יניב דן
הזמן של
יניב דן
לצפות מהשופרדוגו להתנהל בהגינות, שקול לתואר שהעניק לו הכתב: "עיתונאי". נו באמת. אפילו "עיתונאיש" מ"בלי סודות" ביזה את התואר הזה פחות
כל הזמן // יום שלישי, 11 במאי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רקטות נורו מהרצועה לירושלים ולעוטף; חיל האוויר תקף בעזה

נתניהו: ארגוני הטרור בעזה חצו קו אדום; העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה ● חמאס נטל אחריות על ירי המטח לירושלים ● בוטלו הלימודים בדרום ובחלק מהיישובים במרכז ● בניגוד לעמדת המשטרה, נתניהו הנחה לשנות את תוואי מצעד הדגלים ● דיווח: לפיד ובנט תכננו להודיע הערב לנשיא שהצליחו להקים ממשלה ● רע"ם הקפיאה את המגעים הקואליציוניים עד להשגת רגיעה

עוד 82 עדכונים

הסטטוס קוו בירושלים הוא אינטרס ישראלי עליון

מה שאמור יום ירושלים ללמד אותנו זה, שאיחוד הבירה לא יתקיים על פי מספר הדגלים שמתנופפים בגאון בסמטאות העיר העתיקה, אלא אם ערביי ירושלים ירצו את איחוד העיר.

למרבה הפרדוקס, עד כה דווקא הערבים רוצים את האיחוד הזה, בעוד היהודים עושים פעולות, שעלולות לחזור ולחלק את הבירה.

מה שאמור יום ירושלים ללמד אותנו זה, שאיחוד הבירה לא יתקיים על פי מספר הדגלים שמתנופפים בגאון בסמטאות העיר העתיקה, אלא אם ערביי ירושלים ירצו את איחוד העיר

מוזר שדווקא החוגים הדתיים לא מבינים את חשיבות הרצון של התושבים הערבים לחיות בסביבה תרבותית וחברתית המתאימה להם. אם יהודי חילוני יעבור לגור בשכונה חרדית, הוא עד מהרה ילמד שהוא לא רצוי וייאלץ לעזוב. גם החילונים חוששים מאוד לקבל שכנים חרדים.

מדוע מי שלא מוכן לקבל שכנים החורגים מטעמו התרבותי והדתי – כופה את עצמו על אחרים? מדוע לחיות דווקא בתוך שכונה ערבית? המודל הזה של שכנות כפויה נכשלה בחברון. האם רוצים להפוך את ירושלים לחברון? היהודים כנראה כן, הערבים לא.

הערבים הם שליש מהעיר. ברגע שהערבים לא ירצו את איחוד העיר – האיחוד לא יתקיים ולא משנה מה יהיה גודל הדגל וכמה דגלים יתנופפו.

מילת המפתח להבין את סודה של ירושלים הוא הסטטוס קוו. ירושלים שמרנית. היא לא אוהבת שינויים דרסטיים, ועל הר הבית יש סטטוס קוו שהוא תפנית היסטורית במעמדה של ישראל ושל היהדות. הסטטוס קוו קובע שרחבת המסגדים היא מוסלמית והכותל המערבי הוא יהודי.

ליהודים מותר לעלות על הר הבית, אבל לכבד את אופיו המוסלמי. ליהודים אין מעמד דתי, אלא רק אזרחי. הם מבקרים ותיירים. ערבים שיורדים ברחבת הכותל חייבים לכבד את אופיה היהודי, לחבוש כיפה ולהתנהג בהתאם. זה ויתור של הווקף, כי עד לסטטוס קוו הזה הכותל וסביבותיו היו שייכים לווקף.

ישראל היא האחראית על הביטחון על הר הבית, כולל המסגדים, ויש בזה תקדים היסטורי בכך שהמוסלמים מכירים בזכות היהודים להיות הכח השומר על הסדר במקום קדוש לאיסלאם. יש לשים לב כי גם אחרי שהמשטרה חדרה למסגד אל אקצא כדי לעשות סדר, הווקף לא התלונן.

הסטטוס קוו הוא אינטרס ישראלי עליון, המעוגן גם בהסכם השלום עם ירדן.
מוזר שדווקא גורמים ישראליים רוצים לקעקע את הסטטוס קוו הזה.

המפתח להבנת סוד ירושלים הוא הסטטוס קוו. ירושלים שמרנית ולא אוהבת שינויים דרסטיים. הסטטוס קוו על הר הבית הוא תפנית היסטורית במעמד ישראל והיהדות ואינטרס ישראלי עליון. מוזר שדוקא גורמים ישראלים רוצים לקעקעו

לא רק שיש לשמור על הסטטוס קוו על הר הבית, אלא שיש להרחיב אותו לירושלים בכלל. אפשר לבנות שכונות ליהודים ושכונות לערבים בלי שאף אחד יכנס לחצר של חברו.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 386 מילים

לכל מחלף יש שם

המחלף הדרומי ביותר של כביש 6 נחנך לפני כשלושה חודשים תחת השם "מחלף מיתר", על שם המועצה המקומית הסמוכה אליו ● אולם במיתר חיים כ-10,000 תושבים בעוד שבשלוש המועצות הבדואיות הסמוכות למחלף חיים כ-65 אלף בדואים ● ראשי המועצות פנו לממשלה בדרישה לשנות את שם המחלף ● אלא שוועדת השמות הממשלתית לא פעילה - וגם זה יצטרך לחכות לממשלה הבאה

עוד 656 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

יום ירושלים העיר שחוברה לה יחדיו - בדם הנופלים

מדינת ישראל מציינת היום את יום ירושלים, המועד שבו כבשו הצנחנים את העיר העתיקה במהלך מלחמת ששת הימים ● ברחבי העיר פזורות אנדרטאות צנועות שמזכירות את אלו שנפלו למען העיר

עוד 1,081 מילים

יום ירושלים אומרים שלום לשכנים בבלפור

לרגל יום ירושלים, מסכמים חברי מועצת העיר את 15 שנות משפחת נתניהו ברחוב בלפור ● איך השפיעו על שכונת רחביה, עד כמה שב"כ אחראי למצב הקיצוני שנוצר שם, והאם מעון ראש הממשלה בכלל צריך לעבור למקום אחר ● יובב צור: "קרו שם דברים שהם הרבה מעבר למענה לצרכים הביטחוניים" ●  יהודה פרודיגר: "זה לא אמור להיות הארמון הפרטי שלהם על חשבון הסביבה"

עוד 2,268 מילים

רק מהטעם הפרסונלי

לקבל כל החלטה לאומית אך ורק על בסיס שיקול ההישרדות הפרסונלי.
לכהן תוך הפרת אמונים תמידית וקבועה רק כדי לנסות לבלום משפט פרסונלי.
לעמוד בניגוד עניינים בין טובת המדינה לטובתך האישית רק כדי לנסות לבלום משפט פרסונלי. לחתור לחוק "צרפתי" (זה לא חוק צרפתי באמת כי חוקת צרפת מגבילה כהונת נשיא ל-2 קדנציות) רק מהטעם הפרסונלי.

לקבל כל החלטה לאומית על בסיס ההישרדות הפרסונלית. לכהן תוך הפרת אמונים תמידית כדי לבלום משפט פרסונלי. לעמוד בניגוד עניינים בין טובת המדינה לטובתך האישית רק מהטעם הפרסונלי

להתעמר במדינה שלמה רק מהטעם הפרסונלי.
להוביל ל-4 מערכות בחירות רק מהטעם הפרסונלי.
להסית בלי סוף נגד חצי מהציבור רק מהטעם הפרסונלי.
להימנע מהעברת תקציב מדינה ובכך לפשוע כלפי כולנו אך ורק מהטעם הפרסונלי.

להטיל אימה על מערכת אכיפת החוק אך ורק מהטעם הפרסונלי.
לתמוך בהצעת חוק למניעת כהונת ר"מ מכהן ב-2008 ולהתנגד לכך בהתקרבנות אלימה וכוזבת ב-2020 אך ורק מהטעם הפרסונלי. להסביר שראש ממשלה תחת חקירות איבד את המנדט ב-2008 ואז לשקר שמערכת אכיפת החוק רודפת אחריך אך ורק מהטעם הפרסונלי.

למנות שומרי סף אך ורק מהטעם הפרסונלי. למנות בכירי ביטחון לאומי רק אם הם מבטיחים לך נאמנות פרסונלית. להפוך חיי שומרי סף לגיהינום אלים אך ורק מהטעם הפרסונלי.

לנסות לסחוט בשיא המשבר הכלכלי הטבות מופרכות לך ולאשתך אך ורק מהטעם הפרסונלי. ליצור תרבות כזב מסוכנת שממוטטת את יסודות החברה אך ורק מהטעם הפרסונלי.

לנהל משבר קורונה בצורה מופקרת אך ורק מהטעם הפרסונלי. להימנע מסגרים דיפרנציאליים ולהחריב עשרות אלפי עסקים אך ורק מהטעם הפרסונלי.

ליצור משבר אסטרטגי מסוכן עם ירדן אך ורק מהטעם הפרסונלי.

להטיל אימה על שרידי התקשורת החופשית רק מהטעם הפרסונלי. לשתק מערכת פוליטית רק מהטעם הפרסונלי. לחתום עם בני גנץ על הסכם רוטציה כוזב שמנוגד לרצונם הדמוקרטי של רוב הבוחרים והבוחרות רק מהטעם הפרסונלי.
להפר אותו ולהימנע כאמור מתקציב מדינה רק מהטעם הפרסונלי.

למנות שומרי סף אך ורק מהטעם הפרסונלי. למנות בכירי ביטחון לאומי רק אם הם מבטיחים לך נאמנות פרסונלית. להפוך חיי שומרי סף לגיהינום אלים אך ורק מהטעם הפרסונלי

לשחד (כן, לשחד במלוא מובן המילה) את אורלי לוי ובכך להשתין בקשת על הכרעתם הדמוקרטית של מיליוני ישראלים. להצהיר מראש על חיפוש עריקים (כלומר: גנבי קולות) כדי לסכל את רצון הרוב הדמוקרטי של מיליוני ישראלים.

להכשיר את אנשי תורת הגזע והמתעמרים בלהט"ב אך ורק מהטעם הפרסונלי.
להסית נגד כל נציגי האזרחים הערבים אך ורק מהטעם הפרסונלי. ואז לאמץ ללבך בחום את הנציג הכי שמרני שלהם בסיבוב פרסה מענג של כל מדברריך המבישים, אך ורק מהטעם הפרסונלי. להסביר למה לא לגיטימי שיריביך הפוליטיים ישתפו עימם פעולה ואז להסביר למה לך מותר אך ורק מהטעם הפרסונלי.

לזלזל אחרי בחירות אפריל 2020 ברצון רוב הבוחרים להחלפת יושב ראש הכנסת ולדרוש מיושב ראש כנסת לא נבחר שמכהן רק מכוח רציפות טכנית (אדלשטיין למי ששכח) לא להעלות להצבעה את דבר החלפתו מכוח רצונם של רוב האזרחים, רק מהטעם הפרסונלי.

להעניק מונופול כמו-איראני על דיני האישות לעסקנים אורתודוקסיים שמבזים נשים, שונאים את הדמוקרטיה הליברלית ופוגעים אנושות בדת אך ורק מטעם פרסונלי.

להתעקש לכהן תחת כתב אישום חמור אך ורק מהטעם הפרסונלי. לצפצף כ-ל הזמן על כל היבט דמוקרטי אך ורק מטעם פרסונלי –

ואז להתבכיין כששוקלים להנשים את הדמוקרטיה באמצעות חוק הכרחי ומתבקש למניעת אפשרות הרכבת ממשלה בידי נאשם, בנימוק שזהו חוק פרסונלי. נתניהו. האיש שהדמוקרטיה צריכה להתגונן מפניו. מלך הצביעות והרעל הנרקיסיסטי.

ועכשיו שימו לב למספר דברים אפשריים החל מהשבוע. מספר מחשבות אפשריות. אולי הן אפילו יתממשו:

1

המחשבה שיכולים להיות פתאום פרקליט מדינה של ממש, מנכ"ל למשרד המשפטים, מפכ"ל שאינו נתון ללחצים פוליטיים מבישים, יועץ משפטי לממשלה שממונה רק מטעמים מקצועיים, תקציב מדינה, ושיתוף הנציגים הפרלמנטריים של האזרחים הערבים בהכרעות שונות, היא מחשבה כמעט בדיונית.

אבל ייתכן שהיא קרובה להתממש.

המחשבה שיכולים להיות פתאום פרקליט מדינה, מנכ"ל למשרד המשפטים, מפכ"ל שאינו נתון ללחצים פוליטיים, יועמ"ש שממונה מטעמים מקצועיים, תקציב מדינה, ושיתוף נציגי הערבים, היא מחשבה כמעט בדיונית

2

זה רחוק שנות אור מחתירה לסיום המשטר הצבאי הנורא בגדה ולסיום המשטר דמוי האפרטהייד בגדה, משוויון אזרחי מוחלט לפלסטינים אזרחי מדינת ישראל, מכלכלה סוציאל-דמוקרטית ואנושית וממכלול נושאים קיומיים אחרים.

3

אבל גם שיח פחות רעיל, קטיעת מעגל הכזבים השיטתי, הפסקת שיעבוד אזרחי המדינה לצרכי שליט רקוב, סיום הטרללת שמנסים להסתיר מאיתנו ברשת של שקרים, והפסקת ההתעללות האיומה בעובדות ובעובדי מעון ראש הממשלה – זו התחלה של משהו.

אחרי שנים של ביקורת על מכלול היבטים בהתנהלותו ובהתבטאויותיו של יאיר לפיד, אני מוצא את עצמי אומר בפשטות:

בהצלחה, יאיר לפיד. בהצלחה בניסיון להתחיל לחלץ אותנו מתהום הריקבון

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 673 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

זה עכשיו או לעולם לא

ממשלת לפיד-בנט לא תושבע השבוע, למרות כל המאמצים ● יש עדיין מחלוקות רבות ופינות שצריך לסגור, ועדיין לא ברור אם לממשלה הזו יש בכלל רוב ● בליכוד מוכנים להישבע שברגע האמת, רע"ם תצביע נגד ממשלת בנט ● בעבודה עדיין לא הגיעו להסכמה על התיקים ● אבל היתרון של הגוש הוא האמון בין הצדדים והמנהיגות של לפיד, שמנהל את המו"מ בחוכמה ונדיבות מתוך מרתף ביתו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 674 מילים ו-1 תגובות

התנגדות העיקשת שלא לתת לשקד לחזור למשרד המשפטים איננה נובעת מהאידאולוגיה שמרנית שלה - אלא מעוצמת הנזק הכלכלי והבריאותי שפעילותה גרמה לכלל הציבור ● כך, למשל, פעלה לדחיית יישום רפורמת סימון מוצרי המזון - רפורמה שלפי הערכת משרד הבריאות, הייתה צפויה למנוע את מותם של כ-2,200 אזרחים ולחסוך למערכת הבריאות כ-600 מיליון שקל בשנה ● פרשנות

עוד 620 מילים ו-1 תגובות

 הריבון האמיתי במזרח ירושלים הוא משטרת ישראל

יחסן של הרשויות לתושבי מזרח ירושלים משקף את ההדחקה וחוסר הרצון לקבל החלטות אסטרטגיות בשאלות הנוגעות לגבולותיה וגבולות אחריותה של המדינה על אוכלוסיות שונות ● בהיעדר קבלת החלטות בדרג המדיני, נותר הדרג הביצועי בשטח ללא כל הכוונה ● פרשנות

עוד 558 מילים

פצצת האסבסט ממשיכה לתקתק

תחקיר זמן ישראל האסבסט, שעלול לגרום לסרטן נדיר ולמוות גם שנים ארוכות אחרי החשיפה אליו, מוסיף לבצבץ ברחבי נהריה ● הליך הסרתו פשוט, אבל הרשויות מתקשות להתמודד עם המחדל ומגלגלות את האחריות מאחת לשנייה ● לצדי כביש 89 שיירי האסבסט ממשיכים לעוף ברוח ● ויש גם תזוזה חיובית: אחרי שההורים איימו בשביתה, פונה החומר המסוכן מהשביל שמוביל מאות תלמידים לבית הספר

עוד 2,852 מילים

מסתמן שסער יתמנה לשר המשפטים; שקד תסתפק בתיק אחר, ייתכן הפנים או הבט"פ

דיווחים: התקדמות ניכרת חלה במגעים בין בנט למנסור עבאס ● ליברמן: ייתכן שעוד השבוע נוכל להקים ממשלה ● שלמה קרעי: נתניהו מעולם לא התכוון להקים ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם ● נתניהו שיתף דיווח, שבו נטען שבנט ולפיד ימנו את שי ניצן ליועץ המשפטי לממשלה; לפיד: "ביבי כרגיל משקר במצח נחושה" ● הממשלה אישרה את הרפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון

עוד 52 עדכונים

שד הר הבית יצא מהבקבוק. לא בטוח שישראל תצליח להחזיר אותו במהירות

נקודת ההתחלה של גל המהומות הנוכחי בירושלים הייתה ההחלטה לסגור את המדרגות ברחבת שער שכם במהלך חג הרמאדן ● זו נפלה כפרי בשל לידי חמאס, בימי מתיחות פנים-פלסטינית, סביב דחיית הבחירות לרשות הפלסטינית ● מאותו רגע, הלבה המזרח ירושלמית החלה מבעבעת - וההתפרצות בלתי נמנעת ● כעת החשש הגדול הוא זליגה של המהומות לגדה ולעזה ● פרשנות

עוד 670 מילים

מהומה אלימה בשער שכם, הסהר האדום: "המשטרה מונעת פינוי פצועים"

החלה תפילת לילת אל קאדר ● המשטרה עיכבה מתפללים בדרך וחסמה בפניהם את כביש 1, אבל רבבות הגיעו לאל אקצה ● הפגנה בשייח ג'ראח ● שוטרים במזרח י-ם הותקפו באבנים, שוטר נפצע ● מנדלבליט מנסה לדחות את הדיון על שייח ג'ראח בבג"צ ● הממשלה תשקול להגביל את אירועי יום ירושלים ● חמאס מאיים על ישראל, פיצוצים בגבול הרצועה ● צה"ל פורש סוללות כיפת ברזל ומבטל אימונים ● ברחביה מתקיימת ההפגנה ה"רגילה" נגד נתניהו

עוד 27 עדכונים

ראיון עם מייקל קרניק שכתב וביים את הסרט "משאלה אסורה", אשר במרכזו מפגש טעון בין רב אתיופי-ישראלי לבין יהודי אמריקאי לשיחה על גזענות, אמונה ומשמעות החיים

עוד 696 מילים

טיול לשבת היסטוריה, מיסטיקה ומסתורין מתכנסים יחד בקבר דוד

חוקר מפינלנד ואיש אצולה בריטי הם מי שאחראים לגילוי קבר המלך דוד ● אך לצד תרומתם לארכיאולוגיה המקומית הם גם שדדו אוצרות עתיקים מהאזור ● בעיר דוד אפשר לפגוש כמה ממצאי החפירות שערכו, וכן ניתן לבקר בביתם של ראשוני היהודים שיצאו מחומות העיר העתיקה

עוד 944 מילים

על רקע הרוחות החדשות שמנשבות בוושינגטון, הסעודים מנסים להתקרב לאיראן ואנקרה מגששת את דרכה לריאד ● עם ההבנה שלא ייערכו בחירות, חמאס עשוי לנסות להבעיר את הגדה כדי לערער את שלטונו של אבו מאזן ● סעודיה מנסה לקדם את תעשיית האופנה המקומית ● ו-27 שנים מלאו השבוע להסכם קהיר, עליו חתמו רבין וערפאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,089 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה