הגר סידס
הזמן של
הגר סידס

הגר סידס היא כותבת תוכן ופובליציסטית במגוןן תחומים; אוכל, אופנה, תיירות, אקטואליה ופוליטיקה. הכתיבה מאפשרת לה להעביר את מה שהיא מרגישה וחושבת באופן הטוב ביותר, גם בסוגיות מורכבות יותר כמו רווקות, הגירה, יחסים בינלאומיים ואקטואליה בשילוב סאטירה, הומור וסרקסזם.

לא יודעת למה, אבל אכפת לי

התלבטתי לא מעט איך אני נגשת לטקסט על השנה החדשה. האם זה הולך להיות טקסט נוסף על שנה בלתי נתפסת בחייה של אומה צעירה; מגפה עולמית עם השלכות בריאותיות וכלכליות, מבצע צבאי עם מהומות פנים ארציות והחלפת שלטון הליכוד בראשות נתניהו אחרי למעלה מעשור, או שאני בוחרת לעסוק בסיכום השנה מזווית אחרת לגמרי.

מה שהכריע את הכף היו אירועי השבועיים האחרונים, אשר הביאו אותי לבחור להאיר בזרקור מושג ששכחנו: "ממלכתיות" (או שמא אעז ואכתוב שאיבדנו אותה ולכן אין שימוש במושג).

קו ישיר של אובדן ממלכתיות עובר בין תקרית הטוויטר של חברת הכנסת גלית דיסטל אטבריאן, בה היא לועגת לפגישת ראש הממשלה ונשיא ארצות הברית, דרך הפוליטיזציה של נפילת לוחם המג"ב בראל חדריה שמואלי ז"ל, ועד לסרטונים של תלמידים תולשים את תמונת ראש הממשלה הנוכחי ומשליכים אותה לפח.

קו ישיר של אובדן ממלכתיות עובר בין תקרית הטוויטר של החכ"ית גלית דיסטל אטבריאן, הלועגת לפגישת רה"מ ונשיא ארה"ב, דרך הפוליטיזציה של נפילת בראל שמואלי ז"ל, ועד לסרטוני תלמידים תולשים את תמונת רה"מ

לפני מספר שנים, בשיא הקריירה שלי, כשאני טורפת את תל אביב, מטיילת בעולם ונהנית מהחיים, החלטתי שאני עוברת לגור בארצות הברית והפכתי את זה ליעד ומטרה. קצת פחות משנה מרגע קבלת ההחלטה הגעתי לאטלנטה, ג'ורג'יה, כשאני מחזיקה בוויזת עבודה בשירות המדינה.

אני מודה שבהתחלה ויזת העבודה שלי הייתה אמצעי להשגת המטרה להגיע לארצות הברית. יחד עם זאת, משהו קרה לי תוך כדי התקופה בה גרתי במדינה אחרת, כשאני מסתובבת ברחביה כנציגת משרד התיירות של מדינת ישראל.

זה אולי נשמע פומפוזי, אבל עבורי כל פעם שלבשתי את החליפה והשתתפתי בכנסים או בפגישות במסגרת העבודה, הרגשתי שאני מייצגת כל אחד ואחת מתושבי מדינת ישראל מלבד ממשלת ישראל.

כישראלית המחזיקה במשרה בה עבדתי, נתקלתי באהבת ישראל ושנאת ישראל, באהבת יהודים ובשנאת יהודים, ומהמקום הזה צמחה אכפתיות אדירה ועוצמתית למפעל הזה שנקרא מדינת ישראל ותושביה.

אני לא באמת יודעת להסביר את זה, אני לא הישראלית הראשונה ובטח לא האחרונה שעושה את המהלך הזה ועוברת לחיות במדינה אחרת, אבל בניגוד לישראלים רבים אחרים העיסוק שלי לא אפשר לי באמת להתרחק.

אז כן, לאור הניסיון שלי, אני מודעת לזה שאני מבינה קצת יותר מאזרח ממוצע במדינת ישראל איך המדינה שלנו מתנהלת, ורגישה יותר לאיך המדינה שלנו נראית בחוץ. זה המחיר או העול שאני משלמת ונושאת מתוקף היותי מי שבחרתי להיות כשהחלטתי לקחת את המשרה בארצות הברית בשירות המדינה.

זה אולי נשמע פומפוזי, אבל עבורי, בכל פעם שלבשתי את החליפה והשתתפתי בכנסים או בפגישות במסגרת עבודתי כנציגת משרד התיירות, הרגשתי שאני מייצגת כל אחד ואחת מתושבי מדינת ישראל, מלבד ממשלת ישראל

דעותיי הפוליטיות ידועות. יחד עם זאת, בכל חמש שנות השליחות שלי לא העליתי על דעתי לבייש את מדינת ישראל וממשלת ישראל. על כן, כשאני רואה התנהלות בלתי הולמת של נבחרי ציבור או שליחי ציבור ואובדן ממלכתיות – אני רגישה לזה מאוד.

במהלך השבוע החולף בחרה חברת הכנסת גלית דיסטל אטבריאן להגחיך את פגישת ראש ממשלת ישראל עם נשיא ארצות הברית וגררה התערבות של חברת טוויטר העולמית באשר לאמינות הסרטון שפרסמה (לפיו ביידן נרדם בעת שבנט נשיא דברים באוזניו).

מלבד העובדה שמדובר באירוע דיפלומטי בעל חשיבות גדולה למדינת ישראל בקנה מידה בינלאומי, במעשיה היא הביכה את כולנו. כן, את כולנו. גם את אלה שאהבו את מה שהיא עשתה. כי מנקודת מבטה הצרה היא בכלל לא מבינה את ההשלכות הדיפלומטיות של מעשה שכזה.

עם התפקיד של נבחר ציבור או שליח ציבור מגיעה מחויבות לממלכתיות שצריכה להיות ברורה מאליה. בדיוק כמו שלי זה היה ברור כשליחה של מדינת ישראל. לא עברתי הכשרה להיות ממלכתית, אלא הבנתי את המעמד בו אני נמצאת ואת כללי המשחק הבינלאומיים ואנחנו כתושבים צריכים לדרוש מנבחרי הציבורי שלנו לעמוד בסטנדרטים הללו.

לא עברתי הכשרה להיות ממלכתית, אלא הבנתי את המעמד בו אני נמצאת ואת כללי המשחק הבינלאומיים. אנחנו כתושבים צריכים לדרוש מנבחרי הציבורי שלנו לעמוד בסטנדרטים הללו

עם הישמע דבר פטירתו של לוחם המג"ב בראל חדריה שמואלי ז"ל, נשמעו קריאות "נקמה" על מותו. פוליטיקאים ופעילי ימין מסוימים החליטו שנכון לעשות שימוש בנפילתו בכדי להמשיך את הדמוניזציה לראש ממשלת ישראל והממשלה הנוכחית.

תמונות, סרטונים ותיאורים משתקים שלא ראינו קודם זרמו לרשתות החברתיות מבית העלמין בעת הלוויה, וכל בר דעת שצופה בהם מבין שמשהו לא תקין מתרחש. עד כדי כך שחבריו של החייל הנופל ביקשו מהנוכחים לחדול אך ללא ההצלחה (לפי תיאורו כתב הארץ ג'וש בריינר שנכח באירוע).

 

בהמשך ישיר לשני האירועים הללו, שנת הלימודים נפתחה וסרטונים של תלמידים תולשים את תמונת ראש הממשלה ומשליכים אותה לאשפה פורסמו ברשתות החברתיות, כשהתלמידים מתגאים במעשה הלא חינוכי.

לראייתי, השבוע האחרון ממחיש את הקשר בין מה שמתחולל בתוך כנסת ישראל, דרך התקשורת כצינור העברת המידע, ועד למצבה של החברה הישראלית כולה. אנשים עושים, אומרים או כותבים מה שבא להם ללא התייחסות להשלכות, ואח"כ פותרים עצמם במין גמגום של "לא שמתי לב" או "לא התכוונתי". וקווי הדמיון לימי כיכר ציון של שנת 1995 זועקים ואין מי שישמע.

נשאלת השאלה לאן פנינו מועדות ואיך מחזירים לחיים את הממלכתיות, שמקנה לכולנו גבולות גזרה ברורים של מה נכון או לא נכון לומר ואיך לנהוג.

בהיותי אדם אופטימי, אני בוחרת לחתום את המאמר הזה עם סיכוי לשינוי, שבא לידי ביטוי עם הממשלה והקואליציה הנוכחית (והאמינו לי ששתיהן רחוקות מלהיות החלום שלי). ערוצי התקשורת הדיגיטלית של ראש ממשלת ישראל ולשכתו הפכו לערוצים המנגישים מידע, וחדלו להיות קרקע למאבקים פוליטיים עם שימוש בחומרים המקדשים פולחן אישיות של אדם אחד. השיח בין חברי הממשלה והקואליציה, בין אם אנחנו מאמינים להם או לא, מעביר מסר של עבודה משותפת עבור תושבי ישראל.

ערוצי התקשורת הדיגיטלית של ראש ממשלת ישראל ולשכתו הפכו לערוצים המנגישים מידע, וחדלו להיות קרקע למאבקים פוליטיים עם שימוש בחומרים המקדשים פולחן אישיות של אדם אחד

כל שנותר הוא להתמיד בקו הזה בכדי לגמול את יושבי המשכן, התקשורת ותושבי ישראל משיח השינאה וחוסר הממלכתיות, להראות שאפשר לרצות לשאוף לחיות במדינה טובה יותר, ולנסות להעניק עתיד טוב יותר לדורות הקיימים ולאלו שיבואו אחרינו.

שנה טובה.

הגר סידס היא כותבת תוכן ופובליציסטית במגוןן תחומים; אוכל, אופנה, תיירות, אקטואליה ופוליטיקה. הכתיבה מאפשרת לה להעביר את מה שהיא מרגישה וחושבת באופן הטוב ביותר, גם בסוגיות מורכבות יותר כמו רווקות, הגירה, יחסים בינלאומיים ואקטואליה בשילוב סאטירה, הומור וסרקסזם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הגר, אנחנו לא מכירים אבל אני עוקב אחריך הרבה זמן (ימוב, בלוג, טוויטר). תודה שכתבת במילים מה שאני מרגיש כל כך הרבה זמן. מרענן לדעת שיש אנשים שחושבים אותו דבר - לפעמים פשוט זה מייאש. תודה... המשך קריאה

הגר, אנחנו לא מכירים אבל אני עוקב אחריך הרבה זמן (ימוב, בלוג, טוויטר). תודה שכתבת במילים מה שאני מרגיש כל כך הרבה זמן. מרענן לדעת שיש אנשים שחושבים אותו דבר – לפעמים פשוט זה מייאש. תודה לך!

הגר, אנחנו לא מכירים אבל אני עוקב אחריך הרבה זמן (ימוב, בלוג, טוויטר). תודה שכתבת במילים מה שאני מרגיש כל כך הרבה זמן. מרענן לדעת שיש אנשים שחושבים אותו דבר - לפעמים פשוט זה מייאש. תודה... המשך קריאה

הגר, אנחנו לא מכירים אבל אני עוקב אחריך הרבה זמן (ימוב, בלוג, טוויטר). תודה שכתבת במילים מה שאני מרגיש כל כך הרבה זמן. מרענן לדעת שיש אנשים שחושבים אותו דבר – לפעמים פשוט זה מייאש. תודה לך!

עוד 901 מילים ו-2 תגובות

מנותקים, נמאסתם

השנה וחצי האחרונות המחישו לרבים מאיתנו את התרחקות גופי התקשורת מהציבור, את חוסר העניין שלהם במה שמתרחש ברחוב הישראלי ואת המסירות הבלתי מתפשרת שלהם לבעלי אינטרסים. במילים אחרות ופחות מכובסות "הון-שלטון".

השנה וחצי האחרונות המחישו לרבים מאיתנו את התרחקות גופי התקשורת מהציבור, את חוסר העניין שלהם במה שמתרחש ברחוב הישראלי ואת המסירות הבלתי מתפשרת שלהם לבעלי אינטרסים

"כשאתה עובד בחדשות, ויוצא כל יום לשטח, אתה פוגש את כל עם ישראל. לטוב, לרע, לקשה, למשמח, פוגש אנשים שנוגעים לך בלב, שמשאירים חותם".

המשפט הזה נלקח מדבריה של נגה ניר-נאמן, כתבת הצרכנות של ערוץ 13, לאחר הביקור שלה בדוכן פלאפל של יובל כרמי, בשיאו של הסגר הראשון. האייטם של ניר-נאמן לא השאיר עין אחת יבשה למי שצפה ובצדק, גם לא את שלה, כפי שניתן לראות בעת הכנת הכתבה.

לא עברו מספר שעות משידור האייטם ונתניהו (יו"ר האופוזיציה היום וראש הממשלה באותם הימים), התקשר למר כרמי, וכהרגלו עשה מזה קרקס תקשורתי עם הבעת אמפטיה וכל מיני סיסמאות ריקות מתוכן על כמה אכפת לו וכמה הסיפור נגע לליבו.

אך הסיפור פה אינו נתניהו אלא כוחו של אייטם כזה להביא ללחץ ציבורי על הממשל וממחיש ש"חדשות" בכל מובן המילה יכולות לעשות שינוי מהותי וחברתי. האייטם גם ממחיש את העובדה המצערת שמאז מהדורות החדשות עשו אחורה פנה והחליטו להפוך לצהובות, בינוניות, חסרות מעוף, וללא טיפת נחישות או נשכנות. ולראיה, איננו יודעים אם דוכן הפלאפל של יובל כרמי שרד את השנה האחרונה.

הסיפור פה אינו נתניהו אלא כוחו של אייטם כזה להביא ללחץ ציבורי על הממשל וממחיש ש"חדשות" יכולות לעשות שינוי מהותי וחברתי. האייטם גם ממחיש את העובדה המצערת שמאז מהדורות החדשות עשו אחורה פנה

את האמירה של הגברת ניר-נאמן שהוזכרה לעיל, החליפו כתבות מגזין כדוגמת "חופשה ביוון" או עידוד מסיבי של חבילות לאמירויות בהמשך להסכמי אברהם, תוך התעלמות מוחלטת ממדינות אדומות וללא טיפת אחריות עיתונאית לעובדה שאנשים מובטלים, ללא הכנסה, פושטי רגל או היו כלואים עד לא מזמן בידי ממשלה לא מתפקדת שלא העבירה תקציב מדינה.

נוספו לכך אמירות מנותקות של מנחות בכירות (שהשכר שלהן חלילה לא נפגע), למורי ישראל שהם צריכים "להיכנס מתחת לאלונקה", ללא ביקורת חריפה על חוסר תפקוד שר החינוך דאז (גלנט), שהעז לתת לעצמו ציון 90 בשידור, כשילדי ישראל סובלים מקשיי חיברות, השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, קשיי למידה ועוד.

רגע מזוקק הממחיש את ניתוק התקשורת היה הסיקור של אורי משגב ואילן לוקאץ' על מחדל נתב"ג וועדת החריגים של משרדי הבריאות והפנים וכל הרפש שמגיע יחד עם זה. סיקור שהרגיש חריג, כי התרגלנו לזה שהתקשורת פשוט לא עושה את המוטל עליה.

שנה וחצי לתוך האירוע ההסטורי המתגלגל שבו אנחנו חיים, עם שתי מערכות בחירות ומלחמה פנימית וחיצונית, התקשורת הישראלית ממשיכה להיות סוכנת כאוס והפחדה כשהיא מדברת על סגר שהולך לקרות, למרות שהממשלה הנוכחית עושה הכל להימנע ממנו.

שנה וחצי לתוך האירוע ההסטורי המתגלגל שאנו חווים, והתקשורת הישראלית ממשיכה להיות סוכנת כאוס והפחדה כשהיא מדברת על סגר שהולך לקרות, למרות שהממשלה הנוכחית עושה הכל כדי להימנע ממנו

פאנל חדשותי מנוהל בסבר פנים חמורות, לא מפסיק לספר לצופים כמה מצבנו רע מבחינת שרשרת ההדבקה, עם קורטוב של דה-לגיטמציה לתושבים בדמות "פצצות מתקתקות", אך לא מספר כמה מצבנו רע מבחינה כלכלית. צדיק אחד בשם ערד ניר מעז לומר בקול צלול, ללא מורא ומשוא פנים שעל התקשורת לסקר את שני הצדדים, תוך סיכון לקטילה מהקולגות שלו באולפן, או כמו שכינו אותו: "נביא זעם".

שרת חינוך חדשה יושבת באולפן ומתעקשת לספר על קשיי הילדים, על כל אותן בעיות שציינתי קודם והמראיינת שואלת אותה על מה היא אמרה על ראש הממשלה ועל הדרג הרפואי במשרד הבריאות, במקום לשאול על חינוך ולחזק את דבריה עם אייטם על ילדים בישראל באוגוסט 2021, תוך שיקוף הבעיות שהם מתמודדים איתם וההשלכות.

אז כן אנשי תקשורת יקרים, אתם מנותקים ונמאסתם; עד כדי כך שאזרחים ללא הכשרה עיתונאית מזהים את חוסר המקצועיות שלכם ומצליחים לפרק כל ספין שמשודר בטלויזיה. בפרפרזה לדבריה של נגה ניר-נאמן, אתם אולי עובדים בחדשות אבל לא יוצאים כל יום לשטח ולא פוגשים את כל עם ישראל. לא לטוב, לא לרע, לא לקשה ולא למשמח, לא פוגשים אנשים שנוגעים לכם ללב ואף אחד לא מותיר בכם חותם.

הגר סידס היא כותבת תוכן ופובליציסטית במגוןן תחומים; אוכל, אופנה, תיירות, אקטואליה ופוליטיקה. הכתיבה מאפשרת לה להעביר את מה שהיא מרגישה וחושבת באופן הטוב ביותר, גם בסוגיות מורכבות יותר כמו רווקות, הגירה, יחסים בינלאומיים ואקטואליה בשילוב סאטירה, הומור וסרקסזם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 632 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 23 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בנט: "מי שניסו לאתגר את המחויבות האמריקאית לביטחון ישראל - קיבלו תשובה ניצחת"

משרד החינוך הודיע שעובדי הוראה ללא תו ירוק לא יוכנסו לבתי הספר ולגנים ולא יקבלו שכר ● ליברמן אמר שהוא תומך ביוזמה, שלפיה, מי שלא יתחסן ולא ייבדק - יקבל דמי אבטלה בעיכוב ● קבינט המומחים קורא להגביל התקהלויות בחללים סגורים ל-300 איש - תחת התו הירוק ● ועדת מומחים, שהקים מנכ"ל משרד הבריאות, תקבע האם יש צורך להגדיל את מספר מכשירי האקמו

עוד 41 עדכונים

בחירות ברוסיה הדמוקרטיה המזויפת עלולה להגיע גם לישראל

חשוב להבין מה לא קרה ברוסיה השבוע: ולדימיר פוטין לא ניצח בשום בחירות. חשוב להבין את זה כי כאשר מקבלים את הפארסה שהייתה שם כלשונה, ללא ביקורת, מנרמלים את השקר.

נירמול השקר עלול לעזור לחורשי המזימות לייבא את הדמוקרטיה המזויפת גם לכאן. ישראל הרי מצאה את עצמה צועדת בכיוון הזה ממש, עד לפני חודשים מספר.

חשוב להבין מה לא קרה ברוסיה השבוע: פוטין לא ניצח בשום בחירות. חשוב להבין את זה כי כאשר מקבלים את הפארסה שהייתה שם כלשונה, ללא ביקורת, מנרמלים את השקר

פעם סימן ההיכר לדמוקרטיות מזויפות היה בחירות פיקטיביות בהן השליט – נאמר, סדאם חוסיין – היה זוכה כמעט למאה אחוז מה"קולות". לא ממש טרחו להסתיר את הזיוף – זה היה יותר עניין של התרסה מאיימת. הדמוקרטיות המזויפות חכמות יותר כעת. אתה מוצא אותן בכל מקום, מפולין והונגריה ועד טורקיה וונצואלה. חוד החנית זו רוסיה כמובן, כפי שראינו שוב ב"בחירות" שלה בשבוע האחרון.

"התוצאות" מראות כי מפלגת רוסיה המאוחדת של פוטין זכתה בכמחצית מהקולות, מה שנשמע כמעט סביר. אבל זה פי שניים וחצי יותר מכל מפלגה אחרת ומספיק כדי לקבל שני שלישים מהצירים בדומא. כמו בקסם, שני שליש זה בדיוק הסף הדרוש לביצוע שינויים מבניים במשטר.

ההליך היה לא לגיטימי לא רק בגלל ההאשמות האמינות לזיופים בקנה מידה עצום. כל השיטה מופקרת, מן היסוד. היסוד הוא שהמשטר הוציא אל מחוץ לחוק או נטרל את כל מפלגות האופוזיציה האמיתיות והאפקטיביות.

יריבו הגדול של פוטין, בוריס נמצוב, נרצח בשנת 2015 לא רחוק מהקרמלין. יריבו העכשווי אלכסיי נבלני ניצל מנסיון הרעלה לפני כשנה וכעת כלוא באשמות שווא שאושרו על ידי בתי משפט שברור שהם מתפקדים ככלי של הקרמלין.

יריבו הגדול של פוטין, בוריס נמצוב, נרצח בשנת 2015 לא רחוק מהקרמלין. יריבו העכשווי אלכסיי נבלני ניצל מנסיון הרעלה לפני כשנה וכעת כלוא באשמות שווא שאושרו על ידי בתי משפט שמתפקדים ככלי של הקרמלין

המשטר פועל נגד אירגונים חוץ פרלמנטריים בטריקים מוכרים כמו הטיעון שהם סוכנים זרים בגין עניני מימון.

התקשורת נשלטת כמעט לחלוטין על ידי המשטר או מקורביו, ומאכילה את הציבור בתעמולה בלתי פוסקת.

המדיה החברתית חשופה ללחץ מתמיד למנוע תוכן ביקורתי.

לא שרבים יעזו לפרסם תוכן כזה. רשימת מבקרי המשטר שמישהו לימד אותם לקח משכנעת למדי. חלקם פשוט הגיעו לכלא באישומים מפוברקים. אחרים עברו לעולם שכולו טוב לאחר שנורו על גשר (כמו הפיזיקאי האופוזיציונר נמצוב), הורעלו באמצעות תה רדיואקטיבי (כמו המרגל הסורר אלקסנדר ליטביניינקו), מצאו את מותם בתלייה מסתורית בחדר אמבטיה בריטי (כמו האוליגרך העצמאי מדי בוריס ברזובסקי) או שהופיעו לפתע ללא רוח חיים באיזו מעלית (כמו העיתונאית הטרדנית אנה פוליטקובסקאיה). או שהקרמלין לא מוכן לסבול ביקורת, או שגורם עלום ממש מנסה לשבש לשלטון את התדמית.

כך גם פוטין: או שהוא אובססיבי לשלטון ברמה שלעומתה נתניהו הוא פוליטיקאי נורמטיבי וסביר, או שבמקרה יצא לו להרוויח כבר 20 שנה מרצף אירועים אקראיים שלא נראו כדוגמתם בהיסטוריה של הדמוקרטיות.

או שפוטין אובססיבי לשלטון ברמה שלעומתה נתניהו הוא פוליטיקאי נורמטיבי וסביר, או שבמקרה יצא לו להרוויח כבר 20 שנה מרצף אירועים אקראיים שלא נראו כדוגמתם בהיסטוריה של הדמוקרטיות

הנשיאות נמסרה לו  כמו זר פרחים על ידי בוריס ילצין בתחילת המילניום; בהמשך, כאשר פגה הגבלת הכהונה שנקבעה בשנות התשעים המעין-דמוקרטיות, הוא החליף מקום עם ראש הממשלה דמיטרי מדבדייב בדיוק כאשר הסמכות הביצועית החליפה מקום גם היא; ואז השניים שוב התחלפו, בדיוק כאשר המשטר הפך שוב לנשיאותי; ולקינוח "משאל עם" אישר שינויים חוקתיים המאפשרים לפוטין להישאר בתפקידו עד 2036, בגיל 84, כסוג של רוברט מוגבי של הצפון.

לא נראה כרגע שמשהו עומד בדרכו. המשטר הזה ייפול יום אחד, אבל לא ידוע מה יבוא במקומו ובינתיים אין סימן להתקוממות עממית (מהסוג שטלטל את המשטר בשנת 2011) ובטח לא להתערבות חיצונית.

ממשל ביידן שזה עתה נסוג מאפגניסטן והפקיר את הציבור שם לחסדי מחבלי הטאליבאן ממוקד בסין, לא בהצלת העם הרוסי. אירופה תלוייה ברוסיה עבור 40% מהגז הטבעי שהיא צורכת (בעיקר לחימום בחורף) וגרמניה עומדת להגדיל את התלות עוד יותר עם השלמת צינור הגז נורדסטרים 2. הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על רוסיה בעקבות השתלטותה על חצי האי קרים שהיה שייך לאוקראינה לא משנות משחק וכנראה לא יעלו מדרגה.

גם במישור העסקי. עגום לראות כיצד גוגל ואפל צייתו בשקט לבקשת רוסיה להסיר אפליקציה שנוהלה על ידי האירגון של נבלני ושניסתה לעזור לאזרחים להצביע באופן אסטרטגי השבוע. הכסף מדבר, וכל עוד יש לה גז ונפט רוסיה היא סוג של שוק די חשוב.

עגום לראות כיצד גוגל ואפל צייתו בשקט לבקשת רוסיה להסיר אפליקציה שניסתה לעזור לאזרחים להצביע באופן אסטרטגי השבוע. הכסף מדבר, וכל עוד יש לה גז ונפט רוסיה היא סוג של שוק די חשוב

אז ככה זה ברוסיה וככה זה ישאר בינתיים. איך זה נוגע לישראל? זה נוגע.

לא חסרים חסידים לדמוקרטיה המזויפת בכל מקום. הדמוקרטיה האמיתית (הליברלית, עם הגנה למיעוטים והגבלות ואיזונים) נמצאת תחת מתקפה בכל פינה בעולם. יש מלחמת תרבות בין המשכילים לפועלים, סוגיות מסובכות מדי על השולחן, ומדיה חברתית המשבשת למיליארדי משתמשיה את התודעה.

ארצות הברית בקושי ועם מזל גדול נחלצה מהשתלטות עויינת זה מכבר, והסכנה לא חלפה. רק לפני מספר שבועות להקה של רפובליקאים בהובלת השדר הזועף והאמביציוזי טאקר קרלסון קיימה ביקור לקקני להדהים בהונגריה, כדי ללמוד. אם הכנופיה הזו תחזור לשלטון באמריקה לא בטוח שהדמוקרטיה שם תשרוד שוב, למרות חוסנה היחסי.

הדמוקרטיה בישראל שברירית מעט יותר, ונאיבי מי שחושב שאין בימין מי שרוצה לייבא את הגרסה המזויפת גם לכאן. אולי לא ממש כולה – כנראה לא רציחות והרעלות, לפחות לא בהתחלה.

הדמוקרטיה בישראל שברירית מעט יותר, ונאיבי מי שחושב שאין בימין מי שרוצה לייבא את הגרסה המזויפת גם לכאן. אולי לא ממש כולה – כנראה לא רציחות והרעלות, לפחות לא בהתחלה

אבל בוודאי ובוודאי דיכוי מפלגות אופוזיציה, דיכוי אירגונים חוץ-פרלמנטריים, השתלטות על התקשורת, הפיכת בתי המשפט לצייתניים, הטרלה אינסופית עם פייק ניוז במדיה החברתית, דה-לגיטימציה של הביקורת וכמובן שחיתות ללא גבול המלווה בחסינות בפועל לשליט.

נתניהו ומפלגת הליכוד בגרסתה המעוותת העכשווית כבר עלו על דרך המלך ליעד זה ממש, והיינו במרחק כמה אלפי קולות וקומץ פוליטיקאים אמיצים מהימין מנקודת האל-חזור. ראינו היטב איך חלק ניכר מהציבור לא רואה בכך פסול, או לא ממש מבין, או מכשיר כל שרץ כדי לקיים שלטון ימין, או שילוב של הכל יחד.  הסכנה עדיין קיימת. נתניהו לא הולך לשום מקום ומחצית הציבור שחפץ בו לא ימיר את דתו הביביסטית בקלות.

כחלק מהמערכה, יש לקדש את מה שהוצל ברגע האחרון (הפרחים ללפיד, ליברמן, סער ובנט) ובעיקר לקרוא לילד בשמו. מה שמנסים להמיט עלינו, ומה שראינו ברוסיה השבוע, זו דמוקרטיה מזויפת. הזהרו מזיופים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 986 מילים

למקרה שפיספסת

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

העצבות כמו כוס היא ובה יין מר מענבי הנשמה

"אני לא קורא לזה להיט" אומר מיקי גבריאלוב, שהלחין את השיר לבקשת אריק אינשטיין, "אלא שיר שיש בו אמירה חזקה מאוד, שמדברת לרבים" ● השיר העצוב של חלפי, שנכתב לראשונה ב-1935, הפך מיידית לאחד השירים האהובים והמושמעים ● הוא גם בין הראשונים בארץ להשתמש בסאמפלר ● גבריאלוב ויוני רכטר מספרים על העבודה עם אינשטיין ואיך התמודדו עם הרגש העז של השיר

עטיפת האלבום "אוהב להיות בבית" של אריק אינשטיין ומיקי גבריאלוב, 1986
עוד 1,769 מילים

הפארסה האמריקאית רחוקה מלהסתיים

בזמן שהמשטר החדש באיראן מנסה למשוך זמן כדי להגיע להישגים נוספים – צרפת מעמידה את יחסיה עם הבית הלבן במבחן ● הצי האמריקאי הקים כוח מיוחד במפרץ הפרסי – אך הוא לא מסוגל להתמודד עם האיום הגרעיני באיראן ● ההשתלטות הפרוגרסיבית בקונגרס מחייבת את בנט לבחון מחדש את היחסים עם יהדות ארה"ב ● פרשנות

עוד 1,057 מילים ו-1 תגובות

שר המשפטים החל לקדם השבוע הצעת חוק המבקשת להרחיב את סמכויות החיפוש המשטרתי על מנת "לסייע במאבק בפשיעה בחברה הערבית" ● מסגור החוק כאילו הוא מיועד כלפי מגזר אחד הופך אותו לבעייתי ומזיק ● ובאותה מידה הוא גם הופך אותו לכללי ומסוכן ● דווקא סער, שמקדם במקביל חקיקה לחיזוק את זכויותיהם של חשודים, עלול לסלול את הדרך לפגיעה מהותית בזכויות האזרח ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

ברית ההגנה AUKUS - חלק ממערך בריתות שלם נגד סין

ביום רביעי שעבר, ה-15 בספטמבר, אוסטרליה, ארצות הברית ובריטניה חתמו על ברית הגנה חדשה – AUKUS – באינדו-פסיפיק, שבמסגרתה אוסטרליה תרכוש צוללות ממונעות גרעין מארצות הברית. בנוסף, הברית תעסוק בסייבר, בינה מלאכותית וטכנולוגית סייבר. זו תהיה הפעם הראשונה שבה ארצות הברית משתפת טכנולוגיה רגישה בנושא גרעין עם מדינה שאינה בריטניה.

אוסטרליה, ארה"ב ובריטניה חתמו על ברית הגנה שתעסוק בסייבר ובינה מלאכותית, ובמסגרתה אוסטרליה תרכוש צוללות ממונעות גרעין מארה"ב. לראשונה ארה"ב משתפת טכנולוגיה רגישה בנושא גרעין עם מדינה שאינה בריטניה

החלק האירוני בעת ההכרזה על הברית, הוא הרגע שבו נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שכח את שמו של ראש ממשלת אוסטרליה. אך דבקותו באסטרטגיה לבלימת סין איננה מעוררת ספקות. כבר בכניסתו לבית הלבן, קבע הנשיא ביידן כי סין מהווה האיום הכי גדול על הביטחון הלאומי של ארצות הברית והסדר הליברלי.

אמנם אף אחד משלושת המנהיגים – ג'ו ביידן, בוריס ג'ונסון וסקוט מוריסון – לא הזכיר את סין בעת ההכרזה על הברית, אבל, קיימת תמימות דעים בקרב אנליסטים שהברית נועדה לייצר כוח הרתעתי והגנתי להתעצמות הסינית.

בעת ההכרזה על הברית המנהיגים לא פירטו על מהותה, וההכרזה הייתה לכאורה ריקה מתוכן, אבל ברית בהקשר הבינלאומי מהווה שיטה שבאמצעותה מדינות מגינות על עצמן מפני איומים שמציבים להן אויבים משותפים, ומנגנון שבאמצעותו אפשר לשמור על מאזן כוחות מול היריב.

אוסטרליה וארצות הברית כבר שותפות בשתי בריתות. ה-Quad, קואליציה ביטחונית בין אוסטרליה, יפן, הודו וארצות הברית, וה-Five Eyes, הסכם שיתוף מודיעין בין אוסטרליה, בריטניה, ניו זילנד, קנדה וארצות הברית (האנגלוספרה).

נשאלת השאלה למה נחוצה עוד ברית בין אוסטרליה וארצות הברית. טרם התגלו הפרטים בענין, אבל מבחינת סין עצם ההכרזה על הברית ממצבת את אוסטרליה בקוטב המתנגד לה, ובעיני הסינים, מרגע ההכרזה על אוסטרליה ליטול באחריות על כך. בנוסף, אוסטרליה עומדת בראש המדינות שדוגלות במניעת הפצת נשק גרעיני. האם עצם הרכישה עלול להוות תקדים עבור מדינות שמפתחות נשק גרעיני כמו איראן?

אמנם אף אחד משלושת המנהיגים – ג'ו ביידן, בוריס ג'ונסון וסקוט מוריסון – לא הזכיר את סין בעת ההכרזה על הברית, אבל, קיימת תמימות דעים בקרב אנליסטים שהברית נועדה לייצר כוח הרתעתי והגנתי להתעצמות הסינית

ג'יימס אקטון, עמית בכיר בתוכנית המדיניות הגרעינית בקרן קרנגי לשלום בינלאומי, כבר העלה חשש מרכישת הצוללות על ידי אוסטרליה, וגרס שהרכישה עלולה להוות תקדים עבור מדינות אחרות כמו איראן. החשש הוא כי איראן תנסה לעקוף את אמצעי ההגנה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולהכריז על שימוש בחומרים גרעיניים לבניית צוללות.

בריטניה, השותפה העיקרית של ארצות הברית, היתה עד יום רביעי – יום ההכרזה – המדינה היחידה שחלקה עם ארצות הברית את הטכנולוגיה הגרעינית. הצטרפותה לברית AUKUS מקשרת אותה לעיסוק האסטרטגי האמריקאי באזור הודו-פסיפיק ומוסיף עוצמה לכוח ההרתעה מול האיום הסיני.

בה בעת, ברית AUKUS משרתת את האסטרטגיה הלאומית הבריטית Global Britain, שמטרתה לשרטט את הדרך עבור בריטניה לשוב ולהיות כוח עולמי בזירה בינלאומית תחרותית ולהוות חלק מהכוח ששומר על הסדר הליברלי מהאיום האוטוקרטי הסיני-רוסי.

הברקזיט – פרישת הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי – הכריח את בריטניה לחפש את עושרה ושגשוגה מעבר לאירופה בכדי לאזן את מאזן הכוח שלה מול האיחוד האירופי.

אם בריטניה לאחר הברקזיט הייתה נשארת תלויה באיחוד האירופי, בריסל הייתה מנצלת את חולשתה ומתרגמת את התלות הבריטית לכוח פוליטי ומכתיבה לבריטניה את מדיניות הסחר והמדיניות הכלכלית. על מנת למנוע תלות כזאת, נדבך חשוב מהאסטרטגיה הלאומית הבריטית הינו לשמור על נתיבי סחר חופשיים. דבר העולה בקנה אחד עם האסטרטגיה האמריקנית.

יחד עם זאת, בריטניה מבינה שהמוקד הכלכלי העולמי אינו תלוי עוד בצפון אמריקה ואירופה. ובמקום בריטניה מצליחה לזהות שהעולם הופך להיות תלוי יותר בפעילות הכלכלית במזרח אסיה ובמזרח אפריקה. ומכאן, על מנת לשמור על כוחה הכלכלי בריטניה הגדירה באסטרטגיה הלאומית שלה לשמור על נתיבי סחר חופשיים וגישה חופשית לשווקים צומחים. דבר שגם מתכתב עם האסטרטגיה האמריקאית.

הברית משרתת את האסטרטגיה הלאומית הבריטית, שמטרתה להשיב את בריטניה למעמד של כוח עולמי בשמירת הסדר הליברלי מהאיום הסיני-רוסי

ההכרזה על AUKUS עוררה תסכול באיחוד האירופי על כך שארצות הברית לא התיעצה עם מדינות האיחוד טרם ההכרזה על הברית – בדומה לנסיגה מאפגניסטן, וכי מדובר בפגיעה בתעשיית הנשק הצרפתית – והצרפתים כינו זאת "דקירה בגב".

אולם המהלך עלול לחזק את הטענה שחלק ממדינות האיחוד האירופי ובראשן צרפת מעלות, שיש להפוך את האיחוד האירופי לשחקן אוטונומי בעל כוח פוליטי עצמאי בזירה הבינלאומית.

התפתחות כזאת, עלולה להציב את האיחוד האירופי בפני דילמה שנמנעה ממנה תקופה ארוכה, לבחור צד בין הכוחות המתחרים, סין וארצות הברית.

למרות שההכרזה על ברית AUKUS לא הכילה תוכן משמעותי לכאורה, ניתן להבין שהיא מהווה חלק ממערך בריתות שלם שמטרתו ללכד כוח הרתעתי והגנתי בהנהגת ארצות הברית מול ההתעצמות הכלכלית והצבאית הסינית.

סין גינתה את ההסכם וכינתה אותו "מנטליות של המלחמה הקרה המבוססת על דעה קדומה אידיאולוגית". בנוסף, סין טוענת שההסכם מעניק לגיטימציה לסחר בצוללות ממונעות גרעין ולטכנולוגיות הקשורות לגרעין וכי זהו תהליך שעלול להעצים את מרוץ החימוש בזירה הבינלאומית.

כמו כן, סין רואה ברכישת הצוללות מוסר כפול המאפיין את המערב. מצד אחד, שלוש המדינות מקדמות אי הפצת נשק גרעיני. מאידך, הן בעצמן מבצעות עסקאות שהן לכאורה מתנגדות להן.

סין רואה ברכישת הצוללות מוסר כפול המאפיין את המערב. מצד אחד, שלוש המדינות מקדמות אי הפצת נשק גרעיני. מאידך, הן בעצמן מבצעות עסקאות שהן לכאורה מתנגדות להן

AUKUS מבטאת את דבקותה של ארצות הברית באסטרטגיה שהציבה לעצמה – להתנתק מהמזרח התיכון ולהפנות את מירב המשאבים למזרח אסיה והודו-פסיפיק.

מכאן, על ישראל, כשחקן בלתי נפרד מהמזרח התיכון וכמעצמה אזורית, לקבוע לעצמה אסטרטגיה קוהרנטית וברורה שתהווה בסיס לקבלת החלטות ארוכת טווח ושקופה מול בעלות בריתה, ולהכיר בעובדה שהזירה הבינלאומית נמצאת בתחרות על כוח.

עירן קייס, בוגר תואר ראשון בתקשורת ויחסים בין לאומיים. כרגע סטודנט לתואר שני ביחסים בינלאומיים בהתמחות משא ומתן וקבלת החלטות. מתעניין ביחסי החוץ של מדינת ישראל, גיאו-אסטרטגיה והעולם הערבי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 844 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"המידע על תופעות הלוואי נאסף, אבל לא בשקיפות"

בדיקת זמן ישראל משרד הבריאות וקופות החולים אוספים מידע מפורט ממיליוני אנשים על תופעות הלוואי של חיסוני הקורונה בשמונה ערוצים שונים, כולל דיווח מקצועי של הצוותים הרפואיים וסקרים נוספים ● אז מדוע רווחת התחושה שאחרי החיסון השלישי לא בוצע מעקב אחר תופעות הלוואי? ● אולי בשל היעדר אחידות בסקרים של הקופות - ואולי בגלל חוסר השקיפות הכללי שמאפיין את משרד הבריאות

עוד 2,361 מילים ו-1 תגובות
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עוד חוזר הניגון שזנחת לשווא והדרך עודנה נפקחת לאורך

השיר הראשון בספרו הראשון של נתן אלתרמן הפך לאחד השירים המוכרים ביותר של המשורר, בין השאר בזכות הלחנים השונים שלו, שהכניסו אותו פעם אחר פעם לליבם של בני דורות שונים ● הלחן המוכר ביותר היום הוא של נפתלי אלטר, שברי סחרוף חידש והפך ללהיט מודרני ● אלטר עצמו מודה שהוא לא מבין עד הסוף את כוונת המשורר ומספר איך הלחין את השיר: "יש בעניין הזה סוג של קסם"

עוד 1,013 מילים

לא כולל שירות

הנהלת הוט, שספגה מתקפה בגלל התנהלותה מול מפוני הבניין הקורס בחולון, טענה שמדובר ב"קצר מתמשך בתקשורת" ● מבלי לפסוק מה בדיוק קרה שם, זו הגדרה מדויקת למערכת היחסים בין גופים ממשלתיים ומסחריים רבים לבין הציבור ● גם אלה ששיפרו את הביצועים בשנים האחרונות, עדיין נכשלים בנקודה שבה הם פוגשים את האזרחים המודאגים ואמורים לתקשר איתם ● פרשנות

עוד 880 מילים

חזרה לאולד-סקול: הטכניון מוריד את המסך על ההרצאות המוקלטות

במהלך הקורונה כמעט כל ההרצאות והתרגולים בטכניון הוקלטו והונגשו לצפייה חוזרת מהבית ● 2 מיליון שקל הושקעו במצלמות ומסכים ניידים בכיתות כדי לשפר את איכות ההקלטה ● כעת, דווקא המכון הטכנולוגי שאמור להכשיר את השפיץ של ההיי-טק חושש שהסטודנטים לא יגיעו לקמפוס והחליט להוריד את הנגישות לרוב ההקלטות ● הסטודנטים מתנגדים ונערכים למאבק

עוד 1,500 מילים

המתווה המסתמן לחינוך: בדיקות במקום בידודים

תושב יפו איים בירי על עוברי אורח בטיילת תל אביב ונעצר ● בני הזוג נתניהו התארחו בסוכה של ישראל כ"ץ ● ועדת חוקה האריכה תקנות התו הירוק עד ה-4 באוקטובר ● הליכוד: בתקופת נתניהו ישראל מעולם לא כשלה בקונגרס ● אלקין: המשבר עם המפלגה הדמוקרטית - תהליך של שנים ● טיבי: ישראל עדיין לא קיבלה החלטה להכריע את ארגוני הפשיעה

עוד 43 עדכונים

למרות מאמצים ניכרים לצ'פר את המתנחלים, הם לא יחזרו אל בנט

"יש שנאה תהומית למהלך של בנט ושום דבר לא יעזור", אומר יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני ● אלא שבנט וחבריו בימינה לא נואשו מאיבוד הקשר עם המצביעים ומנסים לרצות את המתנחלים הרבה יותר ממה שעשתה הממשלה הקודמת ● "בנט הוא ימינה מנתניהו, זה ברור לי", אומר אלחייני, "אבל אף אחד לא יחזור אליו" ● פרשנות

עוד 618 מילים ו-1 תגובות

הסיוע האמריקאי לכיפת ברזל יידחה במספר חודשים

נפטר השר לשעבר אהרון אבוחצירא ● ביידן: "רחוקים מפתרון שתי המדינות" ● בר-לב: "ב-100 ימים עשיתי יותר מכל השנים האחרונות למיגור הפשיעה במגזר" ● אלפי ציוצים להאשטאג #חיי_ערבים_חשובים שתופס תאוצה במחאה על כמעט 90 הרוגים ערבים מתחילת השנה ● המפכ"ל ביקר את השוטר הפצוע מהדריסה בנהריה ואמר כי "זהו תמרור אזהרה שצריך להדאיג את כולנו"

עוד 22 עדכונים

התלולית של פולטי

פתאום, משום מקום, דווקא בלב לונדון נוסדה אבן דרך תיירותית חדשה ● מדובר בתלולית מארבל ארץ', גבעה שמשקיפה על - ובכן, כמעט שום דבר ● הבריטים מיהרו להגדיר אותה כאטרקציית התיירות הגרועה ביותר במדינה ● ביקור במקום מעלה שאלות קשות על מה ולמה הושקעו כאן שישה מיליון ליש”ט

עוד 1,369 מילים

סרט תיעודי חדש מהלל את פועלו של ליאונרד ברנשטיין ● אבל מי הוא היה, בעצם? מלחין מוערך או מוזיקאי שהמבקרים אהבו לחבוט בו? גיי בארון או בעל למופת? ● שורה של חומרים שטרם נחשפו מנסה לפתור את כתב החידה של חייו

עוד 1,172 מילים

שקרניות עם סגנון

הסופרת ג'ולי קלאם נדהמה במשך שנים לשמוע את הסיפורים המרהיבים על קרובות משפחתה, האחיות מוריס ● רק שאז התברר לה שתשעים אחוז מהסיפורים על  המיליונריות המשונות היו כזבים גמורים ● היא יצאה למסע חובק עולם כדי לגלות את האמת, שנחשפת בספרה החדש ● "ככל שמצאתי יותר מידע סותר כך הערצתי אותן יותר"

עוד 917 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה