Shlomit Ronen
הזמן של
Shlomit Ronen
כל הזמן // יום שישי, 26 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אחרי שאנשי נתניהו פימפמו לציבור את האפשרות להקמת ממשלה הנשענת על רע"ם, באו שותפיו החדשים של ראש הממשלה מהציונות הדתית ושמו לסיפור סוף ● התוצאה היא נזק כפול לנתניהו: גם אין לו אפשרות להקים ממשלה, וגם במו ידיו הכשיר עבור מתנגדיו את האפשרות לשתף פעולה עם המפלגות הערביות ● הבעיה היא שאף אחד בגוש השינוי לא מעז לעשות את הצעד הראשון ● פרשנות

עוד 527 מילים

נתניהו הקים צוות בליכוד שיבחן האם היו זיופים בבחירות

בראש הצוות יעמוד חבר הכנסת עמית הלוי ● גורמים ברשימה המשותפת קוראים להסיק מסקנות בעקבות אובדן של תשעה מנדטים בבחירות ● חבר הכנסת יזהר שי מציע למחנה השינוי להקים ממשלת חירום למשך שנה וחצי, שבראשה יעמוד בנט, לפיד או גנץ

חבר הכנסת יזהר שי – שמכהן בכנסת הנוכחית, אך לא יכהן בכנסת הבאה – שיגר אמש ל"ראשי סיעות השינוי", יאיר לפיד מיש עתיד, בני גנץ מכחול לבן, נפתלי בנט מימינה, מרב מיכאלי מהעבודה, אביגדור ליברמן מישראל ביתנו, גדעון סער מתקווה חדשה, ניצן הורוביץ ממרצ, איימן עודה מהרשימה המשותפת ומנסור עבאס מרע"ם "מתווה שימנע סבב בחירות נוסף", ולפיו, תוקם "ממשלת חירום לאומית" למשך שנה וחצי.

68 חברי הכנסת מתשע הסיעות האמורות יקבעו את זהותו של ראש הממשלה, שיהיה – לפי הצעת שי – אחד מהשלושה: גנץ, בנט או לפיד.

פעילים של הרשימה המשותפת דורשים הסקת מסקנות לאחר שהתברר שכוחה של הרשימה פחת מ-15 מנדטים לשישה – כך מדווח הבוקר ג'קי חורי ב"הארץ". גורמים ברשימה אומרים שאחת השגיאות הייתה שהם נגררו לשיח בנושא זכויות הלהט"ב, דבר שהוביל לעוינות בקרב חלק מהציבור ולירידה בשיעורי ההצבעה.

עוד העריכו שיהודים שבעבר הצביעו לרשימה המשותפת בחרו במערכת הבחירות הנוכחית במרצ בשל הסכנה שנשקפה לה – שלא לעבור את אחוז החסימה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את חבר הכנסת עמית הלוי לעמוד בראש צוות שיבדוק אם היו זיופים או ליקויים בבחירות לכנסת – כך דיווח הבוקר יובל קרני ב"ידיעות אחרונות". הצעד מתרחש על רקע חוסר שביעות הרצון במפלגה מהתוצאות ועל רקע הספקות שניטעו, עוד קודם ליום הבחירות, סביב עבודתה של ועדת הבחירות המרכזית.

עוד 3 עדכונים

בין ביביזם לבין כהניזם

בעוד ספירת הקולות נמשכת ויש סיכוי שמנדט סורר יעבור מהצד האחד של המפה הפוליטית אל הצד השני של המפה הפוליטית, דבר אחד לא ישתנה – גבירותי ורבותי אזרחי ישראל – קבלו את חבר הכנסת איתמר בן גביר. הוא בטח תרגל את זה בבית, הוא וודאי גלגל את הצליל הנעים על הלשון – חבר הכנסת איתמר בן גביר, אולי אפילו קנה חליפה מהודרת יותר, עוד כיפה רחבה לראשו של היהודי ירא השמים – חבר הכנסת איתמר בן גביר.

כל הדרך מנער גבעות ממוצע העושה פרובוקציות חדשות לבקרים, צעיר פורע חוק שהורשע בפלילים, דרך ההתעטפות בגלימת עורך דין מכובדת ועד להפיכתו לחבר כנסת. וזה לקח קצת זמן, כמה מערכות בחירות והנה, ברוך השם, הוא הגיע אל בית המחוקקים, כהניסט משופרא דשופרא.

כל הדרך מנער גבעות פרובוקטור, צעיר פורע חוק שהורשע בפלילים, דרך התעטפות בגלימת עו"ד מכובדת. זה לקח קצת זמן, כמה מערכות בחירות והנה, ברוך השם, הגיע אל בית המחוקקים כהניסט

זה לא שלא היו קודם לכן כהניסטים בכנסת, זה לא שלא היו הומופובים, זה לא שלא היו מרימי D9 על בג"ץ, מתמחים בטיפולי המרה, גוררי גופות של ערבים על כף של דחפור ושאר יהודים טובים ויראי שמים המשתייכים לזרם הכהניסטי (כהניסטים זו המילה העברית הכשרה למילה גרמנית ידועה יותר, ככה אנחנו אוהבים הכל בעדינות ובדרכי נעם).

היו, בטח שהיו, אבל חבר הכנסת איתמר בן גביר זה סמל. כן כן, ההוא שהגיע לסמל של רבין, שממש תכף יגיע אל שולחן הממשלה. הוא האצבע בעין לציונות. הוא האצבע בעין לערכי מגילת העצמאות.

כמה הבחירה שלו לכנסת עוררה סערה, ניתן ללמוד מדבריו של נחום ברנע, אחד מבכירי עיתונאי ישראל:

"הליכוד הפך בן ערובה של חבורה אנטי דמוקרטית, גזענית, הומופובית, תומכת טרור. גם אם נתניהו לא רוצה, לא תהיה לו ברירה אלא להכניס אותם לקודש הקודשים, לדיוני הקבינט, לסודות המדינה".

ושימו לב לשפה שברנע משתמש בה. ראשית, הוא טוען כי:

"הליכוד הפך לבן ערובה".

מה זה הפך? מי הפך אותו? הוא יום אחד קם בבוקר וככה סתם הפך? שעמם לו אז הוא הפך? השימוש בהקשר זה בפועל הפך מסיר מנתניהו את כל האחריות, הופך אותו לפסיבי, לנגרר בעל כורחו ולא היא – והרי מי דחף לאיחוד הכהניסטים? מי היה הרב? מי ברך על חתימת התנאים? מי הביא נדוניה? נתניהו הוא האחראי הבלעדי על איחוד הכהניסטים ההומופבים ועל כניסת בן גביר לכנסת הוא גם חתם איתם על הסכם עודפים.

זה לא שלא היו קודם לכן כהניסטים בכנסת, או הומופובים, או מרימי D9 על בג"ץ, או מתמחים בטיפולי המרה, או גוררי גופות של ערבים על כף של דחפור ושאר יהודים טובים ויראי שמים. אבל בן גביר הוא סמל

שנית, ברנע משתמש בביטוי:

"גם אם נתניהו לא רוצה".

בביטוי הזה מסתתרת איזושהי הנחה כי נתניהו הוא ממלכתי, אחראי, אכפת לו מהמדינה, אכפת לו מסודות המדינה, והנה באו הכהניסטים, אלה שבגללם הליכוד "הפך" לבן ערובה ואילצו את נתניהו לתת להם סודות מדינה והוא ממש לא רוצה. גם פה, ברנע עושה הנחה לנתניהו, מסיר ממנו כל אחריות, מטיל את כולה על הכהניסטים.

ודבריו אלה של ברנע מלמדים לא רק על חוסר הבנה משווע, לא רק על העיוורון בו לוקה התקשורת הישראלית, אלא גם על ליקוי המאורות הגדול בכל הקשור לנתניהו. משום מה הוא נתפס עדיין, גם לאחר כל מה שעשה, ובפרט לאחר השנה האחרונה, כממלכתי, כראוי, כאחראי, כמנהיג. ולא כאיש עלוב שיעשה הכל, אבל ממש הכל, על מנת למלט נפשו ממשפט – ואם צריך כהניסטים לשם כך בכנסת ובממשלה אז יהיו כהניסטים.

ועכשו יש לי שאלה מעט פרובוקטיבית – מה בעצם ההבדל בין נתניהו לבין בן גביר? מדוע האחד זוכה לקרדיט ועל השני נשפכים קיתונות של רותחין? ולא רק מה ההבדל ביניהם אלא מה ההבדל בין המפלגות שלהם? במה שונה הליכוד של היום מהמפלגה של סמוטריץ'?

בעניין המפלגות – שתיהן מפלגות בתחפושת, המפלגה של סמוטריץ' איננה מפלגה ציונית דתית, היא מייצגת את ההיפך מהציונות. היא מייצגת את הימין המשיחי, הרדיקלי, פורע החוק, המקדש את ארץ ישראל השלמה ואת הכיבוש, הימין שבעד מדינת אפרטהייד, הימין שבז לשלטון החוק, הימין שבעד מדינה יהודית דתית עם הדרת נשים והדרת להט"בים, הימין האוחז בתורת הגזע.

והליכוד גם הוא בתחפושת, בואו נודה על האמת – כבר אין ליכוד, יש מפלגת נתניהו, כזו התומכת בשחיתות, כזו המקדשת את הכהונה של נאשם בפלילים תמורת בצע כסף ומזה נגזרת התמיכה בכיבוש, בדת, בלאומנות, באפרטהייד, בהדרת נשים ובהדרת להט"בים, מפלגה שלא רק שלא היתה מחוקקת היום את חוקי היסוד בדבר זכויות אדם – אלא חוקקה את חוק הלאום, את חוק ההסדרה ואת חוק הנאמנות בתרבות.

כבר אין ליכוד. יש מפלגת נתניהו, המקדשת כהונת נאשם בפלילים. מפלגה, שלא רק שלא היתה מחוקקת היום את חוקי היסוד בדבר זכויות אדם – אלא חוקקה את חוק הלאום, חוק ההסדרה וחוק הנאמנות בתרבות

ומה על ההבדל בין נתניהו לבין בן גביר? לכאורה אין דבר משותף בין נתניהו לבין בן גביר. האחד גדל בבית ציוני ,ליברלי, לא דתי, משכיל, איש העולם הגדול והשני נער גבעות פורע חוק שגדל על תורת המלך ותלה תמונה של רוצח בסלון ביתו – נתניהו בחיים לא היה מסתכן בכך. אבל ביישום אין ביניהם הבדל.

לא חשוב שהאחד נטול אידיאולוגיה וכל מה שמעניין אותו הוא לחמוק ממשפט ולהתעשר על גב הציבור והשני הוא אידיאולוג ימני קיצוני – מה שחשוב הוא היישום. ונתניהו עתיד כנראה ליישם ללא כחל וסרק את תורת הגזע של בן גביר, אם זה מה שיציל אותו ממשפט.

וזה לא הדימיון היחיד, גם היחס שלהם לשלטון החוק דומה. אומנם האחד הוא "רק" נאשם בפלילים והשני פושע פלילי מורשע – אבל עם ההסתה החמורה של נתניהו נגד מערכת המשפט, עם הטענות על תפירת תיקים, עם ההשתלחות ביועמ"ש, עם הצורך באבטחת התובעת במשפטו – הייתי מגדירה את שניהם כפורעי חוק (לכאורה).

ופה אפשר לחזור אחורה בזמן, לשנת 1995, להסתה הפושעת נגד רבין. נתניהו ובן גביר חלקו את ההסתה הפושעת. שניהם לקחו בה חלק פעיל מאוד. שניהם השתתפו בה בחדווה. והאחריות הגדולה יותר היא דווקא לא של הפושע הפלילי המורשע, אלא של הנאשם בפלילים, זה שהיה שייך למפלגת הליכוד, זה שעמד במרפסת בכיכר ציון וראה את התמונה של רבין במדי אס אס נשרף בלהבות. כאשר יתר חברי הליכוד עזבו, נתניהו לא עזב, הוא נשאר וכיכב במסע ההסתה לצד בן גביר.

אך טבעי שנתניהו, אשר חלק את ההסתה הפושעת נגד רבין עם פושע פלילי מורשע, נער גבעות שפעל בשולי החוק והגיע לסמל של רבין – יפנה לו מקום לצידו ליד שולחן הממשלה. אולי גם יביא אותו בבוא העת לאזכרה לרבין כנציג הממשלה.

אך טבעי שנתניהו, שחלק את ההסתה נגד רבין עם פושע פלילי מורשע, נער גבעות שפעל בשולי החוק והגיע לסמל של רבין – יפנה לו מקום לצידו ליד שולחן הממשלה. אולי גם יביא אותו בבוא העת לאזכרה לרבין כנציג הממשלה

היו ימים בהם חברי הליכוד עזבו את מליאת הכנסת כשכהנא נאם. היום הליכוד הכניס את הכהניסטים לכנסת והוא ימנה אותם לשרים. ואפשר לומר בצער שאין ליכוד ואין ציונות דתית. יש ביביזם, יש כהניזם – ולמעשה אין הבדל ביניהם.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,061 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מהמקפצה הפרות המוניות של הוראות הקורונה בשידור חי

נבחרי ציבור מצטופפים על הבמה ללא כל מסכה (העבודה) ● ריקודים בצפיפות גבוהה (הליכוד, ש"ס, הציונות הדתית) ● אי שמירת מרחק (כמעט כולם) ● החגיגות במטות המפלגות בליל הבחירות היו מפגן מתמשך של צפצוף על הנחיות הקורונה בחללים סגורים, ללא כל ריחוק חברתי ● מנכ"לית מדעת: "מדינת ישראל עדיין במהלכו של משבר הקורונה והדוגמה האישית חשובה גם עכשיו"

עוד 636 מילים

תגובות אחרונות

האיש הירוק נחל אכזבה

אחד הכישלונות המהדהדים של המדינה הוא הטיפול בנחלים ● במקום לזרום עם הנחל, מנסים למשטר אותו. במקום לחשוב עליו במונחים של ערך טבע, מדברים עליו במושגים של תשתיות וניקוז. במקום מומחי נחלים, מפקידים את הטיפול בו בידי מהנדסים ● נחל גלילות כמשל: בצד המזרחי של הרצליה הוסט לטובת בניית שכונה חדשה ובמערב עלול להימחק בגלל הרכבת הקלה

עוד 985 מילים ו-1 תגובות

מנסור עבאס, אדם בעל עמדות חשוכות למדי, שוביניסט והומופוב, מחולל מהפכה לנגד עינינו ● איש התנועה האסלאמית הפך לממליך המלכים, מי שיקבע את גורלה הפוליטי של המדינה ● ערביי ישראל הופכים לפתע לשותפים פוליטיים לכל דבר ועניין, חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית ● מוחמד דראושה: "פיצלתם אותנו, לקחתם לנו קולות, עכשיו תשלמו. תתחילו לספור אותנו" ● פרשנות

עוד 503 מילים ו-1 תגובות

תוצאות כמעט-סופיות: הליכוד 30, יש עתיד 17

מיכאלי ולפיד נפגשו הערב ● הליכוד: "גוש שינוי הוא מונח מכובס לגוש אנטי דמוקרטי" ● ליברמן: נחוקק חוק שימנע מנאשם להקים ממשלה ● סער: "למצות אפשרות לממשלת שינוי" ● סמוטריץ׳: "לא תקום ממשלת ימין בתמיכת עבאס - נקודה" ● איציק כהן: "רע"ם צעדו באומץ לימין ודוחפים אותם החוצה" ● חבר בצוות המו״מ של רע״ם מול לפיד: ״כרגע הוא הצד המנצח"

עוד 61 עדכונים

ההזדמנות של ריבלין

בהנחה שתוצאות הבחירות הסופיות לא ישנו את התמונה הנוכחית, יש סיכוי סביר שאף מועמד לא יקבל 61 המלצות או יותר להרכיב ממשלה ● במקרה זה, לנשיא המדינה שיקול דעת על מי להטיל את הרכבת הממשלה - והחוק אינו מפרט מהם השיקולים שעליו לקחת בחשבון ● שלושה חודשים לפני שהוא מסיים את כהונתו, ראובן ריבלין יכול לעשות היסטוריה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ריבלין יפשל עוד פעם הוא אידיוט חסר חוט שידרה חלק מהעסק המלוכלך של בחירות מס 4 והפסדי מיליארדים על הידיים שלו אדם חסר משמעות לחלוטין רבע עמ בויקפדיה אחרי שימות ... אחד האנשים הכי חסרי מש... המשך קריאה

ריבלין יפשל עוד פעם הוא אידיוט חסר חוט שידרה חלק מהעסק המלוכלך של בחירות מס 4 והפסדי מיליארדים על הידיים שלו אדם חסר משמעות לחלוטין רבע עמ בויקפדיה אחרי שימות … אחד האנשים הכי חסרי משמעות שחיו בישראל מאז היווסדה

עוד 713 מילים ו-1 תגובות

איך יכול להיות שאחרי ארבע מערכות בחירות בשנתיים, ערוצי הטלוויזיה לא מלווים את השעות הארוכות של ספירת הקולות עם נתונים וניתוח דאטה בזמן אמת? ● אף אחד בקשת, רשת ותאגיד השידור לא רואה סי-אן-אן או פוקס ניוז? ● ספק אם מישהו בצמרת הערוצים חשב אפילו על האפשרות להשקיע כוח אדם, זמן וכסף במלחמה על הבנת מפת ההצבעה של ישראל ● פרשנות

עוד 708 מילים

חמש הערות על ליל הבחירות‎

דבר אחד בטוח ניתן לומר לגבי תוצאות הבחירות: רוב מכריע בציבור מאס בנתניהו ● אחרי ניסיון רביעי בשנתיים כבר אפשר לומר סופית: מדגמי ערוצי הטלוויזיה בפרט, וליל השידורים (והשימורים) בכלל, יישרו קו עם עיתונות הפרינט ● בנט היה ראש המפלגה היחיד שהנאום שלו לווה בתרגום לשפת הסימנים ● לדב חנין יש לפחות יורשת אחת ● וזליכה התנהל כמו טראמפיסט מדופלם

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 848 מילים ו-1 תגובות

"העם הזה צריך מלחמת אזרחים"

מאות אלפי מילים נשפכו על מערכת הבחירות הזו, אבל בסוף, שאולי ואירנה מסכמים את המצב יותר טוב מכל הפרשנים והאסטרטגים: הפכנו מהעם הנבחר לעם הבוחר, וכבר אין שום דבר שמחבר בינינו

עוד 657 מילים ו-1 תגובות

הליכוד הגדיל את כוחו במגזר הערבי בשיעור של עד פי 10

נתניהו מימש את הבטחתו והגיע להישגים מרשימים במגזר הערבי ● מבדיקת הנתונים שפרסמה ועדת הבחירות עד כה, עולה כי שיעור ההצבעה למפלגת השלטון גדל משנה שעברה בנצרת פי ארבעה, באום אל פחם כמעט פי חמישה, בשפרעם פי שלושה ויותר, בטייבה פי ארבעה וברהט פי עשרה ● פעיל ליכוד מרהט: "אנשים רוצים להשתלב, להידחף למוקדי כוח, להשיג גישה ישירה למפלגת השלטון, זה עובד"

עוד 495 מילים

החלה ספירת המעטפות הכפולות; תוצאות סופיות צפויות ביום שישי

אחרי ספירה של כ-89% מהקולות, למחנה נתניהו 52 מנדטים, למתנגדיו - 56, לימינה - 7 ולרע"ם - 5 ● צחי הנגבי לא שלל אפשרות של הקמת ממשלה בתמיכת רע"ם, בכירים אחרים בליכוד פסלו אופציה זו ● דיווח: סער דחה פניות מצד נתניהו להצטרף לממשלתו ● בית המשפט העליון יקיים דיון נוסף בהחלטה לערוך חיפוש בטלפונים של עוזרי נתניהו בחשד שהטרידו את עד המדינה פילבר

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה