המדינה על פי תהום. חייבים להצביע ולהשפיע

בחירות, אילוסטרציה (צילום: istockphoto)
istockphoto
בחירות, אילוסטרציה

ההשתתפות בבחירות היא לא רק זכות, היא גם חובה אזרחית של כל אחד ואחת מאיתנו. חייבים להשפיע על איך תנוהל ותיראה המדינה שלנו. כאשר כל אחד ואחת מאיתנו אומר לעצמו: אני "רק קול אחד" ומה אני כבר משפיע? אז זה "נכון" – קול אחד בטל בשישים ביחס לכלל המצביעים, אבל כאשר כולנו הולכים להצביע וכל אחד ואחת מאיתנו מצביע על פי מצפונו והבנתו הוא, הסך-הכול המשוקלל המתקבל הוא הרבה מאוד. זו התוצאה הטובה ביותר שהעם כולו רוצה, וזו התוצאה שמביאה ייצוג לכלל האוכלוסייה – זו נשמת אפה של הדמוקרטיה. זוהי חוכמת-ההמונים עליה נאמר: "קול המון כקול שדי".

כאשר כל אחד ואחת מאיתנו אומר לעצמו: אני "רק קול אחד" ומה אני כבר משפיע? אז זה "נכון" – קול אחד בטל בשישים ביחס לכלל המצביעים, אבל כשכולנו הולכים להצביע, הסך הכל שמתקבל הוא הרבה מאוד

אלה מאיתנו שעושים שבת לעצמם ולא הולכים להצביע, מעצימים את קולם של המפלגות הקיצוניות לאומניות. אלה הגוררות אותנו למדינת הלכה ואפרטהייד דו-לאומית ולמדינה של המפלגות החרדיות, המקיימות הלכה למעשה מדינה בתוך מדינה, מנצלות את פוטנציאל מצביעיהם עד תום, ובוחריהם מצביעים כאיש אחד על פי הוראת רבניהם.

במצב כזה, תקום לה ממשלה בה לגופים המשיחיים, הדתיים והחרדים יש כוח הרבה מעבר לחלקם היחסי באוכלוסיה, וזה חמור מאוד. זה תהליך המוביל להרס הדמוקרטיה. זה התהליך שהוביל למצבנו העגום כיום. הפעם לא מדובר בציונות הדתית שהייתה פעם מתונה ומכילה. מדובר בתנועה דתית משיחית קיצונית שצירפה אליה את הכהניזם בעידודו ותמיכתו של ראש ממשלתנו.

במצבנו כיום אנחנו מקטרים כל הזמן על מה לא בסדר במדינה שלנו, ואיך הממשלה שלנו לא מתפקדת כראוי בכל תחום שהוא. אבל צריך לומר ביושר: אנחנו כולנו, כלל האזרחים בעלי זכות הבחירה (אלה שהלכו להצביע וגם אלה שלא הלכו להצביע), יחד בחרנו בה – זו הדמוקרטיה. אז מה לנו כי נלין על עצמנו? לכן, כל אחד, בכל קבוצה ובכל מגזר במדינה, בלי יוצא מן הכלל, חייב ללכת להצביע, על מנת להשפיע על הרכב הממשלה הבאה.

לאלה מאיתנו שאומרים לעצמם: הנה, בפעם שעברה כן הלכנו להצביע בהמונינו, ונתנו למפלגת כחול לבן את קולנו, ומה קרה? המדינה המשיכה להתדרדר מדחי אל דחי. אז התשובה לכך היא: כן, זה קרה – ולמדנו שכנראה טעינו בגדול בהערכתנו. וזה בסדר, אנחנו רק בני אדם, ובני אדם שעושים גם טועים וצריכים לתקן. בכל תחומי חיינו תהליך הלימוד הוא תהליך של ניסוי וטעייה, כולל במדע.

מטעויות אנו למדים הרבה יותר מאשר מהצלחות. קרל פופר, מגדולי הפילוסופים במאה העשרים, אמר: "All life is problem solving (כל החיים הם פתרון בעיות)". הטעויות הן חלק אינהרנטי מפעילותינו ואנחנו יכולים ללמוד מהן. לאורך זמן יש הפחתה של הסיכוי לטעות. מטעות לטעות אנו טועים פחות, וע"י כך נוצרת ההתקדמות.

אז נכון, טעינו, אבל חובה עלינו להמשיך ולנסות לתקן, כי גם הסביבה והתנאים משתנים, ואנו צריכים לשוב ולעדכן את הערכותינו ולנסות שוב ושוב לתקן את הדרוש תיקון. שלא נטעה, ראש ממשלתנו לוקח אותנו מבחירות לבחירות על פי צרכיו האישיים כבר בפעם הרביעית תוך שנתיים. הוא מנסה עוד פעם ועוד פעם בנחישות עד שיצליח. גם לנו אסור להתייאש, חייבים להמשיך בנחישות ולהעלות את אחוז ההצבעה למקסימום האפשרי כדי למנוע את מה שהוא קורא – "ממשלת ימין על מלא", שמשמעותה סוף הדמוקרטיה וסופה של הציונות.

לגופים המשיחיים, הדתיים והחרדים יש כוח הרבה מעבר לחלקם היחסי באוכלוסיה. לא מדובר בציונות הדתית שהייתה פעם מתונה ומכילה, אלא בתנועה דתית משיחית קיצונית שצירפה אליה את הכהניזם בעידודו ותמיכתו של ראש ממשלתנו

בבחירות האחרונות לפני שנה ירדו לטמיון עשרות מנדטים בגלל אדישות של יותר משני מיליון ישראלים בעלי זכות בחירה שהעדיפו להישאר בבית. לא מדובר בבוחרי המפלגות החרדיות והדתיות משיחיות שלא הלכו להצביע (אצלם כולם הולכים להצביע, אפילו המתים באים להצביע), מדובר בחבר'ה צעירים שמשרתים בצה"ל עובדים ומשלמים מיסים, שנשבר להם ממה שקורה כאן והתייאשו מהאפשרות שיוכלו להשפיע. אליהם צריך לפנות ולעודד אותם כן ללכת להצביע, אחרת יהיה כאן הרבה יותר רע כשהקיצוניים המשיחיים והחרדים ישתלטו על המדינה.

בבחירות הקרובות, ההכרעות העומדות על הפרק בכל התחומים (המדיני, החברתי והכלכלי) הן הרות גורל, ואנו חייבים לבחור את הממשלה הטובה ביותר על מנת לטפל בהם. אם נפקיר את זכותנו להצביע, אנו נותנים בכך מנדט לחרדים וללאומנים הקיצוניים להמשיך לדרדר את המדינה למצב חסר תקנה, למדינה דו-לאומית לא דמוקרטית, דוגמת דרום אפריקה, שתקרוס תחתיה ותביא חלילה לסופה של הציונות.

ביחסים עם הפלסטינים, אי קיומו של דו–שיח עם שכננו והתקדמות לקראת הסדר, יגרום לכך שמבצע "צוק איתן" על כל מצוקותיו, קורבנותיו והוצאותיו, הוא כנראה לא האחרון, וגם לא לפני האחרון, וגם לא לפני לפני אחרון. על כל המשתמע מכך.

בתחום המדיני הבינלאומי, המדינה שלנו עומדת בפני צונמי של חרמות ובידודים בכל התחומים. כעת מדובר גם במדינות צפון ומערב אירופה, וגם לארה"ב כבר נשבר מהמנהיגות הקיצונית לאומית שלנו, ולא בטוח שהווטו שלהם ימשיך כפי שהיה.

בתחום החברתי כלכלי, הקפיטליזם חסר הרסן, המונופולים, יחסי ההון–שלטון, והפרטת המדינה לדעת, אינם מאפשרים תחרות חופשית אמיתית ומדיניות של רווחה סבירה. על פי סקרי הביטוח הלאומי, עוד לפני הקורונה היו במדינת ישראל כ-800,000 ילדים שאין להם ארוחת צהריים כל יום. שליש מהמשפחות בישראל אינן "גומרות" את החודש, וזאת כאשר שני בני הזוג עובדים. יש כאן דור צעיר, שאינו מסוגל לבנות בישראל חיים ראויים. כיום אחרי הקורונה המצב החמיר שבעתיים, כל העסקים שקרסו, המשפחות שאיבדו את מטה לחמם, והילדים שנותרו מאחור, מחייב את כולנו בלי יוצא מן הכלל, לקחת אחריות.

בבחירות האחרונות לפני שנה ירדו לטמיון עשרות מנדטים בגלל אדישות של יותר משני מיליון ישראלים בעלי זכות בחירה, שהעדיפו להישאר בבית. לא מדובר בבוחרי המפלגות החרדיות והדתיות משיחיות

אז מה לעשות? לעשות! ללכת להצביע על מנת להחליף את הממשלה הרעה הזאת ולמנוע מהלאומנים הקיצוניים והחרדים להשתלט על המדינה. במצב זה, אף אזרח במדינה לא יכול להרשות לעצמו לשבת מנגד ולא לקחת חלק בהחלטה על הרכב הממשלה הבאה. המצב קשה, אבל בהחלט ניתן לשינוי. כאשר ממשלה מסואבת וזחוחה נמצאת בשלטון, בסופו של יום, מי שמשלם את המחיר על האסונות שהיא מביאה בהסתאבותה וזחיחותה כי רבה, הם אזרחי המדינה כולם. לכן, כולנו, כל האזרחים בעלי זכות ההצבעה, ללא יוצא מן הכלל, נלך להצביע ביום הבוחר. אנו חייבים זאת לעצמנו, לילדינו, לנכדינו, לנינינו ולדורות הבאים.

כן, אנו יכולים לשנות את המצב לטובה.

יחיאל גלבוע הוא אזרח מודאג מאוד מתהליכי ההקצנה, הפילוג, הפערים הכלכליים ההולכים ומתרחבים, ומשחיקת הדמוקרטיה בשנים האחרונות. פעיל שנים רבות בתעשיה הביטחונית והאזרחית בארץ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 946 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

עוד 807 מילים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

תגובות אחרונות

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה