בחירות פלסטיניות בקיץ: פיוס או אסון?

הכרזת אבו מאזן על הבחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני, ינואר 2021, צילום מסך מאל-ג'זירה
הכרזת אבו מאזן על הבחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני, ינואר 2021, צילום מסך מאל-ג'זירה

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אבו מאזן הכריז לפני כשבועיים על בחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת (הפרלמנט) ולמועצה הלאומית הפלסטינית (הגוף המחוקק של אש"ף). הבחירות יתקיימו בשטחים, בגדה וברצועת עזה ובשלבים במהלך חודשים מאי, יולי ואוגוסט. בפעם הקודמת שנערכו בחירות לפני 15 שנה (2006), הן הסתיימו באסון – השתלטות אלימה של חמאס על רצועת עזה ופילוג פנים-פלסטיני חמור הנמשך עד היום. מה נקודות המחלוקת והאם יש מקום לאופטימיות פלסטינית הפעם?

מהמילון הפוליטי הפלסטיני: אִנְקִסַאם, מֻצַאלַחַה

נזכיר שהצהרה דומה על עריכת בחירות פורסמה ע"י הרשות הפלסטינית ב-2009 ובוטלה לאחר 120 יום בלבד בשל היעדר הסכמה בין פתח וחמאס. הפילוג והנתק בין פתח בגדה המערבית לחמאס ברצועת עזה אירע בעקבות הבחירות ב-2006 שיזם אבו מאזן בשטחים. הוא הופתע מניצחון חמאס ולא יכול היה להשלים עם ההפסד ולהכיר בתוצאות.

בפעם הקודמת שנערכו בחירות לפני 15 שנה הן הסתיימו באסון – השתלטות אלימה של חמאס על רצועת עזה ופילוג פנים-פלסטיני חמור הנמשך עד היום. מה נקודות המחלוקת והאם יש מקום לאופטימיות פלסטינית הפעם?

אבו מאזן אמנם מינה את מנהיג חמאס אסמעאיל הנייה לראש ממשלה, אך רוקן את סמכויותיו והשאיר את כל מנגנוני הביצוע בידי הפתח. כעבור שנה פיטר אבו מאזן את הנייה ומינה את נאמנו סלאם פיאד. בתגובה ערך חמאס הפיכה צבאית אלימה ואכזרית בעזה ב-2007.

מאז סובלת החברה הפלסטינית מה"אנקסאם", מצב הפילוג. פתח מנהל את הרשות הפלסטינית בגדה המערבית וחמאס שולט בעזה. כל ניסיונות ה"מֻצַאלַחַה" הפיוס נכשלו עד היום. המחלוקת העמוקה היא בענייני פנים וחוץ גם יחד.

הוויכוח העקרוני בענייני הפנים נסוב סביב טבעה של המדינה הפלסטינית. חמאס, כפלג של "האחים המוסלמים", מעוניין שמדינת פלסטין שתקום תהיה מבוססת על עקרונות דת האסלאם והשריעה (ההלכה המוסלמית). הפתח מאז היווסדו דוגל בעקרונות לאומיים סוציאליסטיים ומעוניין במדינה אזרחית עם חוקה חילונית.

גם בענייני חוץ המחלוקת קשה לגישור, בעיקר בנושא היחס לישראל והגבולות. חמאס אינו מכיר בישראל ורואה במאבק המזויין והג'יהאד (מלחמת הקודש) את הדרך היחידה להשגת היעד. אבו מאזן וארגונו פתח טוענים כי הם מעוניינים להמשיך את תהליך אוסלו, בו החל קודמו יאסר ערפאת, ולקיים מדינה עצמאית בשטחי 67' שבירתה במזרח ירושלים, תוך הכרה בישראל. אבו מאזן מתנגד למאבק אלים ודוגל במערכה במישור הפוליטי.

משבר כלכלי ופוליטי

הביקורת ברחוב הפלסטיני רבה גם על הפתח וגם על חמאס. המצב הכלכלי בגדה קשה וברצועה עוד יותר, והקורונה רק החמירה את המשבר. במישור המדיני, נדחקה הסוגיה הפלסטינית לשוליים, כאשר העולם הערבי עסוק בצרותיו.

הביקורת ברחוב הפלסטיני רבה גם על הפתח וגם על חמאס. המצב הכלכלי בגדה קשה וברצועה יותר, והקורונה החמירה את המשבר. במישור המדיני, נדחקה הסוגיה הפלסטינית לשוליים, כשהעולם הערבי עסוק בצרותיו

מצב זה בלט בעיקר מאז פרוץ המהפכות הערביות ב-2011 וביתר שאת בתקופת נשיאותו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ. כזכור, אמר אבו מאזן על הנשיא טראמפ "יִחְ'רַבּ בֵּיתו", אחרי שהכיר בירושלים כבירת ישראל והפסיק את הסיוע לרשות הפלסטינית.

בתגובה הפסיק אבו מאזן את התאום הביטחוני עם ישראל, אך חידש אותו עם היבחרו של הנשיא החדש ג'ו ביידן, מתוך תקווה לשינוי. הפלסטינים קיבלו סטירת לחי נוספת בתהליך הנורמליזציה של האמירויות, בחריין, סודאן ומרוקו עם ישראל, שלא היה מותנה בחידוש המו"מ עם הפלסטינים.

חמאס וויתר לאחרונה על דרישתו לערוך את הבחירות לשלושת המוסדות (הנשיאות, הרשות המחוקקת ומל"פ) באותו הזמן, והסכים לדרישת הרשות לקיים בחירות הדרגתיות בשלושה חודשים. מטרת הפתח בהתעקשותו על תהליך מסוג זה, היא כנראה למנוע תוצאות דומות לבחירות של 2006 ולהשאיר את האופציה להפסיק את מהלכן במידה ויסתמן ניצחון חמאס.

ארגון הג'האד האסלאמי, האופוזיציה הפנימית של חמאס בעזה, עדיין לא החליט אם להשתתף בבחירות או להחרימן כבעבר. בניגוד לחמאס, שהוא גוף יחסית מאוחד, הפתח סובל כעת מפילוגים פנימיים. קיימת תחרות על ירושתו של אבו מאזן ויריבויות בין נציגים מצפון הגדה לדרומה ובין המנגנונים השונים (אזרחיים וצבאיים). היסוד המפלג את הפתח יותר מכל, הוא היריבות בין מחנהו של הנשיא עבאס ובין מתנגדיו תומכי מחמד דחלאן הגולה באמירויות.

חשש מניצחון חמאס

רבים מתומכי הרשות בשטחים מזהירים כי בחירות עלולות להשיג תוצאה הפוכה מהרצוי. לכאורה, בחירות דמוקרטיות ומוסכמות על כולם, אמורות להוביל להקמתו של שלטון אחד לגדה ולרצועה, שיסיים את הפילוג הפנים-פלסטיני ויוכל להיאבק ביעילות בזירה הבינלאומית להשגת עצמאות. אולם החשש העולה בתקשורת הפלסטינית בגדה, הוא שדווקא חמאס הוא שיזכה בבחירות.

לטענת פרשנים ערביים, ניצחון כזה יהווה תירוץ לצד הישראלי, במיוחד לימין שצפוי לנצח בבחירות בישראל, להתנער מכל ההסכמים עם הרשות ולקדם בנייה והתנחלות בשטחים. קיים גם חשש מוצדק מהאפשרות שאם ינצח פתח (האפשרות הסבירה פחות), חמאס לא יכיר בתוצאות ויטען לזיופים. אפילו אם הדרג המדיני בחמאס יסכים לשתף פעולה עם הפתח, הדבר לא יתקבל ע"י גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס שלא תסכים להניח את נשקה.

לטענת פרשנים ערביים, ניצחון לחמאס יהווה תירוץ לצד הישראלי, במיוחד לימין שצפוי לנצח בבחירות בישראל, להתנער מכל ההסכמים עם הרשות ולקדם בנייה והתנחלות בשטחים

הניסיון במזרח התיכון מלמד, ולא רק בבחירות הפלסטיניות ב-2006, כי דווקא השיטה הדמוקרטית היא שמאפשרת לתנועות אסלאמיות לתפוס את השלטון. בעקבות "האביב הערבי" עלו לשלטון שתי תנועות אסלאמיות, "הנהדה" (התחייה) בתוניסיה ב-2011 ו"החופש והצדק" של האחים המוסלמים במצרים ב-2012.

ישנן גם דוגמאות ישנות יותר, בהן ניצחון המפלגה האסלאמית בבחירות באלג'יריה ב-1991, שביטול תוצאותיהן הביא למלחמת אזרחים, וניצחון של מפלגת "הצדק והפיתוח" בראשותו של רג'פ ארדואן בבחירות בטורקיה ב-2002.

חששות ברשות הפלסטינית, גם במצרים ובישראל

במהלכו של תהליך אוסלו בשנות ה-90 עבדתי כמתורגמן בעיתון אמריקאי. בראיונות שערכנו בקרב פלסטינים ביהודה ושומרון, חזרו פלסטינים על אותם משפטים שוב ושוב: הרשות הפלסטינית אינה אלא גוף מושחת המדכא את העם הפלסטיני וגונב את כספו, ההנהגה שלה (כלומר הפתח) משתפת פעולה עם "האויב הציוני" ומסייעת לו לשלוט על הפלסטינים, מבלי להקים מדינה עצמאית. לעומת זאת, חמאס נתפסה כתנועה הדוגלת בערכים חיוביים מבחינת העם הפלסטיני, היא דוגלת בהשלטת חוקי האסלאם ואינה מוותרת על אף שעל מאדמתה של "פלסטין הכבושה".

יש להניח כי התדמית של שני הארגונים לא השתנתה רבות מאז, מלבד מספר מקרים בהם נחשפו שחיתויות גם בקרב מנהיגי חמאס, שמנהיגיהם נראו בתקשורת הערבית כשהם מבלים בבתי מלון יוקרתיים בקטאר ובטורקיה. אמנם הניסיון של 14 שנות שלטון חמאס בעזה אינו חיובי כלל והחיים ברצועה רק הידרדרו, אך חמאס מצליח בתעמולה שלו להטיל את האחריות למצב זה על גורמים חיצוניים: הפסקת הזרמת הכספים ע"י אבו מאזן, המצור הישראלי והסנקציות הבינלאומיות על חמאס.

כעת עומדים לבחור 2.8 מיליון פלסטינים בגדה וכשני מיליון ברצועה. התקווה בשטחים היא כי הפגנת הדמוקרטיה הפלסטינית תסייע לחידוש היחסים שנותקו עם ארה"ב ב-2017. השבוע נפגשים במצרים נציגי פתח וחמאס, ג'בריל רג'וב וצאלח אל-ערורי, בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים לקראת הבחירות.

אחת הסוגיות הנדונות נוגעת לשאלה מי יפקח על הבחירות, הרשות המשפטית ברמאללה או בעזה? בעיה נוספת היא התנגדותה הצפויה של ישראל לעריכת בחירות במזרח ירושלים בה חיים כ-300 אלף פלסטינים. לפי הערכות, ייתכן שהפתרון יהיה לקיים פיקוח חיצוני של מדינה באירופה. מצרים מעוניינת להיראות בעולם כנותנת החסות לבחירות, אך גם חוששת מניצחון חמאס, שעלולות להיות לו השלכות על מאבקו של המשטר במצרים נגד האחים המוסלמים.

מצרים מעוניינת להיראות בעולם כנותנת החסות לבחירות, אך גם חוששת מניצחון חמאס, שעלולות להיות לו השלכות על מאבקו של המשטר במצרים נגד האחים המוסלמים

ספק אם אחד הצדדים, פתח וחמאס, יהיה מוכן להשלים עם ניצחון הצד היריב. המשמעות של ניצחון חמאס, הסביר יותר, חמור מבחינתן של ישראל ומצרים. גם מבחינתה של הרשות הפלסטינית הדבר יהווה אסון.

על כן, יש המאשימים את אבו מאזן כי הוא לוקח הימור מיותר ומסוכן. כאמור, גם חמאס לא יוכל להשלים עם ניצחון פתח, שפרושו וויתור על שלטונו הצבאי בעזה, וויתור על המאבק המזויין בו הוא דבק מאז ייסודו ב-1987, הכרה בעיקרון שתי המדינות, והסכמה לניהול מו"מ עם "האויב הציוני".

על כן, הסכנה להידרדרות לעימות אלים נוסח הפיכת 2007, אם הבחירות אכן יתקיימו, בהחלט מציאותית. מכאן שהאופציה שהרשות הפלסטינית שוב תיסוג מהבחירות ותבטלן בתירוצים שונים תמיד מונחת על השולחן.

ד"ר ירון פרידמן הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, חוקר מרצה ומורה לערבית בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה. היה פרשן לענייני ערבים בויינט, ספריו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" (2010) ו"השיעים בארץ ישראל" (2019) יצאו לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן. מנהל את הניוזלטר "השבוע במזרח התיכון", שאליו אפשר להצטרף כאן: https://did.li/CWtlC. לפודקאסט של ירון "השבוע במזרח התיכון": https://did.li/mAz5q

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,179 מילים
כל הזמן // שבת, 27 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים

אי אפשר לכפות דמוקרטיה

מי שטועה פעם אחת, בסדר – כולנו טועים. מי שטועה פעם שנייה, חבר טוב צריך להעיר לו, אבל מי שטועה פעם אחר פעם, גם אחרי שהטעות הכרונית גורמת נזק כבד לאיש ולסביבתו, הרי זאת בעיה מסדר גודל אחר.

במה הדברים אמורים? באובססיה של מערב אירופה וחוגים רחבים בארצות הברית לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות.

אי אפשר לכפות דמוקרטיה. או שאתה דמוקרטי או שאתה לא. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה.

מערב אירופה וחוגים רחבים בארה"ב אובססיבים לכך שהמזרח הערבי חייב להיות דמוקרטיה, וכי חייבים לקיים שם בחירות. אבל אי אפשר לכפות דמוקרטיה. דמוקרטיה הוא תהליך פנימי של כל חברה וחברה

גם למערב אירופה ולארה"ב לקח דורות עד שהתפתחויות היסטוריות, שהתחילו במגנה קרטה באנגליה במסעי הצלב, עבור דרך המהפכה הצרפתית, אביב העמים באירופה במאה ה-19 והמהפכה האמריקאית – עד שהתגבשו הדמוקרטיות המערביות המוכרות לנו היום.

דמוקרטיה מתקיימת בחברות שרוצות אותה. בחברות שלא רוצות אותה – היא לא תתקיים. אי אפשר לכפות דמוקרטיה מבחוץ – חוץ מהיוצא מן הכלל של יפן אחרי הטראומה הגדולה של מלחמת העולם השנייה.

אם מערב אירופה לוחצת על אבו מאזן לערוך בחירות, היא חייבת לדעת שהיציבות היחסית שהושגה במשולש ישראל, אשף וחמאס עלולה להתערער.

ולא צריך לנחש – אחרי שקונדוליסה רייס האמריקנית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות אשר נתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרשות הפלסטינית שהעלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות שמדובר בהם עכשיו לרשות הפלסטינית לא יסתיימו אחרת.

משבר לוב הגדול גרם לאירופה נזק בלתי הפיך. כאשר פרץ הסער הערבי הדיקטטור הגדול של לוב, מועמר קדאפי, היה משרת נאמן של מדינות מערב אירופה. הוא חיסל את תוכנית הגרעין הסודית שלו, עצר את ההגירה מאפריקה ליבשת הנוצרית, לחם באל-קאעידה, היה מקור יציב של אנרגיה והשקיע סכומי עתק בכלכלה האירופית.

כאשר ביקש לדכא את המרד נגדו וכמעט הצליח, אומנם בשיטות דיכוי האופייניות לדיקטטורים מסוגו, אירופה התערבה מפאת "זכויות האדם" והתלהבות מ"האביב הערבי" שלא היה ולא נברא.

אחרי שקונדוליסה רייס האמריקאית הכריחה את הנשיא מובארכ לערוך בחירות, שנתנו לגיטימציה לאחים המוסלמים, והבחירות לרש"פ העלו את חמאס לשלטון, די ברור שהבחירות עכשיו לרש"פ לא יסתיימו אחרת

ומי החליף את קדאפי? אנרכיה, שבה האיסלאם הרדיקלי משתתף בחגיגה הגדולה. את אירופה שטף, ועדיין, זרם פליטים מאפריקה, אספקת האנרגיה השתבשה לחלוטין, ולחלל הריק חדרה תורכיה תוך עימות עם ציי המלחמה של איטליה וצרפת.

האם מישהו במערב למד לקח? לא נראה. הרשות הפלסטינית זכתה לשנות יציבות ארוכות. אבל המערב חושב שהרשות היא בלגיה – והיא לא.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 380 מילים

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

למקרה שפיספסת

הפעולות החשאיות של הנרי קיסינג'ר

ב-13 באוגוסט 1973 נפגש קיסינג'ר עם השגריר האיראני בארה"ב ארדשהיר זהאדי בבית הלבן, לקראת פגישתו הצפויה של זהאדי עם חאפז איסמעאיל המצרי בהמשך החודש. "אני עומד לפגוש את ידידך ב-25", סיפר זהאדי לקיסינג'ר על הפגישה המתוכננת עם אותו חאפז איסמעאיל. בחירת המילים של זהאדי מעידה כי ידע על קיום הערוץ החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל ועל יחסי הידידות ביניהם.

"אני עומד לפגוש את ידידך ב-25", סיפר השגריר האיראני זהאדי לקיסינג'ר על הפגישה המתוכננת עם אותו חאפז איסמעאיל. בחירת המילים של זהאדי מעידה כי ידע שקיסינג'ר ואיסמעאיל מנהלים שיחות קרובות

"כן", ענה קיסינג'ר, "והכנתי לך משהו למסור לו".

שניהם עברו ביחד על המסר הכתוב, וקיסינג'ר ביקש למחוק ממנו את המשפט האחרון שכתב: "מצרים צריכה לפתח הצעה שישראל לא תוכל לדחות".

בהמשך השיחה אמר קיסינג'ר לזהאדי: "אין ספק, הישראלים יהיו קשוחים, הם לא מוכנים לקבל שום דבר. אבל אני חושב שיש להם מרגל במצרים. האינטרס שלנו הוא להתחיל תהליך, לייצר נושא ספציפי שנוכל לתמוך בו בערבים".

זהאדי: "איסמעאיל הוא ידיד שלי".

קיסינג'ר: "אני מחבב אותו, הוא איש נחמד".

זהאדי : "הוא אדם הגיוני".

קיסינג'ר ביקש שימסור לאיסמעאיל את הערכתו האישית והמקצועית הרבה בפגישתם בג'נבה. זהאדי אמר שלדעתו הישראלים עושים טעות רצינית וכי הוא חושב שהזמן לא פועל לטובתם. קיסינג'ר הסכים.

לא מפורט מעבר לכך מה היה המסר שקיסינג'ר מסר לאיסמעאיל דרך זהאדי בסוף אוגוסט 1973 כחודשיים לפני המלחמה. האם הוא היה קשור למרגל הישראלי במצרים, כפי שקיסינג'ר אמר, או שעסק בנושא אחר.

בכל מקרה הדברים שקיסינג'ר אומר לזהאדי חריפים ואנטי-ישראלים וכפי שנראה גם מניפולטיביים ולא נכונים. קיסינג'ר סיכסך והסית את המצרים והאיראנים נגד ישראל לקראת מלחמת יום כיפור, בזמן שבערוץ החשאי קיסינג'ר קיבל מגולדה מאיר וממשה דיין את הסכמתם לנוסחת קיסינג'ר: הכרה בריבונות מצרית על כל סיני עם סידורי בטחון לישראל.

קיסינג'ר לא העביר את המסרים הקריטיים האלה מגולדה ודיין לקהיר עם השינוי העצום בעמדתם, ודחף את מצרים למלחמה, באומרו כי אין ספק שהישראלים יהיו קשוחים ולא מוכנים לקבל שום דבר.

קיסינג'ר לא העביר את המסרים הקריטיים האלה מגולדה ודיין לקהיר עם השינוי העצום בעמדתם, ודחף את מצרים למלחמה, באומרו כי אין ספק שהישראלים יהיו קשוחים ולא מוכנים לקבל שום דבר

המסר החשאי של יעקובי

שלושה חודשים לפני כן, ב-16 במאי 1973, לקראת המפגש החשאי השני של קיסינג'ר ואיסמעאיל בפריז ב-20 במאי, גד יעקובי, מקורבו של דיין, הגיע לשגרירות האמריקאית בתל אביב ונפגש עם הציר האמריקאי בשגרירות אוון זורהלן. יעקובי ביקש להעביר מסר ממשה דיין לקיסינג'ר לגבי עמדותיו בנושא הסכמי שלום עתידיים עם ירדן ומצרים. יעקובי אמר שדיין מציע שסיני תהיה ואקום צבאי מוחלט ללא צבא ישראלי או מצרי. כלומר דיין, במאי 73, היה מוכן לנסיגה מלאה מסיני, להוציא השארת אמצעי התרעה אלקטרוניים ישראלים ומצריים בהר סיני לשני הצדדים.

סיכום פגישת יעקובי זורהלן, שגרירות האמריקאית בתל-אביב, 16 במאי 1973, שנשלח על ידי השגרירות האמריקאית בתל אביב למחלקת המדינה בארה"ב
סיכום פגישת יעקובי זורהלן, שגרירות האמריקאית בתל-אביב, 16 במאי 1973, שנשלח על ידי השגרירות האמריקאית בתל אביב למחלקת המדינה בארה"ב

גולדה אמרה כן לנוסחת קיסינג'ר

גולדה מאיר, במהלך ביקורה בוושינגטון בסוף חודש פברואר 1973, קיבלה גם היא בחשאי את נוסחת קיסינג'ר של הכרה בריבונות המצרית המלאה על כל סיני. בניגוד למקובל לחשוב על עמדתה הניצית והלא מתפשרת של גולדה מאיר לפני מלחמת יום כיפור, גולדה אמרה כן לנוסחת קיסינג'ר, שמונה חודשים לפני המלחמה (דר. דן שיפטן, פרספקטיבה אסטרטגית והיסטורית, יולי 2020).

גולדה מאיר, בביקורה בוושינגטון בסוף פברואר 1973, קיבלה גם היא בחשאי את נוסחת קיסינג'ר של הכרה בריבונות המצרית המלאה על כל סיני, בניגוד למקובל לחשוב על עמדתה הניצית והלא מתפשרת לפני מלחמת יום כיפור

פעולות חשאיות

מכתב של בכירים בסוכנות הביון האמריקאית, הסי.איי.איי, מה-8 בספטמבר 1973, מגלה שדבר המפגש החשאי של זהאדי והמצרים בשוויץ בסוף אוגוסט נודע לאנשי הסוכנות ממקורות שלהם, והם כותבים:

  1. נתקלת במקרה באחת הפעולות של קיסינג'ר. זהאדי נפגש עם המצרים בשוויץ בהוראתו של קיסינג'ר.
  2. מציע שתחביא עמוק את המכתב ותשכח את כל העניין.
  3. שמח שהמקורות שלך בעניינים, אבל בכנות, רצוי שאף אחד מהסוכנות לא יחשוף בפני הבית הלבן או מחלקת המדינה שידענו משהו על המפגשים האלה.
תכתובת פנימית של הסי.איי.איי. מה-8 בספטמבר, 1973, שהותרה לפירסום ב2008
תכתובת פנימית של הסי.איי.איי. מה-8 בספטמבר, 1973, שהותרה לפירסום ב2008

האם המגעים בערוץ החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל ומלחמת יום כיפור היו "אחת מהפעולות של קיסינג'ר" שאנשי הסוכנות ממליצים לא לחשוף לבית הלבן או למחלקת המדינה שהם ידעו על קיומם?

קיסינג'ר באוגוסט ובספטמבר 1973 העביר מסרים חשאיים לאיסמעאיל. בתחילת ספטמבר קיסינג'ר תיאם מפגש חשאי שלישי עם איסמעאיל לסוף השבוע של ה-8 וה-9 בספטמבר באיזור מדריד, וקיבל את אישורו של איסמעאיל לקיום המפגש מאחורי גבם של השותפים הישראלים לערוץ.

האם המגעים בערוץ החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל ומלחמת יום כיפור היו "אחת מהפעולות של קיסינג'ר" שאנשי הסוכנות ממליצים לא לחשוף לבית הלבן או למחלקת המדינה שהם ידעו על קיומם?

לדיניץ וגזית קיסינג'ר אמר שהמפגש השלישי עם איסמעאיל, אם בכלל יתקיים, יהיה רק בנובמבר וגזית סיכם את שליחות איסמעאיל באמירה מאכזבת:

"נראה כי בכך הסתיימה פרשת שליחות איסמעאיל" (מרדכי גזית, שליחות איסמעאיל, ארכיון המדינה, חצ-5975.5).

מרדכי גזית, שליחות איסמעאיל, חצ-5975.5, מתוך ארכיון המדינה
מרדכי גזית, שליחות איסמעאיל, חצ-5975.5, מתוך ארכיון המדינה

ב-16 במאי קיסינג'ר קיבל מסר חשאי מדיין שישראל תהיה מוכנה לסגת מכל סיני שיהיה ואקום צבאי. זה היה שינוי דרמטי בעמדתו של דיין. מסר דומה קיבל קיסינג'ר מגולדה מאיר ב-1 במרץ בביקורה בוושינגטון. מדוע קיסינג'ר לא העביר את המסרים החשובים האלה לזהאדי ולאיסמעאיל באוגוסט ובספטמבר והעביר להם מסר הפוך לגמרי, לפיו אין ספק שישראל תהיה קשוחה ולא תהיה מוכנה לקבל שום דבר?

קיסינג'ר לא העביר אינפורמציה קריטית שהיתה יכולה למנוע את המלחמה, הביא את המשא ומתן בערוץ החשאי למבוי סתום, סיכסך בין הצדדים ודחף את המצרים למלחמה. קיסינג'ר כפה על ישראל לא לפתוח במכה מקדימה, עצר את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע הראשון של המלחמה, כפה על ישראל הפסקת אש ביחד עם הרוסים ומנע נצחון ישראלי טוטאלי ואולי אף גדול יותר מ1967 בסיום המלחמה.

קיסינג'ר לא העביר אינפורמציה קריטית למניעת המלחמה, תקע את המו"מ בערוץ החשאי, סיכסך בין הצדדים ודחף את המצרים למלחמה. הוא אסר על ישראל לפתוח במכה מקדימה, עצר את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע המלחמה הראשון ועוד

האלוף אביגדור בן גל (יאנוש) הציע ב-2014 שתוקם ועדת חקירה ממלכתית משפטית שתחזור לבדוק את מלחמת יום כיפור לאחר 40 שנה.

כדאי שועדת החקירה הממלכתית שהציע יאנוש להקים, אם וכשתקום, תבדוק את הפעולות החשאיות של קיסינג'ר באוגוסט ובספטמבר 1973, את המסרים שהעביר ואת המסרים שלא העביר בערוץ החשאי שהיה פעיל באופן אינטנסיבי מאוד בשנת 1973 לפני ובמהלך המלחמה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 912 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה