יחסי ישראל עם יהדות התפוצות - האם ניתן לרפא את השבר?

.יהודים אורתדוקסים וקונסרבטיבים ישראלים ואמריקאים מפגינים ליד הרבנות הראשית בירושלים במחאה על פסילת גיוריהם, יולי 2016 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
Hadas Parush/Flash90
.יהודים אורתדוקסים וקונסרבטיבים ישראלים ואמריקאים מפגינים ליד הרבנות הראשית בירושלים במחאה על פסילת גיוריהם, יולי 2016

קרע הולך ומתרחב בין יהודי ישראל לאלו המתגוררים בתפוצות מאיים על עתידו של העם היהודי. ההתנהלות הבעייתית של ישראל ביחסיה מול קהילות התפוצות הביאה לסיפו של כישלון מדינת הלאום של העם היהודי לממש את מטרות הקמתה.

זה לא חייב להיות כך ועוד לא מאוחר לתקן. יהדות התפוצות, שנקבעה במגילת העצמאות של ישראל ככוח קריטי לגאולת ישראל, נותרה כיום מרכיב חיוני בנשמת האומה. ממשלת ישראל חייבת לראות בהידרדרות היחסים בינינו לבין התפוצות איום קיומי ואסטרטגי על עתיד הזהות הלאומית שלנו.

קרע מתרחב בין יהודי ישראל ליהודי התפוצות מאיים על עתיד העם היהודי. ההתנהלות הבעייתית של ישראל ביחסיה מול קהילותיהם, הביאה לסף כישלון את מימוש מטרות הקמתה

הציבור והממסד הפוליטי בישראל נקטו בעקביות גישה תובענית וחד-צדדית כלפי יהדות התפוצות, בציפייה שתייצר תמיכה פוליטית פרו-ישראלית, שתספק מימון ללא תנאי ותהווה מאגר פוטנציאלי של מהגרים עתידיים. בכך שלא שקלנו ברצינות את דעותיהם, ערכיהם ושאיפותיהם של יהודי התפוצות, התייחסנו לתמיכתה של קהילה חשובה זו כמובנת מאליה.

יתרה מכך, בעוד יהודי התפוצות חיזקו את ישראל ותמכו בה מחו"ל, היחס של הממסד הדתי הישראלי כלפי הזרמים הלא אורתודוכסים של היהדות הותיר רוב גדול של העם היהודי – במיוחד בריכוז הגדול השני של העם היהודי, בצפון אמריקה – "בחוץ בקור", כיהודים סוג ב'. נראה שלמחוקקים בישראל לא היה תמריץ פוליטי לעסוק בנושא הזה, שכן ישנם הרבה יותר אורתודוקסים בישראל מאשר קונסרבטיביים או רפורמים, ורוב הישראלים החילונים אדישים לגבי אפליה דתית נגד עדות ליברליות ביהדות.

השסע הלך והחריף באופן דרמטי כאשר ממשלות ישראל נתפסו כמתרחקות מהערכים הליברליים המעוגנים במגילת העצמאות של ישראל, שרוב יהודי ארה"ב מזדהים איתם.

באופן הבולט ביותר בארה"ב, אך גם באירופה, המצב הידרדר עוד יותר כאשר העוסקים בדיפלומטיה ישראלית סטו מהעיקרון המנחה היסטורית את הדיפלומטיה הישראלית לפיו תמיכה בישראל אסור שתהפוך לסוגיה פוליטית מפלגת.

הציבור והממסד הפוליטי בישראל נקטו גישה תובענית וחד-צדדית כלפי יהדות התפוצות, בציפייה שתייצר תמיכה פוליטית פרו-ישראלית, שתספק מימון ללא תנאי ותהווה מאגר של מהגרים עתידיים

יתרה מכך, בשנות ממשלות נתניהו הפכה ישראל לבת ברית של משטרים ימניים פופוליסטים רבים ברחבי העולם. יהודים רבים בפזורה מזועזעים מהבריתות של ישראל עם משטרים גזעניים שהחליפו את האנטישמיות בשנאה למוסלמים ובכך מצאו בישראל מדינה בעלת דעות דומות. התפתחות זו הובילה למצב בו המדינה היהודית הפכה לגורם מפלג עבור היהודים בתפוצות יותר מאשר למאחד, מה שהוביל קהילות רבות להימנע מכל עיסוק בישראל.

המסע שלי אל העם היהודי

כמו ישראלים חילוניים רבים, מצאתי את עצמי בילדותי ובנעוריי ללא קשר לאחיי ואחיותיי היהודים בתפוצות; היה קל יותר לאמץ את הזהות הלאומית הישראלית באופן מלא מאשר להתעמק במורכבות של הקשר שלנו לקהילה היהודית העולמית. הושפעתי ממייסדי התנועה הקיבוצית שניסו להבדיל בינינו ליהודי התפוצות. הם הציגו את יהודי התפוצות כחלשים ומפוחדים, בעוד אנחנו ישראלים חזקים, מסוגלים להגן על עצמנו ולעבוד את הארץ.

האידיאולוגיה הסוציאליסטית של התנועה הקיבוצית דחקה אותנו גם מהזהות היהודית, שראינו אותה כדת ולא כלאום, וכך התייחסנו ליהדות בעוינות מסויימת. לא רק מכיוון שהיינו חילונים, אלא גם בגלל המונופול המתסכל של הממסד הדתי האורתודוקסי בישראל ומדיניות הכפייה של המפלגות הדתיות שהוציאה ליהדות שם רע. אז עוד לא ראיתי ביהדות את התרבות המשותפת של הקהילה היהודית הבינלאומית – דתיים וחילוניים כאחד – כפי שאני מבין אותה היום.

כשעסקתי לראשונה בקהילות יהודיות אמריקאיות בזמן שירותי כדיפלומט בשגרירות ישראל בוושינגטון, ראיתי בהן תחילה מכשיר להשפעה פוליטית. לא הצלחתי להבין שאנחנו שייכים לאותה משפחה מורחבת.

כשעסקתי לראשונה בקהילות יהודיות אמריקאיות בזמן שירותי כדיפלומט בשגרירות ישראל בוושינגטון, ראיתי בהן תחילה מכשיר להשפעה פוליטית. לא הצלחתי להבין שאנחנו שייכים לאותה משפחה מורחבת

הפעם הראשונה שבה הבנתי את המשמעות של עמיות יהודית הייתה בשנה שלי כעמית וקסנר בבית הספר לממשל בקנדי בהרווארד. קרן וקסנר הוקמה במטרה לפתח מנהיגות יהודית בארה"ב ובישראל, וכן לחבר מנהיגים עתידיים משתי הקהילות הללו בהקשר יהודי. הגשתי בקשה למלגה בשל השאיפה ללימודים בהרווארד, אבל החוויה היהודית שעברתי בבוסטון שינתה את חיי.

הקהילה היהודית של בוסטון חיבקה אותנו, עמיתי קרן וקסנר, ושילבה אותנו במסגרתה בשנה בה שהינו שם. בבוסטון לראשונה חייתי כחבר במשפחה המורחבת שלנו כיהודים. שם הבנתי שישראל היא מיזם משותף בין ישראלים (יהודים ולא יהודים כאחד) ליהודי התפוצות, וכי ישראל אינה שייכת רק לנו, אלא גם להם. ההתעמקות שלי ביהדות התפוצות באותה שנה עזרה לי להבין שהתפיסות המוקדמות שלי היו מאוד לא מועילות לעתיד ישראל.

למדתי שבמרכז החיים היהודיים באמריקה נמצאת הקהילה. בישראל, בשל האופי הריכוזי של המדינה בימיה הראשונים, ציפינו שהממשלה תהיה הפתרון לאתגר. חשבנו שמספיק שנשלם מיסים ונשרת בצבא ההגנה לישראל וכל השאר יהיה באחריות המדינה. לעומתנו, ליהודים אמריקאים, שגדלו בתרבות אמריקאית אינדיבידואליסטית, היה ברור שפתרונות רבים יכולים לקבל מענה טוב יותר על ידי קהילה ופילנתרופיה, ולא על ידי המדינה. הקהילה היהודית בארה"ב השכילה לגבש תחושת זהות יהודית פתוחה ופלורליסטית שלא הייתה קיימת בישראל.

בבוסטון למדנו על פלורליזם ופמיניזם דתי ועל היכולת של כל אדם בקהילה לעסוק ביהדות לפי בחירתו, מה שמאפשר לכל קהילה להגדיר את דרכה. הניסיון הזה הוביל אותנו להיות פתוחים יותר לחיי הקהילה היהודית, למרות שהיינו, ועודנו, חילונים. כשהבן שלנו בחר לקיים טקס בר מצווה מסורתי, קיימנו אותו בבית כנסת ליברלי קרוב לביתנו בברוקלין, שם הכינה אותו רבה רפורמית לטקס. בישראל לא היינו מודעים לכך שהאופציה הזו בכלל אפשרית.

כשהבן שלנו בחר לקיים טקס בר מצווה מסורתי, קיימנו אותו בבית כנסת ליברלי קרוב לביתנו בברוקלין, שם הכינה אותו רבה רפורמית לטקס. בישראל לא היינו מודעים לכך שהאופציה הזו בכלל אפשרית

בשל החשיפה שלנו ליהדות הליברלית, בתנו הבכורה החליטה לצאת למחנה קיץ רפורמי, בעוד בתנו הצעירה הפכה בסופו של דבר למדריכה בתנועת הנוער תל"מ של הקהילה הרפורמית. כשחזרנו לארץ, בחרנו להצטרף לקהילה הרפורמית בצור הדסה ברגע שהבנו שחיי הקהילה הם לא טקסים דתיים (שכמשפחה חילונית פחות מושכים אותנו) אלא גם מתבטאים בשותפות עם אנשים שחולקים את הערכים הפלורליסטיים שלנו.

בבוסטון הבנתי גם את הניתוק ההולך וגובר בין הארגונים היהודיים הממוסדים בארה"ב, שבישראל רואים בהם כתובת, לבין הרוב הגדול של היהודים בארה"ב ובעיקר הדור הצעיר.

הניסיון האישי שלי הזה הוביל אותי לנקוט עמדה פרואקטיבית בניסיון לחבר בין ישראלים ליהודים בתפוצות. הבנתי שהקרע המדאיג בין ישראל לרבים בתפוצה היהודית מחייב גישה של "עמיות יהודית", בניגוד למקובל בפוליטיקה הישראלית. מאחר שליהודי התפוצות אין זכויות הצבעה בישראל, צורכיהם והעדפותיהם אינם נהנים מייצוג פורמלי, ועלינו לשמש כקול שלהם בישראל.

איך להתמודד עם האתגר

עלינו לדרוש מהפוליטיקאים בישראל לעסוק באופן פעיל בקשר של ישראל עם יהדות התפוצות. עלינו להרים קול כאשר הם מאמצים החלטות מזיקות כמו התנערות מהבטחות של תפילה פלורליסטית בכותל או הגבלות על גיור שאינו אורתודוכסי.

עלינו לדרוש מהפוליטיקאים בישראל לעסוק בקשר של ישראל עם יהדות התפוצות. להרים קול כשהם מאמצים החלטות מזיקות כמו התנערות מהבטחות של תפילה פלורליסטית בכותל או הגבלות על גיור לא אורתודוכסי

פתרון הקרע מחייב שינוי של כל פרדיגמות היחסים בין ישראל לתפוצות הקיימות, תוך ביסוסן על פעולות המקשרות בין אנשים.

עלינו ליצור "פרויקט של תגלית הפוכה", המאפשר לכל תלמיד תיכון ישראלי לחיות לתקופה בקהילה יהודית בחו"ל כדי לחוות קשר ישיר עם חבריה. התקופה שלי באמריקה כעמית וקסנר הייתה חוויה של שינוי והארה, ואני יכול רק לדמיין איך היחסים שלי עם יהדות התפוצות היו מתפתחים לו הייתי נוסע לבוסטון כאיש צעיר במקום באמצע הקריירה.

הביקורים השנתיים של תלמידי תיכון ישראלים במחנות ריכוז הנאצים בפולין עוזרים לנו להבין את הטראומה הלאומית שלנו, אבל המפגש עם יהודים חיים חשוב לא פחות. עתידנו המשותף, שמירה על מערכת היחסים שלנו עם החיים חיונית לא פחות משימור מורשת המתים.

אחת הדרכים לרפא את הקשר היא בשיתוף פעולה בפרויקטים של "תיקון עולם". האידיאל היהודי העתיק הזה מדבר אל כל היהודים ביחסיהם זה עם זה ועם שאר העולם. פרויקטים שכאלו יהיו צעד פרואקטיבי שיכול למשוך אלינו את הדור הבא של העולם היהודי. יהדות בטוחה בעצמה, משולבת בעולם, ולא מסתגרת תהיה הרבה יותר מושכת עבורם.

יש להפוך את הסוכנות לשיתוף פעולה בינלאומי בפיתוח (מש"ב) במשרד החוץ לפרויקט הכולל את כל העם היהודי. מש"ב תוכל להכשיר צעירים יהודים ולשלוח אותם להתמודד עם אתגרי הפיתוח ברחבי העולם. צעירים ישראלים נמרצים בארגונים כמו Isra-Aid כבר התוו את הדרך, ולרוב עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם בעלי ברית בתפוצות.

הציפייה שיהודי התפוצות ימשיכו לשלוח תרומות לישראל כמו בימי הקמת המדינה, כשישראל הייתה מדינה ענייה שנלחמה על הישרדותה הכלכלית, היא אנכרוניסטית ואינה בת קיימא. מכיוון שלישראל יש אחת הכלכלות הדינמיות בעולם, אין לצפות עוד מיהודי התפוצות לממן את ישראל כפי שעשו בשנים עברו. ישראל כבר אינה זקוקה לתרומות, אבל היא זקוקה נואשות לקשר חזק יותר עם יהודי התפוצות. ניתן לפתח קשר זה באמצעות השקעות של יהודים ישראלים ואמריקאים כאחד בפרויקטים משותפים עם ארגוני חברה אזרחית לקידום ערכים יהודיים הומניסטיים ותוכניות חילופי נוער.

הציפייה שיהודי התפוצות ימשיכו לשלוח תרומות כמו בקום המדינה, כשישראל נלחמה על הישרדותה הכלכלית, היא אנכרוניסטית. לישראל יש אחת הכלכלות הדינמיות בעולם, ואין עוד לצפות מהם לממן אותה

באשר לציפייה לעלייה לישראל, עלינו לשמוח עם כל עולה חדש לישראל, אולם עלינו לקבל את הלגיטימיות של החיים בגולה ולהימנע משיפוטיות או יהירות כלפי יהודים שחיים בחו"ל, כאילו יש רק דרך אחת להיות ציוני.

עלינו לאמץ גם משפחות של נישואי תערובת ולקבל אותן כחלק מהקהילה. הפדרציה של בוסטון עושה כך בדיוק. בזכות גישה זו, משפחות מעורבות רבות בוחרות לגדל את ילדיהן כיהודים והקהילה הולכת וגדלה – דפוס שמרכז המחקר Pew זיהה כעת בכל רחבי יהדות אמריקה.

בשל ההבדלים בנטיות הפוליטיות בין יהודי התפוצות ליהודי ישראל, איננו יכולים לאפשר מצב שבו הדעות הפוליטיות היחידות של יהודי התפוצות שנקבל כלגיטימיות תהיינה אלו התומכות בממשלתנו. יהודים ישראלים ונבחרי הציבור שלהם צריכים לקבל בהבנה ואף בחיבוק ביקורת מצד יהודי התפוצות שחשים שמתעלמים מהם בישראל. עלינו לאמץ גם את אלה מבני העם היהודי שאינם מסכימים עם עמדות ממשלתנו. היהדות תמיד עודדה ויכוחים וחילוקי דעות.

כשם שעלינו לאמץ את הזרמים הליברליים ביהדות, כך עלינו לאמץ גם נקודות מבט ליברליות של הציונות. זו הסיבה שבגללה הצטרפתי ל J Street  כנציגם בישראל. אני מרגיש שאנחנו יוצרים מרחב שבו יהודים אמריקאים יכולים להתחבר לישראל באופן שמשתלב עם הערכים הפרוגרסיביים שלהם. אנחנו נותנים לגיטימציה לשיח, שבו הם לא צריכים לעשות בחירה בלתי מתפשרת בין הערכים שלהם ובין זהותם היהודית. אנו מספקים להם במה להשתמש בהשפעתם הפוליטית כאמריקאים כדי לקדם מדיניות פרו-ישראלית, תומכת שלום. אנו מנסים לעזור לישראל להימנע מלהמשיך להידרדר למציאות בה נהיה מדינה דו לאומית שתהיה הרת אסון לחזון הציוני של מגילת העצמאות שלנו.

עלינו לאמץ גם משפחות של נישואי תערובת ולקבל אותן כחלק מהקהילה. הפדרציה של בוסטון עושה כך בדיוק. בזכות גישה זו, משפחות מעורבות רבות בוחרות לגדל את ילדיהן כיהודים והקהילה הולכת וגדלה

משבר היחסים של ישראל עם יהדות התפוצות הוא משבר חמור, המאיים על מהותה של ישראל כמולדת העם היהודי. פתרון לקרע בתוך יהדות העולם וקידום הבנה רחבה יותר של "עמיות יהודית" חייבים לעמוד בראש סדר העדיפויות של ממשלתנו אם ברצוננו להישאר נאמנים למטרות הקמתה של מדינת ישראל.

הדיפלומט לשעבר נדב תמיר הוא מנכ"ל J Street בישראל וחבר ועד מנהל במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ויועץ לעניינים בינלאומיים במרכז פרס לשלום וחדשנות. נדב שימש כיועץ המדיני לנשיא פרס, שירת בשגרירות וושינגטון ושימש כקונסול כללי למדינות ניו אינגלנד ובוסטון. כמו כן, הוא חבר בוועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,634 מילים
כל הזמן // שבת, 21 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה ● דיווח: עיסאווי פריג' נפגש הערב במשך למעלה משעתיים עם רינאוי זועבי; גורם המעורה בפגישה אמר שהושגו הסכמות, אך בסביבת חברת הכנסת מכחישים ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבעות הקוף ● משרד ההגנה של רוסיה: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול

עוד 16 עדכונים

היטלר, "דם יהודי" ואנטישמים יהודיים

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקפה של הטענה הרוסית, כי הפלישה לאוקראינה נועדה לבצע "דה-נאציפיקציה" של מדינה זו. לברוב הוסיף כי אפילו להיטלר היה "דם יהודי", וכי כמה מן האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים. דבריו היו בבחינת שחרור קן ענק של צרעות.

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקף טענת ה"דה-נאציפיקציה" באוקראינה, וכי אפילו להיטלר היה "דם יהודי"

יום לאחר מכן פרסם שר החוץ של ישראל, יאיר לפיד, גינוי חריף לדבריו של עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה, ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה.

שר החוץ הרוסי התבטא באופן אנטישמי כשהשווה את נשיא אוקראינה להיטלר, ואמר: "האנטישמים הכי גדולים בהיסטוריה היו יהודים"

Posted by ‎אתר החדשות דבר‎ on Monday, May 2, 2022

שר החוץ לפיד הוא בנו של טומי לפיד, שכילד שרד בקושי רב, כמעט בדרך נס, את השואה, ודיבר על כך לא פעם. תגובתו של לפיד טיפוסית לצאצאים של ניצולי השואה, המגיבים ביתר חריפות מאשר ניצולים רבים בעצמם. הניצולים לרוב שקטים יותר ועגומים יותר. הם ראו הכל ושמעו הכל. הצאצאים כאילו נכנסים לנעלי הוריהם, השורדים, וחיים מחדש את חייהם.

מה מלמדים אותנו ההיסטוריה והמדע אודות שתי טענותיו של לברוב – "הדם" של היטלר והאנטישמים היהודיים?

למחרת פרסם שר החוץ לפיד גינוי חריף לדברי עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר.

אביו של היטלר נולד בשנת 1836 בעיר גראץ שבאוסטריה. האם התגוררו יהודים בגראץ לפני 1836? היסטוריונים רבים משיבים על שאלה זו בשלילה, בעוד שאחרים טוענים שכן, היו אז יהודים בגראץ. אבל גם אם צודקים אלה הטוענים שכן, האם נוכל לדעת בוודאות שאחד מאותם יהודים – מי? – קיים יחסי מין עם סבתו של היטלר, שבעקבות זאת ילדה ילד "בלתי-חוקי", שלא מנישואין, וילד זה הוא אביו של היטלר?

במאי 2019 סיכם כתב-העת המכובד "Journal of European Studies" את הנושא בלשון מלומדת זהירה:

"הקונצנזוס הנוכחי ביחס לסבו של היטלר מצד אביו אינו כולל בסיס רְאָיָיתִי איתן (אין, או שיש מעט מאוד, עדויות לגבי סבו של היטלר, או שבכלל היו יהודים בגראץ לפני שנת 1836). לפי ראיות אחרות, הנובעות ממקורות מוקדמים יותר, יתכן שהקונצנזוס הנוכחי הינו שגוי (יתכן שיהודים חיו אז בגראץ). מוצעות דרכים למחקרים נוספים, אשר עשויים לתת מענה לשאלה (כיום אנו יודעים קרוב לאפס – אנו זקוקים למחקר נוסף)".

האזכור המוקדם ביותר הידוע לגבי הסב היהודי שנטען כי היה להיטלר מיוחס להנס פרנק, יועצו המשפט האישי של היטלר וראש הממשל הנאצי בפולין הכבושה. ב-1946 נתלה פרנק, לאחר שהורשע בנירנברג כאחד מבכירי פושעי המלחמה הנאצים.

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר

האם הסיפור על הסב היהודי היה פשעו האחרון של פרנק, או אולי היה זה היטלר בעצמו, שרצה להפיץ את הסיפור כאשר ידע שהכל אבוד? להקניט את היהודים בהאשמה כי אחד מהם נושא בעקיפין באחריות לגורלם הנורא? לעולם לא נדע.

הסיפור בדבר סב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה.

האיש היה מרושע באופן כה קיצוני, עד שהוא בלבל את דעתם של רבים. הוא רצח מיליונים, עקר מיליונים מבתיהם, ושינה את ההיסטוריה העולמית באופן דרמטי, ולכן בני אדם לעולם לא יפסיקו להעלות שמועות וניחושים לגביו.

ומה יש למדע לומר על "דם" יהודי – או דם אחר כלשהו? ישנם ארבעה סוגים ראשיים של דם, ועוד מגוון של תת-סוגים. המדע מלמד אותנו כי לסוג הדם יש חשיבות עליונה לגבי תפקודו הגופני של אדם, אך אין הוא רלוונטי כלל לאופי או למוסריות של האדם. אולם "דם" שימש כמטאפורה לתכונות האופי העוברות, כביכול, בתורשה.

הייתה זו ספרד הקתולית של המאה ה-15 שהמציאה את האנטישמיות הגזענית, לא הדתית. החברה בחצי-האי האיברי רצתה ליצור מחסומים של אפליה נגד המספר הגדל והולך של יהודים שלא מכבר המירו את דתם, "הנוצרים החדשים". דרישות משפטיות להוכיח את "טוהר הדם" ((limpieza de sangre) לאורך מספר דורות אחורה סיפקו את המחסומים הנדרשים.

חוקי הגזע האנטישמיים של גרמניה הנאצית חיקו את האובססיה הספרדית העתיקה לגבי טוהר גזע או "דם". האם היו לכך הדים בהיסטוריה הרוסית ובנצרות האורתודוקסית? לברוב אמור לדעת את התשובות לשאלות אלה.

הסיפור בדבר הסב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מבין האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שלטענה זו יש בסיס היסטורי מוכר היטב. תומאס דה טורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, ראש האינקוויזיציה הספרדית במאה ה-15, הוציא להורג "חשודים" רבים, ומילא תפקיד מפתח בשכנועו של מלך ספרד, פרדיננד, לגרש את היהודים מספרד בשנת 1492. אולם במשפחתו של טורקמאדה עצמו היתה בעיית "דם" שהוסתרה. דודו היה “converso", כלומר נוצרי חדש/ממוצא יהודי.

Today, October 14, on the Julian Calendar, is the birthdate of Tomás de Torquemada (October 14, 1420 – September 16,…

Posted by St. Augustine Jewish Historical Society on Thursday, October 14, 2021

זמן לא רב לאחר מכן פתח התיאולוג הגרמני יוהנס פפרקורן, שנולד כיהודי והמיר את דתו לקתולי, במלחמה נגד היהדות, לה הוא הקדיש את חייו. הוא תבע להשמיד את התלמוד ולהכריח את יהודי גרמניה להמיר את דתם, או שיגורשו או שישועבדו לעבדים.

לפחות בעולם המערבי, "שנאה עצמית" יהודית לא נעלמה מעולם. היא הופיעה בצורות בלתי-אנושיות נוראות, במיוחד במהלך התקופה הנאצית. בחלק מן הארצות הכבושות יהודים מעטים מאוד סייעו לגרמנים לגלות יהודים שהסתתרו ולמסור אותם לגירוש ולהשמדה. רק מעטים אולצו לנהוג כך. מה מניע את השנאה הזו, שיש כאלה המביעים אותה כיום כאשר הם מכחישים את זכות הקיום של מדינת ישראל (אין הכוונה לאלה המגנים את המדיניות הישראלית)?

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מהאנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שיש לה בסיס היסטורי מוכר היטב. לטורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, היה דוד יהודי מומר

כל המיעוטים החיים בקרב רוב, יודעים כי חברים אינדיבידואלים במיעוט צפויים להתרחק, להיסחף ולהתבולל. בכל דור ודור היו יהודים שהסתלקו מן היהדות בשקט. אולם כמה מהם חזרו לאחר מכן והצטרפו בקול גדול אל רודפי היהודים. אין לכך הסבר רציונלי. האם לברוב פגש טיפוסים כאלה בברית המועצות לשעבר? אין לכך מקבילות בהיסטוריה המודרנית של עמים אחרים. האם היהודים ייחודיים אפילו במובן זה?

ד"ר שלום סלומון ואלד מכהן כעמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי. התמחותו היא בהיסטוריה של ציביליזציות (ספרו "עלייתן ושקיעתן של ציביליזציות - לקחים לעם היהודי" הופיע ב-2014) וכן ביחסי ישראל עם סין והודו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

פוטין הוא סכנה לרבים מתושבי כדור הארץ, אבל גם לכדור הארץ עצמו

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כידוע, פלש ובחש בשורה ארוכה של מדינות במהלך שנות שלטונו. הוא אחראי, ישירות או באמצעות רודנים בני חסותו, לכמה וכמה מלחמות אכזריות ומדממות, לפשעי מלחמה, לפשעים נגד האנושות, ולטבח עם לכאורה.

אפשר לומר די בביטחון שפוטין אחראי, במישרין או בעקיפין דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה קשה או אנושה במיליוני בני אדם, שלא לומר עשרות מיליוני בני אדם. אנשים שאיבדו את חייהם, או את יקיריהם, או את ביתם, או את עולמם, או את שלמות גופם או את שלמות נפשם, או את מולדתם או את פרנסתם. מיליונים ברחבי העולם שהופגזו, או נאנסו, או עונו, או נבזזו, או נשחטו או הפכו פליטים.

אפשר לומר שפוטין אחראי, במישרין או דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה במיליוני בני אדם שאיבדו את חייהם או חיי יקיריהם, את ביתם, מולדתם, פרנסתם, עולמם, שלמות גופם או נפשם

שלא לדבר על בני עמו שנכלאו, עונו, הורעלו, נרצחו, או נשכחו מאחור – גופות נרקבות על אדמת אויב.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה.

כידוע, גם בלי קשר לפוטין כדור הארץ בסכנה גדולה ועל ספו של מסלול בלתי הפיך לכיליון. משבר האקלים הגלובלי מאיים להחזיר את העולם – דרך שורת אסונות טבע קטלניים וקטסטרופות אקלימיות – לאותו מרק קדמוני מבעבע של נוזלים וגזים.

העולם, גם בלי קשר לפוטין, נמצא על זמן שאול. כדי לא להגיע לנקודת האל-חזור מתגייסים מנהיגי העולם, ברמה כזו או אחרת של יעילות, כדי להציב יעדים דחופים למעבר לאנרגיות ירוקות ולהפסקת פליטות החומרים המזהמים שחונקים את כדור הארץ. אבל פוטין?

פוטין חי בעולם הישן. בעולם שבו זה לגמרי סבבה להניע טורי משוריינים אינסופיים שמפגיזים מכל הבא ליד, להטיס אינספור מטוסים שיטילו אינסוף פצצות, לשגר אינסוף טילים ורקטות עם ראשי נפץ קונוונציונלים או לא.

לגמרי סבבה מבחינת פוטין להשתמש בנשק כימי, בפצצות מצרר, בפצצות דלק אויר, בפצצות זרחן, בפצצות תרמיט שממטירות אש בטמפרטורות של 3500 מעלות צלזיוס, מתפזרות ומתלקחות כמו זיקוקים על שטחים עצומים, ממטירות מוות וחורבן, ממיסות מבנים ומותירות פגיעות מחרידות של בשר חרוך עד העצם וכשל נשימתי או כשל תפקודי של איברי הגוף, וכמעט אינן ניתנות לכיבוי במים.

טילים כאלה, ששוגרו השבוע למפעל הפלדה אזובסטל במריופול, לחופיו הצפוניים של ים אזוב, שם התבצרו תחת מצור והפגזות רוסיות הלוחמים האחרונים של מריופול. אלה אמנם הסגירו עצמם בימים אלה לצבא הרוסי ולגורלם העלום, אך הההפגזות החריפות הולידו סכנה חדשה.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה

כותבת חברת הפרלמנט האוקראיני לסיה וסילנקו, יחד עם העיתונות האוקראינית העצמאית "קייב אינדיפנדט": יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם תתרחש דליפה של הכימיקלים המסוכנים לתוך הים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים הזה. הים ייעלם, והנזק הסביבתי יהיה גלובלי.

כזכור, פוטין לא מנופף רק בנשק כימי ובאדישות פושעת לאפשרות דליפת כימיקלים, אלא פלש באלימות לשני מתחמים של כורים גרעיניים, בצ'רנוביל ובז'פוריז'ה, הכור הגדול באירופה.

זוכרים את הפעילות חסרת האחריות של כוחות הצבא הרוסי בקרבת הכור בצ'רנוביל בתחילת המלחמה, כשהניע משוריינים, טנקים ונגמש"ים כבדים על הקרקע שכיסתה ערימות של פסולת רדיואקטיבית, וחייליו חפרו שוחות באותה אדמה – עד שהחומרים המסוכנים נחשפו שוב מעל פני האדמה ורמות הקרינה הרדיואקטיבית עלו, ופגעו בחייליו של פוטין עד שאלה הגיעו בהמוניהם להתאשפז בבית חולים אזורי.

יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם הכימיקלים המסוכנים ידלפו לים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים

ושווה לזכור גם את הפגזת הכור בזפוריז'יה, שגרמה לשריפת ענק במתחם וסיכנה את העולם בשואה גרעינית, שעל פי הערכות אנשי המקצוע עלולה הייתה להכפיל את אסון צ'רנוביל פי חמישים. למרבה המזל, האוקראינים כבשו את המתחמים מחדש.

פוטין לא מסתפק בזה. הוא מפזר גם איומים בנשק גרעיני על העולם. למעשה, כמעט כל דבר שאינו לרוחו, כולל סיוע צבאי הגנתי מוגבל למדינה שהותקפה צבאית על ידו, על אדמתה, ללא כל פרובוקציה – יכול להיות עילה לאיום בנשק גרעיני מצד פוטין או מצד שר החוץ שלו סרגיי לברוב.

אבל בשבועיים האחרונים, בטלוויזיה הממלכתית הרוסית (שופר שלטוני מובהק לאחר שכל ערוצי המדיה הביקורתיים נסגרו) – עלה איש הטלוויזיה דמיטרי קיסליוב, ושלף איום גרעיני ציורי ומופרע על בריטניה:

"אופציה נוספת היא להטיל במעמקי הים טיל תת מימי המכונה פוסידון, הוא ינוע למטרתו בעומק קילומטר ובמהירות של 200 ק"מ לשעה ויהיה בלתי ניתן לעצירה.

הוא יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני של הטורפדו הזה ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי אדיר בגובה 500 מטר, שמכיל כמובן כמויות אדירות של קרינה רדיואקטיבית.

"הטורפדו יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי רדיואקטיבי אדיר בגובה 500 מטר, שיטביע את בריטניה"

ברגע שהצונאמי יכה בחופי האיים הבריטיים הוא יטביע את בריטניה, ומה שיישאר יהפוך למדבר רדיואקטיבי שלא ראוי למחייה למשך הרבה מאוד שנים".

וזה לא האיום הגרעיני המפורש היחיד שנשקף מכיוונו של פוטין. שמחה בלוטניק העלה בטוויטר פוסט עם תמונה שנוטרה בתכנית טלוויזיה רוסית, לפיה יש "סבירות כי במקרה של מלחמת עולם, המתקפה הגרעינית של פוטין תחל על שלוש הערים – לונדון, פריז וברלין תוך 200 שניות, והדגישה כי אף אחד לא ישרוד. לפי טענה זו, פצצות האטום הרוסיות מגיעות לברלין תוך 106 שניות, לפריז תוך 200 שניות, וללונדון תוך 202 שניות.

מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק
מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק

אבל זה לא רק הסיכון הגרעיני והרשלנות הפושעת בעיסוק בכימיקלים קטלניים ובחומרים רדיואקטיבים, אלא גם הפגיעה באוצרות הטבע של אוקראינה ושל העולם.

חיילים רוסים בחרקיב הפגיזו והרסו לחלוטין את המרכז היחיד למשאבים גנטיים של צמחים באוקראינה. במרכז הזה היה אחד מהאוספים הגדולים מסוגו בעולם.

ההפגזות הרוסיות הפכו עשרת אלפים דגימות של זרעי צמחים נדירים ויחודיים לאפר. ביניהם צמחים בני מאות שנים. דגימות גנטיות של צמחים שלא ניתן יהיה לשחזר נחרכו ופשוט נעלמו מן העולם. למעשה, היסטוריית הצמחים האלה נכחדה.

חוץ ממוזיאון הצמחים החשוב הזה, חלק גדול מהייצוא האוקראיני מתבסס על חקלאות. בעיקר על חיטה ושעורה. אוקראינה היא יצואנית החיטה החמישית בחשיבותה בעולם, והיא נקראת גם "סל הלחם של אירופה". או "אסם התבואה" העולמי.

החיטה הזו, שהייתה אמורה להזין יחד עם רוסיה שליש מהעולם, יוצאת מאוקראינה באוניות. אבל פוטין הטיל מצור על הנמלים ונתיבי השיט של אוקראינה בים אזוב ובים השחור, והחיטה נתקעה.

כעת אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. דיוויד ביסלי, ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם, הפציר בנשיא רוסיה לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב בגלל שהנמלים האלה נחסמים".

אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם הפציר בפוטין לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב"

אם מישהו ינסה לעשות את תחשיב החיים שאבדו, נפגעו, אוימו, הועמדו בסכנה, או עדיין עומדים בסכנה ברחבי העולם בגללו, ויוסיף את התרחיש שהוא מנופף בו של שימוש בנשק גרעיני, שיאיץ באופן חסר תקנה את משבר האקלים הגלובלי, נדמה לי שמעולם לא היה אדם, מלבד אדולף היטלר, שהיווה כזה איום על הפלנטה.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,082 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים

רינאוי זועבי בשיחות סגורות: לא מתכוונת להוביל לבחירות

בנט: "המעשה הכי ציוני שעשיתי היה להקים ממשלת הצלה כשידעתי שתופעל נגדי מכונת רעל" ● יו"ר בל"ד מבהיר: אעלה את החוק לפיזור הכנסת להצבעה ביום רביעי ● זנדברג: ״הרוחות נרגעו, רינאוי זועבי לא תפיל את הקואליציה" ● הניו יורק טיימס: רוסיה הוציאה להורג שבויי מלחמה אוקראינים בבוצ'ה ● חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל

עוד 32 עדכונים

מצעד האיוולת של הקואליציה

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הלגיטימיות שלה מיום ליום ● היא נשענת עתה על קואליציה של 59 ח"כים ונתונה לסחיטה כמעט על גבול השוחד הפוליטי ● הממשלה לא יכולה לנהל את המדינה כשהיא עסוקה במרדף מתמיד אחר ח"כים פורשים ● ייתכן שבנט ולפיד צריכים להכריז כי הממשלה הגיעה לסוף דרכה וללכת לבחירות ● פרשנות

עוד 627 מילים

חצי מהלקוחות בעולם

נשים אחראיות ל־80% מההחלטות הקשורות בהוצאות הבריאות של המשפחה אבל חברות הפמטק עדיין מתקשות לגייס משקיעים ● בישראל פועלות 130 חברות פטמק – 40% מהן הוקמו על ידי נשים – שמנסות לקדם ולשפר את התחום שעדיין לוקה בהטיה מגדרית ● ב־2021, החברות הישראליות גייסו כ־160 מיליון דולר והפוטנציאל הכלכלי עדיין בחיתוליו: "נמאס מחוסר השוויון"

עוד 1,009 מילים

ההשפעה של חוק הלאום על החיים עצמם - זניחה

בדיקת זמן ישראל אחרי ארבע שנים, חוק הלאום שוב מעורר סערה - אבל תומכיו, מתנגדיו, משפטנים ואנשי ציבור מתקשים להצביע על שינויים שהחוק חולל בפועל ● משפטנים מתבססים עליו מעט ● מעמד השפה הערבית דווקא עלה ● האפליה לא החמירה ● ועם זאת, ייתכן שהחוק בלם מגמת שינוי במעמד המיעוטים בישראל - ועוד יפגע בהם בעתיד ● "החוק פוגע דווקא משום שאין לו השפעה מעשית, כי הוא מיותר"

עוד 2,342 מילים ו-1 תגובות

מה מצב חומרי ההדברה בפירות ובירקות? תלוי את מי שואלים

משרדי החקלאות והבריאות פרסמו בימים האחרונים דוחות על היקף שאריות חומרי ההדברה בירקות ובפירות ● לפי משרד החקלאות, מספר החריגות שולי והמצב הולך ומשתפר משנה לשנה ● לפי משרד הבריאות, מספר החריגות גדל בהתמדה והמצב מדאיג ● למי להאמין?

עוד 1,255 מילים

רינאוי זועבי על התנהלותה בעתיד מול הקואליציה: "יכול להיות שאני אתמוך בה מבחוץ"

באשר להצעה לפיזור הכנסת אמרה חברת הכנסת: "אצביע על פי מצפוני" ● לפיד שוחח עימה, והשניים קבעו להיפגש ביום ראשון ● דיווח: רינאוי זועבי שיתפה את ינון אזולאי מש"ס בכוונתה לפרוש, הוא עדכן את דרעי, וזה - את נתניהו ● בגלל ההתפרעויות בהר מירון הוחלט על הפסקת ההילולה ● הליכוד הודיע שיתנגד להצעת החוק "ממדים ללימודים" ● בשל האלימות בתי החולים הושבתו ליממה

עוד 55 עדכונים

חזרה של איראן להסכם אינה בהכרח צעד רע עבור ישראל

מצב שבו איראן מרוסנת ומפוקחת ללא כמויות אורניום מועשר המספיקות לכמה פצצות, יאפשר לישראל להגדיל את מרחב ההחלטה ולהתארגן טוב יותר לאופציה הצבאית ● לכן ביקורו של גנץ בוושינגטון יתמקד יותר בגיוס משאבים: במערכת הביטחון גיבשו רשימת דרישות מהאמריקאים ובראשה תוספת כוח לחיל האוויר ● לא מן הנמנע שביידן יכריז בביקורו בישראל על חבילת סיוע חדשה ● פרשנות

עוד 734 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה