תיקים באפלה

. (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90
Labor Member Isaac Herzog participates in a protest demanding recognition and repair for the Yemenite Children Affair in Tel Aviv on September 25, 2017. Photo by Tomer Neuberg/Flash90 *** Local Caption *** çèåôé úéîï çùéôä äôâðä éìãé úéîï úéîðéí îôâéðéí éöç÷ äøöåâ

למה ממשלת הימין לא חושפת את קלונה של מפא"י ולא מסירה את החיסיון מתיקי חטופי תימן?

תמיד סרבתי להאמין בתאורית חטיפת ילדי תימן.

נולדתי בקיבוץ, סבתי חטפה שחפת כשייבשה ביצות בעמק יזרעאל, סבא בנה את הסליקים של ההגנה בזמן הבריטים. מדינת ישראל בשבילי היתה החולצה הכחולה של מחנות העולים, ארץ קטנה מוקפת אויבים, קולטת עליה, כור היתוך, מושיטה ידה לשלום.

הזמנים השתנו, הנאיביות התפוגגה וומציאויות חלופיות התחילו לחדור אל התודעה.

את המילה נכבה שמעתי לראשונה בגיל 45, אולי כשחוקקו את החוק שאוסר לציין אותה, אני לא בטוח. סיפור הערבים שעזבו מרצונם את הכפרים כבר לא נשמע לי משכנע כמו שהיה בנערותי, והתותח הקדוש של אלטלנה, אולי היה רע הכרחי אבל קדושה בטח לא היתה בו.

בכל אופן, סיפור החטיפה המאורגנת והממוסדת של ילדים על ידי השלטונות לא הסתדר לי, נראה לי מופרך ומדומיין. אבל למה, שאלתי את עצמי, למה מסתירים מסמכים? למה לא פותחים את הארכיונים? מה יש להם להסתיר? המחשבה הזו הציקה לי וניקרה בי אפשהו, אבל לא מספיק כנראה כדי שאנסה להעמיק ולחקור.

הכל השתנה במערכת הבחירות הזו, המלוכלכת והנואשת.

האשמות בשחיתות, בפדופיליה, בבגידה, נראה שאין יותר קווים אדומים שאסור לחצות בפוליטיקה הישראלית, ומשום מה לא נעשה שימוש בנשק יום הדין.

פתאום עלה בי ספק של הפוך על הפוך, אם באמת מסתתר סוד אפל ונורא בארכיבים החסויים, איך זה ששנים רבות כל כך של שלטון הליכוד, מפלגה שידעה לעשות שימוש ביד אומן ברגשות קיפוח וטינה של עדות המזרח כנגד מפא"י ההיסטורית, מדוע הם לא נועצים את המסמר האחרון בארון הקבורה שלה ושל כל מה שהיא מסמלת? יכול להיות שהאמת היא הפוכה? שכמו שנאמר בעיניין אחר "אין כלום כי לא היה כלום"?

שלא בטובתי החלטתי לצלול לתוך אחד מהנושאים הכי שנויים במחלוקת, הכי יצריים והכי כאובים בחברה הישראלית המקוטבת. יצאתי משם עם תשובה. תשובה שלא תשכנע את המשוכנעים, אבל אני לא יכול שלא לחלוק אותה, לא בלי התלבטויות.

אבל לפני שנגיע לשאלת התיקים החסויים, סקירה קצרה על מה שנמצא בתיקים הגלויים, שגם עליו כמובן ניטשת מחלוקת עזה.

אז מה שהיה לנו עד היום הן שלוש ועדות חקירה, שניפקו אלפי עמודים של פרוטוקולים, עם מסקנות חד משמעיות. כן, היו אלה וועדות של "הממסד" הרי אין בנמצא וועדות שהן לא מטעם הממסד, אבל בוועדות ישבו דתיים וחילונים, תימנים, אשכנזים ומזרחים וגם מתנגדי מפא"י מושבעים. שלושת הוועדות הגיעו למסקנות דומות, למרות הרכביהן השונים, למרות השנים שחלפו בין אחת לשניה ולמרות השלטון שהתחלף,  והמסקנה היאלא היו דברים מעולם.

בנוסף פעלה בכנסת ועדה מיוחדת בראשות נורית קורן, שפעלה לחוקק חוקים לפתיחת קברים ויצרה מאגר ד.נ.א. של משפחות.

על דבר אחד אין וויכוח אמיתי, אין בנמצא ולו מסמך אחד שמוכיח חטיפה, ועד היום לא נמצא ולו ילד חטוף אחד, אפילו לא אחד!

אפילו חה"כ לשעבר נורית קורן שעמדה בראש ועדה מיוחדת בכנסת, פעלה לחוקק חוקים לפתיחת קברים ויצרה מאגר ד.נ.א. של משפחות, נאלצה להודות ש"אנחנו צריכים למצוא את המקרה האחד, אחד, שיש קבר שכתבו, ויש לו תעודות פטירה, ובן האדם חי. אני לא מצאתי דבר כזה"

מה שכן יש למכביר זה עדויות, הרבה מאד עדויות קשות, קורעות לב של משפחות שאיבדו את ילדיהן. אי אפשר שלא לכאוב את כאבן, אי אפשר שלא להזדהות עם צערן. אבל עם כל הצער והכאב, עדויות על חטיפות אין.

יש ויש עדויות על ממסד אטום, מזלזל ואדיש, הרבה פעמים גזעני. גם בתנאים האיומים של שנת 1949-1950 של מדינה בהקמה שקלטה כמויות אדירות של מהגרים, הסיפורים לעיתים מעוררים צמרמורת.

יש תחושה קשה שהיחס לעולי המזרח בכלל ולעולי תימן בפרט היה נגוע בהתנשאות ובזלזול. הרבה פעמים לא טרחו ליידע את ההורים בדבר גורל ילדיהם, טרטרו אותם והתעלמו מהצרכים שלהם, מהמסורת שלהם ומהכאב שלהם.

מתוך קרוב ל 1000 תלונות ועדויות שבדקה וועדת החקירה הממלכתית האחרונה, נמצאו מסמכים ברורים להוכחת פטירה וקבורה של רובן העצום. עשרות בודדות נותרו ללא מענה, עקב אובדן מסמכים. מדובר על כשישים מקרים שראוי היה שהמדינה תתנצל, תפצה ותכיר באחריותה למחדל.

למה אם כן, בהעדר כל הוכחה לחטיפה, ובהמצא הוכחה לרוב העצום של התלונות ממשיכה התאוריה של החטיפה להתקיים ואף להתחזק?

את החשדות הראשונים עוררה המדינה בעצמה באמצע שנות השישים, כאשר לכמה משפחות החלו להגיע צווי גיוס לילדים שלמשפחותיהם נמסר בזמנו שנפטרו. הדבר עורר זעם וחשד מובן בעדה, אך חוקר שנשכר על ידי הוועד וכן וועדת החקירה הראשונה שמונתה, הרגיעה במידה רבה את החששות, חוות הדעת התקבלה על ידי העדה, והעניין ירד מסדר היום עד לשנות השמונים.

החל משנות השמונים ועד היום, את מה שמתרחש אין לי דרך טובה יותר לתאר מאשר תאורית קונספירציה של כל שונאי השמאל הציוני.

התאוריה מסתבר נולדה בספר של חרדי קיצוני בשם שנפלד בברוקלין שבארה"ב שכתב על "שואה בארץ הקודש". שנפלד שבספר קודם כבר הספיק להאשים את הציונות בשואה, האשים את המדינה החילונית בהרחקת התימנים מהדת והאמונה (טענה שהיה לה בסיס במציאות) אך מערבב "שמד רוחני" עם ג'נוסייד ממש.

תורתו של שונא הציונות הזה יובאה לארץ על ידי שונא חילוניות ושונא שמאל, הלא הוא הרב מאיר כהנא שבאמצע שנות השמונים פרסם חוברות עם ציטוטים מהספר של שנפלד בשם "ג'נוסייד בארץ הקודש" ו "הספר השחורמה שעוללו אנשי השמאל לעדות המזרח"

גם חבר הכנסת פרוש, נציג החרדים האנטי ציונים באותה תקופה קרא לחקירת העלמות ילדי תימן, תוך עירוב דעותיו על "חטיפת ילדים, גזיזת פאותיהם והעברתם על הדת"

הרב עוזי משולם, אולי הפעיל המפורסם ביותר להפצת העלילה, השתמש גם הוא באותו מושג שטבע שנפלד של "שואה בארץ הקודש" ואצלו הציונים והאשכנזים זכו כבר לגינויים כעמלק, ערב רב, נאצים ו"גרועים מהיטלר"

ואם חסר היה לנו שונא אחד ברשימה, הקונספירציה זכתה לחיבוק חם דווקא מצד השמאל הרדיקלי, לא חשוב היה שמקורה בימין הכהניסטי או בלב העדה החרדית הקיצונית, השנאה לציונות הפכה את הנרטיב לסחורה חמה. עמירה הס הכריזה שכל פלסטיני הוא עוזי משולם, כאילו מנהיג כת משיחית שמתבצר עם מאמיניו ומאיים לעשות מעשה דיוויד כורש הוא מודל לחיקוי, ותמר זנדברג מגלה לנו ש"גילויים חדשים השבוע בפרשת ילדי תימן מעמתים אותנו עם הזוועות המחרידות ביותר שיכולות להיותניסויים בילדים ותינוקות, גניבת איברים, חטיפה ומוות. לא הנאצים עשו את זה אלא מדינת ישראל"

לא מפתיע מצד השמאל הרדיקלי שתמיד נוטה לקדש את הנרטיב של מי שהוא תופס כחלשים והמקופחים, והמציאות והעובדות מענינות אותו הרבה פחות, אבל תודות לעתונות עלובה שלא מעיזה לאתגר את הנרטיב הזועם, ופוליטיקאים חלשים וכנועים, גם השמאל הציוני כולל בוז'י הרצוג ואבי גבאי כבר התנדבו להכיר "בחטיפה" כאילו שזה יזכה אותם בתמיכה פוליטית כלשהי.

במצב הענינים היום, לא נראה שיש דרך להלחם בנרטיב השקרי, אם אפילו נציגי השמאל הציוני, קורבנות עלילת הדם מקבלים עליהם את האחריות לפשעים שלא ביצעו.

אלא אם כן כמובן, יפתחו את התיקים החסויים ויגלו שאכן אין בהם כלום!

יש רק בעיה אחתאין תיקים חסויים.

אני לפחות לא מצאתי כאלה, וחיפשתי בחיי שחיפשתי.

כל החומר גלוי.

מלבד תיקי אימוץ שמוטל עליהם חיסיון בחוק, אך נבדקו על ידי וועדת החקירה הממלכתית, כל החומר נגיש לכל דורש. אין תיקים באפילה, אין סודות, אין חטיפות, רק תאורית קונספירציה.

עלילת דם שכנראה אי אפשר להלחם בה עם עובדות.

גיא נבו הוא יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
לא מדויק. וועדת בהלול מינקובסקי מצאה תשובות לרוב התיקים חוץ מאשר עשרים. מה שאני בטוח בו מעל לכל ספק הוא שלא הייתה קונספירציה מטעם השלטון. האם לא ייתכן שרופא בעל כוונות טובות יחשוב שעד... המשך קריאה

לא מדויק. וועדת בהלול מינקובסקי מצאה תשובות לרוב התיקים חוץ מאשר עשרים.
מה שאני בטוח בו מעל לכל ספק הוא שלא הייתה קונספירציה מטעם השלטון. האם לא ייתכן שרופא בעל כוונות טובות יחשוב שעדיף לתת סיכוי לילד שיש לו עשרה אחים וחי בעוני ויעביר אותו למשפחה מאמצת בעלת אמצעים? ייתכן אבל לעולם לא נדע את האמת כנראה.
מה שאותי מעניין הוא איך ייתכן שאנשים שכן חקרו את הנושא וקראו את כל העדויות והפרוטוקולים מגיעים למסקנות הפוכות לגמרי.

"במצב הענינים היום, לא נראה שיש דרך להלחם בנרטיב השקרי, אם אפילו נציגי השמאל הציוני, קורבנות עלילת הדם מקבלים עליהם את האחריות לפשעים שלא ביצעו." הרשה לי לחלוק עליך. יש דרך. יש מאפיי... המשך קריאה

"במצב הענינים היום, לא נראה שיש דרך להלחם בנרטיב השקרי, אם אפילו נציגי השמאל הציוני, קורבנות עלילת הדם מקבלים עליהם את האחריות לפשעים שלא ביצעו."

הרשה לי לחלוק עליך. יש דרך. יש מאפיין אחד של מפיצי עלילת הדם שחוזר על עצמו שוב ושוב. ועדת בהלול מינקובסקי הזמינה את אורי אבנרי, זה שטען שילדי תימן נמכרו לזוגות אמריקאים של ניצולי שואה. אבנרי לא בא להעיד. ועדת כהן קדמי הזמינה את עוזי משולם ואנשי כנופייתו, כולל אחד שפרסם לאחרונה ספר. הם לא באו להעיד. כיום עמר"ם מנסים למנוע הפצת עדויות מוקדמות משתי הועדות הנ"ל. הדרישה שלהם היא ל"הכרה, צדק, ריפוי". מה שאומר שהם מפחדים מחשיפה. אז זה בדיוק מה שצריך לתת להם. לא רק חשיפת המקרים, חשיפה של התנהלותם.

עוד 1,064 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 21 ביולי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־288 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

נתניהו לאחר התקיפה בתימן: כל מי שיפגע בישראל ישלם מחיר

דיווח: בתקיפה בחודיידה השתתפו מטוסי F-15 ו-F-35, הופצצו מחסני נשק, תחנת כוח, מתקני זיקוק נפט והנמל ששימש להעברת נשק מאיראן; התקיפה בוצעה על ידי ישראל בלבד; גלנט: את האש רואים בכל המזרח התיכון; עשרות הרוגים ופצועים בתקיפה ● שני חיילים נפצעו מפגיעת כטב״ם בצפון ● בן גביר על דיווח לפיו נשקלות סנקציות אמריקאיות נגדו: למוטט את הרשות הפלסטינית

עוד 36 עדכונים

למי שייכת המורשת?

שתי רשומות שפרסמתי כאן השבוע, "מרק צפרדעים ארכיאולוגי" ו"אושר בקריאה טרומית – סיפוח", עסקו בצעדים מדיניים באיצטלה של דאגה לעתיקות. הרשומות עוררו תגובות, בחלקן ציניות, אחרות מזלזלות, ורובן חשפו בעיקר בורות וחוסר הבנה של הזירה, לכן בחרתי לענות עליהן ברצינות:

1

אורי ארליך הוא עיתונאי לשעבר, פעיל שמאל ודובר ארגון הארכיאולוגים "עמק שווה".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
למדינת ישראל אין ממש עניין העתיקות. ב- 2004 קבע מבקר המדינה, המשנה לנשיא בית המשפט העליון השופט גולדברג, שרשות העתיקות נמצאת בניגוד עניינים. מחד תפקידה של רשות העתיקות הוא לשמור על עתיק... המשך קריאה

למדינת ישראל אין ממש עניין העתיקות. ב- 2004 קבע מבקר המדינה, המשנה לנשיא בית המשפט העליון השופט גולדברג, שרשות העתיקות נמצאת בניגוד עניינים. מחד תפקידה של רשות העתיקות הוא לשמור על עתיקות ארצנו ומאידך רב תקציבה בא מחפירות ארכיאולוגיות לצורכי פיקוח שהיא מבצעת. מאז המצב רק החמיר.
רשות העתיקות רואה בעתיקות "קרדום לחפור בו" לצורך תקציבה והמתנחלים רואים בעתיקות "קרדום לחפור בו" לצורך קידום האג'נדה הפוליטית.
ולמי לא נשאר ? עתיקות ולחובביה.

הכל נראטיבים של בעלי אג'נדה והמון חוסר יושר זאת לדעת היהודים בפראג לא איימו מעולם על הריבונות הצ'כית וזה לא דומה לערבים בשטחים "הכבושים" שמשתדלים כבר דורות להכחיד אותנו ... המשך קריאה

הכל נראטיבים של בעלי אג'נדה
והמון חוסר יושר
זאת לדעת
היהודים בפראג לא איימו מעולם על הריבונות הצ'כית
וזה לא דומה לערבים בשטחים "הכבושים" שמשתדלים כבר דורות
להכחיד אותנו

ואין מה לגזור משם לכאן
אלא אם תחת אג'נדה

עוד 1,458 מילים ו-2 תגובות
אמיר בן-דוד
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תרחיש העלטה עלול לנתק את צינור החמצן של המונשמים

בעוד שר האנרגיה חוגג את מהפכת החשמל, אלפי מונשמים ונתמכי נשימה חוששים מנפילת חשמל - וכרגיל החברה האזרחית דואגת לפתרונות במקום המדינה ● חוף זיקים ייפתח לרחצה בחודש הבא: האם החוף הצמוד לגדר של רצועת עזה יחזור לסוג של שיגרה שפויה? ● שונית מלאכותית בצורת פסל של נער נחתה במפרץ אילת ● ומבט אל הכפר אום אל-קוטוף מכיוון חריש מזכיר גלויה מחו"ל

עוד 1,141 מילים

מהנשיא היוצא עד הנשיא הנכנס - מבט על הפוליטיקה הפנימית באינדונזיה

באוקטובר הקרוב יסתיים פורמלית פרק בהיסטוריה הקצרה יחסית של אינדונזיה בעידן הדמוקרטי שלה: הנשיא ג'וקו וידודו (ג'וקווי) יסיים את כהונתו, שתי קדנציות, כל אחת בת 5 שנים, המקסימום המתאפשר על פי החוקה. את כסאו של ג'וקווי יתפוס פרבואו סוביאנטו, שנבחר בבחירות לנשיאות בפברואר האחרון.

לקראת פרישתו של ג'וקווי הוחל כבר בבניית מעון עבורו, כקבוע בחוק לטובת נשיאים פורשים. אך מתקבל הרושם כי הוא אינו מתכוון לבלות בו כ"פנסיונר" הצופה מרחוק בפוליטיקה.

ד״ר גיורא אלירז הינו עמית נלווה במכון טרומן באוניברסיטה העברית בירושלים, ועמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן וכן בפורום לחשיבה אזורית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,010 מילים

למקרה שפיספסת

מצב הרוח
שיחה עם הסופרת והתסריטאית שירי ארצי

"יותר מאי פעם ברורה לי כוחה של האהבה. זו התרופה היחידה"

"פגשתי אנשים שנראו כמו סלעים יצוקים מצער. ראיתי את המולקולות הצפופות של הכאב ואת הדחיסות והתלישות הבלתי נתפסות של אנשים שהחיים התפרקו להם. הדבר שהכי התחדד לי בעקבות אותם מפגשים, הוא המשקל הסגולי של החסד" ● מאז שבעה באוקטובר, הסופרת והתסריטאית שירי ארצי לומדת לקרוא מחדש יופי וכאב בניסיון להבין את הכאוטי ולטוות חסד כדי להצליח לחיות

עוד 2,120 מילים

האם נתניהו הוא כבר חליפה ריקה?

כשהנאשם העומד בראש ממשלת ישראל, ייצא מרכב השרד החונה בכניסה לבית הלבן כדי להיפגש עם נשיא ארצות הברית (בכפוף למצבו הרפואי של הנשיא), ובהמשך בנאומו בפני חברי הקונגרס – לא נוכל לזהות את החרדה והפחד שאוחזים בו בימים אלה.

החטופים, המלחמה בצפון ובדרום, מטרידים את נתניהו בימים אלה הרבה פחות מאשר האיומים המרחפים על הקואליציה שלו. הלפיתה החונקת של איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' מלווה אותו הישר אל החדר הסגלגל.

פאר לי שחר היא עיתונאית, חברה בוועד המרכזי של מפקדים למען בטחון ישראל, בוועד הפעיל של אמנסטי ישראל, בוועד של מדרשת אדם, ופעילת שלום בתנועת נשים עושות שלום, והיא שרת ההסברה בממשלת השיקום - ממשלת הצללים הלאומית. הייתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של עשרות שנים בתקשורת - בגלי צה"ל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות) וככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
זו טעות של ביידן לפגוש את ביבי לפני הנאום שלו בקונגרס, כי אם היה צריך לפגוש אותו אחרי. סוג של שוט, כי אם ביבי ינאם באותו סגנון בו נאם נגד אובמה, יוכל ביידן לבטל את הפגישה ולהראות את קלו... המשך קריאה

זו טעות של ביידן לפגוש את ביבי לפני הנאום שלו בקונגרס, כי אם היה צריך לפגוש אותו אחרי. סוג של שוט, כי אם ביבי ינאם באותו סגנון בו נאם נגד אובמה, יוכל ביידן לבטל את הפגישה ולהראות את קלונו של ביבי בפני כל העולם.
ביבי לעולם לא ירשה לעצמו כזו פדיחה, כי כל כולו רק הצגה אחת גדולה, תוריד ממנו את ההצגה, את השואו, ונשאר כלום (ליתר דיוק, נשאר נרקיסיסט קטנטן ופרנואיד מפוחד).

כשמכונית השרד של נתניהו תעצור בפתח הקונגרס האמריקאי ניתן יהיה לומר: "מכונית ריקה הגיעה לכניסה לבית הנבחרים וממנה יצא בנימין נתניהו." דבר נוסף לשאלת כותבת המאמר התשובה היא: החליפה של בני... המשך קריאה

כשמכונית השרד של נתניהו תעצור בפתח הקונגרס האמריקאי ניתן יהיה לומר: "מכונית ריקה הגיעה לכניסה לבית הנבחרים וממנה יצא בנימין נתניהו." דבר נוסף לשאלת כותבת המאמר התשובה היא: החליפה של בנימין נתניהו מלאה בבן גביר.

עוד 600 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

אף שגם בצה"ל איש לא שש אלי קרב, הסלמה נוספת בצפון עלולה ליצור דינמיקה שונה ● ר"מ סקוטלנד לשעבר ייחקר בעקבות תרומת ענק לאונר"א ● דאעש חוזר לתודעה העולמית עם פיגוע בעומאן ● זעם בעיראק על ניתוקי מים וחשמל ● והשבוע ב־1973: הדרישה למדינה לובית–מצרית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,120 מילים

מיתוס של נשיא מת

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע, ברקע ניסיון ההתנקשות בטראמפ: בחזרה ל-2013, ליובל ה-50 לרצח הנשיא ג'ון קנדי, לתיאוריות הקונספירציה הפרועות סביב מותו ולקרע הדרמטי, שלא התאחה מאז, ברקמה הנפשית של האומה האמריקאית

עוד 1,267 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
גַּזְלַייטִינְג 222

המדריך המלא למניפולציות הפוליטיות שבעזרתן מציאות בלתי נסבלת הופכת לנגד עינינו למציאות בלתי מובנת

עוד 1,326 מילים

בדיון אתמול בבג"ץ בעתירות הקוראות לחייב את שר המשפטים לכנס את הוועדה לבחירת שופטים על מנת שתמנה נשיא קבוע לבית המשפט העליון, שחרר בא-כוחו של לוין איומים מובלעים כלפי בית המשפט, אך נכשל מלהתמודד עם עקרונות המשפט המנהלי הבסיסיים ● שופטי ההרכב נתנו ללוין אפשרות אחרונה להגיע להסכמות בתוך שלושה שבועות ● די ברור מהדיון אתמול מה יקרה אם ייכשל ● פרשנות

עוד 1,090 מילים

ש"ס חוששת שצווי הגיוס הראשונים יגיעו דווקא לקהל שלה

רבים ניסו לפרש את הטקסטים הקיצוניים של רבני ש"ס, אחרי הודעת מועצת החכמים של התנועה כי "בעת הזו אין להיענות לצו גיוס ואין להתייצב בלשכות הגיוס" ● אלה אמירות חריגות, שלא אופייניות למפלגה המתגאה בקשריה עם העולם החילוני ● החשש בקרב אנשי ש"ס הוא כי צה"ל ינסה קודם כל לגייס את אנשי ש"ס בגלל המתינות המאפיינת אותם - במקום להתעמת עם החסידויות היוקרתיות ● פרשנות

עוד 698 מילים ו-1 תגובות
היום ה־287 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

בלינקן: "מאמין שיש התקדמות בדרך לעסקת ישראל-חמאס"

בית הדין בהאג: הכיבוש בגדה אינו חוקי, יש לסיימו בהקדם; על ישראל להפסיק הרחבת ובניית התנחלויות באופן מיידי ● נתניהו בתגובה להאג: "העם היהודי אינו כובש בארצו" ● ההרוג בתקיפת הכטב"ם על תל אביב הוא יבגני פרדר בן ה-50 ● המיליציה החות'ית לקחה אחריות על התקיפה ● סקר: 66% מהציבור תומך בעסקת חטופים ● בלינקן הזהיר: איראן נמצאת שבוע-שבועיים מפצצה

עוד 54 עדכונים

כל הסימנים מראים: חמאס במצוקה קשה

העובדה שדף עלה מעל הקרקע מוסברת בין השאר בשחיקה הגדולה של הכוחות והמפקדים אחרי השהייה הארוכה במנהרות ● בצה"ל מדברים על כך שהצליחו לפצח חלק ניכר מהלוגיקה המבצעית וההנדסית של חמאס ● צה"ל ממשיך לעבוד גם בציר פילדלפי, שם התגלו עשרות מנהרות ● מי שיכולה לפתור את המשבר בציר היא מצרים, עם הסכמה על בניית מכשול בשטחה ● פרשנות

עוד 913 מילים

הלילות הרבה יותר חמים – ובערים גרוע יותר

מעבודה שנעשתה בשירות המטאורולוגי עולה שהערים בישראל חמות בשלוש–ארבע מעלות מהאזורים הכפריים ● השירות הציג השבוע דוח מקיף על מגמות ההתחממות והקצנת האקלים הצפויות בישראל בעשורים הקרובים, אבל העבר לא פחות מעניין: ב־30 השנה האחרונות ישראל התחממה בכמעט שתי מעלות – פי שלושה מהקצב העולמי

עוד 814 מילים

בית הדין לצדק בהאג יחל את הליך ההוכחות נגד ישראל ביוני 2025

לזמן ישראל נודע כי בית הדין הבינלאומי לצדק החליט להקדיש חודשיים לשמיעת עדויות בתביעתה של דרום אפריקה נגד ישראל לפי האמנה למניעת רצח עם ● התביעה תשמיע את עדויותיה בכל חודש יוני 2025, ואילו ההגנה תקבל את כל חודש אוקטובר 2025 לשמיעת עדויות ● המועדים הללו מוקדמים ממה שציפו בישראל ● בנוסף, דרום אפריקה צפויה לפנות בזמן הקרוב לבית הדין בטענה שישראל הפרה את צווי בית המשפט עד כה

עוד 485 מילים

הסיעות החרדיות כופות על ציבור המשרתים ארבעה חודשים ביציאה

הקואליציה העבירה הלילה בקלות את חוק הארכת השירות הסדיר בקריאה ראשונה ● נתניהו אפילו לא היה צריך להתאמץ ולהתייצב להצבעה ● במקביל הוא הגה תרגיל נוסף: לאחד בדיוני ועדת חוץ וביטחון את חוק ההשתמטות עם חוק הארכת השירות הסדיר כדי שגם הסיעות החרדיות יצביעו בעדו, בזמן שהם פוטרים את הציבור שלהם ● פרשנות

עוד 868 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה