שלום קופילוביץ
הזמן של
שלום קופילוביץ

שלום קופילוביץ הוא צעיר בוגר המגזר החרדי, מתעניין בפוליטיקה ותקשורת ומשרבט מלים להנאתו מעת לעת. מאמין בכל ליבו ונפשו בליברליזם, אקטיביזם והכלת האחר.

הם מפחדים

המגזר החרדי עבר טלטלה חזקה בתקופה האחרונה. התאבדות חיים ולדר אחרי פרסום פרשת הפגיעות מסעירה את המגזר. יש דעות לכאן ולשם, תהיות אם להאמין לנפגעות או לא, קמפיינים אמיצים ובלגן עד לב השמים.

ובתווך, בתוך כל הסערה, נאלם קולם של המנהיגים החרדיים. כן, אלו שנוסעים מעיירת פיתוח אחת לשנייה כדי לקושש שלושה קולות למפלגתם, אלו שיודעים היטב לנסח קולות קוראים ומנשרים בכל סכסוך על סגן רל"ש בעיריית ירוחם, ולהוציא את הכביסה המלוכלכת איש על מחנה רעהו בכל הכוח (כן כן, תבדקו בארכיונים את הבחירות המוניציפליות ב-2018 או את הפילוג החרדי ב-1988 ותופתעו).

בסערת חיים ולדר נאלם קולם של המנהיגים החרדיים. כן, אלו שנוסעים מעיירת פיתוח אחת לשנייה כדי לקושש קולות למפלגתם, אלה שמיטיבים לנסח מנשרים בכל סכסוך על סגן רל"ש בעיריית ירוחם

ודווקא כעת – שתיקה רועמת. גם כשכבר יצא מסר מטעמו של הרב גרשון אדלשטיין בעניין – הוא כלל מסרים בגנות לשון הרע ורכילות, על חובת השתיקה המוחלטת ופניה רק לגורמים האמונים על כך ומומחים לעניין.

לא, הכוונה היא לא למשטרה, כי במגזר נמנעים מפניה למשטרה בנושא. למי כן? לגורמים האמונים על כך ומומחים בעניין. מי זה? רמז: אף אחד. כמובן שהמסר היה מלווה ברמיזות לכיוונו של אהרן רבינוביץ', כאילו מדובר ברוצח ושופך דמים, והדגיש שוב ושוב את חשיבות השתיקה והצנעת העניין.

מה עומד מאחורי השתיקה הזו? למה אין כמעט אף מנהיג חרדי שמצא לנכון לחבק את הנפגעות, ולדבר על חומרת העניין מהבחינה הזו? נכון, היו רבנים אמיצים כמו הרב שמואל אליהו ורבנים נוספים שנכנסו לעובי הקורה, והוציאו הודעות תמיכה וחיזוק לנפגעות. נכון, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו מצא לנכון לשלוח מסר תמיכה בהן (לכאורה לאור הביקורת הציבורית עליו). הבעיה היא שאף לא אחד מהם הוא רב שמייצג את המיינסטרים החרדי. כן, גם הרב הראשי לא מהווה ממנהיגי המגזר. בשום סיטואציה.

דווקא כעת – שתיקה רועמת. גם כשכבר יצא מסר מטעם הרב גרשון אדלשטיין בעניין – הוא כלל מסרים בגנות לשון הרע ורכילות, על חובת השתיקה המוחלטת ופניה רק לגורמים האמונים על כך. רמז: אף אחד

השתיקה מונעת מסיבה אחת: הרצון להמשך המצב הקיים. לא, איני מאשים חלילה את כל רבני המגזר החרדי ברצון להמשיך את תרבות האונס. כן נראה מההתנהלות המזעזעת שלהם בפרשיה שנוח להם יותר לשמר את המצב הקיים. לא לתת לגופים מסויימים, חיצוניים או פנימיים, עיתונאיים או טיפוליים – לזעזע את עולמם. 

סערות בתוך המגזר והתפתחויות שאינן תלויות ברבנים – מזה בדיוק הם מבקשים להימנע. מאיבוד המושכות. ומהחשש ההיסטרי שלא הם יכתיבו את סדר היום אלא המציאות. הפחד מהעובדה שהתנהלותם ודעתם של אנשים עשויה להיות מוכתבת על ידי גורמים חיצוניים או על ידי מעשים – מזעזעים ככל שיהיו – של אדם כזה או אחר – לא נותן להם מנוח.

היטיב להגדיר זאת העיתונאי ישראל פריי, שערך הקבלה בין סערת ולדר לאסון מירון. גם אז ההנהגה החרדית הסתגרה והגנה על עצמה – עד שלבסוף הפסידה. דומה שגם כאן, ההנהגה הפסידה – לפחות באופן חלקי.

חלק ניכר מהציבור מבין שאי אפשר לעצום עיניים ולתת למציאות המחרידה הזו להמשיך להתקיים באין מפריע, שאסור לשתוק. חלק ניכר מהציבור מבין שצריכה להישמע זעקה, מהשטח, שתצעק את קולם של הנפגעים ותמנע את המקרים הבאים.

ומנגד, לא ניתן להתעלם מהנזק העצום שגורמים הרבנים בניסיונות ההשתקה שלהם. כן, ילד שמתחנך שלדבר על פגיעות זה "לשון הרע ושפיכות דמים" – ישתוק כשייפגע. נפגע ששומע מסרי אימה בגנות הדיבור על הפגיעה, תוך שאותם רבנים מתיימרים לקבוע לו את אופי הפנייה המדוייק (לגופים שאינם קיימים, כזכור) – עשוי להישאר להתמודד אתה לבדו. עצוב.

רבים בציבור מבינים שצריך לזעוק את קול הנפגעים. מנגד, לא ניתן להתעלם מהנזק העצום שגורמים הרבנים בניסיונות ההשתקה שלהם. ילד שמתחנך שלדבר על פגיעות זה "לשון הרע ושפיכות דמים" – ישתוק כשייפגע

יש כל מיני פתרונות שצצים, אך בסיבה שאיפשרה את חופשיותו של ולדר, טמונה הבעיה. וזו בעיה מקיפה. לכן הקמת גוף רבני שיטפל בבעיות לא מספקת, משום שגם אז הגוף ישרת את המטרה: שליטה מלאה על השתלשלות האירועים בלי קשר בהכרח למציאות ולצורך בשטח.

דרוש מענה נרחב יותר, גוף עצמאי, לא עסקני ולא ממוסד – שיקבל בשעת הצורך את מלוא הגיבוי הרבני, לפי המציאות בשטח. ככל שיהיו פוגעים וככל שיידרש בכדי לעצור אותם מלהמשיך הלאה בפשע.

אחרת, המציאות הקיימת כיום במוסדות החינוך, תמשיך להתקיים. מקרי פגיעות יסתיימו, במקרה הטוב, בהשעיה של הפוגע תוך חוסר מענה לנפגעים, וגרוע מכל – טיוח מוחלט והשתקה שמאפשרים לפוגע, לעיתים, להמשיך במעשיו במקום אחר, ומסכנים את נפשם של הנפגעים ולעתים אף את חייהם.

שלום קופילוביץ הוא צעיר בוגר המגזר החרדי, מתעניין בפוליטיקה ותקשורת ומשרבט מלים להנאתו מעת לעת. מאמין בכל ליבו ונפשו בליברליזם, אקטיביזם והכלת האחר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 681 מילים ו-1 תגובות

אחיי החרדים - עצרו את תרבות השתיקה וההגנה על פושעים

שישי בבוקר מצא אותי לא מוכן, אחרי לילה עם ידידים בירושלים, לחטוף בדרך למיטה את ההתראה מאפליקציית "הארץ". האמת, הבנתי שזה יגיע. כבר לפני תקופה שמעתי מאחד הנוגעים בדבר על התחקיר שבדרך, ועדיין, כלום לא הכין אותי לקריאת התחקיר המחריד על חיים ולדר, שהרעיד אותי.

כי כן, חיים ולדר, איש בזוי ושפל על פי העדויות, היה נוכח בחיי נעורי. גדלתי על ספריו, והטור ב"יתד נאמן" היווה חלק בלתי נפרד מביקור שישי בצהריים אצל סבתא. גם אם נכתבו שם דברים מטופשים שדעתי רחוקה מהם, לפחות נכתבו בטעם.

כבר שמעתי מאחד הנוגעים בדבר על התחקיר שבדרך, ועדיין, כלום לא הכין אותי לקריאת התחקיר שהרעיד אותי. חיים ולדר, איש בזוי ושפל עפ"י העדויות, היה נוכח בנעורי. גדלתי על ספריו ועל הטור ב"יתד נאמן"

נכון, עוד בישיבה התרוצצו שמועות מפעם לפעם על "סיפורים" (שם קוד למעשים מגונים) שיש על האיש, אולם להיתקל בעדויות על אופיו, אמירותיו הדוחות והמזעזעות, ולהיתקל במציאות כמו שהיא משתקפת בהן – היה דבר שונה. לגמרי.

אולם לא לשם כך נטלתי את העט. לא פשעיו לכאורה של ולדר הנבל הניעו אותי אל המקלדת בעיצומו של סופ"ש רגוע ושליו. מה שקומם אותי יותר מכל היתה המהירות שבה נחלצו החרדים להגן עליו. אותי זה החריד, אפילו קצת הפחיד.

המגזר החרדי הוא מגזר שמפותחת בו תרבות השתיקה. אין מספיק מקום ברשת כדי לפרט אפילו את מה שאני עצמי נחשפתי אליו. "סיפורים" מזעזעים שהממסד החרדי בחר בעיניים פקוחות לסיים את הסיפור ב"שטיבל". במקום להוקיע כבר בשישי בבוקר את האיש לנוכח ריבוי העדויות נגדו, ולהודות על כך שלמרבה המזל נשבר קשר השתיקה סביבו – הממסד החרדי בחר לגונן עליו.

נכון, אחיי החרדים, לא נעים לשמוע שמי שנחשב בזרמים מסויימים לסמל של חינוך, של הכלה והקשבה – היה סוטה ואנס לכאורה, על פי העדויות. מפלצת במסיכה. אני מבין את הקושי להתמודד עם הדבר, אבל דרושה הבנה: אם תמשיכו להתגונן ולטמון את הראש בחול, לדבר על "רמת האמינות של התחקיר הבא" – ראש הישיבה של התחקיר הבא ימשיך לפגוע בילדיכם ללא חשש. הרי הבייס שלו יוקיע את השליח, העיתונאי.

דרושים סוויצ' בראש והכרה בסיסית במציאות העגומה: אנסים וסוטים אינם אנשים עם קרניים. הם לא צריכים להיות מוכרים בציבור כפושעים. עצוב לומר, אבל אי אפשר לסמוך על אף אחד. כן, גם לא על המורה של בנכם, על היועץ החינוכי של תלמידיכם, ואפילו לא על ראש הישיבה שלכם. המציאות העצובה תוכיח.

הנזק כבר נעשה. כי לא יעזור כלום, בבירור קטן תגלו שחיים ולדר היה מוכר בשכבות רבות כ"בעייתי", ואולי גם לממסד הרבני אליו היה מקורב, כולל רב בכיר אליו ולדר היה מקורב במיוחד – היו ידועים הדברים.

כמה עצוב, אבל את תרבות "זו עלילה גסה" אתם יצרתם, מחוסר יכולת להתמודד עם העובדה, שהידיד הטוב מבית הכנסת או החברותא מהכולל אחה"צ התגלה כאנס, לכאורה.

כמה עצוב, אבל את תרבות "זו עלילה גסה" אתם יצרתם, מחוסר יכולת להתמודד עם העובדה, שהידיד הטוב מבית הכנסת או החברותא מהכולל אחה"צ התגלה כאנס, לכאורה

והתרבות הזו מאיימת יותר מכל עליכם. מרפדת את האנסים שקיימים, למרבה הצער, גם אצלכם במגזר. היא מאפשרת את פתח המילוט וההתגוננות לעבריין הבא. וכשזה יפגע חלילה אצלכם בבית, במשפחה – זה עלול להיות מאוחר מדי.
שמרו על עצמכם, על ילדיכם ועל ידידיכם. עצרו את תרבות השתיקה, ויותר מכל – ההגנה על הפושעים.

שלום קופילוביץ הוא צעיר בוגר המגזר החרדי, מתעניין בפוליטיקה ותקשורת ומשרבט מלים להנאתו מעת לעת. מאמין בכל ליבו ונפשו בליברליזם, אקטיביזם והכלת האחר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
6
שלום , נראה לך הגיוני שפתאום כל כך הרבה חרדים מתגלים כ"אנסים " ועוד על ידי תחקירנים מעיתון שמאלני שדי סביר שמקורב גם לארגוני שמאל אנטישמיים בחו"ל ? אל תהיה תמים , שלום . אחרי שנחשפנו לפ... המשך קריאה

שלום , נראה לך הגיוני שפתאום כל כך הרבה חרדים מתגלים כ"אנסים " ועוד על ידי תחקירנים מעיתון שמאלני שדי סביר שמקורב גם לארגוני שמאל אנטישמיים בחו"ל ? אל תהיה תמים , שלום . אחרי שנחשפנו לפעולות חתרניות של השמאל הממומן לא אתפלא שחושף הסיפור על ולדר הוא רק בובה בידיים שלהם . מן חרדי מחמד שאימצו לעיתון "הארץ " שיהיה , כיבכול , כתב לענייני חרדים כשהמטרה האמיתית היא חצבוע את הציבור הדתי והחרדי בצורה רעה וברור למה . והברווז היה די קרוב למטווח ( מי שגרם לפיטורי אביו של הכתב ) . אהרון הוא רק בובה בידיים שלהם . אז מוצאים כמה נשים ממורמרות , מדובבים אותן , אין ראיות וגם אין צורך בהן כי המטרה הושגה . אחד מעמודי התווך שך החברה הדתית -חרדית כבר הופל . את מי מעניין אם זה נכון או לא נכון ? כמו שלא ניתן להפליל באמת את ולדר כך לא ניתן להפליל את התחקחרנים והבנות ה"מתלוננות " . גם לרב אבינר ניסו לעשות את זה ( לא הלך ) . לפעמים הם נופלים על סוטה אמיתי … אבל זה לא משנה כי את המטרה הם משיגים בכל מקרה . ותן לי לנחש מי על הכוונת שלהם … בטח הרב זמיר כהן . אז תתכונן כי סביר שכבר שנים הם מכינים "בנות " כדי ליצור "תחקירים " כאלה כי הם ממזמן הבינו שהרב זמיר כהן מאיים על השקפת השמאל כי הוא מחזיר בתשובה ומקרב יהודים לשורשם . בקיצור – לא מאמינה לשום תחקיר מהם !!! וזה שאתה כמו פתי רוקד לפי החליל שלהם זה עצוב .

למעט תיאור פורנוגרפי במיוחד, לא נראה שיש לכתבה בסיס למעט תלונות שנסגרו מחוסר ראיות. תוסיפו לזה את ניגוד האינטרסים של אהרן רבינוביץ שפרסם את הכתבה (אביו, בני רבינוביץ פוטר ע"י וולדר מהעי... המשך קריאה

למעט תיאור פורנוגרפי במיוחד, לא נראה שיש לכתבה בסיס למעט תלונות שנסגרו מחוסר ראיות. תוסיפו לזה את ניגוד האינטרסים של אהרן רבינוביץ שפרסם את הכתבה (אביו, בני רבינוביץ פוטר ע"י וולדר מהעיתון על תלונות דומות), תוסיפו את השקרים הברורים בכתבה כמו מגוריו של ולדר, ולעומת זה יש את חזקת החפות של וולדר ואת בדיקת הפוליגרף שעבר, בה טען שלא קיבל נשים או ילדות לטיפול מעולם, דבר שקל לאמת, והתוצאה נראית כמו נסיון ברור לפגוע בבן אדם. עצוב שמילה של בחורה שנבדקה ולא נמצא בסיס לדבריה יכולה להפיל מפעל חיים של עשרות שנים.

עוד 499 מילים ו-6 תגובות
כל הזמן // יום שני, 23 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רגב: "כשרוצים להפיל את הממשלה אין כאבי בטן עם מקרי אונס, נשים מוכות וחיילים"

נתניהו: "כל שעה של בנט על הכיסא עולה לאזרחים - עשיתי חישוב גס - כעשרה מיליון שקל" ● פריג' על הפסיקה, שלפיה, קריאת שמע בהר הבית לא יכולה להיחשב לעבירה פלילית: החלטה הגובלת בטיפשות; המשטרה ערערה על פסק הדין ● עשרה ימים אחרי פרישת שמרית מאיר הודיע גם ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, טל גן צבי, על עזיבתו ● רינאוי זועבי לא הגיעה לישיבת הסיעה של מרצ

עוד 52 עדכונים

הילד עם האצבע בעין של נתניהו

אני רוצה לכתוב על יאיר לפיד ואעשה את זה לפני שעוד ח"כ יחליט לפרוש. לפיד הוא פוליטיקאי מושמץ מכל צד, ואדריכל במלוא מובן המילה של המבנה השביר של קואליציה מחרחרת אך מתפקדת, לפחות בעת כתיבת שורות אלה, וכל משב חרון אפו של נתניהו עלול לפרק. נתניהו קבלן הריסות מיומן, הוא פשוט עובד בזה. אין לו עניין במדינה שהוא אינו עומד בראשה.

לפיד הוא אדריכל המבנה השביר של קואליציה מחרחרת אך מתפקדת, וכל משב חרון אפו של נתניהו עלול לפרק. נתניהו קבלן הריסות מיומן שעובד בזה. אין לו עניין במדינה שהוא אינו עומד בראשה

יש שפוליטיקאים מושמצים קונים עולמם בעיני מי שלא חלק עמם השקפה פוליטית ולא חלם להצביע להם. ולא שאכפת לי שהשמאל הוא פלח הולך וקטן בעוגה הפוליטית, אני אשאר שמאלנית גם אם אצטרך לעמוד על קובייה. אכפתי לי המקום הנורא אליו הידרדרה החברה הישראלית שנאכלת מבפנים לאט אבל בטוח. אני ישראלית חילונית, מאמינה רק באדם ומתאכזבת ממנו.

אני מבינה שיאיר לפיד הוא לא כוס התה של שמאלנים, משהו בו לא עבר טוב בגרון. אולי זו כפית הכסף או הצפוניות, הבלורית, הזחיחות, השירות בדובר צה"ל, אשתו המקסימה, שיר אהובת הספן, הספרים שכתב, ואולי עומד בעוכריו החטא הנורא מכל, אין לו תעודת בגרות. מי ישמע אילו עוקרי הרים קמו לנו עם תעודה. ובל נספור את נטולי לימודי ליבה שמושכים חופשי בחוטים שמורידים עליהם גשם נדבות.

לאלה גם אלה לפיד תמיד עמד בגרון. לא לבלוע ולא להקיא, חרף העובדה שהצליח בעקביות להפציץ במנדטים כשאחרים הרימו פתקי הצבעה מהרצפה וספרו קול קול כדי לא לטבוע למוות מתחת לאחוז החסימה.

אצלנו בסמטת האשליות פינת "תשכחו מזה" – מעדיפים פוליטיקאים גזורים מעור המצביע ובטמפרטורה מאוד מסוימת שאפילו השמאל בעצמו לא סגור עליה, זה סוד. ובקיצור, לא לפיד. הו, לא. עשר פעמיים נתניהו ולא לפיד אחד.

אלא שלפנינו פוליטיקאי עיקש, הוא הילד עם האצבע בעין של נתניהו ונראה שהוא נהנה מכל רגע שם מאחורי הקלעים. סטיבן שפילברג של הפוליטיקה הישראלית עושה לכולם בית ספר בשקט.

לא מהסס לוותר על כיסא נחשק ולתת לבנט להנהיג בעוד שנתניהו מסתכל בעיניים כלות ונשאר עם הכובע ביד. השפן ברח ממנו עם גנץ, שעוד מחכה לתורו להיות ראש ממשלה. שפן שפן אבל חלאס.

אלא שלפנינו פוליטיקאי עיקש. הילד עם האצבע בעין של נתניהו ונראה שנהנה מכל רגע שם מאחורי הקלעים. סטיבן שפילברג של הפוליטיקה הישראלית עושה לכולם בית ספר

כך קרה, רבותי השמאלנים, שיאיר לפיד הוא הפרסונה המשמעותית ביותר בפוליטיקה הישראלית, יותר מראש הממשלה נפתלי בנט, שפועל בדרך כלל כאילו שלחו אש בזנבו מרוב פחד מנתניהו, עניין ימני בתכלית.

אם כי צלח יפה את מבחן יום הזיכרון כשעמד מול בני משפחות שקראו לו בוגד, ועבר באומץ וענווה גם את הביקור בשבעה של הלוחם נועם רז ז"ל שבנו האשים אותו במות אביו במילים קשות שלא היה מעלה בדעתו להטיח בנתניהו, מחולל "צוק איתן" ו"שומר חומות".

לפיד, לעומת בנט, הוא תקוותנו בעת הזאת למרות שהוא משכשך במרכז-ימינה. במדינה הולכת ומקצינה הוא חכם ושפוי מיריביו, שאמנותם חימום הגזרה החברתית, והוא גם לומד מהר ותוך כדי תנועה.

הוא לא נופל לכל בור, לא נבהל ממהמורות ולא מסתחרר מהצלחות, הוא בא לעבוד והוא עושה את זה ביסודיות מעוררת השתאות, רוקם תכניות ומבצע. הוא יסודי, סוגר קצוות במיומנות ובעיקר לא פראייר.

כך קרה, רבותי השמאלנים, שיאיר לפיד הוא הפרסונה המשמעותית ביותר בפוליטיקה הישראלית, יותר מרה"מ בנט, שפועל בדרך כלל כאילו שלחו אש בזנבו מרוב פחד מנתניהו

יש לו מענה לשון חד והוא לא ניגף בפני עמית סגל, שמנהל את קמפיין נתניהו והימין באולפני החדשות. הרי אפשר לנחש את מצב האומה לפי הבעותיו של סגל. אם הוא זורח הקואליציה במתח והבחירות בפתח, ואם נפלו פניו הקלפי מתרחקת ושרה מתחרפנת.

את הראיונות מול כלבי השמירה של נתניהו עובר לפיד כמו גדול. הוא בא משם ומכיר כל אבן שדנה ויס דרכה עליה. קשה להפיל אותו. האיש נולד עטוף בעיתון ומה שהוא שכח – קרה כשעמית סגל עשה בסיר והיה סתם חוטר לבית חגי סגל מהמחתרת היהודית.

אל תזלזלו בלפיד, עם או בלי בגרות הוא הקים מפלגה משני מקלות, גומייה רופפת ועצבי ברזל, וכרגע הוא המכשול הכי גדול בפני עידן נוסף של משיח ימין נאשם בפלילים ועל כן הוא בצד שלנו. אין הרבה לאן לברוח, משמאלנו רק ים. חרדים, משיחיסטים וביביסטים.

אל תזלזלו בלפיד, עם או בלי בגרות הוא הקים מפלגה משני מקלות, גומייה רופפת ועצבי ברזל, וכרגע הוא המכשול הכי גדול בפני עידן נוסף של הנאשם בפלילים ועל כן הוא בצד שלנו. אין הרבה לאן לברוח, משמאלנו רק ים

אפשר לאהוב את לפיד ואפשר שלא, הוא לא שמאלן וזה לא מה שחלמנו אבל צריך להיות מציאותיים. השמאל זרוק על הכביש, נתניהו עוד כאן ופגיעתו רעה. לפיד הוכיח שקורץ מחומר חזק ועוד במציאות פוליטית מטורללת לחלוטין. הוא בא לעשות למדינה, לא לעצמו, הוא לא חמדן כמו נתניהו, משיח שקר נצחי שעודו שמור בכספת הימין גם אם ירשום את המדינה על שמו.

לפיד הוא כל מה שיש לנו כרגע, לכל הימנים שעוברים גמילה קשה מנתניהו ולשמאלנים שנאלצים לקנות בכל סבב בחירות מדוכן אחר כי הקודם פשט רגל או סגור לרגל שיפוצים. לנו אין מלך אבל יש לנו דרישות של דוגמנית על סט.

ועם זאת רובנו, ימנים ושמאלנים, חולקים אהבה למדינה הרמוסה הזאת שהלכה לאיבוד בתוך לופ של בחירות, לטובת מלך לא מוכתר שאין לו אלוהים מלבד עצמו, ורוצים לשמור עליה מפני דורשי רעתה ומשיחי השקר שלה, אבל בעיקר מעצמה. דרוש מבוגר אחראי לעם ילדותי.

לסיכום, חברי אובדי הדרך וחסרי הבית הפוליטי, כשמאלנית הארד קור אומר שלפיד, שמעולם לא בחרתי בו,  נוהג לכל אורך הדרך כמו הפוליטיקאי שרצינו, מינוס השמאל אבל אף אחד לא מושלם: לא התקפל ולא שיקר וחשף עמוד שדרה מפלדה גם כשהעזר כנגדו גנץ פעל נגדו וברח עם המנדטים לזרועות העקרב שעקץ את החמור הלבן שנשא אותו על גבו לבלפור.

לפיד הוא כל מה שיש לנו כרגע, ימנים שעוברים גמילה קשה מנתניהו, ושמאלנים שנאלצים לקנות בכל סבב בחירות מדוכן אחר כי הקודם פשט רגל או סגור לרגל שיפוצים. לנו אין מלך אבל יש דרישות של דוגמנית על סט

המפלגה החזקה שהקים לפיד, בלי בגרות כזכור, שרדה את מכת גנץ ולבסוף הביסה את נתניהו. לפיד לא התפתה לשקרי הנאשם ולא סטה מדרכו.

אחר כך חבר לנפתלי בנט, אחד שספר פתקי הצבעה אחרי תבוסה מהדהדת.
בבחירות האחרונות בשרשרת כל הימין צעק לבנט "נתניהו". ברוחו, במצביעיו ובלבו היה מת לשרת שוב את עגל הזהב של הציונות הדתית המשיחית שחולבת את עטיני השלטון.

אבל המציאות טפחה על פניו של בנט, ומי שספר פתקי הצבעה היה נתניהו, שבייאושו הכשיר סוף סוף את המפלגות הערביות, איזה מזל, וסלל את הדרך לראש הממשלה הבא שאינו הוא עצמו. ואם זו לא הצלחה אני לא יודעת מה כן.

לאורך כל הדרך מחל לפיד על כבודו הרמוס, שזה בעיני סימן למנהיגות, וזכה בצדק בהערכת שמאלנים כמוני על האופן מעורר ההשתאות בו ניהל משבר אחר משבר, לנוכח עיתונות שהיה בשר מבשרה וכעת מייחלת למפלתו.

את כל זה רקח כנגד כל הסיכויים. בלי תעודת בגרות, אך עם טונות בגרות מהסוג שעם חפץ חיים מייחל לראות במנהיגים שלו.

ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד וחברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי במשרד החוץ, 22 במאי 2022 (צילום: עוז אביטל)
ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד וחברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי במשרד החוץ, 22 במאי 2022 (צילום: עוז אביטל)

לא יודעת איזה מנהיג יהיה בהמשך ומה צופן לו העתיד בסמבטיון הפוליטי שלנו שכבר הטביע רבים. רק את הישג חייו איש לא יוכל לקחת ממנו: הוא עבר בכבוד את הניתוח הראשון להסרת נתניהו מגב האומה.

ניהל משבר אחר משבר, לנוכח עיתונות שמייחלת למפלתו, ואת כל זה רקח כנגד כל הסיכויים ובלי תעודת בגרות, אך עם טונות בגרות מהסוג שעם חפץ חיים מייחל לראות במנהיגים שלו

והעבודה עוד רבה, המדינה צולעת, הקואליציה עשויה טלאים טלאים וכל יום בא כלב, כמו שאמרה אורנה בנאי, אבל לפיד חייט מיומן. הוא נופל וקם ולא יוותר. הלוואי שיצליח. שאפו.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
נהדרת שאת. אכן לפיד אינו כוס התה של השמאל אבל הוא עיקבי ישר ואינו סוטה מדעותיו, מודה אני שמאלנית שבבחירות האחרונות הצבעתי ללפיד, השמאל לא העמיד שום מנהיג שיוכל להוביל מול נתניהו, יאיר... המשך קריאה

נהדרת שאת. אכן לפיד אינו כוס התה של השמאל אבל הוא עיקבי ישר ואינו סוטה מדעותיו, מודה אני שמאלנית שבבחירות האחרונות הצבעתי ללפיד, השמאל לא העמיד שום מנהיג שיוכל להוביל מול נתניהו, יאיר לפיד הוא תיקוות החילונים והאנשים שהם אנשים באשר הם. תודה לך על הכתבה המרתקת הזו

כמו תמיד, כיף של פוסט. החיים אכזריים, וכל אחד וניסיונותיו: הבת של לפיד, שהיא מוגבלת, היא היא, בין היתר, היתרון שלו. המבט שלו על החיים קיבל זווייות לא קונבנציונליות מנסיונו בחיים האישיים... המשך קריאה

כמו תמיד, כיף של פוסט. החיים אכזריים, וכל אחד וניסיונותיו: הבת של לפיד, שהיא מוגבלת, היא היא, בין היתר, היתרון שלו. המבט שלו על החיים קיבל זווייות לא קונבנציונליות מנסיונו בחיים האישיים שלו. צריך גם לזכור את אביו שהיה מיוחד במינו והרקע שלו בשואה. אני טבעוני, אך אתן את מפתחות ביתי לערבי שאוכל חזיר, ולא לגפני/דרעי

עוד 1,159 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

התארגנות חדשה מבקשת להפוך את ישראל למעצמת סחר הוגן

על רקע העלייה במודעות לנושאים כמו טבעונות ואיכות סביבה, מפתיע לגלות שבתחום הסחר ההוגן ישראל מדשדשת שנות אור אחרי המערב ● כמעט אי אפשר להשיג בארץ חולצות סחר הוגן, ובבתי הקפה לא מגישים קפה מסחר הוגן ● חבורת צעירים מתעקשת לשנות את המצב

עוד 1,401 מילים

הממשלה מעודדת יזמים, העיריות חוסמות אותם

בישראל יש כ-180 מיליון מ"ר שתוכננו לשמש כמשרדים אבל אין להם ביקוש ועומדים ריקים ● יזמים מבקשים להפוך שטחים כאלה לדירות מגורים, אבל עיריות אינן משתפות פעולה בגלל הפרשי הארנונה ● בחוק ההסדרים יש תוכנית שמעודדת יזמים אך לוועדה שהוקמה לשם כך הוגשה רק תכנית אחת ● "ראש העיר אמר לנו, לא אכפת לנו מה החליטה הממשלה, בעיר שלנו זה לא יקרה"

עוד 1,582 מילים

מפת הנזקים של רינאוי-זועבי

קשה לדעת אם רינאוי-זועבי תוכל לאמוד את הנזק שגרמה לכולם, וגם לעצמה, כשהחליטה לצאת למסע של איומי סרק על הקואליציה, ובסוף חזרה בה באופן די מביך ● גורמים שהיו בסוד המגעים טוענים כי מי שהכריע את הכף והחזיר אותה למסלול הוא מנסור עבאס ● עם או בלי קשר, אתמול שוב הופץ בחברה הערבית וידיאו של הנאום בו מזהיר משה גפני את יו"ר רע"ם מהבטחות שלא יתממשו ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

האם לב ח"כ רינאווי זועבי עם הבעיה הפלסטינית או עם ערביי ישראל?

מה שעמד בבסיס המשבר קצר הימים של ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי הוא שאלת הגדרת ערביי ישראל ומושא התייחסותם: האם הם פלסטינים בהגדרתם, המתייחסים לשאלות הבעיה הפלסטינית, או שהם ישראלים והגדרתם היא ישראלית ומושא התייחסותם הוא צרכי הערבים בישראל.

מה שעמד בבסיס המשבר קצר הימים של ח"כ רינאווי זועבי הוא שאלת הגדרת ערביי ישראל ומושא התייחסותם: האם הם פלסטינים בהגדרתם ועוסקים בבעיה הפלסטינית, או שישראלים בהגדרתם ועוסקים בערביי ישראל

אם נשים לרגע בצד את סוגיית מינויה לקונסול ישראל בשנחאי, הרי המשבר החל כמחאה על נעשה בירושלים ומראות לווייתה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, כלומר: ההזדהות עם הבעיה הפלסטינית הכריעה את הכף. אבל המשבר הסתיים בפגישה אצל יאיר לפיד, כשהיא מוקפת בראשי ערים ערביות ובהבטחות תקציב חדשות. כלומר: בסופו של דבר, מה שקבע במקרה שלה, לא היו הבטחות בעניין "תהליך השלום" ו"הכיבוש", אלא תקציבים לסקטור הערבי בצפון הארץ.

מדוע בצפון הארץ? כאן אנו נחשפים לחלוקה פנימית בין הערבים בישראל בין הנגב למשולש ולצפון. בהכללה רבה – המאוחדת של מנסור עבאס שמה דגש בסיוע לסקטור הבדואי בנגב. זאת על חשבון צפון הארץ – המזוהה עם המשותפת, והמשולש אום אל פחם – המזוהה עם ראיד סלאח. בעוד שזו החלוקה שהייתה נהוגה עד כה, הרי שדרישות התקציב של ראשי העיריות שהתלוו אליה לפגישה עם יאיר לפיד, היו מעין תיקון והחזרת שיווי המשקל בין הדאגה לבדואים לבין הדאגה לשאר הערבים.

השאלה כרגע היא האם ח"כ רינאווי זועבי תשתף את המשותפת או את המאוחדת של מנסור עבאס בקרדיט על ההישג. מה שמביא אותנו לעוד היבט של משבר רינאווי זועבי – ההתרחקות של הערבים מן השמאל הישראלי. זאת מתוך אכזבה מיכולותיו המוגבלות לדאוג לערבים, כולל מימוש הבטחה לתפקיד בכיר בסין.

המשבר נוהל ישירות מול לפיד, ולא מול מרצ והעבודה, שאלה שתי המפלגות של תהליך שלום. אם המגמה שראינו של העדפת תקציבים על פני ססמאות לאומניות תתחזק, הרי שמפלגות השמאל בישראל יישארו בלי תומכים ערבים ב"פתרון הבעיה הפלסטינית".

רינאווי זועבי נשארת בקואליציה – פורמלית במרצ, אבל לא מהותית. היא תהיה עכשיו מתואמת עם הרשימות הערביות. מאוחדת או משותפת? את זה נראה בהמשך.

רינאווי זועבי נשארת בקואליציה – פורמלית במרצ, אבל לא מהותית. היא תהיה עכשיו מתואמת עם הרשימות הערביות. מאוחדת או משותפת? את זה נראה בהמשך

זה יותר נראה כמתכתב עם עמדות המאוחדת שאינן פלסטיניות אלא ישראליות, אבל ליבה של רינאווי עם המשותפת. כרגע היא הלכה בכיוון הישראלי הפרגמטי אבל לבה עם הבעיה הפלסטינית.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 367 מילים
עודכן לפני 6 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים

ייבוש ביצות גרם לצמצום משמעותי בבתי הגידול המימיים והפך את בריכות הדגים לתחנות עצירה חיוניות עבור ציפורים נודדות ● במקביל, גידול בייבוא הדגים הביא חקלאים לייבש בריכות כאלה ● כדי להילחם בתופעה, החברה להגנת הטבע פועלת עם חברות כמו טרררה שרואות בביצות הזדמנות כלכלית וסביבתית ● "פרויקט ראשון לקיזוז פחמן בישראל שעומד בסטנדרט הבינלאומי"

עוד 1,357 מילים

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,967 מילים ו-1 תגובות

מבלי שהצליחה להבטיח רוב תביא הממשלה להצבעה את הצעת החוק "ממדים ללימודים"

אחרי פגישה עם לפיד חזרה בה רינאוי זועבי מפרישתה מהקואליציה: "האלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר" ● סנגוריהם של נתניהו ושל אלוביץ' הביעו התנגדות לתיקון שמבקשת הפרקליטות לערוך בכתב האישום ● בית משפט קבע שאין בקריאת שמע של נערים יהודים בהר הבית הפרה של הסדר; מלשכת בנט נמסר שהמדינה תערער על ההחלטה

עוד 48 עדכונים

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-3 תגובות

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה; המגעים עימה בכיוון חיובי ● דיווח: הממשל האמריקאי מסר ללשכת בנט שבכוונת ביידן לבקר בארץ בחודש הבא, כמתוכנן ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבועות הקוף ● משרד ההגנה הרוסי: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול ● סוריה: שלושה הרוגים בתקיפה של ישראל בדמשק

עוד 17 עדכונים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה