דניאלה הירש
הזמן של
דניאלה הירש

דניאלה הירש היא יועצת בכירה ומוסמכת לכלכלת המשפחה. מומחית להגדלת הכנסה באמצעות ניהול ודיוק הקריירה
יועצת, מרצה בחברות וארגונים, מחברת רוח לחומר.
www.danielahirsh.co.il

גל ההתייקרויות - איך לנהל ולא להתגלגל

עליית מחירים לאחר משבר הקורונה הייתה צפויה עוד בימי הסגרים, וזה די הגיוני אחרי כמעט שנתיים של שיתוק המשק. רק לאחרונה אפשר לחוש בהקלות הבריאותיות, אולם מבחינה כלכלית המצב החדש מחייב אותנו להתנהל אחרת.

גם בימים כתיקונם, רוב בתי האב בישראל נמצאים במצב של מינוס כרוני בבנק – אז לא קשה לתאר לאיזה בור כלכלי הם הושלכו במשברי הקורונה. אנשים רבים הוצאו לחופשה ללא תשלום ואף פוטרו ממקום עבודתם, ואחוזי האבטלה הרקיעו שחקים. למעשה, עד היום צעירים רבים לא מצליחים לחזור בחזרה למעגל העבודה וההשלכות קשות.

גם בימים כתיקונם רוב בתי האב בישראל מצויים במינוס כרוני בבנק – אז לא קשה לתאר לאיזה בור כלכלי הם הושלכו במשבר הקורונה. רבים הוצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו ואחוזי האבטלה הרקיעו שחקים

על כל זה תוסיפו את העובדה המצערת שהמשק בתחילתו של גל עליית מחירים, והרי לכם מתכון לאסון. זה התחיל עם הצהרותיהן של רשתות השיווק והמשיך עם עליית מחירי הדלק, כך שעשור לאחר מחאת יוקר המחיה של 2011 – אנו שוב עומדים בפני שוקת שבורה.

למרות התחזית הקודרת, יש לא מעט מה לעשות בנדון. הנה כמה טיפים חשובים שיסייעו לכם להתמודד עם עליית המחירים הצפויה (וכל עליית מחירים אחרת בעתיד).

לנהל ולא להתגלגל

הכול מתחיל בניהול נכון של משק הבית. מי שמתייחס לבית שלו כמו לעסק, ינהל אותו בצורה מושכלת שתאפשר לא רק לגמור את החודש, אלא גם לחסוך כמה שקלים ליום סגריר. לצורך כך יש לבצע היערכות מיידית לנוכח עליית המחירים:

מסגרת אשראי – בדקו את המסגרת הקיימת והתאימו אותה למצב החדש. זכרו שתשלומים בכרטיס אשראי מהווים למעשה חוב קטן שנצבר לרעתכם מדי חודש, ויש לוודא שאתם מסוגלים לפרוע אותו כל פעם מחדש. אם איבדתם שליטה חזרו להתנהל במזומן. שיטת המעטפות עזרה ללא מעט משפחות שליוויתי אשר למדו להגדיר תקציב מוגדר רזה ולעמוד בו. שימוש בכרטיס אשראי רק דוחה את הכאב על הקנייה.

קבלת הלוואה – מכיוון שכל הלוואה צריך להחזיר בתוספת ריבית, בדקו מראש האם זה באמת הכלי שישרת אתכם הכי טוב במצב החדש. גם הלוואה היא תוספת לחוב הקיים, לכן מומלץ לקבל הלוואות על חשבון כלים פיננסיים שלכם כגון פנסיה, קופת גמל או קרן השתלמות. בדקו באתר המסלקה הפנסיונית > הריבית שנשלם על הלוואה מקרן ההשתלמות שלנו תהייה רזה משמעותית מריבית שנקבל מהבנק.

הכול מתחיל בניהול נכון של משק הבית. מי שמתייחס לביתו כמו לעסק, ינהל אותו בצורה מושכלת שתאפשר לא רק לגמור את החודש, אלא גם לחסוך כמה שקלים ליום סגריר. לשם כך יש לבצע היערכות מיידית

מחזור משכנתה – ל-70% מתושבי ישראל יש דירות בבעלותם (או יותר נכון בבעלות הבנק, כל עוד יש לשלם משכנתה). בררו מראש עם יועץ משכנתאות עד כמה רלוונטי מחזור המשכנתה, והאם זה ייטיב עם מצבכם הכלכלי לאור עליית המחירים. לעיתים פריסה מחודשת בהחזר נמוך יותר עושה הבדל גדול, ועוזרת לשמור על איזון.

הקפידו לחסוך – חיסכון הוא כלי רב עוצמה בראייה ארוכת טווח. אם תצליחו לחסוך מדי חודש 500 ש"ח הרי שבסוף שנה תגלו בחסכון 6000 ש"ח. חסכון הוא תמיד לזמן ארוך לעומת הלוואת אותם רצוי לקחת לזמן קצר. בכל מקרה הקפידו לבחור בתוכניות חיסכון עם תשואה נאה (לפחות 7% בשנה), כדי שאפקט הריבית דריבית יעשה את עבודתו ותוכלו לצבור סכומים גבוהים. בדקו באתר הר הכסף >

צמצמו הוצאות – לצמצום הוצאות יש השפעה גדולה על תקציב המשפחה, הרי ברור שרבות מההוצאות שלנו הם אמוציונליות ולא רציונליות ועל חלק גדול מהם ניתן לוותר בקלות יחסית.

עצרו לפני כל קניה ושאלו את עצמכם האם אתם רוצים או צריכים? האם זה יקדם או יעכב אתכם? כל הוצאה לא הכרחית, גם אם קטנה, שווה לעצור ולבדוק. לרוב אנחנו פועלים באוטומט. למשל "קנינו כי סוף שנה", "כי יש מבצע",  "בלאק פריידי" ועוד. ואגב – גם אם השמיים נפתחים, זה לא אומר שחייבים לטוס עכשיו ומיד. תכלס לא באמת סבלנו להישאר בארץ.

מיצוי זכויות – בררו האם אתם זכאים לקבלת החזרי מס מרשות המיסים ו/או מהביטוח הלאומי. רבים אינם מודעים לכך (בעיקר שכירים), אבל לחלק ניכר מתושבי ישראל מגיעים החזרים נאים של כמה אלפי שקלים בשנה. במקביל בדקו האם אתם משלמים כפלי ביטוח (בריאות, סיעוד ועוד), וכך תוכלו לחסוך עוד כמה אלפי שקלים בכל שנה. בדקו באתר הר הביטוח >

בניית תקציב – מומלץ מאוד לעבוד עם תקציב משפחתי מסודר ומובנה אשר מגדיר כמה ניתן להוציא על כל סעיף בתקציב. סדר עושה שקט ואני ממליצה על כך מאוד.

אחרי מיפוי כלכלי קובעים יעדים וסדרי עדיפויות ובונים תקציב משפחתי רזה וחכם אשר יאפשר לכם להתנהל נכון.

התנהלות כלכלית נכונה היא עניין של שגרה

עד כה תיארנו התמודדות עם מצב ספציפי של עליית מחירים, אבל למעשה ניהול נכון של התקציב המשפחתי או העסקי הוא תהליך חשוב מאוד. המטרה היא לחיות ללא חובות ואף להגיע לרווחה כלכלית; לצורך כך כדאי להיות מודעים למתרחש, ולבצע הערכת מצב ומיפוי כלכלי מדויק ולעדכן את התקציב פעם בשנה לכל השנה ולעמוד בו. זה אפשרי – האמינו לי.

המטרה היא לחיות ללא חובות ואף להגיע לרווחה כלכלית; לצורך כך כדאי להיות מודעים למתרחש, לבצע הערכת מצב ומיפוי כלכלי מדויק ולעדכן את התקציב פעם בשנה לכל השנה ולעמוד בו. זה אפשרי – האמינו לי

שלב 1 – התמודדות ראשונית

 • חפשו מקורות הכנסה נוספים. חישבו – איך אני יכול לממש את יתרונותיי ליצירת הכנסה נוספת?
 • נהלו הוצאות בתבונה – אילו הוצאות הכרחיות לי? מה חשוב לי? על מה אני יכול לוותר?
 • התייעצו עם מומחים שיכולים לחסוך לכם כסף – מומחה משכנתה, השקעות, כלכלת משפחה ועוד.
 • נצלו זמן פנוי לתכנן ולהיערך – כי הדברים לא יעשו מעצמם.
 • דברו עם בני המשפחה – תיאום ציפיות, הגדרת כללי פעולה, תבניות להתנהלות נכונה, דמי כיס וכדומה.
 • שמרו על שקיפות – מידע רלוונטי שיכול לתרום לקבלת החלטות.
 • חסד ותמיכה – תמכו בכל מי שנזקק, נפשית וכלכלית, לפי היכולת. נתינה היא ערך מוביל בחיי, וכל פעם שהענקתי טוב לאחר קיבלתי כפליים סיפוק, שמחה ועוד
 • אמצו חשיבה פרואקטיבית חיובית – נהלו נכון את המלאי בבית; לא לאגור אגירת יתר המביאה להוצאות על מלאי; לקנות רק מה שנדרש עד טווח ביטחון סביר. אנחנו חיים בתרבות השפע ולא מחסור. חשוב שהכסף שלכם יישאר אצלכם בכיס ולא ברשתות השיווק ולכן אין צורך להפוך את המזווה בבית למחסן מזון ושימורים.

שלב 2 – צמיחה והתפתחות

זה השלב הכי חשוב, כי בסופו של דבר כל משבר מגיע לסיומו:

 • בנו תוכנית אסטרטגית הכוללת תוכניות משנה – כלכלית, התפתחותית, שיווקית (לבעלי עסק).
 • העריכו את הבור הפיננסי שנוצר בזמן המשבר ושנו את העתיד (ארגון מחדש, התנהלות שונה ועוד). כל מערכת מאזנת את עצמה, ואם לא תבצעו שינוי הדברים יחזרו לקדמותם והבור יישאר חי וקיים.
 • מצאו פעולות פרואקטיביות חדשות ותכננו את ביצוען.
 • לו הייתם ממציאים את עצמכם ואת המשפחה מחדש, מה הייתם עושים אחרת ללא האילוצים הקיימים?  – התאימו לכך את התוכנית.
 • לאור המצב – לאילו מיומנויות חדשות אתם זקוקים? ניהול? שיווק?

העריכו את הבור הפיננסי שנוצר בזמן המשבר ושנו את העתיד (ארגון מחדש, התנהלות שונה ועוד). כל מערכת מאזנת את עצמה, ואם לא תבצעו שינוי הדברים יחזרו לקדמותם והבור יישאר חי וקיים

לסיכום זכרו: "החיים הם לא לחכות שהסופה תחלוף אלא ללמוד לרקוד בגשם"

זוהי הזדמנות עבורנו לחשב מסלול מחדש, להיות יצירתיים ולחשוב מחוץ לקופסה, להפוך לימון ללימונצ׳לו. ימים שמחים וטובים על כולנו.

דניאלה הירש היא יועצת בכירה ומוסמכת לכלכלת המשפחה. מומחית להגדלת הכנסה באמצעות ניהול ודיוק הקריירה יועצת, מרצה בחברות וארגונים, מחברת רוח לחומר. http://www.danielahirsh.co.il

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,097 מילים

עד כמה חשוב תואר אקדמי בשוק העבודה המודרני

בתרבות האמריקאית יש חשיבות עליונה ללימודים אקדמיים, ורואים את זה כמעט בכל סדרה וסרט. גם בישראל הייתה לכך חשיבות מרובה, בעיקר בשנות ה-90, כאשר צצו כאן מכללות כפטריות לאחר הגשם. אין ספק שתואר אקדמי היה ונשאר רכיב חשוב גם בימינו, אבל עד כמה בדיוק?

ילדי שנות ה-80 וה-90 ודאי זוכרים את הוריהם, שרובם ככולם קידשו את התואר האקדמי כאמצעי החשוב ביותר בחיים.

אבא שלי ז״ל סיפר לי בזמנו שרק מי שהיה לו תואר ראשון התקבל לעבוד בבנק. ולעבוד בבנק היה כבוד גדול, וכך הוא דחף את כל ילדיו ללמוד לתואר אקדמי ולהצליח בחיים.

אבא שלי ז״ל סיפר לי בזמנו שרק מי שהיה לו תואר ראשון התקבל לעבוד בבנק. ולעבוד בבנק היה כבוד גדול, וכך הוא דחף את כל ילדיו ללמוד לתואר אקדמי ולהצליח בחיים

כיום מוצעים לא מעט קורסים קצרים, והשוק נע יותר לכיוון של הכשרות מקצועיות ממוקדות. תואר אקדמי היה ונשאר חשוב מבחינה מקצועית בעיקר במשרות ניהול ובתפקידי דרג ביניים וגבוה.

לתואר אקדמי בימינו יש שני צדדים עיקריים. ראשית, זה מעיד על יכולת למידה, התמדה ואף סקרנות. אנשים לומדים הם אנשים מתפתחים שתמיד יותר מעניינים אותי, ואני אישית מעולם לא הפסקתי ללמוד. יש לציין שלא בהכרח מדובר אך ורק בלימודים שקשורים ישירות לעבודה שלי. למשל, כיום אני לומדת פסיכו-תורה-פיה – שיטת טיפול המשלבת פסיכולוגיה וקבלה.

מצד שני יש לציין שבעולם העבודה המעשי, פעמים רבות הניסיון הרלוונטי הספציפי בתחום הוא זה שקובע.

למגייס יש "כאב״. לדוגמה – חסר לו איש מכירות לתעשיית הביוטק. ההעדפה הראשונה תהיה למי שמכיר את השוק, את הלקוחות, את התחום ואת השפה המקצועית הזו. לכן במקרה כזה הניסיון הוא מה שחשוב ולעיתים גם הקשרים האישיים שיש למועמד עם הגורמים הרלוונטיים בענף.

בספר ״הסוד טמון באנשים״ מורטון מנדל (פילנטרופ יהודי אמריקאי עם עסקים חובקי עולם), סיפר כי את אנשיו נהג לבחור ע״פי אישיותם. הוא בחן בעיקר את היכולות והתשוקה למקצוע – כי את כל היתר ניתן ללמד.

פגשתי לא מעט אנשים שאין להם תואר, למדו קורס קצר והשתלבו בעולם העבודה ללא ניסיון או תואר.

לחלקם זה הצליח כי היתה להם סביבה תומכת וממי ללמוד. לעומתם, אחרים שהיה חסר להם בסיס רחב יותר של הבנת התחום. בעקבות כך הרגישו לא תורמים, לא מוערכים ועזבו את המקצוע.

אז האם כדאי ללמוד? בוודאי. תמיד.

תואר אקדמי (לפחות תואר ראשון) נחשב היום כדרישת מינימום בשוק העבודה, ובייחוד אם רוצים להגיע לתפקידים בכירים. כמו כן יש תחומים שמחייבים תואר אקדמי, כגון עריכת דין, רפואה, הנדסה לסוגיה, פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית, מדעי החיים ופעמים רבות מאוד מדעי המחשב.

בספר ״הסוד טמון באנשים״, מורטון מנדל (פילנטרופ יהודי אמריקאי עם עסקים חובקי עולם), סיפר שנהג לבחור את אנשיו עפ"י אישיותם, ובחן בעיקר את היכולות והתשוקה למקצוע – כי את כל היתר ניתן ללמד

מה כדאי ללמוד? מה שרוצים באמת. צריך לחפש את התשוקה. מומלץ ללמוד תחום שבאמת מעניין אתכם. שווה לדבר אם סטודנטים וגם אנשים שעובדים בחברות במקצוע שבחרתם וממש לתחקר אותם. על הלימודים שלמדו ועל העבודה שהם מבצעים בפועל. יש בפייסבוק קבוצה של ״צריכים משהו״. בקשו לדבר עם מהנדס תעשיה וניהול לפני שהחלטתם או בחרתם ללמוד הנדסת תעשיה וניהול.

חשוב לזכור שיש אנשים שהצליחו יפה מאוד גם ללא שום תואר אקדמי. על בסיס של קורסי הכשרה מקצועיים וצבירת ניסיון מעשי, הם הצליחו להתקדם לתפקידים נחשקים ולעיתים גם למשרות בכירות. לעיתים נדרש להתחיל ממשרה בעלת שכר נמוך, כדי שנוכל לצבור ניסיון מעשי.

דניאלה הירש היא יועצת בכירה ומוסמכת לכלכלת המשפחה. מומחית להגדלת הכנסה באמצעות ניהול ודיוק הקריירה יועצת, מרצה בחברות וארגונים, מחברת רוח לחומר. http://www.danielahirsh.co.il

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 511 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 1 בדצמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "צריך להדק את הסנקציות על איראן; יש להציב מולה איום צבאי אמיתי"

עלה לארבעה מספרם של חולי הקורונה בישראל שאובחנו כנשאים של זן האומיקרון ● הממשלה אישרה לקדם את הצעת החוק שתעגן את סמכות שב"כ לבצע איכונים של טלפונים סלולריים ● הסתיימה עדותו הראשית של ניר חפץ והחלה עדותו הנגדית; השופטים נעתרו לבקשה לשמוע חלק מהעדות בדלתיים סגורות ● אנגלמן: שורת מפלגות הפיצו תעמולת בחירות מחשבונות פיקטיביים

עוד 45 עדכונים

אסור להשוות לשטאזי

בין השנים 1957-1989, תחת אריק מילקה, שירות הבטחון המדיני של הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית, השטאזי, הפך לאחד מארגוני המעקב ומשטור היעילים, המקיפים ופורצי הדרך בעולם. בשיא, מעל 100,000 עובדים וכחצי מיליון משת״פים ניהלו מעקב אחר שליש מאזרחי גרמניה המזרחית, 6,000,000 אזרחיות ואזרחים.

השטאזי הפך לאחד מארגוני המעקב ומשטור היעילים, המקיפים ופורצי הדרך בעולם. בשיא, מעל 100,000 עובדים וכחצי מיליון משת״פים ניהלו מעקב אחר שליש מאזרחי גרמניה המזרחית, 6,000,000 אזרחיות ואזרחים

עם נפילת חומת ברלין התגלה היקף התיעוד של חיי אנשים חפים מפשע: 111 קילומטר של תיקיות, 15,500 שקים עם מסמכים גרוסים וקרועים, שמתוכם בינתיים מתנדבות ומתנדבים חיברו מחדש 1.67 מיליון עומדים.

בארכיון השטאזי בברלין כמחצית מחומרי מעקב מולטימדיה זמינים: 1.95 מיליון צילומים ושקופיות, 2,876 סרטונים ו-22,700 הקלטות שמע. כיום נפגעי ונפגעות המשטר המזרח גרמני רשאים להזמין את תיקיית המעקב אחריהם.ן, כולל עמודים קרועים שחוברו כמו פאזל. ואולי כך להרכיב לעצמם.ן את הזהות שהמדינה לקחה להם.ן.

עטיפת הספר שטאזילנד
עטיפת הספר שטאזילנד

משנת 1976 השטאזי אימץ נוהל חדש – זרסטסונג – מעקב לשם בניית פרופיל עומק, שהיה הבסיס לדיכוי ורדיפה פסיכולוגים. המטרה היתה לערער אמון וקשרים אישיים על מנת לרסק קרבנות מבחינה נפשית, במקום לענות או לכלוא אותם, דבר שהיה יותר קשה להצדיק מבחינה חוקית וציבורית.

בספר המופת של אנה פנדר ״שטאזילנד: סיפורים מאחורי חומת ברלין״, בעלת הבית של פנדר, יוליה, מתארת כיצד הוזמנה לחידוש תעודת זהות שהפכה לפגישה עם קצין שטאזי. הקצין ישב מולה עם ערימת מכתבי אהבה לחבר איטלקי ממנו כבר נפרדה, עבר איתה אחד אחד, וביקש לוודא שהוא תרגם נכון כל שם חיבה ובדיחה. אחר כך ביקש ממנה להפוך למשתפת פעולה.

אנשים לא מבינים למה חשובה פרטיות עד שהיא לא נלקחת מהם.

מ-1976 השטאזי אימץ נוהל חדש – זרסטסונג – מעקב לשם בניית פרופיל עומק, כבסיס לדיכוי ורדיפה פסיכולוגים. המטרה: לערער אמון וקשרים אישיים כדי לרסק קרבנות מבחינה נפשית, במקום לענות או לכלוא אותם

החלטת ״ממשלת השינוי״ להחיות את היוזמה למעקב של שירות הבטחון הכללי אחרי אזרחים חפים מפשע לעולם לא יכולה להיות מידתית או מוצדקת, גם אם מרוב וריאנטים נגמור את כל האלף-בית היווני ונעבור לפיניקי.

שר הבריאות ניצן הורוביץ ניסח זאת היטב בעצמו כשהיה באופוזיציה:

״כל הערב מדברים פה במליאה על 'איכון' פלאפונים וכו׳ – בולשיט. זה כל כך הרבה יותר מ'איכון'. כל התנועות שלך, הפגישות (וגם הסמסים ועוד הרבה דברים שהשב״כ יודע להוציא) וגם של אלפי האנשים שהיו בסביבתך – וכל פקיד יוכל לגשת למידע הזה! אני אזרח חופשי ואני לא מוכן שהממשלה תיכנס לי ככה לחיים״.

ציוץ של ניצן הורוביץ
ציוץ של ניצן הורוביץ

פרטיות אינה חשובה רק לאנשים שעושים משהו לא בסדר. כולנו רוצים ורוצות לשלוט באיך אנחנו בוחרים להציג היבטים שונים של עצמנו, למי ומתי. לא צריך להיות עבריין כדי לרצות ללכת לשירותים עם דלת סגורה.

פרטיות, השליטה על הגבול בין הפרטי לציבורי, היא צורך פסיכולוגי בסיסי. צורך בסיסי כמו בטחון. למעשה אין בטחון בלי פרטיות ובלי הכרה בפרט ובפרטי.

המידע הכי תמים, מחוץ להקשרו, בשליטה של זר, יכול לרסק אדם. זה ברור לנו כשמדובר למשל בתיעוד ללא הסכמה של אקט מיני. לא צריך אפילו להפיץ תיעוד כזה, עצם הידיעה שמידע כזה נמצא בידיים של אדם אחר משנה יחסי כח, מפשיט אדם מכבודו והופך אותו לפגיע.

כל מידע, לא רק פלילי או מיני, בידיים של זר, משנה את יחסי הכח. ועוד לא נכנסנו למצב שבו המידע שגוי.

פרטיות אינה חשובה רק לאנשים שעושים משהו לא בסדר. כולנו רוצים לשלוט באיך נבחר להציג היבטים שונים שלנו, למי ומתי. לא צריך להיות עבריין כדי לרצות ללכת לשירותים עם דלת סגורה

אבל ניצול לרעה לעולם לא יכול לקרות אצלנו!

על השאלה האם ממשלת ישראל ואזרחיה מוכנים לבצע מעקב ולבנות פרופילים על אנשים חפים מפשע יש לנו תשובה: מערכת זאב כחול, מאגר מידע צבאי שתואר כ״פייסבוק של פלסטינים״, לא רק שנמצא בשימוש, אלא שחיילים מעירים ילדים בוכים באמצע הלילה כדי להזין למערכת עוד תמונה לכאורה.

על השאלה האם ממשלת השינוי מוכנה לסדר את המציאות רטרואקטיבית כדי להפוך את מושאי המעקב שלה לטרוריסטים, יתכן שגם על זה יש לנו תשובה: בני נגץ הכריז על 6 ארגוני זכויות אדם פלסטינים כארגוני טרור, לתדהמת הקהילה הבינלאומית, אחרי שהתגלה ש-NSO ביצעה מעקב אחרי פעילים עם טלפונים ישראלים. החוק אוסר מעקב כזה אם הם אינם מוגדרים כיעדים בטחוניים.

ממשלת השינוי מבקשת שנסמוך עליה שהפעם מדובר במעקב "מידתי" אחרי אזרחים חפים מפשע. יסלחו לי הפוליטיקאים שהתהפכו 180 מעלות בשנייה שקיבלו כח, על כך שקשה לי לשים בידיהם את הפרטיות והעצמיות שלי ושל משפחתי.

יסלח לי ניצן ״בולשיט״ הורוביץ – שלא היה מספיק יסודי אפילו למחוק את הציוצים של עצמו נגד מעקב שירות הבטחון הכללי מתקופת ביבי – אבל אני לא סומכת עליו שיבצע באנשים חפים מפשע מעקב ״מידתי״.

יסלח לי ניצן הורוביץ – שלא היה מספיק יסודי אפילו למחוק את הציוצים של עצמו נגד מעקב שב"כ מתקופת ביבי – אבל אני לא סומכת עליו שיבצע באנשים חפים מפשע מעקב ״מידתי״

פעם אסור היה להשוות לנאצים. עכשיו אסור להשוות לשטאזי.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 740 מילים

למקרה שפיספסת

כשירדן שלטה בעטרות, היא בנתה מרכז תעופה בן 15 יעדים ללקוחות עלית ● בשליטת ישראל, נמל התעופה שבמזרח ירושלים, על קו גדר ההפרדה, שימש בעיקר לטיסות פנימיות - אבל גם לכמה נחיתות היסטוריות ● ואז הגיעה האינתיפאדה השנייה ● עשרים שנה עומד הטרמינל נטוש ● תוכנית להפוך את המקום לשכונה חדשה לחרדים הוקפאה בעקבות לחץ אמריקאי

עוד 1,653 מילים

סקר חדש מאשר: יהודים אמריקאים מדור ה־Z לא מגלים עניין בחיי קהילה יהודיים אבל כן מחוברים לאמונה ולרוחניות ● בזמן שהקהילות היהודיות מנסות למשוך את הצעירים אליהן, חוקרים מאמינים שהסקר לא משקף את המצב האמיתי: "הצעירים לא מחפשים בדרך כלל קהילה אחת אלא מגוון של אפשרויות שונות"

עוד 1,113 מילים

אף אחד לא נגד הסדרת השימוש בקנאביס רפואי - אז למה זה לא קורה

בדיקת זמן ישראל רוב המפלגות, כולל הליכוד, הצהירו בעבר על תמיכה בלגליזציה של הקנאביס ● אף גורם פוליטי או רפואי בכיר לא מתנגד לכך שרופאים יוכלו לאשר לקנות מהמגדלים קנאביס רפואי במרשם רגיל ובלי ועדה שמטרטרת את החולים ● אבל סבך של מלחמות פוליטיות חוסמות את כל הנתיבים האפשריים לשינוי ● והחולים ממשיכים לסבול

עוד 3,136 מילים ו-3 תגובות

תגובות אחרונות

האח הקטן - ערוץ מורשת נתניהו

ערוץ חדש בא לעולם. ערוץ 14. זה ערוץ תינוק שהתחיל כערוץ 20, ערוץ מורשת מנומנם שפוזל לגדולים. בינתיים הוא חי על התקפי זעם של אראל סג"ל וינון מגל, החווים את תבוסת נתניהו לבנט בכל שידור מחדש, ועל השמצת הנמסיס בנט. אל תזלזלו, תסכול ושנאה הם דלק חזק.

ערוץ 14 התחיל כערוץ 20, ערוץ מורשת מנומנם שפוזל לגדולים. בינתיים הוא חי על התקפי זעם של אראל סג"ל וינון מגל, החווים את תבוסת נתניהו לבנט בכל שידור מחדש, ועל השמצת הנמסיס בנט

בין לבין נשלח כוכב העבר של ערוץ הילדים, עודד מנשה, להרים ידיים, כלומר להרים לנתניהו כוכב העבר של הפוליטיקה. הוא פונה לאזרחים תמימים ועורך משאלים ("מה דעתך על תפקוד בנט?") ורומז במצמוצים על התשובות הנכונות.

רצה הגורל היהודי, ועם עזרה קטנה מידידים עשירים וחוב לא קטן אבל לא נהיה קטנוניים, התגלגל ערוץ 20 הנידח לערוץ 14, ומיתג עצמו מחדש כ"ערוץ החדשות של המדינה".

המדינה, אגב, זה נתניהו. ודווקא עכשיו, כשאיבד את הכיסא.

לא ברור מה ההיגיון בהיצמדות האח הביביסט לערוצים הגדולים, אבל לפנינו מקרה מורכב, מערוץ מורשת לערוץ מורשת נתניהו. המותג נתניהו גדול מהקשיש העייף שנראה מרוצה כשמשקרים לו שהוא ראש הממשלה. גם אין לו מה לחזור הביתה בלי כיסא. או לפחות מאבטח לילד. מה שיבוא קודם.

גם "חדשות" זו הגדרה מתעתעת, כי כרגע מתפקד הערוץ כפרק לא רע אם כי מופרך של "ארץ נהדרת". מדובר בצמד מגישי חדשות, אחת מהשניים יוצאת "האח הגדול", שזה די סמלי אם תשאלו אותי אבל אל תשאלו, ויש עוד מגיש שנראה על סף התקף חרדה.

שניהם מג'גלים בין כתבי שטח שמתקשרים עם ישויות או משהו, כי הם מדברים בלי קול. יש הרבה "ונעבור לפרסומות", כשלא ברור אם יהיה לאן לחזור ולא אתפלא אם כשנחזור ממדבריות הפרסומות שעדיין מקרטעות, נמצא את המגישים מתחת לכיסא.

לפנינו מקרה מורכב, מערוץ מורשת לערוץ מורשת נתניהו. המותג נתניהו גדול מהקשיש העייף שנראה מרוצה כשמשקרים לו שהוא ראש הממשלה. גם אין לו מה לחזור הביתה בלי כיסא. או לפחות מאבטח לילד

אכן, כמו אצל הגדולים יש פרסומות בין התקלות, למוצרים שרק אמא של המפרסם מכירה, כמו חוקר פרטי ומכשיר אוויר בריא, בחיי שאני לא משקרת. הייתי ממליצה על קורס עיתונות או הכנה ליושרה בסיסית אבל אני שמאלנית בלאי ואין לי כסף כמו לספונסר ימני נדיב. ואם כבר יושרה בסיסית, אפשר להזכיר את הפוסט הנרגש שספר 27000 צופים בערוץ בעוד המספר שהתנוסס בפינת המסך עמד על 2.7k

לא קל. אבל אלה חבלי לידה של תינוק שנולד טרם זמנו. ויש כתבות שנשמעות כמו ביסמוט באולפן שישי בלי תרגום מג'יבריש, אל'ף אוהל, בי'ת זה ביסמוט.

אגב ביסמוט, נראה שמעתה יוכלו להסתדר בלעדיו באולפן שישי של חדשות 12, חבל לבזבז מגנט צופים בקומה על ערוץ 12 אל ג'זירה, כמו שמגדיר אותם ראש הממשלה היוצא, יאיר נתניהו.

אתמול, בעוד אחד מביקוריו הרבים של יורש העצר בביהמ"ש, הפעם מסתמן שיפסיד לסתיו שפיר, נשאל פה של אבא ע"י כתב חדשות 12 על התביעה וענה בהיסטריה אופיינית:

"אני קורא לכולם להפסיק לצפות בערוץ התעמולה עוין ואנטישמי שעושה נזק לישראל רק פחות מאיראן".

וקינח בתשדיר שירות בחסות בית אבא:

"אני קורא לצופים המעטים שעוד נותרו לכם לעבור לערוץ האמיתי, ערוץ 14".

והוא עוד דורש מאבטח. ומי ישמור עלינו?

ערוץ 20 נולד מחדש בערוץ 14 ויש לו פרזנטור מהניילונים, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בכבודו ובעצמו, אבו יאיר, שלא מבין איך זה קרה לו אחרי שהשתין מהמקפצה. אבל כאן לא נגמרים הנסים, כי בערוץ הזה הזמן קפא מלכת והוא עוד ראש הממשלה, ובנט ולפיד גנבו לו את הכיסא.

לערוץ יש פרזנטור, רה"מ לשעבר נתניהו, אבו יאיר, שלא מבין איך זה קרה לו אחרי שהשתין מהמקפצה. אבל כאן לא נגמרים הנסים, כי בערוץ הזה הזמן קפא מלכת והוא עוד ראש הממשלה, ובנט ולפיד גנבו לו את הכיסא

לרגע קטן אחרי הבחירות נדמה היה שהקוסם קיבל שיעור בהיבריס, אך ראה זה פלא, הוא עוד כאן, עושה פילטיס ומחטב את הארנק, מחוץ לכיסא אבל נאחז במשקוף.

האב, הבן ורוח האם מקיימים מין שלטון צללים מטורלל, ולא רק בערוץ הבית שנודד על הסקאלה. משפטו מתנהל בעצימות נמוכה כאילו גנב מטרנה בסופר, והכיסוי האגבי בעיתוזנות מוכיח למי שלא הבין שהשליט הזקן עודו מטיל צל ענק על כוכב צדק שלנו.

אחרי שהפסיד את השלטון הוא חזר כמו חדש והפציע עם הנאמבר שתמיד מניב רווחים: יום השנה לרצח רבין, מה שהעיתונות מכנה בנימוס "יום רבין" כאילו זה יום נישואין. שם המשיך הקוסם שניסה לנסר מדינה בלי לחבר מחדש, לירות ולבכות תחת עיתונות שזנתה, וכמו תמיד יצא שהוא הקורבן האמיתי של הרצח.

אובדן השלטון טרף את הקלפים באופוזיציה. ברשת נושבת רוח רעה. מישהו חייב מיתה, כמו שאומרים המסיתים החדשים, הושט היד וגע בם. מצוידים בחומרי בערה, קילומטרים של מילים קשות, ארסנל עשיר ומבעית על שלטון טרור וחמאס.

הלקח לא נלמד. הגפרור נדלק, הקורבן מסומן. נותר רק לעשות מעשה או כמו שזועקים בכנסת: להציל את המדינה מ"ממשלת עבאס-חמאס". כלומר, להחזיר את נתניהו. הבחירות בעוד 3 שנים אבל בסקרים הוא עוד בשלטון. גם באולפני ערוץ הבית.

ערוץ 14 החדש-ישן מכוון כולו לרומם ולהלל ולקלס ולפאר את כיסא הכבוד של אדוננו מלכנו בנימין הראשון. שם הימין בשלטון ונתניהו לא מחלק סופגניות והוא עדיין "אדוני ראש הממשלה", ואף אחד באולפן המעודכן לא מתפקע מצחוק כשהוא קורא כך לראש האופוזיציה.

גם האורחים זקופי המנדט זורמים עם משפטים שמאתגרים את הפועל ג.נ.ב (שלטון, מנדטים), ב.ג.ד (בבוחרים, במדינה), נ.פ.ל ("נפיל אותך נפתלי בנט") ושימוש מגוון בצירוף "ממשלת טרור".

כולנו רקמה אנושית ימנית אחת. גם המגישים המתחלפים וגם האורחים מבטאים זעם מטעם ומלחכים בתסכול את שולי גלימתו של אדוננו מלכנו, והכל נראה כמו סצנה מופרכת במיוחד מ"חולה אהבה משיכון ג'": "אוולין אל תלכי, אוולין…".

האב, הבן ורוח האם מקיימים מין שלטון צללים מטורלל, ולא רק בערוץ הבית, שם הימין בשלטון ונתניהו לא מחלק סופגניות אלא עדיין "אדוני ראש הממשלה". גם משפטו מתנהל בעצימות נמוכה כאילו גנב מטרנה בסופר

זהו, חברים, המלך מת אבל קם מעפר. או כמו שאומרים בערוץ הישן-חדש? "נצא לפרסומות, עוד דקה נשוב". כלומר הוא. הוא רק מסיים למכור סופגניות. הישארו עימו.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 910 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אישור מינויו של השר לשעבר ליו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית מהווה הפרת דין בוטה ● שני הגורמים שאמורים לוודא שהרשות השולטת עומדת בהוראות הדין הם היועמ"ש ובג"ץ ● במקרה של מינוי פרץ, אחד משני החסמים האלה קרס ● נותר רק בג"ץ ● פרשנות

עוד 1,046 מילים

ההתנגדות של הח"כים החרדים לחוקים החדשים - בראשם מיסוי משקאות ממותקים וחד"פים - מאכזבת ● מחברי כנסת חברתיים ומוערכים כמו גפני ומקלב אפשר לצפות שינהיגו את הציבור שלהם לתהליך של גמילה, ולא ייאבקו על זכותו להוציא סכומי עתק על מוצרים שפוגעים בבריאותו ובסביבה ● דעה

עוד 992 מילים

האסלאם הפוליטי משתלט על מזרח ירושלים

האכזבה מהפוליטיקה והיחלשותה הזוחלת של הרשות הפלסטינית במזרח ירושלים יוצרות מגמה חדשה: פחות זהות מפלגתית, יותר זהות אסלאמית ● במצב הזה, לתושבי מזרח ירושלים טבעי יותר להתחבר לרעיונות שמוביל חמאס ● הרשות הפלסטינית נרדמה בשמירה ובחמאס מנצלים את הפרצות הפתוחות, במה שנראה כמו תהליך מתגלגל שישראל תתקשה לעצור ● פרשנות

עוד 859 מילים

"בישראל אין בטיחות. זו מדינת אחי, נשמה, כפרה, יהיה בסדר"

רק בשבוע שעבר נהרגו ארבעה עובדים בתאונות עבודה ותעשייה ● ממוני הבטיחות חסרי הגנה מול מעסיקים, במנהל בטיחות אין איסוף נתונים סדור, אין דירוג אחיד שיאפשר להשוות בטיחות בין ארגונים גדולים וקטנים, יש תת-דיווח על תאונות עבודה ואלפי הנפגעים ממחלות תעסוקתיות בכלל נופלים מתחת לרדאר ● "למה שחברה תדווח על תאונה אם מחר סוגרים לה את האתר?"

עוד 2,277 מילים

דיווח: ישראל העבירה לארה"ב מידע שמראה שאיראן נערכת להעשיר אורניום ברמה של 90%

בנט: "למרות הפרותיה וחתירתה תחת הפיקוח תגיע איראן לשולחן המשא ומתן; אני קורא לבעלות בריתנו - אל תיכנעו לסחטנותה" ● הסתיימה עדות חפץ בתיק 4000 והחלה עדותו בתיקי 1000 ו-2000: "נתניהו אמר לי שבכוחו לגרום לכך שמהדורת סוף השבוע של 'ישראל היום' תהיה 80 אלף עותקים, אבל הוא לא יכול לשכנע את אדלסון שזה יהיה 60-50 אלף, והוא מבקש להעביר את המסר למוזס"

עוד 51 עדכונים

העימות בין בנט ואבידר אתמול היה חריג בכל קנה מידה - אבל אבידר החל לתקוף את בנט כבר בסוף השבוע ● מבחינת אבידר, זו תזכורת כי הובטח לו תפקיד השר לענייני מודיעין: "אני מחכה אבל לא אחכה עד אינסוף" ● אף אחד לא רוצה לראות את אבידר מתפטר וחוזר לכנסת כדי להצביע נגד הקואליציה ● יאיר לפיד, מכבה הדלקות בממשלה הזו, כבר ימצא פתרון לשר הסורר ● פרשנות

עוד 577 מילים

בשבוע שעבר הגישה המדינה תשובה מעודכנת של היועמ"ש לבג"ץ במסגרת העתירות הדורשות מנתניהו להחזיר את טובות ההנאה שקיבל ממיליקובסקי ופרטריץ', בשווי מיליוני שקלים ● למנדלבליט לקח למעלה משנתיים להגיע למסקנות הנדרשות - בכל כמה חודשים עדכן את עמדתו המשפטית - עד שהגיע למסקנה המתבקשת והנכונה ● פרשנות

עוד 1,129 מילים ו-2 תגובות

כלכלה אחת לשני עמים

בדיקת זמן ישראל כל פתרון מדיני יצטרך להתחשב בעובדה שהכלכלה הפלסטינית מתנהלת בשקלים, מייבאת ומייצאת דרך ישראל ותלויה בעבודה בישראל - ואת הפער העצום בין הכלכלות ● פרופ' אריה ארנון: "כלכלה פלסטינית עצמאית היא פיקציה, מה שיש זה ייצור כלאיים ותלות לא בריאה" ● מי ירוויח ומי יפסיד מאיחוד הכלכלות, ולמה גם בימין וגם בשמאל עושים הכול כדי שזה לא יקרה

עוד 3,795 מילים

המדד הדמיוני שעל פיו קובע בנק ישראל את גובה הריבית

בזמן שבארה"ב מדד המחירים לצרכן עלה בלא פחות מ-6.25 בשנה וכשהישראלים מרגישים היטב את גל ההתייקרויות בכל ענף, מדד אוקטובר שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עומד על 0.1% ● איך ייתכן שהמדד בישראל כה נמוך? ● כבר לפני כעשור, הסטטיסטיקן הראשי של הלמ"ס הודה שסל המחירים שעל פיו נמדדת האינפלציה בכלל לא משקף את סל המוצרים של האזרחים

עוד 761 מילים

דיווח: ראש שב"כ המליץ להקים גוף אזרחי שיעסוק באיכוני טלפונים סלולריים

הממשלה אישרה את השימוש באיכונים סלולריים שיופעלו על ידי שב"כ; השרים סער, שאשא ביטון, ברביבאי ואבידר הצביעו נגד; האחרון התעמת בנושא עם בנט ● קבינט הקורונה אסר כניסה של זרים ארצה ● אותרה נשאית שנייה של זן האומיקרון בארץ ● למרות פסילתו, אישרה הממשלה את מינוי פרץ לראשות התעשייה האווירית ● בשל איומים על חייו הוצמדה אבטחה למתן כהנא

עוד 67 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה