופן מבוקר? כלל לא בטוח, נוכח יכולות ההיזק של ישראל וחזבאללה כאחד, שאכן יוכלו לנהל חילופי אש מוגבלים במהותם, בוודאי אם מי מן הצדדים יספוג קורבנות בנפש. או אז, ייתכן שתגובה ותגובת־נגד יובילו לעימות נרחב ואף למלחמה, וזו עלולה לכלול בתוכה גם את החזית הסורית.
  2. האם זה נכון לישראל לנהל את העימות, מרגע שפרץ, כימי קרב או שמא יש במערכה שכזו גם הזדמנות לעיצוב נכון יותר של המרחב? הדברים תלויים בחומרת האירועים, אך מוטב לה לישראל שתיזהר מעיצוב המרחב ותזכור את מגבלות הכוח.
  3. אם תהפוך ההסלמה למלחמה איך צריכה ישראל לנהל אותה? כאן, דומה שהכלל שניסח הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט בכנס השנתי האחרון של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) מתאים. בהינתן מערכה כנגד חזבאללה בהכוונה איראנית, אמר איזנקוט, על צה"ל לפעול כך שתסתיים "צבאית בתחושת הפסד ובהפסד, גם של איראן וגם של השלוחים שלה".

לפני כשנה כתבה פרשנית "ידיעות אחרונות", שמרית מאיר, כי יש בישראל "נטייה כרונית להניח שהצד השני רוצה לחזל"ש (לחזור לשגרה, גפ"פ). השלכה קלאסית".

למעשה, אנו משליכים על האויב את האינטרסים, התפיסות והרצונות שלנו, וכלל לא בטוח שהם זהים לשלו. להפך. די להיזכר בהערכות אמ"ן ב"צוק איתן" על סיומה הקרב של המערכה, שהתנפצו לרסיסים בכל פעם שחמאס בחר לחדש את הלחימה ולהפר את הפסקת האש, בכדי להבין שסבב הלחימה הבא עשוי להיות ארוך מהצפוי.

אנו משליכים על האויב את האינטרסים, התפיסות והרצונות שלנו, שלא בהכרח זהים לשלו. להפך. די להיזכר בהערכות אמ"ן ב"צוק איתן" על סיום המערכה הקרב, שהתנפצו בכל פעם שחמאס בחר להפר את הפסקת האש

לא ימי קרב, מלחמה

צה"ל מצדו פועל כל העת להגברת המוכנות למקרה של עימות, ובהתאם לכך קיים לאחרונה שני תרגילים שדימו הסלמה בצפון. השבוע ערך חיל האוויר את "ורד הגליל", תרגיל שדימה מערכה בצפון שראשיתה במטוס של החיל שנפגע מטיל ששוגר מלבנון, המשכה בימי קרב והסלימה לכדי מערכה בלבנון.

בתרגיל תקף החיל יותר מ־3,000 מטרות ביום, עדות ליכולתו של חיל האוויר להשמיד יותר מטרות על הקרקע. יכולת זו גדלה משמעותית בכהונת מפקדיו האחרונים, ובהם האלופים אמיר אשל ועמיקם נורקין, והיא מהווה רכיב מרכזי במענה הצה"לי.

שבוע קודם לכן, בתרגיל "סערת ברקים", עוצבת הגליל, בפיקוד תא"ל שלומי בינדר, תרגלה הסלמה בגבול שראשיתה בירי צלפי חזבאללה לעבר כוח צה"ל, והמשכה בחילופי אש שסופם מלחמה.

בינדר, יוצא סיירת מטכ"ל שגם פיקד עליה ועל חטיבת גולני, פרסם בספטמבר האחרון בכתב העת "בין הקטבים" מאמר שניתח את מצביאותו של אלוף פיקוד הצפון, יצחק חופי, בתקופה שקדמה למלחמת יום הכיפורים, שלקחיו רלוונטיים גם לאתגרים מולם ניצבת עוצבת הגליל כיום.

האלוף חופי, כתב בינדר, "הצליח לנצל היטב את העלאות הכוננות ברמת הגולן לצורך האצת תהליכי בניין הכוח הפיקודיים". מנגד, ציין, חלק מן השיפורים שיזם בבניין הכוח "היו מוטים לתרחיש יום הקרב ולא לתרחיש של מלחמה כוללת". מחיר ההטיה הזו, ב־1973, היה כואב.

הלקח, כמאמר אחד מקודמיו של בינדר בפיקוד על גולני, הרמטכ"ל גבי אשכנזי (שהסתמך על קלאוזוביץ), הוא ש"צבא צריך לעולם לפעול באחד משני מצבים: מלחמה, או הכנות למלחמה". יש להתכונן למלחמה (ולא פחות מכך) כל העת, ולעשות את התאמות הנדרשות נוכח חומרת האיום כשמתלקחת לחימה. אחרת, התוצאה תהיה כואבת.

בדיון של פורום מטכ"ל השבוע הוצגה "פסיפס הצפון", האסטרטגיה שגיבש פיקוד הצפון לזירה הצפונית. בדיון אמר מפקד הפיקוד, אלוף אמיר ברעם, כי "השילוב ההדוק בין האסטרטגיה והאופרציות השונות הוא הבסיס לניצחון".

פורום מטכ"ל בדיון בפיקוד צפון, השבוע. (צילום: דובר צה"ל.)
פורום מטכ"ל בדיון בפיקוד צפון, השבוע. (צילום: דובר צה"ל.)

סביר שברעם, שעשה את מרבית שירותו בצנחנים, מודע היטב לקשר הרופף עד לא קיים שהיה בין חלק מהמהלכים הצבאיים במלחמת לבנון השנייה לבין האסטרטגיה שנועדו לשרת. "עלינו להעמיק בכל אלו על מנת להגיע חזקים ומוכנים לעימותים שעלולים להתפתח בזירה הצפונית", אמר.

השבוע ערך חיל האוויר את "ורד הגליל", תרגיל שדימה מערכה בצפון שראשיתה במטוס של החיל שנפגע מטיל ששוגר מלבנון, המשכה בימי קרב והסלימה לכדי מערכה בלבנון. בתרגיל תקף החיל יותר מ־3,000 מטרות ביום

אם כל התרגילים מלמדים על כך שימי הקרב לא יישארו כאלה ויהפכו לעימות של ממש, מוטב לבחון את הנחות הבסיס ולתרגל, לצד הפעלה נרחבת של חיל האוויר, גם גיוס והפעלה מהירה, אגרסיבית וקטלנית של מהלך תמרון יבשתי. אחרת, ישראל תדרדר במהירות לדו שיח באש עם חזבאללה ללא תכלית וללא כלים נוספים בארסנל לסיימו במהירות.

השבוע נשא מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, נאום ובו התייחס להערכת אמ"ן. לא ניתן להבטיח, אמר נצראללה כי "כמה ימי לחימה קצרים לא יתדרדרו לכדי מלחמה כוללת".

יש בכך מסר ברור לישראל – כשהאש תפרוץ יהיה קשה עד בלתי אפשרי לעצור אותה, וכדאי לקחת את זה בחשבון. ובכלל, ההבנה כי מדובר בימי קרב, היא תמיד בדיעבד. וכדאי לזכור גם את זה.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה. בין היתר עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 908 מילים

ועדת הבחירות המרכזית, המורכבת מפוליטיקאים ועסקנים פוליטיים, החליטה אתמול לפסול את מועמדותה של מספר 7 ברשימת העבודה לכנסת ● אלא שהפסילה אינה עומדת במבחני החוק ותידחה בבית המשפט העליון בשבוע הקרוב ● כולם יודעים זאת, ועדיין בכל מערכת בחירות, חוזרים על אותו הריטואל ● מה יש להפסיד? זו עוד הזדמנות להשליך עוד רפש על מערכת החוק ● פרשנות

עוד 721 מילים

למקרה שפיספסת

אדלשטיין: מי שיזייף תו ירוק יגמור בכלא

ביום ראשון ייפתחו מוסדות ועסקים למחזיקי תו ירוק ● שר הבריאות: "נחייב גם עובדים להתחסן או לעבור בדיקת קורונה מדי יומיים" ● "התו הירוק זמני, המדיניות תשתנה, המטרה היא לחזור לשגרה" ● במועצה לשלום הילד מאיימת בהליכים משפטיים נגד התו הירוק אם לא יתיר כניסה או בדיקות מהירות לילדים ● סער לבנט: "אנחנו לא יריבים, ההתגוששות משרתת את נתניהו" ● אבידר למצביעים הערבים: "אתם חייבים להצביע" (אבל לא לנתניהו)

עוד 24 עדכונים

הדבר האחרון שנתניהו שבר שם זה שתיקה

לצד מספר עיתונאים מעולים, ברור שהתקשורת המסחרית כוללת גם ריקבון ציני, סילופים מובנים ונטייה בידורית על חשבון דיון רציני.

אני לא מדבר רק על המראיינת המצחקקת שאמורה הייתה להתכונן לעומק במחיצת חבריה למערכת ולשאול שאלות קשות בנושאים קיומיים של חיים ומוות, של כלכלה ופוליטיקה ושל עצם קיומה של הדמוקרטיה הגוססת. במקום זאת התמסרה ללא תנאי לנוכל הבלתי נסבל.

אני לא מדבר רק על המראיינת המצחקקת שאמורה הייתה להתכונן לעומק ולשאול שאלות קשות בנושאי חיים ומוות של כלכלה ופוליטיקה ושל עצם קיומה של הדמוקרטיה הגוססת. במקום זאת התמסרה ללא תנאי

אני גם לא מדבר רק על החובה להציג מיד, בזמן אמת ובכותרת גדולה את הפרכת השקרים המהממים של נתניהו (אני מודה שזה לא קל: הוא יורה אותם בצרורות, בחוסר עכבות שמדהים כל אדם בעל מצפון, ובזחיחות שמרתיעה כל אישה הגונה).

אני לא מדבר רק על כך שראיון תקשורתי שכל מהותו בדמוקרטיה היא לשאול שאלות רציניות בניסיון לדרוש תשובות אמיתיות למצוקות ענק של הציבור, הופך למופע תעמולה מבעית של איש מסוכן אחד.

אני מדבר גם על מיסגורו השקרי של הראיון בידי חברת החדשות של ערוץ 12: הכותרת באתר N12 הייתה "נתניהו שובר שתיקה ארוכה"!

תגידו לי, אתם מתכוונים לסילוף הנורא הזה ברצינות? האיש לא מפסיק לדבר ולברבר ולטרטר ולשקר ולערוך מופעי תעמולה ושיווק עצמי אינסופיים בכל פלטפורמה אפשרית: נאומים והצהרות שאמורים להיות ממלכתיים, הופכים לפריק שואו של התפארות עצמית והתקרבנות שקרית. סרטוני כזב בפייסבוק, ציוצי הסתה בטוויטר, שואו מביך בטיקטוק ופוזה אינסופית באינסטגרם. אה, וגם שיחות חנופה מבישות עם המעריצים והמעריצות מערוץ 20.

במידה רבה, זוהי מהות שלטונו של נתניהו: תעמולה בלתי פוסקת, שטיפת מוח נצחית, תרבות כזב שיטתית וטרטרת בעומק המוח.

שתיקה היא הדבר האחרון שהאיש הזה שובר. את מדינת הרווחה הוא שבר. את מושג האמת הוא שבר. את הגבולות המצפוניים שמאפיינים כל אדם הגון הוא שבר מזמן. את אמון הצבור במוסדות הדמוקרטיה הוא שבר. את הלגיטימיות של ציבור שלם הוא שבר. את הסולידריות ואמון הציבור בשיקולי ההנהגה הוא שבר. את כל גבולות הבושה הוא שבר.

אני מדבר גם על מיסגורו השקרי של הראיון בידי חברת החדשות של ערוץ 12 באתר N12:  "נתניהו שובר שתיקה ארוכה". אתם מתכוונים לסילוף הנורא הזה ברצינות? האיש לא מפסיק לברבר ולערוך מופעי תעמולה ושיווק עצמי

אבל שתיקה, גבירותיי ורבותיי, הוא מעולם לא שבר. פשוט כי הוא לא מפסיק לטרטר תעמולה שוטפת מוח כל הזמן ומכל עבר.

הוזמנתי לא אחת לאולפני החדשות של ערוץ 12 בת"א וליד ירושלים. מכיר שם מספר כתבים מעולים. יודע עד כמה המלאכה קשה והלחצים רבים. באופן אישי, בטח שאין תלונות. להפך: כיף להתארח שם.

אבל יש לכם אחריות, ליידיס וג'נטלמן. ולא אחת אתם מתעלמים ממנה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 402 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הוא המציא מחדש את היקום המופלא של מארוול, אבל סיים את חייו בגיל 95 כשהוא סובל מהתעללות נפשית ופיזית ● העיתונאי אברהם ריסמאן חפר עמוק לתוך חייו המרתקים של סטן לי ושלף משם את כל השדים ● גיבורי-על אין בסיפור הזה, אלא בעיקר גניבת קרדיטים ועסקאות מפוקפקות

עוד 1,228 מילים

בקרוב שוב ניתקל בענני עלים ואבק בסמוך לביתנו ● עשור אחרי שהשימוש בהם נאסר בחוק, מפוחי העלים חוזרים - הפעם בגירסה חשמלית ושקטה, אבל עדיין מזהמת ● החלוצה בתחום היא עיריית תל אביב, שאישרה השבוע להשתמש שוב במפוחים במסגרת הסכם עם המשרד להגנת הסביבה ● "זו שערוריה שמאפשרים לכלי שמחדיר חלקיקים מזהמים למערכת הנשימה לחזור לפעול"

עוד 705 מילים ו-1 תגובות

מספר הדירות הריקות הוכפל בעשרים שנה

פרסום ראשון לידי זמן ישראל הגיע דוח של הלמ"ס, שאמור להתפרסם בקרוב, לפיו מספר הדירות הריקות בישראל עומד כיום על מעל 180 אלף -מרביתן דווקא באזורי הביקוש ● קרוב ל-70 אלף דירות - סדר גודל של עיר שלמה בישראל - ניתן להוציא באופן מיידי לשוק בעזרת התמריץ הממשלתי הנכון ● אז למה כל שרי האוצר עד היום התחמקו מזה?

עוד 603 מילים

כחודש לאחר שנכנס לתפקיד, הנשיא ביידן קיים שיחה ראשונה עם נתניהו

ישראלית, שחצתה בשוגג את הגבול לסוריה, נעצרה על ידי הרשויות במדינה; רוסיה מתווכת במגעים לשחרורה ● לפי דיווחים, בתמורה להשבת הישראלית, ישוחררו שני אזרחים סורים הכלואים בישראל ● ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה לכנסת של אבתיסאם מראענה; הליכוד לא השתתף בהצבעה על פסילתן של הרשימה המשותפת ושל רע"ם - וכך נמנע הרוב הדרוש לפסילתם

עוד 39 עדכונים

נפתלי בנט סימן את היעד על 15 מנדטים - מתחת לזה, אי אפשר להציג אלטרנטיבה שלטונית ● בינתיים, הוא על 10-11 בלבד ● גם גדעון סער ממשיך לדשדש סביב 12-13 מנדטים ● תקווה חדשה וימינה נלחמות על אותה משבצת, וכרגע זהו הקרב המעניין ביותר ● שלא במקרה, נתניהו פשוט לא מתייחס אליהם ● ומה זה אומר על הסיכוי של סער, שדני דיין משובץ אצלו במקום 11? ● פרשנות

עוד 503 מילים ו-1 תגובות

עם התפרקותה והיחלשותה של הרשימה המשותפת, הניסיון של יותר ויותר מפלגות יהודיות לפתות את המצביעים הערבים מעלה שאלות קשות ● איך זה ישפיע על אחוזי ההצבעה בחברה הערבית? ● מה באמת יקרה ביום שאחרי הבחירות? ● מי ידאג לציבור הזה? ● המצביעים המחוזרים עכשיו, עלולים רק להפסיד אחר כך ● פרשנות

עוד 1,149 מילים

התחלואה יורדת גם במדינות בלתי מחוסנות

השוואה בינלאומית התחלואה בישראל בירידה משמעותית ● אבל גם במדינות בהן האוכלוסיה כמעט ולא מתחסנת, התחלואה בירידה תלולה ● מבולבלים? גם המומחים ● "אני חושד מאוד בכל מי שאומר שיש לו הסבר פשטני לשינויים בהדבקה", אומר פרופ' חגי לוין ● אבל גם הוא, כמו המומחים האחרים, משוכנעים: בישראל, לחיסון יש תפקיד משמעותי בירידה בתחלואה

עוד 1,671 מילים

ניסיון עתיר שנים מלמד שאי אפשר לסמוך על אף מילה שיוצאת מפיו של נתניהו ● עם ההבנה הזו, אפשר להתייחס לכמה מתשובותיו אמש ליונית לוי, בכל הקשור למשפטו הפלילי ● לא יהיה חוק צרפתי? ● לא תהיה עסקת טיעון? ● לא יטען לחסינות? ● הפרקליטות מפעילה לחץ על השופטים? ● יובל יועז מתרגם את הצהרות הנאשם

עוד 818 מילים

סער: הצבעה לבנט היא הצבעה לנתניהו, הם מתאמים מסרים

דוברת הבית הלבן: נתניהו יהיה הראשון מהמזה״ת שביידן ישוחח עמו, וזה יקרה בקרוב ● שוב: האקרים טוענים שפרצו לאפליקציית אלקטור ומאיימים להדליף את פנקס הבוחרים הישראלי ● הממשלה התכנסה לפגישה בלתי מתוכננת, הצנזורה התירה לפרסום כי מדובר בעניין הומניטרי שמערב את רוסיה וסוריה ● מירי רגב הפרה שוב את הנחיות הקורונה ● סקר: 49 לגוש נתניהו, 59 עם בנט

עוד 45 עדכונים

למרות השקרים, זו הייתה הופעתו הטובה ביותר של נתניהו

נתניהו התייצב לראיון הבחירות המסורתי שלו בערוץ 12 כשהוא בשיא הכושר ● את כל הניסיון והמיומנות שרכש בעשרות שנות הופעות טלוויזיוניות הוא הביא אתמול לראיון עם יונית לוי, שהייתה מצוינת, אבל לא יכלה לעשות הרבה מול ראש ממשלה שדבק במסרים שהביא מראש, משקר ללא כל בעיה, ומצליח לחמוק מהמוקשים שהונחו לו בדרך ● לטוב ולרע, זה היה נתניהו במיטבו ● פרשנות

עוד 618 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה