ג'קלין סאפר בגיל 16 ב-1977, לפני המהפכה האיראנית ב-1979 (משמאל), ובגיל 23, ב-1982 (מימין)

ראיון יהודיה באיראן: שמונה שנות דיכוי תחת השלטון האסלאמי

בספרה זוכה הפרסים "מחצאית מיני לחיג'אב", ג'קלין סאפר מסבירה כיצד המראה של בתה בת ה-6 עוטה חיג'אב לכיתה א' גרם לה לבסוף להימלט ממולדתה ● "אני בספק אם המנהיגים של איראן יעשו משהו שיסכן את האחיזה החזקה של המשטר הנוכחי בשלטון"

עוד 1,342 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 2 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מחקר של הנהלת בתי המשפט הופך את העומס הידוע בישראל למספרים: 8.2 שופטים לכל 100 אלף איש לעומת 21.4 שופטים באירופה, ופי-2 תיקים מטופלים בשנה בישראל לעומת באירופה ● שר המשפטים הבטיח להוריד את העומס באמצעות "צמצום מספר כתבי האישום המוגשים נגד אזרחי המדינה" ● אלא שבעיית העומס היא בכלל לא בתחום הפלילי - הבעיה הגדולה היא בתביעות האזרחיות ● פרשנות

עוד 754 מילים

׳׳תפוס כפי יכולתך׳׳

יוקר המחייה בארץ ממשיך להאמיר לשחקים, ללא תכנון ולא שליטה. גורמים רבים אחראים למצב: מדיניות רגולטורית של הממשלה, אי פיקוח על המחירים, עוצמתו של המונופוליזם וכדומה. לאחרונה נוספו השלכות משבר הקורונה, הנראות מוצדקות במידה שהן מבוקרות. אך מעבר לכל זה התנהגות הפרט מוסיפה שמן למדורה.

באווירה של חוסר שלטון יציב ואי ודאות לגבי עתיד החיים במדינה, נראה שאמירתו של ישעיהו ׳׳אכול ושתה כי מחר נמות׳׳ אקטואלית יותר מאי פעם. ספירלת עליית המחירים מתנהגת לפי כללי המכירות הפומביות. כל המרבה זוכה. אין יותר ערך לכסף. אין גבול לחמדנות. אין בושה ואין כבוד לשירות. החזירות חוגגת. להמחשה, אביא שלוש דוגמאות בהן נתקלתי אישית בשנה האחרונה.

באווירה של חוסר שלטון יציב ואי וודאות לגבי עתיד החיים במדינה, נראה שאמירתו של ישעיהו ׳׳אכול ושתה כי מחר נמות׳׳ אקטואלית יותר מאי פעם. ספירלת עליית המחירים מתנהגת לפי כללי המכירות הפומביות

כסופר ישראלי החי בפריז, אני נוהג לפרסם את כתביי העבריים בארץ. לאחרונה, כתבתי שיר-סיפור לילדים. כנהוג ולפני הפרסום, פניתי לעורכת שהומלצה לי לעבודת עריכה וליטוש, ובעיקר לבדיקת החריזה בה התנסיתי בפעם הראשונה. מדובר היה בשני עמודים, שבכל שורה ארבע עד שש מילים. הגברת לקחה זמן לפני ששלחה לי את הצעת המחיר שלה: 7000 ₪. הוכתי בהלם. תהיתי שמה ה-0 השלישי הוקלד בטעות. אבל לא. הגברת התכוונה לסכום הזה, עבור עבודה של שלוש עד חמש שעות גג.

לשאלתי בשיחה טלפונית: ׳׳עד כמה נוח לך עם ההגזמה הזו׳׳? סיפרה לי העורכת להגנתה, שבגיל 48 נאלצה לשוב לחיות אצל אמה. והוסיפה: ׳׳אינך מודע לרמת יוקר המחיה בארץ׳׳!

חודשים מספר אחרי מקרה זה, פניתי לצלם עיתונות, שאחד מצילומיו פורסם בכתבה באחד העיתונים ומספר פעמים בפייסבוק. ביקשתי לקבל רשות להשתמש בו עבור עטיפה של ספר אותו עמדתי לפרסם בצרפת. כמי שמכבד זכויות יוצרים, פניתי עם מוכנות לתשלום סביר ומקובל.

מניסיון העבר, עם מוזיאון ישראל ועם מוזיאון נחום גוטמן, ידעתי שהמחיר אמור לנוע בין 200 ל-300 ₪. הפעם, הצלם לא נדרש לשלוח לא שקופית ולא קובץ דיגיטלי, הוא רק התבקש לתת אישור פרסום לעבודתו אותה בחרתי והכנתי גרפית לעטיפת הספר. המחיר לא איחר לבוא: 2000 ₪. המום, צלצלתי ושאלתי באיזה חוצפה הוא מרשה לעצמו לבקש מחיר כל כך מופקע. ׳׳יש לי שלושה ילדים, אני צריך לפרנס אותם׳׳, ענה לי.

לשאלתי על גובה הסכום בשיחה טלפונית: ׳׳עד כמה נוח לך עם ההגזמה הזו׳׳? סיפרה לי העורכת להגנתה, שבגיל 48 נאלצה לשוב לחיות אצל אמה. והוסיפה: ׳׳אינך מודע לרמת יוקר המחיה בארץ׳׳

לאחרונה התוודעתי להפקרות מסוג אחר. שלחתי לאחד המו"לים המוערכים והמצליחים ביותר בארץ כתב יד עברי של ספרי בנושא פוליטי-חברתי שפורסם בצרפתית, עם הקדמה של שגריר ישראל לשעבר בצרפת ובאו׳׳ם והמלצה חמה של היסטוריון ושר החוץ לשעבר. אני מודע לקשיי המקצוע ומוכן הייתי לדחייה, מנומקת או שגרתית.

אך המו׳׳ל אליו פניתי ואותו החשבתי כאיש הגון וערכי, הפתיע. הוא ביקש 25,000 דולר עבור פרסום הספר. אני תוהה אם הוא או מי מעורכיו קראו אותו. הוא הוכיח שכל עניינו הוא רווח מיידי וקל. איפה גבול החוצפה? לאן פני החברה הישראלית? כמה זילות ניתן עוד לייחס לכסף? ומעל לכל מה קרה ליוקרת מקצוע המול"ות? להשוואה, עבור אותו ספר בתרגום לגרמנית, מו׳׳ל מברלין ביקש 3000 יורו עבור השתתפות בפרסומו. סביר. הגיוני. פרופורציונלי לסיכון הנדרש.

במאמר אותו פרסמתי ב-ynet ב-29 לאוקטובר 2018: ׳׳ברכה לסופרים ולקוראים: סוף לאַדְנוּת של המול׳׳ים׳׳ הזהרתי כבר אז מפני מו׳׳לים ההולכים והופכים את עיסוקם האציל והרוחני ל"סחר מילים".

צר לי מאוד שמו׳׳ל מהנחשבים ביותר בארץ, נגרר גם הוא לתאוות הרווח והבצע. הוא בוודאי יודע ש׳׳אמזון׳׳ מאפשר היום פרסום ספרים בעברית. נותר רק לחכות להפצה סדירה בארץ כדי לאפשר לסופרים לפרסם את כתב ידם בכבוד, ולקוראים לרכוש את הספרים ללא שיווק כוחני.

אלה הם שלושה מקרים, אקראיים אמנם, אבל משקפים את הלך הרוח הכלכלי והחברתי בארץ. הקלות בה נזרקים מחירים מדאיגה ומקוממת.

המו׳׳ל אליו פניתי והחשבתי כהגון וערכי, הפתיע. הוא ביקש 25,000 דולר לפרסום הספר. עבור אותו ספר בתרגום לגרמנית, מו׳׳ל מברלין ביקש 3000 יורו להשתתפות בפרסומו. הגיוני. פרופורציונלי לסיכון הנדרש

אם גם אנשים שעד לא מזמן נחשבו לערכיים כמו המו׳׳ל המוזכר לעיל נסחפים יותר ויותר בזרם החזירות, אזי אחת מאמרותיו של בן גוריון נראית היום נבואית ומדאיגה: ׳׳מדינת ישראל תיבחן לא בעושר, לא בצבא ולא בטכניקה, אלא בדמותה המוסרית ובערכיה האנושיים׳׳.

דר׳ מיכאל פריאנטה הוא מו׳׳ל, סופר ופובליציסט שחי בפריז. כותב ומפרסם פרוזה ומאמרי דעות בעברית ובצרפתית. בין ספריו האחרונים: ׳׳פרנסוס האחר׳׳, רומן העוסק בבעיות זהות, ׳׳בצל החומות׳׳, זכרונות ילדות המלח של מקנס, מרוקו, ׳׳מבן גוריון ועד נתניהו׳׳, ספר פוליטי חברתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 644 מילים

"אני שולמן" משיקה מיזם פיננסי עם חברת max

פרסום ראשון שנתיים אחרי שקמה כקבוצת מחאה שזעקה את מצוקת העצמאים והעסקים הקטנים, "אני שולמן" ממנפת את הפופולריות שלה כדי להציע "פתרון פיננסי" עם חברת כרטיסי האשראי השנייה בגודלה במשק ● ההשקה תיערך הערב, ובשולמן מדגישים שלא מדובר במועדון לקוחות ● מנכ"לית שולמן: "אביר קארה ממשיך להיות קול בולט בהתארגנות אך מאז כניסתו לפוליטיקה יש חומה בצורה ביננו"

עוד 1,132 מילים

העבודה: הרפורמה בחקלאות תקודם רק לאחר הסכמות עם החקלאים

ראש האופוזיציה נתניהו על התקציב: מעלים מיסים כדי לממן את ההבטחות לעבאס ● בנט: ישראל חוזרת לעבוד ● עבאס: ״לא ויתרנו על אף שקל שמגיע לנו - אם לא נרצה לא תהיה ממשלה״ ● נגיד בנק ישראל: היעדר תקציב מאושר בשנים האחרונות פגע במשק ● קיש: עם כל הרעש מסביב לתקציב - האתגר העיקרי של ישראל הוא איראן ● ביטן לא צפוי לבקש חסינות מהכנסת

עוד 38 עדכונים

למקרה שפיספסת

ארטיום דולגופיאט ענד את מדליית הזהב מול מיליוני צופים נרגשים, ורק שרי הממשלה לא ראו את השידור ההיסטורי ● דיוני התקציב שהחלו אתמול לא שונים ממה שראינו בעבר: השרים נלחמים, אומרים ש"לא יקום ולא יהיה" ומרימים קול זעקה ● אבל כולם יודעים שהתקציב הראשון מאז 2018 יעבור היום בממשלה, ויעבור גם את משוכת הכנסת בנובמבר ● פשוט כי אין להם ברירה אחרת ● פרשנות

עוד 611 מילים ו-2 תגובות

מתו לפי הנהלים

ילד בן 12 נורה למוות במהלך נסיעה ברכב עם משפחתו. ילד שנולד אחרי שבע שנות ציפיה של הוריו. במהלך הלוויתו נורה למוות נער בן 20. יום קודם נהרג גבר בן 45, ויום לפניו נער בן 17, במהלך מחאה נגד הפקעת קרקע פלסטינית לטובת מאחז יהודי שנבנה ללא אישור המשטר הצבאי המפלה בגדה. זה קרה בארצנו בימים האחרונים. זו ארצנו, לא?

תושבי שכונה בת"א, שהוריהם עלו לכאן ממדינות ערב ונשלחו להתמקם בשכונה אשר הוקמה על חורבות כפר פלסטיני, שתושביו גורשו ממנו ב-1948 – מפגינים נגד כוונת עיריית ת"א לפנותם מהקרקע שלהם ללא פיצוי שמגיע להם בדין. תושבי גבעת עמל ב' בת"א.

זאת לאחר הפרה בוטה ושיטתית של ההבטחה בת עשרות השנים מצד הממשלה להסדיר את בעלותם (הראשון לעשות כן היה ראש הממשלה בן גוריון) וכן של התחייבות עיריית ת"א לעשות כן (למשל: הסכם משנת 1961), ובתום עשרות שנים של התעקשות העירייה והמדינה לא לחברם לתשתיות מינימליות ולהגדירם כפולשים ומסיגי גבול.

רוע ממוסד יכול להיות לעתים מפלצתי. ילדים תחת משטר צבאי זר ותחת מערכת חוקים מפלה בהתאם למוצא אתני, שנורים למוות כשהם משוללי אזרחות וזכויות אזרח. ולהבדיל – ילדים ומבוגרים וקשישים שהם אזרחים – אבל אזרחים סוג ד' שמוצגים כפולשים לבתים שלהם.

רוע ממוסד יכול להיות מפלצתי. ילדים תחת משטר צבאי זר ותחת מערכת חוקים מפלה לפי למוצא אתני, שנורים למוות כשהם משוללי אזרחות וזכויות אזרח. ולהבדיל – אזרחים – אבל אזרחים סוג ד' שמוצגים כפולשים לבתיהם

כולם יודעים שמערכת המס במדינת ישראל משרתת את יורשי ההון ומתעמרת בעובדים ובעובדות.

כולן יודעות שאם ייפלו חלילה קורבן לעבירת מין, משטרת ישראל איננה כתובת של ממש.

כולם יודעים שאזרח שהותקף בידי שוטרים לא יקבל מזור ממח"ש אלא במקרים נדירים.

כולם יודעים שבלי הורים עשירים או ירושה שמנה, אין אפשרות לקנות דירה מכספי שכר עבודה.

וכולם יודעים שאין שום סיבה שיכולה להצדיק את המתתו של ילדון בן 12 בידי צבא.

בני הצעיר בן 10. בני הבכור בן 15. עליהם אני חושב כשאני קורא על ילדים מתים. הייתי משתגע לו מישהו היה ממית אותם.

גם אם הצבא היה מסביר שהם מתו לפני הנהלים.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 316 מילים
עודכן לפני 7 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זָהָב 97

מדליית הזהב של ארטיום דולגופיאט והתגובות בעקבותיה מזכירות לנו מי היינו רוצים להיות: צנועים, נחושים, חרוצים, מוקפים במשפחה ובחברים תומכים, מסוגלים להתגבר על קשיים בלתי נתפסים, ואז לצאת אל העולם ולהתמודד עם הטובים ביותר

עוד 529 מילים ו-1 תגובות

איראן הלכה צעד רחוק מדי ופתחה עבור ישראל מרחב פעולה מדיני נגדה

לא בטוח שאיראן התכוונה לגבות חיי אדם בתקיפת מכלית הנפט ביום שישי ● העובדה ששני אזרחים ארופאים נהרגו בפיגוע תכניס לתמונה באופן מיידי את בריטניה ואולי, בסופו של דבר, את נאט"ו ● עבור ישראל, זהו חלון הזדמנויות להפוך את הבעיה האיראנית לנושא עולמי, וזה אחד המקרים המובהקים בהם העבודה המדינית חשובה לא פחות מזו המודיעינית-מבצעית ● פרשנות

עוד 715 מילים ו-1 תגובות

בנט על המנה השלישית: "היעד שלנו הוא לחסן את כולם עד סוף החודש; זה שאפתני, אך אפשרי"

הממשלה דנה על תקציב המדינה ל-2022-2021; חקלאים המתנגדים לרפורמה בענף הפגינו מחוץ לישיבת הממשלה ● שקד: "אם יהיה צורך לצאת למבצע בעזה, ומנסור עבאס יאיים שיציאה למבצע משמעותה סופה של הממשלה - לא נהסס ונצא למבצע ופשוט לא תהיה ממשלה" ● בנט עצר את ישיבת הממשלה כדי לברך את ארטיום דולגופיאט על זכייתו במדליית זהב; הרצוג: "ישראל כולה גאה בך"

עוד 65 עדכונים

מוריס סמדג'ה עלה מתוניסיה ב-1961 והתיישב במעברה בבאר שבע ● בתת-תנאים, הוא אימן דורות של ילדים שספגו ממנו את האהבה לספורט והוא הפך למחנכם הנערץ ● בנו אורן, מדליסט אולימפי, ממשיך את דרכו כמאמן נבחרת ישראל, שזכתה אתמול במדליית ארד בטוקיו ● סמדג'ה האב יחגוג השנה יום הולדת 90 ● שאול אדר, חניך לשעבר, קורא להעניק למוריס את ההכרה שהוא כה ראוי לה

עוד 491 מילים ו-1 תגובות

הורוביץ: "אמנע מסגר בכל מחיר; הכל פתוח, אבל צריך הגבלות"

80 אלף חיסונים, בשווי שישה מיליון שקלים, יושמדו כי תוקפם פג ● רע"ם: אין היתכנות שהרשימה המשותפת תתמוך בתקציב; היא רק רוצה להשיג תמיכה של הקואליציה בחוקים שהיא מקדמת בטרם דבר זה ייחשף ● שקד: "יש לנו מדיניות חד משמעית לא להעלות מיסים; גם ליברמן לא בעד העלאת מיסים" ● "כוחנו באחדותנו": במערכת הפוליטית חגגו את זכיית נבחרת ישראל בג'ודו במדליה

עוד 18 עדכונים

ראיון "הציניקן בסדרה, שלא אוהב מחזות זמר? זה אני"

הבמאי הסרטים, שאחראי ללהיטים כמו "גברים בשחור" ו"משפחת אדמס", עומד כעת מאחורי סדרת הלהיט החדשה של אפל, שמיגדון! ● בראיון זום (שמיגזום!) לזמן ישראל, זוננפלד מספר על צילום הסדרה במהלך מגפת הקורונה, למה הציע פרס כספי למי שירצח את אמא שלו, ואיך זה לביים מחזמר כשאתה כל כך שונא אותם ● "אני לא מצליח לישון כי אני שר לעצמי את Corn Puddin שוב ושוב"

עוד 1,925 מילים

שוקו, בריכה ומאבטח חמוש

על רקע התקריות האנטישמיות בארצות הברית מתכוננים במחנות הקיץ היהודיים לתרחיש שבו גזענים יבקשו לפגוע דווקא בפעילות הפסטורלית שלהם ● בשונה מבתי כנסת ובתי ספר, פעמים רבות מחנות הקיץ כלל לא מגודרים - דבר המקשה למנוע כניסה של פולשים ● בהנהלה של מחנות הקיץ ושל ארגוני השמירה מאמינים שניתן להוסיף אמצעי אבטחה מבלי לעורר פחדים או לפגוע באווירה הקלילה

עוד 826 מילים

אחרי מותה של אמה מצאה ג'ולי מץ ספר זיכרונות, שהוחבא בחדר השינה, בחלק האחורי של מגירת ההלבשה התחתונה ● בעקבות היומן התחקתה מץ, סופרת רבי מכר, אחרי ההיסטוריה של אמה, שבילדותה הוברחה על ידי הוריה מאוסטריה לאיטליה - בדרך אל החופש הנכסף בארצות הברית ● ובין היתר היא חושפת מה הביא את הנאצים להוריד את סבה מהרכבת לדכאו ולהשאירו בחיים

עוד 934 מילים ו-1 תגובות

האם בתוניסיה מתרחשת הפיכה או הגנה על הדמוקרטיה? ● הנשיא ביידן וראש ממשלת עיראק הודיעו כי עד סוף השנה ארה"ב תצא מעיראק, אבל במציאות היא עדיין תהיה נוכחת ● עבור רבים בעולם הערבי, המשחקים האולימפיים זה לא רק ספורט ● בסעודיה, הזמר הסורי ג'ורג' וסוף מתקבל כמו מלך ● ובמצרים מציינים 65 שנה להלאמת תעלת סואץ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,175 מילים ו-1 תגובות
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

ושתלת לי עץ ירוק מפלסטיק

הגלובוס הירוק הולך לרשויות שעוברות סוף-סוף לשירות דיגיטלי ושמות קץ לניירת ● הגלובוס השחור מוקדש לעיריית פתח תקווה, שהחליטה להציב במרכז העיר שדרה של עצי פלסטיק על מצע דשא סינתטי. הכל ירוק, אבל בכאילו ● והטיפ: אלפי ליטר מים מטפטפים כל יום מצנרות המזגנים - עם קצת יוזמה, אפשר לעשות בהם שימוש

עוד 817 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה